Ribe

Vodna tromba pri otoku Iž potopila ribiško ladjo
27. 09. 2022 15.58
Pri hrvaškem otoku Iž je v jutranjih urah vodna tromba oziroma pijavica prevrnila ribiško ladjo, ki se je nato potopila. V nesreči ni bil nihče poškodovan, posadka se je s pomožnim čolnom uspela rešiti sama, poročajo hrvaški spletni mediji.

Ribič ujel 'bitje iz nočnih mor' s srhljivim nasmehom
24. 09. 2022 12.08
Avstralski ribič je iz morskih globin potegnil nenavadnega morskega psa, z izbuljenimi očmi in srhljivim nasmehom. Ulov pa je zmedel tudi znanstvenike, saj ne vedo, za katero vrsto ribe sploh gre.

Japonka, ki ne plačuje elektrike
20. 09. 2022 06.00
Medtem ko ljudje po svetu trepetajo zaradi vse višjih stroškov, ki jih plačujejo za elektriko in plin, pa 62-letna Japonka že deset let za elektriko ni plačala niti centa. Kako ji sredi Tokia uspe preživeti brez električnega priključka?

Kako bomo (pre)živeli brez ledenikov?
31. 08. 2022 10.34
Podnebna kriza uničuje svetovne ledenike. Ker se drastično hitro topijo, se s tem uničujejo ekosistemi. Švicarski ledeniki so v manj kot sto letih izgubili več kot polovico svoje prostornine, letošnje dolgo vroče poletje pa je pospešilo taljenje, kaže nova študija. Ledenike pogosto imenujemo vodni stolpi Evrope. Shranjujejo zimski sneg in ga poleti nežno izpuščajo ter tako zagotavljajo vodo za evropske reke in pridelke, pa tudi za hlajenje jedrskih elektrarn.

Tajski prostovoljci o rešenem delfinčku: Ne poje dovolj, raje se igra
27. 08. 2022 14.50
Na Tajskem so prostovoljci rešili poškodovanega mladiča delfina. "Delfini, ki jih najdemo na obali, so običajno v groznem stanju," je dejal eden od veterinarjev, ki ga zdravi, in dodal, da so njihove možnosti za preživetje običajno zelo nizke. Kljub temu prostovoljci pravijo, da se stanje delfinčka, ki so ga poimenovali Pardon, izboljšuje.

Razkrivamo skrivnostni recept za športni uspeh Roka Možiča in Jana Kozamernika!
26. 08. 2022 00.15
Jubilejno 20. svetovno prvenstvo v odbojki je tik pred vrati, del njega pa boste lahko spremljali tudi v ljubljanski Areni Stožice, kjer bo Slovenija merila moči s Kamerunom, Francijo in Nemčijo. Te dni imajo slovenski reprezentanti polne roke dela z zadnjimi pripravami, takšen intenziven režim pa seveda zahteva dobro fizično in psihično pripravljenost.

Zaradi množičnega pogina rib sprti nemški in poljski voditelji
22. 08. 2022 19.31
Zaradi pogina na tisoče rib, ki so jih našli v reki Odri, so se sprli nemški in poljski voditelji. Čeprav vzrok za pogin še zmeraj ostaja neznan, je Nemčija poročala o visokih stopnjah pesticidov v drugi največji poljski reki. Poljska je to izjavo označila za "lažno novico" in dejala, da so ravni pesticidov v vodi pod mejno vrednostjo.

V kitajskem mestu na koronavirus testirajo tudi ribe, kozice in rake
19. 08. 2022 06.00
Kitajska s svojo politiko ničelne tolerance do koronavirusa znova buri duhove. Oblasti so namreč v luči 40 novoodkritih okužb presenetile z novim odlokom, ki zapoveduje, da bodo ob 5000 prebivalcih mesta Xiamen nujno testirane tudi nekatere morske živali. Po spletu so že zaokrožili posnetki, na katerih zdravstveni delavci v živali, med katerimi so nekatere še žive, porivajo testne palčke.

Zaradi toplega Sredozemskega morja vse redkejša in dražja morska hrana
17. 08. 2022 20.19
Vročinski valovi letos ne hromijo in uničujejo le na poljih in njivah, ampak tudi pod morsko gladino. Letošnje poletje bo tako padel še en neslaven rekord. Znanstveniki so namreč zabeležili najvišje temperature Sredozemskega morja od začetka spremljanja meritev. Kopalcem se morda zdi prijetno zaplavati v toplo morje, a pod gladino vročina ubija morske organizme. Poleg ekoloških bodo tudi gospodarske posledice: ribe in školjke bodo vse dražje in na naših krožnikih vse redkejše.

Huda suša: 'Dolgoročna rešitev so namakalni sistemi'
17. 08. 2022 06.00
Strokovnjaki že vse poletje svarijo, da je letošnja suša ena najhujših, pri nas morda celo najhujša v zadnjih 50 letih. Kmetje so na robu obupa, in to ne le v Prekmurju, pač pa tudi na vipavskem koncu. Tam so kmetje nezadovoljni tudi zato, ker ne morejo uporabljati vode iz reke Vipave. Kmetijska ministrica je kot dolgoročno rešitev predlagala vzpostavitev namakalnih sistemov. Kmet Damjan Slejko pa je izpostavil, da bi bilo treba prej izkoristiti reke in potoke, kjer je mogoče postaviti zadrževalnike. "Če bodo rešili reko Vipavo in vzdignili podtalnico, potem ne rabimo namakanja," je dejal.

Na Poljskem iz rek odstranili že skoraj sto ton mrtvih rib
16. 08. 2022 15.55
Teden dni po odkritju pogina rib v reki Odri in reki Ner so poljski gasilci iz vode doslej odstranili že skoraj sto ton mrtvih rib. Poljske in nemške oblasti še naprej iščejo vzrok okoljske nesreče, prvi rezultati preiskav kažejo na to, da ribe niso vsebovale visokih vrednosti težkih kovin.

Skrivnostni pogin rib: 'Reka Odra bo potrebovala leta, da si opomore'
14. 08. 2022 11.42
Vzdolž več sto kilometrov reke Odre se od konca prejšnjega meseca pojavlja na tisoče mrtvih rib. Domneva se, da je v vodo prišla strupena snov, čeprav testiranje rečne vode ni pokazalo konkretne snovi, ki bi to povzročila. Nemška vlada svari pred okoljsko katastrofo in ljudem priporoča, naj se reki izogibajo.

V reki Odri po množičnem poginu rib odkrili živo srebro
12. 08. 2022 16.38
V reki Odri, ki teče vzdolž dela nemško-poljske meje, so odkrili več tisoč mrtvih rib. Nemške oblasti so prebivalce opozorile, naj se njihovi hišni ljubljenčki in živina ne dotikajo vode, saj so vzorci pokazali znatno onesnaženje z živim srebrom. Poljski premier Mateusz Morawiecki pa je že napovedal preiskave.

Bodo Freyo uspavali?
12. 08. 2022 07.38
Zaradi nenehnih obiskovalcev in drezanja v 600-kilogramsko mrožinjo Freyo so norveške oblasti opozorile, da razmišljajo o njeni usmrtitvi. Strokovnjaki sumijo, da je zaradi vse pozornosti njeno zdravstveno stanje slabo in da je pod stresom.

'Vegetarijanke imajo večjo verjetnost za zlom kolkov v poznejših letih'
12. 08. 2022 07.33
Študija v Združenem kraljestvu je pokazala, da je pri ženskah, ki so vegetarijanke, verjetnost za zlom kolkov v poznejših letih večja kot pri tistih, ki bolj pogosto jedo meso. Dr. James Webster, raziskovalec na Univerzi v Leedsu, ob tem pravi, da naj se vegetarijanci ne odpovedujejo načinu prehranjevanja, saj je ta način z ostalih vidikov zdrav in okolju prijazen, vendar naj pazijo, da hrano dobro načrtujejo in da ne izpustijo hranil, ki jih izključujejo, če ne jedo mesa ali rib.

PFAS v hrani, vodi, celo mleku mater: tveganje za raka, diabetes, neplodnost
10. 08. 2022 10.06
Raziskovalci in znanstveniki v zadnjih letih opažajo porast kemikalij PFAS, gre za per- in polifluoroalkilne snovi. Te kemikalije so povsod okoli nas, v zraku, hrani, deževnici in predstavljajo veliko tveganje za nastanek različnih bolezni, ustvarjajo pa tudi okoljski problem. Zdaj si države prizadevajo poiskati načine za hitrejšo razgradnjo PFAS v okolju.

'Vzrok za prelivanje fekalij v potok je mešani kanal, država ne ukrepa'
05. 08. 2022 17.55
V Društvu za varstvo okolja Bled so v četrtek opozorili, da naj bi bil masovni turizem na Bledu vzrok, da je fekalna voda preplavila potok Jezernico na Bledu, ki se nato izliva v Savo Bohinjko, zaradi česar naj bi reka in potok neznosno smrdela in se dušila v razraslih algah. Iz občine in komunalnega podjetja WTE Bled, ki je koncesionar in skrbi za blejsko kanalizacijo, so pojasnili, da je kriv 20-kilometrski mešani kanalizacijski sistem, skozi katerega tečejo meteorne, izvirske in fekalne vode. Občina za rešitev problema že 15 let poziva državo, a posluha za zdaj še ni bilo.

Množični turizem na Bledu: 'Tisoče poginulih rib in zastrupljeni kopalci'
04. 08. 2022 15.31
Društvo za varstvo okolja Bled opozarja, da na vrhuncu turistične sezone večje količine zaudarjajočih odplak preplavljajo strugo potoka Jezernice na Bledu. V sporočilu za javnost so zapisali, da se Sava Bohinjka, v katero se izlivajo odplake, "duši v onesnaženju in v razraslih algah". "V bližnji ribogojnici so morali zaradi zastrupitve evtanazirati na tisoče rib," so še sporočili in dodali, da naj bi se v bližini nastanjeni gostje soočali s prebavnimi težavami.

Dars: Betoniranja v času pogina rib ni bilo
03. 08. 2022 21.04
Vzrok pogina manjšega števila rib v Glinščici še ni pojasnjen, a predsednik Ribiške družine Dolomiti Marijan Kerč meni, da bi lahko za pogin rib bil kriv izliv cementnega mleka z Darsovega gradbišča. Dars je na navedbe odgovoril, da betoniranja v tem projektu v času pogina ni bilo.

Za pogin rib v Glinščici naj bi bil kriv izliv cementnega mleka
02. 08. 2022 19.04
Potem ko so v potoku Glinščica v Ljubljani poginile ribe, si je kraj dogodka ogledal pristojni inšpektor. Čeprav vzrok pogina uradno še ni znan, več okoliščin po besedah predsednika tamkajšnje ribiške družine kaže na to, da se je dogodek najverjetneje zgodil zaradi izliva cementnega mleka. "Življenja na tem delu ni več," je opisal stanje.

Nizek pretok rek lahko vodi v pogine ribjih vrst: 'Stanje je kritično'
01. 08. 2022 16.36
Suša, ki traja že več mesecev, vpliva tudi na rečne in potočne struge, ki postajajo vse bolj suhe. "Stanje v slovenskih vodah je kritično," opozarjajo na Ribiški zvezi Slovenije. Nizek pretok v povezavi s konstantno visoko temperaturo pomeni pregrevanje vode, zmanjšanje vsebnosti kisika v vodi, kar lahko vodi v pogine določenih ribjih vrst – v prvi vrsti salmonidne vrste, kot so postrv, lipan in sulec, kasneje sledijo tudi krapovske vrste.

Opazen vpliv globalnega segrevanja na življenje v morju
28. 07. 2022 18.36
Globalno segrevanje ne vpliva le na življenje na kopnem, temveč tudi na življenje v morju. Spreminja se tudi svet pod morjem. Slovensko morje je v tem pogledu izjema, saj so spremembe počasnejše kot drugod, je pa v Sredozemskem morju, tudi v Jadranu, zaznati ribe iz tropskih morij. Te sicer niso problematične za ekosistem, večjo nevarnost predstavljajo invazivne tujerodne vrste.

Hidroelektrarna Solkan zaradi nizkega vodostaja Soče začasno ustavljena
28. 07. 2022 09.38
Zaradi izjemno nizkega pretoka reke Soče, ki je posledica dolgotrajnega sušnega obdobja, je z obratovanjem začasno prenehala hidroelektrarna Solkan, so sporočili s Soških elektrarn Nova Gorica. To se je zgodilo prvič po letu 2003. Furlanija-Julijska krajina je pozvala italijansko vlado, da vzpostavi stik s slovensko za povečanje pretoka skozi solkanski jez. Direktor Soških elektrarn Radovan Jereb je ob tem dejal tudi ostale sistemske elektrarne na reki delujejo zelo omejeno, vključno s črpalno HE Avče.

Ribiška družina Tolmin zaradi suše odredila prepoved ribolova
27. 07. 2022 10.18
Ribiška družina Tolmin je do preklica prepovedala ribolov v Idrijci, Trebuščici, Bači v zgornjem toku do Klavž, Koritnici in Nadiži. Ukrep je potreben zaradi dolgotrajne suše in zaskrbljujoče nizkih vodostajev, zaradi slednjih so v potoku Ušnica že izlovili 831 soških postrvi in jih vložili v Sočo.

Toplo Sredozemsko morje privabilo eksotične tropske ribe
27. 07. 2022 06.00
Temperature Sredozemskega morja so to poletje za kar pet stopinj višje od povprečnih. Toplota je privabila tuje vrste rib in drugih morskih živali, ki v tem delu sveta niso domorodne. Največ tovrstnih rib so opazili na obalah južne Francije, redne gostje pa so tudi v hrvaškem morju.

Tona in pol poginulih rib v Ljubljani, ribiči pričakujejo, da bo še huje
26. 07. 2022 18.24
Zaradi suše presihajo tudi reke, zato imajo ribiči po celotni državi z reševanjem rib polne roke dela. Do množičnega pogina rib je zaradi pomanjkanja kisika v vodi ali pa morebiti tudi zaradi kemikalije, ki bi jo lahko nekdo spustil v vodo, prišlo v Ljubljani. Začelo se je pred 14 dnevi, takrat v Gradaščici, do še večjega pogina pa je ta konec tedna prišlo v Malem grabnu. Iz vode so potegnili približno tono in pol poginulih rib, ribiči pa pričakujejo, da jih bo naplavilo še več.

Mečarica skočila na čoln in starejšo Američanko zabodla v dimlje
25. 07. 2022 20.59
V bližini mesta Stuart na Floridi se je prejšnji torek zgodila nenavadna nesreča. Američanka Katherine Perkins se je skupaj z dvema prijateljema odpravila na ribarjenje, ko je iznenada na krov skočila 100 kilogramov težka mečarica in jo zabodla v dimlje.

Starša tekmovalca Otoka ljubezni pomagala Nicku Cavu po sinovi smrti
25. 07. 2022 07.00
Pevec Nick Cave je spregovoril o tem, kako sta njemu in njegovi ženi pomagala starša enega izmed tekmovalcev resničnostnega šova Otok ljubezni, ko sta izgubila sina. Arthur Cave je umrl leta 2015 po padcu s klifa v Ovingdenu v Angliji. Star je bil 15 let. Poročilo mrliškega oglednika je pokazalo, da je pred padcem zaužil halucinogene droge.

Koprski ribiči ostro nasprotujejo izsušitvi struge Rižane
22. 07. 2022 15.34
Ribiška družina Koper ostro nasprotuje izsušitvi struge reke Rižane, saj v njej ne živijo le ribe. Kot so poudarili v odzivu na zamisel o zmanjšanju ekološko sprejemljivega pretoka v reki, ljudje ne znamo več sobivati z naravo. Direktor Rižanskega vodovoda Martin Pregelj medtem opozarja, da bo vode v primeru suše v vsakem primeru zmanjkalo. Medtem župani slovenske Istre poudarjajo, da so ljudje v zadnjih dneh začeli bistveno bolj skrbno ravnati s pitno vodo in občutno zmanjšali porabo, na dopisni seji pa je vlada sprejela načrt zagotovitve interventnih prevozov vode za oskrbo slovenske Istre.

Število tigrov v naravi za 40 odstotkov višje od ocen
22. 07. 2022 09.46
Mednarodna zveza za ohranjanje narave je s povečanjem opazovanja divjih živali ugotovila, da je na svetu 40 odstotkov več tigrov, kot so sprva mislili. V divjini se tako trenutno sprehaja približno 6000 tigrov, še vedno pa spadajo med ogrožene vrste.