SLS SKD

Sestanek SLS in SKD
16. 02. 2000 20.30
Pozno sinoči sta se po dolgem času spet sestali vodstvi Slovenske ljudske stranke (SLS) in Slovenskih krščanskih demokratov. Povod za srečanje je jasen, včeraj je bil namreč rok, do katerega naj bi se Ljudska stranka odločila o izstopu iz vlade. Kot je bilo pričakovati, se stranka za kaj takšnega ni odločila.

SKD in SLS pred rokom
14. 02. 2000 21.35
Jutri je dan, ko krščanski demokrati od SLS pričakujejo odločitev o izstopu iz vlade. Izstop so krščanski demokrati postavili kot pogoj za združitev strank, a današnje razpoloženje v SLS kaže, da bosta stranki še nekaj časa ostali samostojni.

MOL danes o četrtnih odborih
14. 02. 2000 09.48
Mestni svet ljubljanske mestne občine bo danes nadaljeval z zadnji ponedeljek v januarju začeto sejo. Prva točka, s katero se bodo spoprijeli ljubljanski svetniki, je razprava o ''vročem'' osnutku odloka o ustanovitvi četrtnih odborov mestnega sveta MOL in določitvi njihovih območij. Kljub nasprotovanju opozicije v mestnem svetu je bil omenjeni osnutek odloka uvrščen na dnevni red seje.

Nova združevanja slovenskih strank?
11. 02. 2000 21.25
V slovenski politiki se je pričela sezona združevanja. Na desnici to sicer ni nič novega, vprašanje pa je vedno bolj aktualno tudi na drugi strani. Danes so tako vrhovi strank združevanju posvetili kar nekaj svoje energije.

Združevanje desnice
09. 02. 2000 21.39
Bistveno več kot levica so pomladni politiki naredili za združevanje na desnici. A za zdaj neuspešno. Socialni in krščanski demokrati so se sicer združili v koalicijo Slovenija, do 15. februarja pa naj bi se o vstopu odločila tudi ljudska stranka.

Glavni odbor SLS o združitvi z SKD
31. 01. 2000 19.58
Glavni odbor SLS, ki je najvišji strankin organ in šteje približno 170 članov, je danes za zaprtimi vrati v razpravi ocenil - končnih sklepov še ni sprejel - da je za odločitev o združitvi vse pripravljeno. Člani odbora so zato pozvali SKD, naj omogoči, da bo na skupnih sejah glavnih organov obeh strank odločitev o ustanovitvi nove stranke tudi sprejeta. Združitev naj bi namreč prispevala k politični stabilnosti Slovenije, zlasti v času približevanja EU, je med sejo za novinarje povedal predsednik glavnega odbora SLS Franc Zagožen.

Podpis sporazuma o koaliciji Slovenija
29. 01. 2000 17.21
Predsednika Socialdemokratske stranke Slovenije in Slovenskih krščanskih demokratov, Janez Janša in Lojze Peterle, sta danes podpisala sporazum o koaliciji Slovenija. S tem je sporazum, ki sta ga najvišja organa strank - sveta SDS in SKD - na ločenih sejah potrdila že 20. januarja, tudi formalno začel veljati.

SLS bo prekinila koalicijsko pogodbo
29. 01. 2000 10.10
Po prvem delu razprave izvršilnega odbora SKD, ki nocoj zaseda v Krškem, je predsednik stranke Lojze Peterle izrazil zadovoljstvo ob sinočnji izjavi Marjana Podobnika, da je SLS za bodočo koalicijo, kar doslej ni bilo povsem jasno, zato lahko ta izjava olajša prihodnja pogajanja. Sestanka se je udeležil tudi vodja poslanske skupine SLS Franc Zagožen, ki je glede izstopa iz vlade povedal, da bo z združitvijo prenehala veljati koalicijska pogodba z LDS.

Premiki na desnici?
24. 01. 2000 18.11
Minuli konec tedna so potekali intenzivni pogovori predsednikov treh pomladnih strank, SLS, SDS in SKD o združevanju in povezovanju na desnici. Sinoči so se za zaprtimi vrati sešli Marjan Podobnik, Janez Janša in Lojze Peterle: o vsebini pogovorov za zdaj, ''dokler zadeve niso dorečene'', ne želijo govoriti, vsi pa so ocenili, da je bil sestanek uspešen in da bodo pogovore nadaljevali. Predsednika SLS in SKD Marjan Podobnik in Lojze Peterle pa sta že v soboto pregledala opravljeno delo pri združevanju; tudi glede tega procesa sta bila optimistična.

Sestanek predsednikov pomladnih strank
23. 01. 2000 20.15
V Ljubljani danes potekajo pogovori o pristopu SLS h koaliciji Slovenija med predsedniki t.i. pomladnih strank, SKD, SDS in SLS, Lojzetom Peterletom, Janezom Janšo in Marjanom Podobnikom. Omenjeni sestanek je bil napovedovan že minuli teden. Po sestanku ne bo izjav za javnost.

Stranke o odstopu zunanjega ministra Frleca
23. 01. 2000 11.18
Parlamentarne stranke so se na odstop zunanjega ministra Borisa Frleca odzvale različno. SLS je odstop pričakovala, DesSUS pa je nad njim začudena. Opozicijski SDS in SKD sta odstop pozdravili, ZLSD ocenjuje, da bil je Frlec ujetnik razlik med strankami, medtem ko je SNS ocenila, da je bil zunanji minister le izvrševalec politike Janeza Drnovška.

Sporazum sprejet, podpisa še ni
21. 01. 2000 09.33
Najvišja organa opozicijskih social- in krščanskih demokratov, sveta SDS in SKD, sta na ločenih sejah potrdila sporazum o koaliciji Slovenija oziroma o političnem sodelovanju in skupnem nastopu na letošnjih državnozborskih volitvah.

Gaspari odgovoril na interpelacijo
17. 01. 2000 20.53
Finančni minister Mitja Gaspari je odgovoril na vsebino interpelacije, ki so jo sredi decembra proti njemu vložili krščanski demokrati in socialdemokrati, ki Gaspariju očitajo nezakonito, nenamensko in negospodarsko vodenje javnih financ ter nepravilnosti pri postopku privatizacije bank in lastninjenu zavarovalnic.

Odločitev o vložitvi pobude za spremembo ustave?
14. 01. 2000 18.04
Pobudo za začetek postopka za spremembo ustave, ki bi omogočila uvedbo kombiniranega volilnega sistema in jo je sicer že podpisalo zadostno število poslancev, naj bi vodji poslanskih skupin LDS in ZLSD Tone Anderlič in Miran Potrč, kot sta zapisala v pozivu vsem poslanskim skupinam, v postopek vložila le, če se ji bodo pridružili tudi poslanci SDS. V nasprotnem primeru pa naj bi vložila drugo pobudo za začetek postopka za spremembo ustave, ki bi omogočila sistem sorazmernega predstavništva z obvezno personalizacijo volitev. Podrobno naj bi o tem, kako bosta ukrepala, pobudnika podrobneje pojasnila prihodnji teden na novinarski konferenci.

Pomladne stranke končno združene?
11. 01. 2000 21.08
Izvršilna odbora SKD in SDS sta nocoj razpravljala o nastopu na volitvah in sprejela izjavo o političnem sodelovanju in skupnem nastopu na volitvah, pri tem pa računata tudi na sodelovanje SLS.

''Previden optimizem'' glede združevanja z SLS
07. 01. 2000 14.47
Prvak SKD Lojze Peterle je na novinarski konferenci izrazil ''previden optimizem'' glede združevanja z SLS in oblikovanjem volilne koalicije treh pomladnih strank. Oba projekta uspešno napredujeta, je poudaril Peterle in dodal, da so predstavniki SKD, SLS in SDS opravili številne ''formalne in neformalne pogovore''; zopet naj bi se ''intenzivirali'' tudi pogovori delovnih skupin SKD in SLS. Izvršilni odbor SKD se bo z doseženim ''napredkom'' seznanil v torek, 11. januarja, ko naj bi sprejel tudi sklepe, ki bodo prispevali k uspešnemu končanju obeh projektov oz. ''linij''.

SLS podpira združitev z SKD
24. 12. 1999 17.13
Vsi organi in vodstvo SLS odločno podpirajo združitev z SKD v prepričanju, da je to nujen prvi korak do drugačne politične večine v prihodnjem letu. Stranka je tako zadovoljna, ker so se po zadnji seji njenega glavnega odbora in izvršilnega odbora SKD okrepila prizadevanja za čimprejšnjo združitev obeh strank, so sporočili iz SLS.

Sprejeta deklaracija o zunanji politiki
17. 12. 1999 20.08
Deklaracijo o zunanji politiki Slovenije je DZ sprejel s 36 glasovi proti 21. Med parlamentarnimi strankami so vladni dokument podprli poslanci koalicijskih LDS in DeSUS, poleg njih pa še del poslancev iz vladne SLS in opozicijske ZLSD. Proti deklaraciji pa so poleg petih poslancev SLS glasovali predstavniki opozicije iz vrst SDS in SNS ter vsi navzoči poslanci SKD z izjemo Marijana Schiffrerja, ki je vladne zunanjepolitične usmeritve podprl.

Uradni rezultati lokalnih volitev
13. 12. 1999 18.12
Občinska volilna komisija je posredovala v mestni občini Koper, ki so bile 5. decembra. Volitev se je udeležilo 18.996 volivcev, kar je 49,39 odstotka vseh volilnih upravičencev. Veljavnih je bilo 16.544 glasovnic. Med 28 strankarskimi ali neodvisnimi listami kandidatov za 29 svetniških mest je bilo v občinski svet po D'Hontovem sistemu izvoljenih 12 list, med njimi 7 strankarskih.

Začetek priprav na volitve
05. 12. 1999 17.04
Vse parlamentarne stranke so že začele s pripravami na prihodnje državnozborske volitve, njihovi predstavniki pa obljubljajo stopnjevanje priprav takoj po vstopu v volilno leto 2000. Največ sta postorili obe socialdemokratski stranki, SDS in ZLSD, največ ''čakanja'' pa je zaznati pri združujočih se SLS in SKD, in to prav zaradi združevanja, pri katerem še ni videti takšnega ali drugačnega konca. V primerjavi z ostalimi strankami nekoliko zamuja tudi SNS. Večina strank, izjemi sta LDS in SNS, naj bi tako že začela s kandidacijskimi postopki, hkrati pa naj bi tudi že oblikovala volilne štabe; brez njih so še SLS, SKD in SNS. Vse stranke v DZ pa poudarjajo negotovost glede volilne zakonodaje, ki vnaša negotovost tudi v predvolilne priprave.

Stranke se že pripravljajo na volitve
05. 12. 1999 11.11
Vse parlamentarne stranke so že začele s pripravami na prihodnje državnozborske volitve, njihovi predstavniki pa obljubljajo stopnjevanje priprav takoj po vstopu v volilno leto 2000. Največ sta postorili obe socialdemokratski stranki, SDS in ZLSD, največ ''čakanja'' pa je zaznati pri združujočih se SLS in SKD, in to prav zaradi združevanja, pri katerem še ni videti takšnega ali drugačnega konca. V primerjavi z ostalimi strankami nekoliko zamuja tudi SNS.

10. obletnica ustanovitve Demosa
25. 11. 1999 20.43
Ob deseti obletnici ustanovitve Demosa so se na tiskovni konferenci zbrali trije politični veljaki LojzePeterle (SKD), Janez Janša (SDS) in Janez Podobnik (SLS). Nastop treh strank pa, sodeč po izjavah udeležencev, ne pomeni nič več kot zgolj obeležitev obletnice.

Stranke o obmejnem sporazumu brez dogovora
23. 11. 1999 15.30
Koordinacija parlamentarnih strank tudi na današnji drugi seji ni uskladila stališč glede ratifikacije slovensko-hrvaškega sporazuma o obmejnem prometu in sodelovanju. Ratifikaciji sporazuma nasprotujejo SLS, SDS in SKD, saj po njihovem mnenju prejudicira potek državne meje med Slovenijo in Hrvaško.

Konec upanja za združitev?
08. 11. 1999 21.30
Združitev med SLS in SKD, ki je eden večjih projektov slovenske politike v zadnjih letih, je vse manj verjetna. Stranki uradno ne komunicirata več. Edini stiki so med njunimi posameznimi predstavniki. O združevanju je danes v Beli Krajini govoril tudi izvršilni odbor Slovenskih krščanskih demokratov.

Poziv Smrkolju, naj odstopi
29. 10. 1999 20.44
Komisija za evropske zadeve je s sedmimi glasovi za in petimi proti pozvala kmetijskega ministra Cirila Smrkolja naj zaradi t.i. mesne afere odstopi. Zahtevo po odstopu so podprli tudi Slovenski krščanski demokrati (SKD). Lojze Peterle je odločitev pojasnil na tiskovni konferenci.

Spet Kulturni dom španski borci
26. 10. 1999 09.19
Mestni svet ljubljanske mestne občine je na včerajšnji 8. seji po burni razpravi sprejel predlog o preimenovanju javnega zavoda Kulturni hram Moste v Kulturni dom španski borci. To je tudi prvotno ime te institucije, ki so jo prvič preimenovali lani. Predlog je bil sprejet kljub temu, da so pred glasovanjem dvorano zapustili predstavniki SKD, SDS in SLS ter predstavnik RIL (Rad imam Ljubljano), za predlog pa je od navzočih 23 glasovalo 21 ljubljanskih mestnih svetnikov.

Združevanje SLS in SKD v krizi
25. 10. 1999 20.30
Najbolj razvpiti politični projekt v Sloveniji, združevanje ljudske stranke in krščanskih demokratov je kot vse kaže v resni krizi. Pri iskanju krivcev omenjajo predvsem vrhova obeh strank. Nekateri poslanci in predsedniki odborov ljudske stranke so menda predsedniku Marjanu Podobniku poslali pismo, v katerem je bilo kar precej kritičnih besed.

Hrvaški tisk o slovenski politični situaciji
24. 10. 1999 08.38
Primer Piran se je v Sloveniji mnogo bolj kot na Hrvaškem znašel v (pred)volilnem vrtincu, v sobotni izdaji piše Vjesnik. Vse, kar se v zadnjem času dogaja na slovenski politični sceni, namreč služi nabiranju predvolilnih točk, v igro pa je, vsaj posredno, vpletena tudi Hrvaška.

V vodstvu SLS niso seznanjeni z domnevnimi ogorčenimi odzivi
24. 10. 1999 08.33
V Slovenski ljudski stranki (SLS) s presenečenjem spremljajo prispevke v nekaterih medijih, ki govorijo o domnevnem ogorčenju poslancev in funkcionarjev SLS zaradi delovanja vodstva in še posebej predsednika stranke Marjana Podobnika v postopkih združevanja s slovenskimi krščanskimi demokrati.

SDS proti jedrskim elektrarnam
21. 10. 1999 16.05
Poslanska skupina SDS je danes vložila v zakonodajni postopek predlog zakona o prepovedi graditve novih jedrskih elektrarn v RS in o prepovedi skladiščenja nizko, srednje in visoko radioaktivnih odpadkov iz drugih držav na ozemlju RS ter o trajnem varnem skladiščenju nizko, srednje in visoko radioaktivnih odpadkov; poslanska skupina je predlagala obravnavo po hitrem postopku. Namen in cilje predloga je na novinarski konferenci predstavil poslanec SDS Branko Kelemina, sicer eden izmed treh podpisnikov predloga, predsednik SDS Janez Janša pa je v komentarju aktualnih političnih dogodkov menil, da početje SLS v zadnjih tednih dokazuje, da si njeno vodstvo ne želi združitve s SKD, temveč jih želi zgolj ''priključiti''.