SLS SKD

Združevanje SLS in SKD
20. 10. 1999 21.21
Svet Slovenskih krščanskih demokratov se je nocoj zbral na seji, na kateri med drugim razpravlja o poteku združevanja s Slovensko ljudsko stranko. V SKD priznavajo, da je prišlo med njihovo in ljudsko stranko do velikega razhajanja. Najbolj jih je razburil zadnji predlog SLS, po katerem bi bilo razmerje v vodstvenih organih nove stranke ena proti 2,2. Predsednik SKD Lojze Peterle je to ob današnjem zasedanju sveta imenoval poskus sovražnega prevzema. Krščanskim demokratom ne ustreza model, ki ga ponuja ljudska stranka, je povedal Peterle, saj pomeni priključitev, ne pa združitev, obenem pa pomeni tudi vstop v vlado.

Sprejet zakon o lastninjenju kulturnih spomenikov
20. 10. 1999 18.21
Državni zbor je po domala dvodnevni obravnavi kljub nasprotovanju SLS, SKD in SDS sprejel zakon o lastninjenju kulturnih spomenikov v družbeni lastnini. Novi zakon ureja lastništvo tovrstnih spomenikov potem, ko je dosedanji zakon, ki je to urejal, ustavno sodišče v začetku tega leta razveljavilo in zakonodajalcu naložilo ureditev tega vprašanja v roku osmih mesecev. Ta rok se je iztekel 14. oktobra.

Ponovna pobuda za združitev SLS in SKD
19. 10. 1999 18.37
Predsednik SLS Marjan Podobnik je danes v pismu predsedniku SKD Lojzetu Peterletu izrazil presenečenje, ker stranka ni dobila odgovora na nobeno od pobud, ki jih je v zadnjem času naslovila na SKD v zvezi z združevanjem obeh strank. Obenem je Podobnik izrazil pripravljenost, da predstavnik vodstva SLS omenjene in druge pobude stranke predstavi in pojasni na jutrišnji seji sveta SKD, da bi tako še okrepili medsebojno zaupanje in pospešili postopke združe, so sporočili iz SLS.

Pobuda SDS ni deležna pohval
03. 10. 1999 16.47
Pobude SDS za preoblikovanje obrambnega sistema, ki predlaga ukinitev splošne vojaške obveznosti v miru ter kombinacijo poklicne vojske in prostovoljne rezerve, ni pohvalila nobena izmed parlamentarnih strank.

Tudi po srečanju SLS in SKD nič novega
30. 09. 1999 20.42
Sestanek vodstev strank SLS in SKD se je končal brez pomembnih odločitev glede združevanja. Vprašanja o imenu stranke in načinu izbora vodstva so ostala odprta. Jasen je le datum združitve - 23. december.

Predčasne parlamentarne volitve?
17. 09. 1999 20.50
Po finačnem škandalu v Slovenski ljudski stranki (SLS), napovedani združitvi Slovenskih krščanskih demokratov (SKD) in SLS ter zdravstvenih težavah predsednika vlade se v političnih kuloarjih vse več govori o predčasnih volitvah. Redne parlamentarne volitve so sicer predvidene novembra ali decembra leta 2000, predčasne pa bi bile v prvi polovici leta.

Glasovanje za novega predsednika in ime stranke
14. 09. 1999 17.34
Slovenski krščanski demokrati (SKD) na svoji domači strani na internetu (www.skd.si) odslej ponujajo tudi možnost glasovanja za novega predsednika in ime stranke, ki bo nastala po združitvi SKD in Slovenske ljudske stranke (SLS). Za predsednika stranke lahko obiskovalci strani izberejo Lojzeta Peterleta ali Marjana Podobnika ali pa dopišejo svoj predlog, so sporočili iz SKD. Za ime združene stranke je ponujenih sedem, najpogosteje v javnosti omenjenih možnih imen, tudi tu pa lahko obiskovalci dodajo ime po svoji lastni izbiri. Stranka bo podatke obdelovala tedensko in jih objavljala prav tako na <A HREF=http://www.skd.si/anketa99.html target=_blank>straneh interneta</A>.

11. tabor SLS
12. 09. 1999 11.59
S slavnostnim programom oz. z osrednjo popoldansko prireditvijo in s predajo taborske zastave se bo pod geslom Zedinimo začel 11. tabor Slovenske ljudske stranke, v okviru katerega bodo zaznamovali tudi 130-letnico vižmarskega tabora. Navzoče bodo nagovorili predsednik stranke Marjan Podobnik ter drugi predstavniki SLS in tudi SKD.

Drnovšek o dogajanju na političnem prizorišču
09. 09. 1999 20.59
Po več kot enomesečni odsotnosti zaradi odstranitve tumorja in ledvice se je predsednik vlade Janez Drnovšek vrnil v vladno palačo. Dopoldne se je že udeležil seje vlade, prvič po bolezni pa je pred kamerami spregovoril o aktualnem političnem dogajanju. Premier se, kot pravi, dobro počuti, na čelo vlade pa se bo vračal postopoma, saj njegova forma še vedno ni popolna. Zanikal pa je vsakršna namigovanja, da se umika iz aktivne politike.

Jesensko združevanje bo pestro
17. 08. 1999 20.17
Začetek letošnje politične jeseni bo bržkone pomenil tabor združujočih se Slovenske ljudske stranke (SLS) in Slovenskih krščanskih demokratov (SKD). Stranki naj bi tabor sicer pripravili skupaj, a se okrog tega nista mogli zediniti, prav vprašanje tabora pa je tako postalo ključno.

"Naporno" združevanje slovenskih strank
16. 08. 1999 20.53
V slovenski politiki bo letošnje poletje zaznamovala zgodba o združevanju Slovenske ljudske stranke (SLS) in krščanskih demokratov (SKD). Kot zatrjujejo v obeh strankah, združevanje poteka normalno, vsaj kar zadeva štiri mešane delovne skupine, ki pripravljajo temelj skupne stranke. A delo teh skupin poteka daleč od oči javnosti, medtem ko se prepiri in zamere zaradi neuspele organizacije skupnega tabora razčiščujejo v javnosti.

SLS in SKD pripravljata slavnostno akademijo
13. 08. 1999 17.04
Predsednik Slovenske ljudske stranke (SLS) Marjan Podobnik in predsednik Slovenskih krščanskih demokratov (SKD) Lojze Peterle sta se danes dogovorila, da bo v organizaciji obeh strank 7. septembra letos v Ljudskem domu v Šentvidu pri Ljubljani slavnostna akademija, posvečena 130-letnici vižmarskega tabora.

Združitev SKD in SLS ne glede na volilni sistem
14. 07. 1999 16.05
Izvršilna odbora SKD in SLS sta na sinočnjem sestanku - prvem od začetka pogovorov med strankama o združevanju - med drugim sklenila, da bosta postopek za združitev vodila ne glede na volilni sistem.

Skupna seja izvršilnih odborov SKD in SLS
12. 07. 1999 19.07
Izvršilna odbora SKD in SLS se bosta jutri popoldne sestala na skupni seji, na katero so povabili tudi poslance v DZ in člane državnega sveta iz obeh strank.

Skupni dogovori SKD in SLS
07. 07. 1999 12.10
Pod vodstvom predsednikov Slovenske ljudske stranke (SLS) Marjana Podobnika in Slovenskih krščanskih demokratov (SKD) Lojzeta Peterleta sta se sinoči sešli vodstvi obeh strank. Po analizi dogovorov s prejšnjega sestanka in oceni aktivnosti posameznih podskupin so se dogovorili, da bo v torek, 13. julija skupna seja izvršilnih odborov obeh strank. Na slednjo bodo povabljeni tudi poslanci obeh strank, sta sporočila tiskovna predstavnika SKD in SLS Valentin Hajdinjak ter Jaka Sever.

V Portorožu posvet na temo SKD na razpotju
26. 06. 1999 09.30
Regionalna odbora Slovenskih krščanskih demokratov (SKD) za Slovensko Istro in Severno Primorsko sta v okviru praznovanj dneva državnosti, 10-letnice stranke ter priprav na proces združevanja s Slovensko ljudsko stranko (SLS) pripravila posvet na temo SKD na razpotju, ki bo potekal danes v portoroškem hotelu Emona.

SLS predlaga SKD skupno praznovanje obletnice Vižmarskega tabora
19. 06. 1999 20.14
Predsednik Slovenske ljudske stranke (SLS) Marjan Podobnik je danes skladno z začetimi, a še nedokončanimi pogovori o združevanju strank predsedniku Slovenskih krščanskih demokratov (SKD) Lojzetu Peterletu predlagal, da bi obe stranki s hkratno organizacijo svojih tradicionalnih taborov skupno obeležili 130-letnico Vižmarskega tabora.

Večina v SLS podpira združitev s SKD
15. 06. 1999 21.10
Predsednik Slovenske ljudske stranke Marjan Podobnik je med sejo glavnega odbora stranke - seja je bila popoldne v Dobrovi pri Ljubljani - dejal, da glavni odbor še ni odločal o skupni izjavi SLS in Slovenskih krščanskih demokratov. To naj bi pred sejo glavnega odbora že sprejel izvršni odbor SLS.

Poslanski skupini SLS in SKD o regionalizaciji
09. 06. 1999 22.13
V gostilni Urška v Ljubljani sta se nocoj na prvem sestanku sešli poslanski skupini Slovenske ljudske stranke (SLS) in Slovenskih krščanskih demokratov (SKD), ki sta v luči začetega procesa združevanja razpravljali in usklajevali stališča do vprašanja regionalizacije.

Koper ne bo občina s posebnim statusom
11. 05. 1999 16.46
Državni zbor (DZ) je v nadaljevanju zasedanja s 35 glasovi proti 32 zavrnil predlog za noveliranje zakona o ustanovitvi občin ter določitvi njihovih območij, s katerim je skupina predlagateljev s prvopodpisanim Tonetom Anderličem (LDS) želela mestni občini Koper v sedanjem obsegu dodeliti poseben status.

Dogovor o ustanovitvi delovnih skupin SKD in SLS
05. 05. 1999 14.23
Vodstvi Slovenskih krščanskih demokratov (SKD) in Slovenske ljudske stranke (SLS) pod vodstvom predsednikov Lojzeta Peterleta in Marjana Podobnika sta se na sinočnjem srečanju dogovorili, da se bodo v kratkem sešle posebne delovne skupine, ki pokrivajo programska, strukturna, organizacijska in druga vprašanja ter pregledali posamezne teme, na podlagi katerih bodo skupine začele delo.

Odprto pismo Aurelija Jurija predsednikom svetov krajevnih skupnosti na območju koprske občine
30. 04. 1999 14.22
Poslanec Združene liste socialnih demokratov (ZLSD) Aurelio Juri je predsednike svetov krajevnih skupnosti Črni kal, Dekani, Gračišče, Podgorje, Rakitovec in Zazid na območju Mestne občine Koper v odprtem pismu seznanil, da je z njihovimi razlogi za nasprotovanje izločitvi omenjenih krajev iz MO Koper in ustanovitvi nove občine Dekani na njihovem območju obvestil poslance v državnem zboru.

SKD ponovno o združevanju s SLS
23. 04. 1999 20.50
Člani izvršilnega odbora (IO) in poslanci Slovenskih krščanskih demokratov (SKD) so na popoldanskem sestanku osrednji del seje namenili procesu združevanja s Slovensko ljudsko stranko (SKD) in obravnavali dosedanje informacije o ugotovitvah t.i. Gričarjeve komisije, ki naj bi potrdile že izražene sume SKD, da sta bila ministrstvo za notranje zadeve in policija izrabljena za politične interese ene od vladajočih strank. IO in poslanci SKD so se seznanili s potekom dosedanjih pogovorov med obema strankama, v skladu z dogovorom z vodstvom SLS pa je SKD tudi formalno imenovala nosilce nalog za posamezna dela v zvezi s skupnim projektom.

Vnovičen sestanek delegacij SLS in SKD
21. 04. 1999 17.01
Delegaciji Slovenske ljudske stranke (SLS) in Slovenskih krščanskih demokratov (SKD) sta na sinočnjem sestanku, ki je potekal v bližini Ljubljane, največ časa namenili obravnavi programskih, statutarnih, organizacijskih in drugih vprašanj ter se dogovorili za imenovanje skupin, ki bodo strokovno in vsebinsko pokrivale ta področja.

V LDS podpirajo nakazano smer združevanja SLS in SKD
15. 04. 1999 17.44
Generalni sekretar Liberalne demokracije Slovenije (LDS) Gregor Golobič je na popoldanski novinarski konferenci podprl nakazano smer združevanja ljudske stranke (SLS) in krščanskih demokratov (SKD), saj naj bi to vodilo k večji preglednosti slovenskega političnega prostora.

Odbor DZ za gospodarstvo podprl predstavitev kandidatke za gospodarsko ministrico
15. 04. 1999 16.54
Odbor državnega zbora za gospodarstvo je na današnji izredni seji sklenil, da je bila predstavitev dr. Tee Petrin, kandidatke za ministrico za gospodarske dejavnosti, ustrezna, zato državnemu zboru predlaga, naj jo imenuje na ta položaj. Kot je pokazalo glasovanje, je osem članov odbora, poslancev koalicijskih strank LDS in SLS in Desus, glasovalo ''za'', štirje opozicijski poslanci SDS in SKD so bili ''proti'', poslanca ZLSD ter predsednik odbora Jože Zagožen (SDS) pa so so se glasovanja vzdržali.

Potrebno je uzakoniti dvokrožni večinski volilni sistem
14. 04. 1999 19.10
Na včerajšnjem sestanku delegacij poslanskih skupin Slovenske ljudske stranke (SLS) in Slovenskih krščanskih demokratov (SKD), kjer sta sodelovala tudi predsednika omenjenih strank, so največ časa namenili vprašanjem volilnega sistema. Obe stranki vztrajata pri dosedanjem stališču, da je potrebno v parlamentu uzakoniti dvokrožni večinski volilni sistem, ki je dobil največjo podporo na referendumu, sta v skupnem sporočilu za javnost zapisali stranki SLS in SKD.

Dnevnikova javnomnenjska raziskava: Bandelj upravičeno odstavljen
20. 02. 1999 14.05
Večina volilcev meni, da je bila ''obtožnica'' proti notranjemu ministru Mirku Bandlju prepričljiva, kažejo rezultati Dnevnikove javnomnenjske raziskave, objavljeni v sobotni številki.

O usodi Bandlja se bodo poslanci izrekli prihodnji teden
13. 02. 1999 10.14
Poslanci so z ustanovitvijo parlamentarne preiskovalne komisije, ki bi raziskala vpletenost nosilcev javnih funkcij, sklenili dvodnevno razpravo o t.i. aferi Holmec-Vič. Minister je tudi v razpravi ob interpelaciji slišal številne očitke v zvezi z omenjeno afero, zadnji delovni dan pa so govorniki pozornost bolj kot na v interpelaciji očitane napake usmerili na druge nepravilnosti v ministrstvu, med drugim tudi na kadrovanje ter na domnevne finačne nepravilnosti. Poslanci SLS na čelu z vodjo poslanske skupine omenjene stranke Francem Zagožnom so ministra Bandlja pozvali k odstopu in tudi od premiera Drnovška zahtevali, naj pozove Bandlja k umiku z ministrskega položaja. V razpravi so med predstavniki parlamentarnih strank interpelacijo poleg predlagateljev podprli še v poslanskih skupinah SKD in SLS, zavrnili pa v LDS in DeSUS. ZLSD se o podpori ali zavrnitvi interpelacije še ni odločila. Sicer pa je predsednik vlade Drnovšek po srečanju s prvakom ljudske stranke Marjanom Podobnikom in vodjo poslanske skupine te stranke Francem Zagožen med drugim povedal, da so v obeh strankah še vedno različna mnenja o interpelaciji, obstoj koalicije pa naj ne bi bil negotov.

Svet LDS podprl projekt izgradnje TET 3
08. 01. 1999 10.38
Svet Liberalne demokracije Slovenije (LDS) se zaveda nekaterih pomislekov glede izgradnje Termoelektrarne Trbovlje 3 (TET 3), vendar na podlagi znanih strokovnih mnenj, stališč pristojnih vladnih institucij ter dosedanjih odločitev državnega zbora ocenjuje, da projekt zasluži podporo.