SMO

Korotan slabši v pripravljalnem obdobju
11. 07. 2000 21.17
Korotan je bil v minuli sezoni najuspešnejši v svoji prvoligaški zgodovini. Prevaljčani so osvojili četrto mesto v prvenstvu, v pokalnem tekmovanju pa so klonili šele v finalu proti SCT Olimpiji. Po končani sezoni je bilo v taboru starejšega koroškega prvoligaša zelo živahno. Ob trenerju Toniju Tomažiču je klub zapustilo še sedem igralcev: Breznik, Plesec, Toševski, Vuksanovič, Struna, Stojanovič in Damiš. Prvi strateg Korotana je zdaj Dinko Vrabac, v tabor plavo-belih pa so prišli še igralci Simon in Adamo Baranja, Bukovec, Popescu, Kuzma, Blagojevič, Damjan Romih, Plaznik in Slavec. ''Moja pričakovanja so velika, čeprav bo treba najprej dobro uigrati igralce, ki doslej niso bili skupaj. Seveda bo mnogo dejavnikov krojilo igro in rezultate, a prepričan sem, da moramo biti v zgornjem delu lestvice,'' meni trener Dinko Vrabac. ''Z igralskim kadrom sem v glavnem zadovoljen. Manjka nam še en napadalec,'' je dodal Vrabac.

Predsednik avstrijskega ustavnega sodišča v Sloveniji
10. 07. 2000 18.41
Na povabilo predsednika državnega sveta Toneta Hrovata je sinoči na dvodnevni obisk v Slovenijo prispel predsednik avstrijskega ustavnega sodišča Ludwig Adamovich. Gost se je danes najprej srečal s predsednikom državnega zbora Janezom Podobnikom, nato pa je imel predavanje na temo Razmerje med parlamentom in ustavnim sodiščem. Za Adamowicha je ključno vprašanje, do kje segajo pravice ustavnega sodišča, predvsem z vidika interpretacij določenih ustavnih določil, saj so ustave pisane praviloma na splošno in kratko, kar pa ponuja številne različne razlage. Ravno na tej točki po predavateljevem mnenju prihaja do omenjene napetosti med parlamentom in ustavnim sodiščem. Meja med političnimi principi parlamenta, ki simbolizira načelo demokracije, in principi pravne države, ki jih zastopa ustavno sodišče, ni jasna. Njena transparentnost pa je odvisna tudi od urejenosti delitve oblasti in stopnje demokratične kulture v neki državi. Razvoj ustavnih sodišč po svetu (ta so se pospešeno oblikovala predvsem po drugi svetovni vojni) je vzpodbudilo predvsem notorično kršenje človekovih pravic in avtoritarnost oblasti, je dejal Adamovich. V sodobni pluralistični demokraciji smo zato na ustavnih sodiščih priča vedno znova ponavljajočim se konfliktom med splošnim interesom in interesom posameznika.

Razmerje med parlamentom in ustavnim sodiščem
10. 07. 2000 17.31
Napetost med parlamentom in ustavnim sodiščem je naravna in nujna v vsaki državi z ustavnim sodiščem, ki nadzoruje spoštovanje ustave v zakonskih aktih, je zatrdil predsednik avstrijskega ustavnega sodišča Ludwig Adamovich na svojem predavanju z naslovom Razmerje med parlamentom in ustavnim sodiščem. Pripravili so ga državni svet, vlada ter Zveza društev pravnikov Slovenije. Za Adamowicha je bolj ključno vprašanje, do kje segajo pravice ustavnega sodišča, predvsem z vidika interpretacij določenih ustavnih določil, saj so ustave pisane praviloma na splošno in kratko, kar pa ponuja številne različne razlage. Ravno na tej točki po predavateljevem mnenju prihaja do omenjene napetosti med parlamentom in ustavnim sodiščem. Meja med političnimi principi parlamenta, ki simbolizira načelo demokracije, in principi pravne države, ki jih zastopa ustavno sodišče, ni jasna. Njena transparentnost pa je odvisna tudi od urejenosti delitve oblasti in stopnje demokratične kulture v neki državi. Razvoj ustavnih sodišč po svetu (ta so se pospešeno oblikovala predvsem po drugi svetovni vojni) je vzpodbudilo predvsem notorično kršenje človekovih pravic in avtoritarnost oblasti, je dejal Adamovich. V sodobni pluralistični demokraciji smo zato na ustavnih sodiščih priča vedno znova ponavljajočim se konfliktom med splošnim interesom in interesom posameznika.

Dopolnjeni zbirki pričevanj koroških Slovencev
10. 07. 2000 16.58
Z osmo izdano knjigo v seriji ''Tako smo živeli'' se obsežno delo dr. Marije Makarovič in njenih sodelavcev s Slovenskega narodopisnega inštituta Urban Jarnik preveša v zaključni del. Pred izidom je deveta knjiga pričevanj, v pripravi pa geslovnik, ki bo olajšal rabo knjig za znanstveno-raziskovalne namene. Koroški noši in oblačilni kulturi kmečkega in delavsko-kmečkega prebivalstva pa je posvečena tretja knjiga iste avtorice, v kateri po predstavitvi noše pri Zilji in v Rožu podrobneje predstavlja tisto v Podjuni. Knjigama, ki sta ju izdala Krščanska kulturna zveza in omenjeni inštitut pri Mohorjevi družbi Celovec-Dunaj-Ljubljana, se pridružuje še novo glasilo inštituta z imenom Koroški etnološki zapisi. Medtem ko so knjige o koroški noši že pred časom spodbudile pripravo vrste tematskih razstav, pa pričevanja oz. življenjske zgodbe, ki se jih je v osmih knjigah nabralo že 98, od nedavnega dokumentirajo tudi s pomočjo videa. Končana sta dva filma, v delu pa jih je kar 25. Poslovodja KKZ Nužej Tolmajer je poudaril dragoceno podporo ministrstva za kulturo in urada za Slovence v zamejstvu in zdomstvu pri knjigi o podjunski noši.

Konferenca o aidsu v JAR
10. 07. 2000 09.25
V Durbanu v Južnoafriški republiki se je včeraj, z govorom južnoafriškega predsednika Thaba Mbekija, začela 13. svetovna konferenca o aidsu, ki se je udeležuje 10.000 znanstvenikov z vsega sveta. Znanstvena nekomercialna organizacija Mednarodna pobuda za cepivo proti aidsu (IAVI), ki si od leta 1996 prizadeva za razvoj vsem dostopnega cepiva proti aidsu, se je pred konferenco zavzela, da bi bila cepivo in zdravila proti aidsu v bodoče dostopna tudi revnim državam in to ne z desetletnimi zamudami. Organizacija Zdravniki brez meja in drugi aktivisti pa so kritizirali premajhno politično voljo, da bi bilo zdravljenje okužbe z virusom HIV dostopno tudi v državah v razvoju.

Na koncu najboljši Borut Horvat
09. 07. 2000 20.23
Kajakaši in kanuisti v spustu na divjih vodah so v Vipitenu v Italiji zaključili letošnjo sezono v svetovnem pokalu. ''Čeprav se na koncu nismo okitili s skupno medaljo, smo vso leto dosegali visoke rezultate, tako da sem s sezono zelo zadovoljen,'' je dejal trener slovenske vrste Srečko Masle. Na zadnji tekmi se je najbolje odrezal kanuist Borut Horvat, ki je z majhnim zaostankom za vodilnim osvojil peto mesto. Joško Kancler je bil 16.

Milenkovič 10. v Helsinkih
09. 07. 2000 16.44
Slovenski plavalec Marko Milenkovič je zadnji dan evropskega prvenstva v Helsinkih osvojil deseto mesto na 400 m mešano s časom 4:26,79. Za državnim rekordom je zaostal 51 stotink, še enkrat pa je potrdil olimpijsko normo. Zadnji dan smo Slovenci ostali brez popoldanskega nastopa. Na 400 m prosto sta nastopili Urša Roš in Anja Čarman. Prva je osvojila 21. mesto s 4:25,17, druga pa 23. s 4:28,37.

10. obletnica spravne slovesnosti v Rogu
08. 07. 2000 20.59
Predsednik države Milan Kučan je v spremstvu žene Štefke in Spomenke Hribar ob današnji deseti obletnici spravne slovesnosti pri množičnem grobišču po vojni pobitih domobrancev pod Krenom v Kočevskem Rogu položil venec na to grobišče. Predsednik države je v pisni izjavi ob tej priložnosti ponovil besede obžalovanja in obsodbe povojnih izvensodnih pobojev, 'ki bodo v slovenskem zgodovinskem spominu zapisani kot moralni in pravni zločin', kot jih je izrekel že na slovesnosti pred desetimi leti. Takrat se je predsednik Kučan poklonil mrtvim in povabil žive k spravi in sožitju skupaj z nadškofom Alojzijem Šuštarjem. Kot je v izjavi poudaril predsednik države Kučan, imajo vsi mrtvi pravico do imena na grobu in do miru v njem. 'Samo na podlagi pietete do mrtvih je mogoče spravno sožitje med živimi, je mogoča strpnost v skupnem bivanju ljudi različnih prepričanj drug z drugim in ne drug proti drugemu. Politična zloraba preteklosti in mrtvih pelje drugam, povzroča nove delitve in vzbuja nova sovraštva', je menil Kučan. Nadaljeval je, da so tudi s spravno slovesnostjo pred desetimi leti postavljali temelje nacionalnemu soglasju za plebiscit o samostojni slovenski državi in za njeno obrambo v osamosvojitveni vojni. Ob tem je izpostavil, da 'kakor smo takrat potrebovali večinsko nacionalno in državljansko soglasje, tako ju potrebujemo tudi danes, ob izzivih tretjega tisočletja in nuji, da svojo državo umestimo v evropske in svetovne integracije'. Predsednik Kučan meni, da je vsak narod zase odgovoren sam. Kot narod in država se bomo po predsednikovih besedah ohranili le s skupnimi močmi in 'prijazno življenje si bomo omogočili, če bomo sprejeli našo notranjo različnost, individualnost vsakogar izmed nas in se med seboj spoštovali'.

Izolska bolnišnica tudi za hrvaške Istrane
06. 07. 2000 13.49
V Splošni bolnišnici Izola (SBI) so se sestali predstavniki občin hrvaške Istre, vodja Upravnega oddelka za zdravstvo in socialno varstvo Istrske županije Romanita Rojnič ter predstavniki SBI in izolska županja Breda Pečan. Pogovarjali so se o možnostih za meddržavno sodelovanje na področju zagotavljanja zdravstvenega varstva.

Kovinarji dobili višje plače
06. 07. 2000 13.40
Pogajanja o tarifnem delu kolektivne pogodbe za dejavnost kovinskih materialov in livarn ter za kovinsko in elektroindustrijo Slovenije so se, kljub začetnim težavam in dokaj neprijaznem odnosu delodajalcev, zaenkrat končala uspešno; zelo težko smo namreč dosegli, da se izhodiščne plače s 1. julijem povišajo za 2,15 odstotka, pogajanja se nadaljujejo v septembru, saj ne bomo odstopili od zahteve po 10-odstotnem povišanju izhodiščnih plač v naši dejavnosti, je na današnji novinarski konferenci poudaril predsednik Sindikata kovinske in elektroindustrije Slovenije (SKEI) Albert Vodovnik.

Neznan izvor denarja na kriminalistični policiji
05. 07. 2000 14.19
Delavci slovenske policije so včeraj ovadili sami sebe. Nov direktor kriminalistične službe Dušan Mohorko je ob primopredaji ugotovil, da je v trezorju kriminalistične službe za poldrugi milijon nemških mark denarja, ki ni proračunski in za katerega nimajo nobenega dokumenta. Včeraj so o tem seznanili medije.

Neodvisno sodstvo
04. 07. 2000 18.21
Leto dni po tem, ko nas je obiskal ameriški predsednik Clinton, Slovenija gosti enega najuglednejših predstavnikov ameriškega sodstva vrhovnega sodnika Anthonya M. Kennedyja. Kennedy se je z ameriškim zveznim sodnikom Richardom G. Stearnsom danes udeležil okrogle mize z naslovom <I>Univerzalni vidiki neodvisnosti sodstva</I>. Kako doseči neodvisnost sodstva sta se danes, skupaj s slovenskimi uglednimi pravniki spraševala Kenenedy in Stears. Po mnenju zveznega sodnika je ključna beseda transparentnost, državljani pa morajo razumeti, da sodniki niso samo zato, da ščitijo njihove pravice. Javnost mora zaupati sodnikom tudi takrat, ko njihove odločitve niso najbolj priljubljene, je prepričan Kennedy. Problem ameriškega sodnega sistema pa je, da nimajo vsi sodniki trajnega mandata, tako kot v Sloveniji in imajo zato nekateri velike težave pri ponovni izvolitvi.

''Junk'' obveznice so našle internet
04. 07. 2000 13.14
Podjetje za gostovanje spletnih strani Exodus Communications je postalo prvo podjetje, ki prodaja ''junk'' obveznice preko interneta. Kalifornijsko podjetje je povečalo prodajo na skoraj 1,2 milijarde dolarjev, da bi financiralo svojo širitev. ''Precej smo povečali obseg posla, saj je bilo neverjetno veliko povpraševanja predvsem za dolarski del tako v Evropi kot v Ameriki, ker so imeli vzajemni skladi z visokimi donosi nekaj viška denarja'' je povedal Joe McGrath, direktor za kapitalske trge visokih donosov podjetja Goldman Sachs& Co. To podjetje je skupaj s podjetjem Merril Lynch& Co. vodilo prodajo obveznic. ''Mehanizem internetne prodaje je zelo dober. To je gotovo prihodnost,'' je še povedal McGrath. Exodus je najprej planiral prodajo obveznic nominiranih v dolarjih in v evrih v vrednosti 600 milijonov dolarjev.

Oracle priznal vohunjenje
04. 07. 2000 11.17
Predsednik ameriškega programerskega velikana Oracle Larry Ellison je izzivalno potrdil, da je najel privatne detektive za vohunjenje pri zaveznikih ameriškega računalniškega velikana Microsoft. Vztrajal je tudi pri trditvi, da je njegovo podjetje s tem le opravljalo svojo državljansko dolžnost. ''Zelo dobro se počutim glede tega, kar smo naredili'', je povedal Ellison. Povedal je še, da je detektivsko delo pokazalo, da je Microsoft plačeval trgovinskim in političnim skupinam, da so vplivale na javno mnenje med protimonopolnim sojenjem Microsoftu.

Pogovori srbske opozicije in Podgorice
03. 07. 2000 14.23
Predsednik Demokratske stranke (DS) Zoran Đinđić je napovedal skorajšnje pogovore predstavnikov demokratične opozicije iz Srbije z voditelji Demokratske stranke socialistov (DPS) Mila Đukanovića o izhodiščih črnogorske vlade o preureditvi odnosov med Srbijo in Črno goro in zveznih volitvah. Predsednik Demokrščanske stranke Srbije (DHSS) Vladan Batić, ki je prav tako eden izmed voditeljev Zveze za spremembe (SZP) pa je napovedal, da bo politično-promocijska skupina SZP opredelila podrobnosti in datum obiska predstavnikov te zveze pri vladajoči koaliciji v Črni gori.

Umirjanje cen
30. 06. 2000 20.33
Kljub temu, da so se cene pogonskih goriv prejšnji mesec dvignile za več kot enajst odstotkov, inflacija na letni ravni po junijskem podatku o 0,6 odstotni rasti cen ni prebila magičnih deset odstotkov kot so napovedovali pesimisti, temveč se je ustavila na 9,7 odstotka. Zaradi inflacije bo prišlo tudi do uskladitve plač. Ob tem pa prvi podatki o letošnji gospodarski rasti kažejo, da se je slovensko gospodarstvo razcvetelo.

Kaj so to enajstmetrovke?
30. 06. 2000 14.26
V drugem polfinalu evropskega nogometnega prvenstva je Italija po enajstmetrovkah premagala Nizozemsko s 3:1. V rednem delu se je tekma končala brez zadetkov, vendar so bili varovanci Dina Zoffa pri strelih mnogo boljši, saj je enajstmetrovko zgrešil le Maldini.

Nov procesor podjetja Intel
30. 06. 2000 13.20
Intel bo novi procesor, ki ga je razvijal pod kodnim imenom Willamette, tržil pod blagovno znamko <A HREF=http://www.intel.com/pressroom/archive/releases/dp062800.htm?iid=update+000628&/ TARGET=_blank>Pentium 4</A>.

Leto dni od uvedbe DDV
30. 06. 2000 12.43
V soboto, 1. julija, bo minilo natanko leto dni, odkar smo v Sloveniji odpravili do tedaj veljavni prometni davek in ga nadomestili z davkom na dodano vrednost ter se tako še za korak približali Evropski uniji. Čeprav so mnogi novo davčno obliko sprejeli z bojaznijo in opozarjali predvsem na prekratek rok za prilagoditev, pa na ministrstvu za finance danes ugotavljajo, da je bila z vidika finančne nevtralnosti odločitev za zamenjavo takrat veljavnega prometnega davka z davkom na dodano vrednost pravilna. Finančni učinek DDV in trošarin je dosegel ocenjeni obseg, cene so se gibale v skladu z napovedmi, nova davčna oblika podjetjem prav tako ni povzročila večjih likvidnostnih težav.

Brezec kmalu v NBA?
29. 06. 2000 22.14
Član košarkarske ekipe Union Olimpija Primož Brezec je bil v Minneapolisu izbran v prvem krogu nabora NBA kot 27. igralec po vrsti. Za slovenskega centra se je odločila ekipa Indiana Pacers, v drugem krogu nabora pa je bil izbran tudi nekdanji center Olimpije Soumaila Samake (36., New Jersey). Prvi igralec nabora je bil član univerzitetne ekipe Cincinati Kenyon Martin (New Jersey).

Oporečnost živil in potrošnih izdelkov
28. 06. 2000 20.56
Po ugotovitvah o zdravstveni oporečnosti nekaterih živil in potrošnih izdelkov, se odpirajo vprašanja o kvaliteti nadzora ostankov strupenih snovi in ali zdravstvene oblasti v vseh primerih celovito obveščajo javnost o svojih ugotovitvah. Praksa kaže, da temu ni tako.

Magic Johnson bo igral na Danskem
28. 06. 2000 18.52
Legendarni ameriški košarkar Earwin Magic Johnson se kljub okužbi z virusom HIV ne odpoveduje svoji največji ljubezni, oranžni košarkaški žogi. Lani je občasno nastopal za švedsko ekipo v severnoevropski ligi, za prihodnjo sezono pa je pogodbo podpisal z danskim predstavnikom Great Danes.

Siemensovi telefoni s protokolom WAP
28. 06. 2000 12.16
Podjetje Siemens d.o.o., ki v Sloveniji zastopa in prodaja izdelke koncerna Siemens, je predstavilo tri nove mobilne telefone, C35i M35i in S35i. Vsi modeli podpirajo protokol WAP 1.1., odlikuje pa jih prikupna zunanjosti ter pestro število funkcij. S pomočjo teh modelov se želi Siemens že sredi naslednjega leta zavihteti na drugo mesto v Evropi.

Naslednja generacija Windows storitev
26. 06. 2000 14.31
Bill Gates je v intervjuju za BBC predstavil novo Microsoftovo iniciativo >>dot.net<<, ki je bila prej poimenovana >>Naslednja generacija Windows storitev<<. Gre za veliko integracijo namiznih programov z internetom. Če bo Microsoftu iniciativa uspela, potem čez nekaj let ne bomo kupovali programske opreme na CD-jih ter je nameščali na računalnike, temveč bodo imeli programi obliko storitev. Programi bodo nameščeni na nekem oddaljenem strežniku, ko pa jih bomo potrebovali, bomo do njih dostopali preko interneta. Uporabljali in plačevali jih bomo podobno kot npr. telefonske storitve.

Osrednja prireditev ob dnevu državnosti
25. 06. 2000 14.23
Pred dnevom državnosti, 25. junijem, je sinoči potekala slavnostna seja DZ, nato pa še osrednja državna prireditev. Predsednik DZ Janez Podobnik je na slavnostnem parlamentarnem zasedanju posebej izpostavil dejstvo, da je ravno v tej dvorani pred devetimi leti s takratno parlamentarno odločitvijo, ki je odražala plebiscitno voljo ljudi in vzdušje celotne Slovenije - postavljen nov evropski mejnik. ''Z njim smo Slovenci na zemljevid Evrope pogumno in odločno vrisali svoj življenjski prostor - prostor, ki smo ga z veliko nacionalnega navdiha, zveste navezanosti in žilave vztrajnosti ohranjali in obvarovali skozi dolga stoletja'', je poudaril slavnostni govornik.

Manifesta 3 uradno odprta
24. 06. 2000 16.19
Pred Mednarodnim grafičnim likovnim centrom v parku Tivoli v Ljubljani so opolnoči tudi uradno odprli evropski bienale sodobne umetnosti Manifesta 3. O letošnji največji tovrstni likovni prireditvi v Evropi, na kateri se predstavlja 59 v glavnem še neuveljavljenih umetnikov mlajše generacije z različnih koncev celine, so umetnike, kustose, likovne kritike, novinarje in druge goste nagovorili predsednik nacionalnega odbora Manifeste 3 Jožef Školč, minister za kulturo Rudi Šeligo in predsednik mednarodnega odbora Manifeste 3 Henry Meyric Huges.

Navdušen sprejem slovenskih nogometašev
23. 06. 2000 17.15
Slovensko nogometno reprezentanco, ki se je včeraj nekaj po 21. uri z letalom vrnila z evropskega nogometnega prvenstva v Belgiji in na Nizozemskem, je na brniškem letališču glasno in navdušeno sprejela večtisočglava množica ljubiteljev nogometa iz vse Slovenije. Nekoliko presenečene varovance selektorja Srečka Katanca so tudi tokrat pozdravili z zdaj že uveljavljenim napevom: ''Kdor ne skače, ni Slovenec...''

Camacho nima skrivnosti
18. 06. 2000 14.12
Za slovensko reprezentanco so včeraj na travo amsterdamske Arene pritekli na trening tudi Španci. Bili so prešerno razpoloženi, izgledalo je, kot da jih varovanci Srečka Katanca ne skrbijo. Vedli so se izredno samozavestno, Slovencem, ki so zapuščali igrišče, namreč niso namenili niti pogleda.

Navijači povzročili nerede
18. 06. 2000 13.55
Po zmagi angleške nogometne reprezentance z 1:0 nad nemško na evropskem prvenstvu v Charleroiju je v središču tega belgijskega mesta spet prišlo do neredov. Policija je danes v zgodnjih jutranjih urah aretirala 70 oseb, večinoma britanskih državljanov, deset oseb pa so morali zaradi poškodb ali užitja prevelike količine alkohola odpeljati v bolnišnico. Navijači obeh reprezentanc so stadion po tekmi zapuščali ločeno, center mesta pa so po zmagi zavzeli angleški ''ljubitelji nogometa''. Po poročanju belgijske televizije so bili policisti povsod prisotni v velikem številu, vendar je kljub temu prišlo do manjših medsebojnih obračunov med angleškimi in nemškimi huligani.

Vzdušje v slovenski vrsti je dobro
16. 06. 2000 17.27
Slovenska nogometna reprezentanca je v De Biltu opravila prvi resnejši trening po tekmi z ZR Jugoslavijo. Z vadbo so z izjemo Aleksandra Knavsa, ki je že odpadel iz kombinacij za nedeljsko tekmo proti Španiji, začeli vsi igralci, dokončala pa ga nista Sašo Udovič in Milan Osterc. Oba imata poškodovan gleženj, vendar bosta po besedah zdravnikov do nedelje najverjetneje nared.