SMO

Rubin: Srbska stran se ne pogaja resno
17. 03. 1999 18.05
Tiskovni predstavnik ameriškega zunanjega ministrstva James Rubin je v Parizu danes ocenil, da se srbska stran na mirovnih pogajanjih o Kosovu ''ne pogaja resno''.

Jeseniški hokejisti še niso opustili upanja
17. 03. 1999 15.21
Hokejisti Acroni Jesenic še niso opustili upanja, da bi lahko zaigrali v končnici letošnjega državnega prvenstva. Glede na poziv predsednika Olimpijskega komiteja Slovenije (OKS-ZŠZ) na torkovi seji IO OKS-ZŠZ, da državno prvenstvo odločijo igralci na ledenih ploskvah, so vnovič zaprosili Hokejsko zvezo Slovenije, da jih nemudoma obvesti o morebitnih spremembah. ''Hokejisti Acroni Jesenic smo pripravljeni na led stopiti takoj,'' so v sporočilu za javnost zapisali igralci.

Novost v Italiji - karaoke v cerkvi
17. 03. 1999 07.58
Italijanski duhovnik Beppe Viada se je odločil, da bo s karaokami poživil svojo cerkev. Kot v priljubljeni karaoke oddaji italijanske televizije bodo verniki besedilo pesmi lahko brali z dveh televizijskih zaslonov v cerkvi, je poročal časnik La Repubblica. ''V cerkvi smo imeli težave pri petju spevov,'' je pojasnil duhovnik. Uspeh v njegovi majhni fari Andonno di Valdieri na severozahodu Italije je 46-letnega župnika opogumil. Zdaj evangelija v cerkvi ne bodo le brali, ampak si bodo obiskovalci božje službe lahko ogledali tudi ustrezne posnetke iz filma Franca Zeffirellija Jezus iz Nazareta.

Beograjsko delegacijo na pot pospremila 1001 bela golobica
15. 03. 1999 07.23
Nad jugoslovansko prestolnico je ob odhodu pogajalske delegacije na mirovna pogajanja o Kosovu, ki se začenjajo v Parizu, so izpustili tisoč in ena belo golobico. ''S tem dejanjem smo želeli svetu pokazati, da smo v osnovi miroljuben narod,'' je povedal direktor beograjskega živalskega vrta, ki je predlagal simbolično sporočilo miru. ''Ne verjamejo nam, zato smo s 1001 golobico želeli 1001-krat sporočiti, da smo za mir,'' je pojasnil direktor in dodal, da ''v primeru, če ti dokazi ne bodo zadostni, naslednjič utegnemo poskusiti s tigri.''

Nastop Gruzije v Sydneyju vprašljiv
13. 03. 1999 12.39
Nastop reprezentance Gruzije na letnih olimpijskih igrah prihodnje leto v Sydneyju je zaradi pomanjkanja denarja ogrožen. ''Doslej smo zaman iskali močnejše sponzorje. Kaj lahko se zgodi, da nas v Sydneyju ne bo,'' je v pogovoru za ruski časnik Sovjetski šport povedal predsednik gruzinskega olimpijskega komiteja Jano Bagrationi.

Poplašen poziva k obrambi Republike srbske ''tudi z orožjem''
11. 03. 1999 17.21
Predsednik Republike srbske (RS) Nikola Poplašen, ki ga je pred dnevi s položaja odstavil visoki civilni predstavnik za Bosno in Hercegovino Carlos Westendorp, je danes pozval k obrambi RS vključno ''z orožjem''.

Uradna prošnja Makedonije za pridruženo članstvo v EU
09. 03. 1999 18.51
Makedonija je Evropski uniji tudi uradno izročila prošnjo za pridruženo članstvo v Uniji, je poročala agencija Makfaks.

Gaber in Štrukelj dosegla kompromis
08. 03. 1999 21.03
Po šestih urah pogajanj smo dosegli kompromis o popravkih dodatkov zaposlenih v vzgoji in izobraževanju in sklenili dogovor, povezanem s spremembami kolektivne pogodbe za dejavnost vzgoje in izobraževanja, je povedal vodja pogajalske skupine reprezentativnih sindikatov Branimir Štrukelj po pogajanjih z vladno pogajalsko skupino, ki jo je vodil minister za šolstvo in šport Slavko Gaber.

Mavričeva, Jeremičeva in Petkovšek
03. 03. 1999 18.26
Gimnastična zveza Slovenije je razglasila najboljše tekmovalce v športni in ritmični gimnastiki za leto 1998. To so postali Mojca Mavrič in Mitja Petkovšek pri športnih telovadcih in Dušica Jeremič pri ritmičnih gimnastičarkah.

Vonj po morju v Slovenskem etnografskem muzeju
03. 03. 1999 16.36
Vonj po morju - slovensko morsko ribištvo od Trsta do Timave skozi stoletja je naslov razstave, ki jo bodo jutri, 4. marca, ob 18. uri odprli v Slovenskem etnografskem muzeju na Metelkovi 2 v Ljubljani. Pripravil jo je Bruno Volpi Lisjak iz Trsta, dolgoletni pomorščak in eden redkih poznavalcev ribištva ter pomorskih ved na Slovenskem.

Celjani optimistični pred povratno tekmo z Barcelono
02. 03. 1999 18.52
Rokometaši Celja Pivovarne Laško in njihovi številni privrženci zadnje dni razmišljajo le o sobotni povratni polfinalni tekmi lige prvakov z Barcelono. Trije zadetki prednosti so lep zalogaj, toda igralci in strokovno vodstvo se zavedajo, da je zgodovinski uspeh, se pravi uvrstitev v finale, moč doseči le z dobro in maksimalno zbrano igro. Tekma se bo začela ob 16.30, sodila pa bosta Šveda Hansson in Olsson.

Gluhi alpinci v Švico po nove kolajne
02. 03. 1999 15.13
Najboljši slovenski gluhi športniki, tj. trije alpski smučarji - Samo Petrač, Alojzija Meglič in Sabina Hmelina - bodo od 6. do 14. marca sodelovali na 14. zimskih svetovnih igrah gluhih v švicarskem Davosu. Z zadnjih iger na Finskem branijo kar 17 kolajn.

Stavke voznikov LPP ne bo - zamrznjena za šest mesecev
24. 02. 1999 12.08
Stavke voznikov podjetja Ljubljanski potniški promet (LPP), napovedane za petek, 26. februarja, ne bo. Sindikat voznikov se je z vodstvom LPP dogovoril, da bodo vse posebnosti delovnega mesta voznika urejene posebej, v prilogi h kolektivni pogodbi. Kot je povedal sekretar sindikata voznikov Davorin Počkar, je zbor delavcev nato sprejel odločitev, da se stavka zamrzne za obdobje šestih mesecev.

OVK potrdila ime vrhovnega poveljnika
23. 02. 1999 17.19
Poveljnik Osvobodilne vojske Kosova (OVK) za Drenico Sami Ljuftaku je za STA danes potrdil poročanje albanske televizije, da je vrhovni poveljnik OVK 28-letni Sulejman Selimi, ki je bil pred meseci poveljnik OVK za Drenico.

V Celju - tudi z gripo - optimistični
20. 02. 1999 15.07
Medtem ko se polfinale evropske rokometne lige prvakov vse bolj približuje (sobota, 27. februarja/18. uri), pa imajo v celjskem taboru na voljo iz dneva v dan manj igralcev in strokovnega vodstva, saj jih je na pripravah v Portorožu v posteljo prisilno spravila gripa. Kljub temu pričakujejo začetek priprav za srečanje s špansko Barcelono že v ponedeljek.

Razprava o regionalni povezanosti kot predpogoju za nadaljnji razvoj Prekmurja in Prlekije
20. 02. 1999 10.25
Župani pomurskih občin in direktorji tamkajšnjih gospodarskih družb so na pogovoru v Murski Soboti, ki se ga je udeležil tudi predsednik države Milan Kučan, razpravljali o regionalni povezanosti kot predpogoju za nadaljnji razvoj Prekmurja in Prlekije. Predsednik Kučan je izrazil mnenje, da zanemarjanje regionalnega razvoja ni v prid razvoju Slovenije in da smo zato izključeni tudi iz evropskega regionalnega sodelovanja, kjer so denarni skladi in intelektualni potenciali. Razvoj pa je po Kučanovem mnenju marsikdaj odvisen tudi od županov, ki bi si morali prizadevati za razvojni interes občine in širše regije. Ustrezna regionalna povezanost je temelji pogoj za razvoj sedanjih 26 pomurskih občin. Zato ni pomembno, kako bodo občine povezane in kako se bo regija imenovala, temveč kako bo zaživela, meni vodja projekta razvojne strategije Prekmurja in Prlekije, poslanec v DZ Feri Horvat. Po njegovem mnenju bi bila za Slovenijo najboljša razdelitev na osem do dvanajst regij, kar bi bilo primerljivo tudi z Evropo.

Clinton in Chirac znova opozorila Miloševiča
20. 02. 1999 08.56
Ameriški predsednik Bill Clinton in francoski kolega Jacques Chirac sta po koncu pogovorov v Washingtonu novinarjem dejala, da nameravajo zavezniki izpolniti grožnjo z letalskimi napadi na ZR Jugoslavijo, če predsednik Slobodan Milošević ne bo privolil v podpis sporazuma o avtonomiji Kosova.

Po zmago in razliko v zadetkih
19. 02. 1999 17.13
Po porazu v uvodu kvalifikacij za svetovno prvesntvo na Norveškem so se v slovenskem ženskem rokometnem taboru že osredotočili na sobotno povratno tekmo proti Portugalski v Ljubljani (18.00).

Novi napadi kurdskih protestnikov na turška in grška predstavništva
18. 02. 1999 09.33
Po prijetju vodje Kurdske delavske stranke (PKK) Abdulaha Ocalana in smrtnih strelih na tri Kurde v Berlinu je v več mestih v Nemčiji minulo noč prišlo do novih napadov na turške ustanove. Že tretji dan se nadaljuje tudi izredno stanje na grškem veleposlaništvu v Londonu, ki ga je zasedla skupina Kurdov. V poslopju veleposlaništva je še vedno več deset Kurdov, ki imajo za talca enega od varnostnikov.

Pusta smo pokopali
17. 02. 1999 10.19
Po pustnem koledarju je bilo danes na vrsti še sklepno dejanje- pogrebna sreda. Pogreb pusta je za razliko od ostalih razigranih pustnih dni žalostno dejanje, ki se začne izpred hiše žalosti, konča pa v ognju in vodi. Ožaloščeni pokojnika s pesmijo pospremijo na njegovo zadnjo pot, na koncu obreda pa ga upepelijo, v upanju, da jim bo prihodnje leto nov pust prinesel še več norčij in hudomušnosti.

Združenje poletnih olimpijskih športov podprlo Samarancha
16. 02. 1999 17.14
Združenje mednarodnih športnih panožnih zvez poletnih olimpijskih športov (ASOIF) na čelu s predsednikom Mednarodne atletske zveze (IAAF) Primom Nebiolom je kljub korupcijski aferi v MOK podprlo predsednika Juana Antonia Samarancha in ga pozvalo, da ostane predsednik MOK.

Tušek najhitrejši v Dubrovniku
15. 02. 1999 11.58
Kolesarji iz Slovenije in Hrvaške so imeli prvo letošnjo preizkušnjo v Dubrovniku, kjer je bil v konkurenci 37 tekmovalcev na 94 kilometrov dolgi progi najhitrejši član kranjske Save Klemen Tušek. Tudi drugo in tretje mesto sta zasedla Kranjčana, in sicer Grega Tekavec ter Tadej Križnar, četrti pa je bil Hrvat Lado Rogina (Perutnina Ptuj Radenska Rog).

Odpovedi v Kontiolahtiju se vrstijo
11. 02. 1999 10.33
Svetovno biatlonsko prvenstvo v finskem Kontiolahtiju je najverjetneje dokončno ogroženo. Še enkrat sta namreč odpadla oba šprinta - ženski že uradno, moški še neuradno -, saj je na severu Evrope spet minus 27 stopinj Celzija. Če jutri šprint ne bo izpeljan, potem bo bržkone prišlo do zamenjave programa. Za šprint sta namreč potrebna dva dneva (še za zasledovalno preizkušnjo), tako da bo morebiti na SP izpeljana le najdaljša individualna tekma.

Microsoftova nagrada Road Ahead trem nemškim šolam
09. 02. 1999 14.46
Microsoftov glavni izvršni direktor Bill Gates je v Bonnu skupaj z nemškim kanclerjem Gerhardom Schröderjem podelil nagrado Road Ahead trem nemškim šolam. Microsoft je uvedel to nagrado v Evropi pred dvema letoma kot program, ki spodbuja inovativno uporabo informacijske tehnologije in interneta v izobraževanju.

Woodstock v Iranu
09. 02. 1999 08.36
V Iranu se te dni veselijo prvega pop festivala. V desetih večerih bo v teheranskem kulturnem centru Bahman nastopilo 20 iranskih skupin. Prireditelji želijo dogodek spremeniti v Woodstock in poudarjajo, da je glasba, ki jo bodo izvajali nastopajoči, dovoljena. Sicer so pevci le moški, medtem ko lahko ženske igrajo na inštrumente. V Iranu je namreč pevkam prepovedano nastopati pred moškim občinstvom. Pojejo lahko le na posebnih koncertih, ki se jih udeležujejo le ženske. Na festivalu pričakujejo več kot 5000 poslušalcev. ''Želeli smo povabiti tudi nekatere evropske skupine, toda to je žal nemogoče uresničiti,'' je povedal tiskovni predstavnik festivala Hasan Tabrizian, ki pa je dodal, da bodo prireditelji pobudo poskušali uresničiti prihodnje leto. Še posebej veliko zanimanje vlada za Cata Stevensa, ki je v 70. letih prestopil v islamsko vero, pri mladih pa so njegove plošče izjemno priljubljene. ''Seveda bomo z veseljem sprejeli vsako skupino, ki bo upoštevala pravila naše islamske države,'' je še povedal Tabrizian.

Deutsche Bank financirala gradnjo Auschwitza
04. 02. 1999 17.53
Največja nemška banka Deutsche Bank AG je dajala posojila podjetjem, ki so bila vključena v projekt gradnje koncentracijskega taborišča Auschwitz med drugo svetovno vojno, je povedal zgodovinar Deutsche Bank Manfred Pohl. To dejstvo so razkrili nedavno odkriti dokumenti. >>Ob preučevanju kreditnih arhivov smo ugotovili, da so imele nekatere veje banke kreditne povezave z lokalnimi podjetji, ki so gradile taborišče Auschwitz<<, je še povedal Pohl.

Nove ameriške grožnje Srbiji
03. 02. 1999 12.19
Združene države Amerike so ponovno opozorile srbskega predsednika Slobodana Miloševića, naj začne z mirovnimi pogajanji glede Kosova, ali pa naj se sprijazni z letalskimi napadi zveze NATO. Medtem še potekajo pogajanja o razporeditvi ameriških vojakov v to srbsko provinco. >>Veseli smo, da so se vsaj kosovski Albanci pripravljeni pogajati o miru. To je zelo pomembno. Med tem pa še čakamo na odločitev srbske strani. Naj pa vam zagotovim, da bo NATO zelo strogo reagiral, če se Srbi na pogajanja ne bodo pristali<<, je povedal ameriški predstavnik James Rubin.

Umorjen predsednik Daewoo Corp South Africa
03. 02. 1999 11.30
Predsednik Daewoo Corp South Africa Y.K.Kwon je bil danes v bogatem predmestju Johanesburga umorjen v svojem avtomobilu. Richard Newby, direktor Daewoo Electronics South Africa Lts, ki je enota Daewoo Corp South Africa je povedal, da je bil Kwon na parkirišču svoje hiše v Sandtonu ustreljen v glavo. >>Zgodaj zjutraj smo ga našli ustreljenega v njegovem avtomobilu. Njegov mobilni telefon in denarnica sta bili še pri njem<<, je še povedal Newby.

Solana uradno povabil tri države k članstvu
30. 01. 1999 10.02
Generalni sekretar zveze NATO Javier Solana je Poljsko, Madžarsko in Češko včeraj uradno povabil k članstvu v zavezništvu. Omenjeno sporočilo poljskega zunanjega ministra Bronislawa Geremeka so včeraj potrdili tudi pri zvezi NATO v Bruslju. Neki predstavnik zavezništva je opozoril, da zveza sama ne objavlja takšnih povabil. Na treh kandidatkah je zdaj, da prošnjo uradno vložijo pri ameriški vladi. Kot datum vstopa so v Bruslju navedli začetek marca, aprila pa naj bi prve tri vzhodnoevropske države v Washingtonu slovesno sprejeli v zvezo. Po besedah poljskega premiera Jerzyja Buzeka so se Poljski z zdaj tudi uradnim povabilom v NATO uresničile sanje. ''Nekaj mesecev smo upali na to odločitev, vendar na to čakamo že desetletja, od druge svetovne vojne,'' je dejal Buzek in dodal, da bodo poljski državljani prvič po 200 letih lahko živeli v popolni varnosti.

Hrvaški zunanji minister v saboru o odnosih s Slovenijo
27. 01. 1999 13.33
Hrvaški zunanji minister Mate Granić je danes v predstavniškem domu hrvaškega parlamenta odgovarjal na poslanska vprašanja o odnosih s Slovenijo. Zavrnil je očitke, da je hrvaška politika do Slovenije popustljiva, in poudaril, da ima hrvaška vlada do vprašanja štirih zaselkov v Istri - Mlini, Bužini, Škodelini in Škrile - zelo trdno stališče.