SRBIJA

Razlike v DOS so normalne

09. 04. 2001 00.00

Jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica je za osrednji dnevnik državne Televizije Srbija danes povedal, da je popolnoma normalno, da obstajajo razlike ne le med strankami, ki so združene v vladajoči Demokratični opoziciji Srbije (DOS), ampak tudi znotraj posameznih strank, članic te vladajoče koalicije.

Milošević vložil priziv

02. 04. 2001 00.00

Nekdanji jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević je na sodišču v Beogradu naslovil priziv, v katerem je zahteval izpustitev iz pripora in zavrnil obtožbe o korupciji. Milošević je obenem izrazil prepričanje, da je proces politično motiviran ter da je obtožnica proti njemu krivična in sramotna. Izrazil pa je tudi začudenje, da se je v priporu znašel samo on.

Odzivi na Miloševićevo aretacijo

01. 04. 2001 00.00

Vest o aretaciji nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića je sprožila odzive po vsem svetu. Medtem ko večina držav aretacijo pozdravlja, pa obenem poudarjajo, da je to le prvi korak, ki bi moral nekdanjega predsednika privesti v Haag. S haaškega Mednarodnega sodišča za vojne zločine na ozemlju nekdanje Jugoslavije so sporočili, da vztrajajo pri zahtevi, da se nekdanjega predsednika izroči Haagu.

195144ukanović za razvezo s Srbijo

27. 03. 2001 00.00

Črnogorski predsednik Milo 195144ukanović je na novinarski konferenci v Ženevi ponovil željo svoje republike po "mirni razvezi s Srbijo", preden bi "dve suvereni državi morda vzpostavili novo zvezo". Po njegovem prepričanju bi lahko Srbija in Črna gora kot suvereni državi sklenili novo zvezo, ki bi temeljila na treh skupnih točkah: diplomaciji, obrambi in monetarni zvezi. 195144ukanović je še povedal, da je po lanskem oktobru, torej po padcu Slobodana Miloševića, nastopilo bolj mirno in demokratično obdobje. Črnogorski predsednik je tudi pojasnil, da v republiki živi okoli 7 odstotkov Albancev, ki pa so v dobrih odnosih z ostalimi narodi.

Srbija brez tretjega operaterja

15. 03. 2001 00.00

Predstavniki sindikata srbskega Telekoma in PTT naj bi na sredinem sestanku s srbskim premierom Zoranom 195144inđićem in ministrico za telekomunikacije Marijo Rašeta-Vukosavljević med drugim dosegli dogovor, da v Srbiji do leta 2005 ne bo tretjega operaterja mobilne telefonije. Zvezni minister za telekomunikacije Boris Tadić je že zanikal, da bi premier 195144inđić redstavnikom sindikatov dal takšno obljubo. Kot je znano, je zanimanje za pridobitev koncesije za tretjega operaterja mobilne telefonije izrazil tudi slovenski Mobitel.

Koštunica in Djukanović proti moratoriju

09. 03. 2001 00.00

Črnogorski predsednik Milo Djukanović je v sinočnjem pogovoru za Radio Beograd povedal, da ne vidi veliko argumentov v prid zamisli o moratoriju na napovedani referendum o državnem statusu Črne gore. Zamisel o moratoriju je kot "povsem zgrešeno" zavrnil tudi jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica.

Osnovna obramba srbskega gospodarstva

07. 03. 2001 00.00

Srbska vlada je v torek prevzela monopol nad uvozom nafte, uvedla pa je tudi strog nadzor nad igrami na srečo ter uvozom in prodajo cigaret, kave in alkoholnih pijač, je povedal srbski premier Zoran 195144inđić, ki je ob tem pojasnil, da ne gre za podržavljanje, temveč za osnovno obrambo pred organiziranim kriminalom, ki je državnemu proračunu preko "sive ekonomije" letno "kradel" ogromne vsote denarja. 195144inđić je pojasnil, da je bilo doslej izven vladnega nadzora kar 65 odstotkov celotnega prometa z nafto. Odslej naj bi uvoz nafte tekel preko hrvaškega naftovoda neposredno do rafinerij v Pančevu in Novem Sadu. Napovedal je tudi stalno navzočnost predstavnikov finančne policije in strokovnjakov ministrstva za energetiko v naftni industriji, ki naj bi nadzirali proces in postopke, povezane s prodajo nafte. 195144inđić je prav tako napovedal spremembo pogodbe o prodaji podjetja Telekom Srbija, kar pa naj bi se zgodilo brez mednarodne arbitraže, saj naj bi z grškimi in italijanskimi partnerji že dosegli ustrezen sporazum.

Vladni monopol nad uvozom nafte

06. 03. 2001 00.00

Srbska vlada je danes prevzela monopol nad uvozom nafte, uvedla pa je tudi strog nadzor nad igrami na srečo ter uvozom in prodajo cigaret, kave in alkoholnih pijač, je po zasedanju vlade v Beogradu povedal srbski premier Zoran 195144inđić, ki je ob tem pojasnil, da ne gre za podržavljanje, temveč za osnovno obrambo pred organiziranim kriminalom, ki je državnemu proračunu preko "sive ekonomije" letno "kradel" ogromne vsote denarja.

Dini zavrača vpletenost v afero Telekom Srbija

28. 02. 2001 00.00

Italijanski zunanji minister Lamberto Dini je danes v parlamentu zavrnil vse obtožbe o vpletenosti italijanske vlade in njegovega ministrstva v nakup delnic Telekoma Srbija leta 1997. Za nakup delnic Telekoma Srbije s strani Telecom Italia naj bi bile po pisanju italijanskih časopisov izplačane ogromne podkupnine. Govori se o nekaj milijonih dolarjev, ki naj bi jih prejeli italijanski sodelavci v projektu, preiskava o nakupu polovice delnic Telekoma Srbije pa poteka tako v Beogradu kot v Italiji.

Robertson zavrača namige

28. 02. 2001 00.00

Generalni sekretar zveze NATO George Robertson je v pogovoru za današnjo izdajo časnika Dnevni avaz zavrnil namigovanja medijev, da zavezništvo ve, kje se nahaja nekdanji politični vodja bosanskih Srbov, obtožen vojnih zločinov, Radovan Karadžić. "Že dve leti ni potrjenega naslova, kjer bi ga bilo moč najti", je poudaril Robertson.

Del Pontejeva lovi Karadžića

24. 02. 2001 00.00

Glavna tožilka Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije v Haagu Carla Del Ponte je danes ostro kritizirala delo mirovnih sil zveze NATO na Balkanu. Sile zveze NATO so premalo odločne pri iskanju najhujših vojnih zločincev, kot na primer nekdanjega voditelja bosanskih Srbov Radovana Karadžića, je poudarila Del Pontejeva. Vprašala se je, kako je mogoče, da je Karadžić že pet let uspešno na begu, "čeprav naj bi bil na ozemlju, ki ga nadzoruje vojska ene izmed svetovnih velesil". "Možno je, da ne vedo, kje je, ampak to zgolj zato, ker ga sploh ne iščejo," je še dodala Del Pontejeva.

Turistična predstavitev Slovenije v Beogradu

22. 02. 2001 00.00

Slovenska turistična organizacija (STO) in turistična agencija Globtour sta danes v beograjskem hotelu Jugoslavija priredili prvo turistično delavnico Slovenije. V okviru dvodnevnega srečanja, ki se ga udeležujejo tudi predstavniki 13 znanih slovenskih hotelirjev, bosta gostitelja - Jugoslovansko združenje turističnih agencij in beograjska turistična agencija Lido Tours - med drugim poskrbela tudi za dvostranske pogovore s srbskimi hotelirji in turističnimi agencijami.

Mesić o vstopu v EU

21. 02. 2001 00.00

Hrvaški predsednik Stipe Mesić je danes na Dunaju dejal, da je Hrvaška od začetka reform pred letom dni spremenila številne zakone, da bi lahko čimprej pristopila k Evropski uniji. Po mnenju Mesića sprejemanje zakonov ni dovolj, zakone je potrebno tudi uresničevati. Nacionalistične demonstracije preteklih tednov v podporo upokojenemu generalu Mirku Norcu, osumljenemu vojnih zločinov, po Mesićevih besedah ne bodo ogrozile reform.

Je Telecom Italia podkupoval

21. 02. 2001 00.00

Italijanska družba Telecom Italia ni zagrešila nobene nepravilnosti pri nakupu deleža v srbskem operaterju telekomunikacijskih storitev Telekom Srbija, je za dnevnik La Stampa zatrdil predsednik italijanske družbe Roberto Colaninno. Sodišče v Torinu je v torek začelo preiskavo glede suma dajanja podkupnin pri nakupu srbskega Telekoma leta 1997. Kot je pisal italijanski tisk, naj bi kar trije odstotki od 416 milijonov dolarjev, kolikor je Telecom Italia plačal za 29-odstotni delež v Telekomu Srbije, šel za podkupnine. Claninno je še napovedal, da bo zahteval sestanek s predstavniki srbske vlade, da bi razjasnili zadevo.

Beograjski mediji o krizi na jugu Srbije

19. 02. 2001 00.00

Večernje novosti danes v komentarju z naslovom Z Zahoda nič novega izpostavljajo, da se zločini nad Srbi na Kosovu in na jugu Srbije dogajajo ob navzočnosti mirovnih sil zveze NATO in pred očmi mednarodne skupnosti, ki ima v pokrajini že 20 mesecev svojo civilno upravo in svojo vojaško silo. Krizo na jugu Srbije ocenjujejo tudi drugi beograjski mediji.

Škandal pretresa Italijo

18. 02. 2001 00.00

Italijanski minister za zunanje zadeve Lamberto Dini bo moral odgovarjati na vprašanja svojih kolegov v italijanskem senatu, saj je domnevno osumljen, da je sodeloval pri nakupu delnic srbskega Telekoma, poročajo italijanski mediji.

Sklepi vlade ZRJ

16. 02. 2001 00.00

Jugoslovanska vlada se je na četrtkovi seji opredelila za sodelovanje z Mednarodnim sodiščem Združenih narodov za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji v Haagu in naložila zveznemu ministrstvu za pravosodje, da ustanovi delovno skupino za pripravo posebnega zakona, na podlagi katerega bo usklajena veljavna jugoslovanska zakonodaja in tako omogočeno sodelovanje ZRJ s haaškim sodiščem.

Cariniki ZRJ na črnogorskih mejah

15. 02. 2001 00.00

Po neuradnih podatkih naj bi se jugoslovanski cariniki v prihodnjih desetih dneh vrnili na pet črnogorskih mejnih prehodov na meji te republike s Hrvaško, Albanijo in BiH. Že od 12. februarja pa so na administrativni meji Srbije s Kosovom in Črno goro nadzorne točke, na katerih bo ocarinjeno vse blago tujega porekla, prihodek od carin pa bo šel v proračun ZRJ. S tem naj bi cariniki preprečili tihotapljenje in sivo ekonomijo.

Prva predsednica vrhovnega sodišča

15. 02. 2001 00.00

Srbija je danes, prvič v svoji zgodovini, dobila predsednico vrhovnega sodišča. Leposava Karamarković, ki jo je parlament izvolil za predsednico najvišje pravne instance v Srbiji, je ena izmed 16 sodnikov, ki so jim v času režima jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića odvzeli sodniški položaj. Karamarkovićeva je bila do julija 2001 sodnica vrhovnega sodišča. Sedanja oblast želi z obsežnimi kadrovskimi zamenjavami vzpostaviti pogoje za neodvisno delo sodišč.

Albanci zahtevajo avtonomijo

14. 02. 2001 00.00

Albanci na jugu Srbije na meji s Kosovom zahtevajo avtonomijo v okviru Srbije, pa tudi ohranitev sedanjih meja, vendar se lahko pogovori z Beogradom pričnejo šele po popolni demilitarizaciji tega območja, je po poročanju agencije Beta danes izjavil župan Preševa Riza Halimi. Po njegovih besedah bo albanska platforma za pogajanja o reševanju krize na območju Preševa, Bujanovca in Medvedja pripravljena do ponedeljka.

Vojvodina je za večjo avtonomijo

13. 02. 2001 00.00

Po mnenju predsednika skupščine Vojvodine Nenada Čanka bi morala imeti Vojvodina tudi določene pristojnosti na področju zunanje politike oziroma diplomacije, v sinočnjem pogovoru za Televizijo Črna gora pa je dejal, da je veljavna ustava Republike Srbije za Vojvodino in Kosovo "okupacijska", ker je ukinila avtonomijo obeh pokrajin. Po pisanju Glasa javnosti bo Čanak danes odpotoval na večdnevni obisk v ZDA, kjer naj bi se srečal z "visokimi predstavniki ameriške administracije".

Telekom meri na srbski trg

13. 02. 2001 00.00

V Skupini Telekom, ki jo poleg matične družbe Telekom Slovenije sestavljata še mobilni operater Mobitel in komercialni ponudnik internetnih storitev Siol, se nameravajo po ponedeljkovem obisku v Beogradu, kjer so se med drugim sestali s srbskim ministrom za telekomunikacije Borisom Tadićem in predstavniki Telekoma Srbije, potegovati za pridobitev koncesije za tretjega operaterja mobilne telefonije GSM v Srbiji. Ta bo predvidoma razpisana junija. Zanima jih tudi možnost vlaganj v gradnjo telekomunikacijske infrastrukture, sodelovanje na področju interneta v Srbiji in na širšem območju ter skupen nastop na trgu tretjih držav, predvsem Rusije in arabskega sveta.

Delegacija Telekoma v Beogradu

12. 02. 2001 00.00

Predstavniki Telekoma Slovenije s predsednikom uprave Marjanom Podobnikom na čelu so danes skupaj s slovenskimi gospodarstveniki ter predstavniki nekaterih ministrstev odpotovali v Beograd. Obiskali bodo sedež srbske gospodarske zbornice, kjer naj bi se srečali tudi s predstavniki srbske vlade. Med obiskom v Beogradu se bodo pogovarjali o možnostih sodelovanja na področju telekomunikacijskih storitev s Telekomom Srbija, pripravili pa bodo tudi predstavitev Skupine Telekom.

Predstavniki Telekoma v Beogradu

12. 02. 2001 00.00

Predstavniki Telekoma Slovenije na čelu s predsednikom uprave Marjanom Podobnikom so se na Gospodarski zbornici Srbije pogovarjali s predstavniki Telekoma Srbija. Predstavniki Skupine Telekom so pojasnili, da je glavni namen pogovorov na zvezni in republiški ravni ugotoviti, kakšne so možnosti za razvoj slovenskega Telekoma na srbskem trgu ter sodelovanje srbskih oziroma jugoslovanskih partnerjev v Sloveniji oziroma kakšne so možnosti za skupen nastop na tretjih trgih, zlasti v Rusiji in v arabskih deželah. Že dosedanji neformalni in formalni stiki so pokazali, da so te možnosti precejšnje, pomembna prednost za morebitno sodelovanje pa so medsebojna poznanstva, kot tudi obojestransko poznavanje problematike na zadevnem področju.

Delegacija Telekoma potuje v Beograd

11. 02. 2001 00.00

Predstavniki Telekoma Slovenije s predsednikom uprave Marjanom Podobnikom na čelu bodo v ponedeljek skupaj s slovenskimi gospodarstveniki ter predstavniki nekaterih ministrstev odpotovali v Beograd. Obiskali bodo sedež srbske gospodarske zbornice, kjer naj bi se srečali tudi s predstavniki srbske vlade. Med obiskom v Beogradu se bodo pogovarjali o možnostih sodelovanja na področju telekomunikacijskih storitev s Telekomom Srbija, pripravili pa bodo tudi predstavitev Skupine Telekom.

Sodelovanje Elesa in Elektroprivrede Srbija?

09. 02. 2001 00.00

V.d. direktorja Elektro Slovenije (Eles) Vekoslav Korošec se je v Beogradu z vodstvom Elektroprivrede Srbije (EPS) pogovarjal o možnostih vzpostavljanja sodelovanja med državnima energetskima podjetjema Slovenije in ZRJ. Korošec je po srečanju povedal, da je cilj njegovega obiska predvsem oživljanje sodelovanja med EPS in Elesom.

Evropa in ZDA si ne želita neodvisne Črne gore

07. 02. 2001 00.00

Noben evropski ali ameriški politik si ne želi, da bi Črna gora zapustila jugoslovansko federacijo in postala neodvisna država, je danes v Parizu zatrdil francoski zunanji minister Hubert Vedrine. "Kakor mi je znano, evropski in ameriški politiki ne podpirajo morebitne odcepitve Črne gore, menim pa, da ji tudi njene sosede niso naklonjene," je še dejal Vedrine.

ZDA ostajajo na Balkanu

03. 02. 2001 00.00

Ameriški državni sekrertar Colin Powell si je v minulih dneh prizadeval razgnati strahove o umiku ZDA z Balkana in na pogovore sprejel več predstavnikov držav z območja, obenem pa zavrnil pogovor s predsednikom Črne gore Milom Djukanovićem. Tiskovni predstavnik State Departmenta Richard Boucher je uradno pojasnil, da se Powell in Djukanović nista sestala zaradi "težav z urnikom", ter zato, ker se ZDA ne želijo vmešavati v volilni proces v Črni gori, kjer bodo aprila pripravili parlamentarne volitve, po katerih se bodo njeni prebivalci odločali tudi o razpisu referenduma o neodvisnosti.

Priprava obtožnice proti Miloševiću

02. 02. 2001 00.00

Srbski premier Zoran 195144inđić je na srečanju z novim ameriškim zunanjim ministrom Colinom Powellom v Washingtonu dejal, da Srbija pripravlja obtožnico proti nekdanjemu jugoslovanskemu predsedniku Slobodanu Miloševiću. Pojasnil je, da trenutno v Srbiji ustanavljajo nova sodišča in imenujejo javne tožilce, ta proces pa bo predvidoma končan v roku desetih dni do dveh mesecev.

Djukanović za referendum o neodvisnosti

25. 01. 2001 00.00

Črnogorski predsednik Milo 195144ukanovič je danes v Podgorici napovedal, da bo referendum o neodvisnosti Črne gore razpisal po parlamentarnih volitvah v tej jugoslovanski republiki, ki so napovedane za 22. april. Po referendumu naj bi nato predčasno volili tudi novega črnogorskega predsednika, je še dodal 195144ukanović.