Samo Pahor

Peterle predstavnik kandidatk
15. 04. 2002 00.00
Na zasedanju Konvencije o prihodnosti Evropske unije je bil med tremi kandidati za predstavnika držav kandidatk izvoljen Lojze Peterle. Na položaj so ga izvolili parlamentarni predstavniki kandidatk.

Izšel Leksikon računalništva in informatike
15. 04. 2002 00.00
Pri založbi Pasadena je izšel Leksikon računalništva in informatike. Zajeten slovar je v celoti plod domačega dela in doslej najobsežnejši prispevek k razvoju slovenskega izrazja na področju računalništva in informacijskih tehnologij.

Forum o prihodnosti Evrope
11. 04. 2002 00.00
V državnem zboru se je pod pokroviteljstvom predsednika države Milana Kučana, premiera Janeza Drnovška in predsednika državnega zbora Boruta Pahorja sestal forum o prihodnosti Evrope.

Denar za železnice bo počakal na reorganizacijo
11. 01. 2002 00.00
Odbor DZ za infrastrukturo in okolje je podprl hiter sprejem zakona o t.i. bencinskem tolarju ter sredstva za avtocestni program. Sredstva za železnico pa bodo počakala na predlog reorganizacije Slovenskih železnic. Odbor DZ za zdravstvo, delo, družino, socialno politiko in invalide pa je pripravil zakon o delovnih razmerjih za drugo obravnavo.

Slovesno na Dan samostojnosti
26. 12. 2001 00.00
Pred enajstimi leti so razglasili izide plebiscita o neodvisnosti Slovenije, na katerih se je 88,2 odstotka volilnih upravičencev izreklo za samostojno Slovenijo. Osrednja državna slovesnost je bila v Cankarjevem domu.

Svetovni dan človekovih pravic
10. 12. 2001 00.00
Ob Svetovnem dnevu človekovih pravic je ombudsman Matjaž Hanžek v svoji poslanici poudaril, da so človekove pravice enake za vse, ne glede na skupinsko pripadnost.

Pahor na konferenci o širitvi EU
08. 12. 2001 00.00
Predsednik DZ Borut Pahor se je v Milanu udeležil konference o prihodnosti Evrope, ki sta jo sklicala Evropski parlament in Evropska komisija.

Desetletnica panevropskega gibanja
03. 11. 2001 00.00
Slovensko panevropsko gibanje prireja slovesno akademijo v počastitev 10-letnice obnovitve gibanja in 70-letnice sodelovanja Slovenije v panevropski zvezi.

Ob desetletnici panevropskega gibanja
03. 11. 2001 00.00
S slavnostno akademijo v Ljubljani je slovensko panevropsko gibanje obeležilo deseto obletnico obnovitve gibanja in sedemdeseto obletnico začetka slovenskega sodelovanja v panevropski uniji.

NSi in SDS o povojnih pobojih
24. 10. 2001 00.00
Po odkritju novih grobišč žrtev povojnih pobojev, sta Nova Slovenija in SDS predlagali, da naj DZ znova odloča o deklaraciji o protipravnem delovanju komunističnega režima.

Proti popisu prebivalstva
22. 10. 2001 00.00
Predstavniki slovenske manjšine v Italiji so pozvali tamkajšnje Slovence, naj pri popisu prebivalstva ne oddajajo popisnih obrazcev, če ne bodo zapisani v slovenskem jeziku. Zaradi popisnih obrazcev, ki so sestavljeni le v italijanščini, se nameravajo pritožiti tudi italijanskemu predsedniku in premierju.

Ne sme iz Italije v Slovenijo
24. 09. 2001 00.00
Gibanje 23. december od slovenskega zunanjega ministrstva pričakuje posredovanje pri italijanskih oblasteh zaradi diskriminacije znanega zamejskega Slovenca Sama Pahorja.

Dan žalovanja za žrtvami
14. 09. 2001 00.00
Ob dnevu žalovanja so s tremi minutami molka po vsej Evropi izrazili sožalje nad žrtvami torkovega napada v ZDA. Žalovanju se je pridružila tudi Slovenija.

Samo Pahor ne sme iz Italije
10. 09. 2001 00.00
Italijanske oblasti so borcu za pravice slovenske manjšine Samu Pahorju prepovedale izhod iz države.

Slovesnost v Bazovici pri Trstu
09. 09. 2001 00.00
V Bazovici pri Trstu je potekala osrednja spominska slovesnost ob 71. obletnici ustrelitve štirih bazoviških rodoljubov.

Parlamentarci ZRJ v Sloveniji
03. 09. 2001 00.00
Na dvodnevnem obisku v Sloveniji se mudi jugoslovanska parlamentarna delegacija, ki se bo s slovensko delegacijo pogovarjala o dvostranskih vprašanjih.

Osamosvojitev '91 - pričevanja in analize
21. 06. 2001 00.00
V Viteški dvorani Posavskega muzeja se je dopoldne začel dvodnevni simpozij Slovenska osamosvojitev 1991 -pričevanja in analize. Kot je v pozdravnem nagovoru povedal predsednik Zveze zgodovinskih društev Slovenije Jurij Perovšek, se bodo na enem od redkih organiziranih druženj srečali zgodovinarji in pričevalci obdobja, ki postaja zgodovina.

Spet na referendum
19. 06. 2001 00.00
Ustavno sodišče je odločilo, da zakon o preoblikovanju prostocarinskih prodajaln na mejnih prehodih z državami članicami EU ni ustaven, kar pomeni, da prodajalne na avstrijski in italijanski meji do nadaljnjega ostajajo. Ustavni sodniki so s takšno odločitvijo pritrdili Novi stranki pri njihovem stališču, da je predsednik DZ Borut Pahor ravnal napačno, ko je zavrnil njihovo referendumsko pobudo. Kot je v pojasnilu odločbe zapisal predsednik ustavnega sodišča Franc Testen, ima v nastalem položaju predsednik DZ Borut Pahor možnost, da spremeni svojo odločitev ter ugodi konec februarja letos vloženi pobudi Nove stranke za razpis naknadnega referenduma.

SV praznuje
11. 05. 2001 00.00
Glavna prireditev ob dnevu SV 15. marca bo v Mariboru, medtem ko so v Cankarjevem domu že v petek pripravili svečano akademijo, ki so se je med drugimi udeležili predsednik državnega zbora Borut Pahor, predsednik vrhovnega sodišča Mitja Deisinger, generalni direktor policije Marko Pogorevc, nekateri ministri ter večina predsednikov parlamentarnih strank.

Dan upora proti okupatorju
27. 04. 2001 00.00
Slovenija praznuje dan upora proti okupatorju. Predsednik Zveze združenj borcev Slovenije Ivan Dolničar je ob prazniku, ki obeležuje 60 let ustanovitve osvobodilne fronte in 10-letnico slovenske državnosti, za 24 ur povedal: "Presoja pomena teh dveh dogodkov s primerne časovne oddaljenosti samo potrjujeta njuno skupno sporočilnost, ki vsebuje tako program osvobodilne fronte, sprejet v surovem času tuje okupacije, kot program naše državne osamosvojitve, ki je sledila očitni nemoči nekdanje skupne države, da bi uspešno reševala odnose med njenimi konstitutivnimi deli na demokratičnih in enakopravnih temeljih."

Na obisku predsednik bolgarskega parlamenta
28. 02. 2001 00.00
Na povabilo predsednika DZ Boruta Pahorja je na dvodnevni obisk v Slovenijo prispel predsednik bolgarskega parlamenta Jordan Sokolov z delegacijo.

Začetek mednarodne konference na Bledu
23. 02. 2001 00.00
Ob začetku tridnevne mednarodne konference o demokraciji, človekovih pravicah in varstvu pripadnikov etničnih in verskih manjšin v JV Evropi na Bledu je predsednik DZ Borut Pahor poudaril, da Slovenija v združeni Evropi vidi varen dom za svoje verske, kulturne in druge posebnosti.

Pahor obiskal jeseniški Acroni
13. 02. 2001 00.00
Predstavniki ZLSD s predsednikom stranke Borutom Pahorjem na čelu so danes na povabilo predsednika jeseniškega sindikata SKEI Janeza Vilmana obiskali Acroni. Gostje so se sestali tako s predstavniki sindikata kot tudi z vodstvom družbe, ki jim je predstavilo poslovne rezultate Slovenskih železarn in Acronija v zadnjih treh letih in možne načine privatizacije družb znotraj sistema SŽ, je povedal predsednik uprave holdinga SŽ Matic Tasič, ki je izrazil zadovoljstvo ob obisku predstavnikov ZLSD.

Protestno zborovanje v Trstu
04. 02. 2001 00.00
Družbeno-politično društvo Edinost bo v Trstu priredilo protestno zborovanje za enakopravnost Slovencev v Italiji. Kot meni predsednik društva Samo Pahor, bo zakon o zaščiti slovenske manjšine v Italiji, katerega osnutek obravnava italijanski senat, dejansko uzakonil diskriminacijo Slovencev v Italiji in onemogočal uživanje pravic, ki so že priznane z ustavo in mednarodnimi obveznostmi Italije. Zakonski osnutek po Pahorjevih besedah namreč ne predvideva enakopravnosti slovenskega jezika in s tem niti enakopravnosti slovenske manjšine oziroma pripadnikov manjšine kot posameznikov. Protestno zborovanje bo potekalo na trgu Zedinjenja Italije predvidoma od 11.45 do 12.15.

V Sloveniji sta dve manjšini
21. 01. 2001 00.00
Ko je predsednik hrvaškega sabora Zlatko Tomčić slovenskemu kolegu Borutu Pahorju v četrtek predlagal, da bi Slovenija priznala obstoj Hrvatov z recipročno zakonsko rešitvijo, kot je to lani z uvrstitvijo Slovencev v hrvaški ustavni zakon o manjšinah storil sabor, se je takoj slišal komentar, da to ni mogoče, je v današnji vesti, v kateri piše o obstoju hrvaške manjšine v Sloveniji, zapisal dopisnik hrvaške tiskovne agencije Hina v Ljubljani Luka Fiamengo.

Srečanje vladajoče koalicije na Brdu
27. 12. 2000 00.00
Na Brdu pri Kranju so se na delovnem kosilu sestali vodilni predstavniki koalicijskih strank. Sestanka so se poleg predsednika vlade in največje koalicijske stranke LDS Janeza Drnovška udeležili še generalni sekretar LDS Gregor Golobič in vodja poslanske skupine Tone Anderlič, iz ZLSD predsednik stranke Borut Pahor in poslanec Samo Bevk, SLS+SKD sta predstavljala vodja poslanske skupine Janez POdobnik in prvak stranke Franc Zagožen, DeSUS pa predsednik Janko Kušar in vodja poslanske skupine Ivan Kebrič. V ospredju pogovorov so bile poglavitne naloge koalicije v začetku prihodnjega leta, so sporočili iz urada predsednika vlade.

Italijansko uresničevanje konvencije o manjšinah
13. 12. 2000 00.00
Izvedenci Sveta Evrope so se v torek v Rimu srečali s predstavniki skoraj vseh manjšin, ki živijo v Italiji. Predstavniki SE so ugotavljali, kako Italija uresničuje določila Okvirne konvencije o zaščiti narodnih manjšin, piše Primorski dnevnik. Predsednika Slovenske kulturno-gospodarske zveze (SKGZ) Rudi Pavšič in Sveta slovenskih organizacij (SSO) Sergij Pahor sta strokovnjakom SE orisala stanje in probleme slovenske manjšine ter pri tem poudarila, da bo pri zaščitnem zakonu bistveno vprašanje odnos do Slovencev, ne glede na pokrajino, v kateri živijo.

Drnovšek novi predsednik vlade
16. 11. 2000 00.00
Na predlog predsednika republike Milana Kučana je na včerajšnji seji Državni zbor za predsednika slovenske vlade izvolil Janeza Drnovška. Po prisegi pred DZ se je Drnovšek zahvalil za izraženo zaupanje ter poudaril, da se v celoti zaveda, da je to velika čast, vendar predvsem velika odgovornost. "Zavedam se, verjetno bolje kot kdorkoli v tej državi, kako zahtevno je delo, ki ste mi ga naložili in kako pomembno je, da ga dobro opravim," je dejal Drnovšek in napovedal, da si bo prizadeval, da bo deloval čim bolj uspešno, da bo vlada čim bolj uspešna in da bo uresničila pričakovanja državljanov. Napovedal je še, da bo deloval resnično po svoji vesti, na podlagi izkušenj in znanja, ki si jih je pridobil. "To ni samo moje znanje in izkušnje, to je nekaj, kar smo si pridobili skupno v tem obdobju mlade slovenske države in to poskušajmo na najboljši način uporabiti, vložiti v prihodnost, v to, da zagotovimo Sloveniji čim boljšo perspektivo in prihodnost in čim bolj dostojno življenje vsem našim državljanom," je zaključil Janez Drnovšek. Kot je sporočil predsednik DZ Borut Pahor, je na tajnem glasovanju za izvolitev mandatarja glasovalo 61 poslancev, proti pa jih je bilo pet. Skupno je bilo razdeljenih 67 glasovnic, oddanih jih je bilo 67, neveljavna pa je bila ena glasovnica. Za izvolitev je morala glasovati večina vseh poslancev, torej vsaj 46. Glede obstrukcije današnje seje pa sta vodji poslanskih skupin SDS in NSi, Janez Janša in Andrej Bajuk, na novinarski konferenci poudarila, da se poslanci SDS in NSi niso odločili za "klasično obstrukcijo" parlamentarnega dela, temveč so zgolj želeli, da se nadaljujejo pogovori poslanskih skupin, ki bi zagotovili poslovniške pogoje za začetek izrednega zasedanja DZ, na katerem se med drugim odloča tudi o kandidaturi prvaka LDS Janeza Drnovška za novega predsednika vlade. Ob tem sta se zavzela za takšno sestavo parlamentarnih delovnih teles oz. porazdelitev vodstvenih funkcij v DZ, ki bi ustrezala številu poslancev, ki jih imajo posamezne stranke. Kot je opozoril Janša, prihodnje vladne stranke niso upoštevale želje SDS in NSi za zagotovitev poslovniških pogojev, to pa naj bi odražalo, kakšna je moč oz. nemoč opozicije v novem državnem zboru. Vodji poslanskih skupin SDS in NSi sta se prav tako zavzela za načelo, da stranka, ki vodi posamezno ministrstvo, ne bi obenem vodila tudi parlamentarno delovno telo s področja ministrstva. "Mi ne želimo, da bi bili v državnem zboru le nekakšen dodatek, temveč želimo, da se zagotovi nadzorna funkcija opozicije," je dejal Janša, Bajuk pa je menil, da "ni demokracije brez dostojne vloge opozicije, ki opravlja nadzorno funkcijo". Drnovšek mora po veljavni ureditvi najpozneje v 15 dneh po izvolitvi predložiti predsedniku državnega zbora predlog za imenovanje ministrov, ki bodo sestavljali novo vlado. Nova vlada Janeza Drnovška bo nadomestila prehodno vlado Andreja Bajuka, ki je bila imenovana 7. junija. Sicer pa do prisege novih ministrov še vedno deluje dosedanja vlada Andreja Bajuka, ki opravlja tekoče posle. Šele ko bo Drnovškova vlada popolna - po zakonu o vladi se šteje, da je vlada nastopila funkcijo že, če je imenovanih več kot dve tretjini ministrov - oziroma s trenutkom prisege nove vlade, bo dosedanja vlada prenehala opravljati svojo funkcijo. DZ danes 

Prvo soočenje predsednikov strank
18. 09. 2000 00.00
Predsedniki sedmih političnih strank, ki so trenutno najbolje uvrščene na lestvicah iz javnomnenjskih raziskav, so na soočenju na POP TV predstavili stališča do več perečih vprašanj - med drugim so govorili o (ne)priznavanju Avnojskih sklepov, bistvenih razlogih za vstop Slovenije v EU ter politiki oblikovanja cen bencina in drugih naftnih derivatov.

Prvo soočenje predsednikov strank
18. 09. 2000 00.00
Predsedniki sedmih političnih strank, ki so trenutno najbolje uvrščene na lestvicah iz javnomnenjskih raziskav, so na soočenju na POP TV predstavili stališča do več perečih vprašanj - med drugim so govorili o (ne)priznavanju Avnojskih sklepov, bistvenih razlogih za vstop Slovenije v EU ter politiki oblikovanja cen bencina in drugih naftnih derivatov.