Samo Pahor

Vlada ne izpolnjuje obljub

10. 08. 2000 00.00

Slovenska vlada se preveč ukvarja z zasedanjem položajev na oblasti, čeprav je predsednik vlade Andrej Bajuk pred izvolitvijo zagotavljal, da bo vlada v skopo odmerjenem času, ki ga ima na voljo, glavno pozornost namenila uveljavljanju evropske zakonodaje, kar bi Slovenijo konec tega leta kvalificiralo kot resno kandidatko za vstop v EU in prispevalo k ugodnejšemu poročilu Evropske komisije o naši državi, ki ga bomo dobili jeseni, menijo v ZLSD. Kot je na novinarski konferenci povedal predsednik združene liste Borut Pahor, so v njihovi stranki do takšnega odnosa vlade zelo kritični, saj presojajo, da zaradi tega ne trpi samo evropska politika Slovenije, ampak bi lahko po njihovem mnenju vlada skromno odmerjen čas veliko koristneje izkoristila za to, da bi nekatera spodbudna gospodarska gibanja še okrepila.

Evropski pogledi na evropska prizadevanja Slovenije

26. 04. 2000 07.41

Združenje slovenskih evrorealistov in evroskeptikov Neutro je včeraj v Cankarjevem domu pripravilo okroglo mizo z naslovom Evropski pogledi in evropska prizadevanja Slovenije ter predstavila knjižico Temeljna kritična dejstva o Evropski uniji, prevod dela irskega profesorja socialne ekonomije Anthonyja Coughlana. Na okrogli mizi so sodelovali borec za pravice Slovencev v zamejstvu Samo Pahor, urednik revije 2000 Peter Kovačič-Peršin in predsednik Demokratske stranke Slovenije Miro Macher.

GZS in stranke o razvoju gospodarstva

18. 04. 2000 18.07

Vodstvo Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) se je danes s predstavniki Združene liste socialnih demokratov (ZLSD) pogovarjalo o razvojnih trendih slovenskega gospodarstva v prihodnosti. ZLSD je izrazila velik interes za srečanje s predstavniki GZS, saj je GZS pred kratkim izrazila željo za pogovore o tej temi z vsemi, ne glede na politični predznak. Predsednik ZLSD Borut Pahor je predstavil gospodarski program, s katerim bo stranka nastopila na prihodnjih volitvah, ki ga je vodstvo GZS pozdravilo, saj išče ravnotežje med gospodarskim razvojem in socialno politiko.

Društvo Edinost o zakonu o globalni zaščiti Slovencev

26. 12. 1999 16.38

Vodja družbenopolitičnega društva Edinost iz Trsta Samo Pahor je v imenu društva v sporočilu za javnost opozoril na nepravilno trditev, navedeno v pred dnevi v slovenskem parlamentu sprejeti deklaraciji o slovenski zunanji politiki v poglavju o sosednjih državah. Gre za zapis, da ''je italijanska vlada pripravila in v parlamentarni postopek predložila osnutek zakona o globalni zaščiti Slovencev''. Sicer pa je Pahor izrazil zadovoljstvo nad zagotovilom v istem poglavju deklaracije, po katerem bo Slovenija ''vztrajala pri sprejemu take zakonske zaščite, ki bo ustrezala potrebam slovenske skupnosti v Italiji in bo po kvaliteti in obsegu pravic primerljiva z zakonsko zaščito italijanske manjšine v Sloveniji''. Omenjeno deklaracijo je državni zbor sprejel 17. decembra letos.

Novi zapleti koordinacije parlamentarnih strank

23. 11. 1999 20.40

Koordinacija parlamentarnih strank je ponovno obravnavala sporazum, ki tako ali drugače ureja življenje okoli 200 tisoč ljudem, ki prebivajo ob slovensko-hrvaški meji. Hrvaška je sporazum ratificirala že pred skoraj tremi leti, v slovenskem parlamentu pa je zaradi razkola med vladnima strankama do ratifikacije, kot kaže še daleč.

Kazenske ovadbe proti senatorjem

17. 10. 1999 17.10

Predstavnik tržaškega družbeno političnega društva Edinost Samo Pahor je predsednikoma krovnih organizacij Slovencev v Italiji Sergiju Pahorju za Svet slovenskih organizacij (SSO) in Rudiju Pavšiču za Slovensko kulturno gospodarsko zvezo (SKGZ) izročil besedilo kazenske ovadbe proti senatorjem, ki se niso udeležili sej italijanskega senata, 6. in 7. oktobra, ko je bilo na dnevnem redu glasovanje o predlogu zakona o zaščiti zgodovinskih jezikovnih manjšin; ta bo zagotovil temeljno zaščito 12 zgodovinskim jezikovnim manjšinam, ki živijo v Italiji, med njimi tudi Slovencem.

Protest zagovornika slovenske manjšine

05. 10. 1999 20.46

Na Kongresnem trgu je pred peščico mimoidočih o položaju slovenske manjšine v Italiji spregovoril najvztrajnejši zagovornik svojih pravic v Italiji, tržaški profesor Samo Pahor. Na ta način je želel opozoriti na 45 obletnico podpisa druge priloge Spomenice o soglasju, enega od dokumentov, ki ureja položaj manjšine v sosednji državi.

ZLSD zahteva ograditev od Drobničevih izjav

15. 06. 1998 15.19

Predsednik Združene liste socialnih demokratov (ZLSD) Borut Pahor je danes predsednikom parlamentarnih strank poslal pismo, v katerem jih poziva, naj se jasno in javno ogradijo od izjav generalnega državnega tožilca Antona Drobniča in tako sporočijo svoj nesporni pozitivni odnos do NOB in svojo nesporno obsodbo prostovoljne kolaboracije.

Pahor pozval premiera k odstopu - Drnovšek poziv zavrnil

21. 05. 1998 13.11

V nadaljevanju razprave o predlogu Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS) za ustavno obtožbo predsednika vlade je Borut Pahor (ZLSD) ob oceni, da se je Slovenija znašla v položaju politične krize, predsednika vlade Janeza Drnovška pozval, naj odstopi in v miru prenese pristojnosti na nekoga od njegovih ministrov.

LDS in ZLSD o vprašanjih nacionalnega pomena in o ustavni obtožbi

08. 05. 1998 15.52

<bV parlamentu sta se danes sestali vodstvi vladne Liberalne demokracije Slovenije (LDS) in opozicijske Združene liste socialnih demokratov (ZLSD) ter izmenjali mnenja o pokojninski reformi, noveli zakona o denacionalizaciji in odnosih s Hrvaško. Pod točko razno pa so se poleg sprememb volilnega sistema dotaknili tudi ustavne obtožbe zoper premiera Janeza Drnovška, pri čemer pa ZLSD, kot je po sestanku dejal njen predsednik Borut Pahor, premieru ni zagotovila podpore, saj pričakuje, da bo vlada odgovorila na argumente iz ustavne obtožbe veliko bolj prepričljivo in odgovorno, kot je to storila prvič.

Vložen predlog za spremembo zakona o državni upravi

05. 03. 1998 16.21

Predsednik Združene liste socialnih demokratov Borut Pahor in poslanec te stranke Ciril Ribiči sta v zakonodajni postopek vložila predlog za spremembo zakona o državni upravi, s katerim predlagata, da bi imela vlada največ dva ministra brez listnice, namesto sedanjih 57 pa največ 32 državnih sekretarjev.