Sedem

Stanje na cestah

24. 05. 1998 10.00

Ceste po državi so zaradi padavin predvsem na vzhodu države mokre in spolzke, ponekod pa že tudi v notranjosti.

Newyorška policija aretirala strelca, ki je ranil osem ljudi

22. 05. 1998 08.59

Newyorški policisti so že dan po zločinu aretirali 19-letnega Ramona Cabla, ki je s pištolo sredi Brooklyna streljal na svoje dekle in pri tem mimogrede obstrelil še sedem mimoidočih. Obtoženec je član ulične bande, ki je izgubil živce, ko mu je 15-letno dekle dejalo, da zapušča bando.

Minuli konec tedna slovenske ceste terjale eno življenje

18. 05. 1998 15.25

Minuli konec tedna se je na slovenskih cestah pripetilo enajst prometnih nesreč, v katerih je ena oseba izgubila življenje, devet jih je bilo huje, sedem pa težje ranjenih. Prometnim nesrečam so večinoma botrovali neprilagojena hitrost, nepravilna stran in smer vožnje, nepravilno prehitevanje v ovinkih in ob slabših vremenskih razmerah ter nepravilnosti voznikov na prehodih za pešce.

Evropski rekord Debevca

11. 05. 1998 08.08

Najboljši slovenski strelec Rajmond Debevec je na evropskem pokalu v Šentvidu na avstrijskem Koroškem dosegel prepričljivo zmago s samostrelom z novim evropskim rekordom 684 krogov. Avstrijec Thomas Lampl na drugem mestu je zadel kar devet krogov manj.

Italijan Zucchi zmagal v Novi Gorici

08. 05. 1998 17.58

Peto, 230 kilometrov dolgo etapo pete dirke po Sloveniji od Ribnice do Nove Gorice, je v ciljnem šprintu dobil kolesar italijanskega moštva Amore & Vita Simone Zucchi. Drugo mesto je zasedel Čeh Tomas Konecny, tretji pa je bil Slovenec Andrej Hauptman (Perutnina Ptuja & Radenska Rog). V skupni razvrstitvi do sprememb ni prišlo. Tako je v vodstvu še naprej Novomeščan Branko Filip (PP&RR), dve sekundi za njim zaostaja njegov klubski kolega Gorazd Štangelj, tretji Bolgar Pavel Šumanov pa zaostaja sedem sekund.

Prihodnji petek - Venerina pot v Škofji Loki

08. 05. 1998 17.08

V Škofji Loki so tamkajšnji predstavniki občine danes predstavili projekt Venerina pot, ki je domiselno oživljanje in nadaljevanje popotovanja viteza Ulricha Liechensteinskega iz 13. stoletja. V Sloveniji se v to akcijo že tretje leto vključuje sedem gradov v sedmih slovenskih mestih. V tej gorenjski občini bodo prireditve Venerine poti združene tudi s praznovanjem mestnega praznika, ki je 30.junija, na dan podpisa t.i. Freisinške listine, v kateri je Škofja Loka prvič omenjena.

V Italiji pod zemeljskim plazom umrlo najmanj 22 ljudi

06. 05. 1998 17.49

22 oseb je umrlo, 52 pa jih pogrešajo, potem ko je več vasi v deželi Campania na jugu Italije v noči na sredo poplavilo blato, ki so ga sprožile hude padavine, je sporočila civilna zaščita v Rimu. 1300 oseb je moralo zapustiti domove. Na kraj nesreče, manj kot sto kilometrov od Neaplja, je prihitelo 1600 vojakov, gasilcev, policistov in karabinjerjev.

BDP po prvi oceni lani znašal 9161 dolarjev na prebivalca

05. 05. 1998 15.00

Slovenski bruto domači proizvod (BDP) je v lanskem letu po prvi oceni državnega urada za statistiko znašal 2907 milijard tolarjev, kar je nominalno za 13,9 odstotka več kot leta 1996. V tekočih cenah in po tekočem tečaju je lanski BDP dosegel 18,2 milijardi dolarjev oz. 9161 dolarjev na prebivalca. Višina lanskega BDP je zaradi relativne krepitve dolarja do drugih valut za 3,5 odstotka manjša kot leta 1996, na prebivalca pa je BDP manjši za 3,3 odstotka. Kot sporoča slovenski statistični urad, je lanski BDP preračunan v ekuje znašal 16,1 milijarde, kar je za sedem odstotkov več kot leta 1996, oziroma 8110 ekujev na prebivalca ali 7,2 odstotka več kot leta 1996.

Leto sprememb za ustavno sodišče

05. 05. 1998 14.57

Predsednik ustavnega sodišča Lovro Šturm je danes predsednika države Milana Kučana obvestil, da se petim ustavnim sodnikom konec oktobra izteče mandat, je STA izvedela na ustavnem sodišču. Predsednik ustavnega sodišča namreč predsednika republike o izteku mandata sodnika ustavnega sodišča obvesti najpozneje šest mesecev pred iztekom mandata. Za ustavno sodišče je to leto leto sprememb, saj se bo zamenjalo kar sedem od devetih ustavnih sodnikov - doslej sta se zamenjala že dva, do konca leta pa se jih bo še pet. V začetku leta je funkcijo ustavne sodnice zasedla dr. Miroslava Geč-Korošec, ki je zamenjala ustavnega sodnika dr. Janeza Šinkovca, izvoljenega še po določbah stare ustave za mandatno dobo osmih let. Prvega aprila je funkcijo ustavne sodnice nastopila tudi Dragica Wedam-Lukić, ki je zamenjala ustavnega sodnika Janeza Snoja, ki je zahteval predčasno razrešitev zaradi upokojitve.

Razmere na slovenskih cestah

02. 05. 1998 09.50

Ceste po državi so večinoma še mokre in spolzke. Cesta preko prelaza Vršič je zaprta. Promet v notranjosti poteka brez posebnosti. Na mejnih prehodih ni daljšega čakanja za prestop meje. Za tovorna vozila nad sedem ton in pol skupne dovoljene mase velja omejitev prometa danes, 2. maja in jutri, 3. maja, od 6. do 22. ure.

Prvi maj - mednarodni praznik delavske solidarnosti

01. 05. 1998 09.54

Prvi maj je mednarodni praznik dela v spomin na dogodke v Chicagu leta 1886, ko so delavci v veliki splošni stavki zahtevali skrčenje delovnika na osem ur, policija pa je njihove demonstracije 1. maja v krvi zadušila. Prvi kongres 2. internacionale (julija 1889) je sklenil, da bodo vsako leto na ta dan množične manifestacije; prvi maj je tako postal dan razrednega boja. Katoliki pa od leta 1955 prvi maj praznujejo kot praznik Jožefa Delavca. Stavkovno gibanje v Združenih državah Amerike, ki se je bojevalo proti nizkim mezdam in slabim delovnim razmeram, je leta 1886 doseglo vrh in zajelo približno 610.000 delavcev. Prejemki delavcev so bili namreč zelo nizki, povprečna mezda je znašala 9 dolarjev na teden. Delovnik (6 dni na teden) je bil dolg 10 ur in pogosto še več, varstvo pred nesrečami pa je bilo majhno. Delavski boj je bil oster, saj so podjetniki združeno nastopali proti sindikalno organiziranim delavcem, jih uvrščali na črne sezname in zahtevali od delavcev prisego, da ne bodo člani nobenega sindikata. Stavke so se večinoma končale s porazom delavcev, ker sta policija in javnost podpirali delodajalce. Med stavko v St. Louisu so pomožni šerifi streljali na stavkajoče in pri tem ubili devet ljudi. V vsej državi so 1. maja izbruhnile stavke in demonstracije z zahtevo po osemurnem delovniku, pri čemer so bili delavci deloma oboroženi. V Milwaukeeju je policija ustrelila šest oseb. Ko je policija v Chicagu četrtega maja razgnala anarhistično zborovanje, ki je protestiralo proti ravnanju s stavkajočimi, je eksplodirala bomba, zaradi česar je umrlo sedem oseb; nato pa je policija začela slepo streljati v množico, pri čemer je smrtno zadela štiri osebe. Na prvem kongresu 2. internacionale leta 1889 so nato sklenili, naj se 1. maj vsako leto praznuje kot praznik delavske solidarnosti.

Razmere na slovenskih cestah

30. 04. 1998 08.24

Ceste po državi so večinoma suhe in normalno prevozne. Cesta preko prelaza Vršič je zaprta. Promet v notranjosti poteka brez posebnosti. Na mejnih prehodih ni daljšega čakanja, le na mejnem prehodu Dolga vas čakajo vozniki tovornih vozil eno uro za prestop meje. Za tovorna vozila nad sedem ton in pol skupne dovoljene mase velja omejitev prometa 1., 2. in 3. maja vsak dan od 6. do 22. ure.

Benetton povečal promet

29. 04. 1998 07.48

Koncern Benetton je lani po podatkih iz konsolidirane bilance ustvaril 3,637 bilijonov lir prometa, čisti dobiček pa je ob dejstvu, da je julija lani kupil 57-odstotni delež v družbi Benetton Sportsystem, znašal 290 milijard lir. Samo skupina Benetton pa je svoj promet povečala za sedem odstotkov in prvič presegla mejo treh bilijonovm lir. Na evropskem trgu je skupina zabeležila 13-odstotno rast prodaje, na ameriškem pa 11-odstotno. Za prav toliko pa je zmanjšal obseg prodaje na azijskem trgu.

Požar jih je rešil pred smrtno kaznijo

29. 04. 1998 07.36

V Kuala Lumpurju je osmim ljudem, obtoženih zaradi trgovine z mamili, uspelo, da so se izognili smrtni kazni, ker so njihovi dosjeji pred petimi leti zgoreli v požaru. Vrhovno sodišče je smrtno kazen spremenilo v dosmrtno ječo, vseh osem pa je priznalo krivdo. Sodišče je tudi odločilo, da prejme sedem od osmih obtoženih še deset udarcev s palico.

Sedem let po izbruhu ognjenik ponovno odprt za turiste

28. 04. 1998 07.35

Sedem let po izbruhu vulkana na gori Unzen na Japonskem, v katerem je umrlo 43 ljudi, so se ta konec tedna na vrh ponovno lahko povzpeli turisti. Po ugotovitvah tamkajšnjega observatorija ognjenik sedaj miruje, razbeljeno kamenje pa je zadnjič bruhal maja leta 1996. 1359 metrov visok vrh Fugen, ki je eden izmed treh vrhov gore Unzen, se je po skoraj 200 letih ponovno obudil 17. novembra leta 1990. Sedem mesecev pozneje je na predmestje Shimabare začelo padati vroče kamenje, pri čemer je umrlo 43 ljudi, skoraj 2300 pa jih je ostalo brez domov. V observatoriju opozarjajo, da je ognjenik, četudi trenutno miruje, še vedno aktiven.

Vsak šesti mlad Američan ima poškodovan sluh

28. 04. 1998 07.33

Vsak šesti Američan med šestim in devetnajstim letom ne sliši dobro. Razlogi za to so med drugim izpostavljanje sluha hrupu v mladosti, jemanje določenih zdravil in nekatere bolezni, so ugotovili preiskovalci Centra za nadzor in preprečevanje bolezni v Atlanti na podlagi ankete, opravljene pri 6166 otrocih in mladostnikih v ZDA. Večina anketiranih otrok in mladostnikov zaradi izpostavljenosti trušču ne sliši visokih frekvenc, kot je zvonjenje telefona. Kar sedem odstotkov otrok ima težave pri zaznavanju srednjevisokih in nizkih frekvenc, kar pomeni, da ne razumejo izgovorjene besede.

Stanje na cestah

27. 04. 1998 09.42

Ceste po državi so suhe in prevozne brez posebnosti, promet na cestah v notranjosti države pa je tekoč.

Razstava španskega kiparja Eduarda Chillide v Kopru

24. 04. 1998 10.09

V galerijah Loža in Meduza v Kopru bodo drevi odprli razstavo skulptur in del na papirju (1982-1992) vodilnega španskega kiparja in enega najpomembnejših sodobnih svetovnih likovnih ustvarjalcev Eduarda Chillide. Na razstavi, ki jo Obalne galerije Piran pripravljajo v sodelovanju z galerijo Lelong iz Zuericha, bo na ogled 25 skulptur iz žgane gline, sedem originalnih risb in 25 grafik.

Razstava španskega kiparja Eduarda Chillide v Kopru

22. 04. 1998 18.41

V galerijah Loža in Meduza v Kopru bodo v petek, 24. aprila, odprli razstavo skulptur in del na papirju (1982-1992) vodilnega španskega kiparja in enega najpomembnejših sodobnih svetovnih likovnih ustvarjalcev Eduarda Chillide. Na razstavi, ki jo Obalne galerije Piran pripravljajo v sodelovanju z galerijo Lelong iz Zuericha, bo na ogled 25 skulptur iz žgane gline, sedem originalnih risb in 25 grafik.

Kancler Kohl za sedem kilogramov lažji

21. 04. 1998 09.36

Nemški kancler Helmut Kohl se je v ponedeljek vrnil na delo s tradicionalne velikonočne kure, med katero je shujšal za več kot sedem kilogramov, piše nemško časopisje. Videti je, ugotavlja časnik Bild, da si je kancler med dvotedenskimi počitnicami v avstrijskem Bad Hofgasteinu odpočil in si nabral moči, ki jih bo potreboval za brzdanje koalicije, ki je pol leta pred parlamentarnimi volitvami popolnoma razpuščena. Sedem kilogramov lažjega Helmutha Kohla poleg mednarodnih vprašanj čaka vzgoja razpuščene krščansko-liberalne koalicije, razglašene tako ob evropskih in notranjepolitičnih vprašanjh kot Kohlovem nasledniku. Pred septembrskimi volitvami bo moral tudi obrzdati rastočo priljubljenost socialdemokratskega tekmeca za kanclersko pisarno Gerharda Schroederja. Zadnje javnomnejnske raziskave bavarskemu medvedu namreč niso preveč naklonjene: najnovejše mesečno merjenje priljubljenosti televizijske postaje ZDF je Schroederju namerilo štirideset točk prednosti pred kanclerjem, brez primere v Kohlovi zgodovini.

Prvi dan trgovanja na terminski borzi MBOT

20. 04. 1998 15.49

Prvi dan trgovanja na novoustanovljeni Mednarodni borzi za opcijske in terminske posle (MBOT) so opravili skupno 17 poslov, vse sklenjene terminske pogodbe pa so se glasile na nemško marko, je za STA povedal Dušan Vujadinovič, ki opravlja posle vodenja in organizacije borze.

Privatizacija vzhodnonemškega podjetja Sket končana

19. 04. 1998 11.27

S prodajo zadnjega od petih proizvodnih delov nekdanjega vzhodnonemškega kombinata za strojegradnjo Sket se je končala osem let trajajoča privatizacija tega giganta iz Magdeburga. Nemška agencija za privatizacijo BVS je sporočila, da je država v privatizacijo Sketa vložila 1,4 milijarde mark. Od nekdaj 30.000 zaposlenih jih danes v Sketu dela le še 680. Družbe, ki so nastale iz Sketa, so lani ustvarile 140 milijonov mark prihodkov, izguba pa je znašal približno sedem milijonov mark.

Razmere na slovenskih cestah

19. 04. 1998 10.09

Ceste po državi so ponekod še mokre in spolzke, cesta čez Vršič pa je še vedno zaprta.

Marriottovi hoteli dobro zasedeni

18. 04. 1998 11.53

Lastniki ameriške hotelske verige Marriott so zadovoljni s poslovanjem v prvem četrtletju: čisti dobiček se je povzpel za 29 odstotkov na 89 milijonov dolarjev, medtem ko se je promet povečal za 15 odstotkov na 2,19 milijarde dolarjev. Dobiček na delnico je tako v primerjavi z lanskimi prvimi tremi meseci višji za sedem centov in znaša 0,33 dolarja.

V Drvarju ubita dva Srba

17. 04. 1998 08.29

V Drvarju sta bila predvčerajšnjim ubita dva bosanska Srba, ki sta se pred nedavnim vrnila v to mesto, njuna hiša pa je bila požgana. Tiskovni predstavnik ZN v Sarajevu Aleksander Ivanko je včeraj izjavil, da sta bila po prvih rezultatih preiskave mož in žena ustreljena v hrbet.

Novice BSA

15. 04. 1998 09.43

<b><I>Bolgarija</b></I> Notranje ministrstvo je v sporočilu za javnost objavilo, da je bolgarska vlada odredila zaprtje petih obratov za izdelavo CD plošč. Ta ukrep, za katerega se je zavzemala tudi BSA, je naperjen proti nezakoniti izdelavi CD plošč v obratih, ki nimajo ustrezne licence, kar je v Bolgariji razširjeno kljub novi zakonodaji za zaščito avtorskih pravic. Še vedno pa ni potrjeno, da je vseh pet obratov prenehalo delovati. Nedavna odkritja piratskih CD-ROMov in preiskave kažejo, da utegneta še vedno delovati vsaj dva od omenjenih obratov.

Današnji potres eden najhujših po 2. svetovni vojni

12. 04. 1998 09.07

Z uprave Republike Slovenije za geofiziko so za STA povedali, da je bil današnji potres po potresu na Kozjanskem leta 1974 in v Posočju leta 1976 eden najhujših, ki je prizadel Slovenijo po 2. svetovni vojni. Svetovalec vlade za geofiziko Renato Vidrih je dejal, da so močnejši potresi, ki so v zadnjih desetletjih prizadeli Slovenijo, bili leta 1995 na območju Ilirske Bistrice, da pa je pozročil manjšo škodo. V Šempetru v Savinjski dolini je bil prav tako močan potres leta 1982, leta 1977 je bil močnejši potres tudi na Gorenjskem. Danes najbolj prizadeto območje pa je bilo priča hujšemu potresu tudi leta 1976, ko je bil Breginjski kot skoraj povsem uničen, vendar je bilo žarišče potresa v sosednji Italiji, v Furlaniji-Julijski krajini. Naše območje je sicer prizadel najhujši potres 26. marca leta 1511 na Idrijskem, ki je dosegel 10. stopnjo po Mercallijevi lestvici. Takrat je v potresu umrlo 12.000 ljudi, porušilo je skorajda vse gradove na Gorenjskem, Notranjskem in Dolenjskem. Ravno na veliko noč pred 103. leti, 14. aprila 1895, pa je območje Ljubljane prizadel najhujši potres. V žarišču, 16 kilometrov pod mestom, je potres dosegel jakost 8. do 9. stopnje po Mercallijevi lestvici. Terjal je sedem človeških življenj, poškodovanih pa je bilo tudi deset odstotkov poslopij v mestu. Prav danes popoldne, ob 15. uri, pa v ljubljanski stolnici ljubljanski nadškof in slovenski metropolit dr. France Rode vodi potresno pobožnost ob 103. obletnici ljubljanskega potresa. V Sloveniji sicer zabeležimo vsako leto nekaj sto šibkih potresov in enega ali dva, ki dosežeta 6. stopnjo po Mercallijevi lestvici. Po potresni dejavnosti pa so v ospredju gorenjsko-ljubljansko, idrijsko in krško-brežiško območje.

Slavni arhitekt se noče vrniti v Sydney

11. 04. 1998 10.34

Oblasti v Sydneyu so se po 32 letih odločile, da se zahvalijo človeku, ki je naredil načrt za slavno sydneysko opero. Mestni svet namerava danskemu arhitektu Joernu Utzonu ob njegovem 80. rojstnem dnevu v znak zahvale za mojstrovino izročiti mestne ključe. Vendar pa je tiskovni predstavnik župana mesta Sydneya izrazil bojazen, da je zelo malo verjetno, da bo slavni arhitekt prišel po zakasnelo priznanje. Utzon je namreč z besedami, da se ne vrne nikoli več, jezno zapustil Sydney sedem let prej, preden je bil njegova mojstrovina dokončana. Razočaran nad slabim odnosom takratnega političnega vodstva, je leta 1966 dal odpoved. Arhitekt trdi, da mu država Novi južni Wales še vedno dolguje približno 66.000 dolarjev. Slavno opero, katere izgradnja je stala 66 milijonov dolarjev, je leta 1973 slovesno odprla britanska kraljica Elizabeta II.

Osrednja prireditev ob romskem prazniku

11. 04. 1998 10.03

Romi v Sloveniji, združeni v sedmih društvih, so najslovesneje proslavili svetovni romski praznik, 8. april, z današnjo prireditvijo v Novem mestu. Direktor urada za narodnosti Peter Winkler je v nagovoru poudaril, da je prireditev priložnost za predstavitev romske kulture in težav, s katerimi se soočajo Romi v Sloveniji. Okrog sedem tisoč slovenskih Romov tarejo težave z bivalnimi razmerami, nezaposlenostjo in izobraževanjem. Po raziskavah javnega mnenja pa slovenska družba tudi sicer Romom ni naklonjena.

Poskus pobega se je pripornikoma ponesrečil

08. 04. 1998 17.12

Iz koprskega Zavoda za prestajanje kazni zapora sta včeraj, 7. aprila, v popoldanskih urah skušala pogebniti dva pripornika, in sicer tako, da sta med vsakodnevnim dveurnim sprehodom poskušala preplezati sedem metrov visoko steno notranjega dvorišča, so sporočili z ministrstva za pravosodje. Enemu od pripornikov je uspelo splezati do višine približno štirih metrov, vendar je nato zdrsnil in padel nazaj na dvorišče. Drugemu priporniku pa je uspelo priplezati na streho, s katere je skočil na bližnje drevo in padel na tla, kjer so ga že pričakali pazniki Zavoda za prestajanje kazni zapora Koper. Pri skoku s strehe se je pripornik huje telesno poškodoval, zato so mu takoj nudili ustrezno zdravniško pomoč, so še sporočili z ministrstva za pravosodje.