Sejo

Bush o notranjepolitičnih vprašanjih

03. 12. 2000 00.00

Predsedniški kandidat ameriške Republikanske stranke George Bush mlajši se je po petkovem srečanju z upokojenim generalom Colinom Powellom, s katerim sta govorila o vprašanjih zunanje politike, včeraj srečal še z republikanskima vodjema v zveznem kongresu, s katerima je govoril o notranjepolitičnih vprašanjih. Bush je na svojem teksaškem ranču v Crawfordu sprejel vodjo predstavniškega doma Dennisa Hasterta in vodjo senatne večine Trenta Lotta ter tako nadaljeval ustvarjanje vtisa, da se ga povolilni zapleti na Floridi ne tičejo.

Izredna seja MOL

03. 12. 2000 00.00

Ljubljanska županja Vika Potočnik je za jutri sklicala izredno sejo mestnega sveta ljubljanske mestne občine. Na dnevnem redu slednje bo le ena točka, in sicer nujno potrebni odlok o poimenovanju ulic.

Drnovška bo zamenjal Šuklje

30. 11. 2000 00.00

Pred popoldansko izredno sejo državnega zbora je mandatno-imunitetna komisija na podlagi podatkov Republiške volilne komisije pripravila predlog sklepa, po katerem bo novoizvoljenega predsednika vlade Janeza Drnovška v poslanskih vrstah Liberalne demokracije Slovenije (LDS) nadomestil Borut Šuklje.

Sklenili izredno sejo DZ

22. 11. 2000 00.00

Ker v petek sprejeta novela zakona o vladi še ni stopila v veljavo, bo predsednik vlade kandidatno listo vložil po starem in še vedno veljavnem zakonu, ki omogoča, da premier predlaga najmanj dve tretjini ministrov. Po sicer neuradnih informacijah naj bi predlagal 14 ministrov, po uveljavitvi zakonske novele pa listo kandidatov dopolnil. Koalicijska pogodba, ki so jo sredi prejšnjega tedna podpisale LDS, ZLSD, SLS+SKD in DeSUS namreč natančno opredeljuje razdelitev resorjev v novi vladi, ta razdelitev pa sledi spremembam omenjenega zakona.

Prekinjena seja KVIAZ

16. 11. 2000 00.00

Komisija za volitve, imenovanja in administrativne zadeve (KVIAZ) je po polemični razpravi v zvezi z ustanovitvijo preostalih parlamentarnih delovnih teles in razdelitvijo vodilnih položajev v njih sejo prekinila in bo z njo nadaljevala po tem, ko bo državni zbor na popoldanskem izrednem zasedanju odločil o predlogu za izvolitev prvaka LDS Janeza Drnovška na položaj mandatarja za sestavo nove vlade in z obravnavo novega zakona o vladi. Prekinitev je povzročilo nezadovoljstvo prihodnjih opozicijskih strank SDS in NSi s ponujeno delitvijo predsedniških položajev v parlamentarnih komisijah in odborih ter s tem povezana grožnja obeh omenjenih strank z obstrukcijo dela komisije in umikom poslancev iz vseh delovnih teles.

DeSUS in ZLSD za vstop v vlado

15. 11. 2000 00.00

Predsedstvo ZLSD je z 22 glasovi za in dvema proti podprlo vstop stranke v vlado z LDS, SLS+SKD in DeSUS.

Barak pred zahtevami po večji odločnosti

15. 11. 2000 00.00

Izraelski premier Ehud Barak se je sinoči iz ZDA, kjer se je pogovarjal z ameriškim predsednikom Billom Clintonom, vrnil v domovino. Barak je obisk v Washingtonu zaradi poslabšanja razmer na palestinskih ozemljih končal predčasno. Že sinoči naj bi vodil sejo sveta za državno varnost, ki pa so jo prestavili na današnje jutro. Iz krogov, ki so blizu izraelskemu premieru, se je izvedelo, da naj bi imel slednji v noči na sredo vrsto pogovorov s predstavniki izraelskih varnostnih organov. Na današnji dan leta 1988 so namreč Palestinci v Alžiru simbolično razglasili palestinsko državo v izgonu. Na trgu Zion v Jeruzalemu se je sinoči zbralo kakih 2000 judovskih naseljencev, ki so Baraka pozivali k opustitvi politike "zadržanosti" do palestinskih nemirov, je poročala izraelska televizija. Pred Barakovo rezidenco v Jeruzalemu pa je poslanec stranke Likud Limor Livnat organiziral ločen protest, v katerem je prav tako zahteval več odločnosti v odnosih s Palestinci. Na pogovore o bližnjevzhodnem mirovnem procesu je sinoči v Egipt prispel ruski zunanji minister Igor Ivanov. Srečal se je z egiptovskim kolegom Amirjem Muso, danes pa naj bi se sestal tudi s predsednikom Hosnijem Mubarakom.

SLS+SKD za vstop v koalicijo

15. 11. 2000 00.00

Glavni odbor SLS+SKD Slovenske ljudske stranke, ki je za zaprtimi vrati razpravljal o koalicijskem sporazumu oziroma odločal o tem, ali bo stranka sodelovala v vladi, je potrdil ponujeni predlog oz. se strinjal z vstopom stranke v vlado. Kot je med sejo povedal Franci But, bo najvišji organ združene stranke podprl takšno tehnično rešitev, ki bi stranki prinesla več možnosti za revitalizacijo.

SLS+SKD za vstop v koalicijo

14. 11. 2000 00.00

Glavni odbor SLS+SKD Slovenske ljudske stranke, ki je za zaprtimi vrati razpravljal o koalicijskem sporazumu oziroma odločal o tem, ali bo stranka sodelovala v vladi, je potrdil ponujeni predlog oz. se strinjal z vstopom stranke v vlado. Kot je med sejo povedal Franci But, bo najvišji organ združene stranke podprl takšno tehnično rešitev, ki bi stranki prinesla več možnosti za revitalizacijo.

Posvetovanja o mandatarju

13. 11. 2000 00.00

Predsednik države Milan Kučan je po nedavni izvolitvi parlamentarnega vodstva v skladu s svojimi ustavnimi pristojnostmi začel posvetovanja s predstavniki poslanskih skupin in bo na tej podlagi po napovedih že jutri državnemu zboru predlagal kandidata za predsednika vlade, ki pa bo glede na povolilno razdelitev moči v parlamentu in domala že sklenjena koalicijska povezovanja brez velikih ugibanj prvak LDS Janez Drnovšek. Pogovora s predsednikom države so se dopoldne že udeležili predstavniki LDS, ZLSD, SLS+SKD in NSi, zaradi mednarodnih obveznosti pa se vabilu ni odzval Janez Janša, predsednik SDS.

Poslanci na ustanovni seji

27. 10. 2000 00.00

Po Zdravljici je vodenje seje prevzel najstarejši poslanec Jože Bernik iz Nove Slovenije. Predsednik države Milan Kučan pa je novim poslancem povedal, da so jim volivci za štiri leta zaupali vodenje države in jim prepustili odločitve, ki bodo določale vsebino in kakovost življenja ljudi v Sloveniji.

Jutri prva seja novoizvoljenega DZ

26. 10. 2000 00.00

Na prvi seji novoizvoljenega državnega zbora se bodo poslanke in poslanci sestali jutri, ob 10. uri. Predlog dnevnega reda, ki ga je podpisal dosedanji predsednik DZ Janez Podobnik, ima štiri točke, najprej pa bo DZ izvolil predsednika, podpredsednika in člane mandatno-imunitetne komisije. Slednja bo prejela poročilo Republiške volilne komisije, potrdila o izvolitvi poslancev in morebitne pritožbe kandidatov ali predstavnikov list.

V petek prva seja novoizvoljenega DZ

25. 10. 2000 00.00

Na prvi seji novoizvoljenega državnega zbora se bodo poslanke in poslanci sestali v petek, 27. oktobra, ob 10. uri. Predlog dnevnega reda, ki ga je podpisal dosedanji predsednik DZ Janez Podobnik, ima štiri točke, najprej pa bo DZ izvolil predsednika, podpredsednika in člane mandatno-imunitetne komisije. Slednja bo prejela poročilo Republiške volilne komisije, potrdila o izvolitvi poslancev in morebitne pritožbe kandidatov ali predstavnikov list.

Ženske v mirovnih operacijah

25. 10. 2000 00.00

Varnostni svet ZN je na dan svetovne organizacije v New Yorku opravil prvo sejo v zgodovini o ženskah v oboroženih spopadih in pri izgradnji miru. Razprave se je udeležilo več kot 40 govornikov, med njimi tudi pomočnica generalnega sekretarja ZN in posebna svetovalka za vprašanja spolne enakosti in napredek žensk Angela King. Razpravo je odprl generalni sekretar ZN Kofi Annan, ki je poudaril, da so ženske bolj primerne za preprečevanje ali razreševanje konfliktov kot moški.

Ustanovna seja novega DZ

24. 10. 2000 00.00

Predsednik republike Milan Kučan je prvo sejo novoizvoljenega državnega zbora sklical za petek, 27. oktobra, mandatar nove vlade pa naj bi bil predvidoma znan do srede, 15. novembra. To odločitev je sporočil potem, ko mu je predsednik Republiške volilne komisije Anton Gašper Frantar izročil poročilo o izidu splošnih volitev v DZ.

Poročilo o delu DZ

23. 10. 2000 00.00

V prihodnjih dneh naj bi predsednik države sklical konstitutivno sejo državnega zbora. Najverjetneje se bodo novi poslanci prvič zbrali že v petek. Danes pa je predsednik odhajajočega parlamenta predstavil poročilo o delu v preteklih štirih letih.

Kongres SLS+SKD pred božičem

20. 10. 2000 00.00

IO SLS+SKD v Kamniku pod Krimom v gostilni Pri Koširju za zaprtimi vrati analizira izid stranke na nedeljskih parlamentarnih volitvah. Med sejo je predsednik stranke Franc Zagožen izjavil, da bo IO svetu stranke predlagal, naj v najkrajšem možnem času, skliče prvi redni volilni kongres stranke. Predvidoma naj bi sicer na seji razpravljali tudi o tem, ali bodo dali zeleno luč za pogajanja o vstopu stranke v koalicijo z LDS, toda Zagožen pričakuje, da danes odločitve o tem še ne bo. Sklic izrednega kongresa so zahtevali nekateri člani zaradi nezadovoljstva z volilnim izidom. Zagožen je še napovedal, da sam ne bo več kandidiral za predsednika stranke.

Komercialne in državne ustanove niso upravičene do uporabe Arnesa

12. 10. 2000 00.00

Upravni odbor javnega zavoda Arnes ugotavlja, da komercialne in državne ustanove ne sodijo v skupino ustanov, ki so upravičene do uporabe storitev akademsko-raziskovalnega omrežja. To omrežje se financira izključno iz proračunskih postavk za znanost, izobraževanje in kulturo. Izjema so raziskovalni laboratoriji v industriji, registrirani pri ministrstvu za znanost in tehnologijo. Njihove povezave na Arnes je potrebno ločiti od ostalih delov teh podjetij, je v sporočilu za javnost zapisal UO Arnes. Kot je znano, je vlada na seji 5. oktobra sklenila, da mora Arnes v mesecu dni iz svojega omrežja izključiti vse komercialne uporabnike, ki ne sodijo na akademsko-raziskovalno področje, in v šestih mesecih odklopiti vse uporabnike iz državne uprave, ki prav tako ne sodijo na akademsko-raziskovalno področje.

Na sejo Beneške komisije dva pravna strokovnjaka

10. 10. 2000 00.00

Ena najbolj odmevnih tem v zadnjih dneh je dogajanje v zvezi z Beneško komisijo. Ta bo v soboto obravnavala mnenje treh sodnikov poročevalcev o spremembi našega volilnega sistema. Gre za vprašanje, ki ga je na komisijo naslovil premier Bajuk. Ta je mnenje poročevalcev že dobil, a ga menda ni želel posredovati predsedniku parlamenta. Janez Podobnik pa je dokument nato dobil po svojih kanalih, neposredno od Beneške komisije.

Razrešitev Stojana Grilja je nezakonita

07. 10. 2000 00.00

Minister za finance Zvonko Ivanušič je zatrdil, da ni predlagal in se ni strinjal z razrešitvijo direktorja Davčne uprave Republike Slovenije (DURS) Stojana Grilja, saj je pri obravnavi poročila o uspešnosti in poslovanju DURS ugotovil tudi pozitivne lastnosti in uspehe davčne uprave. Ivanušič je še povedal, da je bilo glasovanje o razrešitvi opravljeno brez njegovega soglasja, zato je sejo vlade zapustil takoj po opravljenem glasovanju, meni pa, da je bila razrešitev nezakonita.

Vlada razrešila direktorja DURS

06. 10. 2000 00.00

Na nadaljevanju včeraj prekinjene vladne seje so ministri razrešili direktorja davčne uprave Stojana Grilja. Finančni minister Zvonko Ivanušič trdi, da protizakonito, saj so glasovali v njegovi odsotnosti, kljub temu, da je resorni minister davčne uprave.

Koštunica bo danes prisegel kot novi predsednik ZRJ

06. 10. 2000 00.00

Vojislav Koštunica, ki je zmagal na predsedniških volitvah 24. septembra, bo še danes pred novimi poslanci zvezne skupščine prisegel kot novi jugoslovanski predsednik, je poročala beograjska televizijska postaja B2-92. Na ustanovno zasedanje skupščine so povabljeni vsi poslanci. Za zdaj še ni znano, ali se bodo zasedanja udeležili poslanci črnogorske SNP, katere vodstvo je dopoldne začelo sejo v Podgorici.

Nov predsednik Tomaž Toplak

05. 10. 2000 00.00

Na svoji včerajšnji seji je nadzorni svet Kapitalske družbe pokojninskega in invalidskega zavarovanja sprejel sklep, da za predsednika uprave Kapitalske družbe imenuje Tomaža Toplaka. Poleg tega je nadzorni svet sklenil, da se odločitev razpisne komisije o oblikovanju predloga za imenovanje namestnika predsednika uprave odloži do 20. oktobra, so sporočili iz Kapitalske družbe.

Zasedanje beneške komisije

05. 10. 2000 00.00

Predsednik odbora DZ za mednarodne odnose Jelko Kacin (LDS) je danes prejel odgovor na svoje pismo predsedniku beneške komisije Antoniu La Pergoli. Ta ga je obvestil, da bo na sejo komisije, ki bo mnenje o vprašanju premiera Andreja Bajuka v zvezi s spremembo volilnega sistema sprejemala dan pred slovenskimi parlamentarnimi volitvami, 14. oktobra, povabil pooblaščenega predstavnika slovenskega parlamenta. Sicer pa je La Pergola Kacinovo pismo, ki naj bi ga komisija prav tako upoštevala pri pripravi svojega stališča do tega vprašanja, posredoval tudi drugima dvema poro čevalcema beneške komisije.

Vlada odgovorila na interpelacijo v DZ

22. 09. 2000 00.00

Iz DZ so sporočili, da je vlada danes državnemu zboru poslala odgovor na interpelacijo o delu in odgovornosti ministra za zunanje zadeve Lojzeta Peterleta, ki ga je sprejela na včerajšnji seji. V dopisu je vlada državnemu zboru ponovno predlagala, naj na izredni seji še pred 3. oktobrom obravnava in sprejme zakonske predloge, ki se nanašajo na prevzete naloge Slovenije glede pravnega reda EU, in hkrati obravnava tudi interpelacijo o delu ministra Peterleta.

Nov korak k Univerzi na Primorskem

20. 09. 2000 00.00

S sejo akademskega zbora in ustanovno sejo je v Kopru z delom začela Fakulteta za humanistične študije. Po treh oziroma štirih letih naporov je koprsko visokošolsko središče ustanovilo prvi univerzitetni program ob paleti visokošolskih strokovnih programov, ki jih v treh obalnih občinah že izvajajo.

Pogajanja z avtoprevozniki se nadaljujejo

16. 09. 2000 00.00

Pogajanja med vladno pogajalsko skupino in Sindikatom avtoprevoznikov Slovenije (SAS) se danes nadaljujejo v prostorih ministrstva za promet in zveze. Predsedstvo SAS se je sinoči na izredni seji opredelilo do predlogov, ki so jih predstavniki vladne strani oblikovali v zvezi z njihovimi zahtevami.

Vlada za izredno sejo o interpelaciji

07. 09. 2000 00.00

Vlada bo DZ predlagala, naj še pred 3. oktobrom skliče izredno sejo, na kateri bi poslanci poleg nekaterih evropskih zakonov obravnavali tudi interpelacijo zoper zunanjega ministra Lojzeta Peterleta. Ta je po seji vlade povedal, da bo zunanje ministrstvo v zelo kratkem času pripravilo odgovor na interpelacijo, saj ne želi, da bi obtožbe iz interpelacije ostale nepojasnjene. Peterle je sicer izrazil ogorženje nad obtožbami o njegovem protidržavnem in protiustavnem delovanju, ki se pojavljajo v obrazložitvi interpelacije.

Poslanska nepokorščina

06. 09. 2000 00.00

Poslanci v državnem zboru danes kljub temu, da jih je velika večina sedela v svojih klopeh, niso uspeli glasovati o zakonu o starševskem varstvu in družinskih prejemkih. Večina poslancev preprosto ni potrjevala svoje prisotnosti in zavrelo je celo predsedniku zbora Janezu Podobniku. Zagrozil je celo, da se bo odpovedal vodenju sej, če se bo nepokorščina poslancev nadaljevala.

Priprave SLS+SKD na volitve

05. 09. 2000 00.00

SLS+SKD Slovenska ljudska stranka "pospešeno" pripravlja prihodnje programske usmeritve, v pripravo pa se vključujejo številni strokovnjaki z različnih področij, tako iz nekdanje SLS kot tudi iz nekdanje SKD, je na novinarski konferenci poudaril predsednik glavnega odbora stranke in vodja njenega volilnega štaba Janez Podobnik. Po njegovih besedah SLS+SKD večino svoje pozornosti namenja vprašanju razvoja in z njim povezanim vprašanjem regionalizma oz. odnosa med centrom in periferijo. Svet SLS + SKD Slovenske ljudske stranke pa je sprejel poslovnik o delu sveta stranke ter pravilo o kandidiranju na jesenskih volitvah za poslance in poslanke stranke, seznanil pa se je tudi z volilno strategijo. Liste kandidatov za volitve niso obravnavali, saj se bodo o tem pogovarjali v naslednjih dneh, je med sejo sveta dejal predsednik sveta Jože Zupančič.