Sejo

DZ začel 21. redno sejo
13. 04. 2000 18.30
DZ je začel 21. redno sejo, ki je prva po izglasovani nezaupnici, na kateri naj bi poslanci po predloženem dnevnem redu obravnavali blizu 50 zadev.

Drnovšek imenoval Toneta Ropa
13. 04. 2000 08.38
V.d. premiera Janez Drnovšek je pred današnjo sejo vlade ob svoji morebitni odsotnosti v skladu z zakonom o vladi za koordinatorja dela vlade, sinoči imenoval v.d. ministra za delo, družino in socialne zadeve Toneta Ropa. Doslej je premiera v primeru odsotnosti nadomeščal podpredsednik vlade Marjan Podobnik.

Razdor v Bulatovićevi stranki?
12. 04. 2000 12.35
Podpredsednika Socialistične narodne partije (SNP) Predrag Bulatović in Zoran Žižić sta v ponedeljek demonstrativno zapustila sejo izvršilnega odbora te črnogorske opozicijske stranke, ki jo vodi zvezni premier Momir Bulatović, je poročal Radio B2-92, ki se sklicuje na podgoriške Vijesti.

Javna predstavitev mnenj o novem volilnem zakonu
11. 04. 2000 14.55
Komisija DZ za volilni sistem in ustavne spremembe je na današnji seji sklenila, da bo še pred prvo obravnavo zakona o volitvah poslank in poslancev po večinskem volilnem sistemu v državnem zboru pripravila javno predstavitev mnenj, ki jo je zahtevala skupina petih poslancev iz SNS, DeSUS, ZLSD in narodnosti na čelu z Zmagom Jelinčičem. Predstavitev bo v torek, 18. aprila. Zato bo DZ to točko dnevnega reda, ki naj bi jo sicer obravnaval že v današnjem nadaljevanju izrednega zasedanja, preložil na prvo redno sejo.

Danes nadaljevanje dveh izrednih sej
11. 04. 2000 08.22
Državni zbor bo danes nadaljeval 44. izredno sejo s prvo obravnavo zakona o volitvah poslank in poslancev po dvokrožnem večinskem modelu; še pred začetkom parlamentarnega zasedanja bo z opredeljevanjem do omenjenega zakonskega predloga socialdemokratske stranke (SDS) nadaljevala tudi komisija za volilni sistem in ustavne spremembe pod vodstvom predsednika DZ Janeza Podobnika, so sporočili iz DZ.

Podobnik odgovarja na protestno izjavo
08. 04. 2000 18.46
Predsednik državnega zbora Janez Podobnik je v odgovoru vodji poslanske skupine LDS Tonetu Anderliču na protestno izjavo zaradi nekorektnega načina vodenja izrednega zasedanja med drugim zapisal, da je sejo vodil korektno. Poslanska skupina LDS je predsedniku DZ očitala kršitev ustave ter kršitev in zlorabo poslovnika DZ, ker glasovanje o razrešitvi ministrov SLS ni potekalo tajno; Janez Podobnik poudarja, da je o podanem predlogu skupine dvanajstih poslancev za javno glasovanje odločal DZ in ga zatem tudi sprejel.

Varnostni svet obsodil ravnanje talibanov
08. 04. 2000 10.34
Varnostni svet ZN je sinoči obsodil talibanski režim, ki ima pod nadzorom večino afganistanskega ozemlja, zaradi sprožitve nove vojaške ofenzive proti nasprotnim skupinam in ga obdolžil slabšanja humanitarnega položaja v državi. Sejo Varnostnega sveta o Afganistanu je vodil zunanji minister Kanade, ki v aprilu predseduje VS, Lloyd Axworthy. Med dolgotrajno sejo je John Renninger, ki je v uradu za politične zadeve ZN zadolžen za Azijo in pacifiško območje, opisal položaj v Afganistanu, kjer že 22 let neprenehoma potekajo spopadi, rešitve pa še ni videti.

Glasovanje o zaupnici vladi danes
08. 04. 2000 10.12
Vladna kriza se je z včerajšnjo sejo v parlamentu začela še bolj zapletati. Poslanci in poslanke so začeli obravnavo predloga predsednika vlade, naj razreši deseterico ministrov SLS-a in imenuje osem novih. A le začeli in ne končali. Večino časa je bilo v parlamentarni dvorani namreč slišati obtoževanja, kdo je kriv za vladno krizo in kaj jo je povzročilo. Najpogosteje pa se je s parlamentarnega odra slišal glas treh ključnih mož naše politike v tem trenutku: predsednika vlade Janeza Drnovška in opozicijskih poslancev Lojzeta Peterleta in Janeza Janše.

Če in kdaj bodo predčasne volitve?
05. 04. 2000 11.10
Prav gotovo ni naključje, da je Drnovšek predlog za razrešitev ministrov Ljudske stranke in imenovanje novih v državni zbor poslal v nedeljo le nekaj minut do polnoči. S tem je predsednik vlade po prepričanju LDS lovil zadnji razumni rok za predčasne volitve, do katerih bi prišlo, če nova vlada ne bi dobila podpore.

Drnovšek ne rešuje ključnega problema?
04. 04. 2000 21.02
Prvak SDS Janez Janša je med sinočnjo izredno sejo strankinega izvršilnega odbora, na kateri ta obravnava zahtevo predsednika vlade Janeza Drnovška za glasovanje o zaupnici vladi in njegov predlog za imenovanje liste novih ministrov, v izjavi za novinarje povedal, da je premierov predlog po oceni članov izvršilnega odbora sicer ''poskus, da se poseže v nakopičene probleme pri funkcioniranju izvršilne oblasti, vendar pa predlog posega samo v manjši del problemov''.

Kdaj bo izredna seja?
04. 04. 2000 20.45
Kot je bilo pričakovati, je prvi zaplet nastopil že pri sklicevanju izredne seje. Na to temo se je sestal kolegij predsednika parlamenta - a po dobrih dveh urah se je razšel brez odločitve, kdaj naj državni zbor razreši stare in imenuje nove ministre.

Datuma izredne seje še ni
04. 04. 2000 17.52
Kolegij predsednika DZ še ni določil datuma izredne seje, na kateri naj bi poslanci odločali o rekonstrukciji vlade. Po predlogu premiera Janeza Drnovška naj bi bila seja v petek, 7. aprila.

Ljubljanski mestni svet sklenil sejo
28. 03. 2000 08.04
Mestni svet ljubljanske mestne občine je sinoči končal včeraj začeto 14. redno sejo. Na njej je med drugim potrdil predlagane kandidate za priznanja mestna Ljubljana za leto 2000, ki jih bodo predvidoma podelili na slavnostni seji ob mestnem prazniku 9. maju. Svet se je seznanil tudi z informacijo o poteku trase avtocestnega odseka med Šentvidom in Kosezami, še zadnjim avtocestnim odsekom na območju Ljubljane, in o študiji možnih različic priključevanja Celovške ceste ter s tem v zvezi sprejel več sklepov. Sprejel je še odlok o povprečni gradbeni ceni stanovanj in ceni za stavbna zemljišča v letu 2000, odlok o komunalnem prispevku za MOL, pravilnik o prodaji ali oddaji stavbnega zemljišča ter novelo odloka o nadomestilu za uporabo stavbnega zemljišča. Mestni svet je sprejel tudi soglasja k statutom Mestne galerije, Kulturnega doma Španski borci, Mednarodnega grafičnega likovnega centra ter Slovanske knjižnice. Potrdil je tudi ugotovitveni sklep o prenehanju mandata Brigiti Bukovec (LDS), ki je 13. marca letos podala izjavo o odstopu s funkcije članice mestnega sveta.

Svet SKD o združevanju
25. 03. 2000 15.59
Svet SKD je na današnji seji, potekala je za zaprtimi vrati, ''pregledal stanje'' združitvenega procesa med SKD in SLS. Njegovi člani so obravnavali predlog statuta in izhodišča programa nove združene stranke ter postopek izvolitve njenega predsednika. Kot je med sejo v izjavi za novinarje povedal prvak SKD Lojze Peterle, svet ni obravnaval njegove morebitne kandidature za predsednika nove stranke.

Nadaljevanje priprav na združitveni kongres
24. 03. 2000 19.29
Člani sveta SKD bodo jutri nadaljevali prekinjeno sejo, ki je bila 15. marca, na njej pa je najvišji organ krščanskih demokratov potrdil sklic združitvenega kongresa s Slovensko ljudsko stranko. Pred sejo sveta se bo sestal tudi strankin izvršilni odbor, so sporočili iz SKD.

Je Peterle lahko član preiskovalne komisije?
23. 03. 2000 11.46
Preiskovalna komisija državnega zbora o vpletenosti in odgovornosti nosilcev javnih funkcij v zvezi z orožjem na mariborskem letališču in v skladišču Ložnica je sejo za zaprtimi vrati morala prekiniti še pred prehodom na obravnavo vsebinskih zadev z dnevnega reda; pred nadaljevanjem seje bo komisija pridobila mnenje parlamentarnega sekretariata za zakonodajo in pravne zadeve, ali je Lojze Peterle (SKD) kot nekdanji predsednik vlade v času, na katerega se delno nanaša preiskava o trgovanju z orožjem lahko član preiskovalne komisije ali ne.

Bo rok za zaprtje PCP podaljšan?
16. 03. 2000 13.43
Pred četrto skupno sejo Pridružitvenega parlamentarnega odbora (PPO) slovenskega državnega zbora in Evropskega parlamenta, ki bo 27. in 28. marca v Bruslju, je slovenski del odbora na današnji seji največ pozornosti namenil zapiranju prostocarinskih prodajaln, prostotrgovinskim sporazumom, ki jih ima Slovenija z nekaterimi državami na območju nekdanje SFRJ, ne ugajajo pa EU, ter vprašanju denacionalizacije, ki so jo že na prejšnji skupni seji odprli avstrijski člani PPO, čeprav ni del acquisa.

Sindikat kmetov želi do predsednika vlade
11. 03. 2000 13.21
Vodstvo Sindikata kmetov Slovenije (SKS) je v petek obravnavalo problematiko 18.300 zakupnikov državnih kmetijskih zemljišč v upravljanju Sklada kmetijskih zemljišč in gozdov RS, ter sklenilo, da zaprosijo za sprejem predstavnikov sindikata pri predsedniku vlade Janezu Drnovšku še pred naslednjo sejo vlade. Če vlada tudi po tem ne bo ugodila zahtevi sindikata, bo ta posegel po drugih oblikah sindikalnega boja za zaščito socialne varnosti prizadetih.

Združitveni kongres SLS in SKD naj bi bil 16. aprila
08. 03. 2000 21.43
Prvak SLS Marjan Podobnik je med nocojšnjo sejo strankinega glavnega odbora - ta poteka za zaprtimi vrati - izrazil pričakovanje, da bodo njegovi člani potrdili vsebino t.i. soglasnega sklepa, ki sta ga 15. februarja uskladili ožji vodstvi ljudske stranke in krščanskih demokratov, 22. februarja pa ga je podpisal tudi Podobnik. Obenem naj bi glavni odbor potrdil predlog uskladitve sporazuma o koaliciji Slovenija, o katerem so se 27. februarja na sestanku dogovorili prvaki treh pomladnih strank.

Koder spet pred Pukšičevo komisijo
03. 03. 2000 14.08
Preiskovalna komisija DZ o sumu zlorabe javnih pooblastil v procesu lastninskega preoblikovanja in privatizacije nekdanje družbene lastnine, ki jo vodi Franc Pukšič (SDS) je ponovno zaslišala nekdanjega finančnega direktorja Elana Pavla Kodra. Ta je pred komisijo pričal sredi maja lani. Komisija bo sejo nadaljevala 15. marca, saj namerava dokazni sklep še razširiti.

OMO o odnosih z Avstrijo
02. 03. 2000 07.54
Odbor DZ za mednarodne odnose je na sinočnji 12. zaprti seji, na kateri je razpravljal o odnosih z Avstrijo, sprejel dva sklepa, v katerih izraža zaskrbljenost zaradi okrepljenega političnega vpliva svobodnjakov (FPOe) v avstrijskem političnem življenju po vstopu v zvezno vlado in nesprejemljivost ultimativnih zahtev kot pogoja za avstrijsko podporo Sloveniji pri vključevanju v EU.

Sprejeli soglasni sklep SLS in SKD
25. 02. 2000 07.46
Člani izvršilnega odbora SLS so na sinočnji seji - ta je bila za zaprtimi vrati - s 17 glasovi za in tremi proti podprli vsebino t.i. soglasnega sklepa, ki sta ga prejšnji teden uskladili vodstvi SLS in SKD, v torek pa ga je podpisal prvak SLS Marjan Podobnik. ''Brezpogojno in brezprizivno sprejemamo soglasni sklep SLS in SKD,'' je po seji dejal Podobnik.

Seja sveta RTVS v ponedeljek
24. 02. 2000 16.08
Svet Radiotelevizije Slovenija (RTVS) danes ni zasedal, temveč je sejo na predlog predstavnice sindikatov Milene Koselj Šmit preložil na ponedeljek, ker člani sveta gradiva za sejo niso dobili pravočasno, torej osem dni pred sejo. V ponedeljek pa svet mora zasedati, saj mora do konca februarja skladno z zakonom potrditi zaključni račun javnega zavoda za lansko leto oziroma o njem podati pisno mnenje.

Težave manjšine
23. 02. 2000 21.16
Predstavniki slovenske manjšine v Italiji in slovenskega parlamenta so v Ljubljani poskušali najti pot iz začaranega kroga, v katerem se je znašel zaščitni zakon za slovensko manjšino v Italiji. Sprejemanje zakona v italijanski poslanski zbornici je bilo namreč minuli teden spet preloženo. In uradna razlaga? Finančno ministrstvo še ni dalo svoje privolitve za kritje stroškov izvajanja zakona. Dejstvo pa je, da italijanski poslanci sprejemanje zakona prelagajo s seje na sejo že vse od lanskega julija.

Danes v DZ
22. 02. 2000 18.21
Državni zbor je začel novo, 19. redno sejo, na kateri naj bi obravnaval kakšnih 60 zadev. Tako je predvidena obravnava šestih zakonskih predlogov po hitrem postopku, štirih po skrajšanem postopku, 15 ratifikacij mednarodnih dokumentov, sedem nacionalnih programov in poročil, s prejšnjega zasedanja pa je preneseno še deset zadev. Poleg tega je na dnevnem redu še interpelacija o delu in odgovornosti ministra za finance Mitje Gasparija, ki jo je sredi decembra lani vložilo 25 poslancev SDS in SKD.

Zaslišanje Kodra jutri odpade
17. 02. 2000 15.37
Predsednik parlamentarne preiskovalne komisije o sumu zlorabe javnih pooblastil v procesu lastninskega preoblikovanja in privatizacije nekdanje družbene lastnine Franc Pukšič (SDS) je do nadaljnjega odpovedal za jutri sklicano sejo te komisije.

Komisija še brez odločitve o volilnih okrajih
16. 02. 2000 08.15
Komisija DZ za volilni sistem in ustavne spremembe je ob obravnavi zakonskega predloga SDS o volitvah poslank in poslancev po dvokrožnem večinskem sistemu prekinila včerajšnjo sejo pred odločanjem o tem, kdo naj bi sestavljal delovno skupino, ki bo pripravila volilne okraje. Večina poslanskih skupin se namreč strinja, da naj bodo volilni okraji sestavni del volilnega zakona, ni pa soglasja o tem, kdo naj bi jih pripravil. Medtem ko v poslanski skupini LDS ocenjujejo, da naj bi bila to neodvisna strokovna institucija, pa SDS predlaga, da naj bi volilne okraje pripravila delovna skupina, v katero bi vsaka poslanska skupina predlagala svojega strokovnjaka. Po napovedih predsednika komisije in DZ Janeza Podobnika (SLS) naj bi sejo nadaljevali jutri.

MOL danes o četrtnih odborih
14. 02. 2000 09.48
Mestni svet ljubljanske mestne občine bo danes nadaljeval z zadnji ponedeljek v januarju začeto sejo. Prva točka, s katero se bodo spoprijeli ljubljanski svetniki, je razprava o ''vročem'' osnutku odloka o ustanovitvi četrtnih odborov mestnega sveta MOL in določitvi njihovih območij. Kljub nasprotovanju opozicije v mestnem svetu je bil omenjeni osnutek odloka uvrščen na dnevni red seje.

Prihodnji teden v DZ
12. 02. 2000 16.36
Državni zbor bo prihodnji teden v torek popoldne nadaljeval redno zasedanje, sestalo pa se bo tudi več delovnih teles. Državni svet predvidoma ne bo zasedal.

Atentat na ministra Bulatovića
08. 02. 2000 08.20
Neznanci so v Beogradu ubili jugoslovanskega obrambnega ministra Pavla Bulatovića. Poleg Bulatovića, ki je bil po rodu iz Črne gore in član prosrbsko usmerjene Socialistične narodne stranke zveznega premiera Momirja Bulatovića, sta bila v napadu v restavraciji nogometnega kluba Rad hudo ranjena tudi Vuk Obradović in Mirko Knežević. Vse tri so odpeljali v Vojaško medicinsko akademijo, kjer je Bulatovič podlegel strelnim ranam. Bulatović je skupaj z direktorjem YU- Garant banke Vukom Obradovićem in lastnikom restavracije Milkom Kneževićem sedel poleg okna v restavraciji nogometnega kluba Rad na Banjici, ko je okrog 19. ure za zdaj še neznani storilec (ali več storilcev) z avtomatsko puško streljal skozi steklo, je poročala neodvisna beograjska televizija Studio B. Območje streljanja sta zaprli srbska policija in zvezna vojska. Takoj so sklicali tudi izredno sejo zvezne vlade. 52-letni Bulatović je bil zvezni obrambni minister od leta 1994, prej pa je bil že tudi zvezni notranji minister.