Slike

Paladijevo cerkev bodo obnovili
14. 03. 2001 00.00
V Benetkah bodo obnovili glavno delo italijanskega arhitekta Andree Paladia, cerkev San Giorgio Maggiore. Kot je poročala italijanska televizija, bodo med drugim restavrirali tudi pročelje stavbe. Zidove cerkve na otoku San Giorgio nasproti znamenitega Markovega trga že dolgo uničuje voda. Ob obnovi cerkve bodo strokovnjaki proučili tudi renesančno tehniko gradnje in skušali ugotoviti, v kolikšni meri cerkev ustreza prvotnim Paladijevim načrtom. Arhitekt je znamenito cerkev začel graditi leta 1565, vendar je umrl še pred koncem gradnje leta 1610. V baziliki z osrednjo kupolo so med drugim slike znanega italijanskega slikarja Tintoretta.

Vermeer v muzeju Metropolitan
10. 03. 2001 00.00
Newyorški muzej Metropolitan je odprl razstavo del nizozemskega slikarja Jana Vermeera in slikarjev njegove šole iz Delfta. Na razstavi z naslovom Vermeer in šola iz Delfta, ki bo obiskovalcem odprta do 27. maja, je na ogled približno polovica slikarjevih umetnin. Muzeju je namreč uspel pravi podvig, saj je zbral 15 od 34 del, ki jih je Vermeer ustvaril, razstavljene pa so tudi slike, risbe, tapiserije in porcelan, ki so jih v Delftu ustvarili drugi nizozemski umetniki. Šola iz Delfta je najbolj znana po umirjenih slikah doma, dvorišč, notranjosti cerkva in ulic Defta med leti 1650 in 1660. Vendar so v šoli naslikali tudi nekaj zgodovinskih slik v drugačnem stilu, tihožitja, portrete velikašev in izjemne primere dekorativne umetnosti. Na ogled bo okoli enainosemdeset slik, ki jih je v šoli ustvarilo okoli trideset slikarjev, petintrideset risb in manjše število tapiserij ter srebrnine.

Slike Karen Soklič v Vodnikovi domačiji
01. 03. 2001 00.00
V galeriji Vodnikova domačija bodo jutri, 1. marca, odprli razstavo slik akademske slikarke Karen Soklič. Pričujoče slike Sokličeve so v glavnem iz njenega zadnjega obdobja, nekatere so nastale tik pred razstavo. Za motive si je slikarka izbrala golobe, okna, interierje, tihožitja, ples in omizje z dvema sedečima figurama. Za kulturni program bosta na odprtju poskrbela harfistka Ruda Kosi in violinist Mile Kosi. Razstava bo odprta do 3. aprila.

V KC znova o bolnišničnih okužbah
27. 02. 2001 00.00
V ljubljanskem Kliničnem centru (KC) so že drugo redno mesečno novinarsko konferenco namenili obravnavi bolnišničnih okužb. Pred 14-imi dnevi smo poročali o pojavu legionarske bolezni, ki smo jo odkrili v Kliničnem centru in s katero sta se okužila dva zdravnika. Nevarnosti za epidemijo ni, v bolnišnici pa so po programu že končani odvzemi vzorcev vode in ukrepi za pregrevanje vode. Sanacija je zdaj zaključena, rezultati analiz pa bodo znani v tednu dni.

Rebičevi spomini na impresioniste
22. 02. 2001 00.00
V ljubljanski Galeriji Kompas so odprli razstavo Vukašina Rebiča "Spomini na impresioniste". Rebič se predstavlja s kolekcijo slik, ki je sestavljena iz dveh delov. Slike večjega formata so bolj ali manj svobodne kopije znanih evropskih slikarjev s konca prejšnjega stoletja, medtem ko je večina slik manjšega formata naslikanih po Rebičevi lastni zamisli.

Kipi in risbe Metoda Bohinca
21. 02. 2001 00.00
V galeriji Krka v Ljubljani so odprli razstavo kipov in risb likovnega umetnika Metoda Bohinca. Avtor za svoje izražanje uporablja znak oziroma sistem znakov. V sodobni umetnosti se znak izraža skozi dva prepletena vidika: v ponovnem odkrivanju znaka kot arhetipa z magičnim izvirom in znak kot posledica doživete izkušnje. Gledališki utrinek je na prireditvi prispeval član SNG Drama Ljubljana Jernej Šugman, glasbenega pa etno skupina Ul-uru. Razstava bo odprta do 20. marca.

Umrl pionir med aboriginskimi slikarji
21. 02. 2001 00.00
V Sydneyu je nedavno umrl Johnny Tjupurrula Warangkula, pionir in eden najpomembnejših predstavnikov slikarstva avstralskih domorodcev. Star naj bi bil 75 let. Warangkula je pripadal približno 1400 Aboriginom, ki so jih v začetku 70. let prisilno preselili v naselbino Papunya, približno 300 kilometrov zahodno od Alice Springsa v osrednji Avstraliji. Približno v tistem času se je začel ukvarjati tudi z umetnostjo, da bi za vekomaj upodobil svojo izgubljeno domovino. S svojim značilnim slikarskim stilom, prekrivanjem številnih plasti pik, ki naj bi ponazarjale njegove sanje, je Warangkula kmalu postal eden vodilnih predstavnikov aboriginske umetnosti in veliki vzornik za številne aboriginske umetnike. Za svoja dela je prejemal tudi visoka mednarodna priznanja. Samo lani so eno njegovih slik prodali za rekordno vsoto 60 milijonov tolarjev, največ kar je dosegla katerakoli umetnina avstralskih domorodcev, vendar pa je sam od velike slave imel bolj malo, saj naj bi po pričevanju sorodnikov le zmerno shajal skozi mesec. Največ naj bi od njegove slave pobrali preprodajalci njegovih umetnin, pa tudi velike korporacije, ki so njegove slike uporabljale v reklamne namene.

Umrl realistični slikar Balthus
19. 02. 2001 00.00
Malo pred svojim 93. rojstnim dnevom je na svojem domu v gorski vasici Rossiniere v Švici umrl eden največjih realističnih slikarjev 20. stoletja Balthazar Klossowski de Rola, znan pod psevdonimom Balthus. Slikar je najbolj znan po svojih erotičnih, nekateri menijo, da celo pornografskih, upodobitev najstniške lepote.

Razstava slik Majde Skrinar v Brooklynu
12. 02. 2001 00.00
Slovenska slikarka Majda Skrinar je ob koncu trimesečnega bivanja v New Yorku, ki sta ga omogočila Sorosev sklad in ministrstvo za kulturo, pripravila razstavo slik z naslovom "Brooklynški vrtovi". Skrinarjeva je navdih za razstavljene slike dobila v kulturi in motivih, ki so jo obkrožali med njenim bivanjem v New Yorku, predvsem vrt ob ateljeju v Brooklynu.

E-čestitke vse bolj priljubljene
12. 02. 2001 00.00
Vse več Američanov za Valentinovo pošilja elektronske čestitke, so ugotovili v neki nedavno objavljeni javnomnenjski raziskavi v ZDA. Prek interneta bo letos poslanih približno 20 milijonov elektronskih voščilnic, kar je za dva milijona več kot lani, je razvidno iz raziskave, ki so jo opravili pri Bluemountain.com, eni od spletnih strani, ki ponuja elektronske čestitke.

Množica podprla Norca
11. 02. 2001 00.00
Na zborovanju v podporo upokojenemu generalu Mirku Norcu v Splitu se je zbralo več kot 150.000 ljudi. Protestniki so zahtevali zaustavitev pregona Norca, prekinitev stikov s haaškim Mednarodnim sodiščem za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije in razpis predčasnih volitev. Zahteve so zbrali v deklaraciji, ki so jo prebrali ob koncu protesta.

Razstava Warholove fotografije
02. 02. 2001 00.00
Na Manhattanu v New Yorku so odprli prvo obsežno razstavo fotografij Andyja Warhola. Razstava v Mednarodnem fotografskem centru prinaša nov pogled na pionirja pop arta, ki mu je bila prav fotografija najbolj pomemben medij ustvarjanja.

Odkrili domnevno sliko Pabla Picassa
25. 01. 2001 00.00
Turški policisti so na vzhodu države v kraju Sirnak odkrili še eno sliko, katere avtor naj bi bil Pablo Picasso. Gre za olje na platnu z naslikanimi "geometrijskimi liki" in naj bi izviralo iz leta 1931, vendar pa še ni znano, ali gre za avtentično delo, ali pa morda za ponaredek. Z zadnjo najdbo so v zadnjih mesecih v Turčiji odkrili že šest slik, ki naj bi jih naslikal Picasso, toda avtentičnosti še vedno niso povsem potrdili. Po vsej verjetnosti naj bi slike izvirale iz Kuvajta, kjer naj bi jih leta 1990 ob zasedbi te države ukradla iraška vojska.

Razstava Fulvie Zudič
24. 01. 2001 00.00
V galeriji Krka v Zdravilišču Strunjan bodo danes odprli razstavo akademske slikarke Fulvie Zudič iz Parecaga, ki pripada mlajši generaciji primorskih likovnikov. Do 28. februarja bodo na ogled njene slike iz najnovejšega cikla Piranske dame, ki predstavljajo svojsko simbiozo njenega dosedanjega slikarskega dela in ustvarjanja v keramiki.

Nov način odkrivanja ukradenih umetnin
19. 01. 2001 00.00
Italija je pri lovu na tatove umetnin naredila korak v novo smer. V Rimu so namreč odprli potujočo razstavo z odlično izdelanimi kopijami desetih neprecenljivih slik, ki so jih tatovi v Italiji pred krajšim časom ukradli. Med ukradenimi slikami so tudi mojstrovine Carvaggia in Augusta Renoira. Cilj prirediteljev razstave je predvsem opozoriti obiskovalce na to, če so morda že kje videli te slike. Oblasti so pri tem še pozvale javnost, naj se zavzamejo za vrnitev teh umetnin. Še poseben poziv je veljal morebitnim lastnikom omenjenih slik, ki so morda katero od slik kupili, ne da bi poznali njeno "kriminalno" preteklost. Obenem so jih pozvali, naj umetnine vrnejo. Razstava bo na ogled do konca januarja v rimskem hotelu Excelsior, nato se bo preselila v milanski hotel Palace, v začetku marca pa si jo bo moč ogledati tudi v neapeljskemu hotelu Excelsior.

Prijeli osumljence spektakularne kraje slik
08. 01. 2001 00.00
Švedska policija je pretekli konec tedna aretirala nekega odvetnika zaradi vpletenosti v spektakularno krajo umetniških del iz Narodnega muzeja v Stockholmu. Trije maskirani moški so namreč 22. decembra lani malo pred zaprtjem muzeja z orožjem prisilili varnostnike in osebje muzeja, da so jim izročili slike Renoirja in Rembrandta, potem pa so po vodi s čolnom zbežali neznano kam. Tatovi so ukradli sliko Rembrandtovega avtoportreta in Renoirjevi sliki Konverzacija ter Mlada Parižanka, dela pa naj bi bila ocenjena na skupno 63 milijonov nemških mark.

Rembrandt za kar 63,3 milijona mark
25. 12. 2000 00.00
Dražbena hiša Christie's je na nedavni dražbi zabeležila novo rekordno ceno slike znamenitega flamskega slikarja Rembrandta. Njegovo sliko "Portret 62-letne dame" so namreč v Londonu prodali za 63,3 milijona mark.

Metzinger v Narodni galeriji
21. 12. 2000 00.00
Narodna galerija je pripravila obsežno razstavo Valentin Metzinger - življenje in delo baročnega slikarja. Slovesno jo bodo odprli danes ob 19. uri, odprta pa bo do aprila 2001. Avtorica razstave je dr. Anica Cevc. Za razstavo je bilo konserviranega in restavriranega 334 kvadratnih metrov platna. To obsežno delo bo predstavljeno v starem krilu Narodne galerije. Razstava ima torej dva temeljna namena: rešiti pred nadaljnjim propadanjem vrsto umetnin prve kategorije in umestiti Metzingerja v pregled razvoja umetnosti Slovenije in v okvir srednjeevropskega baročnega slikarstva. Poleg likovnih vrednot Metzingerjevega slikarstva želita razstava in katalog osvetliti razmerja med naročniki in umetnikom, mesto oljne slike v sklopu celostne baročne umetnine in podobno.

Slovaški muzej kupil Warholovo grafiko
17. 12. 2000 00.00
Muzej umetnosti v majhnem slovaškem mestu Medzilaborce v bližini poljske meje, kjer sta bila rojena starša Andyja Warhola, je nedavno kupil umetnikovo grafiko Campbell Soup, je poročala slovaška agencija TARS.

Predstavljena še Prešernova pisma
12. 12. 2000 00.00
Prešernovo leto se še ne končuje. V Narodni univerzitetni knjižnici so slovenski javnosti prvič predstavili trinajst izvirnih Prešernovih pisem, ki so sicer shranjena v Pragi, Zagrebu in Gradcu. Pisma sodijo med dragoceno pesnikovo zapuščino, saj je vse skupaj ohranjenih le 23 pisem. Vsa so objavljena v knjigi založbe Rokus Prešernova pisma, katere predstavitev je pospremila odprtje razstave originalov Prešernovih pisem. Projektu se je pridružila radovljiška knjižnica Antona T. Linharta s tematsko razstavo omemb in izvora priimka Prešeren.

Šubičev portret Prešerna v Trstu
05. 12. 2000 00.00
Ob Prešernovem jubileju so na slovenskem generalnem konzulatu v Trstu razstavili pesnikov oljni potret, ki ga je naslikal Janez Šubic. Sliko je posodil njen lastnik, Tržačan Miran Kuret, generalna konzulka Jadranka Šturm Kocjan pa je na ponedeljkovi priložnostni slovesnosti na generalnem konzulatu povedala, da za prihodnje mesece pripravljajo še več podobnih kulturnih prireditev.

Matineja na ptujskem gradu
03. 12. 2000 00.00
Pokrajinski muzej Ptuj je danes na ptujskem gradu pripravil matinejo, v okviru katere so odprli dve ločeni razstavi. V razstavišču v drugem nadstropju je na ogled razstava slik na steklo, ki jo je pripravila Monika Simonič, v palaciju pa so predstavili način obrambe vinogradov proti toči od zadnjih let 19. stoletja do prve svetovne vojne. Avtor te razstave je Andrej Brence. Z matinejo se Pokrajinski muzej Ptuj pridružuje prireditvam ob spominu na 200. obletnico rojstva Franceta Prešerna.

Strokovnjaki o plazu pod Mangartom
26. 11. 2000 00.00
Na Bovškem je tudi včeraj večino dneva deževalo. Padavine in slaba vidljivost močno ovirata delo reševalcev in strokovnjakov, ki nadzorujejo plaz pod Mangartom. Ta se še naprej premika, del plazu pa se je nevarno približal objektom na planini. Miniranju, ki se je sprva zdelo kot najboljša rešitev, zdaj nasprotuje že večina strokovnjakov.

Strokovnjaki o plazu pod Mangartom
25. 11. 2000 00.00
Na Bovškem je tudi danes večinoma deževalo. Padavine in slaba vidljivost močno ovirata delo reševalcev in strokovnjakov, ki nadzorujejo plaz pod Mangartom. Ta se še naprej premika, del plazu pa se je nevarno približal objektom na planini. Miniranju, ki se je sprva zdelo kot najboljša rešitev, zdaj nasprotuje že večina strokovnjakov.

Canofile za arhiviranje podatkov
24. 11. 2000 00.00
Najnovejši Canonov izdelek za arhiviranje dokumentov Canofile for Windows omogoča enostavno shranjevanje, označevanje in iskanje informacij, s katerimi so drugače vedno težave. Dokumente vnesemo s pomočjo kateregakoli optičnega čitalnika, združljivega z ISIS ali TWAIN standardom, na primer Canonovega DR-3020. Različne dokumente, kot so preglednice, predstavitve, poročila, e-poštna sporočila in celo barvne slike je moč shraniti v TIFF formatu, brez zapletov, iz katere koli aplikacije naravnost v Canofile for Windows. Ko podatki pridejo v Canofile, jih lahko obdelujemo s programom, ki nudi popoln pregled nad vsemi datotekami.

3D slike brez 3D očal
20. 11. 2000 00.00
Na letošnjem jesenskem sejmu Comdex je bila predstavljena naprava, ki omogoča gledanje tridimenzionalnih efektov brez 3D očal. Računalniški ekran po imenu Dresden 3D Display deluje s pomočjo tehnologije Stereoscopic ter vgrajene kamere, ki skenira premike in slike v prostoru tudi do 25-krat v sekundi in jih pošlje v računalnik, kjer se pretvorijo v tridimenzionalno sliko.

Znova nasilje na Bližnjem vzhodu
15. 11. 2000 00.00
V nasilju na Zahodnem bregu in v Gazi je bil davi en Palestinec ubit, okoli 20 pa ranjenih. Zaradi izbruha nasilja je izraelska vojska aretirala petnajst pripadnikov gibanja Fatah, češ da so odgovorni za spopade med palestinskimi civilisti in izraelsko vojsko. Od 28. septembra je v spopadih med izraelsko vojsko in Palestinci umrlo že 224 ljudi, večinoma Palestincev.

Prodali Manetovo Deklico na vrtu
10. 11. 2000 00.00
Sliko francoskega impresionista Edouarda Maneta Deklica na vrtu so včeraj na dražbi hiše Sotheby's v New Yorku prodali za 20,9 milijona dolarjev. Sicer so vrednost slike, ki jo je Manet naslikal leta 1880, ocenili na od 20 do 30 milijonov dolarjev. Na sliki je na vrtu neke hiše blizu Pariza, ki jo je najel Manet, upodobljena mlada Američanka z imenom Margarita. Do leta 1990 je bila ta umetnina v lasti potomcev slikarjevega brata in svakinje, Eugena Maneta in Berthe Morisot.

Obrazi življenja Maria Magajne
07. 11. 2000 00.00
V Slovenskem etnografskem muzeju (SEM) bo od 9. novembra 2000 do 9. februarja 2001 fotografska razstava fotografa Maria Magajne Obrazi življenja. Razstava prikazuje ciklus petdesetih etnoloških fotografij, ki zajemajo obdobje med letoma 1945 in 1957, avtor pa jih je posnel med bivanjem v Benečiji, Trstu in bližnjih slovenskih vaseh.

Mojstrovine Slovenije na Dunaju
01. 11. 2000 00.00
Na Dunaju bodo v sredo, 8. novembra, v nakupovalni hiši Steffl odprli mednarodno razstavo Mojstrovine Slovenije - srečanje s sodobnimi rokodelci. Razstava bo odprta do 3. januarja prihodnje leto. Med 8. in 16. novembrom bo v slovenskem kulturnem centru Korotan na Dunaju poleg tega odprta razstava ljubljanskega Mestnega muzeja z naslovom Dobrodošli v Ljubljani, srcu Slovenije. Od 9. do 11. novembra pa bodo Dunajčani v restavraciji Barbaro's lahko okušali dobrote slovenske kuhinje, ki jim jih bo pripravljal mojster Slavko Adamlje iz ljubljanskega Maxima.