Slike

Zapuščina našega časa za prihodnje rodove
05. 07. 2000 12.19
Na našem planetu imamo tudi organizacijo, ki skrbi za zapuščino našega časa prihodnjim generacijam. Long Now Foundation se ukvarja z zanimivim projektom, kako prihodnjim rodovom zapustiti sliko, kako živimo danes. Člani organizacije namreč menijo, da so vse dobe pustile primerke svojega življenja. Iz prazgodovine imamo jamske slike, Egipčani so zapustili piramide, srednji vek knjige itd. Danes živimo v digitalni dobi, ki naj ne bi puščala trajnih informacij. Podatki na računalniški disketi se namreč že po petnajstih letih lahko razmagnetijo, tako da jih ne moremo več uporabiti. Enako se lahko zgodi tudi s CD-ji. Zato so njihovi znanstveniki razvili disk Rosseta, ki bo podatke hranil od 2.000 do 10.000 let. Long Now Foundation namerava na te diske posneti zgodovino časa, zapisati vse besede vseh jezikov, saj bodo po predvidevanjih nekateri izumrli itd. Normalnemu prebivalcu Zemlje sedaj pa se lahko postavi popolnoma logično vprašanje, da če so prejšnje dobe slikale takratne knjige, ali jih ne bodo tudi sedaj? Vsekakor pa bo disk Rosseta lahko našel tržno priložnost na kakšnem drugem področju, recimo shranjevanju strogo zaupnih vojaških dokumentov.

Ukradli štiri slike impresionistov
03. 07. 2000 10.36
Iz galerije Camille Pissarro v pariškem predmestju Pontois so ukradli štiri dela impresionistov, je sporočilo vodstvo galerije. Tatovi so najprej onesposobili alarmni sistem in vdrli v galerijo skozi razbito okno. V prvem nadstropju galerije so s sten sneli slike ter hitro in neopazno pobegnili. Med ukradenimi deli sta dve umetnini Pissarra ter po eno Hayetovo in Pyettovo delo.

Tragedija na rock koncertu
01. 07. 2000 16.21
Na rock koncertu skupine Pearl Jam v danskem mestu Roskilde je množica v paniki do smrti poteptala osem ljudi, po zadnjih podatkih pa jih je 25 poškodovanih. Doslej so identificirali le štiri smrtne žrtve, vsi so moški. Gre za 26-letnega Nemca, 17-letnega Danca, 22-letnega Šveda in 23-letnega Nizozemca, slike ostalih žrtev, pri katerih niso našli osebnih dokumentov, pa je danska policija objavila na svoji spletni strani. Skupina Pearl Jam je zaradi tragedije odpovedala nocojšnji koncert v Bruslju.

Ukradli štiri impresionistične slike
28. 06. 2000 13.10
Iz muzeja Pissarro v Pontoisu severno od Pariza so včeraj izginile štiri impresionistične slike, med njimi dve deli Camilla Pissarra.

Razstava slik Jadrana Lenarčiča
25. 06. 2000 12.05
V piranski galeriji Meduza 2 bo v okviru 7. mednarodnega simpozija o robotski kinematiki drevi ob 21.30 otvoritev razstave slik Jadrana Lenarčiča. Razstavljene bodo slike v mešani tehniki na platnu ali papirju, ki se motivno navezujejo na materialno in duhovno obličje Mediterana.

Novosti o odkritju vode na Marsu
24. 06. 2000 15.58
Pod pritiskom javnosti, vznemirjene zaradi govoric o odkritju vode na Marsu, se je ameriška vesoljska agencija NASA odločila pripraviti novinarsko konferenco o tem vprašanju predčasno. Prvotno so nameravali vse uradne izjave dati šele 29. junija, torej sočasno z izidom ameriške znanstvene revije Science, v kateri bo objavljen članek o novem odkritju.

Razstava Božič-Langusovih zbirke
22. 06. 2000 13.32
Minister za kulturo Rudi Šeligo bo drevi ob 20. uri v Narodni galeriji slovesno odprl razstavo, na kateri si bo moč do konca avgusta ogledati 29 del najpomembnejših slovenskih likovnih umetnikov iz obdobja med obema vojnama, ki tvorijo t.i. Božič-Langusovo zbirko. To je najpomembnejša donacija Narodni galeriji v zadnjem desetletju. Darovalca del sta - danes že pokojna - Zora Božič in Milan Langus iz Argentine, ki sta slike Mateja Sternena, Gojmira Antona Kosa, Riharda Jakopiča, Franceta Pavlovca, Franceta Miheliča, Matije Jame, Franceta Kralja, Rajka Slapernika, Maksima Sedeja, Franceta Godca, Aleksandre Ivanc Oliveri in neznanega slikarja zapustila Republiki Sloveniji.

Degas in Picaso v Guggenheimu
20. 06. 2000 21.41
Razstava ''Degas in Picaso: slike, kipi in fotografski aparat'', ki bo poleti na ogled v Guggenheimovem muzeju v Bilbau, bo prikazala vpliv fotografije na slikarstvo in kako je fotografija spremenila proces nastajanja umetniškega dela. V dobi računalniške tehnologije in njenih podob je po besedah direktorice razstave Dorothy Kosinski zelo zanimivo videti, kako so se umetniki pred stotimi leti soočili s podobnimi razmerami. Dela Degasa, Gauguina, Picassa in Rodina bodo razstavili skupaj s fotografijami umetniškega dela. Futuristični muzej, ki ga je zasnoval ameriški arhitekt Frank O. Gehry, vsako leto obišče več kot milijon ljudi.

Pridobitev Narodne galerije
19. 06. 2000 14.13
<A HREF=http://www.ng-slo.si/ target=_blank> Narodna galerija </A>v Ljubljani je pridobila 29 del najpomembnejših slovenskih likovnih umetnikov iz obdobja med obema vojnama. Gre za t.i. BožičLangusovo zbirko, najpomembnejšo donacijo Narodni galeriji v zadnjih desetih letih. Darovalca del, med katerimi so platna impresionistov Jakopiča, Jame in Sternena, sta Zora Božič in Milan Langus. Zbirka bo na ogled od 22. junija do 31. avgusta. Razstavo bo ta četrtek ob 20. uri odprl minister za kulturo Rudi Šeligo.

Internetna industrija v ZDA
18. 06. 2000 19.41
V podjetjih, kjer poslujejo izključno prek interneta, je lani v ZDA delalo 2,5 milijona ljudi, ta podjetja pa so opravila za 524 milijard ameriških dolarjev poslov, je na podlagi raziskave poročala univerza v Teksasu. Ta še ugotavlja, da se je internetna industrija lani povečala za 62 odstotkov.

TEROR v Mali galeriji
17. 06. 2000 16.28
Sinoči so v Mali galeriji odprli vrata razstave slikarja Žige Kariža. Kariž je predstavnik najmlajše generacije slovenskih umetnikov. Prvič se je predstavil v okviru 2. bienala slovenske umetnosti U3 leta 1997 v Moderni galeriji, nadaljeval z razstavo <i>Gravity Zero, 8 cases from Ljubljana</I> v Londonu, letos pa se je predstavil tudi v galeriji Cornerhouse v Manchestru.

Retrospektiva Cerminove v Pragi
17. 06. 2000 16.11
V Pragi so postavili obsežno razstavo del češke avandgardne slikarke Marie ''Toyen'' Cerminove (1902 - 1980). To je prva retrospektiva slikarkinih del, razstavljene pa so številne slike, grafike in skice umetnice. Razstavljena so dela, ki so nastala v 30. letih pod vplivom francoskega nadrealizma in dela, ki so nastala v času nemške okupacije.

Ulična umetnost gleadlišča Ana Desetnica
15. 06. 2000 12.58
Danes med 9.00 in 13.00 uro bo Mednarodni festival uličnih gledališč Ana Desetnica izvedel otvoritveno umetniško akcijo poslikave velikih jumbo plakatov. Akcija bo potekala na petih ljubljanskih lokacijah, kjer bo pet mladih slovenskih umetnikov spremenilo plakatne površine v sporočilne slike.

Razstava slik Poldeta Oblaka
09. 06. 2000 11.22
V Islandski narodni galeriji v Reyjkaviku so v četrtek, 8. junija, odprli razstavo petnajstih izbranih slik slovenskega akademskega slikarja Poldeta Oblaka, ki so obenem uradno darilo Slovenije islandski vladi. Slovesnosti ob odprtju razstave se je udeležil veleposlanik Republike Slovenije v Koebenhavnu Andrej Logar, obenem nerezidenčni veleposlanik na Islandiji.

Telemach bo povezal slovenska mesta
06. 06. 2000 15.48
Slovenska družba za komunikacijske storitve Telemach je sklenila strateško partnerstvo z dvema vodilnima podjetjema na področju novih tehnologij Cisco Systems in Eci Telecom pri gradnji Telemachovega hrbteničnega omrežja.

Likovna prijateljevanja
04. 06. 2000 19.51
Z odprtjem razstave likovnih del, dražbo nastalih slik in posebne polnitve vrhunskih vin, katere izkupiček gre v štipendijski sklad za nadarjene študente, so se sinoči v Slovenskih Konjicah končala šesta Likovna prijateljevanja.

Pet milijonov dolarjev za avtoportret
01. 06. 2000 20.20
Pri Sothebyju so nedavno za pet milijonov dolarjev prodali avtoportret mehiške slikarke Fride Kahlo (1907-1954), kar je največji izkupiček za katerokoli latinsko-ameriško sliko doslej. Vrednost slike so ocenjevali na približno 4 milijone dolarjev, anonimni kupec pa je ponudil precej večjo vsoto.

Predstavitev novosti s področja digitalnega videa
29. 05. 2000 14.29
Ljubljansko podjetje Jabolko, zastopnik velikana Apple, je na tiskovni konferenci predstavilo novosti s področja digitalnega videa pri nas. Rdeča nit predstavitve je bila DV sistem, ki je po besedah Jabolka zmožen zajemanja digitalnega videa v t.i. >>broadcast<< kvaliteti. Predstavljen je bil tudi program iMovie, ki omogoča digitalno obdelavo posnetkov z minimalno izgubo kvalitete slike, program FinalCut pa prinaša še množico dodatnih efektov in filtrov.

Borčič v Ajdovščini, Apollonio v Piranu
19. 05. 2000 21.02
V Pilonovi galeriji v Ajdovščini je bilo odprtje razstave slikarja Bogdana Borčiča, enega najbolj vitalnih slovenskih umetnikov. Razstava bo na ogled do 9. junija. V novi piranski galeriji Studio Galerija Gasspar pa bodo naslednjih 30 dni na ogled slike in grafike akademskega slikarja Zvesta Apollonia.

Majski salon v Jakopičevi galeriji
19. 05. 2000 08.46
V ljubljanski Jakopičevi galeriji so nocoj odprli tradicionalni Majski salon, na katerem se predstavlja več kot sto članov Zveze društev slovenskih likovnih umetnikov. Letos so enoletni pregled naslovili s Prvinski dotik. Razstavljene slike, risbe, kipe, fotografije in video izdelke je izbrala posebna žirija. Ob razstavi je izšel katalog z zapisom Judite Krivec Dragan.

Fotoaparati z ločljivostjo tri milijone točk
29. 04. 2000 09.33
Novi digitalni fotoaparati z ločljivostjo tri milijone točk bodo omogočili dodaten skok prodaje teh fotoaparatov. Nove naprave, ki omogočajo tako visoko ločljivost, uporabnikom tudi omogočajo, da povečajo manjše dele slike.

Rusija bo Nemčiji vrnila nekaj umetniških del
28. 04. 2000 16.29
Rusija je obljubila, da bo 55 let po koncu druge svetovne vojne Nemčiji vrnila del ukradenih umetniških del. Ruski minister za kulturo Mihail Švidkoj je namreč danes v Moskvi nemškemu kulturnemu ministru Michaelu Naumannu in županu Bremna Henningu Scherfu obljubil, da bo Rusija Nemčiji vrnila 101 umetniško delo, ki ga je iz Bremenske galerije med drugo svetovno vojno odnesel nek ruski oficir. Slike in grafike iz Bremna so že od leta 1993 spravljene na nemškem veleposlaništvu v Moskvi, sedaj pa jih bodo postavili na ogled. Nemški kulturni minister bo v zameno ruskemu predsedniku Putinu vrnil mozaik in komodo iz znanih Bernsteinovih sob. Nemčija od Rusije še vedno zahteva vrnitev 300.000 umetniških del in na milijone knjig, ki so bile ukradene med drugo svetovno vojno.

Retrospektiva Lojzeta Spacala
26. 04. 2000 10.54
Včeraj so v Moderni galeriji postavili na ogled pregledno razstavo leta 1907 v Trstu rojenega umetnika Lojzeta Spacala. Razstavljenih je 100 mojstrovih slik, 150 grafik, osem poslikanih lesenih grafičnih matric, sedem skulptur v lesu, štiri tapiserije in osnutek za tapiserijo. Dela so iz vseh Spacalovih ustvarjalnih obdobij. Po 45 letih je to drugi velik pregled Spacalovega ustvarjanja v istem razstavišču, čeprav je bil Spacal v slovenskem likovnem prostoru prisoten na vseh najpomembnejših nacionalnih in mednarodnih razstavah.

Predstavitev del Clauda Closkega
20. 04. 2000 08.42
Ob otvoritvi razstave SKI, Clauda Closkega v Mali galeriji, bo danes ob 17. uri avtorjeva predstavitev zadnjega desetletja njegovega dela v ICMG.

Ruska zbirka ostaja na Nizozemskem
14. 04. 2000 11.39
Dragocena zbirka ruske avantgardne umetnosti, ki jo je na Nizozemsko leta 1993 prinesel ruski literarni strokovnjak Nikolaj Čardijev in jo hranijo v amsterdamskem muzeju Stedelijk, bo ostala na Nizozemskem.

Ukradena umetniška dela na internetu
14. 04. 2000 11.34
Številni veliki muzeji v ZDA so se odločili, da bodo sledili zgledu muzejev iz Velike Britanije in Nemčije, s tem da bodo na internetu objavili podatke o umetninah, da bi tako pomagali ugotoviti, ali so jih morda med drugo svetovno vojno po Evropi pokradli nacisti.

Uslužbenec španskega muzeja kradel
11. 04. 2000 07.53
Španski policisti so aretirali nekega uslužbenca arheološkega muzeja v Kataloniji, ki naj bi ukradel 4000 muzejskih eksponatov v vrednosti 2,3 milijona dolarjev. Policisti so pri njem našli feničanske kovance, etruščanske vaze, italijanske slike iz 18. stoletja in druge dragocenosti, je poročal španski časopis El Mundo. Osumljenec, 42-letni Manuel Gasca, je bil med letoma 1990 in 1999 direktor muzeja. Odkrili so ga šele, ko je poskusil starine prodati na črnem trgu.

Pesniški prvenec Miloša Džonovića
08. 04. 2000 09.40
Na literarnem večeru v prostorih osnovne šole Bežigrad je predstavil svojo prvo pesniško zbirko Miloš Džonović, rojen leta 1950 v Hercegnovem, ki zadnjih trideset let živi in dela v Ljubljani.

Bienale mesta Kranja
01. 04. 2000 16.27
V sklopu 4. kranjskega likovnega bienala so v petek zvečer v galeriji Šmartinski kulturni dom v Stražišču odprli že drugo spremljevalno razstavo, na kateri se predstavlja 18 domačih slikarjev, ki so sodelovali na likovni delavnici Šmartin. V Iskratelovi poslovni stavbi na Laborah nad Kranjem so prav tako v okviru bienala od minulega torka na ogled slike koroškega umetnika Valentina Omana. Bienale mesta Kranj bodo uradno odprli v četrtek, 6. aprila, ob 19.30 v galeriji kranjske Mestne hiše in bo trajal do junija. Pod vodstvom predsednice bienala, akademske slikarke Klementine Golija ga prireja Likovno društvo Kranj v sodelovanju z Gorenjskim muzejem.

Razstava o Gustavu Klimtu
29. 03. 2000 15.21
Avstrijska galerija v dunajskem Belvederju bo med 20. septembrom 2000 in 7. januarjem 2001 pripravila razstavo s temo Klimt in ženske, na kateri organizatorji pričakujejo četrt milijona obiskovalcev.