Slike

Christie's odprl novo centralo v New Yorku
02. 05. 1999 12.11
Z udarcem kladivca je predsednik Christie's International lord Hinlip ob koncu tedna v New Yorku odprl novo centralo te slavne avkcijske hiše. V newyorškem Rockerfeller Centru so na več kot 25.000 kvadratnih metrov v barvah od črne do vijolične in oranžne uredili razstavne in prodajne prostore. Na prvi avkciji bodo naprodaj ponudili med drugim slike Vincenta Van Gogha, Paula Gauguina ter Andyja Warhola ter dragocena vina. Slika Dve zastavi Jasperja Johnsa naj bi po napovedih dosegla od sedem do deset milijonov dolarjev vredno prodajno ceno.

Microsoftov IntelliMouse Explorer med novostmi sejmov COMDEX in Windows World
29. 04. 1999 21.21
Microsoft je na sejmih COMDEX/Spring '99 in Windows World predstavil novo obliko in tehnologijo računalniške miške: kazalno napravo Microsoft(R) IntelliMouse(R) Explorer in tehnologijo optičnega sledenja IntelliEyeTM. Obe novosti nadomeščata klasično računalniško miško s podlago, ki ima že 30-letno tradicijo.

Zaradi domnevnih ponaredb aretirali Dalijevega tajnika
29. 04. 1999 10.54
Španska policija je pred dnevi aretirala osebnega tajnika Salvadorja Dalija, ker naj bi ponarejal in prodajal slike znanega španskega nadrealističnega slikarja, je poročala španska agencija EFE. Johna Petra Moora, ki je bil 20 let Dalijev najbližji pomočnik, je policija aretirala potem, ko je preiskala njegov dom in delavnice v Cadaquesu na severu Španije in zasegla več tisoč litografij, napačno prisojenih Daliju. Uradno zasege niso potrdili, policija pa je sporočila, da se preiskava nadaljuje. Dali in Moore sta se prvič srečala v Rimu, kjer je Moore uredil plačilo za portret britanskega igralca Sira Lawrenca Olivera, ki ga je Dali naslikal leta 1955. Po tem srečanju je Moore, sicer britanski državljan, postal Dalijev osebni tajnik. Moora je nedavno ovadila fundacija Gala-Dali. Salvador Dali je umrl leta 1989, vrednost njegove zapuščine pa je ocenjena na 87,7 milijona dolarjev.

Prva razstava slik Paula McCartneyja
28. 04. 1999 07.35
Nekdanji član britanske skupine The Beatles Paul McCartney bo prvič razstavil svoje slike. Razstava bo na ogled od 1. maja do 25. junija v vasi Siegen blizu Koelna, kjer so v ta namen uredili tamkajšnjo galerijo. Pobudo za pripravo razstave je dal Wolfgang Suttner, ki je večkrat obiskal McCartneyjev atelje na jugu Velike Britanije. Suttner je za razstavo zbral 70 od skupno 500 slik nekdanjega ''Beatla''. McCartney je začel slikati leta 1983. Med ustvarjanjem velik pomen pripisuje barvi in izražanju, navdihuje pa ga ekspresionizem. V njegovih delih se čuti tudi vpliv Andyja Warhola in Reneja Magritta, pa tudi britanskih slikarjev poparta in nadrealizma.

Na dražbi v Milanu tudi dela Mongiardina
26. 04. 1999 19.20
Na dražbi kakih 500 predmetov preminulega italijanskega arhitekta Renza Mongiardina so kot najdražjo prodali sliko neapeljskega slikarja Federica Maldarellija iz leta 1837. Sliko so prodali za 54.000 dolarjev. Med razstavljenimi predmeti so bili med drugim tudi številni kipi iz marmorja iz 17. in 18. stoletja, zbirka akvarelov ter šest stolov iz 18. stoletja. Vendar pa najviše ocenjenega predmeta na dražbi, slike enega od učencev šole nizozemskega mojstra Van Dycka niso prodali. Sliko so ocenili med 137.000 in 165.000 dolarji. Ugledni italijanski arhitekt in notranji opremljevalec Mongiardino je v starosti 81 let umrl lani. Med drugim je opremil dvorce družine Rothscild, Giannija Agnellija in Giannija Versaceja, bil pa je tudi scenograf v Zefirellijevih filmih Ukročena trmoglavka in Romeo in Julija.

Majski salon Slika
23. 04. 1999 20.09
V Mestni galeriji Ljubljana in Jakopičevi galeriji so nocoj odprli Majski salon, tradicionalni letni pregled ustvarjanja članov Zveze društev slovenskih likovnih umetnikov. Na salonu, ki letos poteka v znamenju stoletnega organiziranega delovanja slovenskih likovnih umetnikov, sodeluje 111 slikarjev.

V Podgorici 10.000 demonstratov proti zvezi NATO
22. 04. 1999 22.13
V črnogorskem glavnem mestu so danes potekale demonstracije proti napadom zveze NATO na ZRJ. Enega največjih zborovanj v podporo jugoslovanskemu predsedniku Slobodanu Miloševiču v Črni gori doslej se je udeležilo približno 10.000 ljudi.

TV Srbija: Slike množičnih grobišč so računalniška animacija
19. 04. 1999 22.56
Srbska televizija je danes poročala, da njeni novinarji v bližini vasi Izbica severno od Peći, ki so jo označili pripadniki zveze NATO kot množično grobišče, niso našli nikakršnih dokazov o tem. Domnevajo tudi, da so slike narejene z računalniško animacijo. NATO je slike posredoval v soboto, predstavniki pa so povedali, da gre za grobišče približno 150 oseb.

V galeriji Mežnariji se bodo odprla ''Okna v svet''
15. 04. 1999 17.59
V galeriji Mežnariji v Mengšu bodo jutri odprli prodajno razstavo slikarja in profesorja likovne vzgoje Jožeta Bartolja z naslovom Okna v svet. Razstava bo na ogled do 2. maja.

Izrael nadaljuje spominske slovesnosti v spomin na žrtve holokavsta
13. 04. 1999 11.00
V Izraelu se danes nadaljujejo spominske slovesnosti v spomin na šest milijonov Judov, žrtev holokovsta.

Papež ponovno pozval k miru na Balkanu
11. 04. 1999 12.43
Papež Janez Pavel II. je danes ponovno pozval k miru na Balkanu. ''Ne smemo opustiti upanja na mir,'' je med mašo v Lunghezzi blizu Rima dejal sveti oče.

V St. Peterburgu ukradli slike
07. 04. 1999 19.04
Neznanci so iz ruskega muzeja v St. Peterburgu v torek ukradili dve sliki, vredni skorajda dva milijona nemških mark. Sliki ruskega slikarja Vasilija Perova iz prejšnjega stoletja sta sicer bili zavarovani za 900.000 nemških mark. Tatovi so v zgodnjih jutranjih urah v muzej vdrli skozi okno. Pazniki so po sprožitvi alarma zaman poskušali ujeti tatove.

Umrla zadnja Tolstojeva vnukinja
05. 04. 1999 07.44
V 96. letu starosti je umrla Vera Tolstoj, zadnja vnukinja ruskega pisatelja Leva Nikolajeviča Tolstoja. Po poročanju New Yorka Timesa je Vera umrla že minuli ponedeljek v New Smyrna Beachu na Floridi, kjer je zadnja leta živela. Naziv ''zadnje živeče vnukinje'' si je Vera nadela sama. Pri tako številni Tolstojevi družini - pisatelj je imel 13 otrok in še danes živi kakih 200 njegovih potomcev - Veri ni bilo posebej lahko dokazati krvnega sorodstva. S ponosom je kazala slike, na katerih je bila skupaj z bradatim starcem. Vera Tolstoj je po ruski revoluciji z mamo pobegnila najprej v Prago, kjer je delala kot frizerka in imela nesrečen zakon, iz katerega je imela sina. Kasneje je delala v Parizu v nekem nočnem klubu in prišla leta 1949 v ZDA, kjer se je odpovedala naslovu grofice. Vera je bila aktivna v Tolstojevem dobrodelnem skladu in je do smrti rada slišala, da so jo nagovarjali z njenim plemiškim naslovom.

Sigmar Polke prvič razstavljen v ZDA
02. 04. 1999 17.39
V muzeju sodobne umetnosti v New Yorku je na ogled prva ameriška razstava zgodnjih del nemškega slikarja Sigmarja Polkeja. Do 16. junija si bodo obiskovalci lahko ogledali prek 180 del iz umetnikovega obdobja 1963-1974, ki naj bi prikazala prve Polkejeve poskuse z različnimi slikarskimi tehnikami.

Slikarstvo Aleksandra Jarca v galeriji Družina
30. 03. 1999 18.32
V galeriji Družina na Krekovem trgu v Ljubljani so tačas na ogled slike likovnika Aleksandra Jarca, rojenega leta 1958 v Ljubljani.

ZDA ne bodo izganjale srbskih novinarjev
26. 03. 1999 19.38
Tiskovni predstavnik Bele hiše Joe Lockhart je sinoči zatrdil, da ZDA ne bodo izgnale novinarjev iz ZR Jugoslavije kot povračilni ukrep zaradi preganjanja in ustrahovanja tujih novinarjev v Srbiji. Joe Lockhart je dejal, da preganjanje tujih novinarjev veliko pove o predsedniku Slobodanu Miloševiču in njegovem režimu, pa tudi, da Bela hiša vse grožnje proti Američanom jemlje zelo resno.

V Mantovi odprli razstavo Raffaelovih del
21. 03. 1999 13.43
V palači Te v Mantovi na severu Italije so odprli razstavo Raffaelovih del, na kateri bo na ogled več kot 300 umetnin tega renesančnega mojstra. Umetnostni kritiki razstavo ocenjujejo kot veliki dogodek letošnje pomladi. Že pred odprtjem je na začetek razstave čakalo 35.000 prijav za ogled.

V Mestni galeriji odprli Zimski salon
16. 03. 1999 19.01
V Mestni galeriji Ljubljana je na ogled Zimski salon z naslovom Prostori onkraj hitrosti in hrupa, ki poskuša prikazati drugačen pogled na povezavo muldimedijske tehnike, glasbe in naravnih materialov. Salon so pripravili Dominik Križan, ki je poskrbel za izbor in povezavo video materiala, Bor Turel, ki je zaslužen za glasbo, Samo pa je oblikoval ozračje razstave.

Prepovedano mesto bo odprlo podzemni muzej
12. 03. 1999 12.20
V prepovedanem mestu nekdanjih kitajskih cesarjev v Pekingu, kjer je bil doslej na ogled le odstotek zakladov poslednjih kitajskih vladarjev, bodo odprli podzemni muzej, v katerem bodo javnosti po poročanju kitajske tiskovne agencije Xinhua predstavili številne dragocenosti, ki so bile doslej skrite pred očmi ''navadnih smrtnikov''. Podzemni prostori v dveh nadstropjih se bodo raztezali kar na 20.000 kvadratnih metrih površine. V spodnjem nadstropju bodo razstavili predmete iz zlata in žada, nakit in diamante, v zgornjem pa bodo slike, kaligrafije in izdelki iz brona.

Fundacija Leona Štuklja pomoč nadarjenim študentom
09. 03. 1999 17.37
Rotary klub Maribor je nedavno ustanovil Fundacijo Leona Štuklja, s katero bodo rotarijanci omogočili študij nadarjenim slovenskim študentom in dijakom. Na današnji novinarski konferenci je fundacijo predstavil predsednik upravnega odbora Stanko Ojnik. Fundacija naj bi mladim omogočala širitev znanja in ustvarjalnosti ter doseganje zastavljenih ciljev.

Razstava Božidar Jakac in Novo mesto
05. 03. 1999 15.42
V Domu Božidarja Jakca v Novem mestu bo minister za kulturo Jožef Školč drevi ob 18. uri odprl novo postavitev Jakčevih del iz zbirke Dolenjskega muzeja. Razstava, s katero se Novomeščani spominjajo stoletnice rojstva slikarja, grafika in pionirja slovenskega filma Božidarja Jakca (1899-1989), bo odprta do začetka prihodnjega leta. Višji kustos Dolenjskega muzeja Jožef Matijevič je za novo postavitev izbral okrog 200 oljnih slik, grafik, risb in pastelov, ki tematsko zajemajo avtoportrete, slike Novega mesta, portrete Jakčevih sorodnikov in drugih osebnosti iz sveta umetnosti.

Slike Maje Paič Kveder v galeriji Ilirija
03. 03. 1999 18.38
V galeriji Ilirija na Tržaški 40 v Ljubljani bodo drevi ob 18. uri odprli razstavo akademske slikarke Maje Paič Kveder, rojene v Zagrebu, kjer je končala tudi likovno akademijo, zdaj pa že vrsto let ustvarja v Ljubljani.

Osemdeset let baleta na Slovenskem
02. 03. 1999 15.26
Letos aprila se bomo spominjali 80-letnice organiziranega baleta na Slovenskem, jubilej pa bodo baletni ustvarjalci marca zaznamovali z dvema slavnostnima koncertoma z istim plesnim programom - v soboto, 13. marca, v Ljubljani ter v petek, 26. marca, v Mariboru. K sodelovanju so povabili deset priznanih koreografov in vsi so se vabilu odzvali. Na uro in pol dolgem koncertu bo moč videti devet baletnih točk v izvedbi slovenskih baletnih plesalcev. Režijsko bo koncert postavil Tugo Štiglic. Janez Meglič pripravlja video kaseto o zgodovini slovenskega baleta z naslovom Od slike do prvega filmskega zapisa.

Obrazi Krasa - računalniške grafike Bogdana Sobana
02. 03. 1999 10.55
V rotundi Primorskega dramskega gledališča v Novi Gorici bodo v četrtek, 4. marca, odprli razstavo računalniških grafik Obrazi Krasa avtorja Bogdana Sobana. Razstavo bo odprl Sergij Pelhan, strokovno oceno bo podala likovn akritičarka Pavla Jarc, v kulturnem programu bo nastopil igralec Rastko Krošl.

V Kasslu razstava del iz moskovske Galerije Tretjakov
22. 02. 1999 12.00
V Novi galeriji v nemškem mestu Kassel bodo do maja na ogled dela ruskih mojstrov iz moskovske Galerije Tretjakov. Razstavljenih je približno 200 olj, akvarelov in risb iz obdobja bidermajerja. Kot so sporočili iz kasselskega državnega muzeja, so ta dela le redko zastopana v evropskih galerijah. Med drugim so na ogled slike Alekseja Ivanova, Mihaila Lebedeva in Aleksandra Brjulova.

Washingtonska Nacionalna galerija bogatejša za sto del
21. 02. 1999 13.13
Človekoljub Paul Mellon je zapustil doslej največje darilo washingtonski Nacionalni galeriji. Zapustil ji je 75 milijonov dolarjev vredno zbirko 100 umetniških del, v kateri so tudi slike Vincenta van Gogha, Clauda Moneta in Winslowa Homerja. Mellon je tudi zapustil 75 milijonov dolarjev in več kot 130 slik Centru britanske umetnosti na Univerzi Yale, ki ga je ustanovil sam. Darila v vrednosti po pet milijonov dolarjev je zapustil še Clare College v Cambridgeu in londonski Kraljevi akademija umetnosti.

Lennon bo dobil svoj muzej
18. 02. 1999 08.41
V osrednji japonski prefekturi Saitama bodo zgradili muzej, posvečen ubitemu pop-idolu Johnu Lennonu, legendarnemu pevcu in kitaristu skupine The Beatles. Muzej bo nameščen na 2000 kvadratnih metrih hale imenovane Super arena Saitame, ki naj bi bila zgrajena do druge polovice prihodnjega leta. Namen naj bi bil poskrbeti, da v prihodnjem stoletju ne bo zbledel spomin na Lennona, njegovo gradnjo pa podpira tudi njegova vdova Yoko Ono.

Odprtje razstave Jožeta Tisnikarja v Klubu Nove revije
08. 02. 1999 15.19
Odprtje razstave koloriranih risb Jožeta Tisnikarja bo nocoj ob 20. uri v Klubu Nove revije. Slikarja bosta ob tej priložnosti predstavila profesor Karel Pečko in Milček Komelj, s poezijo pa bo sodeloval Dane Zajc.

Jordanci čakajo na novice o stanju kralja Huseina
06. 02. 1999 10.30
Na tisoče Jordancev se je v petek zvečer zbralo pred bolnišnico v Amanu, kjer umira jordanski kralj Husein. Po podatkih prič so nekateri histerično jokali, drugi pa molili ali nosili slike njihovega kralja.

Filmske zvezde 21. stoletja bodo digitalne
02. 02. 1999 11.12
Brez umetniških nesoglasij in pogajanj za večmilijonske pogodbe: filmska zvezda 21. stoletja bo povsem poslušni računalniški program, napovedujejo pri Walt Disneyju. Najnovejšemu računalniškemu čudu je ime Monty, njen glas je sicer še malo sintetičen, vendar pa filmarji menijo, da računalniške slike, kot je Monty, filmski industriji obetajo povsem novo dimenzijo. Ob tem pri Walt Disneyu poudarjajo, da televizija ni zamenjala radia, film ni zamenjal gledališča, da pa bo morda nastal nov medij.