Slike

Z elektroniko proti skritim reklamam
04. 09. 1998 08.23
Švedska združba Ericsson je patentirala elektronski sistem, ki v televizijskih oddajah razkriva skrite vložke, namenjene vplivu na podzavest gledalcev za reklamne ali propagandne namene, je poročal ruski radio Radio Svoboda. Gre za slike, ki migljajo na zaslonu s preveliko hitrostjo, da bi jih lahko zaznale človekove oči, ali pa za posamezne dele podob, ki vsebujejo na skrivaj zapisane podatke. Nov sistem razčlenjuje razporeditev energije v obliki signalov. Programiran je za odkrivanje kratkotrajnih motenj, ki se lahko izkažejo za skrite vložke.

Spremljevalne prireditve ob svetovnem kongresu za estetiko
03. 09. 1998 10.55
Vzporedno s XIV. svetovnim kongresom za estetiko, ki poteka ta teden v Cankarjevem domu, se v okviru spremljevalnih kulturnih prireditev v Ljubljani vsak dan odpre več razstav: drevi ob 20. uri se bo tako v Mestni galeriji s slikami in lesenimi kipi predstavil tržaški umetnik Bruno Chersicla, v Galeriji Dvorni trg pa bodo odprli razstavo Almire Bremec z naslovom Slike - od črte do telesa.

V Galeriji ZDSLU bodo odprli razstavo akademskega slikarja Jožefa Muhoviča
31. 08. 1998 12.32
V Galeriji ZDSLU bodo zvečer odprli razstavo likovnih del akademskega slikarja Jožefa Muhoviča, posvečeno XIV. mednarodnemu kongresu za estetiko. Razstavljene slike in risbe, v katere Muhovič poleg likovnih elementov vpleta tudi literarne, scenografske in filmske elemente ter izsledke filozofskih razmišljanj in likovno teoretskih proučevanj, bodo na ogled do 15. septembra.

Slika Starec s turbanom je Rembrandtova
29. 08. 1998 09.43
Sliko Starec s turbanom so prepoznali kot delo nizozemskega slikarja Rembrandta (1606-1669). Doslej so delo pripisovali bodisi Janu Lievensu ali Jacquesu des Roussauxu. Oba slikarja sta v času nastanka slike okoli leta 1627 tako kot Rembrandt delovala v mestu Leiden. Rembrandt Research Project iz Amsterdama je sliko vendarle pripisal velikemu mojstru Rembrandtu. Prireditelji sejma umetnin PAN so v petek sporočili, da bodo Starca s turbanom, ki je sicer zasebna last, od 11. do 18. oktobra razstavili na sejemskem prostoru v Amsterdamu. Dokaz, da gre za delo izpod čopiča slavnega Nizozemca, je Rembrandtov podpis na sliki na še svežo barvo, kar pomeni, da podpisa ni nekdo nanesel naknadno. Poleg tega je delno osvetljen obraz upodobljenega moža tipičen za Rembrandtov slog okoli leta 1627. Rentgenski posnetki so tudi pokazali, da je pod Starcem s turbanom skrita še neka druga slika, in sicer prizor iz vsakdanjega življenja, ki ga je Rembrandt kasneje preslikal.

Slike in multipli Lucia Fontane
21. 08. 1998 09.31
Italijanski slikar in kipar svetovnega slovesa Lucio Fontana (1899-1968) je nekaj let pred smrtjo ustvaril vrsto del na temo gledališča Tartini, ki so tokrat v izboru na ogled v koprski galeriji Loža, je sporočil Medobčinski zavod za likovno dejavnost Piran.

Našli ukradeno Tissotovo sliko
18. 08. 1998 13.28
Novozelandska policija je te dni našla sliko z naslovom Še vedno na vrhu v Franciji rojenega slikarja Jacquesa-Josepha Tissota, ki je bila v začetku meseca ukradena iz galerije v Aucklandu na Novi Zelandiji. Gre za olje, ki ga je umetnik ustvaril leta 1874, vrednost umetnine pa ocenjujejo na več kot milijon dolarjev. Policija je sliko našla v neki koči na obrobju mesta, vendar pa je umetnina precej uničena. Delci slike manjkajo, na več mestih pa je strgana. Direktor galerije je priznal, da je bil precej razočaran, ko je videl, v kakšen stanju je slika. Izrazil pa je upanje, da bo škodo mogoče popraviti in sliko ponovno uvrstiti na razstavo

Slika je našla svoje mesto
17. 08. 1998 13.16
Družina dveh žrtev holokavsta in inštitut za umetnost iz Chicaga sta se sporazumela o delitvi lastništva dragocene slike. S tem se je končalo petdestletno prizadevanje družine, da bi ji vrnili sliko. Družina Goodmanovih, ki so potomci Friedricha in Louise Gutmann, bo delila lastništvo slike Edgarja Degasa, naslovljeno Pokrajina z dimnikom, s farmacevtskim milijonarjem Danielom C. Searlom. Vrednost slike ocenjujejo na 1,1 milijona dolarjev. Družina Gutmann, ki je bila lastnica slike pred drugo svetovno vojno, trdi, da so sliko iz skladišča v Parizu ukradli nacisti. Louise in Friedrich Gutmann sta umrla leta 1940 v koncentacijskem taborišču. Po vojni se je slika znašla v rokah Searla, ki jo je leta 1987 v New Yorku kupil od trgovca z umetninami. Pravdanje se je začelo potem, ko je Simon Goodman leta 1995 v knjigi Degasovih del zasledil zapis o omenjeni sliki.

Umrl Antonio Saura
23. 07. 1998 10.36
Španski slikar Antonio Saura je po dolgi hudi bolezni krvi včeraj umrl, so sporočili iz bolnišnice v Cuenci v osrčju Španije. Star je bil 67 let.

Princ Charles pomaga otroškim prostitutkam iz Nepala
18. 07. 1998 10.57
Angleški princ Charles je v 500 kopijah dovolil tiskanje svojega akvarela, na katerem je upodobil Himalaje, in njihovo prodajo, izkopiček pa bo namenjen zavetišču za otroške prostitutke v nepalskem Katmanduju, je poročal angleški tabloid The Sun. Gre za deklice, ki so jih rešili iz bordelov v Bombayju, kamor so jih zvabili pod pretvezo, da jih bodo zaposlili v industriji preprog. Princ Charles je za časopis izjavil, da ga je trpljenje deklic globoko prizadelo in da upa, da jim bo zbrani denar vsaj nekoliko olajšal življenje. Dodal je, da občuduje junaštvo, nesebično predanost in požrtvovalnost voditeljice zatočišča Anuradhe Koirale, ki ji trgovci z belim blagom neprenehoma grozijo. Angleški prestolonaslednik upa, da bo s prodajo natisnjenih kopij svoje slike - ena stane 150 funtov - zbral več kot 50.000 funtov.

V Novi pinakoteki ponovno umetnost 19. stoletja
12. 07. 1998 12.31
Po vrnitvi slik starih mojstrov v povsem obnovljeno Staro Pinakoteko je po skoraj štirih letih v Novi Pinakoteki v Muenchnu ponovno na ogled evropska umetnost 19. stoletja. Slike in skulpture se v skladu s konceptom postavitve nahajajo na svojem običajnem kraju, pinakoteka pa je pridobila tudi nekaj novih del, med drugim Vrtno uto slikarja Casparja Davida Friedricha in Mir na begu Philippa Otta Rungeja. Stara pinakoteka bo za obiskovalce ponovno odprla vrata 24. julija.

Našli ukradena Van Gogha in Cezanna
06. 07. 1998 14.55
Van Goghovi platni Vrtnar (Le jardinier) in Arlezijanka (L'Arlesienne) ter Cezannov pejsaž Joudarnova hišica (Le cabanon de Jourdan), maja ukradene iz Galerije moderne umetnosti v Rimu, so karabinjerji našli in aretirali osem ljudi, so danes sporočili iz Rima. Slike so zasegli v Rimu in Torinu, kjer so tudi aretirali domnevne tatove, je sporočila karabinjerska služba za zaščito umetniške dediščine. Platna so ukradli trije oboroženi moški 19. maja malo po zaprtju galerije.

Zapuščina Dore Maar oktobra na pariški dražbi
28. 06. 1998 12.01
Pomembna zbirka del španskega slikarja Pabla Picassa, ki je pripadala eni od umetnikovih muz in prijateljic Dori Maar, bo na prodaj na oktobrski dražbi v Parizu. V francoski prestolnici temu dogodku pripisujejo izreden pomen, saj gre za pravcati zasebni muzej Dore Maar.

Skoraj štiri milijone dolarjev za sliko Egona Shieleja
10. 06. 1998 13.32
Neka zasebna avstrijsko-nemško-švicarska družba je nedavno na dražbi na Dunaju kupila sliko Egona Schieleja z naslovom Dekle, in sicer za 50,4 milijona šilingov oziroma 3,8 milijona dolarjev. Nakup je zbudil precejšno presenečenje, saj je lastnik največje zbirke del tega ekspresionističnega slikarja in grafika, Rudolf Leopold, za nakup "Dekleta" ponudil le 44 milijonov šilingov. Nastal pa je tudi zaplet, ki za zdaj še ni rešen, saj je z nedavnim odlokom o varovanju nacionalne dediščine prepovedan izvoz slike. Omenjeno Schielejevo delo, ki je bilo naslikano leta 1917 in upodablja golo žensko, so dolgo časa imeli za izgubljeno, letos pa so jo odkrili v zasebni zbirki nekega Avstrijca.

Master pieces Wernerja Pawloka v Moderni galeriji
05. 06. 1998 12.57
V Moderni galeriji v Ljubljani so danes odprli razstavo Master pieces umetniškega in modnega fotografa Wernerja Pawloka, ki je s polaroidno kamero, eno izmed treh na svetu, posnel klasične avtomobile znamke Mercedes-Benz od leta 1886 pa do danes.

Premier Drnovšek sklenil obisk v Avstraliji
05. 06. 1998 11.19
Predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek z delegacijo, v kateri je tudi državna serketarka v ministrstvu za ekonomske odnose in razvoj Vojka Ravbar, je obisk v Avstraliji sklenil s srečanjem s predsednikom vlade Novega Južnega Walesa (NJW) Robertom Carrom in avstralskimi poslovneži, ogledal si je državno galerijo NJW in slike lani umrlega slovenskega umetnika Stanislava Ropotca, pripravil pa je tudi sprejem za predstavnike slovenske skupnosti v Sydneyju. Tudi tokrat - potem ko se je v četrtek v Canberri že pogovarjal z avstralskim kolegom Johnom Howardom, podpredsednikom vlade in obenem ministrom za trgovino Timom Fisherjem, generalnim guvernerjem sirom Williamom Deanom ter avstralskim zunanjim ministrom Alexandrom Downerjem - je bilo v središču pozornosti predvsem gospodarsko sodelovanje med državama.

V Slovenskih Konjicah četrta likovna prijateljevanja
27. 05. 1998 14.22
V Slovenskih Konjicah od 27. do 30. maja potekajo letošnja, že četrta likovna prijateljevanja - slikarska kolonija, ki se bo v soboto zvečer končala z dražbo slik in polnitvijo konjiškega vina. Zamisel za prireditev je nastala v tedniku Novice iz Slovenskih Konjic, ob podpori turističnih delavcev Dravinjske doline, organizatorjev kulturnega življenja in podjetnikov s širšega celjskega območja so ji lani dodali predstavitev najboljših konjiških vin, letos pa še golf.

Razstava Picassovih del v beneški Palazzo Grassi
26. 05. 1998 16.05
Od začetka marca je v beneški Palazzo Grassi<A HREF=http://www.palazzograssi.it TARGET="_BLANK"></A> na ogled razstava zgodnjih del Pabla Picassa, ki so nastala med leti 1917 in 1924. Razstavo so pripravili trije kuratorji, na čelu s francoskim umetnostnim zgodovinarjem Jean Clairom . Razstava se začenja s Picassovim italijanskim obdobjem leta 1917, za katerega je značilno druženje s francoskim pisateljem Jeanom Coctauom in v katerem je slikar spoznal svojo prvo ženo, rusko balerino Olgo Koklovo. V tem času je kot scenograf sodeloval z legendarnim ruskim baletom in oblikoval svoj značilni slog, pozneje znan kot kubizem. Na ogled sta dva gledališka zastora za baletno predstavo Erica Satieja , več skic za različne gledališke predstave, slike iz rožnatega in modrega obdobja, fotografije, pisma in drugi dokumenti. Vsega skupaj je razstavljenih okrog 300 eksponatov. Razstava bo odprta do 26. junija.

Romunija kupila šest ameriških vohunskih letal Shadow-600
25. 05. 1998 07.50
Romunija je kupila šest ameriških vohunskih letal vrste Shadow-600, vrednih skupaj 20 milijonov dolarjev, so sporočili z obrambnega ministrstva v Bukarešti. Daljinsko vodena letala, znana tudi pod kratico UAV (Unmanned aerial vehicle) je Romunija naročila v sklopu pogodbe med romunsko vojsko in ZDA ter naj bi jih dostavili v kratkem. Uporablja se jih za zbiranje informacij, slikanje oddaljenih ciljev, vodenje izstrelkov in zavajanje protiletalske obrambe. Podatke in slike letala Shadow-600 posredujejo na zemljo prek avtomatskih povezav. Romunski program posodobitve vojaške opreme vključuje dvajset projektov sodelovanja z veliki prozivajalci orožja.

Razstava slik in risb Andreja Pavliča
10. 05. 1998 11.12
V avli instituta Jožef Stefan bodo jutri, 11. maja, odprli razstavo slik in risb Andreja Pavliča.

Glasba povečuje inteligenco
10. 05. 1998 09.41
Igranje kakega inštrumenta je po najnovejših raziskavah koristno tudi za možgane. Nemški znanstveniki so primerjali slike možganov izkušenih glasbenikov in oseb, ki nikoli niso igrale kak glasbeni inštrument. Odkrili so, da je možganska skorja (korteks) pianista za 25 odstotkov večja od korteksa človeka, ki se ne ukvarja z glasbo. Čim bolj zgodaj se nekdo začne učiti inštrument, tem bolj se bo razvil njegov korteks. Možgani obdelajo dražljaje, kot na primer glasbene note, kot t.i. tonotopske mape. Na teh mapah se nahajajo nevroni, ki prenašajo živčne impulze. Ker so glasbeni toni drugačni in bolj zapleteni od običajnih glasov, je potrebno več nevronov, da bi te tone obdelali.

Indonezija: V spopadih s policijo 12 študentov ranjenih
07. 05. 1998 08.53
V mestu Medan na indonezijskem otoku Sumatra je v noči na četrtek po lokalnem času na več krajih znova prišlo do incidentov. Mesto je že tretji dan prizorišče nasilnih nemirov, ki jih policija skuša zadušiti tudi z orožjem.

Samsung razvil multimedijski digitalni televizijski sprejemnik
17. 04. 1998 16.39
Južnokorejska družba Samsung je sporočila, da je prva na svetu izdelala multimedijski televizijski sprejemnik, ki ga lahko povežemo tudi z drugimi multimedijskimi napravami v gospodinjstvu. Samsungov digitalni televizijski sprejemnik združuje funkcijo običajnega prenosnika televizijskih programov z možnostjo izmenjave zvoka in slike s približno 60 vrstami audiovizuelnih naprav, kot so računalniki, digitalni video rekorderji in podobne naprave.

Potres poškodoval tudi sakralne in etnološke spomenike
15. 04. 1998 17.09
Predstavniki Uprave RS za kulturno dediščino in ministrstva za kulturo so se včeraj srečali s komisijo škofije Koper in predstavniki občin Kobarid in Bovec ter si ogledali kulturne spomenike v vseh treh občinah zgornjega Posočja, ki jih je v nedeljo prizadel potres. Državni sekretar na ministrstvu za kulturo Silvester Gaberšček je za Slovensko tiskovno agencijo pojasnil, da je od 82 sakralnih spomenikov devet takšnih, ki so nujno potrebni statične sanacije.

Žalovanje prek interneta
07. 04. 1998 07.51
Sorodniki, ki želijo počastiti spomin na preminule, pa ne morejo obiskati njihovih grobov, lahko na Tajvanu sedaj žalujejo prek interneta. V ta namen so na internetu odprli stran, kjer objavljajo slike in podatke pokojnikov, njihovi sorodniki pa jim lahko pošljejo sporočila. Omenjeno stran so za žalovalce odprli pred začetkom "čiščenja grobov", dnevom, ko ljudje po tradiciji čistijo grobove pokojnikov in nanje prinašajo hrano in cvetje. Tajvanske oblasti so sporočile, da so bili pred tem pomembnim praznikom vlaki in letala, ki letijo na domači progi, popolnoma zasedeni, prav tako pa je prišlo do zastojev na cestah, ki vodijo do pokopališč.

Slike petletnika na pomembni razstavi
01. 04. 1998 09.19
Tri slike danskega petletnega fantiča Virtusa Rytterja so bile izbrane za pomembno razstavo v muzeju avantgarde v Koebenhavnu, že uro po odprtju razstave pa so jih prodali za 3500 kron (približno 500 dolarjev). Abstraktna dela mladega "umetnika" so bila izbrana skupaj še s 86 drugimi od skupno 2571 stvaritev, ki so jih na natečaj poslali bolj ali manj znani slikarji kraljevine. Dečkov oče Paw, sicer študent na Kraljevi akademiji umetnosti, je sinove slike, naslovljene Integriteta I, II in V, poslal žiriji, vendar namenoma ni navedel dečkove starosti. Umetnine so nastale, ko je Paw nekega vzel sinka s seboj v atelje, da bi mu pokazal, kje ustvarja. Dal mu je nekaj praznih platen, na katere je nato deček nanašal barve.

Predstavitev Slovenije v washingtonskem muzeju umetnosti Corcoran
31. 03. 1998 09.44
V Muzeju umetnosti Corcoran v Washingtonu bo jutri, 1. aprila, predstavitev Slovenije z naslovom Slovenija, dežela za vse letne čase in priložnosti (Slovenia - A Country for All Seasons and Reasons). Predstavitev je pripravilo slovensko veleposlaništvo v Washingtonu v sodelovanju z muzejem Corcoran.

Odkrili zapis, ki je v možganih odgovoren za disleksijo
11. 03. 1998 08.23
Znanstveniki so prvič uspeli določiti "nevrološki zapis", odgovoren za motnjo v možganih pri tistih ljudeh, ki imajo težave z branjem. S pomočjo občutljive tehnike skeniranja možganov so pri 30 ljudeh z normalno sposobnostjo branja in 30 ljudeh, ki imajo disleksijo, dobili slike in sheme gibanja možganov. Disleksija je stanje, ki slabi sposobnost smiselnega povezovanja črk. "Sheme gibanja možganov nam omogočajo trdne dokaze o motnji v tistih delih možganov, ki uravnavajo branje," je povedala dr. Sally E. Shaywitz. Med preučevanjem so znanstveniki uporabljali metodo, s pomočjo katere dobijo računalniške slike možganov v procesu razmišljanja, ko oseba bere ali opravlja druge naloge. Pri dislektikih so s to metodo ugotovili manjšo aktivnost v tistem delu možganov, ki povezuje sposobnost pisanja in delu, ki je odgovoren za govor. Zato pa so znanstveniki opazili večjo aktivnost v delu možganov, ki se imenuje predel Broca in je povezan z govorom. Možno je, da skušajo možgani z aktivnostjo v enem delu nadoknaditi bolj oslabljene funkcije v nekaterih drugih delih.

Kraja stvaritve Davida Teniersa
25. 02. 1998 10.55
Neznanci so iz nekega muzeja v Antwerpnu ukradli sliko flamskega slikarja Davida Teniersa mlajšega Skušnjava svetega Antona. Vrednost baročne stvaritve je ocenjena na milijon do milijon in pol mark.

Nova galerija v Ljubljani
30. 01. 1998 13.00
Mariborska galerija M-ART, ki praznuje osmo leto obstoja, odpira podružnico v Ljubljani, na Mestnem trgu 10. Tudi v ljubljanskih galerijskih prostorih bodo skrbeli za širitev znanja o likovni umetnosti, pripravljali bodo redne mesečne dražbe umetnin in uokvirjali slike.

Redko videna dela van Gogha razstavljena v Washingtonu in New Yorku
14. 01. 1998 10.49
V Washingtonu in Los Angelesu bodo letos in prihodnje leto predstavili sedemdeset slik nizozemskega slikarja Vincenta van Gogha, ki so le redko na ogled zunaj njegove domovine.