Slovenci v EU

Trump bi ukinil poletni čas: nepriročen in drag
14. 12. 2024 10.57
Številne ameriške zvezne države svojo uro premaknejo dvakrat na leto, vendar se kot povsod po svetu tudi v ZDA krešejo mnenja o tem, ali je to še smiselno. Donald Trump pa je zdaj sporočil, da želi odpraviti poletni čas v ZDA, s čimer trdi, da bo prihranil denar.

Več slovenskih evroposlancev razburjenih: veleposlaništvo vabi na YU nostalgijo
20. 11. 2024 16.58
Slovenski evroposlanci iz politične skupine Evropske ljudske stranke so na slovensko veleposlanico v Belgiji Barbaro Sušnik naslovili pismo, v katerem so izrazili obžalovanje, da zaposleni na veleposlaništvu vabijo na dogodek v Bruslju ob obletnici nastanka Jugoslavije. Na ministrstvu za zunanje in evropske zadeve (MZEZ) so pojasnili, da ni šlo za dogodek v organizaciji veleposlaništva, temveč za obvestilo o glasbenem dogodku, pri čemer je šlo za neustrezno presojo glede prepošiljanja vabila.

100 najbogatejših Slovencev ima skoraj 10 milijard evrov, na vrhu sprememba
20. 11. 2024 10.00
100 najbogatejših Slovencev ima pod palcem skoraj 10 milijard, razkriva lestvica najpremožnejših za leto 2024, ki jo pripravljajo pri reviji Finance Manager. Med stoterico najpremožnejših so letos štirje novinci in osem povratnikov. V primerjavi z lani je sprememba tudi na samem vrhu, kamor se je lani uvrstila družina Lah. Rekordno visoko na lestvici je tudi najbogatejši slovenski športnik.

Zaradi alkohola v Sloveniji vsak dan umreta vsaj dve osebi
07. 11. 2024 06.00
Odrasel Slovenec popije kar 9,7 litrov čistega alkohola. Temu moramo prišteti še dva litra neregistrirane porabe. Slovenija je vseskozi nad povprečjem evropskih držav, kjer se že sicer popije največ alkohola. Posledice pa skrb vzbujajoče. Lani je zaradi alkohola umrlo 913 ljudi. Vsak dan namreč umreta vsaj dve osebi, ki sta zboleli zaradi alkohola. Skoraj polovica jih je umrla zaradi alkoholne bolezni jeter, na drugem mestu zaradi duševnih in vedenjskih motenj. Alkohol povzroča tudi rakava obolenja. So pa tudi abstinenti, ki alkohola ne pijejo, v Sloveniji jih je približno 20 odstotkov. Med njimi je tudi Mijo Levačič, ki se je pred 36 leti ozdravil odvisnosti od alkohola.

Kako do pokojnine z varčevanjem
01. 11. 2024 06.58
Za boljšo pokojnino je treba začeti varčevati čim prej, opozarjajo strokovnjaki. Nataša in Janez sta to upoštevala in začela varčevati takoj, ko sta dobila prvo službo. Sprva sta kot večina Slovencev varčevala konservativno, pozneje pa tudi več tvegala. Analizirali smo različne načine varčevanja za pokojnino, kaj se najbolj splača in kaj je najbolj tvegano. Mlada družina, ki ima še veliko let do pokojnine, si lahko privošči tudi tvegane oblike varčevanja, pravi prof. dr. Aljoša Valentinčič, a s tem nima v mislih naložbe v kriptovalute.

'Kdor misli, da smo Slovenci varno spravljeni pod Triglavom, se moti'
29. 10. 2024 07.00
Vprašanje, kdo bo nasledil Bidna v Beli hiši, je izjemno pomembno – ne samo za ameriške volivce, pač pa tudi za Evropo, ocenjuje nekdanji slovenski veleposlanik v Washingtonu Božo Cerar. Skrbi ga, da bi Trumpova vrnitev v Belo hišo pripeljala do trenj znotraj Evrope. Trump namreč lahko Natu precej zagreni življenje, s tem pa ogrozi stabilnost in mir v Evropi. Če se Evropa kar naenkrat znajde gola in bosa, bo to zelo slabo, saj se ni sposobna zaščititi sama, plan B pa ne obstaja. In kar je slabo zanjo, je slabo tudi za Slovenijo, opozarja.

Znova v zimskem času
27. 10. 2024 07.11
Urine kazalce smo danes ob 3. uri premaknili za eno uro nazaj. S tem smo, kljub razpravi o ukinitvi premikanja ure, ki se je začela že leta 2018, s poletnega znova prešli na zimski čas. Na poletni čas pa se bomo vrnili zadnjo nedeljo v marcu. Urine kazalce bomo po podatkih Evropske komisije prestavljali še vsaj do leta 2026.

Harrisova z najvišjo podporo v Sloveniji in na Hrvaškem, Trumpa podpirajo Srbi
24. 10. 2024 13.52
Čez manj kot dva tedna bodo v ZDA potekale predsedniške volitve, ki zaradi velikega vpliva pritegnejo pozornost svetovne javnosti. Zadnja raziskava Valicona v Bosni in Hercegovini, Sloveniji, Srbiji in na Hrvaškem ob tem razkriva, da imajo državljani v širši regiji različne poglede na to, v katero smer se bo obrnila Amerika pod vodstvom Harrisove oziroma Trumpa.

Toplotne črpalke še vedno prva izbira za varčno ogrevanje
18. 10. 2024 09.24
Z začetkom kurilne sezone se mnogi že soočajo z vprašanjem: Kako obvladati stroške ogrevanja? Letos marsikoga povrh skrbijo še spremembe – nov omrežninski akt, ki uvaja drugačen način obračunavanja električne energije. Kaj to pomeni za uporabnike toplotnih črpalk?

Štirje Slovenci in Srb unovčevali ponarejene evrske bankovce
16. 10. 2024 15.36
Mariborski kriminalisti so z izvedbo hišnih preiskav na petih lokacijah zaključili dlje časa trajajočo preiskavo. Prijeli so pet osumljencev, štiri slovenske in enega srbskega državljana. Osumljeni so, da so v sodelovanju z italijanskimi kolegi unovčevali ponarejene evrske bankovce.

Poplavljene, zasute, premaknjene hiše, konji in tudi nekaj ljubezni
12. 10. 2024 20.10
Najprej Bosna, nato še Florida. Le nemo smo lahko spremljali uničujočo moč narave. Med tem so se prav tako pred našimi očmi naprej odvijale drugačne katastrofe: v Ukrajini, Libanonu, Gazi. Pestro je bilo dogajanje na slovenskem političnem parketu, med drugim (ne)pričakovan odhod. Športni navdušenci so tokrat zaman stiskali pesti za naše nogometaše, jih je pa razveselil Anže Kopitar. Nekatere srečneže pa tudi severni sij.

Zakaj je – ob isti bruto plači – neto plača na Hrvaškem in v Avstriji višja?
10. 10. 2024 06.00
Bomo Slovenci dočakali nižje davke na plače, kar je že večkrat obljubil premier Robert Golob? Da se bo to zgodilo še v tem mandatu, obljublja finančni minister Klemen Boštjančič. Vendar pa razbremenitev plač pogojuje z obdavčitvijo premoženja. Razlog? Da Slovenija ostane socialna država z javnim zdravstvom in šolstvom. Primerjali smo plače v Sloveniji, Avstriji in na Hrvaškem na primeru diplomirane medicinske sestre. Kdo dobi na koncu meseca več v svojo denarnico?

Nepremičninski davek neizogiben tudi za slovenske lastnike nepremičnin na Hrvaškem
01. 10. 2024 13.44
Slovenija, Hrvaška in Avstrija se z izzivi v turizmu lahko uspešneje spopadajo skupaj, je v Zagrebu povedal gospodarski minister Matjaž Han. Hrvaški minister za turizem in šport Tonči Glavina je izrazil zadovoljstvo nad turistično sezono in potrdil, da bodo prihajajoči nepremičninski davek morali plačevati tudi slovenski lastniki nepremičnin.

Tujci prevzemajo živilske velikane: 'To je matematika, če se ne izide, je lahko težava'
19. 09. 2024 06.10
Kaj se je zgodilo z nekdaj slovenskimi živilskimi podjetji, paradnimi konji slovenskega gospodarstva in stebri prehranske neodvisnosti? Nekatera so propadla – prvi med njimi MIP, druga so bila prodana – Droga Kolinska, Fructal, Radenska ... Spet tretja so na smetišče zgodovine popeljali domači lastniki. Nekatera so pod tujimi lastniki še uspešnejša, denimo Ljubljanske mlekarne. V slovenski lasti tako ostaja le še peščica živilskih podjetij. Pri prevzemih ne gre za emocije, pravi Janez Rebec, predsednik uprave skupine Pivka-Delamaris. "To je matematika, če se ne izide, je lahko to težava." Kaj to pomeni za prehransko varnost in samooskrbo Slovenije?

Cene mesa višje za 81 odstotkov. Bo meso za slovenskega kupca postalo predrago?
17. 09. 2024 06.00
Cene mesa so bile julija letos za 81,3 odstotka višje kot na začetku leta 2004. Zakaj je cena za potrošnike na prvem mestu, šele na četrtem pa poreklo? Slovenski potrošnik je za slovensko meso pripravljen plačati od 5 do 10 odstotkov več. Bi lahko meso postalo predrago? Kakšne so marže trgovcev? In kdo ima največje koristi pri rasti cen hrane in mesa?

Trenutek resnice za 9 in 11 let stara otroka: 'Ne naslavljajte naju s pravimi imeni'
16. 09. 2024 18.33
Razkritih je bilo nekaj novih podrobnosti iz življenja ruskih vohunov, ki so ju ujeli v Sloveniji in sta bila del izmenjave med Zahodom in Rusijo. Med drugim, da je Joško Kadivnik, šef slovenske obveščevalne službe, v času, ko sta bila zaprta, osebno spremljal dobro počutje njunih otrok, da bi zagotovil, da bi ju to čim manj prizadelo. A šoka, kot pravijo tisti, ki poznajo dinamiko, ki se vzpostavi v takšnih družinah, ni mogoče povsem ublažiti.

Nahtigal: Von der Leynova je načeloma precej naklonjena Sloveniji
14. 09. 2024 07.00
Komisarska saga se nadaljuje, merjenja moči med koalicijo, ki je zadnji hip zamenjala kandidata za evropskega komisarja, in opozicijo, ki noče sklicati seje pristojnega parlamentarnega odbora in tako blokira imenovanje Marte Kos, še ni konec. Ursula von der Leyen medtem ostaja pri svojem načrtu, da v torek predstavi kandidate za novo komisarsko ekipo, ne glede na zamudo Slovenije. Zamudo, ki jo je sama sprožila z zavrnitvijo Tomaža Vesela. Dogajanje je za oddajo 24UR ZVEČER komentiral predstojnik Katedre za mednarodne odnose Fakultete za družbene vede Matjaž Nahtigal.

Konec brezplačnih vračil razburil modne navdušenke in vplivneže. 'Končno!'
12. 09. 2024 08.00
Gigant Asos, britanski spletni prodajalec hitre mode in kozmetike, izjemno priljubljen tudi med slovenskimi kupci, je "razburil" z novico, da bo odslej (nekaterim) kupcem zaračunaval vračila. Znesek je precej simboličen, ampak v času družbenih omrežij lahko tudi takšna napoved sproži val ogorčenja. A po drugi strani se pojavlja vprašanje – ali nismo morda s spletnim nakupovanjem in hitro modo enostavno šli predaleč in so takšni ukrepi nujni? Že z vidika, če planeta ne želimo povsem onesnažiti s tekstilnimi odpadki.

Največ alkohola porabijo Latvijci in Čehi, najmanj Turki. Koliko ga Slovenci?
24. 08. 2024 16.38
Zdi se, da so vsakdanje navade v Evropi v veliki meri spremenile tudi odnos Evropejcev do alkohola. Zadnja raziskava namreč razkriva, da se je povprečna poraba alkohola v EU med letoma 2010 in 2020 zmanjšala za 0,5 litra, a ne v vseh državah. Letna poraba alkohola na posameznika je v Sloveniji sicer enaka povprečju držav EU.

'Če danes v Sloveniji najdemo politike, ki podpirajo Orbana, potem nas to lahko skrbi'
04. 08. 2024 07.39
"Mir brez svobode sam po sebi ni veliko vreden." Tako pravi Vojko Volk, državni sekretar v kabinetu predsednika vlade, pristojen za mednarodne zadeve ter nacionalno in mednarodno varnost. Z velikim poznavalcem področja in izkušenim diplomatom smo se pogovarjali o ključnih izzivih današnjega sveta – vojni v Ukrajini, konfliktu v Gazi, razmerjih med velesilami, stanju Evropske unije, migracijah, varnosti, (strateških) ciljih Slovenije, "novem svetovnem redu" in tistih, ki ga želijo ustvariti – ter seveda, o temi zadnjih dni, to je sodelovanju Slovenije v zgodovinski izmenjavi zapornikov med Zahodom in Rusijo.

Eurostat: Slovenci med najbolj zadovoljnimi s količino prostega časa v Evropi
28. 06. 2024 15.46
Slovenci sodijo med najbolj zadovoljne v EU s količino prostega časa, kažejo najnovejši podatki evropskega statističnega urada Eurostat za leto 2022. Po zadovoljstvu presegajo sosednje države in so izenačeni z Danci. Na vrhu lestvice Slovence presegajo samo Finci, medtem ko so na repu Grki, Bolgari in Ciprčani.

Slovenci bi se slikali z njimi, veseli so jih bili tudi Srbi
25. 06. 2024 09.32
"Če gredo oni naprej, gremo vsi naprej," se pred odločilno tekmo z Anglijo nasmeji uniformirani slovenski policist, ki pa za zagotavljanje varnosti ne skrbi na domačih ulicah, ampak v samem srcu Nemčije. "Že na začetku so nam povedali, da smo tukaj, dokler je naša reprezentanca," pravi Blaž Papež iz policijske postaje Črnomelj. V družbi nemških kolegov že ves čas nogometnega prvenstva na ulici Stuttgarta, Münchna in Kölna skrbi za blagostanje slovenskih navijačev, skupaj jih usmerjajo in jim nudijo kakršno koli pomoč, ki jo potrebujejo.

Golob in Han o pomenu Bavarske, Pirc Musarjeva z zahvalo Slovencem v Münchnu
19. 06. 2024 10.30
Ob robu evropskega nogometnega prvenstva in pred četrtkovo tekmo med Slovenijo in Srbijo se v Münchnu že mudijo najvišji predstavniki države. Premier Robert Golob in gospodarski minister Matjaž Han sta se med drugim udeležila poslovno-investicijskega kongresa, kjer je predsednik vlade poudaril, da je bila Bavarska vedno ena izmed naših prvih zunanjepolitičnih in trgovskih partneric. Predsednica države Nataša Pirc Musar pa je v Münchnu nagovorila slovensko skupnost. "Slovenke in Slovenci v različnih državah sveta ste naši ambasadorji, nosilci naše kulture, jezika in vrednot," je poudarila.

Koga imamo Slovenci raje - Američane, Ruse ali Kitajce?
17. 06. 2024 14.27
Dober teden mineva od evropskih volitev, ki so precej poživile evropsko politično sceno. Odvijale so se v izzivov polnem geopolitičnem kontekstu, zato ni presenetljivo, da je raziskovalce pred volitvami zanimal tudi odnos Evropejcev do globalnih velesil. Kaj smo povedali Slovenci? In kaj se dogaja z evropskimi geopolitičnimi zavezništvi?

821 najbolj nevarnih kriminalnih mrež. S čim se ukvarjajo Slovenci?
14. 06. 2024 15.42
Organiziran kriminal je vseprisoten in predstavlja veliko grožnjo za varnost Evropske unije, opozarjajo pri Europolu. A od kod so glavni akterji kriminalnih mrež? To so se spraševali, ko so pripravljali podrobno analizo. Identificirali so 821 najbolj grozečih kriminalnih mrež, kar naj bi okrepilo razumevanje izziva in pomagalo pri pregonu.

Pred odhodom v tujino si pravočasno uredite zdravstveno zavarovanje
13. 06. 2024 13.08
Za ZZZS pred poletnimi dopusti, ki jih bodo mnogi Slovenci preživeli v tujini, zavarovancem svetujejo, naj si pravočasno uredijo zdravstveno zavarovanje in pridobijo evropsko kartico zdravstvenega zavarovanja. S tem se lahko izognejo plačilu praviloma visokih stroškov za zdravstvene storitve, ki jih bodo morda potrebovali v tujini.

Ali Slovenci res plačujemo najdražjo ceno električne energije v Evropi?
13. 06. 2024 06.00
Ali Slovenci res plačujemo najdražjo ceno električne energije med vsemi evropskimi državami? V sredo je bila namreč cena za megavatno uro 115 evrov, kar je denimo 50 evrov več kot v sosednji Avstriji ter v Nemčiji in Španiji. Cena pa je tudi 70 evrov višja kot v Franciji. Da v prvi polovici junija na dnevnem borznem trgu res beležimo nekoliko višje cene, priznavajo tudi v državnem Elesu. Ali bomo to na položnicah občutili tudi državljani in podjetniki? Z nami je minister za okolje podnebje in energijo Bojan Kumer.

Dobili smo najmlajšo slovensko evroposlanko, kdo vse ji bo delal družbo?
10. 06. 2024 07.14
Slovenci so na evropskih volitvah v Bruselj poslali devet poslancev. Največ, štiri, bo prispevala stranka SDS. S preferenčnim glasom se je z zadnjega mesta na listi v Evropski parlament uvrstila tudi 28-letna Zala Tomašič. V poslanske klopi odhajajo še Branko Grims, Milan Zver, Romana Tomc, Vladimir Prebilič, Irena Joveva, Marjan Šarec, Matjaž Nemec in Matej Tonin.

Kaj politiki pričakujejo od volitev?
09. 06. 2024 09.04
Na volišča so se podali tudi politični obrazi. V Radomljah je glas oddala predsednica republike Nataša Pirc Musar. Ocenila je, da je bila kampanja pred evropskimi volitvami bolj umirjena kot tista, ki smo jo spremljali pred slovenskimi parlamentarnimi volitvami. Na volišču omnia je glasoval tudi predsednik vlade Robert Golob. Prvak opozicije pričakuje izvolitev vsaj treh evroposlancev, manj kot to bo za Janšo neuspeh. V SLS svojo kampanjo ocenjujejo za vsebinsko in pričakujejo uspeh, NSi pa so optimistični, da bodo presenečenje teh evropskih volitev.

Zakaj slovenski evroposlanci v Bruslju nimajo vpliva?
06. 06. 2024 06.00
705 evropskim poslancem, med njimi osmim slovenskim, se v prihodnjih dneh izteče petletni mandat v Bruslju. 27 držav članic bo v novem sklicu izvolilo 720 novih, na račun dodatnih 15 jih bo Slovenija odslej imela devet. Kakšna pa je dejanska moč slovenskih evroposlancev v Bruslju? Na lestvici najvplivnejših imen s seznama aktualne osmerice ni. Pa so nekateri vseeno pomembno prispevali na posameznih področjih. Preberite, kaj je slovenska izbrana vrsta v Bruslju sploh počela in kdo sta poslanca, ki poleg politike služita še drugje.