Slovenci v EU

Po Giru in pred finalom NBA

01. 06. 2024 13.54

Zadnji majski teden je bil v znamenju športa. V Italiji je na 107. izvedbi Gira s šestimi etapnimi zmagami slavil Tadej Pogačar, čez lužo pa si je s četrto zmago v konferenčnem finalu Luka Dončić z druščino priboril bitko za šampionski prstan, ki se začne v petek. Še dober teden kasneje bodo v akciji tudi slovenski nogometaši na Euru, pred odhodom v Nemčijo so trenirali na Brdu pri Kranju. Medtem je na domačem političnem parketu odmevalo sprejetje sklepa o priznanju Palestine in hišne preiskave na Telekomu in Nova24TV.

Kdo je za priznanje Palestine in zakaj Tomčeva pravi, da je to fiasko naše politike?

30. 05. 2024 06.00

Kje smo glede varnosti in migracij v Sloveniji, kaj menijo o priznanju Palestine in kaj je zanje zelena agenda Evropske unije? V oddaji 24UR ZVEČER so se soočili Romana Tomc iz SDS, Matjaž Nemec iz vrst SD, Vladimir Prebilič iz stranke Vesna in Peter Gregorčič iz SLS.

Slovenija (ne)uspešna pri lobiranju v Bruslju?

29. 05. 2024 06.00

V Bruslju je trenutno več kot 12.600 registriranih lobistov. Neuradno pa naj bi bilo še enkrat več – približno 30.000. V registru je 53 slovenskih organizacij, ki želijo vplivati na zakonodajo EU. A Slovenija v primerjavi z drugimi državami, tudi sosedi Hrvati in Italijani, pri lobiranju zaostaja, izpostavljata Mihael Cigler in dr. Draško Veselinovič, ki v Bruslju delujeta že 20 let. Zakaj Slovenija ne izkoristi koristi lobiranja v Bruslju? Ni dovolj učnih ur?

Tja, kjer (se) Slovenci ljubijo

26. 05. 2024 08.57

Grčija je v slovenski kolektivni zavesti neločljivo povezana z romantiko. Ljubimo njene otoke s prelepimi plažami, ki jih oblizujejo valovi kristalno čistega morja. Kot smo se lahko prepričali na odprtju nove sezone čarterskih poletov tja, pa so Slovenci v Sredozemlje odnesli tudi svojo ljubezen. Robert in Ksenija sta z Brnika na Santorini odletela na medene tedne, Klemen in Neja pa sta se po dobrih dveh letih znova vračala na Kreto. In z njima je bila tokrat 14-mesečna Sofia, sad njune ljubezni, ki je vzklil prav na tem grškem otoku.

Varnost in obramba prednostni področji srednjeročnega ukrepanja EU

23. 05. 2024 16.37

Po mnenju Evropejcev bi morali biti varnost in obramba prednostni področji srednjeročnega ukrepanja EU, kažejo podatki raziskave Eurobarometer. Za Slovence sta medtem zdravstvo in migracije pomembnejši temi. Da je trenutno vojna v Ukrajini najpomembnejši izziv EU, pa meni tako večina vprašanih v Sloveniji kot na ravni unije. Več kot dve tretjini državljanov povezave pa se strinjata, da je EU kraj stabilnosti v nemirnem svetu.

Kdo bo vodil Evropsko komisijo? Soočenje petih kandidatov

23. 05. 2024 14.57

V Evropskem parlamentu v Bruslju je potekalo soočenje petih vodilnih kandidatov in kandidatk za predsednika oz. predsednico naslednje Evropske komisije.

'Škandalozna' odločitev sodišča: 'Namesto arbitraže so priznali hrvaške predpise'

18. 05. 2024 07.00

Najprej Sloveniji ni uspelo prepričati Evropske komisije, potem nam je spodletelo na sodišču EU v Luksemburgu, zdaj še zaušnica ribičem na sodišču v Strasbourgu. Kljub temu da imamo zelo jasno arbitražno razsodbo, ki pa je soseda Hrvaška ne priznava. Pravni strokovnjak in nekdanji premier, ki je pred šestimi leti v svojem mandatu prav tako dejal: Slovenski ribiči ne bodo čutili nobenih posledic glede kazni, Miro Cerar, pravi, da je škandalozno, da je sodišče priznalo kot pravni temelj "neke hrvaške predpise, ki so v nasprotju z odločbo arbitraže".

Generalna skupščina s pozivom k sprejemu Palestine v ZN

10. 05. 2024 06.10

Generalna skupščina Združenih narodov je na izrednem zasedanju z 143 glasovi proti devetim in 25 vzdržanimi potrdila resolucijo, ki ponovno poziva Varnostni svet, naj priporoči sprejem Palestine v ZN in širi obseg pravic, ki jih ima Palestina v ZN kot država opazovalka. Resolucijo je pričakovano podprla tudi Slovenija.

Tonin, Joveva, Tomčeva in Prebilič ostro o ugledu, zelenem prehodu in Palestini

10. 05. 2024 06.00

Začele so se predvolilne kampanje za evropske volitve, ki bodo po mnenju mnogih za Evropo prelomne. Kaj naj v teh napetih razmerah zastopajo slovenski evropski poslanci? Podpirajo priznanje Palestine? Rezultat evropskih volitev bo odmeval tudi na notranjepolitičnem področju. Če stranke vladajoče koalicije na volitvah veliko izgubijo, pridobi pa SDS, se bodo prav gotovo pojavile zahteve po predčasnih parlamentarnih volitvah. O vsem tem in še čem so več spregovorili Romana Tomc, Irena Joveva, Matej Tonin in Vladimir Prebilič.

Slovenija zažarela v barvah ognja in EU, ulice po svetu zavzeli protestniki

04. 05. 2024 18.54

Slavili smo prvi maj, pa tudi 20 let vstopa v Evropsko unijo. Po Sloveniji so vzplamteli kresovi, simboli delavstva. Na slab položaj zaposlenih so na praznik dela opozorili tudi protestniki, ki so se zbrali v središču Ljubljane. Vendar pa Slovenija pri tem ni izjema, protestni shodi so se namreč odvili tudi drugod po svetu, kjer pa niso opozarjali le na pravice delavcev. V ZDA so tako na primer študentje izrazili podporo Palestincem, v Gruziji pa so se prebivalci uprli vladi. Pustošile se tudi naravne nesreče – medtem ko je bila turška prestolnica pod vodo, so več krajev v ZDA s tlemi zravnali tornadi.

Pahorjevo kandidaturo za posebnega odposlanca EU podpira tudi Pirc Musarjeva

03. 05. 2024 10.11

Predsednica republike Nataša Pirc Musar podpira kandidaturo svojega predhodnika Boruta Pahorja za položaj posebnega odposlanca EU za dialog med Beogradom in Prištino, so potrdili na uradu predsednice. Pred tem je podporo kandidaturi nekdanjega predsednika že izrazil predsednik vlade Robert Golob.

Je Slovenija vstop v EU dobro izkoristila ali zapravila priložnost?

02. 05. 2024 19.32

Vstop Slovenije v EU pred dvema desetletjema je bil velika prelomnica tudi za gospodarstvo, podjetja. Prej omejena predvsem na slovenski trg in države nekdanje Jugoslavije, so podjetja dobila veliko priložnost: vstop na velik evropski trg in to brez carin, z manj birokracije. Ob številnih priložnostih, ki jih je odprlo članstvo, pa jih je Slovenija očitno več zapravila kot izkoristila. Statistika življenjskih standardov namreč razkriva, da je naša država med deseterico, ki se je evropski družini priključila pred dvema desetletjema, v tem času napredovala najmanj. Slovenijo prepogosto zapuščajo najbolj perspektivni kadri, na drugi strani pa se zdi, da smo, ko gre za privabljanje tujega kapitala, še vedno razmeroma neuspešni. Zakaj?

'Prava in najboljša možna odločitev za Slovenijo'

01. 05. 2024 09.55

Predsednik vlade Robert Golob je v poslanici ob 20. obletnici vstopa Slovenije v EU poudaril, da je bila pot Slovenije v Evropo prava in najboljša odločitev, ki je zahtevala veliko sprememb, a da se nam obrestuje na vsakem koraku. Kot glavne prednosti je izpostavil varnost in stabilnost ter enoten evropski trg.

'Obudimo pogum, enotnost, sožitje ter zaupanje, ki so nas pripeljali do samostojne države'

26. 04. 2024 21.30

Na osrednji državni slovesnosti ob dnevu upora proti okupatorju, je predsednik državnega sveta Marko Lotrič dejal, da naj bo ob prazniku živ spomin na narodnoosvobodilni upor, ki je eden od temeljev naše državnosti. Med drugim je izpostavil zgodovinsko enotnost naroda in se dotaknil tudi tem razdora in izzivov.

Bo Pahor postal posebni odposlanec EU za dialog med Beogradom in Prištino?

10. 04. 2024 14.29

Nekdanji predsednik republike Borut Pahor si želi zasesti položaj posebnega odposlanca Evropske unije za dialog med Beogradom in Prištino. Brezpogojno podporo pri kandidaturi mu je že izrekel predsednik vlade, češ da je Pahor s svojim dosedanjim političnim delom in izkušnjami dokazal, da je velik prijatelj držav Zahodnega Balkana, njegova prizadevanja pa so usmerjena v vključitev držav Zahodnega Balkana v EU, zagotavljanje miru in stabilnosti na Zahodnem Balkanu ter s tem celotne Evrope.

Kaj drži in kaj ne v izjavah politikov o migrantih?

06. 04. 2024 11.17

V zadnjih tednih smo spremljali izjave politikov – Golobovi odgovori na poslanska vprašanja, govori Janše in članov SDS na protestnem shodu proti aktualni vladi in izjave v medijih ter na družbenih omrežjih. Katere trditve o migrantih držijo?

Ne pozabite: v noči na nedeljo se ura prestavi na poletni čas

30. 03. 2024 15.18

S 30. na 31. marec bomo ponovno prešli na poletni čas. Ob dveh zjutraj bomo uro premaknili za eno uro naprej, posledično pa spali eno uro manj. V Sloveniji urine kazalce premikamo od leta 1983, leta 2006 pa je bila sprejeta odločitev, da jih vsako zadnjo nedeljo v marcu premaknemo za eno uro naprej in vsako zadnjo nedeljo v oktobru za eno uro nazaj. Čeprav je Evropska komisija že leta 2019 predlagala ukinitev premikanja ure, države članice še vedno niso dosegle dogovora.

Metsola v DZ pozvala Slovence k udeležbi na evropskih volitvah

26. 03. 2024 10.05

Premier Robert Golob in predsednica Evropskega parlamenta Roberta Metsola sta po pogovorih v Ljubljani spodbudila ljudi, naj se udeležijo evropskih volitev. Kot je dejal Golob, bomo na njih odločali, v kakšni Evropi želimo živeti. "Naj nihče ne odloča namesto vas. Volite!," pa je pozvala Metsola v izjavi za medije. Njenemu pozivu se je v skupni izjavi pridružila tudi predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič. Strinjali sta se, da bodo volivci odločili, v katero smer bo šla EU v prihodnjih petih letih. Pozivom se je pridružila tudi predsednica države Nataša Pirc Musar.

Poslanci Svobode zahtevajo priznanje Palestine: 'Za to morijo ni opravičila'

21. 03. 2024 08.57

V poslanski skupini Gibanje Svoboda opozarjajo, da se nasilje na dnevni ravni nad Palestinci v Gazi zgolj stopnjuje, povečuje se število ranjenih, razseljenih in umrlih oseb. Ob tem pozivajo, da niso več pripravljeni le spremljati te morije, vlado Republike Slovenije pa pozivajo, naj prizna Palestino kot neodvisno in suvereno državo v mejah pred izraelsko okupacijo leta 1967. Tudi premier podpira priznanje Palestine. Kdaj naj bi se to zgodilo, pa ni želel napovedati.

Se splača servisirati gospodinjske aparate?

24. 02. 2024 07.00

Včasih smo za pralni stroj morali odšteti dve ali celo tri mesečne plače, zdaj le še tretjino. Hkrati pa jih bistveno bolj obremenjujemo, če smo včasih prali 70-krat na leto, zdaj v povprečju peremo 220-krat. Ne le pralni, ampak vsi stroji in aparati so dostopnejši, boljši, vendar se zaradi našega načina življenja prej pokvarijo, servisi pa so vse dražji, predvsem pa lahko nanje tudi dolgo čakamo. Se popravljanje torej sploh še splača?

Energetski zakon v radikalni Nemčiji prijaznejši od slovenskega

14. 01. 2024 12.14

Inženirji, gradbinci, energetiki, pa tudi tisti, ki se ukvarjajo z ogrevalno tehniko, opozarjajo, da je treba ponovno premisliti o sprejemanju zakona, kot so si ga zamislili, in v parlamentarno proceduro poslali na vladi. Zakaj sta biomasa in plin kar naenkrat na tako slabem glasu, se sprašujejo, pa tudi zakaj se pred tem niso raje lotili energetske obnove stavb, ki je pogoj za boljši izkoristek energije. V z zeleno energijo "obsedeni" Nemčiji so to očitno razumeli in zakon pripravili bolj pragmatično, spremembe pa uvajajo bolj postopno.

'Slovenci smo nevtralni, ne bremeni nas preteklost na tem delu Balkana'

23. 12. 2023 17.53

Kosovo. (Geo)strateško ozemlje z bogato zgodovino, zaznamovano s križanjem različnih kultur, narodov in krvavimi konflikti. Po koncu zadnjega, ki se je končal leta 1999, so nadzor nad njim prevzele sile KFOR pod vodstvom zveze Nato. Nekdanja južna srbska pokrajina je po dolgih letih prizadevanj albanske večine februarja 2008 razglasila samostojnost, razmere v Republiki Kosovo pa se še vedno niso povsem umirile. Sile KFOR so še vedno odgovorne za zagotavljanje miru in stabilnosti, pri tem pa zelo pomembno vlogo igrajo pripadniki Slovenske vojske. Ob izpolnjevanju nalog bo leto 2024 tam dočakal že 48. slovenski kontingent in njegov 101 pripadnik.

Slovenci zadovoljni s svojim življenjem, skrbi jih stanje gospodarstva

22. 12. 2023 16.54

Večina Slovencev je zadovoljna s svojim življenjem, kar nas uvršča med bolj zadovoljne državljane v EU, kažejo izsledki raziskave javnega mnenja Eurobarometra. Slovenci so bolj kritični pri oceni stanja gospodarstva v državi, ki ga 51 odstotkov ocenjuje kot slabega, največ skrbi pa jim povzročata inflacija in priseljevanje.

'Zaradi alkohola trpi 800.000 Slovenk in Slovencev'

03. 12. 2023 17.24

Štefan Lepoša je vso svojo več kot 50-letno kariero posvetil boju proti alkoholu. V Društvu za urejeno življenje Abstinent deluje z več kot 100 prostovoljnimi ekipami. Alarmanten je podatek, pravi, da se je v tem času število alkoholikov v Sloveniji povečalo z 80.000 na 240.000 in da številka še naprej narašča. Zakaj se država do te problematike ne opredeli bolj sistemsko, nastopi bolj odločno? Navsezadnje stroški zapletov, povezanih z alkoholom, za štirikrat presegajo prihodke iz naslova trošarin.

Koliko Slovenci porabimo za nakupe prek spleta in kaj najraje kupujemo?

20. 11. 2023 14.16

Za posamezen nakup na spletu namenijo prebivalci Slovenije povprečno 66 evrov mesečno, mesečno pa opravijo dva do tri nakupe. Tisti, ki na spletu nakupe opravljajo le občasno, pa v povprečju opravijo nakup izdelkov v vrednosti 85 evrov, je pokazala raziskava Agencije za komunikacijska omrežja in storitve Republike Slovenije o nakupnih navadah prek spleta.

Plačati ali ne? Meta brez oglasov in uporabe podatkov, a le z naročnino

09. 11. 2023 14.37

Tehnološki velikan Meta je svojim uporabnikom ponudil izbiro: Instagram in Facebook brez oglasov, a z naročnino, ali pa brezplačni omrežji, a še vedno z oglasi. Sporočilo so prejeli tudi številni Slovenci. In kaj pravzaprav sporoča? Če se uporabniki odločijo za naročnino, jih bo ta do 1. marca prihodnje leto stala slabih 13 evrov na mesec, kasneje pa bo Meta za vsak dodaten račun (torej v primeru računa na Facebooku in Instagramu) od uporabnika terjala še dodatnih 8 evrov. Skupaj torej slabih 21 evrov na mesec. Kaj pa, če se osebe za naročnino ne odločijo?

Po premiku urinih kazalcev smo znova v zimskem času

29. 10. 2023 07.09

Urine kazalce smo ob 3. uri premaknili za eno uro nazaj. S tem smo kljub razpravi o ukinitvi premikanja ure, ki se je začela že leta 2018, znova prešli na zimski čas. Na poletni čas se bomo vrnili zadnjo nedeljo v marcu, urine kazalce pa bomo po podatkih Evropske komisije prestavljali še vsaj do leta 2026.

Ponoči bomo urine kazalce premaknili za eno uro nazaj

28. 10. 2023 09.54

V nedeljo bomo ob 3. uri urine kazalce spet premaknili eno uro nazaj. Premik na zimski čas nam bo prinesel uro več spanja. Evropski parlament je pred štirimi leti in pol sicer sprejel stališče o odpravi premikanja ure že v letu 2021, kljub polemikam pa je Evropska komisija odločila, da bo premikanje ure trajalo vsaj še do leta 2026.

Hrvati ob meji nezadovoljni s poostrenim nadzorom in žičnato ograjo

23. 10. 2023 16.25

Župan občine Kumrovec je za hrvaško tiskovno agencijo Hina dejal, da bi bilo zaradi številnih obmejnih prebivalcev na severu Hrvaške treba najti boljšo rešitev od ponovne uvedbe nadzora na meji s Slovenijo. Opozoril je tudi na to, da Slovenija kljub večkratnim obljubam iz preteklosti še vedno ni odstranila žičnate ograje.

Zavarovalnice lani s 180 milijoni evrov dobička, a premije se dražijo

06. 10. 2023 06.00

Zavarovalništvo je močna gospodarska panoga, vsako leto se v njej "obrne" več milijard evrov denarja. Lani so zavarovalnice ustvarile skupaj skoraj 180 milijonov evrov dobička, člani uprav štirih največjih zavarovalnic, ki obvladujejo več kot 80 odstotkov trga, pa so prejeli več kot štiri milijone evrov bruto. Zavarovalnice imajo v lasti tudi za 6,6 milijarde različnih naložb. Zavarovanja se dražijo, v zadnjem letu bolj od rasti plač in inflacije. Bodo letošnja izplačila škod v prihodnjem letu pognala premije v nebo? Si bomo ob vse višjih premijah lahko zavarovanje privoščili tudi v prihodnje?