Slovenske občine

Ko o življenju in smrti odločajo minute: 'Kar koli naredite, je boljše kot nič'
12. 09. 2021 16.22
Slovenci vedno znova dokazujemo, da znamo stopiti skupaj in pomagati. Zelo pomembno pa je, da vemo, kaj storiti in kako pomagati nekomu, ki nas potrebuje. Ob prometnih in drugih nesrečah je denimo poleg policistov, gasilcev in reševalcev zelo pomembno tudi delo prvih posredovalcev, še posebej v odročnih krajih, v katerih je zdravniška pomoč precej oddaljena. Kako nepogrešljivi so, so dokazali ravno pred kratkim.

Minister Vizjak in župan Lenarta zaplesala ob ritmu otroške pesmi
10. 09. 2021 19.52
Minister za okolje, župan Lenarta, državni poslanec in nekaj drugih je ob obisku Lenarta obudilo otroka v sebi. Na jasen sončen dan so se namreč na željo vrtčevskih otrok pridružili otroškemu plesu na pesem A Ram Sam Sam. Njihovo veselo rajanje so ujele tudi kamere. Politiki so se sicer v Lenartu mudili zaradi podpisa pogodbe za gradnjo nove čistilne naprave.

Do 23. septembra bosta potekali vojaški vaji Rock Kleščman in Zvezda Triglava
08. 09. 2021 17.58
Slovenska vojska je v Vojašnici Jerneja Molana in na Vojaškem letališču Cerklje ob Krki danes predstavila skupno urjenje s pripadniki zavezniških vojsk v okviru mednarodnih vojaških vaj Rock Kleščman in Zvezda Triglava. Vaji, ki sta se začeli v ponedeljek, bosta po kopnem in v slovenskem zračnem prostoru potekali do petka, 23. septembra.

Cerkveni zvonik v Kranju ponuja veličasten pogled na mesto, hribe in okolico
06. 09. 2021 15.26
Zvonik cerkve sv. Kancijana v Kranju je po novem odprt za javnost. Obiskovalcem, ki se povzpnejo po 163 stopnicah, ponuja izjemno lep pogled na staro mestno jedro, okolico in Alpe. Prenova je trajala dobre pol leta, zanjo pa so odšteli 300.000 evrov. Med deli so našli tudi dve izjemno zanimivi stvari – sto let staro pivsko steklenico in dnevni časopis iz leta 1930. Ne gre samo za razgled, vzpon na zvonik je tudi doživetje, poudarja župnik.

Skrivnosti Bajnskih dvorov: urbana legenda o zakladu kriva za razdejanje grofičinega groba
05. 09. 2021 07.00
Lesena, deloma okovana vrata se brez večjega napora odpro. Zaškripajo, ko v nepovabljenega obiskovalca buhne zatohel zrak, mešanica poletne sopare in prijetnega hladu notranjosti mogočne grobnice. Temna in skrivnostna preteklost vabi. Ko se oko privadi, najprej zagleda kamnit oltar, kupe razbitih opek, lesene ostanke kdo ve česa že. In sredi tega polmraka, na levi in desni, prekrita s plastmi večletnega prahu in pajčevine, kot bi bila odeta v mehko odejo, stojita veličastna kamnita sarkofaga. Grofičin je razdejan, razbit, deloma povsem odprt. Na posmrtnih ostankih počivajo le še posamezni koščki preperelega črnega blaga. Na dotiku kogar koli. In to le zato, ker je nekoč obstajala zgodba, da so bogate lastnike Bajnskih dvorov pokopali z velikim zakladom. Pa so jih res?

Žurej ostaja ravnatelj OŠ Prebold, kršenje zakonodaje pa obžaluje
03. 09. 2021 12.39
Peter Žurej obljublja, da se bo kot ravnatelj Osnovne šole Prebold vzdržal vseh kršitev veljavne zakonodaje. V izjavi za javnost se je tudi opravičil. V primeru, da bo kršitve nadaljeval, pa bo svet zavoda ukrepal s postopkom razrešitve. Dva člana sveta, vključno s predsednikom, pa sta po glasovanju zaradi nezadovoljstva z odločitvijo odstopila.

Slovenija bi kmalu lahko dobila še četrto javno univerzo
23. 08. 2021 21.16
Jugovzhodna Slovenija bo morda že kmalu dobila svoje univerzitetno središče. Po univerzah v Ljubljani, Mariboru in Kopru se znanstveno, raziskovalno in izobraževalno središče, ki bo ponujalo študij na dveh fakultetah in eni visoki šoli, obeta še Novemu mestu. Univerza bo imela ob ustanovitvi akreditirane bolonjske študijske programe prve, druge in tretje stopnje – in sicer štiri visokošolske, dva univerzitetna, štiri magistrske in dva doktorska programa.

Janša: Potencialom Prekmurja je treba omogočiti ustvarjalni zagon in razvoj
17. 08. 2021 09.21
Obeležujemo državni praznik, dan združitve prekmurskih Slovencev z matičnim narodom. Z njim se spominjamo množičnega ljudskega zborovanja v Beltincih 17. avgusta 1919, na katerem so po prvi svetovni vojni plebiscitarno podprli priključitev Prekmurja matici.

Pahor: Misel, da nekdo uspe samo, če je drugi poražen, je najbolj zaskrbljujoča utvara tega časa
16. 08. 2021 20.18
"Nekdo bo pravi zmagovalec zato, ker bo skupnost potegnil skupaj, ne zato, ker bo porazil nasprotno stran," je na slovesnosti v počastitev dneva združitve prekmurskih Slovencev z matičnim narodom dejal predsednik republike Borut Pahor. Slovesnosti na dvorišču gradu v Beltincih sta se udeležila predsednik vlade Janez Janša in predsednik državnega zbora Igor Zorčič, prisotni pa so bili tudi praporščaki domoljubnih in veteranskih organizacij, nekateri poslanci DZ, župani okoliških občin in predstavniki verskih skupnosti.

Tadej Pogačar: 'Počutim se kot takrat, ko sem se pripeljal na Elizejske poljane'
14. 08. 2021 19.36
"Mali Tadej s Klanca, saj že ne vem več, kaj naj ti rečem." Tako je čestitko Tadeju Pogačarju začel komendski župan Stanislav Poglajen, ponosen, da je ime domačega kraja, rodne občine Komenda, ponesel po vsem svetu. "Ne glede na to, kje boš v prihodnosti kolesaril, pričakujemo, da boš tudi po Komendi še kdaj naredil kakšen krog," je sklenil župan.

Je nižanje kazni za prehitro vožnjo res dobra rešitev?
12. 08. 2021 06.00
Navaditi se bomo morali na številne novosti v cestnem prometu. Kaj vse prinaša spremenjena zakonodaja? Ali je nižanje kazni za prehitro vožnjo, še posebej tam, kjer je veliko otrok, res dobra rešitev? Kaj konkretno prinašajo spremembe, je v oddaji 24UR ZVEČER razložil strokovnjak za prometno varnost Andrej Brglez.

Več obmejnih cest po novem prepovedanih za turiste: kazen 200 evrov
05. 08. 2021 16.36
Cesta med mejnima prehodoma Sečovlje in Dragonja je po novem dovoljena zgolj za lokalni promet. Pristojni želijo s tem obmejna naselja razbremeniti kolon pločevine, ki se v poletni sezoni, ko vozniki iščejo bližnjice in hitrejši prehod meje, valijo proti Hrvaški, pri tem pa popolnoma zavzamejo lokalne prometnice in ohromijo promet. Rešitve so veseli tako domačini – ti so več let opozarjali na trume turistov, ki so se valile skozi vasi – kot tudi dnevni migranti, ki jim bo tako olajšan prehod v Istro. Podobno so prometni režim uredili tudi med Ilirsko Bistrico in mejnima prehodoma Jelšane ter Novokračine, pa tudi na Obrežju in v Slovenski vasi.

Veter podiral drevesa in odkrival strehe, zrušil se je rastlinjak
01. 08. 2021 07.23
Po državi so se pojavljali krajevno močnejši nalivi. V Mengšu se je porušil rastlinjak, v Kamniku je zalilo klet hotela Malograjski dvor. Močan veter je podrl več dreves na vozišča in reklamni pano na osebno vozilo.

Voda zalivala kleti, veter ruval drevesa, klestila tudi debela toča
31. 07. 2021 09.40
Močno neurje s točo je nastalo v Posočju in se nato čez Gorenjsko in severni del Ljubljanske kotline pomikalo proti vzhodu. Toča je povzročila veliko škode predvsem na kmetijskih površinah. Gasilci so imeli polne roke dela, saj je meteorna voda zalivala kleti, veter pa je podiral drevesa in odkrival strehe. Neurja so nepripravljena ujela tudi planince.

Vrtovec in Gewesslerjeva sta se zapeljala po prenovljenem železniškem predoru Karavanke
29. 07. 2021 17.05
Z vožnjo z vlakom skozi železniški predor Karavanke sta infrastrukturni minister Jernej Vrtovec in njegova avstrijska kolegica Leonore Gewessler slovesno obeležila zaključek varnostno-tehnične nadgradnje predora. Oba sta prepričana, da železnice predstavljajo hrbtenico mobilnosti prihodnosti.

Digitalna preobrazba in politična agenda digitalizacije
24. 07. 2021 07.25
Digitalna preobrazba je globalna agenda (t. i. levega in desnega) političnega in celotnega poslovnega sveta, ki jo je prav pandemija covida-19 postavila na piedestal. Digitalizacija je ena od ključnih prioritet EU in slovenskega predsedovanja Svetu EU. Po novem pa imamo tudi ministra za digitalno preobrazbo! Vse kaže, da bo digitalizacija ključna politična agenda, ki bo pomembna za pozicioniranje na naslednjih volitvah. A kaj bo implementirano tudi v praksi?

V slovenski Istri sezona boljša od napovedi, vrnili so se tuji gostje
21. 07. 2021 14.55
Letošnja turistična sezona v slovenski Istri je boljša od lanske in tudi od napovedi, prav tako so se v večjem številu vrnili tuji gostje, ugotavljajo v štirih istrskih turističnih organizacijah. Ob ugodnih trendih pa je pogled usmerjen naprej, pri čemer si ne želijo ponovnega zaprtja turistične dejavnosti.

Pri Metliki s skokom padalcev počastili junakinjo Hano Seneš
19. 07. 2021 18.37
V Prilozju pri Metliki so prvič obeležili dan slovensko-izraelskega prijateljstva v spomin na skupen boj proti nacizmu in fašizmu med drugo svetovno vojno. Hkrati so obeležili 100. obletnico rojstva izraelske junakinje Hane Seneš, ki je takrat kot padalka pristala v Beli krajini. Poudarili so, da je gre za junaško zgodbo, ki je naroda povezala.

Neurje po Sloveniji: zalivalo kleti, odkrivalo strehe, poplavljalo na Koroškem
18. 07. 2021 12.14
Uprava za zaščito in reševanje je poročala o številnih zalitih kleteh, podrtih drevesih in odkritih streh. V Vojniku je v stanovanjsko hišo udarila strela, na Koroškem so siloviti nalivi poplavili ceste in polja. Ponoči bodo padavine postopno povsod ponehale, začelo se bo jasniti. Proti jutru bo ponekod po nižinah nastala kratkotrajna megla, je zapisano na spletnih straneh Agencije RS za okolje.

Selitveni prirast lani najvišji po letu 2008
17. 07. 2021 11.39
V Slovenijo se je lani priselilo dobrih 36.100 prebivalcev ali skoraj 18.400 več, kot se jih je odselilo. Selitveni prirast je bil najvišji po letu 2008, so navedli na državnem statističnem uradu. V primerjavi z letom 2019 je bilo priselitev 15 odstotkov več, odselitev pa 17 odstotkov več.

Trinajstletna kalvarija Črnomaljcev – neznosen smrad in onesnaževanje z digestatom iz bioplinarne
13. 07. 2021 06.00
Digestat iz Petrolove bioplinarne, ki se uporablja za gnojenje kmetijskih površin, že drugo leto ni primeren za uporabo, je ugotovil okoljski inšpektorat. Digestat oziroma odpadek, kot mu pravijo lokalni aktivisti, v Beli krajini razburja že več kot desetletje, sistemske rešitve pristojna ministrstva doslej še niso našla.

V Gornji Radgoni se spominjajo odhoda zadnjega agresorskega vojaka, slovesno tudi na Ljubelju
03. 07. 2021 08.05
V Gornji Radgoni je potekala osrednja slovesnost ob 30-letnici samostojne Republike Slovenije in v spomin na odhod zadnjega agresorskega vojaka iz mesta. Slavnostni govornik bo predsednik državnega sveta Alojz Kovšca. Slovesno je bilo tudi na Ljubelju, kjer so se spomnili osvoboditve mejnega prehoda pred 30 leti.

Hojs glede predsedovanja Svetu EU: varovanje v mehurčkih, policija odlično usposobljena
30. 06. 2021 16.06
Minister za notranje zadeve Aleš Hojs je v okviru vladnega obiska Podravja obiskal mejni prehod Gruškovje in se srečal z župani občin ob južni schengenski meji. Te bodo tudi letos prejele sredstva zaradi povečanih stroškov ob nadzoru državne meje, pri nadzoru pa bodo sodelovali tudi rezervni policisti, je napovedal minister. Prav tako je ocenil, da bo predsedovanje Svetu EU z vidika zagotavljanja varnosti velik zalogaj, a verjame, da smo nanj dobro pripravljeni.

Spopad za mejni prehod Rožna Dolina: k predaji prisilil vsaj 50 vojakov JLA
28. 06. 2021 16.34
Drugi dan osamosvojitvene vojne je v naselju, nedaleč od Nove Gorice, s približno 1000 prebivalci, v večernih urah potekal spopad za mejni prehod Rožna Dolina. V spomin na osvoboditev mejnega prehoda tisti petek pred natanko 30. leti je potekala prireditev, zbrane je nagovoril polkovnik Vlado Pakiž, poveljnik Teritorialnega polka 1. brigade Slovenske vojske.

Čestitke in poslanice politikov, Pahor: Slovenija je rojena za uspeh
25. 06. 2021 18.44
Ob današnjem dnevu državnosti iz slovenskih političnih vrst prihajajo čestitke. Ob praznovanju 30 let samostojne Slovenije so v parlamentarnih strankah izpostavili dosežke v zadnjih treh desetletjih, v delu opozicijskih strank, ki se ne bodo udeležile osrednje državne proslave, pa so ob tem tudi kritični do potez aktualne vlade.

Žiga odpira restavracijo Žigola, postal je tudi ambasador gastronomije
25. 06. 2021 09.02
Žiga Gabrovec se je prebil vse do finala MasterChefa Slovenija, ko je moral priznati premoč Brunu Šulmanu. Bogatejši za nova znanja in poznanstva nadaljuje svojo kulinarično pot. Odpira lastno restavracijo, v kateri bo goste razvajal s kvalitetnimi lokalnimi sestavinami, kot ambasador gastronomije pa bo svoj domači kraj s ponosom predstavljal širši Sloveniji in turistom.

Pri sestopu s Triglava umrl 73-letni planinec, padel 50 metrov v globino
21. 06. 2021 09.27
Pri sestopu s Triglava na območju občine Bovec se je pri padcu smrtno ponesrečil 73-letni planinec. Z vojaškim helikopterjem so pokojnega planinca odpeljali v dolino, zdravnik pa je odredil sanitarno obdukcijo. Tuja krivda je izključena.

Po padcu pri sestopu s Triglava umrl planinec
19. 06. 2021 19.34
Danes okoli 14. ure se je pri sestopu s Triglava, na območju občine Bovec, pri padcu smrtno ponesrečil planinec, poroča center za obveščanje uprave za zaščito in reševanje. Planinca so s helikopterjem prepeljali v dolino.

Sodišče odločilo: Sprememba imena Titove ceste v Radencih se odpravi
01. 06. 2021 09.17
Ustavno sodišče je odločilo, da se sporna ulica v Radencih, ki jo je občinski svet iz Titove ceste preimenoval v Cesto slovenske osamosvojitve, do drugačne ureditve spet preimenuje v Titovo cesto. Ustavno sodišče je tudi zavrglo zahtevo za oceno ustavnosti in zakonitosti vsebine zahteve za razpis referenduma v Radencih, ki jo je vložil župan, kar pomeni, da bodo krajani o imenu sporne ulice naposled odločali na referendumu. Sodnik dr. Jaklič je v ločenem odklonilnem mnenju sicer zapisal, da po njegovi oceni pobudniki stanovalci nimajo pravnega interesa.

Prejeli gradbeno dovoljenje za sončno elektrarno v Zlatoličju: gradnja precejšen izziv
31. 05. 2021 11.28
Ptujska upravna enota je Dravskim elektrarnam Maribor (DEM) izdala gradbeno dovoljenje za gradnjo petega segmenta sončne elektrarne v Zlatoličju. Kot je ugotovila, je gradnja skladna z določili odloka o občinskem prostorskem načrtu občine Hajdina in sprejemljiva tudi po presoji sprejemljivosti posega v naravo, so sporočili iz DEM.