Slovenske občine

Milena Zupančič prejela Badjurovo nagrado za življenjsko delo
26. 10. 2022 08.53
Igralka Milena Zupančič je na otvoritveni slovesnosti ob začetku 25. festivala slovenskega filma v Portorožu prejela Badjurovo nagrado za življenjsko delo. Svečano otvoritev, ki so jo obiskali tudi državna sekretarka za kulturo v kabinetu predsednika Vlade RS dr. Kaja Širok, vodja kabineta na ministrstvu za kulturo Nina Ukmar in župan občine Piran Đenio Zadković, je povezoval Toni Cahunek, z glasbenimi točkami pa jo je popestril Jure Ivanušič.

31 let, odkar je zadnji vojak JLA zapustil Slovenijo
25. 10. 2022 08.45
25. 10. je dan suverenosti, ko je zadnji vojak Jugoslovanske ljudske armade (JLA) zapustil območje Slovenije. V noči na sredo bo minilo 31 let, odkar je Slovenijo zapustil zadnji vojak JLA. S tem je bila v Sloveniji zaključena osamosvojitvena vojna, Slovenija pa je postala suverena država. Letos je osrednja slovesnost potekala v Gornji Radgoni. Slavnostni govornik je bil minister za obrambo Marjan Šarec: "Slovenska osamosvojitev je častno, je največje dejanje, zanj pa sta bila zaslužna tedanja celotna slovenska politika in celotno slovensko ljudstvo."

'Migranti za seboj puščajo smeti, odgovornosti zanje ne prevzame nihče'
25. 10. 2022 09.52
Krajani zalednih obalnih vasi imajo dovolj. Migranti, ki jih je iz dneva v dan več, za seboj puščajo velike količine smeti, za katere nihče noče prevzeti odgovornosti. Kot pravi predsednik KS Zazid Dejan Švab, se pristojni izgovarjajo na birokracijo in postopke, smeti pa ostajajo. Na koprski občini pravijo, da odvoz smeti poteka po določenem postopku, čemur pritrjujejo tudi v uradu za oskrbo in integracijo migrantov ter v Marjetici Koper. A postopki so dolgotrajni in kot pravi Švab, se vse ustavi pri denarju.

Deveterica večnih županov – kdo bo vztrajal in kdo ima dovolj?
25. 10. 2022 06.00
Devet občin od 212 vodijo tako imenovani večni župani – zdržema kar 28 let, kolikor je minilo od reforme lokalne samouprave leta 1994. Za še štiri leta namerava mandate podaljšati šesterica. Zakaj in kdo ima po sedmih mandatih dovolj?

Kandidati o 'versko slepi državi' in prepletanju religije s politiko
20. 10. 2022 08.21
Vera je od nekdaj krojila ustroj države. Vpliva tako na načela prebivalstva kot tudi na zakone. Po poganstvu je prišlo krščanstvo, danes pa v Sloveniji deluje več deset registriranih cerkva in drugih verskih skupnosti. Poudarek na beli krščanski Evropi se je sicer znova zbudil v času begunskega vala leta 2015, jabolko spora pa je pri nas že pred tem predstavljala tudi izgradnja prve džamije v Sloveniji. Religija in vera sta tako kljub načelom ločenosti države in verskih skupnosti, svobodnega delovanja le-teh in načelu enakopravnosti verskih skupnosti še kako vpeta v politično dogajanje v Sloveniji. Kakšen pogled pa ima na odnos med državo in religijo sedmerica predsedniških kandidatov?

Najvišja povprečna plača v Podlehniku, najmanj delovno aktivnih v Kuzmi
20. 10. 2022 06.00
Še pred nedeljskim prvim krogom predsedniških volitev se pričenja kampanja pred lokalnimi volitvami, ki bodo v nedeljo, 20. novembra. Novinarji rubrike Dejstva bomo pod drobnogled vzeli kandidate za župane in občinske svete, med seboj primerjali občine, kako se je življenje prebivalcev v tem mandatu izboljšalo oziroma spremenilo, koliko projektov so zaključili in koliko evropskih milijonov pravočasno počrpali. Začenjamo s povprečno plačo, ki je v Sloveniji lani znašala 1.969 evrov bruto.

Prostovoljci dobrodelnih društev: Naša skladišča, police in hladilniki so prazni
19. 10. 2022 06.00
Da nismo zgolj v primežu energetske, temveč tudi humanitarne krize, te dni pričajo prazne police in hladilniki v skladiščih humanitarnih društev. Prvič se soočamo s tem, da se že do popoldneva izpraznijo, pripovedujejo prostovoljci. Polovica vseh uporabnikov za pomoč prosi prvič v svojem življenju. Številni že zdaj tehtajo med plačilom položnic in nakupom osnovnih živil, kaj bo šele pozimi, ko bodo položnice še višje in stiske še večje? Medtem pa ogromne količine neoporečne hrane, ki je tik pred iztekom roka ali pa ima zgolj poškodovano embalažo, ali pa hrane v menzah, še vedno pristane v smeteh, namesto, da bi jo namenili ljudem v stiski.

Kako zelo nas ogroža sevanje, če Putin z jedrskim orožjem napade Ukrajino?
13. 10. 2022 12.01
Po zaostrovanju odnosov med Rusijo in Ukrajino ter posrednih grožnjah ruskega predsednika Putina z morebitno uporabo jedrskega orožja smo preverili, kako se na morebitne posledice pripravlja Uprava za zaščito in reševanje. Kot so dejali, jedrska nesreča ali uporaba jedrskega orožja v vojni v tujini, zunaj tisočkilometrskega območja, težko huje prizadene Slovenijo. Zato mirijo, da uporaba posebnih zaščitnih sredstev in zaklanjanje ne bi bilo potrebno.

'Prepričanje, da je paliativna oskrba namenjena samo umirajočim bolnikom, je zmotno'
08. 10. 2022 19.22
Kot vsako leto drugo soboto v oktobru praznujemo svetovni dan hospica in paliativne oskrbe. Ta dan nas opominja, da paliativna oskrba pomembno izboljša kakovost življenja bolnikov z neozdravljivo boleznijo in da mora biti kot temeljna pravica dostopna vsem. Ob tej priložnosti smo opravili intervju z Majo Kolšek Šušteršič, družinsko zdravnico in članico Slovenskega združenja paliativne in hospic oskrbe, katerega predsednica je Maja Ebert Moltara, ki je tudi vodja oddelka za akutno paliativno oskrbo. V sredo se je na temo paliativne oskrbe odvila tudi novinarska konferenca, na kateri so predstavili izkušnje z mobilnimi paliativnimi timi ter vlogo družinskega zdravnika kot temelja paliativne oskrbe.

Dončićev Dallas v Celju odpira prvi tovrstni igrišči v Evropi
03. 10. 2022 13.15
NBA franšiza Dallas Mavericks, za katero od leta 2018 navdse uspešno nastopa Luka Dončić, je v Celju financirala izgradnjo dveh zunanjih košarkarskih igrišč, ki bosta uradno odprti v torek. Kot so sporočili na spletni strani Mestne občine Celje, gre za prvi igrišči ene od NBA ekip na evropskih tleh.

Zaradi dežja udor strehe na telovadnici v Kranju, sprožilo se je tudi več plazov
01. 10. 2022 08.36
V večjem delu Slovenije je dež ponehal. Kot so napovedovali vremenoslovci, se je stanje po državi umirilo, Arso za danes ni izdal opozoril. Je pa zaradi razmočenosti terena odtrgalo cesto na Črnivec, v občini Hrpelje-Kozina pa je plaz poškodoval stanovanjsko hišo, ki ni več primerna za bivanje. Zadnje deževje je povzročilo tudi dodaten udor strehe na telovadnici OŠ Franceta Prešerna. Ljubljanica na Ljubljanskem barju poplavlja na območjih pogostih poplav. Tudi Krka se še razliva na območjih vsakoletnih poplav, vendar že upada. Minister za obrambo Marjan Šarec je obiskal Osilnico in si ogledal škodo.

Cigler Kralj napačno o padcu rodnosti, Prebilič posplošeno o izseljevanju s podeželja
29. 09. 2022 06.00
Kot tretja po vrsti sta se sinoči v oddaji 24UR ZVEČER soočila vodja poslanske skupine Nove Slovenije Janez Cigler Kralj in kočevski župan Vladimir Prebilič. Ciglerja Kralja so kot predsedniškega kandidata podprli krščanski demokrati, Prebiliča pa volivci in zunajparlamentarna stranka Vesna. Drži trditev Ciglerja Kralja, da rodnost v Sloveniji pada? Se je iz Slovenije res izselilo prek sedem tisoč mladih? Se podeželja res praznijo, kot pravi Prebilič?

Ne drži, da ima soprog Pirc Musarjeve vsa podjetja v Sloveniji
27. 09. 2022 06.16
V nizu predvolilnih soočenj, ki jih med predsedniško kampanjo pripravlja naša medijska hiša, sta se sinoči v oddaji 24UR ZVEČER najprej srečala dosedanja favorita za zmago po anketah javnega mnenja, odvetnica Nataša Pirc Musar in poslanec SDS Anže Logar. Oba kot neodvisna kandidata s podporo strank. Kako točna sta bila pri navajanju podatkov? Ali podpirata posel z oklepniki nekdanje vlade Janeza Janše? Ali držijo trditve Pirc Musarjeve o podjetjih njenega moža?

Italijani volijo nov parlament: Melonijeva računa na premierski stolček
25. 09. 2022 07.50
V Italiji so se ob 7. uri zjutraj odprla volišča. Okoli 50 milijonov volivcev izbira člane poslanske zbornice in senata. Zmaga se obeta desnemu polu, največ glasov naj bi dobila postfašistična stranka Bratje Italije. Njena vodja Giorgia Meloni računa, da bo postala prva predsednica vlade v Italiji. Volilna udeležba do 12. ure je bila nizka - svoj glas je oddalo manj kot 19 odstotkov volivcev.

V Osilnici in Kostelu pri odstranjevanju posledic poplav pomaga tudi vojska
19. 09. 2022 09.11
Po hudem deževju, ki je največ škode povzročil na jugovzhodu države, sta občini Osilnica in Kostel zaprosili za pomoč slovenske vojske. Obrambni minister Marjan Šarec je sporočil, da je bila vojska na zaprosilo aktivirana. Pri odpravljanju posledic vodne ujme trenutno sodeluje 60 pripadnic in pripadnikov vojske, šest tovornih in šest terenskih vozil ter bager. Na območju so sicer nekatere cestne povezave še vedno zaprte. Narasla Kolpa pa po ocenah črnomaljske občine z verjetno stoletnimi vodami na infrastrukturi v občini ni povzročila večje škode. Več bo znano, ko bo gladina reke upadla dovolj, da bo mogoče izvesti natančni pregled. Voda je sicer zalila obrečne kampe, največ škode pa je v sosednji Občini Metlika povzročila kmetu, ki mu je odnesla 300-glavo čredo ovac.

V Posočju plazovi zaprli cesto, v Ljubljani zalilo šole, galerijo, porodnišnico ...
15. 09. 2022 13.26
Po za september rekordno topli noči so Slovenijo zajela neurja z nalivi in močnim vetrom, ki so povzročila in še povzročajo kar nekaj nevšečnosti. Gasilci odstranjujejo podrta drevesa, črpajo vodo iz objektov in pomagajo pokrivati odkrite strehe. Na glavni cesti Kobarid-Bovec se je sprožilo več plazov in podorov, zato je cesta zaprta. Na Celjskem je padala toča, v Ljubljani pa je meteorna voda med drugim zalila osnovno šolo, sedež NLB, porodnišnico, lekarno in Narodno galerijo. Težave so imeli tudi na Brniku, kjer so morali nekaj letov preusmeriti na sosednja letališča.

Delno državni zavarovalnici bosta gradili zasebno bolnišnico v prestolnici
13. 09. 2022 06.00
Skoraj 20 tisoč kvadratnih metrov, 80 postelj, do 400 pacientov – takšna bo prva zasebna bolnišnica v prestolnici. Gradila jo bo družba DC Naložbe v lasti največjega zasebnega izvajalca zdravstvenih storitev, tj. Diagnostičnega centra Bled. In kdo nakup financira? Dve zavarovalnici – Zavarovalnica Triglav in Sava Re, ki sta delno v državni lasti. Kaj to pomeni za javne bolnišnice, bodo zapirale vrata zaradi odhodov kadrov v zasebništvo? Gre za siromašenje javnega zdravstva z javnim denarjem? Kaj pravi minister za zdravje Danijel Bešić Loredan? Minister Loredan v treh tednih za to konkretno temo še ni našel časa za pojasnila.

Do leta 2026 več kot 1200 javnih najemnih stanovanj
23. 08. 2022 14.19
Stanovanjski sklad RS, ki je bil uspešen pri pridobivanju nepovratnih sredstev okoljskega ministrstva in posojila Razvojne banke Sveta Evrope v skupni vrednosti 108,25 milijona evrov, namerava do leta 2026 zgraditi 1244 javnih najemnih stanovanj po vsej državi, je povedal njegov direktor Črtomir Remec. Cilj pa ostaja, da bi sklad že do leta 2025 razpolagal z 10.000 najemnimi stanovanji.

Praznujemo dan združitve prekmurskih Slovencev z matičnim narodom
17. 08. 2022 06.44
Zaznamujemo državni praznik, dan združitve prekmurskih Slovencev z matičnim narodom. Z njim se spominjamo množičnega ljudskega zborovanja v Beltincih 17. avgusta 1919, ko je po prvi svetovni vojni množica plebiscitarno podprla priključitev Prekmurja matični domovini. "Dan, ko se spominjamo združitve prekmurskih Slovencev z matičnim narodom, je praznik vseh nas," je ob prazniku združitve prekmurskih Slovencev z matičnim narodom zapisal premier Robert Golob.

Požar pod Socerbom: aktivni še dve žarišči, gasilce skrbi burja
09. 08. 2022 13.05
Zagorelo je na težko dostopnem terenu pod Socerbom v občini Koper ob italijanski meji. Kot zagotavlja vodja intervencije Jan Brodar, ljudje niso ogroženi. Po besedah vodje nočne izmene Davida Hrvatina sta aktivni še dve žarišči. Ponoči gasilci ne bodo imeli pomoči iz zraka, skrbi jih predvsem burja.

Noč po požaru na območju Devina in Sesljana mirna
07. 08. 2022 09.01
Noč je na območju Devina in Sesljana, kjer je v soboto izbruhnil obsežen požar, minila razmeroma mirno. Gasilci in prostovoljci so ponoči nadzorovali dogajanje, zjutraj pa je steklo delo na pogoriščih. Na kraju so gasilci, gozdna policija in druge javne sile, stanje je pod nadzorom.

'Pripravljeni smo na alarm, če bo treba količino prepeljane vode povečati'
05. 08. 2022 12.19
Državni sekretar na ministrstvu za obrambo Rudi Medved in direktor Rižanskega vodovoda Martin Pregelj sta spregovorila o tem, kako tečejo aktivnosti za zagotavljanje zadostnih količin pitne vode za slovensko Istro. Kot je zagotovil Medved, so pripravljeni na alarm, če bo treba količino prepeljane vode še povečati. Zagotavljanje vode za slovensko Istro je uspešno, je poudarili Domen Torkar iz Civilne zaščite, kjer poudarjajo, da bodo tudi v prihodnje odpravljali ozka grla, ki se lahko pri tem pojavljajo, in zagotavljali potrebne količine za zagotavljanje pitne vode.

Most prostovoljcev: 'Potres je prinesel izbruh ljubezni, dobrote'
03. 08. 2022 11.03
Mestni svet mesta Petrinja je na predlog Iniciative meščanov Petrinjsko Proljeće že maja sprejel sklep o spremembi imena mostu čez reko Petrinjčico. Most prostovoljcev so ga poimenovali zato, da bi se zahvalili vsem prostovoljcem, ki so nesebično pomagali po rušilnem potresu z epicentrom v Petrinji in magnitudo 6,2, ki je stresel tla konec leta 2020. Tudi Slovenija je sosedom v stiski priskočila na pomoč. Slovesno postavitev nove plošče ob mostu bodo organizirali 10. avgusta 2022.

Zračne sile Slovenske vojske letos na pomoč poletele že 406-krat
02. 08. 2022 13.13
Posadke helikopterjev in letal Slovenske vojske so v prvih sedmih mesecih leta poletele na pomoč že 406-krat, pri tem prepeljale ravno toliko poškodovanih ali obolelih oseb in skupaj letele 832 ur. To presega letno raven vseh reševanj v preteklih letih, ki v povprečju znaša 700 ur letenja. Samo v juliju so sodelovale pri gašenju 13 požarov.

Svetovni pokal v športnem plezanju letos prvič v Kopru
28. 07. 2022 09.36
26. tekma svetovnega pokala v športnem plezanju se bo letos po četrt stoletja iz Kranja prestavila v Koper, iz dvorane pa na prosto. Nova plezalna stena Plezalnega centra Koper – Plus Climbing bo 2. in 3. septembra gostila največja imena športnega plezanja. Ali bo aktualna olimpijsko prvakinja Janja Garnbret branila lansko zmago v Kranju, pa zaenkrat še ni znano.

Intervencijsko posekan les mora čim prej iz gozda, čas za drva bo pozneje
27. 07. 2022 18.26
Ob ustvarjanju protipožarnih presek, da se obsežen požar na Krasu ne bi še bolj širil, so posekali številna drevesa. "Sekalo se je vse: državne, občinske, zasebne parcele," je dejal župan občine Miren-Kostanjevica Mauricij Humar. Ta lesna masa, ki zdaj leži na tleh, pa je zelo nevarna, saj se bojijo, da bi prišlo do ponovnega vžiga. Zato bo sledilo pospravilo intervencijsko posekanega lesa na koridorjih, kjer so sekali. Danes je bila izdana odredba, da bo do 20. avgusta treba odstraniti ta požagani les. Zasebni lastniki ga lahko do 8. avgusta odstranijo sami, če se bodo odločili za to, morajo to sporočiti do 1. avgusta. Les se bo vozil na deponijo, kjer bo zmlet v sekance in nato prodan na trgu, denar pa bo čim bolj pravično razdeljen lastnikom. Za lokacijo odvoza so izbrali območje pod Cerjem, ki je dostopno tudi za tovornjake. Stroške odstranjevanja lesa bo prevzela država.

Dežja na Krasu skoraj ni bilo, na terenu ostaja 58 gasilcev
26. 07. 2022 06.32
V torek se je iztekel že 12. dan od začetka požarnega dogajanja na Krasu. Požar še vedno ni dokončno pogašen, kajti od težko pričakovanega in nujno potrebnega dežja na Krasu ni bilo praktično ničesar. Še več, v nadaljevanju sta sonce in predvsem veter nenehno držala gasilce v pripravljenosti. Pojavljala so se manjša žarišča na različnih koncih, a so bili tudi gasilci (bilo jih je 143 s 44 vozili) učinkoviti. Ponoči bo na Krasu ostala ekipa 58 gasilcev iz treh gasilskih regij – gorenjske, dolenjske in severnoprimorske.

V slovensko Istro začeli voziti vodo z Notranjske
26. 07. 2022 07.11
Pri Planini so iz reke Unice začeli črpati vodo za potrebe slovenske Istre. Vojaški in gasilski tovornjaki s cisternami bodo surovo vodo prevažali do vodarne Rižanskega vodovoda v Cepkih pri Dekanih. Vodo prevažajo s štirimi gasilskimi avtocisternami in štirimi cisternami Slovenske vojske, so sporočili iz Uprave za zaščito in reševanje. Črpanje lahko poteka 24 ur na dan, v rotaciji pa je sedem enot. "Trenutno lahko prečrpamo 5000 litrov na minuto," je povedal Domen Torkar iz Uprave za zaščito in reševanje.

Na požarišču stabilno, na preži ostaja še dobrih 100 gasilcev
25. 07. 2022 06.41
Razmere na goriškem Krasu, kjer so se v preteklih dneh borili z največjim požarom v Sloveniji do zdaj, so stabilne. Na požarišču bo ponoči ostalo 139 gasilcev belokranjske gasilske regije, so napovedali v regijskem štabu Civilne zaščite za severno Primorsko. Podobno število naj bi jih bilo tudi v torek čez dan. Takrat so sicer napovedane tudi padavine, vendar se bojijo, da ne bodo prinesle takšnega učinka, kot si želijo. Plohe so namreč napovedane šele ob 12. uri, in ne že zjutraj, padlo pa bo največ od sedem do 15 litrov na kvadratni meter, kar ni veliko.

Požar je pod nadzorom, a Kras bo ponoči vseeno varovalo 700 gasilcev
24. 07. 2022 07.20
Nedelja je bila na Krasu vsekakor mirnejša in bolj optimističen od preteklih dni, so zvečer zadovoljno sporočili iz regijskega štaba za civilno zaščito Severna Primorska. Skozi celoten dan je potekalo gašenje manjših žarišč, večjega širjenja požara namreč ni bilo. Enote na tleh so izvajale predvsem čiščenje in zalivanje robov požarišč, bolj aktivno pa je bilo gašenja iz zraka. V nočni izmeni ostaja približno 700 gasilcev.