Smc

Kandidaturi Kranjca naklonjeni v NSi, nepovezani poslanci zadržani

16. 04. 2021 15.11

Podporo kandidaturi Janeza Kranjca za ustavnega sodnika je po posvetovanjih pri predsedniku republike Borutu Pahorju izrazil tudi vodja poslancev NSi Jožef Horvat. Sodeč po dosedanjih napovedih Kranjcu do imenovanja ne manjka veliko poslanskih glasov, poleg tega se vse poslanske skupine še niso dokončno opredelile.

Ustavno sodišče je začasno zadržalo prepoved javnih shodov

15. 04. 2021 19.10

Ustavni sodniki so začasno zadržali izvajanje vladnega odloka o začasni omejitvi gibanja in prepovedi zbiranja ljudi, v delu, ki se nanaša na prepoved shodov. Vladi so obenem naložili, naj pripravi novo ureditev v sedmih dneh, pri tem pa mora upoštevati pomen shodov za delovanje demokratične države. Shodi do 18. aprila sicer ostajajo prepovedani, je še odločilo Ustavno sodišče RS.

Počivalšek: Želja koalicije je, da predsedovanje DZ prevzame Jožef Horvat

15. 04. 2021 22.30

Na Brdu pri Kranju se je zbral vrh koalicije, na katerem so po besedah Mateja Tonina začrtali pot naprej, zlasti na področju gospodarstva in zdravstva. Koalicija ostaja trdna in uživa parlamentarno stabilnost, je poudaril Zdravko Počivalšek. Glede na nova razmerja pa bodo znova poskusili z zamenjavo predsednika Državnega zbora. Da lahko Jožef Horvat "brez večjih težav dobi okrog 50 glasov", meni Tonin, a prizna, da je večja težava razrešitev obstoječega predsednika DZ.

Koalicija za uresničitev ključnih projektov, kot sta demografski sklad in davčna reforma

15. 04. 2021 08.25

Na Brdu pri Kranju se je sestal širši koalicijski vrh. Glavna nit srečanja je bilo uresničevanje zavez koalicijske pogodbe, med ključnimi projekti so se znašli demografski sklad, zakon o dolgotrajni oskrbi, ukrepi za digitalizacijo, davčna reforma in tudi zakon o investicijah v zdravstvo. Vrha se je v imenu poslanske skupine DeSUS udeležil tudi poslanec Robert Polnar, in to kljub temu, da DeSUS ni več del koalicije, sam Polnar pa ni več član Desusa.

Golubović dejanje na kolegiju označil za škandal brez primere

15. 04. 2021 12.26

V opoziciji ponovno zahtevajo sklic seje kolegija predsednika DZ, na katerem bi spet odločali o sklepu, da bi poslanci poslanske skupine nepovezanih poslancev lahko delovali v delovnih telesih DZ. Na podlagi te odločitve se bodo po besedah vodje poslancev LMŠ Braneta Golubovića odločali, kako naprej. Dejanje na kolegiju je sicer označil za škandal brez primere in neposreden napad na parlamentarno demokracijo. Han je ocenil, da so prišli do konca normalne demokracije.

V LMŠ za mesto ustavnega sodnika znova predlagajo Terška

15. 04. 2021 13.46

Posvetovanja vodij poslanskih skupin s predsednikom republike Borutom Pahorjem so pokazala, da je poleg Janeza Kranjca, ki sicer ne uživa podpore dela opozicije, v igri še nekaj morebitnih kandidatov za mesto ustavnega sodnika. Imen v poslanskih skupinah ne razkrivajo, le v LMŠ so Pahorju kot kandidata znova predlagali Andraža Terška.

Nepovezani poslanci ne bodo člani delovnih teles

14. 04. 2021 17.03

Kolegij predsednika DZ je odločil, da štirje poslanci poslanske skupine nepovezanih poslancev ne bodo člani delovnih teles DZ. To odločitev omogoča peti odstavek 33. člena poslovnika DZ. Ta odstavek namreč določa, da kolegij pri sestavi delovnih teles in določanju funkcij v njih lahko upošteva tudi poslansko skupino nepovezanih poslancev.

Vrh koalicije v četrtek na Brdu pri Kranju o realizaciji zavez in nadaljnjem delu

13. 04. 2021 18.52

Ministrska ekipa in koalicijski poslanci se bodo v četrtek popoldne sestali na Brdu pri Kranju. Na dnevnem redu je pregled realizacije koalicijskih zavez in njihovo izpolnjevanje do konca mandata. Verjetno pa se ne bodo mogli izogniti razpravi o vprašanju števila koalicijskih glasov v DZ.

V razpravi glede ugotovitev računskega sodišča poslanci vztrajali pri že znanih stališčih

13. 04. 2021 08.47

Poslanska razprava o priporočilih glede ugotovitev računskega sodišča o učinkovitosti nabav zaščitne in medicinske opreme je pokazala različne poglede na tematiko. Iz vrst opozicije je bilo med drugim slišati očitke vladi zaradi neučinkovitega spopadanja z epidemijo, koalicijski poslanci pa sejo vidijo kot opozicijski politični obračun.

Direktor STA vladi sporočil, da ji omogoča dostop do vseh poslovnih knjig in spisov

12. 04. 2021 09.21

V soboto je minil 100. dan, odkar Slovenska tiskovna agencija ni dobila plačila za opravljeno javno službo, s tem pa jo vlada na pragu 30. letnice obstoja peha v propad, pravi direktor Bojan Veselinovič. V dopisu je vladi sporočil, da ji kot edinemu družbeniku STA omogoča dostop do vseh poslovnih knjig in spisov, četudi nikoli niso prejeli takšne zahteve.

Javnomnenjska raziskava: podpora vladi se je v letu dni prepolovila

12. 04. 2021 18.00

V primerjavi z aprilom 2020, ko je delo vlade Janeza Janše kot pozitivno ali zelo pozitivno ocenilo 44 odstotkov vprašanih, se je podpora vladi leto dni kasneje prepolovila, kažejo rezultati javnomnenjske raziskave, ki jo za Delo opravlja Mediana.

V DeSUS naj bi zgladili nesoglasja, delovali bodo kot stranka sredine

12. 04. 2021 08.50

Iz DeSUS so po zasedanju izvršnega odbora in sveta stranke sporočili, da so zgladili nesoglasja, ki so v zadnjih dneh odmevala med strankinimi poslanci in začasno vodjo DeSUS Brigito Čokl. Odločili so se, da bodo delovali skupno, da ne bodo dovolili, da jih razdirajo drugi ali da se razdvajajo sami, je dejala Čoklova in napovedala, da bodo stranka sredine.

Neuradno naj bi koalicija k odstopu pozivala poslanca Židana

08. 04. 2021 19.46

Že vse od leta 2008 nobena vlada ni izpeljala svojega mandata do konca. Tudi v letu 2021 se ponovno pogovarjamo o možnosti predčasnih volitev, že četrtih v samostojni Sloveniji. Ugibanj je veliko, a dejstvo je, da imamo v parlamentu v najbolj negotovih časih PAT pozicijo, vse več je tudi razklanosti in nestrpnosti. Tako ena kot druga stran si poskušata zagotoviti potrebnih 46 glasov. Nekateri so za rošado na vrhu Državnega zbora, drugi za ustavno obtožbo. Če se bo slednja odvila šele čez mesec dni, se bo ponovni poskus menjave predsednika DZ zagotovo odvil prej.

Za spremembo zakonodaje zbrali 8000 overjenih podpisov

06. 04. 2021 17.28

Sindikat poštnih delavcev je v odprtem pismu izpostavil krivico, da je Pošta Slovenije, ko je govora o nujnih dejavnostih, vedno poimensko izpostavljena, tudi pri stavki so obravnavani kot družba posebnega pomena, kjer ni mogoče v celoti prekiniti delovnega procesa. Kljub temu v epidemiji glede pravic delavcev niso del kritične infrastrukture. "Nujno je potrebna sprememba zakonodaje, ki ureja delo Pošte Slovenije," so prepričani, v ta namen so zbrali tudi 8000 overjenih podpisov. Izpostavili so tudi dvoličnost političnih strank, ki jim podporo izkažejo, ko potrebujejo promocijo, nato pa pošto zopet pričaka hladen tuš.

Različni odzivi na vložitev predloga ustavne obtožbe: 'Višek pritlehnosti'

02. 04. 2021 15.36

V poslanskih skupinah, ki se niso priključile predlogu ustavne obtožbe premierja Janeza Janše, so odzivi različni. NSi opozarja na namero destabilizacije političnega prostora, po mnenju SNS leva opozicija nima čuta državnosti. Nepovezani pa navajajo, da so zaradi očitkov v predlogu zapustili koalicijo. SDS, SMC in DeSUS predloga še ne komentirajo.

Sluga o Janši: Bolj ko mu popuščamo, dlje bo šel

02. 04. 2021 11.56

Nekdanja vodja poslancev SMC Janja Sluga je bila v intervjuju za Mladino ostra do predsednika stranke Zdravka Počivalška, ker se v koaliciji ni močneje zoperstavil premierju Janezu Janši. Po njeni oceni je stranka na poti, da postane satelit SDS. Janševa dejanja sicer razume kot dokazovanje lastne moči. "Bolj ko mu popuščamo, dlje bo šel," je dejala.

Opozicija vložila predlog za ustavno obtožbo predsednika vlade

02. 04. 2021 07.21

Opozicijske LMŠ, SD, Levica in SAB so v skladu z napovedjo vložile predlog državnemu zboru, da pred ustavnim sodiščem obtoži predsednika vlade Janeza Janšo. Kot je že pred dnevi povedal prvak LMŠ Marjan Šarec, mu med drugim očitajo "opustitev dolžnega ravnanja pri nakupu cepiv, uničevanje STA in poseganje v tožilstvo".

SMC o odhodu Počivalška med poslance: vodstvo bo pretehtalo različne argumente

01. 04. 2021 18.18

Izvršni odbor SMC je po neuspešnem poskusu koalicije za razrešitev predsednika DZ Igorja Zorčiča razpravljal o možnih scenarijih. Ena od možnosti je vrnitev prvaka SMC Zdravka Počivalška v DZ, čeprav si ga poslanci SMC bolj želijo na mestu gospodarskega ministra. Kot so sporočili iz SMC, so se pogovarjali o tej možnosti, a to odpira vrsto vprašanj, ki jih je treba pretehtati.

'Tudi če bodo volitve, rezultati ne bodo bistveno drugačni kot danes'

01. 04. 2021 06.00

Kje je slovenska politika pred novim zaprtjem Slovenije? Smo bližje predčasnim volitvam ali novim poskusom imenovanja novega predsednika državnega zbora? Po poskusu razrešitve Igorja Zorčiča je jasno, da doseg vladajoče koalicije – 45 glasov – zadošča za sprejemanje zakonov, ne pa za ključne odločitve. Lahko Janševo vlado, če parlament, v katerega vlada pošilja zakone, vodi po novem opozicijski Igor Zorčič? Kako hitro bi lahko imeli predčasne volitve, se lahko nova vlada vzpostavi že pred predsedovanjem Evropski uniji, ali jo bo rešil Zdravko Počivalšek in se vrnil v državni zbor ter vladajoči koaliciji zagotovil 46. glas? O tem so spregovorili predsedniki strank in poslanskih skupin.

Počivalšek med poslance? Perič: 'Marsikdo si trenutno ne želi na volitve'

31. 03. 2021 10.19

Predsednik SMC Zdravko Počivalšek je napovedal sklic izvršnega odbora stranke, na katerem bodo razpravljali o možnih scenarijih, saj sta se po njegovih besedah gospodarstvo in Slovenija na predvečer lockdowna znašla v ranljivem položaju. Glede na politični položaj v državi, je ena od možnosti tudi vrnitev Počivalška v DZ, čeprav si ga strankini poslanci bolj želijo na položaju gospodarskega ministra in menijo, da bi bil njegov odstop velika škoda, pravi vodja poslancev SMC Gregor Perič.

Državni zbor razdeljen na pol, '46 glasov trenutno nima nobena stran'

31. 03. 2021 08.45

Neuspela razrešitev prvega med poslanci je pokazala, da koalicija v državnem zboru nima več večine, je ob pozivih k predčasnim volitvam slišati iz opozicijskih vrst. Koaliciji je sicer zmanjkal en glas, napovedujejo pa že nov poskus razrešitve Igorja Zorčiča. Vodja poslancev SD, Matjaž Han, realno ocenjuje – večine v DZ trenutno nima nobena stran.

Igor Zorčič ostaja predsednik DZ

30. 03. 2021 07.22

Koalicijskim poslancem ni uspelo razrešiti predsednika DZ Igorja Zorčiča. Na glasovanju je predlog SDS, NSi in SMC podprlo 45 poslancev, za razrešitev bi jih potrebovali 46. Proti ni bil nihče. Dve glasovnici sta bili neveljavni. Opozicijske LMŠ, SD, Levica, SAB ter poslanska skupina nepovezanih poslancev so glasovanje obstruirale. Po glasovanju se je odzval tudi Zorčič: "Veseli me, da je zmagal razum." Vodja poslanske skupine SDS Danijel Krivec pa je dejal, da "to ne pomeni, da ne bomo poskusili še enkrat".

Rajić in Zorčič izstopila iz SMC, ustanovili novo poslansko skupino

30. 03. 2021 11.44

Iz stranke SMC je izstopil poslanec Branislav Rajić. Kot je povedal v izjavi za javnost, je razlogov za njegov izstop več, izpostavil pa je oddaljevanje od vrednot in ciljev stranke, nezmožnost odločanja o povezovanju z drugimi strankami ter izrazito podrejenost SMC v vladni koaliciji. Neuradno naj bi iz stranke izstopil tudi Igor Zorčič. Ali to pomeni, da mu bo sledil tudi lokalni brežiški odbor, ki velja za enega najmočnejših v državi?

V postopku predlog za razrešitev Zorčiča z mesta predsednika DZ

29. 03. 2021 12.39

O usodi Igorja Zorčiča na mestu predsednika Državnega zbora bo parlament odločal v torek. Zorčič, ki je skupaj s poslancema Janjo Slugo in Branislavom Rajićem izstopil iz SMC, je namreč napovedal, da z mesta predsednika ne misli odstopiti, zato je koalicija vložila predlog za njegovo razrešitev. Za to potrebujejo 46 glasov.

Tonin o tem, da bo nov predsednik DZ Horvat, a Zorčič nima namena odstopiti

28. 03. 2021 20.22

Novi predsednik državnega zbora bo Jožef Horvat iz NSi, je dejal minister za obrambo in predsednik NSi Matej Tonin. Dozdajšnji predsednik DZ Igor Zorčič je namreč v petek izstopil iz poslanske skupine SMC in iz koalicije. Zorčič je sicer v oddaji 24UR ZVEČER dejal, da ne namerava odstopiti, a da se ne bo oklepal stolčka, ko bo dovolj glasov za izvolitev novega predsednika DZ.

Najnižja podpora vladi doslej, meteorni vzpon Poklukarja in ocena (ne)uspešnosti cepljenja

28. 03. 2021 19.45

Vlada beleži novo najnižjo podporo doslej, saj jo podpira manj kot tretjina vprašanih, kaže raziskava Mediane. 35 odstotkov anketirancev cepilno kampanjo ocenjuje kot neuspešno, največ med njimi za to krivi neustrezen odziv vlade. Med strankami je še vedno na vrhu SDS, ki bi jo izbralo skoraj 19 odstotkov vprašanih. Meteorni vzpon je doživel minister za zdravje Janez Poklukar, ki je prehitel Boruta Pahorja, prehitela pa ga je tudi Ljudmila Novak iz vrst NSi, zato je dolgo najbolj priljubljen predsednik republike pristal na tretjem mestu.

Povsem enotna strokovna skupina predlaga popolno zaporo: Z ukrepi kupujemo čas

28. 03. 2021 07.30

"Razlika med ukrepanjem in neukrepanjem je 500 smrti do poletja," poudarja minister za zdravje. Enotna strokovna skupina pa vladi predlaga 11-dnevno zaprtje države. Vsakega posameznika prosijo, da prispeva k uspehu ukrepov. Po javnem posvetu o ukrepih je o njih odločala vlada in jih tudi sprejela.

Zorčič: Bili smo zelo potrpežljivi, a zadeve so se nalagale in nalagale

27. 03. 2021 07.00

To, kar se dogaja v zadnjem času, je navadna ugrabitev stranke in čiščenje drugače mislečih. Pričakovali bi, da bi se predsednik za porazno bilanco svojega vodenja pogledal v ogledalo in prevzel odgovornost, pa se to ni zgodilo. S takšnimi očitki Zdravku Počivalšku so poslansko skupino SMC zapustili Igor Zorčič, Janja Sluga in Branislav Rajić, ki z nekdanjim poslancem Desusa, Jurijem Lepom, ustanavljajo novo poslansko skupino.

Slovenska tragedija: '20 let kuhanja v zosu politične polarizacije'

27. 03. 2021 07.00

Stabilnost slovenskega političnega prostora je iz dneva v dan manjša, zato gre na prvi pogled razumeti, zakaj si predsednik republike Borut Pahor prizadeva za sklenitev nekakšnega dogovora o sodelovanju med političnimi strankami, ki bi državi v času, ko ta velja za eno najbolj prizadetih v epidemiji covida-19, povrnil ravnovesje. Pa vendar je realnost precej drugačna, saj se posvetov s predsednikom republike udeležujejo praktično le predstavniki vladnih strank. Zato se je ob tem vredno vprašati, kakšno dodano vrednost sploh imajo tovrstni dogodki?

Država ustanavlja hišo za otroke: 'Želimo jih zaščititi pred ponovnim doživljanjem travm'

26. 03. 2021 19.55

DZ je z 83 glasovi za in nobenim proti sprejel zakon o zaščiti otrok v kazenskem postopku in njihovi celostni obravnavi v hiši za otroke. Po besedah ministrice za pravosodje Lilijane Kozlovič zakon predvideva ustanovitev hiše, namenjene celostni obravnavi otrok, udeleženih v kazenskem postopku kot žrtve, priče ali storilci kaznivih dejanj.