Smc

Macerl: Politiki s takim načinom komunikacije ne morejo voditi države v boljšo prihodnost

13. 07. 2021 06.00

Smo priča generacijskemu preobratu, novemu zavedanju pomena zdravega okolja in solidarnosti pri njegovi zaščiti? Udeležba na referendumu zakona o vodah je zgovorna. Glasovnico je, sredi poletne vročine, oddalo več kot 783 tisoč volilnih upravičencev in velika večina, v vseh volilnih enotah, je glasovala proti zakonu ministrstva Andreja Vizjaka. Gre samo za okolje ali tudi za nestrinjanje s trenutnimi politikami vlade?

Iz opozicijskih vrst pozivi k predčasnim volitvam

12. 07. 2021 07.29

677.119 volivk in volivcev je, kot kažejo delni izidi, na referendumu zavrnilo novelo zakona o vodah – proti noveli zakona o vodah je glasovalo 86,60 odstotka volivcev, za pa 13,40 odstotka. Referendum je zaznamovala tudi druga največja volilna udeležba, na volišča se je podalo kar 46,15 odstotka vseh volilnih upravičencev.

Gre za zmago ljudi, civilne družbe in zaušnico vladi

12. 07. 2021 14.33

Kampanja Za pitno vodo je združila široko mrežo mladih aktivistov, civilno družbo, stroko, ne glede na politične barve. "Gre za mrežo in generacijo, na katero bo moral vsak, ki bo v Sloveniji hotel upravljati z javnim življenjem, računati," pravi Aljaž Pengov Bitenc. Izid referenduma predstavlja zmago civilne družbe, obenem pa prvo ljudsko glasovanje po nastopu Janševe vlade predstavlja tudi zaušnico vladajoči koaliciji. Referendum je pokazal tudi, da je prav okolje tista tema, ki bo na volišča pripeljala tudi mlade.

Zaključne besede pred volilnim molkom: 'Vse nas je povezala voda'

09. 07. 2021 10.52

Organizatorji referendumske kampanje imajo le še danes čas, da volivce in volivke prepričajo v glasovanje za novelo Zakona o vodah ali proti njej na referendumu to nedeljo. Opolnoči bo namreč nastopil volilni molk. Zanimanje volivcev za referendum je sicer veliko – v dveh dneh predčasnega glasovanja jih je glas oddalo skoraj 54.500. Ob 11. uri so na sklepni novinarski konferenci svoje stališče še zadnjič predstavili člani gibanja Za pitno vodo: "Narave in skupnosti ne damo in zanju se bomo borili še naprej."

Opozicija: Z novelo zakona bo tudi Policija talec Janeza Janše

09. 07. 2021 08.49

DZ se je lotil prve obravnave predloga novele zakona o organiziranosti in delu v Policiji, s katero bi vlada jasneje določila, katere preiskave sumov kaznivih dejanj bo NPU prevzel. Koaliciji, DeSUS in SNS se zdi primeren za nadaljnjo obravnavo, preostalemu delu opozicije pa ne. Kot opozarjajo, je tudi Policija, tako kot so STA, RTV, Računsko sodišče in drugi, talec premierja Janeza Janše.

Novela zakona o nalezljivih boleznih sprejeta, v opoziciji kritični

07. 07. 2021 18.54

Državni zbor je s 44 glasovi za in 42 proti sprejel novelo zakona o nalezljivih boleznih. Ta po navedbah vlade uresničuje ustavno odločbo, po kateri so nekateri dela zakona, povezani z ukrepi ob epidemiji, neustavni. V opoziciji so opozorili, da novela vladi omogoča preširoka pooblastila pri sprejemanju ukrepov. Njihova dopolnila, s katerimi bi denimo vladi zmanjšali možnost za prosto presojo, niso bila sprejeta.

Zaplet pri prijavah na glasovanje izven kraja stalnega prebivališča

07. 07. 2021 09.41

Na prvi dan predčasnega glasovanja na referendumu o noveli zakona o vodah je glas oddalo 24.697 volivcev oziroma 1,45 odstotka vseh volilnih upravičencev, so sporočili z Državne volilne komisije. Pobudniki referenduma pa opozarjajo na težave pri prijavah na glasovanje izven kraja stalnega prebivališča. S težavami se soočajo tudi tisti, ki želijo glasovati iz tujine, so opozorili.

Poslanci EPP proti spornemu madžarskemu zakonu. Bo Janša vztrajal na 'nevtralni' poziciji?

06. 07. 2021 15.45

Medtem ko je vse več obsodb spornega madžarskega zakona, ki diskriminira ljudi na podlagi njihove spolne usmerjenosti, Slovenija vztraja na 'nevtralni poziciji' predsedujoče Svetu EU. A ta 'izgovor' prav mogoče ne bo dovolj na srečanju skupine EPP, katere del je tudi SDS, saj je interno glasovanje pokazalo, da je za večino poslank in poslancev Evropske ljudske stranke madžarski zakon povsem nesprejemljiv. Bo po odhodu Orbana tudi Janša zapustil EPP?

Novemu interventnemu zakonu za pomoč ob epidemiji se obeta podpora

06. 07. 2021 07.43

Podporo novemu interventnemu zakonu za pomoč gospodarstvu ob epidemiji covida-19 napovedujejo poslanci strank koalicije, DeSUS in SNS, nasprotovali mu ne bodo niti v večjem delu opozicije, vendar opozarjajo, da so ukrepi, tokrat namenjeni predvsem najbolj prizadetim panogam, prepozni in nezadostni. Poslanci so govorili tudi o zakonu o nujnih ukrepih v zdravstvu, ki ga želijo pred glasovanjem v LMŠ, SD, Levici in SAB spremeniti z več dopolnili.

Na čelo UE Maribor Robert Pungerl: sodeloval pri padcu referenduma o drugem tiru

06. 07. 2021 20.10

Minister za javno upravo Boštjan Koritnik bo po naših informacijah imenoval novo začasno vodstvo druge največje upravne enote pri nas – to je mariborske upravne enote. To bo že druga v petih mesecih, na njen vrh pa bo sedel dokaj neznani mariborski odvetnik Robert Pungerl, najbolj znan po dveh odmevnih pravnih postopkih: vložil je 150.000 evrov vreden odškodninski zahtevek zoper državo zaradi prepovedi koncerta kontroverznega hrvaškega pevca Marka Perkovića - Thompsona. Sodeloval pa je tudi pri padcu referenduma o drugem tiru, ki je takrat odnesel njegovega strankarskega šefa Mira Cerarja.

Pavšič Janši na seji DZ izročil povabilo na zaslišanje

05. 07. 2021 11.38

Opozicijska preiskovalna komisija, ki se ukvarja z ukrepanjem vlade v epidemiji covida-19, se bo ponovno sestala 24. septembra. Predvideno je zaslišanje predsednika vlade Janeza Janše, ki se zadnje seje komisije minuli teden ni udeležil. Predsednik komisije Robert Pavšič je Janši vabilo na zaslišanje izročil kar na seji državnega zbora.

Zališanja stroke: Epidemiologi premalo slišani pri odločitvah o upravljanju epidemije

02. 07. 2021 06.33

Opozicijska preiskovalna komisija, ki se ukvarja z ukrepanjem vlade v epidemiji covida-19, je začela zaslišanja. Epidemiolog in nekdanji direktor Nacionalnega inštituta za javno zdravje Ivan Eržen je pred komisijo nastopil kot izvedenec in ocenil, da so bili nekateri omejevalni ukrepi neprimerni. Epidemiologa Mario Fafangel in Maja Sočan sta članom komisije pojasnila, da sta odstopila zato ker so imeli epidemiologi premalo besede pri odločitvah o upravljanju epidemije. Nekdanja vodja skupine Bojana Beović pa je pojasnjevala, katere ukrepe za omejevanje epidemije je skupina predlagala.

'Letak strank SDS, NSi in SMC o zakonu o vodah poln laži'

02. 07. 2021 16.22

Letak, ki so ga gospodinjstvom ob referendumu o noveli zakona o vodah poslale stranke SDS, NSi in SMC, je poln laži, ljudje pa so zato zmedeni in ne vedo, kaj pomeni glas za ali glas proti noveli, pravijo v Gibanju za pitno vodo, ki je pobudnik referenduma. "Glas proti noveli je glas proti uničevanju narave," so poudarili.

Ob kritikah iz opozicije zelena luč predlogu novele zakona o nalezljivih boleznih

30. 06. 2021 20.01

Odbor DZ za zdravstvo je sprejel predlog novele zakona o nalezljivih boleznih, s katero želi vlada uresničiti odločbo ustavnega sodišča, ki je nekatere dele zakona, povezane z ukrepi ob epidemiji, razglasilo za neustavne. V razpravi je bilo iz opozicije slišati kritike o preširokih pooblastilih vlade pri omejevanju pravic oz. sprejemanju ukrepov.

Furs dva meseca iskal vodjo vladnega sveta za digitalizacijo, Andrijanič: Gre za 40 evrov

29. 06. 2021 12.09

Vlada je v začetku aprila ustanovila strateški svet za digitalizacijo, ki ga vodi Mark Boris Andrijanič, med drugim zadolžen tudi za iskanje rešitev za skrajšanje in poenostavitev upravnih postopkov, ki jih državne institucije vodijo proti prebivalcem Slovenije. Prav Andrijaniča pa je finančna uprava zaradi vročitve sklepa o davčni izvršbi iskala dva meseca. On pa odgovarja, da fizično ni mogel biti na dveh mestih, prav tako pa da je poravnal ves dolg, ki je znašal 40 evrov neplačane sodne takse.

Investicije v zdravstvo od 2021 do 2031: 763 milijonov evrov za klinična centra

28. 06. 2021 15.48

Predlog zakona o zagotavljanju sredstev za investicije, ki v naslednjih desetih letih ureja porabo skoraj dveh milijard evrov na področju zdravstva, po oceni ministra Janeza Poklukarja postavlja dolgoročne okvirje slovenskega zdravstva. Zakonski predlog je vlada že poslala v DZ, poslanci SDS, NSi in SMC pa so vložili zahtevo za splošno razpravo.

Vlada nekoliko popravila vtis, še vedno pa jo podpira manj kot tretjina vprašanih

27. 06. 2021 19.16

Kakšna so ob 30-letnici države aktualna politična razmerja? Vlada Janeza Janše je nekoliko popravila vtis v primerjavi s prejšnjim mesecem. Njeno delo sicer še naprej podpira manj kot tretjina (32,0 %) vprašanih volivcev, skoraj 60 odstotkov vprašanih (58,2 %) pa z delom vlade ni zadovoljnih. Vsak deseti (9,8 %) je neopredeljen.

Podpora vladi naprej nizka, Ljudmila Novak še vedno najbolj priljubljena

21. 06. 2021 20.08

Po najnovejši raziskavi Vox populi je vlada spet zabeležila nizko podporo, saj njeno delo kot neuspešno ocenjuje 66,1 odstotka vprašanih. Toda če bi bile volitve v državni zbor v nedeljo, bi največ vprašanih, 19,1 odstotka, volilo največjo koalicijsko stranko SDS. Na lestvici priljubljenosti slovenskih politikov še naprej vztraja evropska poslanka Ljudmila Novak, sledi ji predsednik države Borut Pahor, predsednico SD Tanjo Fajon pa je s tretjega mesta izrinil predsednik DZ Igor Zorčič.

Janši nov mandat na čelu SDS, prejel je šest glasov proti

19. 06. 2021 08.01

Edini kandidat za predsednika stranke SDS Janez Janša je na glasovanju prejel 650 glasov za in šest proti. S tem je bil že devetič izvoljen na mesto predsednika stranke, kateri predseduje že od leta 1993. 12. kongres stranke poteka pod sloganom Gradimo Slovenijo #zate. Enako so poimenovali nosilno programsko resolucijo.

MVK pri Židanu ni ugotovila kršitev glede nezdružljivosti funkcij

17. 06. 2021 13.35

Mandatno-volilna komisija DZ je ugotovila, da poslanec SD Gregor Židan ni izpolnil dolžnosti obveščanja DZ o opravljanju dopolnilne dejavnosti. Hkrati pa ni ugotovila kršitev glede nezdružljivosti funkcij, saj je ocenila, da delo, ki ga je opravljal za nogometno zvezo, sodi med dopustne izjeme od splošne prepovedi opravljanja pridobitne dejavnosti.

Pahor: Večinska naklonjenost kandidatki za viceguvernerko Ireni Vodopivec Jean

16. 06. 2021 06.37

Pri predsedniku republike Borutu Pahorju so potekala posvetovanja vodij poslanskih skupin o kandidaturah za nekaj položajev, o katerih bo odločal DZ, tudi za viceguvernerja Banke Slovenije. Za to funkcijo so bile štiri prijave, večina strank pa je bila naklonjena dosedanji viceguvernerki Ireni Vodopivec Jean. Pahor je za kandidata za sodnika na Splošnem sodišču EU izbral profesorja Damjana Kukovca.

DZ potrdil Marjana Dikaučiča za ministra za pravosodje

15. 06. 2021 06.24

Poslanci so z 44 glasovi za in 41 proti Marjana Dikaučiča izglasovali za novega pravosodnega ministra. Ta je za potrditev potreboval navadno večino glasov poslancev. Pravzaprav do konca glasovanja ni bilo znano, ali bo koalicija uspela zbrati glas za več za večino. Trije poslanci Desusa, to so Ivan Hršak, Branko Simonovič in Franc Jurša, na koncu niso glasovali. V opozicijskih vrstah oziroma v vrstah nepovezanih poslancev pa sta izstopali dve imeni. SD-jev Samo Bevk in nepovezani Branislav Rajić, ki ga danes v parlament sploh ni bilo. Kot je Dikaučič dejal po potrditvi, se zaveda podeljene odgovornosti.

Janša bo 2. julija zaslišan pred Pavšičevo parlamentarno komisijo

15. 06. 2021 16.33

Poslanec LMŠ Robert Pavšič je za petek, 2. julija, ob 14. uri sklical prvo sejo Preiskovalne komisije o ugotavljanju morebitne politične odgovornosti nosilcev javnih funkcij za finančno neustrezne ukrepe in sum neupravičenega omejevanja pravic pri izvajanju ukrepov, povezanih z epidemijo covida-19. Na njej bo zaslišan tudi premier Janez Janša.

Dikaučič zadovoljen z večinsko podporo na pristojnem odboru DZ

11. 06. 2021 07.52

Kandidat za pravosodnega ministra Marjan Dikaučič je dobil odobritev matičnega odbora za pravosodje. Po nočni razpravi in glasovanju je izrazil zadovoljstvo, "da ga je večina članov prepoznala kot primernega kandidata". Polemično razpravo na odboru je pričakoval, njegov prvi vtis o delu državnega zbora pa je temu primeren.

Dikaučiču zelena luč na pristojnem odboru DZ

10. 06. 2021 09.08

Kandidat za pravosodnega ministra Marjan Dikaučič je dobil odobritev matičnega odbora za pravosodje. Da je bila njegova predstavitev ustrezna, je ocenilo sedem članov odbora, proti jih je bilo šest. O imenovanju kandidata za ministra se mora izreči še državni zbor. Dikaučič sicer pravi, da se bo kot minister posebej zavzemal za avtonomijo pravosodja. Zapletov z imenovanjem delegiranih tožilcev pa ne komentira.

DZ naslednji teden o kandidatu za pravosodnega ministra

09. 06. 2021 14.15

DZ bo o imenovanju kandidata za novega pravosodnega ministra Marjana Dikaučiča odločal na izredni seji v torek, 15. junija, je sklenil kolegij predsednika DZ. Na isti seji bodo potekale tudi volitve dveh članov Sodnega sveta.

Poslanci bodo o novem pravosodnem ministru odločali v torek

08. 06. 2021 17.38

Poslanci bodo o imenovanju za novega pravosodnega ministra predvidoma odločali v torek prihodnji teden, je v izjavi za medije napovedal predsednik DZ Igor Zorčič. Pred tem se bo ministrski kandidat Marjan Dikaučič v četrtek zvečer predstavil članom parlamentarnega odbora za pravosodje.

SDS in NSi zahtevata izredno sejo o Levici, ta napoveduje ovadbe

04. 06. 2021 19.58

Ali sta stranka Levica in njen alternativni politični program, ki ne skriva simpatij do idej novodobnega socializma, tako radikalna, da rušita parlamentarno demokracijo in ustavni red? Tako menijo poslanci Janševe SDS in Toninove NSi, ki zahtevajo, naj se Ustavno sodišče in vsi pristojni državni organi opredelijo do delovanja te tretje največje opozicijske stranke. Predsednik državnega zbora Igor Zorčič dvomi, ali poslanci o takšnem predlogu sploh lahko odločajo. Medtem v Levici odgovarjajo, da gre za načrtne manipulacije in laži največje vladne stranke in napovedujejo kazenske ovadbe.

SMC za novega pravosodnega ministra predlaga Marjana Dikaučiča

04. 06. 2021 14.33

Znano je ime, ki ga stranka SMC predlaga za novega pravosodnega ministra po odhodu Lilijane Kozlovič. To je stečajni upravitelj Marjan Dikaučič. Medtem pa se je državni zbor seznanil z odstopom dosedanje ministrice, ki bo svoje posle opravljala do imenovanja novega ministra.

Počivalšek ostaja minister, zelena luč za ministrsko kandidaturo Starmana

03. 06. 2021 06.29

Izvršni odbor je predsednika SMC Zdravka Počivalška pooblastil, da do petka zaključi pogovore z dvema možnima kandidatoma za novega pravosodnega ministra in premierjem Janšo. Najverjetnejši kandidat je Marko Starman, so potrdili v SMC. Neuradno naj bi bil v igri še Marjan Dikaučič, ki utegne postati državni sekretar. Počivalšek je odboru prav tako sporočil, da ne glede na razmere ostaja na mestu gospodarskega ministra in se ne bo vrnil v DZ.