Spomenik

Cerkev ne bo dobila blejskega otoka

11. 07. 2001 00.00

Kulturno ministrstvo je blejskemu župnijstvu kot denacionalizacijskemu upravičencu poslalo sporočilo, da vrnitev otoka v naravi ni mogoča. Zahtevek za vrnitev lahko dopolnijo z zahtevkom za izplačilo odškodnine.

Najvišja ocena za APZ Tone Tomšič

08. 07. 2001 00.00

Akademski pevski zbor Tone Tomšič ŠOU v Ljubljani je bil na 40. jubilejnem mednarodnem zborovskem tekmovanju Cesare Augusto Seghizzi v italijanski Gorici v močni konkurenci 39 zborov ocenjen z najvišjo oceno tekmovanja in s tem osvojil grand prix tekmovanja. Poleg tega je zbor zasedel še prvo mesto v kategoriji programske polifonije in drugo mesto v kategoriji stilnih obdobij ter posebno nagrado za delo slovenskega skladatelja Pavleta Merkuja Postavljam ti spomenik.

Spomenik princesi Diani

01. 07. 2001 00.00

Skoraj štiri leta po smrti priljubljene britanske princese Diane je britanska vlada izbrala mesto v Londonu, kjer ji bodo postavili spomenik. Obeležje v obliki vodnjaka bo postavljeno v londonskem Hyde Parku. Britanska kulturna ministrica Tessa Jowell je na izbranem mestu v parku spregovorila novinarjem in dejala, da meni, da je to prečudovit kraj, na katerem lahko postavijo primeren spomenik princesi. Vodnjak ne bo upodabljal princese Diane, dokončali naj bi ga leta 2003, njegova postavitev pa bo stala tri milijone funtov. S postavitvijo spomenika princesi se je strinjal tudi njen brat grof Spencer.

Deset let slovenske državnosti

26. 06. 2001 00.00

Slovenija je včeraj praznovala dan državnosti. Točno pred desetimi leti je namreč takratna slovenska skupščina na podlagi plebiscitarne odločitve za samostojno državo uzakonila Temeljno ustavno listino o samostojnosti in neodvisnosti Republike Slovenije ter Deklaracijo o neodvisnosti ter tako postavila formalni temelj slovenski samostojnosti. Dan kasneje je bila suverena slovenska država slovesno razglašena, s čimer so se končala prizadevanja za njeno samostojnost in začel boj za njeno osamosvojitev.

Papež pozval k enotnosti

25. 06. 2001 00.00

Papež Janez Pavel II. je tretji dan obiska v Ukrajini, ki ga opazovalci zaradi nasprotovanja pravoslavne cerkve označujejo kot neuspeh, znova pozval k enotnosti krščanskih cerkva. "Kristjani bi morali v tretjem tisočletju nastopiti kot eno srce in ena duša", je v ukrajinski prestolnici Kijev poudaril 81-letni Sveti oče.

Papež na obisku v Ukrajini

24. 06. 2001 00.00

Papež Janez Pavel II. je davi v Kijevu opravil prvo mašo na svojem potovanju po Ukrajini, ter pri tem po tisočletju cerkvenega razkola med katoliki in pravoslavnimi ponovno izrazil upanje na zbliževanje obeh cerkva. "Različne tradicije niso ovira za enotnost vere," je pozval papež. Bogoslužne slovesnosti se je v slabem deževnem vremenu udeležilo približno 30.000 vernikov, kar je sicer manj, kot so sprva pričakovali, prisoten pa je bil tudi ukrajinski predsednik Leonid Kučma.

Nazaj v boj

05. 06. 2001 00.00

Zveza združenj borcev in udeležencev NOB Slovenije je v Muzeju novejše zgodovine v Ljubljani predstavila slovenski prevod knjige avtorja Williama Wada Spora z naslovom Nazaj v boj (v izvirniku Return to Combat). Gre za podroben zapis medvojnih dogodivščin glavnega junaka zgodbe ameriškega pilota Charlesa R. Doughertyja - Doca, ki je bil med bojno nalogo sestreljen ter nad slovenskim ozemljem nad vasjo Boršt na Krasu prisiljen izskočiti iz gorečega letala. Le nesebični pomoči tamkajšnjih domačinov gre zahvala, da ni padel v roke sovražnikov ter se je uspel vrniti nazaj v zavezniško oporišče v italijanskem Bariju.

Kafkina nagrada Philipu Rothu

30. 05. 2001 00.00

Dobitnik literarne nagrade Franza Kafke za letošnje leto v vrednosti 10.000 dolarjev je ameriški pisatelj Phillip Roth, je sporočila namestnica direktorja društva Franz Kafka iz Prage Daniela Uherkova.

Nov stadion bo v Stožicah

22. 05. 2001 00.00

Mestna občina Ljubljana se je odločila, da bo v Stožicah s pomočjo države zgradila nov sodoben stadion. Dosedanji za Bežigradom pa bo razglašen za kulturni spomenik. Zaradi nemogočih ovir pri denacionalizaciji bežigrajskega Centralnega stadiona je Mestna občina Ljubljana začela pogovore s podjetjem SCT, ki je lastnik gramoznice v Stožicah, kjer je predviden moderen večnamenski objekt, ki naj bi nadomestil dotrajani stadion za Bežigradom.

Skrivnosti Hitlerjevih posmrtnih ostankov

11. 05. 2001 00.00

Nekdanji sovjetski častnik, ki je leta 1970 na ukaz Kremlja zažgal in raztrosil ostanke Hitlerja, je sedmi sili razkril podrobnosti svoje naloge, ni pa želel izdati, kam je raztrosil pepel firerja in njegove življenjske sopotnice Eve Braun.

Dvajset let po Bobu Marleyu

11. 05. 2001 00.00

11. maja 1981 je v bolnišnici Cedars Of Lebanon v Miamiju za rakom umrl jamajški glasbenik Bob Marley. Kralj reggaeja je umrl na višku priljubljenosti, star 36 let, bojda zaradi posledic poškodbe na palcu noge, ki je nastala zaradi igranja nogometa in se je razvila v rakavo tvorbo. Rak je nato napredoval na pljuča, možgane in trebuh. Nesta Robert Marley, prepričan rastafarijanec, ostaja dvajset let po smrti nepozaben, na Jamajki in drugod se ga še vedno spominjajo s portreti, ki so odtisnjeni na mnogih predmetih, od obeskov za ključe do pivskih kozarcev. Prav tako pa je še vedno močen njegov glasbeni vpliv. Bob Marley se je 6. februarja 1945 rodil temnopolti materi in nekdanjemu britanskemu vojaku.

Ob obletnici osvoboditev taborišč

29. 04. 2001 00.00

Te dni mineva 56 let od osvoboditve nekdanjih koncentracijskih taborišč Dachau in Jasenovac. Na prostoru nekdanjega taborišča Dachau, kjer je prišlo 28. aprila 1945 do vstaje taboriščnikov, bodo danes pripravili mednarodno spominsko slovesnost, ki se je bosta poleg 50 nekdanjih taboriščnikov in njihovih svojcev iz Slovenije udeležila tudi slovenski veleposlanik v Nemčiji Alfonz Naberžnik in predstavnica generalnega konzulata v Münchnu Jelka Travnik. Ob tem bosta pred spomenik, ki je skupen vsem žrtvam tega taborišča, položila venec.

Slovesnost v Jasenovcu

29. 04. 2001 00.00

V počastitev osvoboditve nekdanjega koncentracijskega taborišča Jasenovac so pri spomeniku Kamniti cvet priredili komemorativno slovesnost. Slovesnosti s kulturnim programom so se s polaganjem vencev in cvetja udeležili predstavniki narodov, katerih pripadniki so bili zaprti v največjem nacifašističnem taborišču na Balkanu, žrtvam pa je bila posvečena tudi maša. Hrvaški kulturni minister Antun Vujić je ob tej priložnosti povedal, da je spomenik v Jasenovcu opomin preteklosti za prihodnost. Slovesnosti naj bi se udeležila tudi delegacija nekdanjih slovenskih taboriščnikov.

Grški klasiki v Berlinu

08. 04. 2001 00.00

Razstavišče Martin-Gropius-Bau v Berlinu bo prihodnje leto prizorišče obsežne razstave o klasiki stare Grčije. Na razstavi z naslovom Grška klasika - ideja ali resničnost bo od 1. marca do 31. junija 2002 na ogled kakih 600 eksponatov, od umetniških del do skulptur, iz sedmih evropskih držav in ZDA.

Evropski ministri o kulturni dediščini

07. 04. 2001 00.00

V Portorožu se je končala dvodnevna peta evropska konferenca ministrov, odgovornih za kulturno dediščino. Udeleženci ministrskega srečanja so kot osrednjo temo obravnavali kulturno dediščino v središču gospodarskih, političnih in družbenih procesov v novem tisočletju.

Soline postale kulturni spomenik

05. 04. 2001 00.00

Na pobudo ministrstva za kulturo ter Zavoda za varstvo kulturne dediščine je vlada na današnji seji sprejela odlok o razglasitvi Muzeja solinarstva v Krajinskem parku Sečoveljske soline za kulturni spomenik državnega pomena. Muzej solinarstva zajema nekaj solinarskih hiš, solna polja ter dva kanala in je najbolje ohranjen del tipične poselitve starih solin, so sporočili z ministrstva za kulturo.

Sečnja na Snežniku ni bila sporna

05. 04. 2001 00.00

Posebna komisija, ki je preučila upravičenost spornih posegov v gozdu ob gradu Snežnik, je ugotovila, da je bilo vse po predpisih oziroma da so gozdarji ravnali v skladu s smernicami, ki so jih sprejela pristojna ministrstva. Člani strokovne komisije so še ugotovili, da so gozdarji naredili vlečne poti za spravilo lesa iz gozda na delu evropske pešpoti, kjer jih ne bi smeli. Sklenili so, da je treba iz gozda spraviti že podrta drevesa in podreti vsa hudo poškodovana. Poti morajo torej spraviti v prejšnje stanje. Strokovna komisija je ugotovila nekatere manjše nepravilnosti, a krivca ni, poudarjajo. Novih poškodb ob spravilu dreves gozdarji ne smejo povzročiti.

Kafki bodo v Pragi postavili spomenik

18. 03. 2001 00.00

Pisatelju Franzu Kafki bodo v njegovem rojstnem mestu Pragi prihodnje leto postavili spomenik. Bronasti spomenik bo prikazoval obleko brez telesa, na kateri sedi majhen moški. Avtor spomenika, kipar Jaroslav Rona, je zamisel dobil v nekem Kafkovem delu, spomenik pa bo stal v starem delu Prage. Petino stroškov postavitve spomenika, približno 28.000 nemških mark, bo krilo mesto Praga, financiranje preostalega dela stroškov pa še ni dorečeno.

Spomenik laži razhudil Cerkev

12. 03. 2001 00.00

Cerkev odločno nasprotuje ponovni postavitvi sramotilnega stebra in spomenika laži, kot njeni predstavniki imenujejo obeležje v spomin demonstracije žensk leta 1943, pred ljubljansko stolnico. Pri tem jih zlasti jezi ignoranca mestnih oblasti, ki naj bi sicer prenovljen in spremenjen spomenik (restavratorji so spremenili položaj prsta na roki in odstranili del spornega napisa) hotele na staro mesto vrniti "na skrivaj". "S tem prispevajo k zaostrovanju odnosov med Cerkvijo in državo," so na novinarski konferenci opozorili predstavniki ljubljanske nadškofije.

Odkrili spomenik padlim v NOB

11. 03. 2001 00.00

V Trstu so danes odkrili spomenik padlim v NOB iz tržaških predmestij Škedenj, Sv. Ana in Kolonkovec. Gre za prvi spomenik padlim na območju Trsta, nanj pa so domačini, zlasti tržaški Slovenci, čakali več desetletij. V ta namen so oblikovali odbor za postavitev spomenika, ki je z nastopom levo-sredinske občinske uprave Riccarda Illyja naletel na pripravljenost tržaških občinskih krogov, da se spomenik končno postavi. Spomenik stoji blizu osrednjega tržaškega pokopališča, ki ga je dala na razpolago tržaška občina, stroške za gradnjo pa so pokrili predvsem z nabiralno akcijo, ki že več let poteka med tržaškimi Slovenci.

SDS zoper nasilje nad novinarji

09. 03. 2001 00.00

Na včerajšnji seji je izvršilni odbor SDS sprejel protestno izjavo zoper nasilje nad novinarji, ki se je po mnenju stranke v najbolj grobi obliki izrazilo v primeru brutalnega napada na novinarja Večera Mira Petka. Napad na Petka je po mnenju SDS poskus utišanja kritičnosti in neodvisnega delovanja novinarjev, ki je temeljni pogoj demokratične družbe. Zato SDS poziva pristojne organe, da v čim krajšem času raziščejo ozadje omenjenega dogodka in storilce najstrožje kaznujejo, so sporočili iz te stranke.

Sporen spomenik

08. 03. 2001 00.00

Po skoraj desetih letih naj bi danes pred ljubljansko stolnico znova postavili spomenik medvojnim ženskim demonstracijam, vendar do tega ni prišlo, saj je namera v cerkvenih krogih dvignila veliko prahu. Ob tem dogodku je ljubljanski nadškof Rode premieru Drnovšku napovedal celo možnost javnih protestov duhovnikov in vernikov, če bo pomnik vrnjen nazaj pred stolnico.

Pogovori o problemih na področju kulture

05. 03. 2001 00.00

Na ministrstvu za kulturo sta se danes srečali ministrica za kulturo Andreja Rihter in ljubljanska županja Vika Potočnik in nadaljevali v januarju začete delovne pogovore o nekaterih skupnih problemih na področju kulture. Največ pozornosti sta namenili sofinanciranju programov in projektov v letošnjem letu, pri čemer sta izpostavili letošnji 24. mednarodni grafični bienale in 300-letnico Slovenske filharmonije. Ministrstvo za kulturo bo v letošnjem letu še sofinanciralo tiste občinske javne zavode, ki so z odločbo ustavnega sodišča ponovno prešli iz lokalnega v državno financiranje, že v kratkem pa bo prišlo do dogovorov, kako bodo zavodi iz javnih virov financirani v bodoče. Ministrstvo bo zato pripravilo predlog sofinanciranja zavodov za vse občine.

Bude iz Bamiyana tarča tankov in raket

02. 03. 2001 00.00

Talibani so danes s tanki, raketami ter celo z avtomatskim orožjem začeli uničevati znamenita velika kipa bude v Bamiyanu v Afganistanu, so danes sporočili uradni viri, te navedbe pa je potrdila tudi afganistanska opozicija. Omenjeni viri sicer niso imeli podatkov o tem, v kolikšni meri so že uničili ta kulturni spomenik v osrednjem delu države. Kot je povedal nek uradnik v Kabulu, naj bi talibani kipe začeli uničevati na lastno pobudo. Dodal je še, da na prizorišče niso poslali nobene specializirane ekipe, ki bi bila zadolžena za rušenje spomenikov.

Dogovor o poteku meje

16. 02. 2001 00.00

ZRJ in Makedonija sta se po več letih pogajanj sporazumeli o poteku meje med državama. Jugoslovanski pogajalec Radojko Bogojević je v Skopju dejal, da s tem v odnosih med ZRJ in Makedonijo ni več spornih vprašanj. Mešana strokovno-diplomatska komisija je namreč dokončno uskladila predlog sporazuma o meji, ki ga bosta jugoslovanski in makedonski predsednik Vojislav Koštunica in Boris Trajkovski podpisala na vrhu o JV Evropi 23. februarja v Skopju. Pred tem bosta predlog sporazuma obravnavali še vladi obeh držav, parafirala pa zunanja ministra.

Minister But na Dunaju

02. 02. 2001 00.00

Minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Franc But se je na Dunaju sestal z avstrijskim zveznim ministrom za kmetijstvo, gozdarstvo, okolje in upravljanje z vodnimi viri Wilhelmom Moltererjem. Sogovornika sta v zvezi z vprašanjem reje lipicancev oziroma vodenja njihovih rodovniških knjig ugotovila, da za zdaj še ni mogoče skleniti ustreznega sporazuma. Vendar pa je bo besedah slovenskega kmetijskega ministra pomembno, da severna soseda meni, da to bilateralno vprašanje ne more ovirati vstopanja Slovenije v Evropsko unijo.

Odkrili kip Anne Frank

22. 01. 2001 00.00

V Barceloni so minuli konec tedna odkrili spomenik Anne Frank, mlade nizozemske Judinje, ki je svoja doživetja med drugo svetovno vojno popisala v slovitem dnevniku. Spomenik na trgu, poimenovanem po njej, je odkril župan katalonske prestolnice Joan Clos. Bronasti kip prikazuje Anno Frank med branjem dnevnika. Anna Frank je umrla leta 1945 v koncentracijskem taborišču Bergen-Belsen. V dnevniku je opisala življenje svoje družine, ki se je med nemško okupacijo skrivala na podstrešju neke hiše Amsterdamu.

V spomin borcem 1. pohorskega bataljona

08. 01. 2001 00.00

Ob spomeniku pri Treh žebljih na Osankarici je bila danes komemoracija v spomin na 8. januar 1943, ko so močne vojaške, policijske in vermanske okupatorske enote obkolile in pobile borce 1. pohorskega bataljona.

Slovenska Göthe in Luther

30. 12. 2000 00.00

Nemški časopis Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) v sobotni izdaji obsežno predstavlja življenje in delo pesnika Franceta Prešerna in začetnika slovenske književnosti Primoža Trubarja, ki sta po navedbi avtorja postavila temelje slovenski nacionalni kulturi.

Kobal drevi v Trstu

22. 12. 2000 00.00

Drevi ob 20.30 bo v Kulturnem domu v Trstu premierna uprizoritev kabaretne monokomedije Allegro ... ma ne preveč režiserja, kabaretista in igralca Borisa Kobala.