Spomin

Policija praznuje
27. 06. 2001 00.00
Na današnji dan leta 1991 je bila sprejeta odločitev, da se policija postavi v bran slovenske samostojnosti in neodvisnosti, po končani vojni pa so policisti 27. junij izbrali za svoj praznik, dan slovenske policije. Praznik bodo proslavili v novem objektu postaje mejne policije Bovec, policistom in državljanom pa bo ostal v spominu tudi po tem, da bodo policisti na svojih uniformah začeli nositi nove položajne oznake, so sporočili z generalne policijske uprave.

Lipič odkril spominsko obeležje
26. 06. 2001 00.00
Pred centrom za vojaško zgodovinsko dejavnost ministrstva za obrambo je potekala slovesnost ob odkritju spominskega obeležja v počastitev 10. obletnice vojne za Slovenijo. Spominsko obeležje predstavlja figuro jezdeca - cestna ovira, kakršne so v osamosvojitveni vojni služile za zaustavljanje enot Jugoslovanske ljudske armade. Spominsko obeležje je odkril načelnik Generalštaba Slovenske vojske brigadir Ladislav Lipič, slavnostni govornik na prireditvi pa je bil državni sekretar na ministrstvu za obrambo Tomaž Čas.

Papež na obisku v Ukrajini
24. 06. 2001 00.00
Papež Janez Pavel II. je davi v Kijevu opravil prvo mašo na svojem potovanju po Ukrajini, ter pri tem po tisočletju cerkvenega razkola med katoliki in pravoslavnimi ponovno izrazil upanje na zbliževanje obeh cerkva. "Različne tradicije niso ovira za enotnost vere," je pozval papež. Bogoslužne slovesnosti se je v slabem deževnem vremenu udeležilo približno 30.000 vernikov, kar je sicer manj, kot so sprva pričakovali, prisoten pa je bil tudi ukrajinski predsednik Leonid Kučma.

Eric Clapton pri 57. vnovič očka
18. 06. 2001 00.00
Rock legenda Eric Clapton je pri 57.-ih znova postal oče. Po poročanju britanskih časnikov se je hčerkica Julie Rose rodila v Columbusu v ameriški zvezni državi Ohio, kjer je rojstni kraj njene mamice Melie McEnery (25).

Deset let pozneje
18. 06. 2001 00.00
Društvo slovensko-hrvaškega prijateljstva in Društvo hrvaško-slovenskega prijateljstva sta ob 10. obletnici državnosti Slovenije in Hrvaške danes pripravili okroglo mizo z naslovom Deset let pozneje.

Hirschev sklad nakazal sredstva
13. 06. 2001 00.00
Rdečemu križu Slovenije je nemški Hirschev sklad s polletno zamudo nakazal preostala sredstva za izplačilo odškodnin še zadnjim 1021 slovenskim upravičencem - taboriščnikom v koncentracijskih taboriščih, političnim zapornikom, ukradenim otrokom in Judom, ki so bili še živi 1. januarja 1997. RK je odškodnine v višini 1000 nemških mark v obliki enkratne humanitarne pomoči začel izplačevati prejšnji teden, je povedal generalni sekretar RKS Mirko Jelenič, prvih 2000 upravičencev pa je odškodnino sicer prejelo že lani.

Spominska slovesnost na Podljubelju
09. 06. 2001 00.00
V spomin na 56. obletnico osvoboditve koncentracijskega taborišča na Podljubelju, podružnice koncentracijskega taborišča Mauthausen, je bila danes spominska slovesnost, posvečena vsem žrtvam druge svetovne vojne. Na prostoru edinega tovrstnega taborišča na slovenskih tleh so se zbrali taboriščniki koncentracijskih taborišč, interniranci, nekdanji politični zaporniki ter druge žrtve nacifašizma in njihovi bližnji, nekateri celo iz Francije, Avstrije in Italije. Slavnostni govornik na prireditvi, ki sta jo obogateno s kulturnim programom pripravila občina Tržič in koordinacijski odbor žrtev nacifašističnega nasilja pri Zvezi združenj borcev in udeležencev NOB Slovenije, je bil minister za delo, družino in socialne zadeve Vlado Dimovski.

Spomin na kipe Bude v Parizu
07. 06. 2001 00.00
Spomin na slovite kipe Bude v Afganistanu ostaja živ na razstavi, ki jo je UNESCO postavil v Parizu. Razstava se na uničevanje slovitih skulptur odziva s slavospevom afganistanski kulturni dediščini.

Nenavadno gašenje
06. 06. 2001 00.00
Moški, ki je skušal ugasniti "večni ogenj" - ta že od leta 1921 gori pod slavnim pariškim Slavolokom zmage - se je znašel v bolnišnici zaradi opečene zadnjice. Neimenovani šaljivec je namreč plamen skušal ugasniti tako, da se je nanj usedel.

Dan krvodajalstva v Sloveniji
04. 06. 2001 00.00
Dan krvodajalstva je spomin na 4. junij 1945, ko so bile konzervirane prve steklenice krvi 150 dajalcev, in sicer na oddelku za transfuzijo, ki je deloval v okviru vojaške bolnišnice v Ljubljani. Od leta 1953 pa je krvodajalstvo organizirano na načelu anonimnega in prostovoljnega dajanja krvi, s čimer se krvodajalstvo uvršča v eno največjih humanitarnih gibanj.

Knjiga Jurijevih karikatur
22. 05. 2001 00.00
Skupni založniški podvig izobraževalnega založništva DZS in Dnevnika, knjiga Na dvoru prinaša 141 izbranih karikatur Franca Jurija, ki, kot pravi v uvodu, kljub svojemu pestremu diplomatskemu urniku v zadnjih osmih letih ni opustil izražanja s politično karikaturo. Karikature, v večini že objavljene v dnevniku Dnevnik, želijo "osvežiti zgodovinski spomin tistih, ki stvari poznajo, a jih tudi neizbežno sproti pozabljajo, in osveščati tiste, ki časopisov ne berejo, ker pazijo na zdravje". Ob izidu knjige Na dvoru bodo v pritličju Kresije na Stritarjevi 1 v Ljubljani jutri, 23. maja, ob 19.30 odprli razstavo Jurijevih satiričnih domislic, objavljenih v knjigi.

Slovenska vojska praznuje
15. 05. 2001 00.00
Nastanek sodobne slovenske vojske povezujemo s preoblikovanjem Teritorialne obrambe (TO) in oblikovanjem Manevrske strukture narodne zaščite leta 1990 ter nastankom prvih učnih centrov na Igu pri Ljubljani in v Pekrah pri Mariboru. Uradni začetek delovanja obeh učnih centrov je 15. maj 1991, ko se je začelo usposabljanje skupaj 300 vojaških obveznikov. V spomin na začetek usposabljanja prvih slovenskih nabornikov v enotah TO je bil 15. maj izbran za dan Slovenske vojske (SV), ki tako letos praznuje svojo desetletnico. Osrednja državna slovesnost ob dnevu SV je bila sicer v petek, 11. maja, v ljubljanskem Cankarjevem domu, na njej pa je govoril minister za obrambo Anton Grizold.

Teden v znamenju Evrope
07. 05. 2001 00.00
Delegacija Evropske komisije v Ljubljani in vladni urad za informiranje ob 9. maju - dnevu Evrope že četrto leto zapored pripravljata vrsto prireditev, s katerimi želita širši javnosti približati problematiko evropskega združevanja in povezovanja, širitve Evropske unije in slovenskega vključevanja vanjo. Prireditve bodo potekale ta teden.

Papež molil na Golanski planoti
07. 05. 2001 00.00
Papež Janez Pavel II. je tretji dan obiska v Siriji na Golanski planoti, enem izmed žarišč spora na Bližnjem vzhodu, molil za mir. Papež je v ruševinah grške pravoslavne cerkve v mestu Kuneitra prebivalstvo območja pozval, naj "zruši zidove sovraštva in razkola". Po več desetletjih vojne in sovražnosti je po papeževih besedah sedaj potrebno zgraditi "svet pravičnosti in solidarnosti". Mesto je bilo med izraelsko zasedbo med letoma 1967 in 1974 popolnoma uničeno, sirska oblast pa se je odločila, da mesto v spomin na agresijo pusti porušeno.

Umrl je Isaac Cole
29. 04. 2001 00.00
V 73. letu starosti je po dolgoletnem boju z rakom umrl jazz pianist in skladatelj Isaac Cole, brat glasbenika Nata Kinga Cola, so poročali ameriški mediji. V svetu glasbe je poznan zlasti po tem, da je svojo nečakinjo Natalie Cole na albumu Unforgettable spremljal na klavirju, leta 1992 pa je za svoje glasbene dosežke prejel tudi nagrado grammy. Njegova skupina Ike Cole Trio je redno gostovala po Evropi, Avstraliji in na Japonskem. Leta 1990 sta z bratom Freddyjem Colom, prav tako jazz pianistom in pevcem, v spomin na Nata Kinga Cola pripravila svetovno turnejo. Nat King Cole je umrl za pljučnim tumorjem leta 1965, star 45 let.

Dan upora proti okupatorju
27. 04. 2001 00.00
Slovenija danes praznuje Dan upora proti okupatorju, ki ga letos zaznamuje tudi 60-letnica ustanovitve Osvobodilne fronte slovenskega naroda. Dopoldne sta se pričeli osrednji slovesnosti v Novi Gorici in Jelenovem žlebu, kjer so obeležili tudi 58-letnico zmage Cankarjeve in Gubčeve brigade nad italijanskim bataljonom Macerata.

Strah ob dnevu neodvisnosti
26. 04. 2001 00.00
V Izraelu praznujejo 51. obletnico ustanovitve hebrejske države. Dan neodvisnosti je zaznamoval strah pred novimi napadi palestinskih skrajnežev. Na ulicah Kfar Sabe severno od Tel Aviva se je zbralo precej manj ljudi kot v drugih izraelskih mestih. Spomin na nedavne samomorilske napade v mestu je namreč še vedno živ: trije napadi v osmih dneh

Umrla Majda Potokar
25. 04. 2001 00.00
Po dolgi bolezni je v Ljubljani umrla velika slovenska gledališka in filmska igralka Majda Potokar. Nosilka Borštnikovega prstana 1985, štiri desetletja članica ljubljanske Drame, se je vtisnila v trajen spomin številnih generacij s svojimi raznovrstnimi odrskimi liki, kot so bili Micka v Kranjskih komedijantih, Elektra v Orestijadi, Kordelija v Kralju Learu, Gertruda v Hamletu, Rachel v Živite kot svinje, Ana v Dnevniku Ane Frank, Izabela v Milo za drago, Tereza v Talcu, Margareta v Kralj umira in vrsta drugih. Svojo izredno igralsko nadarjenost in umetniško ustvarjalno silo pa je izpričala tudi na filmu - od prvega celovečernega slovenskega filma Na svoji zemlji leta 1948, prek Samorastnikov, filmov Ne joči, Peter, Rdeče klasje, To so gadi, Ko zorijo jagode, Trije prispevki k slovenski blaznosti do Umetnega raja in Triangla. Filmskim vlogam so se priključile neštete nepozabne kreacije Potokarjeve v radijskih in televizijskih igrah.

Konferenca županov kandidatk za EU
22. 04. 2001 00.00
V Varšavi se je včeraj končala konferenca županov prestolnic držav kandidatk za vstop v Evropsko unijo, ki se je v imenu ljubljanske županje Vike Potočnik udeležil ljubljanski podžupan Anton Colarič. V spomin na tokratno prvo konferenco Prestolnic za širitev EU je Colarič skupaj z ostalimi enajstimi župani posadil drevo v kraljevi palači, so sporočili danes iz mestne občine Ljubljana.

Spomin na žrtve holokavsta
19. 04. 2001 00.00
Letošnjega pohoda z imenom Pot živih v spomin na Jude, žrtve holokavsta, se je v poljskem mestu Oswiecim, kjer je bilo zloglasno koncentracijsko taborišče Auschwitz, udeležilo kakih 1200 judovskih študentov. Podobno kot lani se je pohoda udeležilo tudi 400 poljskih študentov, sicer pa so bili udeleženci po podatkih prirediteljev iz 20 držav, med drugim iz Izraela, ZDA, Francije, Kanade, Indije, Češke in Ukrajine.

Nova strokovna revija za starše
19. 04. 2001 00.00
Revija Naša žena je izdala posebno izdajo revije z zgovornim naslovom Dojenček, ki je

Praznovanje velike noči
16. 04. 2001 00.00
Velika noč je največji in najstarejši krščanski praznik. Bogoslužja, ki so v dneh okoli velike noči potekala v cerkvah, so povezana zlasti s Kristusovim trpljenjem in vstajenjem.

Praznovanje svetega tedna
13. 04. 2001 00.00
Papež Janez Pavel II. se letos prvič v svojem 22-letnem pontifikatu, zaradi šibkega zdravja, ne bo udeležil petkovega Križevega pota v rimskem antičnem Koloseju, kjer je tradicionalno vseh 14 postaj nosil križ, kot Jezus na poti na Kalvarijo. Tokrat bo nosil križ le na zadnji postaji, križanju, ostali del velikonočne procesije pa bo spremljal kleče z opazovalne točke.

Dorici Makuc literarna nagrada vstajenje
11. 04. 2001 00.00
V Trstu se je na sedežu Slovenske prosvete sestala komisija, ki podeljuje zamejsko literarno nagrado vstajenje. Lojzka Bratuž, Robert Petaros, Zora Tavčar, Zorko Harej, Neva Zaghet, Diomira Fabjan Bajc in Marij Maver so iz lanske izvirne knjižne bire pregledali 22 del zamejskih in zdomskih avtorjev. Letošnja 38. nagrajenka za življenjsko delo na področju domoznanstva je Dorica Makuc iz Gorice.

Začetek Velikega tedna
08. 04. 2001 00.00
Na cvetno nedeljo, ki po krščanskem izročilu pomeni začetek Velikega tedna pred praznikom velike noči, se kristjani spominjajo Jezusovega prihoda v Jeruzalem, ko so ga jahajočega na osliču pričakale navdušene množice ljudi in mu po evangelijskem sporočilu pot posule s palmovimi vejami. V spomin na palmove veje pa se na cvetno nedeljo danes k blagoslovu nosi snope in šope pomladnega zelenja, oljčne vejice in butare. Star krščanski običaj je dobro vkoreninjen tudi v Sloveniji, vendar pa se tudi ti običaji pri nas geografsko, ponekod celo od vasi do vasi, zelo razlikujejo.

FAX-L200 za majhna podjetja
06. 04. 2001 00.00
Podjetje Canon Adria d.o.o. je predstavilo novo Canonovo pripravno napravo, ki sodi v dobro znano linijo telefaks naprav za majhna podjetja. Canon FAX-L200 ponuja celo vrsto praktičnih posebnosti, vključno z visoko hitrostjo prenosa in jasnim laserskim izpisom 600x600dpi.

Podelitev nagrad ZDUS
27. 03. 2001 00.00
Ob 27. marcu, Dnevu gledališča, so igralcu Borisu Kerču po predstavi Gospod gre na lov v Mestnem gledališču ljubljanskem na priložnostni slovesnosti izročili letno nagrado Združenja dramskih umetnikov Slovenije (ZDUS) za izredne dosežke v minulem letu. Drugo letno nagrado ZDUS je žirija združenja prisodila igralki in lutkarici Alenki Pirjevec, nagrado za igralski opus pa bo prejel Saša Miklavc.

Rusija zagrozila s povračilnim izgonom
23. 03. 2001 00.00
Rusija je napovedala, da se bo v enaki meri odzvala na ameriško odločitev o izgonu 46 ruskih diplomatov in da bo moralo "kovčke spakirati" enako število ameriških diplomatov v Moskvi. "Mi to lahko Američanom naredimo še na bolj boleč način, kot so to naredili oni nam," je danes za poljsko nacionalno televizijo med obiskom v Varšavi izjavil vodja ruskega sveta za nacionalno varnost Sergej Ivanov. Ob tem je ameriško dejanje obsodil kot neutemeljeno, politično in kot spomin na čase hladne vojne.

Cepivo brez dovoljenja za promet
12. 03. 2001 00.00
Za cepljenje proti otroški paralizi pri nas uporabljajo tudi cepiva, ki nimajo dovoljenja za promet. Kot kaže, se je praksa interventnega uvoza in uporabe teh neregistriranih cepiv za obvezno cepljenje otrok precej razširila, čeprav zakon to dovoljuje le izjemoma. Pri preverjanju kakovosti in varnosti krvnih preparatov in cepiv je namreč zaradi morebitnih stranskih učinkov ali prenosa nalezljivih bolezni potrebna posebna previdnost.

Spomenik laži razhudil Cerkev
12. 03. 2001 00.00
Cerkev odločno nasprotuje ponovni postavitvi sramotilnega stebra in spomenika laži, kot njeni predstavniki imenujejo obeležje v spomin demonstracije žensk leta 1943, pred ljubljansko stolnico. Pri tem jih zlasti jezi ignoranca mestnih oblasti, ki naj bi sicer prenovljen in spremenjen spomenik (restavratorji so spremenili položaj prsta na roki in odstranili del spornega napisa) hotele na staro mesto vrniti "na skrivaj". "S tem prispevajo k zaostrovanju odnosov med Cerkvijo in državo," so na novinarski konferenci opozorili predstavniki ljubljanske nadškofije.