Spomin

Sun ustavil hajko na pedofile
05. 08. 2000 09.13
Pod pritiskom policije, vlade in skupin za človekove pravice je britanski tabloid The News of the World danes ustavil kampanjo razkrinkanja pedofilov. Dvotedensko kampanjo je ustavil predvsem zaradi naraščajočih napadov članov samoorganiziranih skupin za varstvo in zaščito na pedofile, čigar fotografije z imeni in naslovi je ta tednik Suna doslej objavil. Skupina je poleg prestopnikov obračunala tudi z nedolžnimi ljudmi. Tako je včeraj pred hišo Angleža, ki so ga zmotno prepoznali za pedofila, razgrajalo 150 ljudi. Med triurnim izgredom je podivjana množica zažgala stol in ranila policaja iz Portsmoutha.

Razstava risb Sonce miru 2000
04. 08. 2000 12.18
V galeriji goriškega kulturnega doma bodo v okviru akcije Sonce miru 2000 ves avgust na ogled risbe mladih goriških likovnikov, ki so pod okriljem slovenskega dijaškega doma Simon Gregorčič iz Gorice ustvarjali na ex-temporu z istim naslovom. Akcijo je sprožila kulturna zadruga Maja leta 1995 ob 50-letnici eksplozije prve atomske bombe. Tudi letošnja manifestacija želi ohraniti spomin na 6. in 9. avgust, ko sta pred 55 leti nad japonskima mestoma Hirošima in Nagasaki ''zacveteli'' atomski bombi. Pobuda zadruge Maja obenem sodi v okvir mirovnih in solidarnostnih akcij, ki skozi vse leto potekajo v goriškem kulturnem domu.

Odprli razstavo v spomin na Anno Frank
02. 08. 2000 15.57
V spomin na judovsko deklico Anno Frank, ki je napisala dnevnik o svojih grozljivih izkušnjah holokavsta, Dnevnik Anne Frank, bodo 10. avgusta v muzeju v Vatikanu odprli že enajsto razstavo, namenjeno vsem žrtvam holokavsta. Namen razstave je med drugim tudi okrepiti dialog med Judi in katoliki, so sporočili iz sveta za kulturo v Vatikanu. Na razstavi so slike iz obdobja rasističnega preganjanja in vsi deli Anninega dnevnika, ki je postal glas šestih milijonov Judov, umrlih v holokavstu. Družina Frank se je med 2. svetovno vojno 25 mesecev skrivala v podstrešju neke hiše v Amsterdamu, dokler jih niso nemški vojaki leta 1944 našli in jih odpeljali v koncentracijsko taborišče. Anno so odpeljali v taborišče Bergen-Belsen, kjer je umrla, stara 15 let. Dnevnik Anne Frank so prodali v več kot 25 milijonih izvodov.

Slovesnost ob Ruski kapelici pod Vršičem
30. 07. 2000 18.22
Pri Ruski kapelici pod Vršičem je bila dopoldne tradicionalna slovesnost v spomin na umrle ruske vojake, ujetnike v prvi svetovni vojni, ki jih je leta 1916 pri gradnji ceste čez prelaz zasul snežni plaz. Slovesnosti so se med drugim udeležili predsednik slovenske vlade Andrej Bajuk, podpredsednica DZ Eda Okretič-Salmič, zunanji minister Lojze Peterle, minister za šolstvo in šport Lovro Šturm, pravosodna ministrica Barbara Brezigar, ljubljanska županja Vika Potočnik, apostolski nuncij Edmond Farhat, ruski veleposlanik v Sloveniji Tigran Karahanov, ruska parlamentarna delegacija pod vodstvom podpredsednika dume Vladimirja Lukina, ki končuje večdnevni obisk v naši državi, ter delegacija ruske pravoslavne cerkve. Vence ob spominsko obeležje so položili slovenski premier Bajuk, ruska delegacija in predstavniki Društva Slovenija-Rusija.

Demonstracije proti teroristom
30. 07. 2000 16.12
Baskovska separatistična organizacija ETA ima razloge za zaskrbljenost in upam, da se bo tega začela kmalu zavedati, je v San Sebastianu, na severu Španije, poudaril španski premier Jose Maria Aznar. To je dejal po koncu žalne slovesnosti, s katero so počastili spomin na nekdanjega guvernerja Baskije Juana Mario Jaureguija, ki sta ga v soboto v Tolosi umorila dva domnevna pripadnika organizacije ETA. Pogreba 47-letnega Jaureguija, ki je sicer zadnja leta živel v Čilu in je v Španijo prišel le na počitnice, se je davi poleg visokih španskih predstavnikov udeležilo več sto ljudi.

XV. Film Video Monitor
25. 07. 2000 11.59
Od 25. do 28. oktobra bo v italijanski Gorici potekal XV. Film Video Monitor, predstavitev letne slovenske filmske, televizijske in video produkcije. Ob petnajstletnici delovanja bo novost predstavitev tudi italijanske filmske produkcije. Prireditev organizira goriški Kinoatelje, ki ga je leta 1977 ustanovil senator Darko Bratina, tedaj priznani filmski kritik, sociolog in profesor na tržaški univerzi. V njegov spomin bodo tudi letos podelili nagrado Darko Bratina ? Poklon viziji.

Alpay v Aston Villo
20. 07. 2000 19.36
Turški nogometni reprezentančni branilec Ozalan Alpay bo kot kaže iz Fenerbahčeja prestopil v Aston Villo. Turški klub je sprejel devet milijonov evrov vredno odkupnino, Alpaya pa v Birminghamu čakata še zdravniški pregled in podpis štiriletne pogodbe. Sedemindvajsetletni branilec se je očem javnosti najbolj vtisnil v spomin, potem ko je v četrtfinalu evropskega prvenstva v Belgiji in na Nizozemskem proti Portugalski zaradi udarca Fernanda Couta že v prvem polčasu moral zapustiti igrišče in EP.

Pograjc v gosteh na Reki in v Splitu
19. 07. 2000 15.54
Slovensko mladinsko gledališče se bo s predstavo Kdo se boji Tennesseeja Williamsa? režiserja Matjaža Pograjca po uspešnem gostovanju v črnogorski Budvi 21. julija predstavilo še na Reki, nato pa še v Splitu, kjer bo tudi ekipa Tauferjevega Sna kresne noči. V okviru Splitskega poletja bo to predstavo odigrala dvakrat v HNK Split, 24. in 25. julija, obakrat ob 21. uri. Pograjčeva predstava bo na sporedu 26. julija, prav tako ob 21. uri, vendar v ekspresivnih kleteh Dioklecijanove palače.

Dogovor o izplačilu odškodnin
18. 07. 2000 08.55
Po letu in pol pogajanj sta Nemčija in Združene države Amerike v Berlinu podpisali formalno že pred nekaj tedni dosežen zgodovinski dogovor o izplačilu 10 milijard nemških mark odškodnin nekdanjim prisilnim delavcem v nacistični Nemčiji. 900 tisoč še živečih upravičencev naj bi prve odškodnine dobilo že konec leta. Nekdanji t. i. suženjski delavci bodo tako po 55-ih letih končno dobili vsaj delno materialno odškodnino. Polovico bo prispevala nemška vlada, drug pet milijard mark pa 3000 nemških podjetij. Doslej se je v skladu teh podjetij nabralo le tri milijarde mark, zato je nemški kancler Schröder pozval podjetja, naj čim prej nadomestijo razliko.

Končana pogajanja o odškodninah
16. 07. 2000 14.32
S sklepno konferenco, podpisom ameriško-nemškega sporazuma in skupno izjavo se bodo jutri v Berlinu končala dolgotrajna pogajanja o izplačilu odškodnin nekdanjim prisilnim delavcem v času nacizma. Sklepno izjavo bodo podpisale vse pogajalske strani, ki so sodelovale na poldrugo leto trajajočih pogajanjih - poleg Poljske in Češke so bile v neposredna pogajanja vključene še Rusija, Belorusija in Ukrajina.

Kučan še čaka na opravičilo
12. 07. 2000 22.12
Na današnjem sprejemu Drnovškove vladne ekipe, nekdanji premier je sicer manjkal, se je Milan Kučan ministrom v prejšnji vladi zahvalil za dobro sodelovanje in uspešno delo v prid Slovenije. A obenem je predsednik države obudil stare zamere, ki so se spletle okrog še vedno neraziskanega ozadja kraje Podobnikovega audija.

Spopadi v Teheranu
09. 07. 2000 10.32
Med študentskimi protesti, ki so jih danes v spomin na lansko krvavo zatrtje študentskih protestov pripravili pred teheransko univerzo, je prišlo do spopadov med več sto reformistično usmerjenimi študenti in skupino pristašev fundamentalističnega gibanja. V spopadu so integristi uporabljali verige, študenti pa so jim odgovorili s kamenjem.

Spomin na Ito Rino
07. 07. 2000 11.05
Slovenska kinoteka in Akademija za likovno umetnost iz Ljubljane bosta skupaj z lokalnimi oblastmi v Divači rojstni dan filmske dive nemega filma Ite Rine, s pravim imenom Ida Kravanja (1907-1979), danes zaznamovali z odkritjem doprsnega kipa in filmskimi projekcijami v rojstni hiši zvezdnice. To je Škrateljnova hiša v Divači, preurejena v muzej. Kip je oblikovala Maja Babič Košir, študentka prvega letnika kiparstva na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani. Avtorica je dobila prvo nagrado na internem natečaju za kiparski portret rojakinje igralke. Razpisala ga je občina Divača.

Na krovu Velikega Viharnika tokrat otroški smeh
06. 07. 2000 13.17
Skupina velenjskih otrok, ki so na počitnicah v mladinskem zdravilišču in letovišču Rdečega križa Slovenije (RKS) na Debelem rtiču, se je včeraj veselila tudi vožnje z največjo slovensko jadrnico, Mobitelovim Velikim Viharnikom. Na pot z jadrnico je otroke popeljal njen krmar Dušan Puh, do jadrnice pa jih je s svojimi čolni prepeljala pomorska policija. Otrokom bodo v spomin na jadranje ostale majice, prav takšne, kot jih nosi posadka Velikega Viharnika.

Protesti ob prireditvi World Gay Pride 2000
02. 07. 2000 20.52
Homoseksualci, zbrani v Rimu na World Gay Pride 2000, so na današnji okrogli mizi, ki jo je organizirala Amnesty International, pozvali k spoštovanju njihovih pravic. Svetovno srečanje homoseksualcev v italijanski prestolnici, ki se je začelo včeraj, so spremljale demonstracije desničarskih skupin, na katerih se je sinoči zbralo kakih 300 nasprotnikov istospolno usmerjenih. Kljub bojazni zaradi za nekatere spornega srečanja pa do spopadov ni prišlo, je danes poročala italijanska televizija.

Slovesna maša v spomin na Friderika Barago
02. 07. 2000 19.54
V Knežji vasi pri Dobrniču na Dolenjskem so danes v okviru Baragovih dni v spomin na slovenskega misijonarja in jezikoslovca, t.i. apostola Indijancev, Friderika Ireneja Barago (1797-1868), ki je kot misijonar vse svoje življenje posvetil ohranjanju zadnjih ostankov indijanskih plemen v Severni Ameriki in njihove kulture, pripravili slovesno mašo, ki jo je ob somaševanju domačih župnikov daroval ljubljanski nadškof in slovenski metropolit Franc Rode.

Slovesno ob dnevu policije
01. 07. 2000 08.39
V športnem parku Policijske akademije v Tacnu je včeraj potekala osrednja slovesnost ob dnevu slovenske policije, 27. juniju. Pripadniki slovenske policije so si ta dan izbrali v spomin na prepričljivo vlogo v desetdnevni junijski vojni, ko so skupaj s slovenskim narodom odločno varovali mlado slovensko državo. Slavnostni govornik na slovesnosti je bil notranji minister Peter Jambrek, zbrane pa sta priložnostno nagovorila tudi predsednik republike Milan Kučan in generalni direktor policije Marko Pogorevc.

Novosti na PC Expo
30. 06. 2000 13.27
Proizvajalec procesorjev Transmeta je na newyorškem sejmu PC Expo predstavil model Crusoe, ki bo s svojo nizko porabo energije omogočil delovanje prenosnega računalnika, z napajanjem iz baterije, polnih osem ur.

Za pomiritev med Cerkvama
26. 06. 2000 07.45
V evangeličanski cerkvi v Murski Soboti je včeraj potekalo ekumensko, skupno evangeličansko in katoliško bogoslužje v počastitev podpisa skupne izjave o opravičenju po veri lani ob dnevu reformacije v Augsburgu. Božjo službo so vodili senior evangeličanske cerkve v Sloveniji Geza Erniša, ljubljanski nadškof in slovenski metropolit Franc Rode in mariborski škof Franc Kramberger.

Albrightova na Poljskem
25. 06. 2000 17.09
Ameriška državna sekretarka Madeleine Albright, ki je danes v okviru mednarodne turneje obiskala Poljsko, je v mestu Gdansk v ladjedelnici položila venec v spomin ustanovitvi demokratičnega gibanja sindikata Solidarnost, ki se je v 80ih letih boril proti komunističnemu režimu. Univerza v Gdansku pa ji je za zasluge pri vključevanju Poljske v zvezo NATO in prispevanje k demokraciji v Srednji in Vzhodni Evropi podelila častni doktorski naziv.

Množični shod homoseksualcev
24. 06. 2000 16.41
Kakšnih 400.000 lezbijk in gejev se je danes zbralo na berlinskih ulicah v spomin na dogodke iz ulice Christopher v New Yorku leta 1969, ko so se tamkajšnji homoseksualci spopadli s policijo.

Belgija - Italija 0:2
15. 06. 2000 21.47
Nogometaši Italije so v drugem krogu skupine B evropskega prvenstva na Nizozemskem in v Belgiji v Bruslju premagali Belgijo z 2:0 (1:0). Za italijansko reprezentanco sta zadetka dosegla Francesco Totti (6.) in Stefano Fiore (66.).

AIS pripravila miroljubni shod
14. 06. 2000 16.56
Amnesty International Slovenije (AIS) je pred poslopjem državnega zbora pripravila miroljubni shod, s katerim je počastila spomin na žrtve nasilnega zatrtja mirnih protestov kitajskih študentov na Trgu nebeškega miru junija pred enajstimi leti. Gre za miroljubno demonstracijo, ki jo zaradi nadaljevanja grobih kršitev človekovih pravic na Kitajskem in nekaznovanosti odgovornih za omenjeni pokol AIS pripravlja vsakega junija že vrsto let. Za protest pred parlamentom so se v AIS odločili, ker je letos ravno v času te, kakor jo imenujejo neslavne obletnice, na obisku v Sloveniji predsednik stalnega odbora kitajskega nacionalnega ljudskega kongresa Li Peng.

450 let slovenske knjige
11. 06. 2000 16.48
Osrednjo proslavo 450-letnice izida prve slovenske knjige na Trubarjevi domačiji na Rašici je s svojo navzočnostjo počastilo več ministrov nove slovenske vlade na čelu s premierom Andrejem Bajukom. Ta je v svojem pozdravu spomnil, da se z jezikom ohranja in razvija narodova samobitnost, knjiga pa zagotavlja njegov kulturni obstoj. Knjiga poleg tega posamezniku in narodu omogoča vstopiti v zgodovinski spomin, kar še posebej velja za Slovence. Slovenci svoj obstoj in razvoj dolgujemo knjigi, od Brižinskih spomenikov do dandanes, in tega tudi slovenska država ne bi smela pozabiti. Sprejemamo izzive novih časov, a nanje moramo odgovarjati kot Slovenci, je poudaril Bajuk in dodal: ''Spoštujmo in varujmo to dragoceno dediščino, da jo bomo kot neprecenljivo bogastvo predali generacijam, ki prihajajo!''

Proslava v Aleksincu
10. 06. 2000 18.25
Na proslavi Spomin in upanje, ki je danes v Aleksincu potekala v okviru praznovanja obletnice letalskih napadov zveze NATO na ZRJ in ki se je udeležilo kakih 2000 ljudi, so s svojimi govori nastopili številni vodilni politiki in vojaški predstavniki ZRJ.

Potapljači v spomin na Cousteauja
10. 06. 2000 16.23
Jacques Yves Cousteau bi 11. junija 2000 dopolnil 90 let. V počastitev spomina na tega potapljaškega guruja, izumitelja, biologa, avanturista, popotnika, ekologa in filmarja so danes potapljači potapljaškega društva Orka iz Ljubljane označili najnižjo točko v Sloveniji in hkrati najglobjo točko v slovenskem delu Jadrana na globini 38,4 metra.

Obletnica konca napadov na ZRJ
10. 06. 2000 14.41
Administrator Združenih narodov na Kosovu (UNMIK) Bernardo Kouchner je sinoči ob obletnici konca napadov zveze NATO na ZRJ članom Varnostnega sveta ZN predstavil dosedanje delo in prihodnje izzive. Ocenil je, da je UNMIK v 12 mesecih dosegel znaten napredek, vendar pa mednarodna skupnost potrebuje več časa, potrpežljivosti in odločenosti za oblikovanje mirne koeksistence.

Bubka napovedal konec kariere
04. 06. 2000 19.57
Ukrajinski skakalec ob palici Sergej Bubka se bo po olimpijskih igrah v Sydneyju poslovil od aktivne športne poti, je za italijansko tiskovno agencijo Ansa v soboto zvečer v Torinu izjavil tekmovalec. Bubka za Anso ni želel komentirati svojih možnosti za medaljo: ''Zaradi operacije vezi letos še nisem nastopal. Vse je podrejeno treningom in že tri mesece se resno pripravljam na olimpijski nastop.''

Nove aretacije na Kitajskem
04. 06. 2000 19.45
Na enajsto obletnico krvavega zatrtja demokratičnih protestov na Trgu nebeškega miru (Tiananmen) v Pekingu je danes kitajska policija aretirala vsaj 15 borcev za človekove pravice. Kot je sporočil hongkonški informacijski center za človekove pravice in demokracijo, so oblasti med drugim trem disidentom odredile hišni pripor v nekem pekinškem hotelu. Na strogo varovanem Trgu nebeškega miru pa je zaenkrat še mirno.

Dan inženircev Slovenske vojske
02. 06. 2000 11.30
Predstavniki generalštaba Slovenske vojske in pripadniki inženircev so se danes ob 10. uri zbrali v novomeški vojašnici Bršljin, kjer so s slovesnostjo, ki jo je pripravil 14. Inženirski bataljon SV, obeležili Dan inženircev (5. junij), so sporočili z ministrstva za obrambo.