Spomin

Sto let od rojstva Alfreda Hitchcocka

11. 08. 1999 14.03

V petek, 13. avgusta, bo minilo sto let od rojstva mojstra filmskih srhljivk Alfreda Josepha Hitchcocka. Britanski filmski režiser, ki je večino svojih mojstrovin posnel v Hollywoodu, se je rodil v Londonu, ameriška Akademija filmskih umetnosti in znanosti, ki vsako leto podeljuje prestižne nagrade oskar, pa bo v Los Angelesu pripravila spominsko slovesnost. Obletnice se bodo spomnili še marsikje drugje, med drugim tudi v New Yorku, kjer je filmski studio Universal nedavno v spomin na režiserja postavil njegov doprsni kip.

Arafat sprejel slovensko veleposlanico

10. 08. 1999 16.00

Palestinski voditelj Jaser Arafat je danes v Ramali na poslovilnem obisku sprejel slovensko veleposlanico v Tel Avivu Darjo Bavdaž Kuret. Arafat je med srečanjem izrekel najboljše želje državljanom Slovenije za mir in napredek, predsedniku Milanu Kučanu pa se je zahvalil za podporo, so sporočili iz slovenskega veleposlaništva v Tel Avivu.

Spominske slovesnosti za žrtve terorističnih napadov v Keniji in Tanzaniji

07. 08. 1999 12.49

Leto dni po bombnih napadih na ameriški veleposlaništvi v Keniji in Tanzaniji so se danes v obeh vzhodnoafriških državah začele slovesnosti v spomin na žrtve napadov. Spominske slovesnosti potekajo v senci svaril pred morebitnimi novimi terorističnimi dejanji.

Muzej v spomin na žrtve lova na čarovnice

03. 08. 1999 11.49

Med leti 1582 in 1683 so v mestecu Bergheim na severovzhodu Francije zažgali 40 žensk, obtoženih čarovništva. V spomin na te ženske bodo prebivalci mesteca uredili muzej, ki bo predstavil kruto obdobje srednjega veka, po vsej Evropi zaznamovanega z lovom na čarovnice. Strah pred katastrofami, slabimi letinami, epidemijami, lakoto, vojnami in sočlovekom je namreč ljudi vzpodbudil k iskanju grešnih kozlov. Tako so zaradi ene nepremišljene kletvice proti cerkvi, obnašanja, ki ni bilo v skladu s kakšnim cerkvenim predpisom, ali slabe letine mučili in obsodili mlade, stare, bogate in revne. Včasih pa je za kaznovanje domnevne čarovnice zadostoval že kar dojenček, ki je umrl ob porodu. V muzeju bodo na ogled vsi dokumenti povezani s procesom, med drugim pritožbe sodnih uradnikov in priznanja, ki so jih od osumljenih izsilili z mučenjem. Obsojene so tako morale opisati svoje odnose s hudičem in poroko z njim ter ovaditi tiste, ki so pri tem sodelovali.

Stoletnica rojstva Hitchcocka

01. 08. 1999 13.27

V Hollywoodu so ob 100. obletnici rojstva Alfreda Hitchcocka odkrili doprsni bronasti kip mojstra srhljivk. Slovesnosti se je udeležila tudi igralka Tippi Hedren, ki je odigrala glavno vlogo v Ptičih. Predstavniki Universal Studios so v spomin na Hitchcockovo klasiko iz leta 1963 spustili udomačenega krokarja, ki je med slovesnostjo pristal na kipu. Alfred Hitchcock se je rodil 13. avgusta leta 1899.

Tradiconalna slovesnost pri Ruski kapelici

25. 07. 1999 17.08

Pri Ruski kapelici pod Vršičem je bila dopoldne tradicionalna slovesnost v spomin na umrle ruske vojake. Na spomenik ruskim ujetnikom v prvi svetovni vojni, ki jih je leta 1916 pri gradnji ceste na Vršič zasul snežni plaz, je venec v imenu Republike Slovenije položil predsednik države Milan Kučan, slovesnosti pa so se udeležili tudi predsednik parlamenta Janez Podobnik, zunanji minister Boris Frlec, predsednik odbora DZ za mednarodne odnose Jelko Kacin, minister za pravosodje Tomaž Marušič ter ruska parlamentarna delegacija, ki je te dni na obisku v Sloveniji.

Delegacija ruske dume na obisku v Kobariškem muzeju

24. 07. 1999 16.35

Delegacija državne dume Ruske federacije pod vodstvom predsednika odbora za mednarodne odnose Vladimirja Lukina, ki se na povabilo predsednika državnega zbora Janeza Podobnika mudi na štiridnevnem obisku v Sloveniji, je danes skupaj s predstavniki ruskega veleposlaništva v Sloveniji obiskala Kobariški muzej soške fronte.

Na Woodstocku '99 se je zbralo več kot 200.000 ljudi

24. 07. 1999 09.13

Organizatorji velikega koncerta na prostem z imenom Woodstock '99 sporočajo, da se je na prizorišču, nekdanjem vojaškem zračnem oporišču ob mestu Rome v državi New York, zbralo že več kot 200.000 ljudi, do konca koncerta, ki bo trajal do nedelje, pa upajo, da bodo prodali kakšnih 250.000 vstopnic. Rock koncert poteka v spomin legendarnega koncerta leta 1969, ki je bil prirejen med 15. in 18. avgustom ob mestu Bethel, prav tako v državi New York.

Slovenski DZ in ruska duma bosta pripravila konferenco o etičnih naukih

23. 07. 1999 21.15

Na Bledu sta se sešli delegaciji slovenskega DZ pod vodstvom predsednika parlamenta Janeza Podobnika in ruske dume pod vodstvom predsednika odbora za mednarodne odnose Vladimirja Lukina.

Otvoritev spomenika v spomin Nikolaja II.

17. 07. 1999 17.20

V spomin zadnjemu ruskemu carju Nikolaju II. in njegovi družini so včeraj v bližini Jekaterinburga v Uralu otvorili spomenik, na mestu, kjer so pred osmimi leti odkrili njihova trupla, so poročale ruske televizije.

Večer narodnih v Gabrovici

06. 07. 1999 19.08

Gledališka skupina Kulturnega društva Brce iz Gabrovice pri Komnu bo počastila 140-letnico rojstva dr. Karla Štreklja (1859-1912), jezikoslovca in urednika slovenskih narodnih pesmi. V spomin na rojaka, rojenega v vasi Gorjansko na Krasu, ki je med Slovenci in zanje zbral štiri debele knjige narodnih, bodo ta petek, 9. julija, ob 21. uri pripravili večer z naslovom Pa po lojtrci gor, pa po lojtrci dol! avtorjev Mirka Mahniča in Sergeja Verča. Večer in njegova ponovitev v soboto bosta v Gabrovici na prostem.

Mihailov jutri v Mali galeriji

06. 07. 1999 14.59

V Mali galeriji na Slovenski cesti bodo jutri odprli razstavo fotografij Borisa Mihailova, ki jih je avtor posnel leta 1991 in jim dal skupni naslov Pri tleh. Zanimivo delo fotografa, rojenega leta 1938 v Harkovu, bo predstavljeno v ožjem izboru sedemdesetih fotografij.

V Parizu bodo odkrili spominsko ploščo Munchu

27. 06. 1999 11.50

V Parizu bodo 16. julija odkrili spominsko ploščo v spomin enemu najbolj znanih predstavnikov art nouveauja, češkemu slikarju, grafiku, oblikovalcu in fotografu Alfonsu Muchu. Ploščo bodo postavili na pročelje hiše v središču Latinske četrti, kjer je češki umetnik živel in delal od leta 1896 do 1906. Spominska plošča je delo češkega kiparja Stanislava Hanzika, z njo pa želijo oblasti iz umetnikovega rojstnega kraja v bližini Brna obeležiti 60. obletnico umetnikove smrti.

Dan slovenske policije

27. 06. 1999 10.46

Pripadniki slovenske policije so v spomin na prepričljivo vlogo v desetdnevni junijski vojni, ko so skupaj s slovenskim narodom odločno varovali mlado državo ter v spomin na organiziran in profesionalen upor agresorju na ozemlju Republike Slovenije in ne nazadnje v spomin na dogodek pred osmimi leti, ko so se policisti spopadli z JLA na mejnem prehodu Holmec, izbrali 27. junij za svoj praznik, dan slovenske policije.

Vseslovensko zborovanje

25. 06. 1999 14.45

V Velenju poteka veliko zborovanje v spomin na boje, ki so v tem stoletju pomembno zaznamovali Štajersko, Koroško in Prekmurje, pa tudi ostalo Slovenijo. Zbrani na prireditvi z geslom Severovzhodna Slovenija v bojih za svobodo so se spomnili bojev za severno mejo, narodnoosvobodilnega boja in bojev za samostojno Slovenijo. Slavnostni govornik je bil dr. Matjaž Kmecl, udeležence pa je nagovoril tudi predsednik države Milan Kučan.

Slovesno ob dnevu policije

22. 06. 1999 11.40

V počastitev dneva slovenske policije, 27. junija - dan so njeni pripadniki izbrali v spomin na prepričljivo vlogo v desetdnevni junijski vojni, ko so skupaj s slovenskim narodom odločno varovali mlado državo - bo delegacija policije in notranjega ministrstva v spomin na padle policiste v osamosvojitveni vojni položila venec na Žalah.

Slovesnost v spomin na žrtve Kočevskega Roga

20. 06. 1999 20.48

Pri breznu pod Krenom v Kočevskem Rogu je bila obletniška maša za vse po vojni pobite domobrance in nasprotnike tedanjega režima, ki jo je daroval ljubljanski nadškof in slovenski metropolit Franc Rode. Pred približno 5000 udeleženci je dr. Rode poudaril, da se zdaj ni več mogoče sprenevedati, da teh žrtev ni bilo in opozoril, da bi morali že iz pietete imena umrlih vpisati v mrliške knjige, dostojno obeležiti množična grobišča ter počastiti njihov spomin. Dodal je, da te žrtve Slovencem dajejo tudi možnost, ''da se ob njihovi strašni usodi sami prečistimo, zavržemo sovraštvo, ki jih je peljalo v smrt, obnovimo skupni narodni spomin in najdemo pot do narodne sprave''. Izredno ostro kritiko na račun razmer v Sloveniji je v svojem govoru podal Anton Drobnič, saj po njegovem prepričanju v vrhovih pravosodja vladajo funkcionarji totalitarne partijske države in političnega sodstva.

Portret Buena Vista Social Club odpira vrata Jazz Festa na Dunaju

15. 06. 1999 18.55

Premiera filmskega portreta Buena Vista Social Club bo v četrtek, 17. junija v dunajskem kinu Gartenbau naznanila začetek tradicionalnega festivala džeza Jazz Fest Wien 99.

Pripravljen projekt izplačila odškodnin prisilnim delavcem

08. 06. 1999 22.28

Nemške industrijske družbe so danes končale pripravo projekta izplačila odškodnine osebam, ki so prisilno delale v nekdanji nacistični Nemčiji, piše v sredini številki nemški časnik Suedeutsche Zeitung.

10. obletnica pokola na Trgu nebeškega miru

04. 06. 1999 15.34

Deseta obletnica krvave zadušitve študentskega protesta na Trgu nebeškega miru v Pekingu mineva v znamenju poostrenih varnostnih ukrepov.

Na Kitajskem znova zaprli borce za človekove pravice

02. 06. 1999 22.45

Pred deseto obletnico krvave zadušitve demokratičnega gibanja 4. junija leta 1989 na Kitajskem so danes prijeli sedem borcev za človekove pravice.

Film o zgodbi Tadž Mahala

31. 05. 1999 14.49

Indijski režiser Akbar Khan je napovedal, da bo posnel film o ljubezenski zgodbi mogulskega cesarja Šaha Džahana, ki je dal v spomin na svojo najljubšo ženo Mumtaz zgraditi mavzolej Tadž Mahal. Scenarij za indijsko-ameriško koprodukcijo je že gotov, film pa bo stal milijardo rupij (43 milijonov mark).

V Hong Kongu obeležili 10. obletnico pokola na Trgu nebeškega miru

30. 05. 1999 13.13

Več sto ljudi, ki so obeležili spomin na 10. obletnico krvavih dogodkov na Trgu nebeškega miru v Pekingu, se je danes v Hong Kongu udeležilo pohoda, na katerem so zahtevali ''konec enostrankarske diktature'' na Kitajskem.

Slovenija bo obeležila evropski dan parkov

23. 05. 1999 19.03

Slovenija bo letos prvič obeležila 24. maj kot evropski dan parkov, ki ga praznujejo v spomin na dan pred 90 leti, ko so na Švedskem ustanovili prvih devet nacionalnih parkov v Evropi. V okviru praznovanja tega dneva, ki ga je razglasila Evropska zveza naravnih in narodnih parkov EUROPARC, bo ministrstvo za okolje in prostor med 24. in 28. majem pripravilo različne dejavnosti. Ob tej priložnosti bo izdalo zgibanko Zavarovana območja - parki, zgibanko o Krajinskem parku Ljubljansko barje pa bo izdala Mestna občina Ljubljana, so sporočili z ministrstva za okolje in prostor.

MKD: Pungartnik naj odstopi

20. 05. 1999 16.39

Izvršilni odbor Mladih krščanskih demokratov meni, da je izjava poslanca LDS in trebanjskega župana Cirila Pungartnika, ki je pripadnike teritorialne obrambe primerjal z martinčki in dopustniki, popolnoma nesprejemljiva, so sporočili Mladi krščanski demokrati (MKD).

Slovenija bo obeležila evropski dan parkov

20. 05. 1999 11.12

Slovenija bo letos prvič obeležila 24. maj kot evropski dan parkov, ki ga praznujejo v spomin na dan pred 90 leti, ko so na Švedskem ustanovili prvih devet nacionalnih parkov v Evropi. V okviru praznovanja tega dneva, ki ga je razglasila Evropska zveza naravnih in narodnih parkov EUROPARC, bo ministrstvo za okolje in prostor med 24. in 28. majem pripravilo različne dejavnosti. Ob tej priložnosti bo izdalo zgibanko Zavarovana območja - parki, zgibanko o Krajinskem parku Ljubljansko barje pa bo izdala Mestna občina Ljubljana, so sporočili z ministrstva za okolje in prostor.

Ob spomeniku tudi stalna razstava bitke narodov v Leipzigu

17. 05. 1999 11.25

Ob spomeniku bitke narodov v Leipzigu so v nedeljo odprli stalno razstavo z naslovom Forum 1813, ki prikazuje veliko in krvavo bitko v novi luči. Razstava na približno 300 kvadratnih metrih površine v dvanajstih sklopih in s prek 350 originalnimi predmeti omogoča vpogled v zgodovino enega največjih pokolov 19. stoletja. Pred Leipzigom se je 18. oktobra leta 1813 spopadlo približno pol milijona vojakov iz skoraj vseh evropskih držav. Na bojišču je obležalo 100.000 mrtvih. Zmaga zaveznic Rusije, Prusije, Avstrije in Švedske nad Napoleonom I. in njegovimi zavezniki je pomenila začetek zatona Napoleonove vladavine. Sto let kasneje so v spomin na padle v Leipzigu postavili spomenik bitke narodov. Ljudje, ki so razstavo postavili, so po lastnih besedah posebno pozornost posvetili nazornosti. Med predmeti, ki doslej še niso bili razstavljeni, so različne uniforme, orožje in tudi predmeti vojakov. Razstava dokumentira tudi spomine udeleženih v bitki in posledice bojev za prebivalstvo.

Praznik mestne občine Koper

15. 05. 1999 18.21

Ob današnjem prazniku mestne občine Koper, ki ga praznujejo v spomin na marežganski upor proti fašistom leta 1921, je bila v pokrajinskem muzeju slavnostna seja občinskega sveta, na kateri so podelili priznanja 15. maj.

Kitajski državni vrh se je poklonil žrtvam napada na veleposlaništvo

12. 05. 1999 13.55

Vodstvo kitajske komunistične partije pod vodstvom predsednika države Jiang Zemina se je danes v Pekingu poklonilo trem novinarjem, ki so umrli v petkovem napadu na kitajsko veleposlaništvo v Beogradu.

Srečanje v spomin na Racina

12. 05. 1999 10.19

Slovenski gledališki muzej ter Društvo teatrologov in gledaliških kritikov sta pripravila okroglo mizo ob 300. obletnici smrti Jeana-Baptista Racina, ob Corneillu utemeljitelja francoske klasicistične tragedije.