Spomin

Solana je Miloševića označil za ''zločinskega vodjo''
12. 04. 1999 15.07
Generalni sekretar zveze NATO Javier Solana je jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića označil za ''zločinskega političnega vodjo''. Milošević je v desetih bolečih letih popeljal ''svojo državo v vojno, v osamitev in splošni gospodarski propad'', je Solana zapisal v prispevku, ki ga je danes objavil francoski časnik Liberation.

Žalna slovesnost v pravoslavni cerkvi v Ljubljani
06. 04. 1999 19.10
Na žalni slovesnosti ob napadih zveze NATO na ZR Jugoslavijo se je popoldne v pravoslavni cerkvi v Ljubljani zbralo približno 50 ljudi, ki so prižgali sveče. Kot je za STA povedal Steven Došenovič iz odbora za pripravo protestov, so s prižiganjem sveč hkrati počastili tudi spomin na 6. april 1941.

Tradicionalen križev pot v Rimu
03. 04. 1999 09.56
Papež Janez Pavel II. je na Veliki petek s tradicionalnim križevim potom v Rimu počastil spomin na Kristusovo trpljenje. Svetega očeta so na obredni poti, ki pomeni enega od vrhuncev Velike noči pospremili tisoči romarjev iz vsega sveta. Pot je potekala od Kolizeja do razvalin antičnega Venerinega svetišča. Papež je potjo, dolgo poldrugo uro, križ nosil sam le na začetku in ob koncu poti. Vmes so mu pomagali mladi verniki iz različnih držav sveta. Papež Janez Pavel II. bo imel danes v baziliki Sv. Petra tradicionalno velikonočno bedenje. Najprej bodo v preddverju bazilike prižgali velikonočni ogenj. Nato bo papež slovesno vstopil v baziliko, ki je sprva v temi, kasneje pa jo osvetlijo s tisoči velikonočnimi svečami. K običaju sodi tudi to, da papež krsti mlade in odrasle. Opolnoči se bo v Rimu ob naznanitvi Kristusovega vstajenja oglasilo vseh tisoč cerkvenih zvonov, ki so od Velikega četrtka molčali. V nedeljo se bo velikonočno slavje končalo z velikonočno papeževo poslanico, ki naj bi se je po pričakovanjih udeležilo sto tisoč vernikov.

Na Češkem odprli muzej v spomin pisatelju Hrabalau
30. 03. 1999 23.19
V Nyburku, kakih 40 kilometrov vzhodno od Prage, so konec tedna odprli muzej posvečen češkemu pisatelju Bohumilu Hrabalu (1914-1997). Razstava prikazuje življenje in delo avtorja okoli 20 romanov in številnih novel. Mnogo Hrabalovih del so ekranizirali, med njimi Strogo nadzorovane vlake v režiji Jirija Menzela, ki je bil leta 1967 nagrajen z oskarjem.

V tunelu pod Mont Blancom znova izbruhnil požar
29. 03. 1999 18.20
Italijanski gasilci so v tunelu pod Mont Blancom v pol urah pogasili požar, ki je popoldne znova izbruhnil, potem ko je minulo sredo v tem tunelu v velikem požaru umrlo najmanj 40 ljudi. Pri italijanskih reševalcih se je tudi izvedelo, da je požar izbruhnil v ostankih tovornjaka in da so še vedno aktivna majhna gorišča, ki pa niso nevarna.

Predstavitev izbora del Stanka Vuka v Trstu
23. 03. 1999 18.49
V Peterlinovi dvorani Društva slovenskih izobražencev (DSI) v Trstu so sinoči predstavili knjigo Pomlad pod Krasom avtorja Stanka Vuka. Gre za izbor črtic, pesmi in pisem, ki je pred nekaj meseci izšel pri mariborski založbi Obzorja. Ob predstavitvi knjige so počastili tudi spomin na Vuka in njegovo ženo Danico Tomažič, ki so ju leta 1944 umorili neznani storilci.

Zaradi možganskih poškodb toži Telekom
18. 03. 1999 08.02
Nekdanji inženir britanskega Telekoma (British Telecom) je tožil to telekomunikcijsko podjetje, ker je zaradi uporabe mobilnega telefona dobil možganske poškodbe. 38-letni Steve Corney trdi, da je zaradi dolgoletne izpostavljenosti sevanju mobilnega telefona začel izgubljati spomin še pred letom 1995, ko je službo pri telekomu po desetih letih zapustil. Sicer podjetje vesti še ni komentiralo, poudarja pa, da ni znanstvenih dokazov, da bi bili mobilni telefoni škodljivi za zdravje.

Tisoči kosovskih Albancev obeležili spomin na vodjo OVK
06. 03. 1999 16.46
Okoli 5000 kosovskih Albancev, med katerimi je bilo več kot 400 pripadnikov Osvobodilne vojske Kosova (OVK), se je danes v Prekazu blizu Drenice v osrednjem delu Kosova poklonilo spominu enega izmed vodij OVK Adema Jasharija. Jasharija so pred letom dni v svoji prvi ofenzivi v pokrajini ubile srbske sile.

Predstava Paracelsus in Frankenstein
22. 02. 1999 17.20
V dvorani Duše Počkaj v Cankarjevem domu bo jutri, 23. februarja, ob 20. uri premiera predstave Paracelsus in Frankestein v režiji Barbare Novakovič Kolenc. Poleg avtorice zasnove in režiserke bodo nastopile še Petra Govc, Sanja Neškovič Peršin in Mateja Rebolj. Dramaturg predstave, ki je nastala v soprodukciji Museuma in Cankarjevega doma, je Tomaž Toporišič, kostumograf Alan Hranitelj, glasbo je izbral Blaž Peršin. Druga premiera bo v sredo, 24. februarja, ponovitve pa še 26. in 27. februarja ter 1. marca, vse na istem prizorišču.

Lennon bo dobil svoj muzej
18. 02. 1999 08.41
V osrednji japonski prefekturi Saitama bodo zgradili muzej, posvečen ubitemu pop-idolu Johnu Lennonu, legendarnemu pevcu in kitaristu skupine The Beatles. Muzej bo nameščen na 2000 kvadratnih metrih hale imenovane Super arena Saitame, ki naj bi bila zgrajena do druge polovice prihodnjega leta. Namen naj bi bil poskrbeti, da v prihodnjem stoletju ne bo zbledel spomin na Lennona, njegovo gradnjo pa podpira tudi njegova vdova Yoko Ono.

Izraelca sta hčerko poimenovala po Jordaniji
08. 02. 1999 09.14
Nek izraelski par, ki je leta 1997 pod streli jordanskega vojaka izgubil hčerko, je ob rojstvu druge hčerke želel počastiti spomin na preminulega jordanskega kralja Huseina. Novorojenko sta starša poimenovala Yardena, kar v hebrejščini pomeni Jordanija. Ob smrti prve hčerke, ki je skupaj s šestimi šolarkami med izletom v Bakuri v Jordaniji umrla pod streli jordanskega vojaka, je kralj Husein osebno izrazil sožalje Ruhami in Šimonu Cohenu. Husein je dejanje jordanskega vojaka označil za ''ostuden'' zločin, izrazil pa je tudi ''globok občutek sramu in jeze''. Jordanski kralj je bil med zločinom na potovanju v tujini, ki pa ga je nemudoma prekinil, da bi družinam žrtev osebno izrazil sožalje, iz zasebnega sklada pa jim je namenil tudi odškodnino v višini milijona ameriških dolarjev. Jordanskega vojaka, ki je zločin zagrešil, so obsodili na dosmrtno ječo. ''Izgubila sva Keren, toda bog nama je dal drugega otroka, ki sva ga poimenovala Yardena, v čast jordanskega kralja Huseina. Upava, da bo Huseinov sin Abdulah nadaljeval pot, ki jo je začrtal njegov oče,'' je za izraelski radio povedal Šimon Cohen.

Spominska plošča in razstava v spomin na akademika Ilešiča
04. 02. 1999 15.39
Predsednik Slovenske akademije znanosti in umetnosti France Bernik in akademik prof. dr. Ivan Gams sta danes, 14 let po smrti slovenskega geografa, akademika prof. dr. Svetozarja Ilešiča (1907-1985), na pročelje hiše na Trstenjakovi 9 v Ljubljani slovesno odkrila spominsko ploščo v spomin na velikega učitelja generacij slovenskih geografov. V njej je Ilešič, njegova rojstna hiša je sicer na Zarnikovi 9 v Ljubljani, preživel za slovensko geografijo najbolj plodna leta. Spominski dan so sklenili z odprtjem razstave o življenju in delu Ilešiča v Zemljepisnem muzeju v Ljubljani.

V Gorici nocoj srečanje s pesnikom Cirilom Zlobcem
04. 02. 1999 10.09
V okviru tradicionalnih ''srečanj z avtorjem'' bo nocoj ob 18. uri gost Kulturnega doma v Gorici slovenski pesnik in pisatelj Ciril Zlobec.

Smučarji skakalci v spomin prijateljem
28. 01. 1999 17.59
Smučarsko skakalni klub Mengeš v nedeljo prireja tekmo v smučarskih skokih v spomin lani v prometni nesreči pri Naklem preminulim prijateljem in članom kluba. Uro pred tekmo, ob 13. uri, bodo člani SSK Mengeš odkrili tudi spominsko obeležje. Na 15-metrski napravi, tekma bo štela tudi za pokal MIP, bodo nastopili dečki do 8 let in deklice do 10 let.

Predsednik Kučan proti manipulaciji s policijo
28. 01. 1999 15.42
Predsednik Kučan je na današnjem pogovoru z iniciativnim odborom združenja koroških policistov in predstavniki združenja Sever izrazil pričakovanje, da se bodo policisti in teritorialci tudi v prihodnje uprli poskusom, da se jih zlorablja za interese politike, so sporočili iz urada predsednika Kučana.

V Narodni galeriji pripravili študijsko razstavo o Petkovšku
19. 01. 1999 14.17
V Narodni galeriji v Ljubljani bodo ta petek odprli za slovenske razmere precej neobičajno študijsko razstavo o slikarstvu Jožefa Petkovška (1861-1898), s katero naj bi po ocenah pobudnika projekta, umetnostnega zgodovinarja in slikarja Sergeja Kapusa, ''demitologizirali'' Petkovška, ne da bi ga obenem ''diskreditirali''. Podrobnosti projekta sta poleg Kapusa na novinarski konferenci danes predstavila še direktor Narodne galerije Andrej Smrekar ter Ivo Nemec z Restavratorskega centra.

Bruselj pozitiven do razmer v Hong Kongu
12. 01. 1999 10.45
Evropska komisija je v ta teden objavljenem letnem poročilu o razmerah v Hong Kongu ocenila, da se je raven človekovih pravic in svoboščin kot tudi avtonomije od 1. julija 1997, ko je ta nekdanja britanska kolonija prešla pod Kitajsko, ohranila.

Za boljši spomin - kozarec in pol vina na dan
10. 01. 1999 09.56
Italijanski znanstveniki so ugotovili, da kozarec in pol vina na dan lahko ublaži nevrodegenerativne bolezni, kot sta Alzheimerjeva in Parkinsova bolezen. Po pisanju britanskega časnika New Scientists so raziskave milanskih znanstvenikov pokazale, da neka naravna kemična spojina, ki se nahaja v grozdju in vinu, spodbudi sedemkrat večjo aktivnost in učinkovitost encimov, ki stimulirajo in obnovijo živčne celice. Znanstveniki so delovanje te kemične spojine, imenovane rezervatrol, preučevali na človeških živcih in odkrili, da spodbuja rast majhnih končičev na koncu živčnih celic, ki pomagajo pri povezovanju teh celic. ''Rezervatrol omogoča možganskim celicam, da se ponovno povežejo med seboj. Tako ponovno povezovanje reaktivira sposobnost pomnenja pri starejših osebah,'' je dejal vodja znanstvene ekipe Alberto Bertelli. Te procese v možganih pa je mogoče stimulirati, če popijemo kozarec in pol vina na dan.

Režiserka Muratova dobitnica letošnje umetniške nagrade
07. 01. 1999 10.18
Režiserka romunskega rodu Kira Muratova bo prejela letošnjo umetniško nagrado, ki jo vsako leto podeljuje Akademija umetnosti Berlin-Brandenburga, so včeraj sporočili v Berlinu. Priznanje, ki ga spremlja denarna nagrada v višini 30.000 mark, tradicionalno podeljujejo 18. marca v spomin na Pomlad narodov, ki se je leta 1848 začela v Berlinu. Kira Muratova je med drugim posnela film Astenični sindrom, ki je leta 1990 prejel srebrnega medveda na berlinskem filmskem festivalu. Njen prvi dolgometražec Naš vsakdanji kruh iz leta 1964 je kritičen pogled na kolhoze. Njena filma Kratka srečanja (1967) in Dolga poslavljanja (1971), sta portreta dveh žensk. V Sovjetski zvezi sta bila dolgo časa prepovedana. Režiserka, ki se je leta 1934 rodila v Sorokiju v današnji Moldaviji oziroma nekdanji Romuniji, od leta 1961 živi v Odesi v Ukrajini. Umetniško nagrado omenjene nemške akademije so v prejšnjih letih med drugim podelili italijanskemu arhitektu Renzu Pianu in francoskemu skladatelju Pierru Boulezu.

Indija bo v spomin na svoje jedrske poskuse praznovala dan tehnologije
23. 12. 1998 09.20
Indija bo poslej 11. maja, na dan, ko je izvedla tri jedrske poskuse, praznovala Dan tehnologije, je v torek sporočil indijski minister za znanost in tehnologijo Manohar Joshi. Letošnjega 11. maja je Indija osupnila svet, ko je sporočila, da je izvedla tri podzemne jedrske poskuse, za povrh pa je 13. maja izvedla še dva poskusa. Sosednji Pakistan se je konec maja odzval s šestimi jedrskimi poskusi. Joshi je indijske poskuse označil za ''izjemen dogodek'', ki po njegovih besedah očitno ni bil všeč nekaterim državam, ki se imajo za varuhe sveta.

''Skodelica kave'' v spomin na 80-letnico smrti Ivana Cnakarja
11. 12. 1998 11.26
Danes, 11. decembra, poteka 80 let od smrti slovenskega dramatika, pesnika in prozaista Ivana Cankarja. Obletnice se bodo spomnili na priložnostnih proslavah v Ljubljani, na Vrhniki in še kje.

Opozicija in študenti so se ponovno zbrali v Tirani
08. 12. 1998 14.44
Več tisoč študentov ter pristašev nekdanjega albanskega predsednika in voditelja opozicije Salija Berishe se je danes zbralo v Tirani, kjer so obeležili spomin na študentske demonstracije iz leta 1990, ki so sprožile zlom komunističnega režima v državi.

Kraljica in rock kitare v Škotskem muzeju
02. 12. 1998 11.59
Britanska kraljica Elizabeta II. je nedavno v Edinburghu odprla Škotski nacionalni muzej, v katerem pa ni prav veliko prostora za junake iz vojne za škotsko neodvisnost. Zato pa lahko v njej vidite najljubšo električno kitaro britanskega premiera Tonyja Blaira.

Prireditve ob petdesetletnici smrti Iga Grudna
27. 11. 1998 15.42
Ob petdesetletnici smrti slovenskega pesnika Iga Grudna (1893-1948) so njegovi rojaki iz Slovenskega kulturnega društva, ki nosi njegovo ime, iz Nabrežine pri Trstu pripravili vrsto prireditev, osrednja proslava s pestrim kulturnim sporedom bo jutri, 28. novembra, na Sokolovem igrišču v Nabrežini.

Spomenik za Michaela Hutchencea
25. 11. 1998 09.54
Leto dni po smrti pevca avstralske skupine INXS, Michaela Hutchencea, so se njegova družina, prijatelji in 250 oboževalcev minuli konec tedna zbralo v kapelici sydneyske četrti North Ryde. Poleg recitiranja pesmi je o Michaelu spregovoril njegov brat Rhett. Po maši je Hutchenceov oče Kel v spomin na sina odkril spomenik. Ob tem je dejal, da je bil Michael dober in prijazen človek ter odličen glasbenik. Hutchence je umrl 22. novembra lani, star 37 let. Na vrhuncu svoje kariere so INXS po vsem svetu prodali več kot pet milijonov primerkov albuma Kick.

Herzog na obisku v Izraelu
16. 11. 1998 11.45
Nemški predsednik Roman Herzog se je med svojim drugim uradnim obiskom v Izraelu zavzel za večji evropski vpliv na bližnjevzhodni mirovni proces. Herzog, ki je danes prispel v Izrael, bo v torek najprej odpotoval na Palestinska avtonomna ozemlja, nato pa še v Jordanijo.

Nikotin je tudi koristen
15. 11. 1998 09.44
Znanstveniki priznavajo, da ima zloglasni nikotin, znan predvsem po škodljivosti, tudi zdravilne učinke. Več znanstvenikov je namreč odkrilo, da nikotin in njemu podobne snovi pomagajo pri zdravljenju več bolezni in motenj, od pešanja spomina in Parkinsonove bolezni do shizofrenije in morda tudi depresije in anksioznosti. Ugotovili so, da nikotin in podobne snovi spodbujajo delovanje t.i. receptorjev acetilkolina, za katere pa je znano, da so pomembni za učenje in ohranjanje spomina. Vendar pa strokovnjaki ob tem opozarjajo, da kajenje samo še ne krepi spomin, saj ugodno delovanje nikotina še ni povsem raziskano.

Stalna razstava Ite Rine v Škrateljnovi hiši v Divači
05. 11. 1998 16.36
Občina Divača in Slovenska kinoteka sta pripravili stalno razstavo o filmski igralki Iti Rini. Razstava v Škrateljnovi hiši v Divači je prva stalna postavitev, posvečena kakšnemu filmskemu ustvarjalcu na Slovenskem in obenem prva stalna razstava Slovenske kinoteke.

V javnost prišli Hitlerjevi domači filmi
05. 11. 1998 11.34
Nekdanji uslužbenec ameriške obveščevalne službe je tedniku Der Spiegel za še neznano ceno prodal amaterske filmske posnetke, ki prikazujejo Adolfa Hitlerja med obiskom okupiranega Pariza, med potovanji po Evropi ter na srečanju s fašističnim voditeljem Benitom Mussolinijem leta 1938.

V spomin na prof. dr. Antona Trstenjaka
06. 10. 1998 09.59
Minevata dve leti od smrti velikega slovenskega humanista in znanstvenika prof. dr. Antona Trstenjaka. V Fundaciji akademika dr. Antona Trstenjaka, ki je nastala leta 1992, so za trajno obeležje njegovega življenskega opusa organizirali izdelavo filma, sodelujejo pa tudi pri postavitvi njegovega spomenika v Gornji Radgoni.