Stranke

Razpustitev hrvaškega parlamenta prestavljena
12. 11. 1999 20.24
Zaradi poslabšanja zdravstvenega stanja hrvaškega predsednika Franja Tuđmana so prestavili za danes napovedano razpustitev hrvaškega parlamenta. Mandat parlamenta namreč poteče 27. novembra, vendar so rok na zahtevo vladajoče Hrvaške demokratske skupnosti (HDZ) skrajšali, da bi se stranke lahko pripravile na volitve 22. decembra.

5000 protestnikov v Kragujevcu
11. 11. 1999 11.05
V Kragujevcu se je nocoj na protestu, ki ga je organiziral študentski sindikat Otpor, zbralo več kot 5000 študentov in nasprotnikov režima jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića.

Včerajšnji sestanek koalicije pozitivno ocenjen
11. 11. 1999 07.58
Na razširjenem sestanku so se danes sešli predstavniki vseh treh koalicijskih strank. Kot je znano, je v petek podpredsednik vlade in prvak Slovenske ljudske stranke Marjan Podobnik premiera in vodjo Liberalne demokracije Slovenije Janeza Drnovška v pismu pozval, naj čimprej skliče vrh koalicije. Koalicijski partnerji naj bi na sestanku ugotovili, ali še obstaja dovolj politične volje za dogovor o skupnih ciljih vlade.

Iztek roka za vložitev kandidatnih list
10. 11. 1999 20.01
Danes je potekel rok, do katerega so lahko stranke in različne liste vložile svoje kandidatne liste za občinske volitve v Kopru. Dobro leto dni kasneje kot preostali v Sloveniji bodo tako prebivalci koprske občine 5. decembra končno lahko izvolili novega župana in mestni svet. Ker zadnja beseda o enovitosti velike in baje neustavne občine še ni bila izrečena, se pravzaprav ne ve, koliko bo trajal mandat novega občinskega vodstva.

SLS predčasno iz koalicije?
10. 11. 1999 20.00
Na zahtevo predsednika slovenske ljudske stranke Marjana Podobnika so se danes sestala vodstva koalicijskih strank. Razhajanja v koaliciji se z bližino volitev, kot kaže, povečujejo. Ljudska stranka se zato po nekaterih informacijah pripravlja na predčasni odhod iz koalicije in vlade, LDS pa je že oblikovala volilni štab za prihodnje parlamentarne volitve.

Zastoj razprave o zamejskih Slovencih
10. 11. 1999 18.27
Italijanski parlament bo o zakonskem osnutku za zaščito slovenske manjšine v Italiji razpravljal šele po končani razpravi in sprejetju državnega proračuna.

ZLSD postaja močna stranka
10. 11. 1999 15.20
ZLSD hoče soooblikovati zavezništvo za novo Slovenijo, v katerem bo okrepila svojo samostojnost, pripadnost Socialistični internacionali in Stranki evropskih socialdemokratov, obenem želi postajati vse bolj vplivna stranka, v enakopravno partnerstvo pa je pripravljena vložiti vse svoje moči, znanje in izkušnje.

Srbski parlament o predčasnih volitvah
09. 11. 1999 15.08
Srbski parlament je v torek z veliko večino sprejel predlog opozicije, naj na dnevni red zasedanja postavi vprašanje predčasnih volitev.

Konec upanja za združitev?
08. 11. 1999 21.30
Združitev med SLS in SKD, ki je eden večjih projektov slovenske politike v zadnjih letih, je vse manj verjetna. Stranki uradno ne komunicirata več. Edini stiki so med njunimi posameznimi predstavniki. O združevanju je danes v Beli Krajini govoril tudi izvršilni odbor Slovenskih krščanskih demokratov.

Volitve v Gvatemali
08. 11. 1999 14.08
Včeraj so bile v Gvatemali predsedniške volitve, prve po koncu državljanske vojne leta 1996.

Zaprtje volišč v Tadžikistanu
06. 11. 1999 20.11
Osrednja volilna komisija v Tadžikistanu je po zaprtju volišč sporočila, da je bila volilna udeležba na volitvah po začasnih podatkih 96,3-odstotna.

Lenin je imel aristokratsko ljubico
06. 11. 1999 11.22
Ruski revolucionar in marksistični teoretik Vladimir Iljič Lenin je imel razmerje z aristokratinjo, razkriva knjiga Borisa Sokolova, ki je ta teden izšla v Rusiji. Sokolov v knjigi z naslovom Armand in Krupskaja, voditeljevi ženski poleg Leninove soproge Nadejde Krupskaje in njegove francoske ljubice Ines Armand kot eno izmed žensk v življenju velikega revolucionarja omenja tudi ''pisateljico aristokratskih korenin'', ki se je v pismih Leninu podpisovala s psevdonimom Elisaveta K. Ta tretja Leninova ljubezen, o kateri se doslej v Rusiji ni vedelo ničesar, po avtorjevih navedbah ni bila članica boljševiške stranke, je pa na račun partije živela v Franciji. Vzrok za to, da jo je Lenin kasneje zapustil, naj bi bil njen brezbrižen odnos do revolucije, še piše Sokolov.

Cerkev z vizijo
05. 11. 1999 20.37
Izberi življenje! Pod tem geslom od sinoči v Zavodu svetega Stanislava poteka prvo zasedanje vseslovenske sinode. Glavni namen sinode je dognati, kako naj deluje vnaprej, da bo čimj bolj zadostila svojemu poslanstvu - biti v službi človeštva.

Janša o zlorabi instituta molčečnosti
05. 11. 1999 16.59
Prvak SDS Janez Janša je na novinarski konferenci predstavil stališča stranke do aktualnih dogodkov na notranjepolitičnem in gospodarskem področju. Glede napovedane skupne interpelacije krščanskih in socialdemokratov zoper finančnega ministra Mitja Gasparija je dejal, da njeno vsebino še pripravljajo, vložili pa naj bi jo predvidoma sredi novembra; glede očitkov na račun dela kmetijskega ministra Cirila Smrkolja in pozivov k odstopu pa v stranki po Janševih besedah še niso zavzeli dokončnega stališča, vsekakor pa bodo počakali do februarja oz. do izteka roka, ki ga je dala Evropska komisija. Glede dela parlamentarnih preiskovanih komisij pa Janša meni, da se zlorablja institut molčečnosti.

Novela zakona o RTV na ustavnem sodišču
05. 11. 1999 15.10
Slovenski krščanski demokrati so na ustavno sodišče vložili pobudo za presojo ustavnosti 4. in 6. člena novele zakona o RTV Slovenija s predlogom za zadržanje izvajanja zakona. Izpodbijana člena določata, kdo vse je imetnik radijskega ali televizijskega sprejemnika in na kakšen način se vodi evidenca zavezancev za plačilo prispevkov.

Nika se dogovarja o prenosu računov
03. 11. 1999 19.01
Stranke borzno-posredniške družbe Nika lahko svoj račun prenesejo na drugega člana borze že danes ali pa počakajo, saj se Nika BPD dogovarja o prenosu poslov oz. računov na drugo borzno-posredniško hišo. Dogovor z drugo borzno-posredniško hišo naj bi sklenili še v tem tednu, nato pa tudi obvestili stranke, je dejal direktor skupine Nika Branko Šušterič.

O zaščiti slovenske manjšine v Italiji
02. 11. 1999 21.54
Državni sekretar na ministrstvu za zunanje zadeve Franco Juri se je danes v Ljubljani sestal s predsednikom zunanjepolitičnega odbora italijanskega senata in članom stranke demokratične levice Giangiacomom Migonejem. Sogovornika sta izpostavila pomen čimprejšnjega sprejema zakona o globalni zaščiti slovenske manjšine v italijanskemu parlamentu, so sporočili z ministrstva za zunanje zadeve.

Študentski protesti v Beogradu
02. 11. 1999 19.11
Približno 2000 srbskih študentov je danes protestiralo na beograjskih ulicah in zahtevalo predčasne in poštene volitve. Proteste je organiziralo 16 študentskih združenj, ki so pozvala k spremembam medijskih in univerzitetnih zakonov, katerih namen je po njihovem prepričanju onemogočanje izražanja različnih mnenj.

Stranke o poročilu Evropske komisije
02. 11. 1999 17.42
Predsednik ZLSD Borut Pahor, sicer predsedujoči koordinacije parlamentarnih strank za vključevanje Slovenije v EU, je sklical sejo omenjene koordinacije, ki bo v četrtek, 4. novembra. Na sejo sta poleg vseh predsednikov državnozborskih strank povabljena tudi minister za evropske zadeve Igor Bavčar in minister za zunanje zadeve Boris Frlec, so sporočili iz ZLSD.

Srbska opozicija na pogovorih v Washingtonu
31. 10. 1999 20.44
Voditelji srbske opozicije so danes odpotovali v Washington na pogovore o nadaljevanju prizadevanj za odstavitev jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića. Voditelji so pred odhodom povedali, da si bodo prizadevali predvsem za takojšnjo ukinitev večine sankcij, saj te le >>podpirajo diktatorja, prebivalstvo pa trpi<<, je povedal član delegacije Zoran Djindjić.

Kdo bo Gligorov naslednik?
31. 10. 1999 17.28
Danes se je v Makedoniji začel prvi krog predsedniških volitev, na katerih bo 1,6 milijona volilnih upravičencev izbiralo med šestimi kandidati za nasledstvo predsednika Kira Gligorova. Po rezultatih tukajšnjih javnomnenjskih raziskav se bosta v drugi krog volitev, ki je predviden za 14. november, najverjetneje uvrstila Tito Petkovski, kandidat najmočnejše opozicijske stranke, Gligorove Socialdemokratske zveze (SDSM), in kandidat vladajoče, desnousmerjene VMRO-DPMNE, Boris Trajkovski.

Na severnoriskih pogajanjih le razumevanje stališč
31. 10. 1999 10.13
Sprti strani na Severnem Irskem, katoliška Sinn Fein in protestantski unionisti, sta po pogajanjih o mirovnem procesu v Belfastu danes sporočili, da sedaj razumeta stališča nasprotne strani, vendar pa še nista pripravljeni spremeniti lastnih, da bi dosegli napredek v mirovnih pogajanjih. To je doslej edini rezultat osem tednov trajajočih pogajanj, ki jih je vodil nekdanji ameriški senator in posrednik George Mitchell.

Volitve v Makedoniji
31. 10. 1999 09.20
Prvi krog predsedniških volitev v Makedoniji, na katerih bo 1,5 milijona volilnih upravičencev izbiralo med šestimi kandidati za nasledstvo predsednika Kira Gligorova.

Danes ukrajinske predsedniške volitve
31. 10. 1999 08.42
Danes so se v Ukrajini začele predsedniške volitve, oblikovala pa sta se dva tabora: >>nacionalistični<<, ki podpira integracijo z Zahodno Evropo in >>rdeči<<, vzhodni blok, ki kaže očitno nostalgijo po časih Sovjetske zveze. Sedanji predsednik Leonid Kučma, ki tudi kandidira in podpira liberalno usmeritev, napoveduje ponovno zmago, saj je bila njegova predvolilna kampanija mnogo bolje organizirana kot kampanije njegovih tekmecev, zelo pa je tudi priljubljen v osrednjem delu države ter med kmečkim prebivalstvom.

Nova hrvaška politična stranka
30. 10. 1999 21.12
V Zagrebu je bila danes ustanovljena nova politična stranka, imenovana Nova Hrvaška. Za njenega predsednika je bil izbran Ante Prkačin, za podpredsednike pa so bili imenovani Alojz Pavlović, Branko Šinček in Borko Šamija. Na ustanovnem zboru, ki se ga je udeležilo kakih 400 delegatov iz vse Hrvaške, so poleg članov predsedstva izbrali tudi člane nadzornega odbora in častnega sodišča stranke ter sprejeli njen statut in program.

Nova opozicijska zveza v Srbiji
30. 10. 1999 20.49
Tri srbske opozicijske stranke so se danes v Beogradu povezale v volilno koalicijo. Novo opozicijsko zvezo sestavljajo stranke Nova demokracija (ND), Demokratična alternativa (DA) in Demokratični center (DC). Vodja ND Dušan Mihajlović je dejal, da bo nova zveza prispevala k uspešnejšemu procesu demokratizacije.

Fischer ponovno predsednik avstrijskega parlamenta
29. 10. 1999 19.47
Na ustanovnem zasedanju avstrijskega parlamenta so poslanci za predsednika parlamenta ponovno izvolili Heinza Fischerja (SPOe). 61-letni Fischer je na tem položaju že od leta 1990. Izvolitev Fischerja je podprlo 140 od 183 poslancev, 25 glasovnic pa je bilo neveljavnih. Poslanka SPOe Christian Faul je dobila šest glasov, ostali kandidati pa 12.

V nedeljo volitve v Ukrajini
29. 10. 1999 11.23
38 milijonov Ukrajincev bo v nedeljo, 31. oktobra, volilo novega predsednika. Poznavalci dosedanjemu predsedniku Leonidu Kučmi pripisujejo dobre možnosti za ponovno izvolitev, saj nima resnega nasprotnika. Ukrajinski poznavalci računajo na drugi krog volitev, ki je predviden za 14. november. Volilci bodo v nedeljo odločali o kandidatu, ki bi lahko vzpostavil red v tej nekdanji sovjetski republiki in drugi največji državi v Evropi, ki jo zaznamujejo korupcija, državna samovolja in vse večja revščina.

Mercator bo v Trbovljah odprl prenovljeni trgovini
29. 10. 1999 11.19
Poslovni sistem Mercator bo v naslednjih treh tednih izvedel popolno prenovo trgovin HIT Market in Valandovo v Trbovljah, v katerih bo po svojih standardih zamenjal opremo, uvedel nov računalniški sistem ter prenovil ponudbo. Omenjeni poslovalnici bosta tako od torka, 2. novembra 1999, približno tri tedne zaradi prenove zaprti, so sporočili iz Mercatorja.

Danes v Državnem zboru
28. 10. 1999 15.48
Državni zbor je med dopoldanskim zasedanjem v okviru hitrega postopka opravil drugo obravnavo vladnega zakona o železniškem prometu in za tem na predlog matičnega odbora za infrastrukturo in okolje postopek začasno prekinil.