Stranke

Rusija: Imenovali 11 ministrov nove vlade

30. 04. 1998 09.28

Ruski predsednik Boris Jelcin in premier Sergej Kirijenko sta danes imenovala 11 ministrov nove vlade. O preostalih članih vlade se bosta pogovarjala na naslednjem srečanju, ki je napovedano za 5. maj. Za namestnika predsednika vlade, pristojnega za socialna vprašanja, sta imenovala Olega Sisujeva. Sisujev je tretji namestnik premiera. Jelcin je namreč v torek že imenoval dva namestnika, Borisa Nemcova in Viktorja Hristenka, saj bo nova vlada imela le tri namestnike predsednika vlade. Jakov Urinson je ostal na položaju ministra za gospodarstvo, minister za kmetijstvo je Viktor Semjonov, pravosodni minister je Pavel Krašeninikov, na položaju ministra za privatizacijo pa je prav tako ostal Farid Gazizulin. Za ministrico za delo in socialno politiko sta imenovala Oksano Dmitrijevo, ki je bila doslej poslanka opozicijske liberalne stranke Jabloko. Minister za znanost in tehnologijo je Vladimir Bulgak, minister za naravne vire Viktor Nekrutenko, minister za energetiko je postal bančnik Sergej Generalov, minister za transport Sergej Frank in ministrica za kulturo Natalija Dementjeva.

Žirinovski je postal doktor filozofije

27. 04. 1998 10.37

Vodja ruskih skrajnih nacionalistov Vladimir Žirinovski je te dni uspešno obranil doktorat o "preteklosti, sedanjosti in prihodnosti ruskega naroda" in postal doktor filozofije. Zagovor je potekal za zaprtimi vrati, novico pa so objavili v nedeljo na kongresu njegove stranke.

Rusija namerava zmanjšati proračun za 35 do 40 milijard rubljev

22. 04. 1998 19.07

Začasni ruski premier Sergej Kirijenko je v Svetu federacije danes sporočil, da vlada pripravlja ukrepe za zmanjšanje državnega proračuna za 35 do 40 milijard rubljev.

Jelcin vztraja pri Kirijenku, Zjuganov napovedal zavrnitev Kirijenkove kandidature

22. 04. 1998 07.39

Ruski predsednik Boris Jelcin je danes izključil možnost, da bi namesto Sergeja Kirijenka za položaj ruskega premierja imenoval kakšnega drugega kandidata, je sporočila tiskovna služba v Kremlju.

ZLSD pričakuje, da bo vlada upoštevala voljo volilcev

21. 04. 1998 14.18

V Združeni listi socialnih demokratov (ZLSD) tudi po nedeljskem poizvedbenem referendumu o ustanovitvi novih občin ostajajo zadržani do ustanavljanja ekonomsko in finančno šibkih občin, je na novinarski konferenci poudaril poslanec te stranke Avrelio Juri in izrazil pričakovanje, da bodo vlada in politične stranke pri ustanavljanju novih občin upoštevale izraženo voljo volilcev.

Končan prvi del letne konference ZLSD

19. 04. 1998 10.55

V Ljubljani je bil včeraj začetni del dvomesečne programske letne konference ZLSD, ki se bo 20. junija sklenila s sprejemom dokončnega besedila posodobljenih programskih usmeritev z naslovom Za konkurenčno, a solidarno Slovenijo. V začetku jeseni bodo le-te izdane v obliki zloženke in katerih osnovno sporočilo je neizogibnost reform, s katerimi se ustvarjajo nove možnosti. Usmeritve se nanašajo na gospodarsko rast in zaposlovanje, reforme socialne države, dostop do zdravja, izobrazbe in stanovanja, razvoj podeželja, regionalizem in lokalna samouprava, denacionalizacija in lastninjenje ter vključevanje v EU. Po besedah predsednika stranke Boruta Pahorja ZLSD razume politiko kot prostor povezovanja ustvarjalnosti za skupno dobro, zato s tokratno konferenco odpirajo ta prostor. V razpravi je bila dana pobuda vodstvu in poslancem stranke, naj pripravi zakon, ki bi določal, da vsi zaposleni v Sloveniji namenijo enodnevni zaslužek za prizadete v potresu v Posočju in na Gorenjskem. Junija pa se bodo tudi odločali, katere od danes podanih pobud - med drugim tudi za razpis referenduma o spremembi ustave glede denacionalizacije ter za pripravo zakona o financiranju verskih skupnosti, ki bi uvajal cerkveni davek - bo stranka podprla. Največ pobud je predstavil Mladi forum ZLSD, ki je predlagal, da se stranka izreče proti vstopu Slovenije v zvezo Nato, sprejem deklaracije o mladinski problematiki ter predlog za spremembo ustave v petih členih.

Začela se je letna konferenca ZLSD

18. 04. 1998 12.48

V Cankarjevem domu v Ljubljani se je začela dvomesečna programska letna konferenca Združene liste socialnih demokratov (ZLSD), na kateri bodo razpravljali o ključnih temah za prihodnost države, med katere sodijo gospodarska rast in zaposlovanje, reforme socialne države, dostop do zdravja, izobrazbe in stanovanja, razvoj podeželja, regionalizem in lokalna samouprava, denacionalizacija in lastninjenje ter vključevanje v EU.

SKD bodo podprli ustavno obtožbo zoper predsednika vlade

17. 04. 1998 16.04

Slovenski krščanski demokrati (SKD) bodo podprli ustavno obtožbo zoper predsednika vlade, saj je po njihovem mnenju pri sklenitvi t.i. tajnega slovensko-izraelskega varnostnega sporazuma šlo za kršenje ustave in zakona. Krščanski demokrati pa se kot nekdanji koalicijski partnerji čutijo opeharjene, saj o sklepanju omenjenega sporazuma niso bili obveščeni, je na novinarski konferenci povedal predsednik stranke Lojze Peterle. Peterle tudi ne verjame, da predsednik vlade o tem ne bi ničesar vedel, preseneča pa ga tudi, da Izrael - po pisanju nekateri medijev - ni vztrajal pri tajnosti omenjenega sporazuma. Prvak SKD se ob tem sprašuje, zakaj je pri tem vztrajala slovenska stran.

Slovaški parlament o predsedniku države spet neuspešno

16. 04. 1998 08.03

Slovaškemu parlamentu danes v Bratislavi spet ni uspelo izvoliti predsednika države, saj nobeden od treh kandidatov ni zbral potrebnih treh petin glasov od skupno 150 poslancev.

Imenovan nov nepalski premier

13. 04. 1998 07.43

Nepalski kralj Birendra je za novega premiera Nepala včeraj imenoval Girija Prasada Koiralo, predsednika sredinske Nepalske kongresne stranke. Koirala je bil imenovan na čelo manjšinske vlade, ki naj bi ji parlament v 30 dneh izglasoval zaupnico. Koirala je v svoji prvi izjavi v vlogi premiera dejal, da upa, da bo parlament podprl njegov kabinet, ki namerava izkoreniniti korupcijo v državnem aparatu in najti pot iz gospodarske krize, ki traja že štiri leta.

David Trimble je dobil podporo svoje stranke za podpis mirovnega sporazuma

11. 04. 1998 10.24

David Trimble, voditelj najpomembnejše protestantske stranke, Ulstrskih unionistov (UUP), je danes v Belfastu dobil podporo glavnega odbora stranke glede besedila mirovnega sporazuma za Severno Irsko, ki so ga včeraj podpisali v Belfastu. Kot se je izvedelo iz virov blizu Trimbla naj bi za sporazum glasovalo 110 članov glavnega odbora. Za podporo je bila potrebna podpora dveh tretjin članov glavnega odbora stranke. Kot je znano, so nekateri predstavniki stranke ostro nasprotovali podpisu omenjenega sporazuma. Tako je skrajno krilo stranke Trimbla celo obtožilo izdajstva, saj naj bi suverenost Severne Irske "prodal katoliškim in republikanskim teroristom". Prihodnjo soboto naj bi besedilo mirovnega sporazuma predstavili 800-članskemu svetu Ulstrske unionistične stranke, ki je najvišje telo stranke. Toda, potem ko je dokument potrdil glavni odbor, naj bi bil sprejem sporazuma v svetu stranke le še formalnost.

Tanjug poroča o atenatu na člana socialistične stranke

10. 04. 1998 17.50

Jugoslovanska tiskovna agencija Tanjug je poročala, da je bil davi v atentatu na Kosovu huje ranjen član občinskega odbora Socialistična stranka Srbije, Gugna Adem. Agencija navaja obvestilo srbskega notranjega ministrstva, ki je sporočilo, da so na vozilo, v katerem je bil Adem, streljali neznanci z avtomatskim orožjem. Napadalci so bili oblečeni v maskirne uniforme z oznakami, ki jih uporabljajo oborožene sile sosednje Albanije. V avtomobilu z ranjenim Ademom sta bila še dva predstavnika lokalnih oblasti in poslanec srbske skupščine. Napad se je zgodil ob 1.40 zjutraj na cesti Štimlje-Suva Reka.

Janša: Mali udar čez noč

10. 04. 1998 17.47

Obe včerajšnji zamenjavi - imenovanje Iztoka Podbregarja za načelnika generalštaba Slovenske vojske in Bogdana Koprivnikarja za državnega sekretarja, odgovornega za vojaške zadeve - zagotovo ne prispevata k izboljšanju možnosti Slovenije za vstop v zvezo Nato v drugem krogu, je na današnji novinarski konferenci dejal prvak Socialdemokratske stranke (SDS) Janez Janša in med drugim izrazil tudi protest zoper način urejanja kadrovskih zadev v Slovenski vojski. Po Janševih besedah gre za potezo, ki je v veliki meri povezana s povečevanjem oz. zmanjševanjem možnosti vstopa Slovenije v zvezo Nato. Prvak SDS tudi meni, da bi bilo "fer pričakovati s strani vlade, da koordinacijo pred takšno zamenjavo tudi obvesti", glede na to, da so predsedniki parlamentarnih strank podpisali sporazum o koordiniranju aktivnosti na področju približevanja EU in zvezi Nato. Po Janševih besedah gre za korak, ki bo bolj vplival na možnosti Slovenije pri vključevanju v zvezo Nato kot pa številni podzakonski akti, ki so tudi predmet razprave koordinacije parlamentarnih strank.

SKD o zamenjavah v obrambnem ministrstvu in proračunu

10. 04. 1998 17.38

Slovenski krščanski demokrati (SKD) obžalujejo zamenjavo dosedanjega načelnika generalštaba generalpolkovnika Albina Gutmana, ki je bil na tem mestu od osamosvojitve dalje. Po njihovem mnenju imenovanje polkovnika Iztoka Podbregarja za načelnika generalštaba Slovenske vojske (SV) in polkovnika Bogdana Koprivnikarja za državnega sekretarja, odgovornega za vojaške zadeve, ni dobra naložba zato, ker sta se šolala na jugoslovanskih vojaških akademijah, sta na novinarski konferenci poudarila podpredsednik stranke Alojz Zupančič in poslanec Izidor Rejc. Krščanskim demokratom se poleg tega zdi zanimivo, da se v vrhu SV pojavljajo sami piloti, s čimer se ustvarja t.i. pilotski lobi. Sicer pa jih odstavitev Gutmana ne čudi, saj so se že takrat, ko je bila v vladi tudi SKD, pojavljali poskusi za odstavitev Gutmana, čemur pa so sami nasprotovali, je dodal Rejc. V zvezi z letošnjim proračunom, ki je prav tako pozno sprejet, SKD poudarja, da ni varčevalno naravnan. Po njihovem mnenju bi morali v proračunu več sredstev nameniti za odpravljanje brezposelnosti, kot rezervo za proračunske prihodke pa vidijo predvsem v odpravi sive ekonomije, kar bi lahko prineslo 5-7 odstotkov dodatnih sredstev. SKD meni, da proračun za letošnje leto ne predstavlja koraka naprej za vključitev v EU. Poslanec SKD Izidor Rejc pa je predstavil tudi nedavno sprejet zakon o zaključku lastninjenja in privatizaciji pravnih oseb v lasti Slovenske razvojne družbe (SRD), katerega glavni namen je pokritje certifikatske luknje, ki po nekaterih ocenah znaša 130 milijard tolarjev. Poudaril je, da so po večkratnem usklajevanju že na matičnem delovnem telesu dosegli bistvene premike pri zakonu, ki v osnovnem predloženem besedilu ni bil harmoniziran z ostalo zakonodajo.

V Albaniji ponovno dovoljena Komunistična stranka

09. 04. 1998 18.29

Albanski parlament, v katerem imajo večino socialisti, je danes v Tirani sprejel sklep o spremembi zakona, s katerim se Komunistični stranki po šestletni prepovedi ponovno dovoli delovanje. Socialisti so svoj korak utemeljili z dejstvom, da ima vsak državljan pravico slediti lastnim političnim prepričanjem. Danes opozicijski demokrati so ob prihodu na oblast leta 1992 prepovedali Komunistično stranko, ker naj bi med večdeset let trajajočo diktaturo v državi povzročila veliko gorja in škode. Po trditvah stranke, ki je doslej delovala podtalno, ima ta približno 25.000 pripadnikov.

Hudo ranjen pripadnik albanske opozicije

09. 04. 1998 18.20

V mestu Tropoja na severu Albanije so neznanci z avtomatskim orožjem streljali na sekretarja Demokratske stranke (DP) Azgana Haklaja in ga hudo ranili. Predstavniki albanske Demokratske stranke (DP) so danes v Tirani sporočili, da je bil Haklaj v času napada namenjen na strankarsko prireditev. Predstavniki DP so omenili, da gre za politični atentat in zahtevali konec "fizičnega iztrebljanja opozicije". V januarju so bili na severu Albanije ustreljeni trije funkcionarji DP. Policija je sicer zanikala, da bi imeli ti dogodki politično ozadje.

Pobuda Liberalne stranke v zvezi s financiranjem SLS

09. 04. 1998 17.16

Ob javnih pa tudi strokovnih in parlamentarnih razpravah in napovedanih kritikah oz. poizvedbah pristojnih organov v zvezi z načinom financiranja Slovenske ljudske stranke (SLS) je neparlamentarna Liberalna stranka (LS) dala pobudo, da se enake poizvedbe in koraki podvzamejo pri vseh slovenskih političnih strankah. Po njihovem mnenju bo slovenska politična javnost le tako imela jasno in čisto sliko o tovrstnem delovanju vseh strank. LS opozarja, da finančno ministrstvo ni in noče podvzeti ustreznih korakov, niti obravnavati ustreznih formalno vloženih in zakonitih pobud v zvezi s premoženjem političnih organizacij, ki so prenehale delovati v skladu z zakonom o političnih strankah iz leta 1994 in katerih imetje po tem zakonu zapade proračunu RS. Tovrstna dogajanja ne smejo služiti za diskvalifikacijo posameznih strank, ampak morajo prispevati k jasnosti in zakonitosti finančnega poslovanja vseh strank, v vsakem primeru pa varovati javni interes in interes davkoplačevalcev, je LS še zapisala v svoji pobudi.

Nižji stroški posojil pri Novi Ljubljanski banki

09. 04. 1998 17.08

Nova Ljubljanska banka (NLB) je v začetku letošnjega leta občutno znižala obrestne mere za vse vrste posojil občanom, od prvega do zadnjega dne aprila pa znižuje še del stroškov posojil. To so stroški odobritve, zavarovanja in vodenja posojila, ki tik pred podpisom pogodbe o najetju posojila pogosto presenetijo stranke. NLB ne zaračunava stroškov vodenja posojila, višina stroškov odobritve pa je odvisna od načina odplačevanja mesečne obveznosti in od poslovnega sodelovanja z banko. Tako posojilojemalec, ki poravnava mesečne obveznosti prek trajnega naloga na tekočem računu v NLB, plača za odobritev posojila en odstotek od odobrenega zneska. Če plačuje posojilo prek podjetja ali Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, pa plača 1,5 odstotka od odobrenega zneska. Za vse, ki še niso stranke NLB, stroški odobritve posojila znašajo tri odstotke od odobrenega zneska. V vseh treh primerih sta najnižji in najvišji znesek stroškov odobritve posojila omejena. Nova Ljubljanska banka v sporočilu za javnost poudarja, da bodo za vse posojilojemalce v aprilu stroški odobritve posojila v poslovalnicah NLB še dodatno znižani, in sicer za tisoč tolarjev. Posojilojemalci si lahko znižajo tudi stroške zavarovanja posojila pri zavarovalnici, če vlogi za odobritev predložijo predračun ali že plačan račun, ki ni starejši od 30 dni. Če je posojilo zavarovano z dvema porokoma, stroški zavarovanja seveda odpadejo.

Tajni slovensko-izraelski varnostni sporazum ni uvrščen na jutrišnjo sejo ustavnega sodišča

08. 04. 1998 17.07

Na dnevni red jutrišnje seje ustavnega sodišča ni uvrščena pobuda za oceno ustavnosti in zakonitosti tajnega slovensko-izraelskega varnostnega sporazuma ter postopka, po katerem je bil omenjeni sporazum sklenjen. Omenjena zadeva - vložena konec marca s strani skupine 13 poslancev Socialdemokratske stranke (SDS) - je za zdaj označena kot pobuda in je v predhodni fazi zbiranja podatkov in izdelave poročila s strani sodnika poročevalca, je STA izvedela na ustavnem sodišču.

Sestanek Blaira in Aherna o mirovnem procesu na Severnem Irskem

08. 04. 1998 11.52

Britanski premier Tony Blair in njegov irski kolega Bertie Ahern sta se na gradu Hillsborough južno od Belfasta davi sestala na kriznem srečanju o severnoirskem mirovnem procesu. Pogajanja za sklenitev mirovnega sporazuma je zasenčil nov teroristični napad v Londonderryju, katerega žrtev je bil 34-letni protestant.

Slovaški parlament zavrnil razpis referenduma o neposrednih predsedniških volitvah

07. 04. 1998 18.35

Slovaški parlament je zavrnil razpis referenduma o neposrednem načinu voljenja predsednika države. Za predlog opozicijske Stranke demokratične levice, ki je z referendumom želela spremeniti ustavo, je glasovalo le 50 od 119 poslancev.

Premier Drnovšek: Ustavna obtožba je povsem neutemeljena

07. 04. 1998 18.33

Predsednik vlade Janez Drnovšek je po današnji vložitvi predloga poslanske skupine Socialdemokratske stranke Slovenije za njegovo obtožbo pred Ustavnim sodiščem zaradi sklenitve tajnega varnostnega sporazuma z Izraelom v letu 1995 na novinarski konferenci zavrnil ustavno obtožbo kot povsem neutemeljeno ter poudaril, da ni "niti najmanjših indikatorjev", ki bi jo opravičevali.

Poslanska skupina SDS predlaga ustavno obtožbo zoper predsednika vlade

07. 04. 1998 12.52

Poslanska skupina Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS) je danes v državni zbor vložila predlog ustavne obtožbe proti predsedniku vlade Janezu Drnovšku v zvezi s spornim slovensko-izraelskim sporazumom, podpisanim leta 1995. Opozicijska stranka se zavzema za to, da državni zbor s posebnim sklepom predlaga ustavnemu sodišču, naj ta ugotovi, da je predsednik vlade pri opravljanju svoje funkcije v več členih kršil ustavo, zakon o vladi in zakon o zunanjih zadevah, ter naj v skladu s takšno ugotovitvijo sprejme odločitev, da Janezu Drnovšku prenehala funkcija predsednika vlade. Ustavno obtožbo predsednika vlade je na novinarski konferenci podrobneje pojasnil predsednik SDS Janez Janša in napovedal, da bo poslanska skupina svoj predlog še dodatno obrazložila v parlamentarni razpravi na to temo

Trije kandidati za slovaške predsedniške volitve

06. 04. 1998 17.38

V Bratislavi so danes uradno registrirali tri kandidate za predsedniške volitve, ki bodo na Slovaškem 16. aprila. Kandidati so pravnik Milan Secansky, ekonomistka Brigita Šmognerova in učitelj Zdeno Suska. Poslanec in namestnik predsednika parlamentarne komisije za zakonodajna in ustavna vprašanja Milan Secansky je prvi kandidat Gibanja za demokratično Slovaško (HZDS) premiera Vladimirja Mečiarja. Brigita Šmognerova je podpredsednica Stranke demokratične levice (SDL) in je prva kandidatka za položaj predsednika države. Zdeno Suska pa je kandidat skrajne levice.

Demaci za konfederacijo s Srbijo in Črno goro

06. 04. 1998 08.13

Predsednik Parlamentarne stranke Kosova Adem Demaci se je včeraj izrekel za konfederacijo s Srbijo in Črno goro.

Glavni odbor SLS podprl predsednika in vodstvo stranke

06. 04. 1998 07.46

Glavni odbor Slovenske ljudske stranke (GO SLS) je na današnji seji obravnaval grobo in sistematično blatenje Slovenske ljudske stranke ter njenega predsednika v nekaterih slovenskih medijih. Zavzel se je za razjasnitev vprašanj glede financiranja vseh političnih strank, ob tem pa odločno zavrača vnaprej skonstruirano blatenje strank in posameznikov, je v sporočilu za javnost zapisala SLS. GO SLS tudi ugotavlja, da je do teh napadov prišlo ob izvajanju koalicijskega dogovora o ustanovitvi posebne vladne komisije za preprečevanje oškodovanja državnega in družbenega premoženja, sprejemanju zakonodaje o zaključku lastninjenja, načelnih potezah SLS ob incidentu v Zavrču in predvsem ob razkritju tajnega slovensko-izraelskega sporazuma. Člani glavnega odbora SLS so napade na SLS sprejeli kot izziv, da ponovno pokažejo svojo enotnost in zaupanje v vodstvo stranke, zato v celoti podpirajo prizadevanja predsednika in celotnega vodsta SLS, ki z doslednim izvajanjem programa SLS dokazujejo svojo odgovorno in državotvorno držo.

Predsedstvo ZLSD sprejelo osnutek programskega dokumenta za letno konferenco stranke

04. 04. 1998 13.24

Predsedstvo Združene liste socialnih demokratov je na današnji, razširjeni seji, ki jo je vodil predsednik stranke Borut Pahor, sprejelo osnutek programskega dokumenta za letno konferenco stranke z delovnim naslovom ZLSD za konkurenčno, a solidarno Slovenijo. Z dokumentom želi stranka posodobiti in modernizirati svoja stališča do bistvenih gospodarskih in socialnih vprašanj, so sporočili iz ZLSD.

London in Dublin vztrajata pri sporazumu do 9. aprila

03. 04. 1998 17.41

Britanska in irska vlada ostajata nepreklicno odločeni razrešiti vse težave na poti do mirovnega procesa na Severnem Irskem do predvidenega datuma, 9. aprila, je danes zatrdil tiskovni predstavnik britanskega premiera Tonyja Blaira. Ministrski predsednik Tony Blair in irski kolega Bertie Ahern sta se zjutraj dvakrat sestala za krajši čas in naj bi se danes še enkrat, je dodal Blairov tiskovni predstavnik. Iz virov blizu pogajalcev pa se je izvedelo, da naj bi predsedujoči pogajanjem o usodi Severne Irske, nekdanji ameriški senator George Mitchell, pogajalcem v Belfastu danes do 20. ure po krajevnem (21. ure po srednjeevropskem) času ponudil predlog mirovnega sporazuma. Blairov tiskovni predstavnik ni skrival, da nekaj znatnih težav še ostaja, a ne toliko med britansko in irsko vlado kot za pogajalsko mizo, okrog katere so zbrane vse stranke na Severnem Irskem.

Glavni odbor SLS v ponedeljek o napadih na stranko in spornem slovensko-izraelskem sporazumu

03. 04. 1998 17.25

- Glavni odbor Slovenske ljudske stranke (SLS) bo v ponedeljek, 6. aprila, razpravljal o napadih na stranko in tajnem sporazumu z Izraelom, so danes sporočili s sedeža SLS. Govorili naj bi tudi o lokalni samoupravi, pripravah na volitve, pogajanjih za polnopravno članstvo v Evropski uniji in zaščitni zakonodaji. Seja bo zaprta za javnost, na začetku seje je predviden fototermin, po koncu seje pa bo medijem poslana izjava za javnost.

Jelinčič ponovno opozarja, da ni vabljen na koordinacijo

02. 04. 1998 17.39

Predsednik Slovenske nacionalne stranke (SNS) Zmago Jelinčič v izjavi za javnost ponovno opozarja, da ga trenutno predsedujoči koordinaciji parlamentarnih strank Marjan Podobnik (SLS) ne vabi na sestanke te koordinacije. Jelinčič pojasnjuje, da SNS ni podpisala sporazuma o vstopanju v Evropsko unijo z obrazložitvijo, da so navedbe v sporazumu le zavajanje. Po njegovem se je izkazalo, da je bilo pogojevanje podpisa sporazuma s strani SNS z ureditvijo in sprejetjem zaščitne zakonodaje popolnoma na mestu, saj še danes, ko je od podpisa minilo že skoraj leto dni, ni bila v obravnavi večina od navedenih zakonov. Jelinčič v izjavi za javnost tudi opozarja na "nesposobnost ministra brez resorja" in predsednika SLS Marjana Podobnika, tako kar zadeva izpolnjevanje njegovih obljub ob prevzemu oblasti kot dogovarjanje s Hrvaško.