Stranke

Jelinčič ponovno opozarja, da ni vabljen na koordinacijo
02. 04. 1998 17.39
Predsednik Slovenske nacionalne stranke (SNS) Zmago Jelinčič v izjavi za javnost ponovno opozarja, da ga trenutno predsedujoči koordinaciji parlamentarnih strank Marjan Podobnik (SLS) ne vabi na sestanke te koordinacije. Jelinčič pojasnjuje, da SNS ni podpisala sporazuma o vstopanju v Evropsko unijo z obrazložitvijo, da so navedbe v sporazumu le zavajanje. Po njegovem se je izkazalo, da je bilo pogojevanje podpisa sporazuma s strani SNS z ureditvijo in sprejetjem zaščitne zakonodaje popolnoma na mestu, saj še danes, ko je od podpisa minilo že skoraj leto dni, ni bila v obravnavi večina od navedenih zakonov. Jelinčič v izjavi za javnost tudi opozarja na "nesposobnost ministra brez resorja" in predsednika SLS Marjana Podobnika, tako kar zadeva izpolnjevanje njegovih obljub ob prevzemu oblasti kot dogovarjanje s Hrvaško.

Koordinacija strank o zaščitni zakonodaji
02. 04. 1998 08.14
Koordinacija parlamentarnih strank je včeraj pozno popoldne za zaprtimi vrati začela razpravo o projektu zagotavljanja varovanja javnega oziroma državnega interesa od vstopanju Slovenije v Evropsko unijo. Na je bila predstavljena strategija sprejemanja zaščitne zakonodaje, to je 16 zakonov, ki naj bi bili sprejeti prednostno še pred uveljavitvijo pridružitvenega sporazuma, je pred začetkom razprave povedal podpredsednik vlade Marjan Podobnik, v kabinetu katerega omenjeno zaščito tudi pripravljajo.

Romunski premier naj bi drevi odstopil
30. 03. 1998 17.49
Romunski premier Victor Ciorbea naj bi drevi napovedal svoj odstop, poroča tiskovna agencija AFP, ki se sklicuje na vladne vire.

Ruski komunisti namerevajo zavrniti Kirijenka
30. 03. 1998 07.30
Vodja ruske komunistične stranke Genadij Zjuganov je včeraj za tiskovno agencijo Interfax poudaril, da ruski komunisti nameravajo zavrniti kandidaturo Sergeja Kirijenka, ki ga je predsednik Boris Jelcin predlagal za predsednika vlade. O kandidaturi Kirijenka bo duma, v kateri imajo večino komunisti in nacionalisti, predvidoma razpravljala v petek.

Marjan Podobnik: Mi smo bili takrat zavedeni
27. 03. 1998 17.36
Predsednik Slovenske ljudske stranke (SLS) Marjan Podobnik je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani znova zavrnil odgovornost SLS za poslovanje agencije Magenta, ki je izvedla nekatere projekte za strankino predvolilno kampanjo leta 1992, in zatrdil, da je bila stranka zavedena. Razkrivanje domnevne vpletenosti SLS v morebitne finančne nepravilnosti Magente in nekaterih drugih podjetij pa je Podobnik označil kot "naročeno, a slabo vodeno kampanjo" lobijev, strank, skupin in posameznikov, ki želijo kriminalizirati SLS ob dejstvu, da je postala vladna stranka in ima možnost uresničiti vrsto tehtnih projektov, ter ob realni možnosti, da stranka zmaga na lokalnih volitvah konec tega leta.

Jelko Kacin je vedel za podpis operativno-tehničnega dokumenta
27. 03. 1998 17.04
O spornem obveščevalno-varnostnem sporazumu med Slovenijo in Izraelom je spregovoril tudi Jelko Kacin, v času njegovega podpisa obrambni minister in zdaj poslanec državnega zbora. Za sporazum je očitno vedel, saj je, kot je povedal na današnji novinarski konferenci Liberalne demokracije Slovenije (LDS), direktorju obveščevalno-varnostne službe ministrstva za obrambo Marjanu Miklavčiču odobril službeno pot v Izrael, kjer naj bi se sporazum podpisal. Kacin pa je zatrdil, da je bil ves čas govor o operativno-tehničnem aktu o sodelovanju med obveščevalnima službama, sporni "nesrečni naslov" akta oziroma omemba vlade v njem se je pojavil šele v usklajenem aktu, ki pa je bil tudi podpisan. Zgodba o sodelovanju obveščevalnih služb Slovenije in Izraela ima po Kacinovih besedah dolgo zgodovino in sega v čas, ko je obrambno ministrstvo vodil Janez Janša, torej predsednik Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS), ki je danes na čelu gonje proti sporazumu. Janša je kot obrambni minister v začetku 90-ih let za potrebe slovenske vojske nabavil orožje na Daljnem vzhodu, ki ga brez podpore Izraela ne bi dobil. Ker je Izrael torej podprl slovenska prizadevanja za osamosvojitev, je Janša Kacina, takrat ministra za informiranje, pooblastil, da skuša pomagati pri poglabljanju stikov med Slovenijo in Izraelom ter opravi pogovore v Izraelu.

DZ nadaljuje razpravo o noveli zakona o zdravstvenem varstvu
27. 03. 1998 16.57
Državni zbor (DZ) nadaljuje plenarno zasedanje z v začetku marca prekinjenim odločanjem o predlogu za noveliranje zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju. Poslanci naj bi za tem, kot je predlagal vodja poslanske skupine LDS Tone Anderlič, prešli na obravnavo novele nacionalnega programa izgradnje avtocest v Sloveniji. DZ naj bi potem nadaljeval z včeraj prekinjeno razpravo o predlogu za spremembo zakona o ratifikaciji konvencije o pranju, odkrivanju, zasegu in zaplembi premoženjskih koristi, pridobljenih s kaznivimi dejanji - pri kateri poslanci iz vrst Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS) in Slovenskih krščanskih demokratov (SKD) želijo natančne podatke o odgovorni osebi, ki naj bi domnevno zavestno povzročila tekstovno napako v dokumentu, zaradi katere je prišlo do domala enoletne zamude pri uveljavitvi mednarodne konvencije za zatiranje organiziranega kriminala in korupcije. Zatem naj bi opravili tudi dokončno odločanje o sprejemu zakona o varnosti cestnega prometa, s katerim bo zakonodajalec v prihodnje bistveno zaostril kaznovalni sistem in s tem posredno zagotovil večje spoštovanje prometnih pravil na slovenskih cestah. Sicer pa je DZ začel zasedanje s polurno zamudo, saj so morali strokovnjaki iz pristojne parlamentarne službe preveriti električno napeljavo na mizi poslanca Iva Hvalice (SDS), saj naj bi ga pri dotiku glasovalnega gumba "malo streslo".

SKD za dosledno upoštevanje zakona o nezdružljivosti funkcij ter sorazmerno zastopanost opozicije
25. 03. 1998 09.16
Člani Izvršilnega odbora (IO) Slovenskih krščanskih demokratov (SKD) so letno konferenco SKD, ki je pod geslom Za voljo ljudi potekala v Semiču, organizacijsko ocenili na primerni ravni. Velik poudarek so dali tudi vsebini ter programu dela stranke za leto 1998/99.

Angleški Siemens uvaja transakcije v evru
25. 03. 1998 08.04
Angleški Siemens je prvo britansko podjetje, ki je pri svoji banki v Londonu odprlo račun v skupni evropski valuti evru. Ta račun se bo uporabljal v "testni" fazi uvedbe evra, torej med leti 1999 in 2002. Tako lahko od torka Siemensove stranke brez težav opravljajo svoje transakcije v evru ali funtih oz. sterlingih. Siemens je s tem pokazal svojo naklonjenost uvedbi skupne evropske valute, po zatrdilih finančnega direktorja omenjenega podjetja Bernda Eulerja pa bodo ob uvedbi evra lahko ponujali svoje storitve in izdelke po najbolj konkurenčnih cenah.

Rugova oblikoval skupino za pogajanja z Beogradom
24. 03. 1998 16.30
Vodja kosovskih Albancev Ibrahim Rugova je danes sporočil, da je zadolžil 15-člansko skupino za oblikovanje temeljev pogajanj z oblastmi v Beogradu. Rugova je novinarjem v Prištini tudi povedal, da bo med člani skupine izbral tudi albanske pogajalce na pogajanjih. V skupini so med drugimi tudi predsednik samooklicane kosovske vlade Bujar Bukoshi, predsednik Parlamentarne stranke Kosova in glavni tekmec Rugove Adem Demaci ter dva svetovalca Rugove, člana Demokratska lige Kosova

Jelinčič: SNS je upravičena do sodelovanja v koordinaciji
24. 03. 1998 16.12
Slovenska nacionalna stranka (SNS) ne pristaja na pogojevanje sodelovanja v koordinaciji parlamentarnih strank s podpisom sporazuma o sodelovanju pri vstopanju Slovenije v Evropsko unijo (EU), sta na današnji novinarski konferenci poudarila predsednik stranke Zmago Jelinčič ter poslanka Polonca Dobrajc. SNS je do sodelovanja v koordinaciji upravičena, saj je parlamentarna stranka, pa tudi sicer gre za obliko sporazumevanja glede politike Slovenije do vključevanja v EU in zvezo Nato, ki trenutno celo obravnava meddržavni sporazum med Slovenijo in Izraelom. Sporazuma o sodelovanju pri vstopanju Slovenije v EU SNS ne namerava podpisati oziroma ga bo podpisala šele, ko bo sprejete vsaj pol v njem predvidene zaščitne zakonodaje. Od 16 zakonov, ki naj bi jih parlament po sporazumu sprejel pred dokončno uveljavitvijo sprememb 68. člena ustave, polovice v DZ še ni, ostali predlogi pa so v prvi obravnavi, z izjemo enega, ki je v drugi. "SNS pa sporazuma ni podpisala, ker je zaščitna zakonodaja premalo pripravljena," je poudarila Dobrajčeva.

Se bodo Albanci vrnili v srbske šole?
23. 03. 1998 14.23
Srbski in albanski politični voditelji so danes podpisali sporazum, ki naj bi po sedmih letih spet omogočal delovanje kosovskega šolskega in univerzititnega sistema.

Volitve v Moldaviji so potekale mirno
23. 03. 1998 10.41
Včerajšnje volitve v Moldaviji so kljub prepovedi izvedbe volitev v Dnjestrski republiki potekale mirno.

Češki parlament podprl predčasne volitve
20. 03. 1998 12.30
Češki parlament je dokončno odobril predčasne parlamentarne volitve, ki naj bi potekale 19. in 20. junija, predsednik Vaclav Havel pa mora volitve še uradno potrditi. Tako je 54 od skupno 72 poslancev v zgornjem domu podprlo omenjeno določilo.

Znova napadi turške policije na Kurde
19. 03. 1998 16.45
Turška policija je izvedla nekaj napadov na kurdske centre v Istanbulu. Po izjavah naj bi bil čas kurdskega festivala najprimernejši za proteste kurdskih separatistov. Policija je priprla več kot 20 ljudi, med njimi tudi nekaj uradnikov.

V nedeljo volitve na Kosovu
18. 03. 1998 17.50
Hrvaška tiskovna agencija Hina je poročala, sklicujoč se na navedbe glavne volilne komisije na današnji novinarski konferenci v Prištini, da bodo 22. marca "albanske predsedniške in parlamentarne volitve na Kosovu, na katerih bo, kot domnevajo, sodelovalo okrog milijon volilcev". Sodelovalo naj bi sedem strank in združenj, predloženih je 482 kandidatov, največ - 98 jih bo iz Demokratske zveze Kosova. Albanska tiskovna agencija ATA pa je v ponedeljek objavila vest - prav tako sklicujoč se na novinarsko konferenco volilne komisije v Prištini - o volitvah na Kosovu, na katerih naj bi bilo "25 do 30 odstotkov več volilcev kot leta 1992" oziroma "okrog 1,5 milijona volilcev", med katere prištevajo pripadnike muslimanske, turške in romske etnične skupnosti, ne pa tudi Srbov in Črnogorcev, ki živijo na Kosovu. Volilna komisija je, kot je povzela ATA, doslej prejela le dve kandidaturi: Luljete Pula-Beqiri iz Socialdemokratske stranke in Ibrahima Rugove iz Demokratske lige Kosova.

Janša predlaga zamenjavo SLS kot predsedujočo koordinaciji parlamentarnih strank
18. 03. 1998 16.13
Predsednik Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS) Janez Janša je v današnjem pismu predsedniku Slovenske ljudske stranke (SLS) Marjanu Podobniku, ki predseduje t.i. koordinaciji parlamentarnih strank, izrazil nezadovoljstvo nad vodenjem koordinacije in predlagal, da jo v izogib zapletom od 19. marca vodi druga stranka. Janša je v pismu opozoril na ponavljajoče prestavljanje sej koordinacije in na nesprejemljivost sklica seje za petek, 20. marca, v vladnih prostorih. Poslovnik koordinacije namreč določa, da seje potekajo v državnem zboru. Predsednik SDS ugotavlja, da Marjan Podobnik s takšnim ravnanjem ne prispeva h kakovostnemu delu in uresničevanju vloge, ki naj bi jo imela koordinacija parlamentarnih strank kot institut doseganja konsenza med različnimi političnimi strankami, dvomi pa tudi v iskreno pripravljenost vlade, da se v celoti pojasni ozadje in ugotovi odgovornost za, kot piše Janša, "protiustavni meddržavni sporazum med Republiko Slovenijo in Izraelom".

Hrvaški sabor zavrnil razpravo o lustracijskem zakonu
18. 03. 1998 16.12
Predstavniki hrvaškega sabora na dnevni red današnjega zasedanja niso uvrstili predloga zakona o "odpravi posledic totalitarnega komunističnega režima". Predlagatelji zakona so poslanci Hrvaške stranke prava (HSP), ki v hrvaški medijih že nekaj mesecev pojasnjujejo razloge, za sprejem t.i. lustracijskega zakona. Kot predvideva predlog, naj bi vsem tistim, ki so v nekdanjem režimu deleli za UDBO, KOS, OZNO, predsednikom sodišč, slušateljem v političnih šolah ter pomembnim urednikom in novinarjem za deset let prepovedali opravljati javne funkcije v državi. Kot je danes pred saborom povedal predsednik HSP ante Đapić, so omenjeni zakon sprejeli v številnih državah, ki so članice zveze NATO in tako poskušal zavrniti obtožbe, da želi njegova stranka z zakonom začeti "lov na čarovnice".

Vojska za osvoboditev Kosova poziva k bojkotu volitev
18. 03. 1998 11.57
Vojska za osvoboditev Kosova, albanska oborožena skupina, ki jo Beograd obtožuje terorizma, je danes pozvala k bojkotu splošnih volitev v pokrajini. Te so za nedeljo sklicale albanske stranke na Kosovu.

Lojze Peterle na zasedanju sveta Evropske ljudske stranke v Pragi
17. 03. 1998 16.28
Predsednik Slovenskih krščanskih demokratov (SKD) Lojze Peterle se v Pragi udeležuje zasedanja sveta Evropske ljudske stranke, kjer govorijo o političnih razmerah v državah srednje Evrope. Na zasedanju je med drugim podpredsednik poljske vlade Lešek Balterowitch udeležencem predstavil program nove poljske vlade, so sporočili iz SKD. Slovenski krščanski demokrati so, kot piše v izjavi, stalni opazovalci v Evropski ljudski stranki, minuli teden pa so vložili prošnjo za status pridruženega člana. Omenjeno prošnjo bo julija letos obravnaval politični biro Evropske ljudske stranke, ki naj bi jo po predivdevanjih tudi sprejel.

Bavčar: Bistvo vseh sprememb smo dosegli
17. 03. 1998 16.20
Podpredsednik Liberalne demokracije Slovenije (LDS) in prvotni predlagatelj novele zakona o denacionalizaciji Igor Bavčar je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani ocenil, da je stranka z besedilom novele, sprejetim v drugi obravnavi, in s svojimi dopolnili za tretjo, sklepno obravnavo dosegla bistvo vseh sprememb, ki jih je želela doseči v zakonu o denacionalizaciji. Gre za spremembe zakona o denacionaliciji - o katerih je včeraj štiri ure razpravljal tudi svet LDS in sprejel več sklepov - v zvezi z varovanjem najemnikov v denacionaliziranih stanovanjih, varovanjem javnega interesa pri vračanju gozdov ter v zvezi z revizijami spornih odločb. Podrobneje sta o včerajšnjih sklepih sveta LDS ob Bavčarju spregovorila še predsednik sveta stranke Slavko Gaber in generalni sekretar Gregor Golobič.

Kosovski Albanci bodo dali predlog za začetek dialoga z Beogradom
17. 03. 1998 10.58
Politično vodstvo kosovskih Albancev je napovedalo, da bo dalo lasten predlog za začetek dialoga za rešitev konflikta na Kosovu. Abdul Ramaj, član vodstva najmočnejše stranke Albancev LDK, je za beograjski radio B 92 danes še povedal, da morajo pogovori z beograjsko vlado potekati v navzočnosti tujih posrednikov. Novih pogovorov v Prištini, ki jih je za danes znova predlagal Beograd, se vodstvo Albancev ne bo udeležilo.

Parlamentarna stranka Kosova proti volitvam na Kosovu
16. 03. 1998 13.34
Parlamentarna stranka Kosova, ki jo vodi Adem Demači, je proti poteku kosovskih parlamentarnih in predsedniških volitev, ki so napovedane za 22. marec. "Volitve bi imele v sedanjem dramatičnem položaju negativen odmev v javnosti in stališčih mednarodne skupnosti, saj bi se ustvarila izkrivljena slika o domnevno normalnih in demokratičnih razmerah na Kosovu," je v izjavi zapisala stranka.

Podpredsednik ZDA predlaga izstrelitev satelita za opazovanje planeta
15. 03. 1998 10.11
- Podpredsednik ZDA Al Gore je kongresu predlagal odobritev 20 milijonov dolarjev za izstrelitev satelita, ki bi dan in noč iz vesolja prenašal podobo sončne strani Zemlje. Satelitska podoba Zemlje naj bi bila po Gorovem mnenju do leta 2000 predvajana na internetu in televiziji ter bi pomagala k osveščanju ljudi po vsem svetu o ranljivosti planeta na katerem živimo. Znanstveniki pri Nasi že priplavljajo načrte za projekt, nekaterim pa se zdi zamisel neumestna. Nasprotniki iz vrst republikanske stranke menijo, da bi bilo neumno zapraviti 20 milijonov dolarjev proračunskega denarja, da bi ljudje sedeli pred televizijo in "pustili možgane na pašo". V primeru, da kongres ne bo odobril denarja, Gore pričakuje, da ga bo zbral s pomočjo zasebnih podjetij.

Bharatija Džanata z novo podporo najbliže sestavi vlade
14. 03. 1998 11.20
Hindujska stranka Bharatija Džanata (BJP), zmagovalka indijskih parlamentarnih volitev, na katerih je osvojila relativno večino, je danes dobila podporo regionalne stranke, ki bi ji lahko omogočila sestavo nove vlade. Ko je že kazalo, da je pat pozicija, ki so jo prinesle volitve, nerešljiva, je Indijska narodna stranka (BJP) prejela pismo podpore regionalne stranke All India Anna Dravida Munnetra Kazhagham (AIADMK) iz najjužnejše indijske države Tamil Nadu, katere osemnajst poslancev in devet zaveznikov je BJP za las približalo absolutni večini v parlamentu. Stranka AIADMK, ki je za podporo Bharatiji Džanati sprva zahtevala ministrska mesta, je danes razglasila, da kljub podpori, ki jo ponuja vladi BJP, v tej ne namerava sodelovati.

LDS zavrača očitke ZLSD
13. 03. 1998 16.09
Generalni sekretar Liberalne demokracije Slovenije (LDS) Gregor Golobič je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani zavrnil očitke vodje poslanske skupine Združene liste socialnih demokratov (ZLSD) Mirana Potrča o domnevni nedoslednosti premiera Janeza Drnovška in stranke pri sklicevanju na ustavo in v zvezi z držo stranke pri vračanju gozdov Rimskokatoliški cerkvi (RKC). LDS je ob dejstvu, da je ustavno sodišče s svojimi razsodbami praktično zaprlo prostor možnih sprememb zakona o denacionalizaciji, storila največ, kar je bilo mogoče, ocenjuje Golobič in zatrjuje, da zaradi sorazmernega neuspeha stranka ne bo spreminjala svojih stališč, da RKC do tolikšnega premoženja ni upravičena in da ga za svoje delovanje ne potrebuje. LDS pa da si bo tudi vnaprej prizadevala za čim večji delež javnih gozdov. Golobič je uvodoma ocenil, da se v javnosti pred sklepnim dejanjem spreminjanja zakona o denacionalizaciji začenja brezobzirna bitka za interpretacijo, kdo je kriv, da zakon na koncu ne bo niti po volji in prepričanju velike večine državljanov in ne tak, kakšnega si želijo nekatere politične stranke. Liberalna demokracija z izidom sicer ni zadovoljna, je priznal Golobič, marsikaj pa je sama oziroma v sodelovanju s koalicijskima partnerkama in Združeno listo tudi dosegla, je opozoril; gre za možnost revizije pravnomočnih sodb, boljši položaj najemnikov stanovanj in poslovnih prostorov, uveljavljanje hipotek in med drugim nevračanje premoženja fevdalcem. "Glede vprašanja gozdov in cerkve bi ob drugačni večinski opredelitvi ustavnih sodnikov, treznejšemu oziroma manj militantnemu nastopu slovenske RKC ter manj prestižnemu obnašanju posameznih političnih strank lahko dosegli bistveno več," je ocenil Golobič.

Vsi Albanci bomo nastopili kot eno ljudstvo
13. 03. 1998 10.30
Albanska manjšina v Makedoniji podpira prizadevanja svojih rojakov na Kosovu za dosego neodvisnosti. "Zavzemamo se za neodvisno Kosovo in želimo, da bi bilo ta cilj moč doseči z dialogom," je v Tetovu izjavil generalni sekretar Demokratske stranke Albancev (DPA) Bedrehin Ibrahimi.

Politični vzhodi v vzhodni Slavoniji prepovedani do začetka avgusta
13. 03. 1998 10.03
Hrvaška vlada je v četrtek do 1. avgusta letos prepovedala politične shode v vzhodni Slavoniji. Za to odločitev se je odločila po nedavnih incidentih pripadnikov hrvaških desničarskih skrajnežev proti srbski manjšini. Kot je zapisano v sporočilu za javnost, hrvaška vlada meni, da je mirna reintegracija vzhodne Slavonije v hrvaško državo prednostna naloga vladne politike. Medtem pa so oblasti v Kninu prepovedale shod, ki so ga za soboto napovedali pripadniki Hrvaške stranke prava (HSP), ki naj bi bili odgovorni za incidente v vzhodni Slavoniji 14. februarja letos.

SDS od vlade pričakuje pojasnilo v zvezi z meddržavnim sporazumom med Slovenijo in Izraelom
12. 03. 1998 16.37
Predsednik Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS) Janez Janša je v današnjem pismu predsednikom parlamentarnih strank ter poslancema italijanske in madžarske narodne skupnosti izrazil sum v iskreno pripravljenost vlade, da razjasni vse okoliščine in ugotovi odgovornost za podpis protiustavnega meddržavnega sporazuma med Slovenijo in Izraelom.

Poul Nyrup Rasmussen zmagovalec volitev na Danskem
12. 03. 1998 10.08
Danski premier, socialdemokrat Poul Nyrup Rasmussen, je zmagovalec sredinih predčasnih splošnih volitev. "Svoje delo bomo nadaljevali," je napovedal Rasmussen po presenetljivo dobrih rezultatih, ki jih je dosegla njegova stranka. Z izidi volitev naj bi jutri uradno seznanil kraljico Margareto II. V novoizvoljenem folketingu (parlamentu) ima Rasmussen glede na začasne izide volitev skupaj s koalicijskimi partnerji iz socialliberalne stranke Radikale Venstre ter še dvema strankama en glas večine. Rasmussen je napovedal "politiko sredine", kar so opazovalci ocenili kot ponudbo za sodelovanje z dvema manjšima strankama sredine, ki sta med predvolilnim bojem še podpirali desnoliberalnega vodjo opozicije Uffeja Ellemann-Jensena. Preštevanje glasov, ki je potekalo ponoči, je napovedovalo tekmovanje s tesnim izidom med Rasmussenom in Ellemann-Jensenom.