Svet za prehrano

Med bolj prizadetimi v epidemiji so otroci, ki jim je treba pomagati

26. 03. 2021 08.03

Strokovni delavci v izobraževanju opažajo, da je znanje šolarjev zaradi šolanja na daljavo, ki je potekalo med poskusom zajezitve epidemije covida-19, pomanjkljivo. A dejstvo je, da to ni edina posledica epidemije, ki je pustila pečat na otrocih. V stiskah so se znašle številne družine, nekatere zaradi izgube službe, v drugih se je povečalo družinsko nasilje, tretje imajo težave z medsebojnimi odnosi. Vse to pa se najbolj odraža na otrocih, ki so najranljivejši člani naše družbe.

Čebelji paviljon Medena zgodba odhaja na pot

16. 03. 2021 17.24

Medena zgodba je prevozni čebelnjak, s katerim bodo čebelarji na svojevrsten način prikazovali delo čebel in čebelarjev ter rezultate njihovega sodelovanja. Opremljen je s sodobno zvočno in videotehniko. Obiskovalci bodo lahko doživeli svet teh koristnih žuželk tudi s pomočjo voha in tipa, na koncu pa tudi okusa. Čaka jih namreč prav posebna medena postaja.

S hrano povezana tretjina izpustov toplogrednih plinov

09. 03. 2021 15.36

Tretjina vseh globalnih izpustov toplogrednih plinov je povezana s hrano, kaže nova raziskava. V tej oceni so raziskovalci upoštevali denimo krčenje gozdov, rabo gnojil, vzrejo živine in odpadke. Avtorji upajo, da bodo podatki pomagali prepoznati področja, na katerih bodo globalni ukrepi za zmanjšanje izpustov najučinkovitejši.

Inštitut 8. marec poziva k solidarnosti z žrtvami spolnega nasilja

08. 03. 2021 07.02

Današnji mednarodni dan žensk se osredotoča na nujnost, da tudi ženske zasedajo vodstvena mesta. To se je po ugotovitvah agencije za vprašanja žensk pri Združenih narodih zelo očitno pokazalo med pandemijo covida-19. V Inštitutu 8. marec so opozorili, da še vedno živimo v družbi neenakosti med spoloma, kjer ženske za delo prejemajo nižje plačilo in imajo nižje pokojnine. Epidemija je te neenakosti še poglobila. Po mesecu kampanje samo ja pomeni ja prav tako pozivajo, da skupaj izkažemo solidarnost z žrtvami spolnega nasilja. Ženskam so ob prazniku voščili tudi premier, številni ministri in stranke.

Lončar nov generalni sekretar, Damjanoviču podaljšali mandat

04. 03. 2021 18.25

Vlada je na današnji seji za generalnega sekretarja v ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti imenovala Lovra Lončarja. Petletni mandat z možnostjo ponovnega imenovanja bo začel 15. marca, so sporočili po seji. Damjana Damjanoviča pa so znova imenovali za v. d. generalnega direktorja direktorata za ustvarjalnost na ministrstvu za kulturo, in sicer od 23. marca do imenovanja generalnega direktorja po opravljenem natečajnem postopku. Imenovani so bili tudi člani sveta javnega zavoda Slovensko narodno gledališče (SNG) Maribor.

Portov vezist Grujić: Juve niti v Italiji ni izrazit favorit za naslov prvaka

15. 02. 2021 06.00

Pred Portom je morda najpomembnejša tekma sezone: obračun z Juventusom (prenos v sredo na Kanalu A in VOYO ob 20.30). Pred tekmo osmine finala Lige prvakov smo se pogovarjali s srbskim vezistom portugalske zasedbe: Markom Grujićem. Ta je sicer še član Liverpoola, a v Portu igra kot posojeni nogometaš zasedbe iz mesta Beatlov.

V novo leto brez množičnih silvestrovanj in ognjemetov, ulice prazne

31. 12. 2020 21.43

Od leta 2021 nas loči le še nekaj minut, a zaradi epidemije covida-19 letos ne bo tradicionalnih množičnih silvestrovanj na prostem, saj v veljavi ostaja prepoved druženja in zbiranja na javnih površinah. Dovoljeno bo sicer druženje z osebami iz največ dveh gospodinjstev, od 12. ure pa je bilo sproščeno tudi gibanje med občinami. Slike, ki so nastale v večernih urah pa kažejo kako korenito je koronavirus spremenil naš svet.

Pravni strokovnjak: Pravne podlage za ustavitev financiranja STA ni bilo

08. 12. 2020 13.09

Nadzorni svet STA po seznanitvi s pravnim mnenjem, ki ga je naročilo vodstvo družbe STA, meni, da Ukom nima pravne podlage za samovoljno ustavitev financiranja javnega delovanja STA. Vlado poziva, naj kot edina družbenica STA stori vse potrebno za vnovično vzpostavitev rednega financiranja javne službe STA skladno s podpisano pogodbo. Ukom pa medtem še vedno vztraja pri zahtevah po dokumentaciji STA.

Kdo sta bogata, a skromna znanstvenika, ki sta razvila cepivo proti covidu-19?

11. 11. 2020 06.00

Ugur Sahin in Ozlem Tureci sta se odločila, da bosta svoji življenji posvetila področju onkologije in nalezljivih bolezni, že več let pa orjeta ledino v personaliziranih imunoterapevtskih postopkih za zdravljenje raka. A prelomna raziskava na področju spremenjene genetske kode je njuni imeni sredi pandemije koronavirusne bolezni izstrelila v svet, ki ju zdaj pozna kot izumitelja prvega učinkovitega cepiva proti covid-19.

Zivabowl: po hranila in vitamine na Sparove police Štartaj, Slovenija

09. 11. 2020 18.58

Če ne prej, je bilo v zadnjih mesecih vredno malce razmisliti o tem, kaj jesti, da bomo dobro imunsko pripravljeni glede na trenutno situacijo s koronavirusom. Eden od načinov, kako poskrbeti za zdravo telo, je tudi vnos pravilnih hranil v telo. Živa Pogačnik že leta skrbi za uravnoteženo prehrano in želi pomagati tudi vsem nam. Na Sparove police je v projektu Štartaj, Slovenija postavila linijo mešanic za hitro pripravo uravnoteženih obrokov in napitkov Zivabowl.

Hrvaška: 'Naš sever gori, številke so tam skrb vzbujajoče'

09. 11. 2020 08.21

Države po svetu dnevno poročajo o vedno večjem številu okuženih z novim koronavirusom in tudi o novih smrtnih žrtvah. Po podatkih univerze Johns Hopkins je zaradi okužbe umrlo že več kot 1,25 milijona ljudi, Evropa pa znova zaseda vrh po številu okuženih. Hrvaška je ob 5670 testiranjih potrdila 1592 novih primerov. Najslabše je v Varaždinski in Medžimurski županiji, kjer 14-dnevna incidenca okužb na 100.000 prebivalcev znaša med 1300 in 1400. Pristojni so napovedali podaljšanje ukrepov. V Rusiji pa so dosegli največje dnevno število okuženih do zdaj.

Kolmaničeva, razočarana nad dogajanji v stranki, izstopila iz Desusa

09. 10. 2020 09.47

Jelka Kolmanič, ki je bila podpredsednica DeSUS, je izstopila iz stranke. V izstopni izjavi je zapisala, da so jo dogajanja v stranki v zadnjem obdobju globoko razočarala. Tako ne odobrava nerazumnih potez in ultimativnih zahtev poslanske skupine, nekdanjega predsednika sveta stranke in mnogih drugih, zato v stranki več ne želi sodelovati.

Za položaj predsednika DeSUS se bo potegoval tudi Karl Erjavec

06. 10. 2020 10.26

Bo stranko DeSUS po izstopih nekaterih vidnih članov iz njenih vrst spet reševal Karl Erjavec? Rok za oddajo soglasij za kandidaturo se izteče v soboto ob polnoči, do tega trenutka pa naj bi bilo evidentiranih najmanj pet kandidatov, med njimi je tudi Karl Erjavec, ki ga je podprl gorenjski odbor stranke.

Aleksandra Pivec odstopila z mesta ministrice, odhaja tudi iz DeSUS

05. 10. 2020 07.59

Kmetijska ministrica Aleksandra Pivec je tik pred razpravo poslancev in glasovanjem o razrešitvi odstopila sama. Prav tako je napovedala izstop iz stranke DeSUS. Ob tem se zastavlja vprašanje, na kakšen način in v kateri stranki bo uresničevala svoje napovedi o nadaljevanju politične kariere. Njeno razrešitev je na pobudo DeSUS predlagal premier Janez Janša, ki je obvestilo o odstopu Pivčeve že poslal v DZ.

Svet presegel grenak mejnik: resnica o ranljivih in kaj smo se do zdaj naučili

29. 09. 2020 09.55

Covid-19 je po svetu zahteval že več kot milijon življenj. A strokovnjaki izpostavljajo, da dejanskega števila okuženih – veliko jih namreč sploh ne kaže nikakršnih znakov okužbe – najverjetneje sploh ne poznamo. Tudi demografija okuženih je danes drugačna, kot je bila pred meseci: okužba se širi predvsem med mladimi, stopnja smrtnosti pa (kot kaže) rahlo upada. A ne glede na to – vsaka smrtna žrtev je preveč. Stroka in znanost zato pospešeno iščeta rešitve v obliki zdravil in cepiv. Kaj se je torej človeštvo do zdaj od žrtev in obolelih sploh naučilo?

Odpadna hrana: povprečno gospodinjstvo v koš na leto 'odvrže' 336 evrov

29. 09. 2020 06.00

Na globalni ravni zavržemo okoli 1,3 milijarde ton hrane, po drugi strani pa je vsak osmi prebivalec planeta lačen, vsak tretji pa trpi zaradi pomanjkanja hrane. V Sloveniji največ odpadne hrane prispevajo gospodinjstva, vsak Slovenec je leta 2018 namreč v povprečju zavrgel kar 24 kilogramov še užitne hrane. Več hrane pomeni tudi več toplogrednih plinov in s tem veliko obremenitev okolja. Kaj lahko ukrenemo sami? Zbrali smo nekaj nasvetov. Na mednarodni dan ozaveščanja o izgubah hrane, ki ga obeležujemo prvič, imate tako edinstveno priložnost, da spremenite svoje navade in prispevate k bolj trajnostni družbi.

Poslanci DeSUS predlagali razrešitev Pivčeve, za ministra pa Podgorška

25. 09. 2020 17.04

Poslanci DeSUS in začasni zastopnik stranke Tomaž Gantar so z dopisom pozvali premierja Janeza Janšo, naj predlaga razrešitev Aleksandre Pivec s položaja kmetijske ministrice in podpredsednice vlade. Za ministra predlagajo državnega sekretarja na ministrstvu Jožeta Podgorška. O obeh predlogih na dopisni seji pravkar odloča svet stranke.

Premik v pogajanjih med policijskima sindikatoma in vlado

25. 09. 2020 13.36

Predstavniki obeh policijskih sindikatov so se z ekipo notranjega ministrstva na čelu z ministrom Alešem Hojsom dogovorili, da bo ministrstvo za javno upravo sindikatoma poslalo analizo vrednotenja delovnih mest uniformiranih poklicev, ki po oceni vlade ne daje podlag za višje uvrščanje delovnih mest in nazivov policistov v plačne razrede.

Slovenci v borbi proti covidu: 'Zdi se, da je cela družba v puberteti'

05. 09. 2020 07.00

Povsod, sploh pa na družbenih omrežjih, se lahko naposlušamo o tem, kako zavajamo – od stroke do politike in medijev. Sicer vztrajna opozorila zdravnikov, ki so vse svoje poklicno življenje posvetili preučevanjem virusov, naletijo na vse več gluhih ušes. Kdo je kriv, da je tako? Zakaj imamo tak mačehovski odnos do znanosti in kam nas to lahko pripelje? V čem bi se morali zgledovati po Švedih? In zakaj je v zvezi z razvojem cepiva za covid-19 "skepsa absolutno potrebna"?

Vlada ni podelila razrešnice nadzornemu svetu družbe Slovenski državni gozdovi

31. 08. 2020 09.44

Vlada je na 83. dopisni seji obravnavala in sprejela eno točko s področja ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Odločila je, da ne podeli razrešnice nadzornemu svetu in poslovodstvu družbe Slovenski državni gozdovi, d. o. o. za leto 2019. Za revizorja računovodskih izkazov družbe so imenovali družbo BDO Revizija d.o.o.

KPK v zadevi Pivec potrdila 'resen sum' kršitve zakona, uvedla je preiskavo

28. 08. 2020 07.30

Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je v zadevi Pivec potrdila "resen sum kršitve zakona o integriteti in preprečevanju korupcije", je sporočil predsednik komisije Robert Šumi. Pivčeva se je z očitki javnosti soočila zaradi svojih junijskih gostovanj in plačila nočitev na Krasu in v Izoli, kjer je prepletala službene obveznosti z zasebnim življenjem. Pivčeva medtem pravi, da upa na čimprejšnji zaključek postopka KPK, v katerem bo konstruktivno sodelovala.

Plače med pandemijo: Barca in Atletico v 70-odstotno znižanje, Juve prihranil 90 milijonov

28. 07. 2020 10.52

Finančna kriza zaradi pandemije koronavirusa je dodobra posegla v svet športa, še posebej pa v nogomet, kjer se pretaka daleč največ denarja. Največji klubi so se z novonastalo težavo spoprijemali na različne načine, vsi pa so bili pri tem – kot za zdaj kaže – bolj ali manj uspešni.

Pivčeva: Stroške nastanitve na Krasu sem plačala sama

27. 07. 2020 12.17

Kmetijska ministrica in predsednica DeSUS Aleksandra Pivec pojasnjuje, da je stroške nastanitve zase in za svoja sinova med junijskim gostovanjem na Krasu plačala sama. Če bo treba, bo račun pokazala pristojnim institucijam, je dodala. V bran ji je stopil tudi šef Janez Janša, v zadrugi Vinakras pa zavračajo namigovanja o koruptivni naravi ministričinega obiska. Kaj pa pravijo na KPK?

UKC Ljubljana za odpravo minusa pričakuje uskladitev cen ZZZS

23. 07. 2020 09.12

Svet UKC Ljubljana se je seznanil s finančnim načrtom in poročilom o poslovanju bolnišnice do maja. Zaradi epidemije covid-19 je odpadlo precej načrtovanih storitev, zvišali so se jim stroški. Kljub temu še vidijo možnost uravnoteženega poslovanja, predvsem če bi ZZZS uskladil cene zdravstvenih storitev.

Prostovoljci, društva, humanitarci ... Izjemni posamezniki, ki starostnikom omogočajo lepše in dostojnejše življenje

22. 06. 2020 00.07

Slovenska družba se hitro stara, več kot 420 tisoč Slovencev je starejših od 65 let. Čeprav država z dolgotrajno oskrbo zamuja že četrt stoletja, položaj upokojencev rešujejo prostovoljci, humanitarci, društva. V Zvezo društev upokojencev Slovenije je denimo vključenih 230 tisoč članov in več kot 500 društev, Zavod za oskrbo na domu na leto oskrbi skoraj 1500 uporabnikov. Slovenija ima izjemne posameznike, ki na terenu in po institucijah pomagajo starostnikom.

Kar 40 odstotkov svetovnega prebivalstva nima možnosti umivanja rok z milom

20. 05. 2020 11.21

Organizaciji Unicef in Združeni narodi v posebnem poročilu opozarjata, da bi brez takojšnjega ukrepanja in pomoči otroci lahko postali največje žrtve pandemije: zaprtje šol v 188 državah je prizadelo 1,5 milijarde otrok. Vsi nimajo enakih možnosti za šolanje na daljavo. 369 milijonom otrok šolska prehrana predstavlja glavni obrok hrane. Zaradi zaprtja šol so otroci prikrajšani za življenjsko pomembne obroke. Svetovna recesija bi lahko povečala število podhranjenih otrok in povzročila sto tisoč dodatnih otroških smrti v letošnjem letu.

Zemlja ima rojstnodnevno zabavo kot že dolgo ne. Ko udari kriza, se 'ustavi' onesnaževanje. Kaj pa potem?

22. 04. 2020 13.06

Čeprav smo se morali zaradi pandemije soočiti s tragičnimi izgubami, je svet tudi pridobil. Iz ozračja se je zaradi zmanjšane gospodarske aktivnosti v veliki meri 'razkadil oblak emisij', kar je s seboj prineslo čistejši zrak, obnovo nekaterih ekosistemov ... In čeprav se bo svet verjetno kmalu vrnil na stare tirnice, ima Zemlja, kot pravijo Ekologi brez meja, letos prav posebno rojstnodnevno zabavo. Nevladne organizacije pa pozivajo, da nikar ne ponovimo napake iz prejšnje krize, ko so emisije zaradi reševanja te strmoglavo narasle.

Ukrepi močno prizadeli kmete: odkupa mesa in mleka skorajda ni

09. 04. 2020 19.25

Ukrepi za zajezitev širjenja koronavirusa so močno prizadeli tudi kmete, najbolj živinorejce in vinogradnike. Tudi do 80 odstotkov manj je odkupa pitane govedi in prašičev, prav tako se je zmanjšala količina odkupljenega mleka, kar pomeni, da bodo imeli na številnih kmetijah precejšnje presežke. Promet z vinom pa se je skoraj popolnoma ustavil.

Stiske se povečujejo: 'Ne veste, kakšne krike za pomoč dobivamo dnevno'

25. 03. 2020 07.09

Srhljive podobe epidemije koronavirusa iz Španije: v domovih za ostarele ležijo zapuščeni in celo mrtvi varovanci. Se lahko tudi v naših domovih za starejše zgodi kaj tako grozljivega? Humanitarka Anita Ogulin verjame, da ne. "To je nenazadnje lastna vest," pravi.

Osebna izpoved voznika tovornjaka: V žarišču je občutek srhljiv!

24. 03. 2020 06.00

Miha Ledinšek je voznik tovornjaka 16 let, prevaža žita. Tudi med epidemijo koronavirusa je razpet med Italijo in Avstrijo. Pripoveduje, občutek na poti, zlasti v Italiji, je srhljiv. Hrane na črpalkah ni mogoče kupiti, gostilne so zaprte, do trgovin ne more s tovornjakom. Sanitarije so zaprte ali neznosno umazane. Prvi mož Sekcije za promet Obrtne zbornice pa svari, če pade prevozništvo, bo Slovenija brez hrane, zdravil, derivatov, kisika ...