Tú

Pozivanje EU k podpori
23. 11. 1999 20.08
Palestinski pogajalec Sajeb Erekat je danes pozval EU, naj podpre Palestince v sporu z Izraelom o izraelskem umiku z Zahodnega brega. Palestinski viri so tudi sporočili, da se je Erekat v Jerihu danes srečal z odposlancem EU za Bližnji vzhod Miguelom Moratinosom, kateremu je predal zahtevo.

Švicarska banka podvojila dobiček
23. 11. 1999 19.14
Švicarska banka UBS je danes objavila, da so v prvih devetih mesecih letos glede na enako lansko obdobje skorajda podvojili obseg čistega dobička, ki znaša 5,18 milijarde švicarskih frankov. V lanskem prvem devetmesečju je bil dobiček bistveno nižji predvsem zaradi 911 milijonov frankov čiste izgube iz lanskega tretjega četrtletja. Dobiček prvih devetih mesecev leta 1998 je tako dosegal vrednost 2,6 milijarde frankov.

V Bruslju zasedanje parlamentarnega odbora
23. 11. 1999 19.02
Na tretjem zasedanju se bo jutri in pojutrišnjem v Bruslju sestajal skupni parlamentarni odbor Slovenije in Evropske unije. Delegaciji slovenskega in Evropskega parlamenta bosta osrednjo pozornost namenili pripravam Slovenije na članstvo v EU ter se dotaknili tudi priprav same unije.

Stečaj gradbenega velikana znižal DAX, Nasdaq še naprej rekordno
23. 11. 1999 16.20
Včeraj so se delnice na frankfurtski borzi zaključile precej šibko, saj je DAX pristal na 5820 točkah, kar je dobra 2% oziroma 136 točk niže kot dan poprej. Glavni razlog temu so bile novice, da bo potreben stečaj enega največjih gradbenih koncernov, Philipp Holzmann. Podjetje je namreč postalo nelikvidno, kar pa bo imelo resne posledice za velike nemške banke, ki so mu posojale denar, kot so Commerzbank in Deutsche Bank. Posledično so na vrednosti začele izgubljati tudi ostale banke, kar je indeks Daxa potegnilo resno niže.

Japonski borzni in devizni trgi mirujejo
23. 11. 1999 10.48
Japonski borzni in devizni posredniki so si danes lahko privoščili krajše počitnice, saj je borzni parket osrednje azijske borze v Tokiu zaradi praznika zaprt.

Začetek ministrskega srečanja WEU
22. 11. 1999 19.59
V Luxembourgu se je danes začelo dvodnevno ministrsko srečanje Zahodnoevropske unije (WEU). Njegova osrednja tema bo razvijanje evropske obrambne politike, srečanja pa se udeležujejo predvsem obrambni ministri članic WEU. Ministrom se bodo na jutrišnjih pogovorih pridružili tudi kolegi iz pridruženih članic in pridruženih partnerskih držav, med slednjimi tudi slovenski zunanji minister Boris Frlec in obrambni Franci Demšar.

Prvo slovensko interesno predstavništvo
22. 11. 1999 19.54
V Bruslju je danes uradno začelo delovati prvo slovensko interesno predstavništvo - Slovensko gospodarsko in raziskovalno združenje (SGRZ). Odprtja SGRZ sta se med številnimi gosti udeležila tudi slovenski minister za znanost in tehnologijo Lojze Marinček in evropski komisar za znanost Philippe Busquin. Slednji je odprtje združenja izredno pozitivno ocenil, saj po njegovem mnenju odraža še kako potrebno tesno sodelovanje med znanostjo in gospodarstvom.

Delničarji Goriške potrdili predloge
22. 11. 1999 18.41
Delničarji šempetrske trgovske družbe Grosist Gorica so na današnji skupščini soglasno sprejeli vse s strani uprave predlagane sklepe. Tako so med drugim potrdili predlog o spremembi statuta, ki po novem omogoča tudi udeležbo direktorja pri dobičku družbe. Sprejeli so tudi predlog o delitvi dobička iz preteklih let ter sklep o pripojitvi Grosista Gorica k prevzemni družbi Mercator-Goriška.

Rusi stiskajo obroč okoli Groznega
21. 11. 1999 10.04
Rusko letalstvo je po nekaj dneh slabega vremena, včeraj nadaljevalo z napadi na Čečenijo. Ruska letala so do sedaj opravila že 3500 poletov.

Konvencija ZN o pravicah otroka
20. 11. 1999 12.01
Na današnji dan pred desetimi leti je generalna skupščina Združenih narodov (ZN) sprejela Konvencijo ZN o pravicah otroka. Ta edinstven dokument pokriva paleto državljanskih, političnih, ekonomskih, socialnih in kulturnih pravic, ki jih mora uživati vsak otrok. Zaradi zadostnega števila ratifikacij je stopila v veljavo že leto dni po sprejemu - septembra 1990 Doslej so jo ratificirale vse države ZN z izjemo Združenih držav Amerike in Somalije.

Zvišanje avstrijskega indeksa cen
20. 11. 1999 10.30
Avstrijski indeks cen življenjskih potrebščin se je oktobra po podatkih statističnega urada v Avstriji povzpel za 0,8 odstotka glede na enako lansko obdobje. Glede na september pa znaša oktobrska inflacija v Avstriji 0,4 odstotka, pri čemer dvig cen pripisujejo predvsem podražitvi cen bencina. Cene bencina in dizelskega goriva so se namreč oktobra glede na enak lanski mesec dvignile za 10 oziroma 14 odstotkov. Septembra so cene ostale glede na mesec pred tem nespremenjene, tako je mesečna inflacija septembra znašala 0 odstotkov.

Cavagnoud zmagovalka veleslaloma
20. 11. 1999 08.57
Francozinja Regine Cavagnoud je zmagovalka drugega veleslaloma letošnje sezone svetovnega pokala alpskega smučanja. V Cooper Mountainu je bila z zaostankom sedmih stotink druga Italijanka Karen Putzer, tretja pa Avstrijka Michaela Dorfmeister. Najboljša slovenska smučarka je bila Mojca Suhadolc na odličnem petem mestu, za zmagovalko pa je zaostala 33 stotink.

London zanika popustitev Franciji
19. 11. 1999 20.50
Britansko ministrstvo za kmetijstvo je danes zanikalo, da bi glede vprašanja označevanja britanskega goveda popustilo Franciji, priznalo pa je, da je Velika Britanija pristala na to, da lahko izvožena britanska govedina v EU nosi oznake, ki bi prodajalce mesa in kupce seznanili z njenim izvorom.

Sneg povzročil preglavice na električnem omrežju
19. 11. 1999 20.32
V popoldanskih urah je sneg veliko preglavic povzročil na slovenskem električnem omrežju. Na območju Elektra Ljubljane je največ težav pri oskrbi električne energije v okolici Ljubljane. Trenutno ne deluje 14 transformatorskih postaj na območju Žužemberka in Stične, kjer je ponekod tudi meter snega.

Podpisan sporazum o Bajkonurju
19. 11. 1999 18.56
Prvi namestnik kazahstanskega premiera Aleksander Pavlov in namestnik ruskega premiera Ilja Klebanov sta v četrtek podpisala sporazum o načinu dogovarjanja v primeru nesreč pri izstrelitvah s kozmodroma Bajkonur. Poleg tega sta bila podpisana tudi medvladni sporazum o načinu predlaganja in sporazumevanja o načrtih izstrelitev vesoljskih plovil in poskusnih izstrelitvah raket z Bajkonurja ter o ekologiji in uporabi narave na področju Bajkonurja v razmerah ruskega najema kozmodroma.

Odprli razstavo o Chaplinu
19. 11. 1999 18.35
V filmskem muzeju v nemškem Potsdamu bo od 19. decembra do 30. aprila na ogled razstava, posvečena delu in življenju igralca in režiserja Charlieja Chaplina, ki se je rodil leta 1889 v Londonu. Razstava naj bi se omejila predvsem na njegovo odraščanje v revni londonski četrti, od njegovega prvega nastopa na odru pri sedmih letih pa do podpisa prve filmske pogodbe v ZDA leta 1913. V Potsdamskem muzeju bodo predvajali tudi nekaj njegovih najbolj znanih filmov, med drugimi Lov za zlatom, posnetim leta 1925, Moderne čase iz leta 1935 in Velikega diktatorja iz leta 1940. Med razstavljenimi predmeti največjega komika v zgodovini filma, ki je bil na vrhuncu slave v obdobju nemega filma v dvajsetih letih in ki je umrl leta 1977 v 88. letu starosti, bodo tudi slavni veliki, okrogli, črni čevlji.

Baročni koncert v dvorani ZZZS
18. 11. 1999 16.43
V baročni dvorani Zavoda za zdravstveno zavarovanje bo danes koncert, na katerem se bodo s komorno glasbo v istem, torej baročnem slogu predstavili mlada in talentirana flavtistka Sara Jurečič, pianist Vladimir Mlinarič in kitarist Andrej Grafenauer. V sporedu koncerta so sonate in sonatine Guantza, Vivaldija, Marcella in Bresgena.

Članstvo Turčije v EU
18. 11. 1999 15.39
Po pogovorih s predsednikom turške vlade Buelentom Ecevitom, sta danes v Carigradu grški premier Kostas Simitis in francoski predsednik Jacques Chirac izjavila, da podpirata članstvo Turčije v Evropski uniji.

Zaslužek Hewlett-Packarda pričakovan
18. 11. 1999 15.12
Drugo največje podjetje v svetu na področju računalništva - Hewlett-Packard je v zadnjem četrtletju davčnega leta 1998/1999 zabeležilo sedemodstotno povečanje zaslužka glede na enako lansko obdobje, kljub stroškom zaradi delitve družbe v dve ločeni podjetji. Družba je tako v tem obdobju zaslužila 760 milijonov dolarjev, potem ko je v enakem lanskem obdobju njen dobiček znašal 710 milijonov dolarjev. Kalifornijski Hewlett-Packard so marca razdelili v dve ločeni podjetji, pri čemer se eno ukvarja s posli na področju računalništva in vizualnih komunikacij. Drugo, z novim imenom Agilent Technologies, pa je prevzelo področje meritev in testiranja. Namen ločitve je oživitev slabših oddelkov poslovanja, delnice nove družbe Agilent Technologies pa so se v borzno kotacijo uvrstile v minulem tednu.

Nagrado Nadar podelili Američanu
18. 11. 1999 14.31
Nagrado Nadar, najpomembnejšo francosko nagrado za fotografijo, bodo podelili Američanu Michaelu Ackermanu za njegovo prvo knjigo fotografij, je včeraj sporočilo francosko fotografsko združenje. Ackermanov fotografski album z naslovom End Time City je nastal v indijskem tempeljskem mestu Benares, ki se danes imenuje Varansi. Priznanje, ki nima denarne vrednosti, bodo podelili 22. novembra v Parizu.

Izidi lige NHL
18. 11. 1999 14.20
Izidi:

Vihar Lenny prizadel Deviške otoke
18. 11. 1999 14.03
Nad Deviškimi otoki v Malih Antilih je divjal vihar Lenny, ki je zaradi svojega neobičajnega gibanja iz zahoda proti vzhodu imenovan tudi "El Zurdo" ali "levičarski Lenny". Vihar s hitrostjo vetra 240 kilometrov na uro je spremljalo močno deževje, ki je povzročilo poplave, valovi pa so odplavljali ribiške pomole.

Ronaldo k psihiatru
16. 11. 1999 20.20
Brazilski nogometni zvezdnik Ronaldo bo moral na zahtevo svojega kluba, milanskega Interja, preveriti svoje psihično stanje.

Seminar proti nasilju nad ženskami
13. 11. 1999 11.51
V organizaciji Ženskega programa pri Zavodu za odprto družbo Slovenije in mreže ženskega programa za Srednjo in Vzhodno Evropo pri Inštitutu za odprto družbo v Budimpešti bo ta konec tedna v Ljubljani potekal seminar z naslovom Ženskam prijazen pristop pri reševanju problematike nasilja nad ženskami. Predavateljica na seminarju bo Ellen Pence, sooblikovalka ameriškega projekta preprečevanja nasilja v družini.

Prepoved izdajanja vizumov
13. 11. 1999 11.49
Včeraj je ameriški predsednik Bill Clinton podpisal predsedniški ukaz razširitve obstoječe prepovedi izdajanja ameriških vizumov za predstavnike jugoslovanskih oblasti, kar pomeni, da so sedaj ostali brez možnosti potovanja v ZDA tudi družinski člani, sorodniki in tesni sodelavci Slobodana Miloševića ter ostalih jugoslovanskih in srbskih visokih politikov, državnih uradnikov in poslovnežev, ki jim je bila izdana prepoved vizumov že sredi vojaške akcije zveze NATO. Lahko pa pride tudi do izjem, če so te v nacionalnem interesu ZDA.

Ronaldo ne sme igrati za Brazilijo
12. 11. 1999 11.29
Brazilska nogometna reprezentanca se je skoraj v celoti zbrana v Sydneyu, kjer se pripravlja na dve prijateljski tekmi z Avstralijo. Manjka le največji zvezdnik Ronaldo, ki mu je FIFA prepovedala nastop za svojo državno selekcijo.

Tuerk zadovoljen z opravljenim delom
12. 11. 1999 11.06
Slovenski veleposlanik v OZN Danilo Tuerk je dejal, da se je Varnostni svet pod slovenskim predsedstvom v prvem in drugem tednu novembra ukvarjal z afriškimi krizami in izkazal odprtost glede vprašanj Balkana. Tuerk pričakuje, da bo VS morda v petek dokončal štiri formalne seje, na katerih naj bi bile sprejete vsaj predsedniške izjave o Tadžikistanu, Gruziji, Somaliji in Burundiju. Glede Somalije je potrdil, da Slovenija pripravlja predlog predsedniške izjave, ki bi lahko bila sprejeta že v petek, odvisno od usklajevanja besedila med članicami VS. Slovenski veleposlanik je tudi potrdil, da bo v ponedeljek, 15. novembra, potekala odprta seja VS, na kateri bodo trije člani predsedstva Bosne in Hercegovine predstavili svojo vizijo uresničevanja mirovnega procesa v državi. Seji bo predsedoval slovenski zunanji minister Boris Frlec, pomembna pa je zato, ker bo to prvo tako poročanje kolektivnega predsedstva VS po podpisu daytonskega mirovnega sporazuma leta 1995.

Nove obtožnice proti Pinochetu
10. 11. 1999 21.44
Svojci državljanov Argentine, Čila, Paragvaja in Urugvaja, ki so izginili v času diktatur v 70-ih in 80-ih letih, so včeraj na argentinskem sodišču vložili tožbo proti 16 visokim južnoameriškim vojaškim predstavnikom. Med toženimi so tudi nekdanji argentinski, čilenski in paragvajski diktator, Jorge Videla, Augusto Pinochet in Alfredo Stroessner.

Elite v totalitarizmu in demokraciji
10. 11. 1999 15.20
Elite v totalitarizmu in demokraciji je prvi izmed dveh tematskih sklopov, s katerima se je danes nadaljeval včeraj začeti dvodnevni simpozij z naslovom Deset let po padcu Berlinskega zidu - pričakovanja in realnost, ki je osrednja spremljajoča prireditev prve konference SDS. Frane Adam in Matej Makarovič, oba s Fakultete za družbene vede v Ljubljani, ter Andrej Capuder, bivši minister in veleposlanik, so razpravljali o vlogi elit v razmerju med totalitarizmom in demokracijo ter ob tem izpostavili nevarnost ohranjanja t.i. starih elit na oblasti za razvoj demokracije v obdobju tranzicije oz. po padcu zidu. Simpozij se bo danes popoldne nadaljeval in tudi končal z razpravo o bilanci totalitarizma v svetu in Sloveniji.

Lombardero in Potočnik o procesu širitve EU
09. 11. 1999 13.45
Pogajalec Evropske komisije za Slovenijo Jaime Garcia Lombardero je danes v Ljubljani poudaril, da je širitev ena najpomembnejših priložnosti, ki jih ima EU v 21. stoletju in je zgodovinska naloga za mirno združitev celine. Po mnenju Evropske komisije je leto 2002 ciljni datum, do katerega bi se unija morala pripraviti na širitev in vključitev najnaprednejših kandidatk, ki izpolnjujejo koebenhavnske kriterije za članstvo v uniji, je poudaril Lombardero, obenem pa dodal, da bodo ratifikacijski postopki nato trajali vsaj še eno leto. Vodja ožje pogajalske skupine Janez Potočnik pa je poudaril, da Slovenija v procesu vstopanja v EU noče skrivati svojih problemov, obenem pa izrazil prepričanje, da ciljnega datuma pripravljenosti za vstop v EU ne bi smeli prelagati zaradi notranjepolitičnih razprav.