T-80

Hrvati do covidnega potrdila za 'lokalno' uporabo že s hitrim testom
10. 01. 2022 17.31
Na Hrvaškem PCR-testiranje kmalu ne bo več obvezno, saj bo hitri antigenski testi dovolj za dokazovanje obolelosti s covidom-19 in za pridobivanje evropskega digitalnega covidnega potrdila. Tovrstno potrdilo, pridobljeno na osnovi hitrega antigenskega testa kot dokaza o prebolelosti, pa bo veljalo le na Hrvaškem, saj v EU velja pravilo, da se potrdilo lahko izda samo na osnovi PCR-testa. Za dokazovanje sicer ne bodo zadostovali "domači" hitri testi, ampak zgolj testi, izdani na napotnico.

Kučan: Današnje podobe fašizma niso enake tistim iz zgodovine, a izhodišča so enaka
09. 01. 2022 12.56
"Vojna je zlo zoper človečnost, zato je delo za mir tako zelo dragoceno," je na osrednji slovesnosti ob 80. obletnici dražgoške bitke dejal nekdanji predsednik republike Milan Kučan. V govoru je zelo kritično komentiral tudi delovanje vlade. "Treba je povedati, kam lahko vodijo razgradnja ustavne ureditve, poskusi vladanja z odloki, izigravanje zakonov, napadi na sodstvo, tožilstvo in svobodo tiska," je naštel in dodal, da se je temu treba upreti. "Današnje podobe fašizma niso enake tistim iz polpretekle zgodovine. A izhodišča so enaka," je še dejal in opozoril na prihajajoče volitve kot edino demokratično sredstvo za zamenjavo oblasti.

V EU razburjajo leti s 'praznimi' letali
06. 01. 2022 18.17
V EU te dni prah dviguje novica, da letalske družbe, med njimi Lufthansa in Brussels Airlines, opravljajo polete s praznimi ali na pol praznimi letali, da bi obdržale pravico do "slotov" za pristajanje in vzletanje, ki bi jih sicer izgubile. Prevozniki pojasnjujejo, da jih k temu silijo pravila, zaradi česar kritike letijo na Evropsko komisijo.

'Jugoslavije ni več in da gre zdaj za Slovenijo'
26. 12. 2021 07.46
Z današnjim praznikom samostojnosti in enotnosti obeležujemo razglasitev rezultatov plebiscita za samostojno Slovenijo pred 31 leti, ko se je 88,5 odstotka vseh volilnih upravičencev odločilo za odcepitev od SFRJ in samostojno državo. Državna proslava in slavnostna seja DZ ob prazniku sta bili v četrtek, na njih pa so poudarili pomen enotnosti.

Notranji minister Aleš Hojs je tudi drugič prestal interpelacijo
20. 12. 2021 06.40
Ves dan se je v državnem zboru zagovarjal minister za notranje zadeve Aleš Hojs. Maratonska razprava je trajala pozno v noč. Za razpravo o interpelaciji zaradi očitkov o politizaciji in militarizaciji Policije, ki so jo vložile opozicijske stranke LMŠ, SD, Levica in SAB ter nepovezani poslanci, je bilo namreč predvidenih kar 17 ur. Da bi interpelacija uspela, bi moralo zanjo glasovati 46 poslancev, vendar je Hojsov odhod s položaja podprlo le 44 poslancev. Poleg predlagateljev je dodaten glas za interpelacijo prispeval še poslanec DeSUS-a Ivan Hršak. 37 glasov je bilo oddanih proti. Med razpravo je moral notranji minister dvorano sicer za nekaj časa zapustiti. Vmes si je namreč privoščil prigrizek, zato je prejel opozorilo.

Poživitveni odmerek vsaj 80-odstotno učinkovit proti hudemu poteku bolezni
18. 12. 2021 09.51
Britanski raziskovalci so analizirali verjeten vpliv, ki ga ima poživitveni odmerek cepiva proti covidu-19 na različico omikron. Pravijo, da lahko poživitveni odmerek zagotavlja približno 80 do 85-odstotno zaščito pred hudo boleznijo.

Kako izbrati pravi parfum?
18. 12. 2021 10.28
V nocojšnji rubriki 24UR Inšpektor bo dišalo po parfumih! Izdelovanje dišav je namreč skozi stoletja postalo prava umetnost. Začelo se je v Franciji, danes pa je ponudba parfumov izjemno pestra – na trgu najdemo vse od uveljavljenih blagovnih znamk do nišnih in naravnih parfumov. V čem se razlikujejo med seboj? Koliko stanejo, kateri so najdražji? Zakaj nam vsem ne diši isti vonj? In zakaj je voh v vsakdanjem življenju tako zelo pomemben? Kaj je tisto, kar nas vodi, ko kupujemo dišavo? Pa zgodbe, ki so parfume naredile večne ...

Tožilstvo vztraja pri obtožnici zoper Jankovića glede delnic Mercatorja
07. 12. 2021 15.46
Specializirano državno tožilstvo vztraja pri obtožnici zoper Zorana Jankovića in njegova sinova glede domnevne zatajitve finančnih obveznosti pri prodaji delnic Mercatorja tudi potem, ko je obramba predložila odločbo Fursa, po kateri Janković davčnih obveznosti s tega naslova nima.

Potrdili 1116 okužb, po mnenju Ihana z vidika zaščite idealna 'hibridna imunost'
05. 12. 2021 09.54
V soboto so pristojni opravili 2986 PCR-testiranj, s katerimi so potrdili 1116 novih okužb na novi koronavirus. Delež pozitivnih testov je tako znašal 37,4 odstotka. Aktivnih primerov okužbe v državi je tako po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje 29.311. V bolnišnicah se zdravi 1034 covidnih bolnikov, na intenzivni negi jih je 271. Umrlo je 13 oseb. Ob tem se nova različica omikron pojavlja v vse več državah, v fazi potrjevanja je tudi pri naših južnih sosedih. "Kako učinkovita so cepiva na novo različico še ni znano. Pfizer in Moderna se pripravljata na tri možne odzive," pravi imunolog Alojz Ihan.

Petkovi protestniki: Janša se boji neodvisnih medijev
03. 12. 2021 22.24
Tokratni petkov protest so v Ljubljani posvetili svobodi medijev. Izpostavili so njen pomen in sporočili, da ne bodo dopustili podreditve Radiotelevizije Slovenije (RTVS) političnim interesom. Tudi spletno tribuno civilne iniciative Glas ljudstva, ki se je odvila po protestu, so posvetili medijski in kulturni problematiki.

Pokorn zadržkov do cepljenja otrok nima, prve bi lahko cepili že prihodnji teden
01. 12. 2021 09.40
Strokovni direktor Pediatrične klinike dr. Marko Pokorn je s sodelavci spregovoril o poteku covida-19 pri otrocih, o cepljenju in večorganskem vnetnem sindromu. Pokorn je ocenil, da je varnostni profil cepiva dober, prav tako tudi njegova učinkovitost, zato zadržkov do cepljenja otrok nima. Izrazil je upanje, da bi lahko cepljenje steklo že prihodnji teden. Interes je precejšen, še posebej med starši otrok s kroničnimi bolezni, je dodal. Letošnjo jesen se sicer virus bolj širi med mlajšo populacijo kot lani, kar je med drugim posledica odprtih šol.

Rekordno trgovanje s čistim zrakom
30. 11. 2021 06.00
V Sloveniji je 34 naprav – termoelektrarne, toplarne ter proizvajalke jekla, keramike in papirja – ki trgujejo z emisijskimi kuponi. Med njimi največ emisij C02 v zrak spusti Termoelektrarna Šoštanj. S kuponi trgujejo tudi posamezniki, podjetja, ki so trgovanje uporabili za dober posel. Eden najuspešnejših pri trgovanju je Boštjan Bandelj. Emisijski kuponi so letos dosegli rekordne cene – tudi več kot 70 evrov. Kako bo rast cen vplivala na poslovanje Termoelektrarne Šoštanj?

2668 novih okužb, Jereb: Nismo na robu, smo krepko čez rob zmogljivosti
25. 11. 2021 09.41
V sredo smo v Sloveniji opravili 7194 testov PCR in potrdili 2668 novih okužb s koronavirusom. Odstotek pozitivnih tako znaša 37. Po podatkih vlade se v bolnišnicah zdravi 1145 covidnih bolnikov, 286 jih potrebuje intenzivno nego. Umrlo je 11 ljudi. Glede na nakazano zniževanje števila okužb v populaciji vidimo luč na koncu tunela, a razmere na intenzivnih oddelkih po državi in v UKC Ljubljana so še vedno kritične, opozarja dr. Matjaž Jereb. Na vprašanje, koliko rezerve še imamo, pa: "Plafon smo že zdavnaj presegli, glede na to, kaj vse odpada. Dejansko obravnavamo samo še otroke, nosečnice in bolnike z rakom. Vse ostalo se je ustavilo in škoda zaradi tega bo enormna."

Messi v nogometu utrdil navijaško kriptovaluto
24. 11. 2021 12.24
Prestop argentinskega nogometnega zvezdnika Lionela Messija iz Barcelone v francoski PSG je odmeval v več pogledih. Tudi zato, ker je Argentinec pristal, da kot prvi nogometaš na svetu dobi del plače v kriptovaluti, v t. i. navijaških žetonih. Kot kaže, je s tem potrdil novo smer prejemanja dohodka v športu, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Kdo bo suženj položnic in dražje hrane?
22. 11. 2021 06.00
Dvig cen energentov je sprožil val podražitev tudi v drugih segmentih družbe. Dražijo se surovine, kot so pšenica, soja in ječmen, posledično se višajo cene hrane, mesa in mleka, na drugi strani pa cene surovin, nujnih v proizvodnji podjetij – na udaru je predvsem avtomobilska industrija zaradi pomanjkanja čipov. Podražitve energentov bomo tako občutili na položnicah, pri nakupih hrane in končnih izdelkih podjetij.

'Zdaj so imenovani vsi delegirani tožilci'
19. 11. 2021 12.09
Podpredsednica Evropske komisije Vera Jourova je čestitala Tanji Frank Eler in Mateju Oštirju za imenovanje na mesto delegiranih evropskih tožilcev. "S tem so imenovali vsi delegirani tožilci." Slovenska vlada je sicer na seji 18. novembra zapisala, da oba kandidata predlaga v imenovanje za čas, dokler ne bo zaključen nacionalni del postopka, pravni strokovnjaki pa pravijo, da pojma začasnosti zakon o državnem tožilstvu ne pozna. DTS pozdravlja odločitev vlade glede delegiranih tožilcev. Na pravosodnem ministrstvu pa pravijo, da je začasen predlog imenovanja delegiranih tožilcev možen po uredbi EU.

Nesreča žičnice v Italiji: odstranjujejo razbitine kabine
08. 11. 2021 08.44
169 dni po nesreči žičnice na jezeru Maggiore v severni Italiji, v kateri je umrlo 14 ljudi, so pričeli z odstranjevanjem razbitin. Pri delu bo pomagal tudi gasilski helikopter, ki bo odstranil kabino žičnice. Gasilci ne bodo imeli lahkega dela, saj kabina tehta 1,5 tone.

Digitalizacija zdravstva in srebrna ekonomija
06. 11. 2021 17.56
Kralj je roko svoje hčere obljubil mladeniču, ki bo najbolje razrešil tri izzive. Prvi izziv snubcev bo dobil tisti, ki bo prvi uzrl jutranje sonce. Peter je prosil za nasvet svojega dedka in ta mu je rekel, naj se obrne proti zahodu, na vršace gora, tja se bodo uprli prvi jutranji žarki. Vsi snubci so se obrnili na vzhod, Peter pa je upošteval dedkovo modrost in zmagal prvi izziv. (Povzeto po slovenski ljudski pravljici Pšenica najlepši cvet.)

Policija na petkovem neprijavljenem shodu zaznala 12 kršitev
30. 10. 2021 08.20
Na Trgu republike v Ljubljani so se v petek znova zbrali protestniki, ki so tokrat naslovili problematiko infrastrukture, zelene mobilnosti, javnega potniškega prometa in stanovanj. Po ocenah Policije se jih je zbralo okoli 250. Policisti so zaznali skupno 12 kršitev, eno osebo so odpeljali na policijsko postajo z namenom ugotavljanja identitete, nato pa jo izpustili.

Komisija bi Društvu za promocijo tradicionalnih vrednot odvzela status
04. 10. 2021 19.14
Komisija DZ za peticije, ki je v nadaljevanju skupne seje z odborom DZ za kulturo obravnavala vprašanje t. i. rumenih jopičev, se je s sklepom zavzela, da se Društvu za promocijo tradicionalnih vrednot odvzame status društva v javnem interesu. Odbor pa bo zaradi nesklepčnosti glasoval prihodnjič. Poslanci SDS in NSi so sejo obstruirali.

Katere so najboljše in najslabše zimske pnevmatike?
03. 10. 2021 18.32
Ste že razmišljali o nakupu zimskih pnevmatik? Pred nami so dnevi s hladnejšimi in meglenimi jutri in nočmi, ko je cestišče hladno in mokro, zato letne pnevmatike niso več optimalne. S pomočjo testa lahko preverite, katere zimske pnevmatike izbrati glede na vaše potrebe in navade.

Aleš Hojs v oddaji Ena na ena: Ne izključujemo predčasnih volitev
03. 10. 2021 10.00
Notranji minister Aleš Hojs je v pogovoru za našo novo nedeljsko pogovorno oddajo Ena na ena na POP TV povedal, da je možnost predčasnih volitev povsem upravičena ter da se s predsednikom vlade Janezom Janšo o tem v zadnjih tednih veliko pogovarjajo. Prepričan je, da odhod na volišča nekaj mesecev prej ne bi igral nobene vloge, saj da je ta vlada praktično v zaključku svojega mandata.

Na Portugalskem prva zgodovinska retrospektiva slovenskega filma
01. 10. 2021 13.04
V lizbonski kinoteki bo štirinajst dni potekala retrospektiva slovenskih filmov, ki nosijo letnice od 1948 do 2018. Na ogled bo dvanajst slovenskih celovečernih filmov, od legendarnih klasik do sodobnejših stvaritev, ki so jih izbrali kuratorji portugalske ustanove. Retrospektivo bo odprl film Franceta Štiglica Dolina miru.

Po 18 mesecih Avstralija za svoje državljane odpira meje
01. 10. 2021 08.41
Avstralija svojim državljanom dovoljuje potovanja le v nujnih primerih, zaradi službenih obveznosti ali obiska umirajočega sorodnika. Premier Scott Morrison je naznanil, da bodo meje z novembrom odprte za državljane iz zveznih držav, kjer je precepljenost nad 80-odstotna. Velike letalske družbe že opozarjajo, da se bodo težko pripravile na ponovno povečano povpraševanje. Za zdaj turistična potovanja še ne bodo mogoča.

Izbira specializacije odvisna od delovnih razmer, plače in ugleda
29. 09. 2021 06.00
Ocenjena vrednost šestletnega študija medicine na ljubljanski univerzi je 90.000 evrov, kar je daleč največ med vsemi študijskimi programi v Sloveniji. Visoki so tudi stroški specializacij. Država za specializanta iz družinske medicine, ki se za delo v lastni ambulanti usposablja štiri leta, letno odšteje nekaj več kot 40.400 evrov. Kljub visokim stroškom izobraževanja zdravnikov in velikemu interesu za študij medicine pa se na državni ravni še vedno soočamo s pomanjkanjem zdravnikov. Država se je problema lotila s povečanjem prostih mest na obeh medicinskih fakultetah, a je to le kratkoročno 'celjenje ran'.

Dobički koncesionarjev in 'posojanje' kadra iz javnih zavodov
27. 09. 2021 06.00
Za kardiološki pregled v povprečju čakamo sedem mesecev, v Splošni bolnišnici Murska Sobota več kot dve leti, pri zasebniku s koncesijo Medical center Rogaška pa čakalne vrste ni. Koncesionarji z delovanjem v javnem sistemu dobro služijo – lani so od ZZZS-ja prejeli 388 milijonov evrov iz naslova koncesije, kar je malenkost več kot leto prej. Koncesionarji in zasebniki brez koncesije si kader za delo v svojih ambulantah pogosto izposojajo v javnih zdravstvenih domovih in bolnišnicah. Rekorderji po številu soglasij so dr. Ana Golež s trinajstimi soglasji, dr. Igor Vučajnk s sedmimi – oba sta iz celjske bolnišnice – ter dr. Boštjan Matos iz UKC Ljubljana in dr. Vlado Savanović iz UKC Maribor – oba imata šest soglasij.

Ortodonti: štiri leta do prvega pregleda, visoke cene in skok na Hrvaško
24. 09. 2021 06.00
Za prvi pregled pri ortodontu je treba čakati tudi do štiri leta, razlogov pa je več: med drugim velik razkorak med potrebami in pravicami, ki jih financira ZZZS, ter število otrok, ki so prehitro in nekritično uvrščeni na seznam. ZZZS je v preteklih letih zagotovil financiranje dodatnih petih ortodontskih ambulant in dodatnega 2,3 milijona evrov, pa vendar se število obravnav otrok ni povečalo, čakalne dobe pa se niso skrajšale. Zdravljenje se mora začeti do 18. leta ali pa mora biti potreba po zdravljenju ugotovljena do 16. leta, sicer aparata ne krije ZZZS, cene samoplačniških storitev pa presegajo povprečno slovensko mesečno plačo. Marsikdo se zato odloči za zdravljenje na Hrvaškem – pa je to res ugodnejše?

Opozicija z novelo zakona rešuje 'še eno krivico delavskega razreda'
08. 09. 2021 10.31
Poslanske skupine SD, LMŠ, Levica, SAB in NeP v zakonodajno proceduro vlagajo novelo Zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju. Predlagajo spremembo sedmega odstavka 31. člena tako, da bo na novo določil najnižjo višino denarnega nadomestila za bolniško odsotnost, ki pripada zavarovancu, v višini 60 odstotkov minimalne plače. "Res je, da ne bo na boljšem na milijone, tisoče ali stotine ljudi, vendar je vsakih deset ljudi, ki jim pomagamo, vrednih našega truda," pravi Židan.

V Benetkah zaposlujejo oborožene stražarje zaradi prenatrpanih vodnih avtobusov
23. 08. 2021 18.07
Pretekli teden so v Benetkah, ki imajo 50.000 prebivalcev, našteli okrog 80.000 obiskovalcev na dan. Na zahtevo delavcev prevoznih linij vodnih avtobusov (vaporettov) so junija zaposlili stražarje, ki obvladujejo množice. Na ključnih postajah stojijo ob najbolj obremenjenih dneh.

Antologija reškega novega vala
07. 08. 2021 07.00
Nedavno smo se lahko razveselili nove in razširjene antologijske izdaje o fenomenu reške punk in novovalovske scene Riječki novi val. Ob novih zapisih spremljevalcev in snovalcev takratne scene ter dodanih fotografijah lahko prisluhnemo kar 70 pesmim 35 izvajalcev.