T-80

Ob pomanjkanju učinkovitih zdravil cepljenje ranljivih oseb ključnega pomena
10. 03. 2021 06.00
Nenalezljive kronične bolezni, kot so bolezni srca in ožilja, rak in diabetes, so najpogostejši vzrok smrti v Evropski uniji in predstavljajo največji del stroškov v zdravstvu. EU samo za zdravljenja diabetesa letno odšteje okoli 150 milijard evrov. Kronične bolezni so tudi eden glavnih vzrokov za hospitalizacije in smrti zaradi covida-19. Zaradi večjega tveganja za težji potek bolezni jim je cepljenje priporočeno in spadajo v prioritetne skupine. Po mnenju strokovnjakov je cepljenje poleg osnovnih preventivnih ukrepov naše najpomembnejše orodje, s katerim lahko te ranljive skupine prebivalstva zaščitimo pred okužbo.

Der Standard: Slovenija na poti orbanizacije
09. 03. 2021 15.54
Tudi avstrijski časnik Der Standard se je danes razpisal, da Slovenija stopa po poti Madžarske. Avtor, ki se je nazadnje srečal z Janezom Janšo leta 2015 v Ljubljani, v članku z naslovom "Slovenija na poti orbanizacije" med drugim opozarja, da naj bi bili v skladu z madžarskim modelom javni mediji in kulturne ustanove "očiščeni levičarskih sil".

Evropska unija prvič blokirala izvoz cepiva AstraZenece
04. 03. 2021 16.58
EU je v okviru konec januarja vzpostavljenega mehanizma za nadzor izvoza cepiv proti covidu-19 prvič blokirala izvoz kakega cepiva. Ukrep je prizadel pošiljko 250.000 odmerkov cepiva AstraZenece, ki je bila iz Italije namenjena v Avstralijo. Evropski komisar za notranji trg Thierry Breton, ki zaupa v sposobnost hitrejše dostave cepiv v EU, je medtem prepričan, da bi lahko v EU do konca poletja proti covidu-19 cepili vse evropske državljane.

Cepljenje tujcev v Srbiji in cvetoči cepilni turizem
24. 02. 2021 06.00
Absolutni prvaki v cepljenju na Balkanu so Srbi, predvsem zaradi kitajskega in ruskega cepiva, ki v EU nista odobreni. Prebivalci sosednjih držav zato pogledujejo v Srbijo, nekateri so si celo zagotovili cepivo, tudi Slovenci. Do cepiva se skušajo na vsak način dokopati tudi premožni Zemljani, t. i. cepilni turizem pa je postal nova realnost. Po svetu je bilo do zdaj razdeljenih 209 milijonov odmerkov cepiva, največ ga je šlo v roke bogatih držav. A Evropsko unijo kljub obsežnemu financiranju pestijo težave z dobavami, cepljenje pa posledično poteka (pre)počasi.

Zdravniki naklonjeni cepljenju, ostali zdravstveni delavci bolj zadržani
19. 02. 2021 06.01
Po skoraj dveh mesecih cepljenja proti covidu-19 je interes za cepljenje izkazala okoli polovica zaposlenih v zdravstvu. Zanimanja je vedno več, a so razlike med posameznimi poklici očitne. Če zdravniki večinoma nimajo pomislekov glede cepiva, so preostali zdravstveni delavci bolj skeptični. Temu prikimavajo v bolnišnicah, domovih za starejše in tudi avtorji raziskave o stališčih zdravstvenih delavcev do cepljenja. Slovenska vlada bo tako morala, če želimo doseči ustrezno precepljenost, v prihodnje poleg težav z dobavo več pozornosti nameniti tudi popularizaciji cepljenja.

DZ z novelo zakona o volitvah poenostavil volitve predstavnikov manjšin
16. 02. 2021 20.01
Državni zbor je z 80 glasovi za in devetimi proti sprejel novelo zakona o volitvah v DZ, s katero sta poslanca manjšin predlagala poenostavitev sistema volitev predstavnikov madžarske in italijanske narodne skupnosti. Po novem bo tako imenovani sistem borda, ki je po splošni oceni zastarel in volivcem nerazumljiv, zamenjal enokrožni večinski volilni sistem. Tudi ta predlog je že pred tem prestal odločanje na matičnem odboru, kjer je dobil široko podporo.

Stranski učinki po drugem odmerku cepiva so lahko izrazitejši, kar ni nujno slabost
12. 02. 2021 06.00
Neželeni učinki po cepljenju so po prejemu drugega odmerka lahko pogostejši in izrazitejši, poročajo osebe, ki so že prejele dva odmerka cepiva Comirnaty ali Moderne. A kot poudarjajo strokovnjaki, ti učinki niso razlog za skrb. Reakcija po drugem cepljenju je pričakovana, saj se imunski sistem burno odzove proti vsiljivcu (proteinu S) in sproži nastanek protiteles. NIJZ je do 7. februarja prejel skupno 1051 prijav neželenih učinkov, najpogosteje cepljeni poročajo o bolečini na mestu vboda.

Slovenija po precepljenosti boljša od Nemčije, po dostopnosti podatkov zaostaja
11. 02. 2021 06.00
Z dvema odmerkoma je bilo v Sloveniji do 9. februarja cepljenih 43.008 ljudi. A kdo so ti ljudje? Na podlagi česa so bili cepljeni – zaradi poklica, starosti, ker so kronični bolniki? Zakaj še vedno niso bili cepljeni nekateri, ki so stari okoli 90 let in si tega želijo, zakaj se ne ve, koliko starejših je, ki na cepivo še čaka? Nemčija medtem vse te podatke beleži, dnevno posodablja in javno objavlja.

V šole vsi učenci prve triade, vrtci bodo delovali v polnem obsegu
08. 02. 2021 11.37
V torek, dan po kulturnem prazniku, se v šole vračajo vsi učenci prvega triletja osnovnih šol. Vrtci po celotni državi bodo začeli delovati v polnem obsegu. Ob odhodu v šole in vrtce se bodo morali vsi zaposleni testirati. Ob nadaljevanju ugodnega trenda v državi bi lahko v prihodnjih dneh izpolnili pogoje za prehod v oranžno fazo. To pomeni, da bi se v šole po modelu C znova vrnili tudi preostali učenci ter dijaki zaključnih letnikov srednjih šol.

Bodo cepiva ustavila nepredvidljive in bolj nalezljive seve?
05. 02. 2021 06.00
Od izbruha v kitajskem Vuhanu je novi koronavirus že večkrat spremenil svojo obliko. Čeprav so mutacije tovrstnih virusov običajne in pogoste, skrb vzbujajo angleški, južnoafriški in brazilski sev. Ti so po prvih ocenah znanstvenikov veliko bolj prenosljivi od izvirne različice, prvega pa smo potrdili tudi že v Sloveniji. Zato ostaja vprašanje, kakšen vpliv na potek pandemije bodo imeli v prihodnje in kar je najbolj pomembno, ali bodo proti njim učinkovita tudi cepiva?

V rdečih regijah, kjer je to možno, pouk v šoli tudi v ponedeljek
29. 01. 2021 12.51
Vlada je izdala pričakovani odlok o tem, da se šolarji prve triade v rdečih regijah v ponedeljek lahko vrnejo v šolske klopi, v črnih regijah pa se začneta nujno varstvo za otroke in šolanje na daljavo. Učitelje bodo testirali na okužbo z novim koronavirusom pred poukom. Skoraj 90 odstotkov šol je namreč sporočilo, da so sposobne to izvesti.

'Če je cepivo Pfizerja in Moderne mercedes, je cepivo AstraZenece dober clio'
29. 01. 2021 06.00
Cepljenje proti covidu-19 se je v Sloveniji začelo 27. decembra 2020 in za maskami strokovnjakov, ki so na ta dan poročali o prvih cepljenih v DSO-jih, se je skrival nasmešek. Od takrat je minil že več kot en mesec in v tem času smo do 27. januarja cepili 51.653 ljudi, 13.319 z dvema odmerkoma. Ker pa smo še daleč od cilja, tudi zaradi nezaupanja v cepiva, moramo začeti pri osnovah: kako delujejo cepiva, kakšna so, kdo stoji za njihovim razvojem?

V dveh novih črnih regijah zaostrovanje, povsod dovoljena prodaja nogavic in perila
27. 01. 2021 18.27
Vlada je na Brdu pri Kranju pretresala aktualne epidemiološke razmere in odločala o morebitnih spremembah ukrepov. Odločila je, da bodo v obalno-kraški in zasavski regiji, ki sta po novem prešli v črno fazo, znova odprte samo nujne trgovine. Bo pa v celotni državi v prodajalnah z živili znova možno kupiti nogavice in perilo. Težko pričakovano odločitev glede usode šol in vrtcev je vlada preložila na četrtek.

V Veliki Britaniji zabeležili več kot 100.000 smrti zaradi covida-19
26. 01. 2021 09.48
V Mehiki je število smrtnih žrtev covida-19 v ponedeljek preseglo 150.000. Ta črni mejnik je Mehika dosegla kot četrta država na svetu – več smrtnih žrtev od nje so našteli le še v ZDA, Braziliji in Indiji. Koronavirus je v Veliki Britaniji zahteval že več kot 100.000 smrtnih žrtev, usoden pa je bil tudi za kolumbijskega obrambnega ministra Carlosa Holmesa Trujilla. Portugalska vlada medtem razmišlja o pošiljanju covidnih bolnikov v tujino, Irska pa je podaljšala tretjo ustavitev javnega življenja.

Janša: Precepljenost bi lahko dosegli do začetka poletja
19. 01. 2021 07.13
Potem ko je ta teden prišla manjša pošiljka cepiva podjetij Pfizer in BioNTech od predvidene, je predsednik vlade Janez Janša na novinarski konferenci predstavil predvidene dobave cepiv proti covidu-19 in spregovoril o cepljenju. Pošiljka je sicer po navedbah NIJZ namenjena drugemu odmerku cepljenja za tiste, ki so med prvimi prejeli prvi odmerek. Janša je dejal, da bi precepljenost lahko dosegli do začetka poletja.

Kampl z Leipzigom remiziral v Wolfsburgu, tudi B. Dortmund presenetljivo le do točke
16. 01. 2021 16.57
Nogometaši RB Leipziga so v 16. krogu nemške Bundeslige remizirali na težkem gostovanju v Wolfsburgu (2:2), kjer domača zasedba v tej sezoni sploh še ni izgubila. Presenetljivo pa je remizirala tudi Borussia Dortmund, in sicer na domačem obračunu z zadnjim Mainzem (1:1), v domačem taboru pa bodo objokovali zapravljeno enajstmetrovko Marca Reusa.

MGRT pripravil program pomoči gospodarstvu za leto 2021
10. 01. 2021 12.32
Z ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo so sporočili, da so pripravili zajeten program razvojnih spodbud za leto 2021 v višini skoraj 660 milijonov evrov. Podjetjem bodo na voljo tako nepovratna kot povratna sredstva. Kot pravijo na ministrstvu, bodo s tem prispevali h gospodarskemu okrevanju po zaključku epidemije.

V Angliji se je znova ustavilo javno življenje, ukrepe zaostruje tudi Španija
06. 01. 2021 12.25
V Angliji se je uradno začela že tretja ustavitev javnega življenja v pandemiji covida-19. V zadnjem dnevu so potrdili 62.322 novih dnevnih primerov okužbe, kar je največ do zdaj. Premier Johnson pravi, da zaradi zaostrenih razmer ni imel druge možnosti kot uvedbe vnovičnega zaprtja. V Španiji so v torek potrdili 23.700 novih primerov okužbe z novim koronavirusom, kar je največ v zadnjih dveh mesecih. Tudi na Hrvaškem še ne načrtujejo, da bi omilili epidemiološke ukrepe, ki so jih zaostrili decembra lani.

Strokovnjaki svarijo: Nujna je čimprejšnja vključitev otrok v učne procese v živo
06. 01. 2021 16.33
Združenje za otroke in mladostniško psihiatrijo poziva k zaščiti otrok in mladostnikov v času obvladovanja pandemije covida-19. Kot pravijo, se čutijo dolžne ponovno opozoriti na izjemen davek, ki ga zaradi trenutnih razmer in ukrepov za obvladovanje epidemije pričujoče obdobje terja od otrok in mladih – nesorazmerno z njihovo realno ogroženostjo zaradi okužbe z virusom. Opozarjajo na ogrožajoče posledice ukrepov za otroke in mladostnike, ki bodo z njihovim trajanjem samo še naraščali – na področju znanja, šolanja, čustvenega zdravja in socialnega razvoja.

Umrla ameriška country pevka K. T. Oslin
22. 12. 2020 10.29
Glasbenica in tekstopiska, ki je bila za svoje skladbe v osemdesetih večkrat nagrajena – kot prva ženska je celo prejela nagrado Združenja za country glasbo za pesem leta, je umrla stara 78 let. Oboževalci country glasbe si jo bodo zapomnili po skladbah 90's Ladies ter Hold me, ki sta ji v letih 1988 ter 1989 prinesli tri nagrade grammy, pri obeh pa so prodali več kot milijon izvodov.

Odgovori na ključna vprašanja o delovanju, učinkovitosti in varnosti cepiva
21. 12. 2020 16.05
Evropska agencija za zdravila (EMA) je priporočila izdajo dovoljenja za pogojno uporabo cepiva ameriškega Pfizerja in nemškega BioNTecha proti covidu-19. Cepljenje naj bi se v državah članicah EU začelo v zadnjem tednu leta. Kakšni so odgovori na nekatera ključna vprašanje glede cepiva, njegove uporabe in varnosti?

Prva cepljenja v EU predvidoma že prihodnjo nedeljo
20. 12. 2020 09.49
Nov teden naj bi tudi Evropski uniji prinesel odobritev prvega cepiva proti covidu-19, potem ko je pandemija poskrbela, da se je celina ustavila še drugič v nekaj mesecih. Vseeno cepiva, s katerim že cepijo med drugim v Veliki Britaniji in ZDA, sprva ne bo dovolj za vse.

Kralji ulice: 'Gospod je med sneženjem spal na klopci na Ljubljanskem gradu'
16. 12. 2020 18.46
Brezdomci so ena najbolj ranljivih skupin in epidemija je nanje močno udarila. Prepovedano je zbiranje, posedanje, z ulic se zatekajo v skrivna zatočišča. Njihovo število pa se zaradi krize in izgub zaposlitev še povečuje, pa čeprav jih skorajda ni več videti. Kar potrjuje tudi število tistih, ki prihajajo v Ljubljano po dnevni obrok hrane, ki zaradi covida ni več topel. Na cesti naj bi jih vsako noč spalo več deset, tudi zdaj, ko temperature že segajo krepko v minus. Preživetje mnogih je zdaj ogroženo tudi zaradi ogromnega upada prodaje Kraljev ulice.

Kako lahko okrepimo svoj imunski sistem?
06. 12. 2020 19.11
Za dober imunski sistem je ključna zdrava in uravnotežena prehrana. S hrano namreč telo lahko dobi vsa potrebna hranila v ustreznih količinah. Izjema je vitamin D, ki ga je v zimskih mesecih smiselno nadomeščati s prehranskimi dopolnili. Kako še lahko poskrbimo za optimalno delovanje imunskega sistema?

KUL predstavila načrt ukrepov za epidemijo in po njej
03. 12. 2020 11.33
Koalicija ustavnega loka (KUL) je trenutni vladi in ministru za zdravje Tomažu Gantarju poslala dokument, v katerem je predstavila načrt ukrepov proti epidemiji covida-19, ki je, kot pravijo, plod skupnega razmisleka posebne strokovne skupine, ki jo vodi Jože P. Damijan, ter strank LMŠ, SD, Levice in SAB.

Virtualni letalski svet, kjer Adria Airways še vedno leti
28. 11. 2020 07.24
Številni so sanjali, da bi upravljali z letalom in so poskusili najboljši približek tega - računalniške igre oziroma simulacije. A na svetu obstaja peščica ljudi, ki je naredila korak naprej in ustvarila pravi virtualni letalski svet, kjer Adria Airways še vedno leti.

Trump na vprašanje, ali se je pripravljen izseliti iz Bele hiše: Zagotovo
27. 11. 2020 07.13
Ameriški predsednik Donald Trump je v četrtek prvič po volitvah 3. novembra dejal, da bo zapustil Belo hišo, če bo Joe Biden uradno potrjen za zmagovalca predsedniških volitev. Ob tem je, ko je odgovarjal na nekaj novinarskih vprašanj, hkrati vztrajal, da bi bila potrditev Bidnove zmage napaka, ker je pri volitvah šlo za ogromno prevaro.

Von der Leynova prva cepljenja v EU proti covidu-19 napovedala še za letos
25. 11. 2020 12.46
Koronavirusna bolezen 19 je bila s skoraj 3000 umrlimi na dan prejšnji teden glavni vzrok smrti v EU, je v Evropskem parlamentu dejala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. A, kot je poudarila, obstaja upanje. Napovedala je, da bodo prvi državljani EU proti covidu-19 cepljeni že pred koncem decembra. Medtem je Moderna naznanila, da je Evropska komisija odobrila sporazum za vnaprejšnji nakup začetnih 80 milijonov odmerkov cepiva mRNA proti covidu-19 (mRNA-1273).

Kurjenje 'hrane' v avtomobilih: sežiganje poljščin bolj škodljivo od dizla
15. 11. 2020 07.09
Lepo se sliši, da v Evropi narašča raba biogoriv, a v resnici je to precej skrb vzbujajoče, saj je večina sestavljena iz rastlinskih olj. Ne samo da kurimo hrano v avtomobilih, obenem za biodizel porabljamo rekordne količine palmovega olja, zaradi pridobivanja katerega na številnih koncih sveta pospešeno krčijo gozdove, opozarjajo v Focusu. A če palmovo olje postaja nezaželeno, tveganje zdaj predstavlja velika verjetnost, da se bo zato povečala proizvodnja sojinega biodizla, ki je z okoljskega vidika prav tako sporen.

TZS opozarja, da je novi odlok o zaprtju trgovinske dejavnosti v več točkah nejasen
13. 11. 2020 07.46
TZS opozarja, da je novi odlok o začasni prepovedi trgovinskih dejavnosti, s katerim se v ponedeljek zapirajo skoraj vse nenujne trgovine, v več točkah nejasen. Pristojna ministrstva je zato pozvala k pojasnilom, da ne bi napačno razumevanje za trgovce povzročilo še več škode. Trgovci vlado pri zajezitvenih ukrepih sicer podpirajo, a ne podpirajo ukrepa, s katerim je zaprla kar tri četrtine trgovinske dejavnosti. Minister Gantar pa je prepričan, da lahko z zaostritvijo ukrepov prekinemo širjenje virusa in nato začnemo z nadziranim sproščanjem.