Tokio

Prvi uradni obisk kitajskega obrambnega ministra na Japonskem
03. 02. 1998 09.32
Kitajski obrambni minister Chi Haotian je danes prispel na prvi uradni obisk v Tokio. Cilj obiska je izboljšanje zaupanja med državama, ki naj bi ga med drugim dosegli tudi s sodelovanjem vojaških sil obeh držav. Obisk, med katerim naj bi si Haotian ogledal več japonskih vojaških objektov, bo trajal šest dni. Predvidena so tudi srečanja z japonskim premierjem Rjutarom Hašimotom ter z zunanjim ministrom Keizom Obučijem.

Na Japonskem predlagan nov finančni minister
30. 01. 1998 10.00
Na Japonskem so za novega finančnega ministra predlagali Hikaruja Macunago, dosedanjega predsednika proračunske komisije spodnjega doma parlamenta. Macunaga naj bi nasledil Hirošija Micuzuko, ki je v začetku tedna odstopil zaradi korupcijske afere.

Grafova bo nastopila v Tokiju
29. 01. 1998 15.43
Nekdanja prva teniška igralka sveta Nemka Steffi Graf bo po dolgi odsotnosti z igrišč prvič na turnirju za lestvico WTA nastopila že prihodnji teden v Tokiju, so sporočili japonski organizatorji. Grafova, ki po operacije kolena maja lani ne igra, bo na turnirju, ki bo potekal od 3. do 8. februarja, tretja nosilka. Pred njo sta postavljeni Švicarka Martina Hingis in Američanka Lindsay Davenport.

Na Japonskem lani povečali proizvodnjo avtomobilov za 6,1 odstotka
29. 01. 1998 08.41
Japonski proizvajalci avtomobilov so lani izdelali 10,98 milijona vozil, kar je za 6,1 odstotka več kot leto poprej. Proizvodnja osebnih avtomobilov se je povečala za osem odstotkov na 8,5 milijona, medtem ko so gospodarskih vozil izdelali 2,4 milijona oz. 0,3 odstotka manj kot v letu 1996, so v Tokiju sporočili iz panožnega združenja Jama.

Odstop japonskega finančnega ministra
28. 01. 1998 11.52
Japonski finančni minister Hiroši Mitsuzaka je po pričakovanjih danes ponudil odstop in tako prevzel odgovornost za škandal v njegovem ministrstvu. Ministrski predsednik Rjutaro Hašimoto je ponujeni odstop že sprejel, do imenovanja naslednika pa bo finančno ministrstvo vodil sam.

Japonski finančni minister bo odstopil
27. 01. 1998 15.53
Japonski finančni minister Hiroši Micuzuka bo ponudil odstop. Ministrova odločitev je posledica škandala, ki je izbruhnil ob včerajšnji aretaciji dveh visokih predstavnikov finančnega ministrstva, obtoženih sodelovanja pri korupciji, so danes povedali japonski vladni viri.

Tat razbil dragocen kitajski porcelan
26. 01. 1998 08.40
Drzen rop v japonskem mestu Ito je bil utelešenje pregovora o "metanju biserov svinjam". Na begu z zakladi iz mestnega muzeja je tat izpustil in razbil 600 let star kitajski porcelanasti krožnik, poroča Associated Press, sklicujoč se na mestno policijo. Krožnik iz obdobja dinastije Ming, ki je meril 48 centimetri premera, je bil osrednja znamenitost razstave mestnega muzeja. Ocenili so ga na 385.000 dolarjev. Tat se je po poročanju agencije AP ponoči prikradel v muzej skozi okno v prvem nadstropju, varnostniki pa so ga zapazili, ko je že bežal proti čakajočemu avtomobilu. A nerodni lopov ni ostal praznih rok. Z njim je izginilo dvoje vaz iz časa dinastije Sung, visokih 51 centimetrov in ocenjenih na 38.500 dolarjev, poroča AP, ki dodaja, da tatu še niso ujeli.

Independence proti Zalivu
23. 01. 1998 10.08
Ameriška letalonosilka Independence je davi izplula iz matičnega pristanišča Yokosuka v tokijskem zalivu proti Zalivu, je sporočil tiskovni predstavnik ameriške mornarice. Independence bo zamenjala letalonosilko Nimitz, ki zdaj plove v Zalivu. Independence spremljajo raketna križarka Bunker Hill, rušilec O-Brian, raketni rušilec John S McCain in podmornica.

Večji presežek v zunanjetrgovinski bilanci Japonske
23. 01. 1998 08.47
Po podatkih japonskega finančnega ministrstva se je presežek v zunanjetrgovinski bilanci Japonske lani v primerjavi z letom 1996 povzpel za 48,5 odstotka na približno 10 milijard jenov. Kot navaja isti vir, je bil presežek v trgovini z ZDA v enakem primerjalnem obdobju višji za 41,7 odstotka (5 milijard jenov).

Vse več japonskih avtomobilov po svetu
22. 01. 1998 08.51
Vodilni japonski proizvajalci avtomobilov so v preteklem letu močno povečali izvoz. Kot so sporočili iz največjega proizvajalca avtomobilov Toyote, so lani povečali izvoz za 17 odstotkov na 1.494.308 avtomobilov. K porastu izvoza je najbolj prispevalo predvsem močno povpraševanje na ameriškem trgu.

Plezalca rešili z višine 140 metrov
21. 01. 1998 09.03
Nekega Japonca so v začetku tedna rešili s 333 metrov visokega razglednega stolpa Tokio Tower v japonskem glavnem mestu. Plezalca so tri ure po vzponu reševalne ekipe nepoškodovanega rešile z višine 140 metrov, je poročala tokijska televizija. Zakaj se je 20 do 30-letni moški odločil za plezalno turo, ni jasno. Na rotenje svojega brata in policije, naj vendar sestopi, se ni odzval. Plezalca je opazil nek mimoidoči in poklical policijo.

Dobordelna razstava slovenskih grafikov v Osaki
19. 01. 1998 12.25
V galeriji Pias v Osaki je v okviru prireditev v spomin na veliki potres, v katerem je pred tremi leti v mestu Kobe in okolici umrlo 6.400 ljudi, na ogled tudi dobrodelna prodajna razstava del slovenskih umetnikov. Razstavo, na kateri z 76 deli sodeluje 40 slovenskih grafikov, so slovesno odprli 14. januarja; ogled razstave, katere izkupiček bo namenjen odpravi posledic potresa - 25.000 družin je še vedno nastanjenih v začasnih bivališčih -, bo mogoč še do 1. februarja, so sporočili iz slovenskega veleposlaništva v Tokiju.

Na Japonskem pričakujejo rekordno stopnjo brezposelnosti
17. 01. 1998 10.19
Stopnja brezposelnosti na Japonskem se bo v naslednjem fiskalnem letu, ki se začne aprila, po mnenju strokovnjakov povzpela na rekordnih 3,7 odstotka. Zmanjšanje javnih naročil bo še posebej prizadelo gradbeništvo.

Japonska se zavzema za srečanje G-7 in azijskih finančnikov
16. 01. 1998 16.08
Japonski finančni minister Hiroši Mitsuzuka se je zavzel za srečanje najvišjih finančnikov pomembnejših azijskih držav in članic skupine sedmih industrijsko najbolj razvitih držav (G-7), na katerem bi poskušali razrešiti finančno krizo v Aziji. Mitsuzuka je danes v Tokiu pozdravil ustrezen predlog Združenih držav. Minister je prepričan, da bi se bilo potrebno spopasti s hudim položajem azijskega gospodarstva. Japonska vlada je v sodelovanju z drugimi državami pripravljena gostiti takšno razširjeno srečanje G-7. Poleg Japonske so v skupini G-7 še ZDA, Francija, Kanada, Nemčija, Velika Britanija in Italija.

Uspešni britansko - japonski pogovori
13. 01. 1998 09.46
Japonska vlada je Evropski uniji zagotovila, da gospodarstva ne bo pospeševala enostransko s širitvijo izvoza. To je po končanem vrhunskem sestanku predstavnikov Evropske unije in Japonske v Tokiu danes povedal podpredsednik Evropske komisije Leon Brittan. Na skupni tiskovni konferenci s predsedujočim unije Tonyjem Blairom je Brittan dejal, da kolikor učinkovitejše bo Japonska deregulirala svoje gospodarstvo in pospeševala notranje povpraševanje, toliko prej bo lahko Evropa sprejela povečanje japonskega izvoza. Brittan in Blair sta ugodno ocenila tokijske pogovore. Blair in japonski premier Rjutaro Hašimoto pa sta dosegla dogovor o krepitvi sodelovanja med Veliko Britanijo in Japonsko.

Slaba posojila japonskih bank
13. 01. 1998 09.19
Japonske banke imajo v svojih bilancah bistveno več slabih posojil, kot pa so doslej domnevali. Kot je sporočilo japonsko finančno ministrstvo, so bile japonske banke konec septembra obremenjene s slabimi posojili v skupni vrednosti 76,71 bilijona jenov (približno bilijon nemških mark). Še decembra lani je japonsko finančno ministrstvo trdilo, da slaba posojila japonskih finančnih ustanov znašajo le 28,1 bilijona jenov.

Blair poziva Japonsko k decentralizaciji gospodarstva
12. 01. 1998 09.35
Britanski ministrski predsednik Tony Blair je na srečanju z japonskim ministrom za mednarodno trgovino in industrijo Mitsuom Hiroučijem Japonsko pozval k nadaljnji decentralizaciji gospodarstva. V pogovoru, ki so se ga udeležili tudi predstavniki britanskih podjetij, je Blair dejal, da London podpira predvidene ukrepe japonske vlade za reformo industrije in krepitev finančnega trga, za hitrejšo decentralizacijo pa se zavzema predvsem na področju telekomunikacij, energetske industrije, gradbeništva in finančnega sektorja Japonske. Predsednik Evropske komisije Jacques Santer in podpredsednik komisije Sir Leon Brittan pa sta Tokio pozvala k spodbujanju domače porabe, s čimer bi Japonska pripomogla k omilitvi posledic gospodarske in finančne krize, ki pretresa jugovzhodnoazijske trge.

Nesreča ribiške ladje na Japonskem
11. 01. 1998 09.43
V bližini južnokurilskega otoka Iturup se je zaradi nevihte potopila japonska ribiška ladja, pri čemer je pet ljudi izgubilo življenje, dva pa še pogrešajo. Trupla ribičev kot tudi osem rešenih članov posadke so danes prepeljali v pristanišče Nemuro na severni japonski otok Hokaido. Reševalna služba nadaljuje z iskanjem pogrešanih. Kot so sporočili njeni predstavniki, se je nesreča pripetila v soboto 280 kilometrov severovzhodno od pristanišča Nemuro v ruskih ozemeljskih vodah.

Tony Blair na Japonskem
09. 01. 1998 10.57
Britanski premier Tony Blair je danes prispel na petdnevni uradni obisk v Tokio. Eden od glavnih ciljev obiska je okrepitev japonskih vlaganj v Veliki Britaniji. Na srečanju z japonskim premierom Rjutarom Hašimotom naj bi Blair razpravljal o finančni krizi v Aziji. Britanski premier načrtuje tudi srečanja s predstavniki japonskega gospodarstva, med drugim s Hirošijem Okudo, predsednikom avtomobilskega proizvajalca Toyota. Toyota naj bi danes napovedala povečanje vlaganj v Veliki Britaniji. Britanskega ministrskega predsednika bo v Tokiu sprejel tudi cesarski par.

Sneg ohromil Tokio
08. 01. 1998 14.12
Sneg je danes popolnoma ohromil Tokio. Moteni so cestni, železniški in letalski promet.

Potres na Japonskem
03. 01. 1998 14.49
Zgodaj davi po lokalnem času je japonski otok Hokkaido stresel potresni sunek z močjo 5,3 stopnje po Richterjevi lestvici. Središče potresa je bilo kakih 50 km pod morjem v bližini polotoka Nemuro. Japonska meteorološka agencija ne poroča o morebitnih žrtvah in gmotni škodi.

Japonski šolarji bodo spet malicali kitovino
03. 01. 1998 14.41
Oblasti v pristanišču Šimonoseki na jugu japonskega otočja so se v duhu ohranjanja tradicije odločile na šolski jedilnik vrniti kitovino. S sesalsko poslastico bodo 25.000 učencev osnovnih in srednjih šol v Šimonosekiju presenetili ob vrnitvi z novoletnih počitnic. Načrt ima tudi poučno plat: učence naj bi spomnil na zgodovinsko vlogo Šimonosekija, pristanišča 828 kilometrov jugozahodno od Tokia, nekdaj osrednjega pristana antarktičnih kitolovk. Šolarji širom Japonske so malicali kitovino do konca 50-ih let, ko so to meso začeli umikati z jedilnikov, tudi zaradi obsodb iz tujine. Čeprav se je Japonska pridružila mednarodni prepovedi lova na največje živeče sesalce, je namreč dopustila omejen kitolov za potrebe raziskovalcev. Kitovino prodajajo v mnogih ribarnicah, Šimonoseki pa ne bo edino japonsko mesto, kjer bodo kitovino stregli šolarjem.

Ena potnica umrla, več potnikov ranjenih zaradi močnih turbolenc
29. 12. 1997 10.04
Zaradi močnih turbulenc nad Pacifikom je v letalu Boeing 747 letalske družbe United Airlines sinoči življenje izgubila ena potnica, 102 od skupno 393 potnikov in članov posadke pa je bilo ranjenih. Do nesreče je prišlo, ko je letalo, ki je letelo z japonskega letališča Narita na Havaje, dve uri po vzletu nenadoma padlo za približno 300 metrov, zato je potnike sprva vrglo v strop, nato pa ponovno na sedeže, pri čemer je neka 32-letna Japonka zaradi udarca padla v komo, po prevozu v bolnišnico z letališča Narita pa je umrla. Zaradi poškodb so v bolnišnico prepeljali še dvanajst drugih potnikov.

Japonski avtomobilski koncerni kupujejo vse več delov v tujini
29. 12. 1997 08.06
Japonski avtomobilski koncerni so med aprilom in septembrom kupili v tujini več avtomobilskih sestavnih delov kot leto dni pred tem. Vrednost iz ZDA uvoženih avtomobilskih delov se je povečala za 5,2 odstotka na 11,46 milijarde ameriških dolarjev, so v Tokiu sporočili iz združenja japonskih proizvajalcev avtomobilov. Iz članic Evropske unije pa je med aprilom in septembrom na Japonsko prišlo za 2,76 milijarde dolarjev avtomobilskih delov, kar je za 5,7 odstotka več kot v enakem obdobju leta 1996.

Honda povečuje proizvodnjo v Severni Ameriki
26. 12. 1997 11.58
Japonski proizvajalec avtomobilov Honda Motor namerava zaradi močnega porasta povpraševanja povečati proizvodnjo osebnih avtomobilov v Severni Ameriki. Kot so v Tokiu sporočili iz podjetja, naj bi letna proizvodnja po letu 2000 presegala milijon avtomobilov. Honda trenutno v Severni Ameriki izdela po 790.000 avtomobilov na leto. Honda načrtuje, da bo v letu 2000 v ameriški tovarni povečala proizvodne zmogljivosti s 640.000 na 680.000 vozil, v kanadski tovarni pa naj bi izdelali po približno 333.000 avtomobilov na leto. Na severnoameriškem trgu vlada veliko povpraševanje predvsem po Hondinih modelih S-MX in life.

Nov načrt pomoči japonskemu finančnemu sektorju
24. 12. 1997 15.16
Japonska vladajoča liberalno-demokratska stranka je danes predlagala sprejetje novega načrta za pomoč finančnemu sektorju. Ta predvideva, da naj bi država sprostila 20.000 milijard jenov (155 milijard dolarjev) za posojila v primeru potrebe japonskih bank.

Japonski vlak potolkel lasten rekord - dosegel 550 km/h
24. 12. 1997 11.14
Prototip japonskega magnetnega vlaka, imenovan maglev, je danes potolkel lastni rekord in dosegel hitrost 550 kilometrov na uro, kar je obenem svetovni rekord.

Tečaji delnic na tokijski borzi znova na dnu
22. 12. 1997 13.44
Na tokijski borzi vrednostnih papirjev je indeks Nikkei med današnjim trgovanjem dosegel najnižjo letošnjo vrednost. Potem ko je v petek zdrsnil za 846,75 točke, je med ponedeljkovim trgovanjem izgubil še 515,49 točke oz. 3,4 odstotka in se zaustavil pri vrednosti 14.799,40 točke. Kot so poročali iz Tokia, so padli predvsem tečaji bančnih delnic.

Padec delnic na Daljnem vzhodu vplival tudi na evropske borze
19. 12. 1997 14.53
Najnovejši padci tečajev delnic na azijskih finančnih trgih so danes vplivali tudi na precejšnje pocenitve delnic na evropskih borzah. Tečaji 225 vodilnih delnic na tokijski borzi so se v povprečju znižali za 5,24 odstotka. Trgovci padanje tečajev pojasnjujejo z bojaznimi, da utegne finančna kriza na Japonskem povzročiti propade še več podjetij. Danes se za več kot pet odstotkov pocenile tudi delnice v Južni Koreji, kjer so včeraj potekale predsedniške volitve. V Evropi je nemški indeks delnic DAX kmalu po današnjem začetku trgovanja padel za več kot dva odstotka, indeks ATX na Dunaju pa se je znižal za 0,2 odstotka. Tudi borze v Parizu in Londonu so zabeležile podobne padce tečajev vrednostnih papirjev.

Zaradi risanke 600 otrok v bolnišnici
17. 12. 1997 15.11
Zaradi neke risanke je moralo v torek skoraj 600 ljudi, večinoma otrok, poiskati pomoč v japonskih bolnišnicah. Zasebna televizijska postaja TV Tokio je predvajala risanko o junaku Pokemonu, ki se bori s pošastmi. Kot kaže, so bili nekateri posebni efekti v risanki preveč slepeči, saj so se pacienti pritoževali zaradi vzdraženih oči, krčev in dihalnih težav.