Tomaž Gantar

Dr. Rozman: Imamo lažen občutek, da je virus oslabel
03. 07. 2020 06.07
Medtem ko vlada o drugem valu epidemije še ne govori, stroka opozarja, da je ta že tu. A minister za zdravje miri, da že zdaj sprejemajo ukrepe, ki bi preprečili ponovitev razmer iz prvega vala. Direktor bolnišnice Golnik svari, da imamo lažen občutek, da je virus oslabel.

Besedni dvoboj med vladnim govorcem in zdravstvenim ministrom se nadaljuje
02. 07. 2020 18.11
Besedni dvoboj med vladnim govorcem in zdravstvenim ministrom se nadaljuje. "Ne prerekaj se z bedakom, ker ljudje ne bodo videli razlike," je sinoči na svoj račun na Twitterju zapisal zdravstveni minister Tomaž Gantar. Da je bilo sporočilo namenjeno prav vladnemu govorcu, ne zanika.

Hrvaška, Češka in Francija ne bodo več na zelenem seznamu varnih držav
02. 07. 2020 08.41
Hrvaška, Francija in Češka od sobote ne bodo več na zelenem seznamu varnih držav. "Od sobote bodo morali slovenski državljani, ki se vračajo s Hrvaške, na meji policistom pojasniti svojo pot in to podkrepiti z dokazili o bivanju, lastnini nepremičnine ali plovila," je povedal Kacin. Za slovenske državljane sicer ob prihodu iz držav z rumenega seznama ni karantene. Okužbe v Sloveniji so po Kacinovih besedah v glavnini povezane s čezmejnimi zabavami v nočnih klubih in zabavami ter praznovanji. Iz mariborskega zdravstvenega doma so sporočili, da je na koronavirus pozitiven še en zdravstveni delavec.

Gantarjeva 'pomenljiva' modrost dneva: Ne prerekaj se z bedakom
01. 07. 2020 14.28
V zadnjih dneh, ko je javnost spet bolj pozorna na stanje okužb z novim koronavirusom, v oči bodejo nekatere kritike, ki sta si jih javno izmenjala vladni govorec Jelko Kacin in minister za zdravje Tomaž Gantar. Nazadnje je Kacin ministrstvu očital neučinkovitost pri nadzoru karantenskih odločb, Gantar pa Kacinu nerazumevanje postopka. Minister za zdravje je sicer zvečer tvitnil 'pomenljivo' sporočilo: "Modrost dneva. Ne prerekaj se z bedakom, ker ljudje ne bodo videli razlike."

Karantena traja 14 dni, odločbo pa se čaka dva meseca. Kako je to mogoče?
01. 07. 2020 19.13
Kako je mogoče, da nekdo na karantensko odločbo čaka kar dva meseca, ko je čas 14-dnevne karantene že davno mimo? Primerov ni malo. "Izdali so nam odločbo, ko smo bili že nazaj v Švici, in smo jo lahko preko sorodnikov prevzeli šele 1. junija. Se pravi, da nekako ni bila ravno učinkovita," pripoveduje Klemen Žagar.

15 novih okužb, od tega sedem mariborskih zdravnikov
30. 06. 2020 08.36
Pristojni so v zadnjih 24 urah opravili 1085 testov in potrdili 15 novih okužb. V Zdravstvenem domu (ZD) Adolfa Drolca Maribor je z novim koronavirusom okuženih sedem zdravnikov prehospitalne enote, trije med njimi so delali tudi v okviru urgentnega centra UKC Maribor. Vseh stikov še niso izsledili, zato direktor UKC Maribor Vojko Flis poziva vse ljudi, ki so bili čez vikend na urgenci, da so pozorni na znake bolezni, če pa se pojavijo, morajo po telefonu kontaktirati osebnega zdravnika. V ustanovi znova vzpostavljajo covid-19 enoto, potrebna pa bo tudi reorganizacija zaradi izpada kadra.

Priljubljenost padla tako SDS kot LMŠ, pridobiva pa SD s Tanjo Fajon na čelu
28. 06. 2020 19.15
Tako največja vladna stranka kot največja opozicijska stranka sta po priljubljenosti padli, občutno predvsem LMŠ. Z novo začasno predsednico Tanjo Fajon pa pridobivajo Socialni demokrati. Prvo mesto med najbolj priljubljenimi politiki še vedno zaseda predsednik republike Borut Pahor, sledi mu minister za zdravje Tomaž Gantar.

'Ukrep ponovne uvedbe nošenja mask je nujen in potreben'
24. 06. 2020 06.38
Vlada je sprejela nekatere ukrepe za zamejitev ponovnega širjenja novega koronavirusa pri nas. Znova uvaja obvezno nošenje mask v zaprtih javnih prostorih ter obvezno razkuževanje rok. "Razlog je jasen. V zadnjih dneh beležimo povečano število okužb v naši državi," je ukrep pojasnil minister za zdravje Tomaž Gantar. Prav tako na rdeči seznam držav dodaja Albanijo in Portugalsko, Črna gora in Luksemburg pa nista več na seznamu varnih držav. Maske bodo obvezne tudi pri mašah.

'Z namestitvijo aplikacije za spremljanje stikov bi preprečili strožje teritorialno zapiranje'
24. 06. 2020 16.45
Vlada je v predlogu novele tretjega protikoronskega zakona pripravila pravno podlago za uvedbo mobilne aplikacijo za spremljanje stikov z okuženimi z novim koronavirusom in nadzor karanten. Minister za zdravje Tomaž Gantar je prepričan, da bi s tem lahko preprečili dodatne zaostritve ukrepov.

Kacin nad Gantarja, slednji mu vrača: 'Kacin se je v zadnjih mesecih veliko naučil o zdravstvu'
23. 06. 2020 13.48
Vladni govorec Jelko Kacin je na današnji novinarski konferenci o aktualnem stanju glede novega koronavirusa v državi kot enega izmed razlogov, da so jo sploh sklicali, navedel nastop ministra za zdravje Tomaža Gantarja v oddaji 24UR ZVEČER. Označil ga je za "premalo domišljenega" in dodal, da so zaradi njega telefoni na ministrstvu za zunanje zadeve pregorevali. Minister pa je na Twitterju zapisal "Kacin se je v zadnjih mesecih veliko naučil o zdravstvu ... Čestitam!" Kacin je v oddaji 24UR ZVEČER povedal, da ni želel polemizirati z Gantarjem.

Gantar opozarja: Hrvaška postaja epidemiološko nevarna država. Skrb je na mestu
22. 06. 2020 18.29
Hrvaška, kjer v zadnjih dneh beležijo porast okužb z novim koronavirusom, je še vedno epidemiološko varna država, iz katere je mogoče v Slovenijo vstopati brez omejitev, so sporočili z Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ). A ministra za zdravje dogajanje na Hrvaškem skrbi. Hrvaški premier Andrej Plenković je medtem Slovencem sporočil, da je Hrvaška varna država in da so tam dobrodošli.

BiH, Kosovo in Srbija na rdeči listi, za vstop v Slovenijo za njih obvezna karantena
18. 06. 2020 09.46
V sredo smo v Sloveniji z 952 opravljenimi testi potrdili osem novih okužb, kar je največ od konca aprila. Nove okužbe izvirajo iz Ljubljane, Krškega, Kopra in tujine. Štiri okužbe so povezane z že znanimi primeri, v treh primerih gre za vneseno okužbo iz Bosne in Hercegovine, izvor ene okužbe pa ni znan. UKC Ljubljana je potrdil, da so okužbo odkrili pri enem od zaposlenih. Vlada je uvedla nekaj sprememb pri prehajanju meje – manj je izjem za vstop brez karantene, za nekatere pa bo obvezen negativni izvid testa na covid-19.

'Opreme je dovolj, stiske, kot je bila v začetku prvega vala, ne bo'
18. 06. 2020 08.43
Domnevno sporna nabava zaščitne opreme, predvsem mask in ventilatorjev, v času epidemije še vedno ni dobila svojega epiloga, pa čeprav je minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek uspešno prestal interpelacijo. Pojasnjevanja glede nabav se tako nadaljujejo. Na tiskovni konferenci je minister za zdravje Tomaž Gantar povedal, da je opreme trenutno dovolj. Glede različnih podatkov o številu ventilatorjev in domnevnega presežnega nakupovanja pa je dejal, da gre za zlonamerne interpretacije.

'Nikoli ne vemo, kdaj v trgovini stojimo za nekom, ki je že v zgodnji fazi okužbe'
17. 06. 2020 21.23
Smo se Slovenke in Slovenci po razglasitvi konca epidemije in postopnem sproščanju ukrepov, predvsem pa odpiranju meja, preveč sprostili? Predsednik vlade Janez Janša je pozno popoldne dejal, da nam grozi drugi val koronavirusa. Tik pred začetkom počitnic in dva dneva pred začetkom uveljavljanja bonov, zaskrbljujoče napovedi prihajajo tudi z vrha strokovne skupine - da smo se očitno preveč sprostili, da so razmere kar kritične, novi primeri okužb so vnešeni iz tujine, treba bo razmisliti o takojšnjem strožjem režimu na meji.

Po odstopu direktorja zaradi spornih izjav v SB Slovenj Gradec še nimajo novega
17. 06. 2020 17.21
Aprila je z mesta direktorja Splošne bolnišnice Slovenj Gradec odstopil Janez Lavre. Odstop je sledil neprimerni komunikaciji na družbenih omrežjih, za katero se je Lavre opravičil in jo pripisal preobremenitvi v času epidemije koronavirusa. Svet zavoda je včeraj v koroški bolnišnici odločil, da ponovno objavo razpisa za direktorja odložijo, začasni mandat pa so podaljšali v. d. direktorici Alenki Jezernik Skudnik.

7 vladam, 6 ministrom za delo in 13 za zdravje dolgotrajne oskrbe ni uspelo urediti
15. 06. 2020 13.00
Bo zakon o dolgotrajni oskrbi po 18 letih preigravanj uspelo sprejeti osmi vladi, tretji Janševi? Politika je spisala šest predlogov zakonov, kot prioriteto to vestno pisala v koalicijske pogodbe, v praksi pa to ni bila nikoli osrednja politična točka. Vselej se je zataknilo pri denarju, ki ga je bilo po drugi strani za analize, strategije vedno dovolj. Bi prelaganje pristojnosti med ministrstvoma za zdravje in delo k cilju pripeljalo samostojno ministrstvo za starejše?

Starejši na stranskem tiru politike že vsaj 18 let, bo po covidu drugače?
15. 06. 2020 06.00
Epidemija covida-19 je dokončno razgalila posledice odločevalcev, ki so sistemsko urejanje hitro starajoče družbe dajali na stranski tir. So kriki starostnikov, zaposlenih, prostovoljcev, strokovnjakov, Računskega sodišča dovolj glasni, da bodo vladajoči po dveh desetletjih le sprejeli zakon o dolgotrajni oskrbi? Vlade so v koalicijske pogodbe vestno zapisovale skrb za starejše, pisale osnutke zakonov, jih celo poslale v javno obravnavo, a ga v 18 letih sedem vlad, šest ministrov za delo in 13 za zdravje ni zmoglo sprejeti, medtem pa 89 tisoč upokojencev živi pod pragom revščine, več kot 12 tisoč starostnikov čaka na dom, ki novega taisti politiki niso uspeli zgraditi že 15 let.

'Čas, da se poišče ustrezne spodbude, da v bolnišnicah obdržimo najboljši kader'
12. 06. 2020 21.07
Bolnišnice, ki so v času epidemije zdravile bolnike s covidom-19, so v deklaraciji poudarile pomen javnega in dostopnega zdravstva, ki se je po njihovi oceni potrdil v času, ko so javne bolnišnice neprekinjeno zagotavljale oskrbo. Ob zaključku prvega vala epidemije so tudi pozvale k posodobitvi infrastrukture in ustreznim spodbudam za kadre.

Zdravko Počivalšek po maratonski seji ostaja na ministrskem stolčku
11. 06. 2020 06.19
Gospodarski minister Zdravko Počivalšek, ki se je moral pred poslanci zagovarjati zaradi domnevnih nepravilnosti pri nabavi zaščitne opreme v času epidemije covid-19, po maratonski seji ostaja na ministrskem stolčku. Interpelacijo, ki so jo predlagali v opozicijskih LMŠ, SD, Levici in SAB, je podprlo 37 poslank in poslancev, proti jih je glasovalo 51. "Zdaj sem miren in pripravljen na nove izzive, ki jih na gospodarskem področju ne manjka," je po prestani interpelaciji dejal Počivalšek. Prvopodpisani pod interpelacijo pa pravi, da so kljub neuspehu pri glasovanju dokazali, kar so želeli.

LMŠ: Vlada je zavajala glede ventilatorjev in s tem omogočila vojno dobičkarstvo
11. 06. 2020 12.07
Ne le 168, kot so sprva zatrjevali v Janševi vladi. Niti ne 281, kot so priznali naknadno. 13. marca 2020 so bili v slovenskih bolnišnicah vsaj 404 ventilatorji, pravijo v stranki LMŠ. Odgovore zdravstvenega ministrstva še čakamo.

Posvet o dolgotrajni oskrbi: ključen izziv financiranje, bo potrebna nova dajatev?
10. 06. 2020 14.41
"V javnosti je nastal izjemno škodljiv vtis, da zdravniki v petih minutah zanemarimo vso svojo stroko in etiko, samo če nam minister pomaha z nekim listom." S temi besedami je imunolog Alojz Ihan opozoril na škodljive posledice nerazumevanja dogajanja v domovih za ostarele v času epidemije. V zdravniških vrstah tako znova zavračajo očitke o t.i. 'črnih seznamih' v DSO-jih. "Šlo je za popis zdravstvenega stanja prebivalcev v domovih," pravi predsednik Slovenske medicinske akademije. Pri predsedniku Pahorju je potekal tudi posvet o dolgotrajni oskrbi v Sloveniji. Pristojni minister je napovedal, da bodo do konca tega ali začetka naslednjega meseca pripravili osnutek zakona o dolgotrajni oskrbi za obravnavo v koaliciji. Udeleženci posveta so v en glas poudarjali pomen tega zakona, kot ključen izziv so izpostavili financiranje.

'Intenzivno zdravljenje starostnikov praviloma ne rešuje življenja, ampak podaljšuje trpljenje'
09. 06. 2020 11.38
Po razpravi o domnevno neustrezni obravnavi nekaterih starostnikov v času epidemije covid-19 in celo informaciji o seznamih, na podlagi katerih naj bi v domovih za starejše odločali, kateri oskrbovanci bodo v primeru okužbe z novim koronavirusom deležni bolnišničnega zdravljenja, so se v javnem pismu oglasili zdravniki. "Žal smo prišli do točke, ko podatki, predstavljeni v javnosti, izkrivljajo postopke obravnave, pomanjkanje vedenja pa lahko dolgoročno ustavi proces načrtovanja zdravljenja starostnikov in pacientov s kroničnimi, neozdravljivimi boleznimi," so navedli kot razlog, da so se oglasili.

Podpora SDS za dve odstotni točki zrasla, LMŠ padla
08. 06. 2020 18.05
Podpora SDS je v zadnjem mesecu zrasla za dve odstotni točki in pol na 18,8 odstotka, LMŠ pa bi volilo 11,8 odstotka vprašanih, kar je dve odstotni točki manj kot maja. Tudi vse druge koalicijske stranke so dosegle slabši rezultat kot prejšnji mesec, nižja je tudi ocena dela vlade in DZ, kažejo rezultati Barometra, ankete Mediane za Delo.

O obrazcih za oskrbovance domov: Šlo je le za orientacijo zdravnikom
05. 06. 2020 10.09
Koordinacija, ki je domovom starejših pomagala pri preprečevanju širjenja novega koronavirusa, oskrbovancem ni zapirala poti v bolnišnico, pravi član koordinacije in direktor Klinike Golnik Aleš Rozman. Obrazce, ki so zaokrožili v javnosti, so po njegovih besedah pripravili za informiranje dežurnih zdravnikov, ki bolnikov niso poznali. Ministrstvo za zdravje je medtem Zdravniški zbornici Slovenije in Zbornici zdravstvene in babiške nege Slovenije poslalo zahtevo za takojšnjo izvedbo izrednega strokovnega nadzora s svetovanjem v domovih za starejše.

Zdravstvena inšpekcija ugotovila več nepravilnosti
05. 06. 2020 10.27
Končnih ugotovitev strokovnega nadzora in postopka zdravstvene inšpekcije nad delom v Domu starejših občanov Ljutomer še ni, je pa zdravstvena inšpekcija ugotovila več nepravilnosti in odredila njihovo odpravo. Zbornica zdravstvene in babiške nege pa bo pred pripravo poročila o strokovnem nadzoru ta mesec opravila še en obisk v domu.

Ali so v domovih za starejše res vnaprej odrekli bolnišnično zdravljenje v primeru okužbe?
04. 06. 2020 19.35
Če je karkoli šlo narobe, je to treba popraviti, je vnovič dejal minister za zdravje Tomaž Gantar, ko so ga vprašali o domnevnih seznamih stanovalcev v domovih za starejše, ki naj bi jim v primeru okužbe s koronavirusom vnaprej in brez vednosti tako pacienta kot njegovih svojcev odrekli bolnišnično zdravljenje. Zaradi burnega odziva v javnosti sta Zdravniška zbornica in Komisija za medicinsko etiko ministru Gantarju svetovali, naj odredi sistemski nadzor, a so na ministrstvu sklenili, da ga ne bo. Ali je etično sporno, da se vnaprej določi, kdo bo lahko šel v bolnišnico, koga bodo lahko priključi na respirator, koga pa ne?

'Ministrstvo ni dalo navodil o seznamih starostnikov, ki ne bi bili deležni zdravljenja'
03. 06. 2020 15.24
Minister za zdravje Tomaž Gantar je zanikal obstoj kakršnihkoli seznamov starostnikov, ki v primeru okužbe z novim koronavirusom ne bi bili deležni bolnišničnega zdravljenja. Je pa dopustil možnost različnega, celo nekorektnega tolmačenja obrazcev. Pod t. i. vložni list pa se, kot je dejal, "tudi sam podpiše". Predsednik komisije za medicinsko etiko dr. Božidar Voljč pa je za 24UR ZVEČER pojasnil, kako in kdaj se odločati za bolnišnično zdravljenje ljudi v visoki starosti.

Pozivi k odstopu zaradi neprimernega Krekovega ravnanja: 'Priča smo bili fiasku'
03. 06. 2020 16.32
Opozicijski člani parlamentarnega odbora za zdravstvo iz poslanskih skupin SAB, SD, Levica in LMŠ so na ministra za zdravje Tomaža Gantarja naslovili odprto pismo, v katerem ministra pozivajo k odločnemu ukrepanju zaradi neprimernega in nedopustnega ravnanja direktorja NIJZ Milana Kreka na ponedeljkovi novinarski konferenci vlade. Izkazalo se je, da prvi mož vodilne institucije za varovanje javnega zdravja ne pozna lastnih navodil, smernice pa podaja nerazumno in konfuzno. Po njihovi oceni s tem ruši ugled in spodkopava strokovnost inštituta. V pismu, ki ga je v vednost prejel tudi Krek, poslanci prvega moža NIJZ pozivajo k odstopu. Krek je očitke zavrnil, v bran mu je stopil tudi minister za zdravje.

Krčenje košarice zdravstvenih pravic? Minister zagotavlja, da o tem še ni tekla beseda
02. 06. 2020 06.00
Slovence skrbi, ali se bo košarica zdravstvenih pravic krčila. Pred mesecem dni je prvi mož Zavoda za zdravstveno zavarovanje Marjan Sušelj razburil z napovedjo, da bodo 129-milijonsko finančno luknjo pokrpali s krčenjem košarice storitev osnovnega zdravstvenega zavarovanja. V praksi: bolnišnična prehrana, nenujni reševalni prevozi, celo zobozdravstvo za odrasle in nekatere oftalmološke storitve bi lahko postali samoplačniški. A se je Sušelj kmalu potegnil nazaj, češ da je bila njegova izjava napačno interpretirana. Želel naj bi zgolj pozvati k razmisleku o tem ...

Pravi heroji zmage proti covidu-19: medicinsko osebje
02. 06. 2020 06.00
Zdravstveno osebje je v najtežjih trenutkih skrbelo za obolele. Medicinska sestra Sandra Vrhovac Đorđević je skupaj s sodelavci delala z bolniki, ki so bili priključeni na respiratorje. Koliko je trajala njena najdaljša izmena, kdaj ji je bilo najtežje in kaj meni o zahvalnem preletu slovenskih in ameriških 'lovcev' čez Slovenijo?