Tomaž Gantar

Kacin: Naša nova realnost je, da mora imeti vsak pri sebi masko
01. 06. 2020 06.17
V nedeljo so opravili 246 testiranj na novi koronavirus, novih okužb pa niso potrdili. Uradni konec epidemije v Sloveniji je prinesel številna nova sproščanja ukrepov, a pristojni opozarjajo, da to ne pomeni, da smo lahko brezskrbni. Nošenje mask je obvezno ob obisku bolnišnic in domov starejših občanov ter v javnih prevoznih sredstvih, pri gospodarski dejavnosti pa lastnik oz. upravitelj ob preveliki gneči lahko od strank zahteva, da si nadenejo maske. "Pametno je, da imate masko gor, ko ne morete ohranjati 1,5 metra razdalje. Tudi, če tega ne zahtevajo od vas, vas to uči zdrava pamet," pravi direktor NIJZ.

Na Golniku pozvali, da je treba čas po epidemiji izkoristiti za krepitev infrastrukture
01. 06. 2020 16.16
Na slovesnosti ob koncu epidemije v Sloveniji so v Kliniki Golnik poudarili, da ta čas po epidemiji zahteva pripravo in krepitev zdravstvenega sistema. Uspeh ali neuspeh pri tem pa bo zaznamoval našo in prihodnje generacije, so opozorili.

Zaščitne maske v določenih primerih obvezne tudi po 1. juniju
29. 05. 2020 07.50
Z nedeljskim koncem razglašene epidemije se zastavlja vprašanje, ali je nošnja mask še naprej obvezna ali ne. Medtem ko je direktor NIJZ Milan Krek na novinarski konferenci oznanil, da so maske zgolj še priporočilo in za zdrave ljudi niso več obvezne, ni bilo povsem jasno, ali je to že stopilo v veljavo. Na nas so se obrnili nekateri bralci, ki so jim brez maske prepovedali vstop v trgovino. Vladni govorec Jelko Kacin pa je nato sporočil, da sprememb še ni. Na novinarski konferenci je dejal, da je nošnja mask obvezna še do nedelje, 31. maja; v ponedeljek pa da bo minister za zdravje predstavil nov režim. Je pa vlada nato na dopisni seji sprejela sklep, da bodo zaščitne maske v določenih primerih obvezne tudi po 31. maju.

Pojasnila ptujske bolnišnice glede premestitve starostnikov, ki je niso želeli
29. 05. 2020 18.24
Ko je ministrstvo za zdravje seznanilo vodstvo ptujske splošne bolnišnice, da bodo tja premestili 40 oskrbovancev DSO Ljutomer, je ta odločitev naletela na nasprotovanje zaposlenih. Minister Tomaž Gantar je zato načrt o premestitvi opustil. Sedaj je vodstvo bolnišnice svojo takratno komunikacijo označilo za ponesrečeno in neprimerno. Kot so pojasnili, njihovega prihoda niso zavrnili, zato obžalujejo, da je javnost to spregledala.

'Vsi starejši, ki so potrebovali bolnišnično zdravljenje, so ga dobili'
27. 05. 2020 10.20
Vsi oskrbovanci domov za ostarele, ki so bolnišnično zdravljenje potrebovali, so ga tudi dobili, so na novinarski konferenci zatrjevali pristojni. Beovičeva je poudarila, da je bolnišnično zdravljenje smiselno le, ko lahko oboleli tam dobi zdravljenje, ki ga drugje ne more prejeti. A tudi zdravljenje v bolnišnici ima svoja tveganja. "Premeščanje v bolnišnico samo zato, ker so okuženi z novim koronavirusom, ni smiselno," je dejala. V domovih za starejše je umrlo 52 odstotkov vseh smrtnih žrtev koronavirusa v Sloveniji.

Bi bilo z drugačnimi ukrepi manj žrtev med starostniki?
25. 05. 2020 18.25
Več kot 80 odstotkov umrlih zaradi koronavirusne bolezni je bilo stanovalcev domov starejših občanov. Bi bilo žrtev manj, če bi vse okužene starostnike iz domov, ki so v času epidemije postali žarišča širjenja virusa, premestili v bolnišnice? Na to, da je vlada z odločitvijo, da okužene zadrži v domovih, naredila napako, so že pred tedni opozarjali direktorji zavodov. Da bi bilo zanje bolje poskrbljeno v bolnišnicah, je prepričan tudi nekdanji zdravstveni minister Dušan Keber.

Gantar: V Sloveniji sredi marca 281, ne 168 ventilatorjev
25. 05. 2020 17.43
Koliko ventilatorjev smo imeli v Sloveniji ob nastopu Janševe vlade? Ta je do zdaj zatrjevala, da jih je bilo 13. marca 168 – to številko naj bi minister Gantar prejel od predhodne vlade. A se je, kot je danes dejal v DZ, izkazala za napačno. Skupno je bilo v Sloveniji takrat 281 ventilatorjev. Na ministrstvu za zdravje pravijo, da je bila številka 168 ocena slovenskih bolnišnic, koliko ventilatorjev izmed 281 lahko v tistem trenutku namenijo za zdravljenje bolnikov s covid-19, medtem ko je Gantar dejal, da gre za oceno, koliko ventilatorjev Slovenija še potrebuje.

Vladi padla podpora, Šarec prehitel Janšo
24. 05. 2020 19.11
Vračanje v običajne predkrizne življenjske tirnice, protivladni protesti in medstrankarska trenja prinašajo spremembe tudi v politični prostor. Aktualna vlada ima vse več nasprotnikov, stranki SDS in LMŠ sta daleč pred konkurenco, med politiki pa je Šarec znova prehitel Janšo.

Počivalšek ostaja minister: Imam zelo trdo kožo in jeklene živce
20. 05. 2020 13.24
Po srečanju predstavnikov SDS, SMC, NSi in DeSUS so predstavniki strank enotno sporočili, da je koalicija trdna in odločena, da gre naprej. "Koalicija je trdna, en poslanec gor ali dol," sporoča vlada. Gospodarski in zdravstveni minister, Zdravko Počivalšek in Tomaž Gantar, ostajata na svojih položajih. Kljub napovedim koalicijskih strank, da se bo "treba prešteti" po odhodu dveh poslancev SMC v zadnjem tednu, govora o rekonstrukciji vlade danes ni bilo.

Bo Pivčeva uspela prepričati lokalne odbore, da je vredno vztrajati v Janševi vladi?
13. 05. 2020 19.06
Kaj po znotrajstrankarskih trenjih v Desusu prinaša četrtkov vrh stranke upokojencev? Na prvi pogled se zdi, da so v najmanjši vladni stranki vsaj začasno zakrpali ključna nesoglasja, a vseh konfliktov ne bodo mogli skriti pod preprogo. Bo predsednica Aleksandra Pivec uporne lokalne odbore prepričala, da je kljub soliranju SDS vredno vztrajati v Janševi vladi? In kako močno se trese ministrski stolček Tomaža Gantarja, medtem ko premier Janša o možnih ministrskih rošadah skrivnostno molči?

Pivčeva: Končna odločitev o sodelovanju v Janševi vladi konec junija
12. 05. 2020 14.09
"V prihodnje bomo jasno dali vedeti, da se bo, če bodo vsebinska vprašanja ves čas motena z odpiranji ideoloških tem, pri katerih se razhajamo, na neki točki treba odločiti, ali ima smisel nadaljevati," napoveduje predsednica DeSUS Aleksandra Pivec. Dodaja, da bo končna odločitev sprejeta na seji sveta stranke, ki bo predvidoma konec junija. Že na seji sveta v tem tednu pa naj bi sprejeli določene meje sodelovanja v koaliciji, ki jo razdvajajo ideološke teme.

Podpora vladi padla, povečano število volivcev, ki so z delom vlade nezadovoljni
11. 05. 2020 18.00
Največja vladna stranka SDS še vedno vodi pred LMŠ, a razlika med njima se manjša. V primerjavi z aprilom je maja podpora vladi padla, povišal pa se je odstotek tistih, ki delo vlade ocenjujejo kot negativno in zelo negativno. Šolska ministrica se je medtem znašla na četrtem mestu lestvice najbolj priljubljenih politikov.

Spet lahko sedete na zobozdravniški stol, odslej odprti tudi nekateri dodatni mejni prehodi
09. 05. 2020 07.57
Državno mejo bo mogoče odslej prečkati na nekaterih dodatnih kontrolnih točkah. Spreminja se delovanje mejnih prehodov Predel, Nova Gorica in Neblo ob Italiji, odpira pa se nova kontrolna točka na železniškem prehodu iz Avstrije pri Šentilju. Večinoma bodo omogočali prečkanje dnevnim delovnim migrantom in osebam s potrdilom lokalne skupnosti. Znova je dovoljeno tudi izvajanje vseh zdravstvenih in zobozdravstvenih storitev. Veljajo pa tudi tukaj posebni pogoji.

Gale komentiral vladno poročilo
07. 05. 2020 18.06
Vlada je objavila poročilo o nabavah zaščitne opreme. V njem ugotavljajo, da je prejšnji premier Marjan Šarec ravnal nevestno in celo izpolnil znake kaznivih dejanj, ministrstvo za gospodarstvo pa je izpostavilo tri domnevno sporne pogodbe, ki jih je podpisal žvižgač Ivan Gale. Ta se je na poročilo odzval z lastnimi pripombami, med drugim je zapisal tudi zgodbo glede mask FFP2, ki niso bile primerne za zdravstvo, po njegovih trditvah pa na to odgovorni niso opozorili.

'Eni nas zmerjajo s komunisti, levaki, drugi z domobranci, fašisti. Čas je, da se to ustavi'
05. 05. 2020 07.59
Minister za zdravje Tomaž Gantar je v oddaji 24UR ZVEČER pojasnil, da so odpovedali že naročene ventilatorje podjetja Geneplanet zato, ker jih zaradi dobrega obvladovanja epidemije več ne potrebujemo. Zavrnil je očitke, da niso primerni in obsodil grožnje zdravniku Knaflju. Tega je podprl tudi kirurg Erik Brecelj, ki meni, da bodo morali politiki začeti spoštovati vsaj nekatere božje zapovedi, če ne želimo, da Slovenija pristane na dnu Evrope. Trenutno stanje ga spominja na balkanske države pred začetkom vojne: "Toliko časa dehumaniziraš nasprotnika, da nekomu poči film."

Ministrstvo za zdravje: 90 ventilatorjev Siriusmed R30 se obdrži, 20 se Geneplanetu vrne
04. 05. 2020 08.11
Vlada bo predvidoma končala obravnavo poročila pristojnih ministrstev o dobavah zaščitne opreme za potrebe epidemije covida-19, ki jo je začela že na sredini seji. Na ministrstvu za zdravje pa so se izrekli tudi o razvezi pogodbe za dobavo ventilatorjev, ki jo je zavodu za blagovne rezerve predlagalo podjetje Geneplanet: 90 ventilatorjev Siriusmed R30 se obdrži, 20 se Geneplanetu vrne, pogodba za dobavo preostalih 110 ventilatorjev pa se prekine.

Gantar: Trenutno imamo v državi dovolj ventilatorjev
03. 05. 2020 14.05
Na ponudbo podjetja Geneplanet, ki je predlagalo preklic še neizpolnjene naročene dobave, odkup že dobavljenih ventilatorjev in povrnitev celotnega avansa, se je odzal tudi Zavod za blagovne rezerve. Ta bo o ponudbi odločal na podlagi odgovora pristojnih institucij. "Dokler s strani pristojnih institucij ne prejmemo strokovne odločitve, pa smo dolžni ravnati skladno z veljavnimi pogodbami in predpisi," so pojasnili. Odzval pa se je tudi minister za zdravje Tomaž Gantar, ki odločitev obljublja do ponedeljka. Ob tem je dodal, da imamo trenutno v Sloveniji 423 ventilatorjev, kar je povsem dovolj.

Janša sklical svet za nacionalno varnost, ki bo razpravljal tudi o tehnologiji 5G
01. 05. 2020 10.39
V ponedeljek se bo na pobudo predsednika vlade Janeza Janše sestal svet za nacionalno varnost, ki bo med drugim razpravljal o državnem načrtu za epidemijo ranga covida-19 in o tveganju kibernetske varnosti v zvezi s tehnologijo 5G. Med vabljenimi so tudi predsednik republike Borut Pahor, predsednik DZ Igor Zorčič, predsednik DS Alojz Kovšca, minister za zdravje Tomaž Gantar, predsednik največje opozicijske stranke LMŠ Marjan Šarec ter direktor uprave za informacijsko varnost Uroš Svete.

Država je razdelila dvakrat manj zaščitnih mask od ocen, je razlog v nerealnih ocenah ali praznih skladiščih?
27. 04. 2020 06.00
Uprava za zaščito in reševanje je razdelila dvakrat manj zaščitnih mask v dobrem mesecu dni od ocenjenih potreb, ki so jih zbrali za vso Slovenijo. Takšni so izsledki naše analize podatkov ocene potreb in dejansko razdeljene opreme iz Državnega logističnega centra Roje. Kje je razlog? So bile ocene prenapihnjene, je k temu botrovalo prazno skladišče ali so se v krizi znašli domovi, bolnišnice, občine sami? Računsko sodišče poudarja, da se lahko naročnik zgolj z ustrezno izvedbo pripravljalnih faz izogne tveganju vsebinsko, količinsko, cenovno neustreznih nabav.

Sedem odstotkov več ljudi nasprotuje vladi, odstotek podpore ostaja enak
26. 04. 2020 07.00
Podpora Janševi vladi ostaja skorajda nespremenjena, povečal pa se je odstotek Slovencev, ki ji nasprotujejo, kažejo podatki javnomnenjske raziskave Mediana. SDS ostaja najbolj priljubljena stranka v državi, sledi ji Šarčeva LMŠ. Podpora se je povečala stranki DeSUS pod vodstvom Aleksandre Pivec, ki se je tudi znašla na drugem mestu najbolj priljubljenih politikov, medtem ko koalicijsko SMC podpira manj kot odstotek volivcev.

Milan Krek prevzel vodenje NIJZ
25. 04. 2020 13.15
Svet Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) je na današnji seji za novega direktorja izbral Milana Kreka, ki je do zdaj vodil koprsko izpostavo zavoda. Kot je povedal predsednik sveta Rok Tavčar, jih je Krek v današnji obširni predstavitvi prepričal. Na razpis se je poleg Kreka prijavil tudi mikrobiolog z Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano Gorazd Pretnar.

Iz opozicije nove napovedi podpore interpelaciji Počivalška
24. 04. 2020 17.21
V opoziciji po razkritjih glede dobav zaščitne opreme pričakujejo dodatna pojasnila. Kot je bilo razbrati iz današnjih izjav, se bosta LMŠ in Levici pri podpori interpelacije ministra Zdravka Počivalška pridružili še SD in SAB. V SMC medtem menijo, da je interpelacija ministra zgolj "politično motivirana".

Okuženih oskrbovancev ljutomerskega doma zaenkrat ne bodo premeščali drugam
23. 04. 2020 13.30
Zdravstveni minister Tomaž Gantar je na terenu iskal rešitve za ljutomerski dom starejših občanov s številnimi okuženimi z novim koronavirusom, potem ko je propadla rešitev z namestitvijo okuženih varovancev v ptujski bolnišnici. A kot so sklenili skupaj z vodstvom doma, okuženih oskrbovancev za zdaj ne bodo premeščali nikamor, direktor pa bo odločanje prepustil stroki. Minister za delo pa je medtem potrdil, da v ljutomerskem domu starejših poteka strokovni nadzor in zdravstvena inšpekcija.

Nove okužbe v Ljutomeru: še vedno brez dogovora, kam bodo preselili okužene oskrbovance
22. 04. 2020 15.54
Po torkovi izjavi ministra za zdravje Tomaža Gantarja, da okuženih oskrbovancev doma starejših občanov Ljutomer ne bodo selili v ptujsko bolnišnico, ni jasno, kaj bo zdaj s selitvijo, a je minister povedal, da so pripravljenost za sprejem že izrazile nekatere zdravstvene ustanove. V domu so sicer v torek potrdili še tri okužbe z novim koronavirusom. V Koordinaciji zdravniških organizacij menijo, da bi selitev teh okuženih povečala tveganje za okužbo in razvoj bolezni pri tistih, ki v bolnišnici že ležijo hudo bolni z drugo boleznijo.

Prepoved prehajanja med občinami: potreben in učinkovit ali prekomeren ukrep?
22. 04. 2020 17.19
Na skupni seji dveh odborov se je vnela polemična razprava o potrebnosti prepovedi prehajanja med občinami. Notranji minister Hojs ocenjuje, da je ukrep bistveno pripomogel k ustavljanju epidemije. Z njim se strinja tudi zdravstveni minister Gantar, ki dodaja, da se o sprostitvi prepovedi gibanja med občinami odgovorni že pogovarjajo. Opozicijska Levica vladi medtem očita, da je namen tovrstnih ukrepov vzpostavitev policijske države. V LMŠ, SD in SAB pa so ocenili, da je vlada ukrep prepovedi gibanja med občinami verjetno sprejela dobronamerno, a da je bil prekomeren.

Direktor bolnišnice Ptuj: Lahko bi se zgodil upor in ne bi imeli kadra, ki bi ga pošiljali na to delo
22. 04. 2020 06.40
Kaj točno se je zgodilo na Ptuju, kjer so se zaposleni uprli sprejemu okuženih starostnikov? Je razlog za upor na Ptuju res lahko strah pred širitvijo okužbe na druge bolnike in osebje bolnišnice ter potencialno na njihove najbližje? Mar ni tako tudi v drugih bolnišnicah po državi, kjer zdravijo težko bolne okužene s koronavirusom? Kaj točno je v ozadju težko razumljivega upora zdravnikov in drugih zdravstvenih delavcev v Splošni bolnišnici Ptuj, nam je povedal strokovni direktor Teodor Pevec, ali gre res za politično in ne strokovno odločitev, ki je bila Ptuju vsiljena, pa zdravstveni minister Tomaž Gantar.

Premestitve oskrbovancev na Ptuj ne bo: 'Če v bolnišnici ne želijo razumeti, potem nima smisla'
21. 04. 2020 15.23
Potem ko je ministrstvo za zdravje seznanilo vodstvi ptujske in brežiške bolnišnice, da ju je izbralo za bolnišnici covid-19, je ta odločitev naletela na nasprotovanje tamkajšnjega vodstva in zaposlenih. Minister je zato obupal in povedal, da premestitev 40 oskrbovancev DSO Ljutomer na Ptuj odpade, saj se z bolnišnico ne misli več pogajati. Minister je bil tudi kritičen do vodstva ljutomerskega doma, saj naj tam ne bi upoštevali navodil. Direktor Tomislav Nemec pa odgovarja, da gre za neresnice in ministra poziva k preverjanju dejstev.

Kandidati za direktorja NIJZ se lahko še danes prijavijo na razpis
18. 04. 2020 08.30
Izteka se rok za prijavo na razpis za direktorja Nacionalnega inštituta za javno zdravje. Javno je svojo kandidaturo napovedal mikrobiolog Gorazd Pretnar s koprske enote Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano, medtem ko naj se trenutni v. d. direktorja Ivan Eržen ne bi potegoval za mandat s polnimi pooblastili.

Pred Infekcijsko kliniko 'kontejnerske ambulante'. V UKC ta teden skoraj 4000 ambulantnih pregledov
17. 04. 2020 11.41
Pred Infekcijsko kliniko v Ljubljani so vzpostavili nove sprejemne ambulante, tako za tiste, ki sumijo, da so okuženi z novim koronavirusom, kot okužene in že ozdravele, ki potrebujejo kontrolne preglede. V UKC Ljubljana sicer stopnjujejo aktivnosti, samo v tem tednu so opravili skorajda 4000 ambulantnih pregledov. Zaostanke bodo zmanjševali tudi s podaljšanjem delovnega časa in delom ob vikendih. Da smo prišli do stabilne faze epidemije, je potrdil Poklukar. "Ne misliti, da če so kakšni ukrepi razrahljani, da je stanje tako, kot je bilo pred epidemijo. Če si želimo iti v normalno stanje, potem se držimo navodil," dodaja predstojnica Infekcijske klinike.

Beovićeva o oceni aktivno okuženih: Vseh podatkov ne moremo skomunicirati
17. 04. 2020 10.11
NIJZ je na začetku tega tedna izdelal oceno stanja o številu aktivno pozitivnih na covid-19 v Sloveniji. Ocenjuje, da je takšnih še nekaj čez 350 ljudi, nekatere regije pa so po njegovem praktično brez aktivnih okužb, ostalih 860 pa je okužbo prebolelo. Vlada naj bi se s tem dokumentom seznanila, a tega ni javno objavila. Po besedah Bojane Beović ocene niso objavili, ker imajo veliko podatkov in vseh "ne morejo skomunicirati" in dodala, da rezultati različnih modelov kažejo, da je epidemija v Sloveniji pod nadzorom. Strogim omejitvenim ukrepom kljub spodbudnim ocenam še ni videti (skorajšnjega) konca.