UKC

Božički so se že dvanajstič spustili s streh slovenskih otroških bolnišnic
19. 12. 2024 18.17
Letos se je odvil že 12. Spust Božičkov s streh slovenskih otroških bolnišnic. Akcijo so tudi letos podprli številni znani obrazi, od pevke Nine Pušlar do raperke Masayah in radijskih voditeljic Melani Mekicar ter Vesne Ponorac, ki ju poznamo iz serij Gospod profesor ter Skrito v raju.

V 35 letih opravili 2600 presaditev krvotvornih matičnih celic
18. 12. 2024 13.33
Na kliničnem oddelku za hematologijo Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana letos zaznamujejo 35 let od prve presaditve krvotvornih matičnih celic. Zdaj letno opravijo okoli 140 posegov, od začetka pa so jih doslej skupno opravili več kot 2600.

Božički s terapevtskimi kužki razveselili bolne otroke
17. 12. 2024 14.58
Z vrha stavbe pediatrične klinike UKC Maribor so se, kot vsako leto, spustili Božički in razveselili hospitalizirane otroke. Ti so lahko spoznali tudi posebne Božičkove sodelavce – terapevtske psičke.

Otroke bo obiskal Miklavž
05. 12. 2024 06.58
Otroke bo na predvečer svojega godu, 6. decembra, obiskal Miklavž, prvi od decembrskih dobrih mož. Pridnim bo prinesel darila, manj pridnim pa šibo. V več mestih in krajih po Sloveniji ob tem potekajo Miklavževi sprevodi, ponekod so to priložnost izkoristili tudi za prižig prazničnih luči in odprtje drsališč.

Po 720 dneh bivanja v UKC Maribor 79-letnemu izbrisanemu uredili dokumente
03. 12. 2024 19.21
Predsednica republike Nataša Pirc Musar je ob robu obiska Univerzitetnega kliničnega centra Maribor ponovno pozvala vlado in poslance, naj uredijo status izbrisanih. Letos je namreč enemu od izbrisanih iz Maribora, ki je skoraj dve leti bival v UKC Maribor, pomagala pri pridobitvi dovoljenja za stalno prebivanje.

Pirc Musarjeva v UKC Maribor izpostavila težke razmere za zaposlene in bolnike
03. 12. 2024 19.30
Predsednica republike Nataša Pirc Musar je obiskala Univerzitetni klinični center (UKC) Maribor, kjer si je ogledala več oddelkov. Na lastne oči se je prepričala o "težkih" razmerah na oddelku za onkologijo ter izrazila upanje na pospešitev postopkov za nabavo novih obsevalnikov.

Sodišče razsodilo v prid bolniku: zaradi zdravniške napake ima nevrološke težave
03. 12. 2024 09.54
Novogoriško okrožno sodišče je z nepravnomočno vmesno sodbo ugotovilo, da sta tamkajšnja splošna bolnišnica in Univerzitetni klinični center (UKC) Ljubljana solidarno odškodninsko odgovorna za neustrezno obravnavo bolnika po prometni nesreči, ki ima zaradi zdravniške napake hude nevrološke težave.

Vse o nujni medicinski pomoči 'po novem': rešilec v povprečno 15 minutah in boljša oskrba?
27. 11. 2024 08.38
Organizacija nujne medicinske pomoči ostaja ena najbolj perečih tem v državi. Paciente skrbi, kdaj bo do njih prišlo reševalno vozilo, če dežurne službe ne bo v njihovem lokalnem zdravstvenem domu – se bo to zgodilo v eni uri namesto v nekaj minutah? Zaskrbljene so lokalne skupnosti. V uredništvo smo te dni med drugim prejeli pismo, da naj bi zaradi načrtov reorganizacije zdravniki zapuščali sistem zdravstvene oskrbe na Koroškem. Ob poplavi različnih informacij in pričakovanju dodatnega kaosa v sistemu pa osrednje vprašanje ostaja jasno – kdo in kako hitro bo zagotovil pomoč, ko jo potrebujemo?

Povečan priliv bolnikov na ljubljansko urgenco: povprečni čas obravnave do 10 ur
25. 11. 2024 12.25
Na UKC Ljubljana opozarjajo, da povečanje priliva bolnikov na urgenco predstavlja veliko obremenitev postelj in kadra. V porastu so respiratorne okužbe, ki še poslabšujejo kronične bolezni. Na urgenco UKC Ljubljana je tako v zadnjih dneh prišlo veliko število različnih, predvsem starejših bolnikov, ki imajo več kroničnih bolezni hkrati in se jim je stanje teh bolezni poslabšalo zaradi različnih viroz. Trenutno bolniki na obravnavo najdlje čakajo v ambulantah za bolezni, kjer je povprečna čakalna doba tudi 10 ur, je pojasnil predstojnik KO za intenzivno interno medicino na Interni kliniki UKC Ljubljana. Na sprejem v bolnišnico pa bolniki čakajo še dlje.

Umrl je priznani ginekolog Stanko Pušenjak, ki je odgovoril na 85.000 vprašanj
24. 11. 2024 12.03
Umrl je znani ginekolog in porodničar Stanko Pušenjak, so potrdili v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana, kjer je kot zdravnik deloval vse svoje profesionalno življenje. Bil je strokovnjak na področju fetalne medicine, širše pa poznan tudi kot dolgoletni moderator na portalu Med.Over.Net.

Pritisk na ljubljansko urgenco: ogrožene druge zdravstvene storitve
22. 11. 2024 15.48
V UKC Ljubljana (UKCL) že nekaj časa opažajo trend povečevanja priliva bolnikov na urgenco UKCL, predvsem na Internistično prvo pomoč (IPP). V zadnjih dneh se je to število še precej povečalo, kar predstavlja veliko obremenitev naše osrednje univerzitetne terciarne zdravstvene ustanove tako z vidika posteljnih kapacitet kot tudi kadra. Brez sistemskih ukrepov bi tak priliv akutnih urgentnih pacientov v prihodnje lahko vplival na izvajanje terciarnih storitev, ki se izvajajo samo v UKCL, opozarjajo.

Pri Kamniku trčila tri vozila, v bolnišnici umrla 48-letnica
22. 11. 2024 10.53
Okoli 5. ure zjutraj se je na cesti od Mengša proti Kamniku zgodila prometna nesreča, v kateri so bila udeležena tri osebna vozila. 48-letna sopotnica v enem od vozil je dopoldne v bolnišnici zaradi hudih poškodb umrla. Še tri osebe so poškodovane.

Policija išče voznika, ki je trčil v 72-letno peško, in mimoidoče, ki so ji pomagali
22. 11. 2024 08.26
V četrtek okoli 8.30 se je na parkirišču nakupovalnega centra na Spodnjem Plavžu na Jesenicah zgodila prometna nesreča, v kateri je voznik trčil v 72-letno peško. Voznik je s kraja nesreče odpeljal.

Respiratorna obolenja v porastu, v zadnjem letu več primerov atipične pljučnice
22. 11. 2024 07.50
Na ljubljanski infekcijski kliniki so v zadnjem letu zdravili večje število bolnikov, ki so zdravljenje potrebovali zaradi okužbe z bakterijo Mycoplasma pneumoniae. Ta povzroča sindrom atipične pljučnice. Trenutno pa zdravijo tudi druge bolnike, ki zdravljenje potrebujejo zaradi zimskih respiratornih obolenj.

Podpisane prve pogodbe za odkup stanovanj v Masarykovi ulici v Mariboru
20. 11. 2024 18.04
Urad za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu je podpisal prvih pet pogodb z lastniki stanovanj v Masarykovi ulici v Mariboru. S tem se odpirajo možnosti za širitev dejavnosti UKC Maribor in razvoj dodatnih zdravstvenih kapacitet, ki bodo izboljšale dostopnost in kakovost zdravstvene oskrbe v celotni regiji, so sporočili z ministrstva.

Prvič izvedli novo prebojno metodo zdravljenja motenj srčnega ritma
19. 11. 2024 16.10
Na kliničnem oddelku za kardiologijo v Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana so konec oktobra prvič izvedli novo prebojno metodo zdravljenja motenj srčnega ritma s pomočjo elektroporacije. Metoda je primerna za zdravljenje atrijske fibrilacije, ki je najpogostejša obstojna aritmija, so strokovnjaki pojasnili na novinarski konferenci.

Obremenjene zaposlene v urgentnih centrih bodo nagradili
18. 11. 2024 18.04
Močno obremenjene urgentne centre bo razbremenil sistem manjših satelitskih urgentnih centrov po državi, ki bodo zaživeli do leta 2028, je poudaril državni sekretar na ministrstvu za zdravje Denis Kordež. Ob tem je napovedal nagrajevanje zdravstvenih delavcev glede na obremenitve, ki so v urgentnih centrih večje kot na urgencah v manjših krajih.

Kako naprej, ko kariero preseka težka diagnoza?
12. 11. 2024 00.15
Za multiplo sklerozo pri nas letno zboli približno 80 ljudi, največ bolnikov pa je diagnosticiranih v obdobju pred 30. letom, torej ravno v času vključevanja na trg dela ali zgodnjega razvoja kariere. Zaskrbljujoče je, da po 10 letih od diagnoze aktivno dela le še vsak četrti diagnosticirani, čeprav je bolezen ob primernem zdravljenju mogoče dobro nadzorovati.

Možganska kap je vedno urgenca, zato so dosegljivi 24 ur na dan
05. 11. 2024 17.32
V okviru telemedicinske mreže TeleKap, ki omogoča zdravljenja akutne možganske kapi na daljavo, so nevrologi v zadnjem desetletju opravili nekaj več kot 10.000 obravnav. V več kot polovici primerov se je izkazalo, da je šlo res za ishemično možgansko kap. Letno opravijo približno 1200 obravnav, veliko večino zunaj rednega delovnega časa, ko v regionalnih bolnišnicah praviloma ni prisotnega nevrologa.

Marjetka stisnila zlati gumb in 13-letno Evo označila za novo ikono narodnozabavne glasbe
27. 10. 2024 22.59
Dočakali zlati gumb. Tokrat ga je stisnila Marjetka, ki ji je ušesa in srce pobožala komaj 13-letna Eva. Mlada pevka je z izvedbo skladbe legendarnih Avsenikov tako napredovala neposredno v polfinale, za vstopnico za polfinale pa se je borila še množica drugih nastopajočih – od plesalcev do glasbenikov, pevcev in stand up komikov.

Golob zagotavlja, da dodatnih zamud pri mariborski onkologiji ne bo
25. 10. 2024 11.31
Premier Robert Golob je glede širitve mariborske onkologije kot najbolj pomembno izpostavil, da so dela na gradbišču v polnem teku, tako da dodatnih zamud zaradi tega, ker bi stroji stali, ne bo. Jih je pa ta investicija naučila, da bodo v prihodnje znali planirati in projektirati na pravilen način ter predvideti vse možne zaplete, je pojasnil.

Kako bi se spremenile plače učiteljev, policistov, medicinskih sester?
23. 10. 2024 20.03
Vlada je s predstavniki sindikatov parafirala kolektivno pogodbo za javni sektor, toda če do 15. novembra ne bodo sprejeti vsi dokumenti, torej tudi pogodbe posameznih dejavnosti, lahko sledi preklic plačnega zakona. Predlog zakona, ki ga bodo potrjevali poslanci, prinaša novo plačno lestvico v javnem sektorju, težko približno milijardo štiristo milijonov.

Pirnat dvomi v ustavnost zdravstvene novele, večina zdravnikov kritična
23. 10. 2024 14.17
Pri zdravniški zbornici so izvedli obsežno anketo, v kateri je sodelovalo 3522 slovenskih zdravnikov in zobozdravnikov. 83 odstotkov vprašanih meni, da uvedba omejitve dodatnega dela zdravnikov z novelo zakona o zdravstveni dejavnosti ne bo pripomogla k izboljšanju kakovosti in obsega storitev v javnem zdravstvu, so sporočili iz zbornice.

Zakaj je na pomoč še pred slovenskim priletel avstrijski helikopter?
22. 10. 2024 19.58
Vsi trije policisti, ki so se poškodovali med vajo nad Zelenico, so v domači oskrbi, a bodo še potrebovali zdravljenje. Utrpeli so namreč resne poškodbe, dva sta bila s helikopterjem odpeljana v ljubljanski UKC, a pomembno je, da so preživeli, se strinjajo njihovi sodelavci in prijatelji. Odtrgana velika skala, ki je zgrmela deset metrov v globino, bi namreč lahko povzročila usodne posledice. Reševanje na težkem terenu je bilo zelo zahtevno, oteževalo ga je vreme, pripovedujejo gorski reševalci. In zakaj je na pomoč še pred slovenskim priletel avstrijski helikopter?

Med prečkanjem grebena se je odlomila skala in zadela tri policiste
21. 10. 2024 16.04
V skalni grapi grebena Na možeh nad Zelenico se je med usposabljanjem policistov v okviru vaje gorske reševalne službe malo pred 13. uro zgodila gorska nesreča. Med prečkanjem grebena se je odlomila večja skala, ki je zgrmela 10 metrov v globino, kjer se je nahajala policistka, ki jo je skala zadela. Skala je nato poškodovala še dva policista, enega tudi na predelu obraza.

Za cepljenje proti RSV se je letos odločilo že več kot 100 nosečnic
21. 10. 2024 13.29
V Slovenijo so septembra prispeli prvi odmerki cepiva proti respiratornim sincicijskim virusom (RSV). Bodoče mame s cepljenjem proti RSV, ki je zanje brezplačno, pred hudim potekom bolezni zaščitijo tudi dojenčke. Doslej se je za cepljenje odločilo nekaj več kot 100 nosečnic.

V nujnih primerih do novega srca v manj kot dveh mesecih
18. 10. 2024 12.57
18. oktober je evropski dan darovanja organov. Letos so v Centru za transplantacijsko dejavnost v UKC Ljubljana presadili 80 organov, od tega 34 ledvic, 18 src, 20 jeter in 8 pljuč, na čakalnem seznamu je še 211 bolnikov. Najdaljša čakalna doba je za presaditev ledvic in srca.

Zdravniki opozarjajo: Naša največja bolnišnica dobi premalo denarja
18. 10. 2024 06.09
"Gre za strokovno nesprejemljivo prakso Zavoda za zdravstveno zavarovanje pri postavljanju diagnoze in zdravljenju slabokrvnosti pri bolnikih z rakom," opozarjajo zdravniki na ljubljanskem UKC-ju na čelu s Samom Zverom. Sistem postavljanja diagnoz, na podlagi katerega Zavod plačuje storitve kliničnemu centru, je namreč po mnenju zdravnikov postavljen tako, da ne predvideva vseh stroškov bolnišnične oskrbe, kar posledično pomeni, da naša največja bolnišnica za zdravljenje bolnikov dobi premalo denarja.

Kako široko bodo zasebniki odprli vrata zdravnikom iz javnih bolnišnic?
18. 10. 2024 06.00
"Dajmo enkrat jasno in glasno zapisati ločevanje javnega in zasebnega, da se vidi, da lahko zasebniki ravno tako poslujemo z zaposlenimi zdravniki, s svojimi sredstvi in opremo," pravi generalni direktor Diagnostičnega centra Bled, zasebnika koncesionarja. Ministrica za zdravje je razjezila zdravnike, ki se bodo morali odločati med delom v javnih zavodih ali pri zasebnikih. Analizirali smo tudi razmejitev dela zdravnikov v Italiji in Avstriji, so tam bolj strogi glede dvojnega dela kot pri nas?

So bolne paciente pošiljali domov? 'Če potrebuje hospitalizacijo, jo mora dobiti'
17. 10. 2024 17.40
Strokovna direktorica Univerzitetnega kliničnega centra Maribor Nataša Marčun Varda in predstojnik urgentnega centra Gregor Prosen sta zagotovila, da kljub prostorski stiski z urgentnega centra v preteklih dneh niso odpustili domov nobenega kritično bolnega pacienta. Poudarila sta, da so bili vsi bolniki v centru ustrezno oskrbovani.