UKC

Pirnat dvomi v ustavnost zdravstvene novele, večina zdravnikov kritična
23. 10. 2024 14.17
Pri zdravniški zbornici so izvedli obsežno anketo, v kateri je sodelovalo 3522 slovenskih zdravnikov in zobozdravnikov. 83 odstotkov vprašanih meni, da uvedba omejitve dodatnega dela zdravnikov z novelo zakona o zdravstveni dejavnosti ne bo pripomogla k izboljšanju kakovosti in obsega storitev v javnem zdravstvu, so sporočili iz zbornice.

Zakaj je na pomoč še pred slovenskim priletel avstrijski helikopter?
22. 10. 2024 19.58
Vsi trije policisti, ki so se poškodovali med vajo nad Zelenico, so v domači oskrbi, a bodo še potrebovali zdravljenje. Utrpeli so namreč resne poškodbe, dva sta bila s helikopterjem odpeljana v ljubljanski UKC, a pomembno je, da so preživeli, se strinjajo njihovi sodelavci in prijatelji. Odtrgana velika skala, ki je zgrmela deset metrov v globino, bi namreč lahko povzročila usodne posledice. Reševanje na težkem terenu je bilo zelo zahtevno, oteževalo ga je vreme, pripovedujejo gorski reševalci. In zakaj je na pomoč še pred slovenskim priletel avstrijski helikopter?

Med prečkanjem grebena se je odlomila skala in zadela tri policiste
21. 10. 2024 16.04
V skalni grapi grebena Na možeh nad Zelenico se je med usposabljanjem policistov v okviru vaje gorske reševalne službe malo pred 13. uro zgodila gorska nesreča. Med prečkanjem grebena se je odlomila večja skala, ki je zgrmela 10 metrov v globino, kjer se je nahajala policistka, ki jo je skala zadela. Skala je nato poškodovala še dva policista, enega tudi na predelu obraza.

Za cepljenje proti RSV se je letos odločilo že več kot 100 nosečnic
21. 10. 2024 13.29
V Slovenijo so septembra prispeli prvi odmerki cepiva proti respiratornim sincicijskim virusom (RSV). Bodoče mame s cepljenjem proti RSV, ki je zanje brezplačno, pred hudim potekom bolezni zaščitijo tudi dojenčke. Doslej se je za cepljenje odločilo nekaj več kot 100 nosečnic.

V nujnih primerih do novega srca v manj kot dveh mesecih
18. 10. 2024 12.57
18. oktober je evropski dan darovanja organov. Letos so v Centru za transplantacijsko dejavnost v UKC Ljubljana presadili 80 organov, od tega 34 ledvic, 18 src, 20 jeter in 8 pljuč, na čakalnem seznamu je še 211 bolnikov. Najdaljša čakalna doba je za presaditev ledvic in srca.

Zdravniki opozarjajo: Naša največja bolnišnica dobi premalo denarja
18. 10. 2024 06.09
"Gre za strokovno nesprejemljivo prakso Zavoda za zdravstveno zavarovanje pri postavljanju diagnoze in zdravljenju slabokrvnosti pri bolnikih z rakom," opozarjajo zdravniki na ljubljanskem UKC-ju na čelu s Samom Zverom. Sistem postavljanja diagnoz, na podlagi katerega Zavod plačuje storitve kliničnemu centru, je namreč po mnenju zdravnikov postavljen tako, da ne predvideva vseh stroškov bolnišnične oskrbe, kar posledično pomeni, da naša največja bolnišnica za zdravljenje bolnikov dobi premalo denarja.

Kako široko bodo zasebniki odprli vrata zdravnikom iz javnih bolnišnic?
18. 10. 2024 06.00
"Dajmo enkrat jasno in glasno zapisati ločevanje javnega in zasebnega, da se vidi, da lahko zasebniki ravno tako poslujemo z zaposlenimi zdravniki, s svojimi sredstvi in opremo," pravi generalni direktor Diagnostičnega centra Bled, zasebnika koncesionarja. Ministrica za zdravje je razjezila zdravnike, ki se bodo morali odločati med delom v javnih zavodih ali pri zasebnikih. Analizirali smo tudi razmejitev dela zdravnikov v Italiji in Avstriji, so tam bolj strogi glede dvojnega dela kot pri nas?

So bolne paciente pošiljali domov? 'Če potrebuje hospitalizacijo, jo mora dobiti'
17. 10. 2024 17.40
Strokovna direktorica Univerzitetnega kliničnega centra Maribor Nataša Marčun Varda in predstojnik urgentnega centra Gregor Prosen sta zagotovila, da kljub prostorski stiski z urgentnega centra v preteklih dneh niso odpustili domov nobenega kritično bolnega pacienta. Poudarila sta, da so bili vsi bolniki v centru ustrezno oskrbovani.

Na predlog novele zakona prejeli pripombe več kot 100 deležnikov
17. 10. 2024 15.15
Opolnoči se je iztekla enomesečna javna razprava o predlogu novele zakona o zdravstveni dejavnosti, katere cilj je razmejitev javnega in zasebnega zdravstva. Na ministrstvu za zdravje so pojasnili, da so prejeli pripombe skoraj 100 deležnikov. Med raznolikimi pripombami je slišati tudi opozorila pred odpovedmi zdravnikov v javnih ustanovah.

100.000 evrov na mesec za zunanje radiologe
17. 10. 2024 06.00
Kako zelo so ušle stvari izpod nadzora, ko gre za razmejitev javnega in zasebnega zdravstva, dokazuje radiologija. Bomo sploh še imeli dežurnega radiologa, ki bi pregledal otroka, je vprašanje, s katerimi se ukvarjajo v bolnišnicah, iz katerih radiologi bežijo k zasebnikom. Nazadnje se je to zgodilo v šempetrski bolnišnici, kjer imajo le še enega polno zaposlenega radiologa. Bolnišnice gasijo požar z zunanjimi radiologi, za katere samo v Celju plačujejo okrog 100.000 evrov mesečno.

Dvigala v UKC-ju po vrtoglavi ceni, razmere zaostrujejo tudi odhodi zdravnikov
16. 10. 2024 19.35
Medtem ko bo ministrstvo za zdravje za vsakega od osmih novih dvigal v ljubljanskem kliničnem centru odštelo dobrih 332.000 evrov, so v eni od zasebnih družb pravkar kupili in postavili novo, sodobno in eno najhitrejših dvigal pri nas za vsega manj kot 60.000 evrov. Ali drugače: skoraj šestkrat manj, kot bo za posamezno dvigalo plačala država iz naših žepov. Zakaj tako? Razmere v javnem zdravstvu zaostrujejo tudi odhodi zdravnikov, ki so postali tako rekoč vsakodnevni.

Zamude pri odkupu stanovanj: zakaj so dokumenti ostali v predalu?
16. 10. 2024 06.00
Po našem prvem razkritju razkrivamo nov dokument o sprenevedanju pri gradnji mariborske onkologije, ki dokazuje, da je imel urad za investicije v zdravstvu dokumentacijo, s katero bi stanovanja na Masarykovi lahko odkupili na mizi že pred enim letom. Torej, preden so se stanovalci pritožili na gradbeno dovoljenje in preden se je gradnja zaustavila. Direktor urada Tomaž Pliberšek je vedel, da nevarnost za to obstaja, a so dokumenti kljub temu več kot očitno ostali v predalu.

Zaplet pri gradnji onkologije: ministrica zahteva vso dokumentacijo
15. 10. 2024 19.50
Bizaren resničnosti šov – s temi besedami so bolniki z rakom, ki se zdravijo v mariborskem kliničnem centru, pospremili nov zaplet pri gradnji onkološkega oddelka, ki smo ga razkrili v naši večerni oddaji. Zaradi nerazrešenega spora s stanovalci sosednje stavbe in s tem nastale zamude bi lahko davkoplačevalci za gradnjo odšteli še dodatnih 2,3 milijona evrov. Kdo bo prevzel odgovornost za dodatne stroške? Bo to ministrica za zdravje ali direktor Urada za investicije v zdravstvu?

Za nova dvigala skoraj še enkrat več - 2,66 milijona evrov
15. 10. 2024 19.38
Obeta se še ena podražitev v zdravstvu, tokrat na ljubljanskem UKC-ju, kjer čakajo nova dvigala. In očitno bomo davkoplačevalci tudi to plačali bistveno več, kot je bilo sprva predvideno. Po podpisanem dodatku bodo za nova dvigala in vsa dodatna dela v UKC Ljubljana tako zdaj odšteli 2,66 milijona evrov brez davka, kar je 86 odstotkov več kot po prvotni pogodbi. Kako je to mogoče? Zakaj taka podražitev? Bo tu kdo sprejel odgovornost kot slab gospodar denarja državljanov?

Razkrivamo: Izvajalec del najavil za 2,3 milijona evrov stroškov
14. 10. 2024 22.13
Dokument dokazuje nesposobnost ministrstva za zdravje pri širitvi mariborske onkologije, ki jo bodo drago plačali. Ker se niso bili sposobni dogovoriti za odkup stanovanj na Masarykovi, zdaj izvajalec del najavlja za 2,3 milijona evrov stroškov zaradi zamude pri gradnji. Po naših podatkih je že poslal zahtevek v višini 700.000 evrov. Kdo bo prevzel odgovornost?

Krajša pot do dialize v Kočevju
11. 10. 2024 16.16
Klinični oddelek za nefrologijo Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana je v Kočevju odprl dializni center, ki bo tamkajšnjim dializnim bolnikom pomembno skrajšal pot do dialize. Do zdaj so se morali namreč na dializo voziti v Ljubljano.

Urbana vabijo v tujino, a to bo konec za ostale slovenske otroke: bo država pomagala?
10. 10. 2024 12.30
Družina dečka Urbana je po štiriletni kalvariji, izpostavljanju in boju za razvoj zdravila za redko genetsko bolezen že povsem na kolenih. Brazilska vlada pa jih zdaj vabi, da poravnajo še preostanek sredstev, ki manjkajo do ciljne črte. A le če klinično študijo izvedejo v Braziliji, v njo pa vključijo brazilske otroke. A če se, ker druge možnosti ne bodo imeli, odločijo za to možnost, to pomeni, da bodo ves skupni napor Slovencev, vsa prizadevanja slovenskih znanstvenikov in zdravnikov zaman. Čeprav bo to zadnja rešitev za Urbana, pa bo izgubljeno tudi upanje za še tri slovenske otroke in vse tiste, ki še bodo diagnosticirani s to redko boleznijo. Slovenski otroci pa, da bi sodelovali v kliničnih študijah v tujini nimajo možnosti, opozarja Urbanova mama, ki je nase prevzela tudi boj za vse druge otroke s to boleznijo. Še naprej si prizadeva, da bi preostanek sredstev le zbrali v Sloveniji. ZZZS je zato v pisni pobudi predlagal Ministrstvu za zdravje in Vladi RS, da Vlada RS omogoči dokončanje razvoja zdravila za sindrom CTNNB1 in njegovo registracijo, saj bo to izjemen razvojni dosežek.

Zakaj je – ob isti bruto plači – neto plača na Hrvaškem in v Avstriji višja?
10. 10. 2024 06.00
Bomo Slovenci dočakali nižje davke na plače, kar je že večkrat obljubil premier Robert Golob? Da se bo to zgodilo še v tem mandatu, obljublja finančni minister Klemen Boštjančič. Vendar pa razbremenitev plač pogojuje z obdavčitvijo premoženja. Razlog? Da Slovenija ostane socialna država z javnim zdravstvom in šolstvom. Primerjali smo plače v Sloveniji, Avstriji in na Hrvaškem na primeru diplomirane medicinske sestre. Kdo dobi na koncu meseca več v svojo denarnico?

'Predlagane spremembe kažejo, da bolnik ni na prvem mestu'
09. 10. 2024 16.58
Čez teden dni se bo zaključila javna razprava o predlogu novele Zakona o zdravstveni dejavnosti. V zdravstvu opozarjajo, da bo imela novela negativen vpliv na bolnike in zdravstvene delavce, saj da bo privedla do zmanjšanja dostopnosti in posledično poslabšanja kakovosti zdravstvenih storitev. Po njihovi oceni je novela dokaz, da bolnik ni na prvem mestu.

Leon in Andreja odkrito spregovorila o boju z depresijo
08. 10. 2024 19.22
Kdaj vas je nazadnje kdo vprašal, kako ste? Kako se imate v službi? In kdaj ste iskreno odgovorili, da niste v redu? Da ste žalostni, da se borite z občutki brezupnosti, krivde in ničvrednosti? Dejstvo je, da služba precej vpliva na naše duševno zdravje. Stres, preobremenjenost, strah pred izgubo službe, za piko na i pa še slabi odnosi med sodelavci. Vse to so dejavniki, ki lahko vodijo v depresivne motnje, te pa do manjše produktivnosti in dolgotrajne bolniške odsotnosti. Zdi se kot začarani krog, iz katerega je nemogoče izstopiti. Pa vendar se da, kar dokazujeta Andreja in Leon, ki sta premagala depresijo.

UKC Ljubljana s prenovljenim otroškim oddelkom na dermatovenerološki kliniki
07. 10. 2024 15.30
V Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana so odprli prenovljene prostore otroškega oddelka na dermatovenerološki kliniki. Na prenovljenem oddelku je za otroke do 15. leta na voljo deset postelj, je na odprtju pojasnila vodja otroškega oddelka Mateja Starbek Zorko.

Zakonca pojedla strupeno gobo, začela halucinirati in izgubila zavest
07. 10. 2024 11.08
V ljubljanskem kliničnem centru zdravijo starejši par, ki je pojedel izjemno strupeno gobo – panterjevo mušnico. Pomotoma sta jo zamenjala z bisernico, ki pa je pogojno užitna goba. Dve uri po obroku je zakoncema postalo slabo, začela sta halucinirati, nato pa sta izgubila zavest. S helikopterjem so ju prepeljali v klinični center, kjer so ju intubirali.

Voznika na mokrem vozišču odneslo s ceste, sopotnica v kritičnem stanju
07. 10. 2024 08.51
Na ljubljanski severni obvoznici se je zgodila hujša prometna nesreča, v kateri sta bili poškodovani dve osebi. Voznik osebnega vozila je zaradi neprilagojene hitrosti zapeljal s ceste. Njegova sopotnica je v kritičnem stanju.

Prometni kolaps po zapori Glavnega mostu: eno uro za izvoz iz garažne hiše
04. 10. 2024 17.38
Si predstavljate, da imate v avtu hudo bolnega svojca, a tik pred bolnišnico obstanete v gneči? Ali pa se želite ob koncu delavnika čim prej odpeljati domov, a že po nekaj prevoženih metrih obstanete v zastoju tudi za eno uro? S takšnimi težavami se zadnji mesec soočajo v Mariboru. Delavcem v UKC Maribor je prekipelo: odkar je občina zaprla Glavni most, za izvoz iz garažnih hiš v času popoldanske prometne konice porabijo tudi uro in več, saj promet po Ljubljanski ulici v vse smeri dobesedno stoji. Zamujamo povsod, tudi po otroke v vrtec in šolo, so ogorčeni, zato od občine pričakujejo rešitve. In to hitro.

Pred sezono gripe strokovnjaki pozivajo k cepljenju
04. 10. 2024 13.33
Strokovnjaki pred sezono gripe opozarjajo, da gre za zelo nalezljivo bolezen, ki se zelo lahko širi med ljudmi. Poudarjajo, da je zdaj idealen čas za cepljenje proti gripi, ki je najučinkovitejši ukrep za zaščito pred boleznijo, predvsem pa učinkovito ščiti pred težkimi poteki in zapleti gripe. Cepljenje priporočajo vsem starejšim od šest mesecev.

Kdo je kriv za zamudo pri začetku gradnje mariborske onkologije?
04. 10. 2024 06.00
Po mesecu dni, ko sta se predsednik vlade Robert Golob in ministrica Valentina Prevolnik Rupel vendarle pojavila na onkologiji v Mariboru, kjer onkološke bolnike zdravijo ob velikem hrupu in celo na hodnikih, je premier izjavil, da je zadovoljen. "Stroji so na gradbišču, spor s stanovalci ne vpliva več na gradnjo," pravi. V isti sapi pa dodaja, da bodo izgubljeni čas, ko je gradnja zaradi spora zastala, nadoknadili. A stroji bi na onkologiji lahko brneli že leto dni, če bi na ministrstvu za zdravje dosegli dogovor o ceni kvadratnega metra stanovanja s stanovalci Masarykove, ki so se ravno zaradi tega pritožili na gradbeno dovoljenje za gradnjo onkologije. Kaj na vse to pravi zdravstvena ministrica Valentina Prevolnik Rupel?

Kako ravnati v primeru ugriza kače? Izsesavanje rane ni priporočljivo
03. 10. 2024 19.13
Kako ravnati, če nekje v naravi srečate strupeno kačo oziroma pri nas modrasa ali gada? Paničen tek nam ne bo pomagal, pojasnjujejo biologi. V ljubljanskem Kliničnem centru so pred kratkim s protistrupom uspešno zdravili moškega, ki ga je v roko ugriznil modras. Letno pa obravnavajo in zdravijo pet do deset takšnih primerov ugrizov kač, kjer bolnik potrebuje protistrup.

Golob: Stroji so na gradbišču, spor s stanovalci ne vpliva več na gradnjo
03. 10. 2024 13.49
Več kot mesec dni po tem, ko so na onkologiji v Mariboru vodilne pozvali, da si ogledajo katastrofalne razmere, v katerih se zdravijo najbolj bolni, se je predsednik vlade le odzval povabilu. Skupaj z ministrico za zdravje Valentino Prevolnik Rupel je obiskal Maribor in si ogledal gradbišče. "Gradbeno dovoljenje je dokončno ne glede na odkup stavbe na Masarykovi, stroji so na gradbišču, zato to ne vpliva več na gradnjo onkologije. Prepričali smo se, da so vse možnosti za ustavitev gradnje izčrpane," je zagotovil Golob. Vlada pa obljublja še, da bodo izgubljeni čas, ko je gradnja zaradi spora zastala, nadoknadili in projekt še pospešili.

'Kupiti si moramo nov dom, kar pa s ponujenim denarjem ni možno'
03. 10. 2024 06.00
Kaj se dogaja z mariborsko onkologijo in kaj z odkupom stanovanj na Masarykovi ulici? Medtem ko direktor urada za investicije na ministrstvu za zdravje Tomaž Pliberšek vztraja, da so cenilci prebivalcem Masarykove postavili pošteno ceno, eden od stanovalcev Drago Fišer poudarja, da se s ponujenim denarjem na trenutnem nepremičninskem trgu ne da kupiti novega doma.

V Iškem vintgarju modras ugriznil plezalca
02. 10. 2024 12.26
Med zadnjim septembrskim vikendom je v Iškem vintgarju modras ugriznil plezalca. Po ugrizu je bil hospitaliziran v ljubljanskem kliničnem centru, zdravljenje s protistrupom pa je bilo uspešno.