Usklajevanje EU

Jevšek uspešno skozi sito pristojnih odborov
28. 05. 2022 18.05
Kandidat za ministra za razvoj in evropsko kohezijsko politiko Aleksander Jevšek je s svojo predstavitvijo prepričal odbora za gospodarstvo in za zadeve EU. Predstavitev dosedanjega soboškega župana je kot ustrezno ocenilo 11 članov odbora za gospodarstvo in 10 članov odbora za zadeve EU, neustrezna se je zdela trem oziroma petim.

Sodelovanje koalicije: predsednik vlade bo imel zadnjo besedo
18. 05. 2022 21.13
Protokol o sodelovanju koalicijskih partnerjev velik poudarek namenja usklajevanju med koalicijskimi partnerji, tako v vladi kot tudi v DZ. Jasno so določene tudi naloge posameznih deležnikov koalicije. Pri nejasnostih bo tehtnico nagnilo Gibanje Svoboda kot največja koalicijska stranka, predsednik vlade pa bo imel zadnjo besedo.

'Strategija je, da bi Slovenija do leta 2040 postala družba brez tobaka'
13. 05. 2022 15.35
Vlada je v četrtek sprejela strategijo za zmanjševanje posledic rabe tobaka Za Slovenijo brez tobaka 2022–2030, ki jo je pripravilo ministrstvo za zdravje. Dolgoročna vizija strategije je, da bi do leta 2040 Slovenija postala družba brez tobaka, je na novinarski konferenci poudaril minister za zdravje Janez Poklukar.

Kandidatka Gibanja Svoboda za predsednico DZ je Urška Klakočar Zupančič
09. 05. 2022 06.30
Začasni vodje poslanskih skupin s sestankom, ki ga je sklical predsednik DZ Igor Zorčič, začenjajo pripravo na petkovo ustanovno sejo DZ. Med drugim so določili predlog dnevnega reda, sedežni red poslancev v dvorani ter sestavo mandatno-volilne komisije DZ. "Dogovorili smo vse, kar je bilo mogoče dogovoriti," je dejal predsednik stranke Gibanje Svoboda Robert Golob, ki je prav tako potrdil, da je njihova kandidatka za predsednico DZ Urška Klakočar Zupančič. Medtem prvaki Gibanja Svoboda Robert Golob, SD Tanja Fajon in Levice Luka Mesec nadaljujejo pogajanja za sestavo nove vlade.

Ruska raketa zadela strateško pomemben most med Odeso in Moldavijo
26. 04. 2022 06.38
V okviru diplomatskih prizadevanj za ustavitev vojne je generalni sekretar Združenih narodov Antonio Guterres obiskal Moskvo, kjer se je srečal z zunanjim ministrom Sergejem Lavrovom. Ministru je dejal, da je ena stvar jasna: "Medtem ko na ozemlju Rusije ni ukrajinskih tankov, pa so ruske čete prisotne na ozemlju Ukrajine." ZDA pa v ameriškem letalskem oporišču Ramstein v Nemčiji gostijo pogovore o dolgoročnih varnostnih potrebah Ukrajine, ki se trenutno še vedno brani pred rusko ofenzivo. Poljski pa se obeta ukinitev dobave ruskega plina. Ruski energetski gigant Gazprom je namreč sporočil, da bodo vse dobave plina v državo ustavljene. Ruska raketa pa naj bi med obstreljevanjem zadela tudi strateško pomemben most med Odeso in Moldavijo.

Golob razglasil zmago: Naš cilj, da v državo pripeljemo svobodo, je dosežen
24. 04. 2022 19.00
Vse kaže, da je velika zmagovalka volitev novinka Gibanje Svoboda. Predsednik stranke Robert Golob izide volitev spremlja od doma, saj je zaradi okužbe z novim koronavirusom še vedno v izolaciji. V svojem videonagovoru je zbranim v volilnem štabu dejal, da je danes pravi praznik. "Jutri bomo začeli trdo delati, da upravičimo to zaupanje, to je naša zaveza tistim, ki so nas danes podprli."

Kako bi stranke vodile okoljski dialog z mladimi?
21. 04. 2022 06.09
Podnebni protesti, konference in dogovori o omejitvi segrevanja ozračja so širšo javnost spodbudili k razmišljanju o naslednjih korakih sveta za zaščito okolja. Boj proti podnebnim spremembam je zadnje desetletje vse pomembnejša tema tako v politiki kot med mladimi. Stranke smo povprašali, kako bo potekal njihov dialog z mladimi glede okoljskih vprašanj in ali bodo v šolski kurikulum vnesle vsebine o racionalni porabi virov.

Državni svet izglasoval veto na zakon o cestah
13. 04. 2022 14.37
Državni svetniki so soglasno s 26 glasovi za izglasovali odložilni veto na novelo zakona o cestah, ki je razburjenje povzročila z novostmi na področju odvoza pokvarjenih vozil z avtocest in hitrih cest. Prenovljeni zakon o cestah, ki ga je DZ sprejel prejšnji teden, Darsu daje možnost, da tudi za vozila, lažja od 3,5 tone, torej ne več le za tovorna vozila, kot je veljalo do zdaj, določi pravila, tehnične zahteve, postopke in najvišjo ceno za odvoz z avtocest in hitrih cest, kadar so pokvarjena ali poškodovana. Prav tako zakon Darsu za vsa vozila daje pristojnost izbora izvajalcev odvoza.

Ustavno sodišče razveljavilo določbo o dvigu plačnega stropa zdravnikom
11. 04. 2022 13.30
Ustavno sodišče je razveljavilo 48. člen desetega interventnega zakona (PKP10), ki bi za zdravnike in zobozdravnike zvišal najvišji plačni razred, ki ga lahko dosežejo v sistemu plač javnega sektorja. Med drugim je ocenilo, da izpodbijana določba, ki posega v temelje enotnega plačnega sistema, ni nujen ukrep za odpravljanje posledic epidemije covida-19. V Fidesu so se odzvali ostro: to bo še okrepilo njihovo zahtevo po izstopu iz enotnega plačnega sistema v javnem sektorju in zgoditi se bo moral bistveno prej, kot če omenjeni člen ne bi bil razveljavljen.

ZDA: Sprejem do 100.000 ukrajinskih beguncev, milijarda pomoči, nove sankcije
24. 03. 2022 16.58
ZDA so napovedale nov paket sankcij proti ruskim zakonodajalcem, oligarhom in podjetjem v luči invazije na Ukrajino. Prav tako je Bela hiša sporočila, da nameravajo sprejeti do 100.000 ukrajinskih beguncev in zagotoviti dodatno milijardo dolarjev humanitarne pomoči tistim, ki jih je vojna prizadela. Medtem sta se skupina sedmih gospodarsko najbolj razvitih držav G7 in EU zavezali, da bosta blokirali transakcije ruske centralne banke z zlatimi rezervami. S to potezo želijo preprečiti, da bi se Moskva izognila zahodnim sankcijam, je sporočila Bela hiša.

Vlada ustanovila skupino za usklajevanje humanitarne in tehnične pomoči Ukrajini
11. 03. 2022 08.29
Vlada je na četrtkovi dopisni seji sprejela sklep o ustanovitvi medresorske operativne skupine za usklajevanje humanitarne in tehnične pomoči Ukrajini. Skupina bo usklajevala zbiranje, skladiščenje, transport in predajo humanitarne ter tehnične pomoči z agresijo prizadetim prebivalcem Ukrajine. Bo pa medresorska skupina prevzela tudi usklajevanje sprejema, namestitve in oskrbe beguncev iz Ukrajine, če bo potrebna pomoč beguncem presegla zmogljivosti urada za oskrbo in integracijo migrantov.

EU dodatno zaostruje sankcije proti Rusiji in Belorusiji
09. 03. 2022 13.15
Članice EU so se v Bruslju dogovorile o razširitvi seznama kaznovanih ruskih vodilnih predstavnikov in oligarhov, vpletenih v rusko agresijo v Ukrajini. Izključile bodo tudi tri beloruske banke iz mednarodnega sistema za izmenjavo finančnih podatkov Swift, je francosko predsedstvo Sveta EU sporočilo na družbenem omrežju.

Shod ob 8. marcu: 'Namesto rož enako plačilo žensk in dostojne pokojnine'
08. 03. 2022 16.43
Ob 8. marcu, mednarodnem dnevu žensk, je na ljubljanskem Kongresnem trgu potekal shod, na katerem so udeleženci izpostavili neenakovreden položaj žensk v Sloveniji. "Ženske pogosto delajo v poklicih, ki so najslabše plačani, ob tem pa še vedno večinsko prevzemajo skrb za otroke in starejše," so poudarili tudi gostje dogodka Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS). Opozorili so na po njihovem mnenju lažen občutek, da so ženske v Sloveniji enake moškim. Tudi državni svet nadaljuje s tradicijo tematskih omizij ob 8. marcu. Kot so poudarili, je delež poslank v slovenskem parlamentu pod evropskim povprečjem.

Pandemija s hudimi posledicami za ženske
08. 03. 2022 06.00
Pandemija je močno vplivala na zasebno in poklicno življenje žensk. Povzročila je tudi porast nasilja nad ženskami, kaže raziskava Evropskega parlamenta, ki jo je ta naročil ob 8. marcu, mednarodnem dnevu žensk. V raziskavi so evropske ženske, tudi Slovenke, ocenile vpliv pandemije covida-19 na različna področja svojega življenja.

Slovenska delegacija uspela zapustiti Kijev, ne pa tudi Ukrajine
25. 02. 2022 11.25
V Ukrajini so še vedno zaposleni na slovenskem veleposlaništvu in dva predstavnika delegacije predsednika vlade, ki sta tja šla pred njegovim napovedanim, nato pa prestavljenim obiskom. Po zadnjih informacijah poteka umik osebja in članov delegacije. V Ukrajini pa je, kot smo poročali, še med 50 in 60 slovenskih državljanov. Prav veliko novih informacij na MZZ nimajo, a tiste, ki so trenutno v Ukrajini, znova svarijo, naj se na pot odpravijo le, če je to varno in če imajo zadostne zaloge goriva, hrane in vode.

'Slovence, ki se nahajajo v Ukrajini, pozivamo, naj čim hitreje varno zapustijo državo'
24. 02. 2022 08.23
Ministrstvo za zunanje zadeve je v sporočilu zapisalo, da slovenske državljane, ki se trenutno nahajajo v Ukrajini, pozivajo, da čim hitreje varno zapustijo državo. Po informacijah Andreja Štera z Ministrstva za zunanje zadeve je v Ukrajini med 60 in 70 slovenskih državljanov. Konzularno poslovanje slovenskega veleposlaništva v Kijevu pa je do nadaljnjega ustavljeno. Na ravni EU trenutno tudi poteka usklajevanje glede evakuacije veleposlanikov iz evropskih držav v Kijevu. Zaposleni na slovenskem veleposlaništvu so sicer še v Kijevu, njihove družine so državo zapustile pred nekaj dnevi.

Skupina G7 ostro obsodila rusko invazijo. EU: Kremelj bo odgovarjal za svoja dejanja
24. 02. 2022 06.57
Voditelji držav skupine G7 so v skupni izjavi po današnjem virtualnem srečanju ostro obsodili rusko invazijo na Ukrajino, ki so jo označili za "neizzvan in popolnoma neupravičen napad", ter dejali, da Rusija s tem ogroža svetovni mir in stabilnost. Tudi ameriški predsednik je ostro obsodil neizzvan in neupravičen napad ruskih sil. Zatrdil je, da bodo zavezniki ravnali enotno in odločno. Prav tako je Evropska unija, pa tudi več evropskih držav obsodilo rusko invazijo na Ukrajino. Predsednika Evropske komisije Ursula von der Leyen in Evropskega sveta Charles Michel sta zapisala, da bo Kremelj odgovarjal za svoja dejanja.

Nizozemska se za en mesec zapira, vse strožji ukrepi tudi drugod po Evropi
18. 12. 2021 11.44
Nova različica koronavirusa omikron se po Evropi širi z bliskovito hitrostjo. Vse več evropskih držav tako že sprejema ali pa napoveduje zaostrovanja protikoronskih ukrepov. Na Nizozemskem bo od nedelje v veljavi zaprtje javnega življenja. Na tak način bo država poskusila zaustaviti širjenje nove različice novega koronavirusa omikron, je sporočil nizozemski premier Mark Rutte.

Na vrhu EU poudarili pomen poživitvenega odmerka in usklajenega odziva na epidemijo
16. 12. 2021 12.45
Voditelji držav članic EU so v Bruslju poudarili pomen cepljenja in poživitvenega odmerka v spopadanju s pandemijo covida-19, ki se tudi zaradi nove različice omikron znova zaostruje. Pozvali so k prizadevanjem za premagovanje obotavljivosti glede cepljenja, zavzeli pa so se tudi za usklajen pristop pri odzivanju na krizo med članicami EU.

'Uspešnost boja proti korupciji bo odvisna od zaščite žvižgačev'
09. 12. 2021 11.26
Transparency International Slovenia ob mednarodnem dnevu boja proti korupciji znova izpostavlja pomen žvižgačev za preprečevanje in odkrivanje korupcije. Ob tem opozarja na nujnost kakovostnega prenosa direktive EU o zaščiti žvižgačev v slovenski pravni red. "Uspešnost boja proti korupciji bo odvisna od zaščite žvižgačev," poudarja.

'Dikaučič znova potrdil, da je brez hrbtenice in zgolj figura na šahovnici Janše'
25. 11. 2021 09.12
Poslanska skupina LMŠ je po hitrem postopku zaradi – kot v stranki pravijo – "napovedanega nedopustnega vladnega poseganja v izbiro kandidatov za evropskega delegiranega tožilca" v parlamentarno proceduro vložila svoj predlog sprememb Zakona o državnem tožilstvu. Predsednik Stranke Marjan Šarec je zapisal, da so novelo v proceduro vložili zgolj z namenom upočasnjevanja vladne spremembe. V SAB pravijo, da je minister Marjan Dikaučič "brez hrbtenice" in "zgolj figura na šahovnici predsednika vlade". Pravosodni minister pa zdaj, da predlog pravzaprav še ni končan ter da je še v fazi usklajevanja.

Denarja za izgradnjo skoraj nedelujočega letališča nam ne bo treba vračati
11. 11. 2021 11.46
Slovenija se je z današnjim dnem dokončno izognila morebitnemu vračilu evropskih sredstev, ki jih je pred leti počrpala za gradnjo novega in obnovo starega potniškega terminala na še vedno bolj ali manj nedelujočem mariborske letališču. Medtem ponovne oživitve letališča ni na vidiku, konec leta pa se izteka še pogodba o upravljanju, ki ga izvaja DRI.

Ministri pred vrhom G20 za vsaj 70-odstotno precepljenost do sredine 2022
29. 10. 2021 18.03
Največja gospodarstva sveta želijo izboljšati usklajevanje v boju proti pandemiji covida-19 in bodo zato oblikovala skupno delovno skupino, so se na srečanju v Rimu strinjali finančni in zdravstveni ministri skupine G20. Ministri so tudi pritrdili cilju vsaj 70-odstotne precepljenosti svetovne populacije do sredine leta 2022.

Svet EU pod predsedstvom Slovenije dosegel dogovor z EMA
28. 10. 2021 18.24
Slovensko predsedstvo Sveta EU in pogajalci Evropskega parlamenta so dosegli začasni dogovor o okrepljeni vlogi Evropske agencije za zdravila (EMA) v pripravljenosti na krize in kriznem upravljanju na področju zdravil in medicinskih pripomočkov. Dogovor morata sedaj še odobriti obe instituciji, preden se začne formalni postopek sprejetja.

Vrh EU pred težavno razpravo o Poljski in primarnosti evropskega prava
21. 10. 2021 17.46
Voditelje članic EU čaka danes v Bruslju težavna razprava o tem, kako se odzvati na nedavno sodbo poljskega ustavnega sodišča, ki spodkopava načelo primarnosti evropskega prava. Nemška kanclerka Angela Merkel je pozvala h kompromisu. Nizozemski premier Mark Rutte pa vztraja, da se je treba odzvati odločno, tudi z odtegnitvijo denarja za Poljsko.

Nova interpelacija zoper Hojsa: bo pojasnil, zakaj ni naznanil Vizjakovih izjav?
20. 10. 2021 06.35
Opozicijske stranke LMŠ, SD, Levica in SAB so vložile novo interpelacijo proti notranjemu ministru Alešu Hojsu. Notranjemu ministru med drugim očitajo odgovornost za soustvarjanje izrednih razmer v državi in policijsko nasilje. Po objavi posnetka, na katerem naj bi okoljski minister Andrej Vizjak svetoval podjetniku Bojanu Petanu, kako se izogniti plačilu davka, Hojsu očitajo še, da je sodeloval pri kaznivem dejanju, saj je, kot je sam priznal, za te Vizjakove izjave vedel, a jih ni naznanil pristojnim organom.

Bo novi zakon rešil problem kopičenja kupov odpadne komunalne embalaže?
18. 10. 2021 11.42
V uredništvu smo pridobili zadnji osnutek prenovljenega zakona o varovanju okolja. Že dlje časa se soočamo z neustreznostjo obstoječega sistema ravnanja z odpadno embalažo, nakopičena pa predstavlja veliko okoljsko nevarnost. Ker odpadki niso bili odpeljani, smo večkrat poročali o požarih na odlagališčih, državo pa je lani odvoz komunalne nakopičene odpadne embalaže mesečno stal približno milijon evrov. Novi zakon prinaša rešitve na tem področju.

Že druga interpelacija zoper Aleša Hojsa
12. 10. 2021 08.11
Opozicijski LMŠ, SD, Levica in SAB so napovedali vložitev interpelacije zoper notranjega ministra Aleša Hojsa. Spisali so jo v Levici, vložiti pa jo nameravajo prihodnji teden. V njej mu očitajo soustvarjanje izrednih razmer, odgovornost za policijsko nasilje, protiustavno omejevanje človekovih pravic ter politizacijo in militarizacijo Policije.

Dostojno delo zagotavlja tudi organizacijo zasebnega življenja
07. 10. 2021 08.24
Trg dela po pandemiji, ki je načela leto 2020, počasi okreva. V Sloveniji že osem mesecev zapored beležimo padec brezposelnosti, stopnja brezposelnosti je 4,3 odstotna. Na današnji dan obeležujemo svetovni dan dostojnega dela. Kaj dostojno delo sploh pomeni? Poleg dostojnega plačila mora delo prinašati tudi socialno stabilnost in varnost. Minister za delo poudarja, da se moramo vsi zavedati negativnih posledic netrajnostnega dela, na problem izgorelosti pa je opozoril evropski komisar za delovna mesta.

Dva obraza Bleda: Mreženje 'kravatarjev' in Nizozemca izpod Triglava
03. 09. 2021 07.35
"No, poglej, sem ti rekla, da je Orban v Sloveniji," Viktorija med plovbo proti Blejskemu otoku dregne svojega Andrasa. "Ujela sva, da gre naš premier na nek državniški obisk, nisva pa vedela, kam točno. Kdo bi rekel, da prav sem, kamor midva," se smeji par z Madžarske, ki je na Bled prišel ravno v času strateškega foruma. "Opazila sva sicer veliko policije, nisva pa vedela, kaj se dogaja," pripovedujeta, ko ju povprašamo, kako sta doživela utrip v mestecu ob jezeru.