Usklajevanje EU

Praznik, posvečen materam: praznuje jih nekaj več kot 672.600
25. 03. 2019 08.49
Danes praznujejo mame. Po zadnjih podatkih jih je v Sloveniji nekaj več kot 672.600. Zadnja leta materinski dan spet dobiva svoje mesto tudi pri nas. V letu 2017 je bila povprečna starost ženske ob rojstvu prvega otroka 29,4 leta. Mlade mame so prej izjema kot pravilo. Slovenija pa je po odstotku zaposlenih mater ena prvih med članicami EU.

Celinski ocean, ki je nastal po ciklonu Idai, se vidi iz vesolja
22. 03. 2019 16.33
Teden dni po ciklonu Idai se vidijo razsežnosti opustošenja, ki ga je pustil za sabo. Celinski ocean, ki je nastal s poplavnimi vodami, se vidi iz vesolja. Unicef medtem opozarja, da se izteka čas za pomoč žrtvam ciklona, saj prihaja prepočasi. Slovenija bo v Mozambik poslala strokovnjaka za usklajevanje mednarodne pomoči.

Minister Leben razveselil prebivalce ob Muri: Hidroelektrarn ne bo!
22. 01. 2019 14.39
Okoljski minister Jure Leben je nagovoril udeležence in skupaj z Miguelom Clüsener-Godtom iz Unescovega Programa Človek in biosfera podelil certifikate županjam in županom občin novo ustanovljenega Biosfernega območja Mura. Vladi je že predlagal ukinitev Uredbe o koncesiji za rabo vode in proizvodnjo električne energije na Muri.

Prinesel dražji burek, kavo za evro in nove priložnosti
01. 01. 2019 16.11
Evro je star 20 let. Valuta je v zadnjih dveh desetletjih postala stalnica na finančnih trgih, preživela krizo, ki jo je skoraj pripeljala na rob propada, njena prihodnost pa je odvisna od nadaljnje integracije evroobmočja, saj po mnenju analitikov evro trenutno ostaja gigant s trhlimi nogami.

Šarec: Pred nami so težke naloge
22. 11. 2018 14.36
Premier Marjan Šarec meni, da je njegova vlada v dveh mesecih dosegla pomembne uspehe, med katere uvršča tudi zakon o minimalni plači in pogajanja s sindikati, a pred njimi so še težke naloge. Vlada pa je med drugim sklenila, da bo v DZ poslala predlog za vpis znakovnega jezika v ustavo. Obdavčitev nepremičnin pa naj bi uveljavili z majem 2020.

Marakeška deklaracija ne enači beguncev in migrantov
06. 11. 2018 15.15
Zadnje dni se v medijih in družbenih omrežjih veliko govori o marakeški deklaraciji in njenih posledicah. Ravno zato smo se odločili, da preverimo podrobnosti zapisane v deklaraciji, ki je bila spisana maja 2018 v Marakešu, in predstavimo njene glavne točke.

Osnutek koalicijske pogodbe: tri nova ministrstva, finančna policija in sprememba volilnega sistema
02. 07. 2018 14.42
Osnutek koalicijske pogodbe - prvotna 44-stranska različica, ki so jo spisali Šarčevi - predvideva oblikovanje treh novih ministrstev za digitalizacijo, energetiko in regionalni razvoj. Na področju zdravstva se stranke zavzemajo za ohranitev javnega zdravstvenega sistema ter skrajševanje čakalnih vrst. Janša pa se je na osnutek odzval s fotografijo svoje koalicijske pogodbe.

Je za naše vse dražje življenje res kriva Evropska unija?
02. 07. 2018 15.34
Pretirana regulacija nikjer na svetu ne prinaša dolgoročnih koristi: ne za zdravje in kakovost življenja državljanov, ne za gospodarsko blaginjo države - to potrjujejo tudi rezultati številnih raziskav in študij. A Slovenija kljub temu vse bolj omejuje svobodno izbiro posameznikov ter zvišuje in uvaja vedno nove davke in trošarine. V večini primerov se pri tem zgovarja na usklajevanje z evropskim pravnim redom. Toda ali je res samo Evropa kriva za naše vse dražje življenje in višanje trošarin? In kako zelo (če sploh) so v odločitve o davkih in trošarinah vpeta podjetja, gospodarstveniki, ekononomisti?

V zdravstvu pričakujejo hitro oblikovanje vlade. Nevladniki upajo, da je ne bo sestavljala SDS
04. 06. 2018 07.17
V zdravstvu pričakujejo, da bodo stranke po volitvah hitro oblikovale vlado in začele ukrepati. Zdravstvo namreč pestijo številne težave, med drugim finančne. Tudi v znanosti poudarjajo, da bi morala nova vlada takoj povečati delež sredstev za znanost in raziskave. V nevladnih organizacijah pa upajo, da SDS ne bo uspelo sestaviti vlade, saj se v nasprotnem bojijo prekinitve financiranja programov na področju človekovih pravic in svobodnega izražanja.

Kdo se bo s kom pogovarjal na povolilni ponedeljek?
01. 06. 2018 21.18
Zadnje televizijsko soočenje pred nedeljskimi državnozborskimi volitvami: osem najmočnejših tekmecev je še zadnjič merilo moči, neposredno smo soočili tudi oba najverjetnejša mandatarja. Neopredeljenih volivcev je več kot petina in vse kaže, da bo prav njihov glas odločilen.

Sviz: Predsednik vlade v odstopu sprevrača resnico
19. 03. 2018 06.13
Cerar je v odgovoru na poslansko vprašanje zatrdil, da so se s sindikati ves čas pogajali, a so bile njihove zahteve absolutno previsoke. "Za osnovne in srednješolske učitelje so želeli po 20 odstotkov višje plače, kar pomeni, da bi bili plačani bolje kot zdravniki in bolje kot profesorji na univerzah," je dejal. Ta trditev kaže, kako slabo pozna plačna razmerja v javnem sektorju, odgovarjajo v Svizu.

Pravosodni minister Klemenčič uspešno prestal interpelacijo
17. 11. 2017 07.52
Minister za pravosodje Goran Klemenčič je uspešno prestal interpelacijo, ki jo je zoper njega vložila SDS. Za ministrovo razrešitev je glasovalo 18 poslancev, proti jih je bilo 47. Pobudniki interpelacije so se v sklopu razprave sicer lotili tudi Klemenčičevih bolj osebnih zadev - večkrat so tako izpostavili posle njegove žene Nine Zidar Klemenčič z državo v času njegovega ministrovanja.

'Praznik' dostojnega dela: Ustaviti pohlep korporacij, odpraviti prekarstvo, izboljšati položaj mladih
07. 10. 2017 06.57
Ob svetovnem dnevu dostojnega dela sindikati opozarjajo na njegov pomen in spoštovanje pravic delavcev. Brez dostojnega dela ni socialnega miru, ni temelja za gospodarski in družbeni razvoj, zato bi morale vlade zagotoviti varne službe in ustaviti pohlep korporacij.

Klemenčič: Interpelacija prihaja ob pravem času
27. 09. 2017 11.08
Sum pranja denarja v NLB in s tem povezane transakcije so škandalozne in zaskrbljujoče z vidika delovanja državnih institucij, je v odzivu na interpelacijo, ki jo je zoper njega vložila SDS, zapisal pravosodni minister Goran Klemenčič. Ocenil je, da je ta prišla ob pravem času. Še bolj pa je po njegovem mnenju zdaj pravi čas za razpravo o reformah v pravosodju.

FOTO: Orkan na Kubi zahteval 10 življenj. Na Karibih primanjkuje hrane, vode in zdravil, v teku evakuacije turistov
11. 09. 2017 10.28
Irma je med svojim pohodom čez Karibe po zadnjih podatkih terjala več deset življenj – največ, 14, na otokih Sveti Bartolomej in Sveti Martin. O 10 smrtnih žrtvah poroča tudi kubanska vlada. Na območju je še vedno veliko ljudi, ki brez hrane, vode in zdravil čakajo na pomoč. K njim hiti več križark in nekaj letal. Oglasili so se tudi Kubanci, ki česa podobnega ne pomnijo.

Erjavec Hrvatom brez dlake na jeziku: Najprej spoštujte arbitražo, potem se lahko pogovarjamo o schengenu
19. 07. 2017 17.34
Se bo Slovenija glede nespoštovanja arbitraže pogovarjala s Hrvati ali ne? Nujno, meni trojica predsednikov Cerar, Brglez, Pahor. Slednji celo ne izključuje skrajne možnosti dvostranskega dogovora, če bo ta v skladu z arbitražno odločbo. Medtem pa je dvojec Erjavec Židan proti kakršnim koli pogovorom, vse dokler sosedje ne priznajo arbitraže.

VIDEO: Črni gori v boju z ognjem na pomoč Nato, hudi požari tudi v Franciji in Italiji
18. 07. 2017 16.09
Obsežen požar divja tudi v Črni gori, kjer je najbolj ogroženo območje polotoka Luštica. Za pomoč so prosili sosednje države, ki se prav tako soočajo s požari, je pa Črni gori pomoč že ponudila zveza Nato. Več požarov divja tudi v Italiji in v BiH.

Med Italijo in Avstrijo napeto zaradi avstrijske namere, da na prelaz Brenner pošlje vojsko
04. 07. 2017 17.15
Italja je na zagovor poklicala avstrijskega veleposlanika. Uradni Dunaj je namreč napovedal, da bo na mejni prehod na prelazu Brenner poslal vojaške enote, ki naj bi preprečile morebitne nezakonite prestope meje migrantom. V poslanski skupini SDS pa tudi pri nas pozivajo k razpravi o teh varnostnih vprašanjih in vzpostavitev nadzora na meji z Italijo. Število ljudi, ki prihajajo iz Libije v Italijo, namreč narašča.

Znani vzorci dodatnih raziskav ob Kemisu, ribiči bodo najverjetneje spisali odškodninske zahtevke
14. 06. 2017 06.50
Znani so nekateri rezultati analiz vzorcev, ki so bili v zadnjih dneh vzeti na območju Vrhnike. Ribiči ob tem opozarjajo, da se pristojni premalo zavedajo dolgoročne škode, ki so jo kemikalije povzročile rečnemu življu, a bodo s končnimi zahtevki počakali, dokler ne bodo znani rezultati analiz rib.

Stota obletnica dneva žensk ali kako družba še vedno ohranja razlike med spoloma
08. 03. 2017 06.30
Tudi sto let po tistem, ko več kot sto držav 8. marca obeležuje mednarodni praznik ekonomske, politične in socialne enakopravnosti in dosežkov žensk, se tudi med politiki najdejo takšni, ki mislijo, da so ženske manj inteligentne in šibkejše ter morajo zato zaslužiti manj.

Novi tobačni zakon razburja: 'Definicija odprtega prostora ostaja enaka'
28. 10. 2016 12.16
Zdravstvena ministrica poudarja, da z novim zakonom o tobačnih izdelkih ostaja definicija odprtega prostora popolnoma enaka kot doslej. Z izenačitvijo elektronskih cigaret z ostalimi tobačnimi izdelki pa želijo preprečiti, da bi jih začeli uporabljati predvsem mladi. O tobačnem centu se bodo še usklajevali z ministrstvom za finance.

'To je veliko, za slovenske razmere absolutno neobvladljivo število'
13. 10. 2016 12.39
Slovenska koalicija je razpravljala o beguncih in migrantih. Država potrebuje jasen scenarij, kako bi ravnala v primeru, če bi večje število migrantov nenapovedano želelo vstopiti v Slovenijo. Kaj pa se že sedaj dogaja na terenu?

Okoljski ministri EU dosegli soglasje za ratifikacijo pariškega podnebnega sporazuma na ravni Unije
30. 09. 2016 15.25
Ministri EU za okolje so dosegli soglasje glede ratifikacije pariškega podnebnega sporazuma na ravni Unije. S tem bi lahko sporazum kmalu stopil v veljavo. Sporazum je sicer ratificiralo že več članic EU, Slovenije pa še ni med njimi.

Voditelji držav na Bledu: narašča moč ignorance, a nobena država ne more situacije rešiti sama
05. 09. 2016 18.42
Začel se je 11. Strateški forum Bled. Predsednika Slovenije in Hrvaške, albanski premier in predsednik kanadskega senata so govorili o migrantski krizi in terorizmu ter ugotavljali, da je sedanji način vodenja v težavah. Erjavec pričakuje zunanjega ministra Turčije, ki je ključna država ta hip.

Erjavec: SD ima veliko srečo, jaz tega kot predsednik vlade ne bi gledal
11. 07. 2016 13.50
Koalicija je po besedah Erjavca trdna, kar zadeva DeSUS. Je pa oster do SD, ki jo je tudi premier Cerar označil za dvolično. "SD ima veliko srečo, da nisem predsednik vlade. Tega ne bi gledal," pravi Erjavec, a razlogov za prekinitev sodelovanja ne vidi. Židan pa je izrazil željo po ponovni vzpostavitvi zaupanja v koaliciji.

V Slovenijo bodo iz Italije premestili 218 beguncev, iz Grčije pa 349
10. 03. 2016 06.53
V Slovenijo bo letos in v prihodnjem letu iz Italije in Grčije premeščenih 567 beguncev. Prva skupina bo prišla aprila, zadnja pa septembra prihodnje leto. V Bruslju pa je bilo slišati vrsto svaril pred odpiranjem novih migracijskih poti po zaprtju balkanske.

Avstrija bi še dodatno znižala kvote
19. 02. 2016 07.01
Avstrija je znižala kvote za sprejemanje migrantov. Kljub številnim kritikam razmišlja celo o strožjih ukrepih. Grčija medtem zahteva zavezo EU, da bodo ohranile meje odprte za begunce. Odbor DZ pa je podprl dodelitev dodatnih pooblastil slovenski vojski.

Notranja ministrica: Slovenija bo sledila avstrijskim kvotam, ne bo postala žep za migrante
17. 02. 2016 07.36
Avstrija bo od petka naprej na svoji južni meji s Slovenijo sprejemala le še do 80 prošenj za azil dnevno. Preko meje bo dnevno spuščala do 3200 oseb, ki bi rade za azil zaprosile v kateri od sosednjih držav. Slovenija bo sledila njenim kvotam, pravi slovenska notranja ministrica. Ukinja se organizirane prevoze migrantov, zaradi česar je pričakovati več poskusov prehajanja zelene meje.

Erjavec: Zaradi sodelovanja v koaliciji se ocena ogroženosti za našo državo ne povečuje
03. 02. 2016 06.58
Slovenija bo v boju proti džihadistom IS sodelovala z donacijo oborožitve in napotitvijo do 15 vojakov v Irak, je potrdila obrambna ministrica Katičeva. Zunanji minister Erjavec pa je poudaril, da bi poraz IS pomenil večjo varnost za EU in s tem tudi za Slovenijo.

Slovenija, Avstrija in Nemčija v strog nadzor nad migranti na slovensko-hrvaški meji
14. 01. 2016 06.40
Slovenija naj bi skupaj z Avstrijo in Nemčijo pripravila projekt za omejevanje prihodov migrantov. Do tega zaostrovanja prihaja po odločitvi Nemčije, da zavrne vstop tistim migrantom, ki želijo nadaljevati pot preko Nemčije. Zato je tudi Avstrija začela podrobneje pregledovati migrante, ki prihajajo iz Slovenije.