Ustava

Nemška vlada za prepoved NPD
05. 08. 2000 13.20
Predstavnik nemške vlade Uwe-Karsten Heye je včeraj izjavil, da bodo preiskali razloge za prepoved skrajno desne National-demokratične stranke. Dejal je, da bo vlada čimprej organizirala skupni forum s predstavniki iz 16 nemških federativnih držav. Zahtevo po prepovedi je izrazil v začetku tedna konzervativni notranji minister dežele Bavarske Guenther Beckstein, ki je dejal da NPD promovira neonacizem in da predstavlja nevarnost za nemško demokracijo. Zahteva je posledica razmislekov v medjijih po eksploziji v Duesseldorf, v kateri je bilo ranjenih 10 tujih delavcev, med njimi tudi šest Židov. Nemška ustava omogoča prepoved strank in organizacij, ki ogrožajo demokratični red. Zahodna Nemčija je tako leta 1956 prepovedala Komunistično stranko, v zadnjem času pa neko manjšo neonacistično stranko.

Zagožen in Janša o odločitvi v DZ
14. 07. 2000 08.50
Predsednika vladnih strank Franc Zagožen (SLS+SKD Slovenske ljudske stranke) in Janez Janša (SDS) sta sinoči v Odmevih na TV Slovenija odgovorila na vprašanje, ali današnja podpora združene stranke predlogu za začetek postopka za spremembo ustave pomeni razpad Koalicije Slovenija ali ne. Medtem ko je Zagožen cenil, da je bila včeraj sprejeta zgolj odločitev za začetek včeraj po njegovem prepričanju nastala neka nova koalicija.

Obletnica sprejema Deklaracije o suverenosti RS
02. 07. 2000 16.12
Danes, 2. julija, mineva deset let odkar je slovenska skupščina leta 1990 sprejela Deklaracijo o suverenosti države Republike Slovenije, s katero je določila enoletni rok za sprejem nove ustave. Hkrati je naložila vladi, da do septembra ugotovi, kateri zvezni zakoni v Sloveniji ne bodo več veljavni. Obenem je tudi razpustila oziroma odpoklicala slovensko delegacijo v zveznem zboru skupščine SFRJ.

Na Fidžiju vlada zmeda
15. 06. 2000 14.13
Ustava Fidžija, ki jo je vojska razveljavila prejšnji mesec in ki zagotavlja enakopravnost etničnih skupnosti v državi, bo znova v veljavi, je sporočil tiskovni predstavnik vojske. Odločitev so sprejeli tik pred obiskom delegacije Britanske skupnosti narodov (COmmonwealth).

Madžarski poslanci niso izvolili predsednika
05. 06. 2000 21.09
Madžarski poslanci danes niso izvolili novega predsednika države. Ferenc Madl ni dobil potrebe dvotretjinske večine. Zanj je glasovalo 251 poslancev v 386-članskem madžarskem parlamentu. Proti jih je bilo 105, medtem ko je bilo sedem glasovnic neveljavnih. Poslanci bodo o novem predsedniku države znova odločali v torek, je sporočil predsednik parlamenta Janos Ader.

Kučan o politični situaciji v Sloveniji
26. 05. 2000 08.02
Torkov izid glasovanja za novo vlado je novo znamenje in dokaz, da so dober izhod za državo in državljane samo volitve, je na slavnostni akademiji ob 50. obletnici Eti Izlake med drugim poudaril predsednik republike Milan Kučan. Po njegovem mnenju bodo z volitvami državljani dobili možnost, da oni presodijo o tem, komu zaupajo, da bo z državo v prihodnje upravljal v njihovem interesu. Zdaj pa je vsa odgovornost na poslancih, je dodal.

Amato proti srečanju homoseksualcev
25. 05. 2000 22.22
Za julij načrtovano srečanje homoseksualcev z vsega sveta v Rimu je v italijanskem parlamentu povzročilo veliko razburjenje. Prireditvi World Gay Pride, na kateri naj bi se zbralo kakih milijon ljudi, nasprotuje predvsem premier Giuliano Amato, poročajo italijanski časniki. ''Takšna prireditev je v svetem letu neprimerna,'' je danes dejal Amato.

Jutri zasedajo zunanji ministri EU
21. 05. 2000 12.59
Pomoč Balkanu bo po predvidevanjih ena osrednjih tem jutrišnjega zasedanja zunanjih ministrov Evropske unije v Bruslju, sicer pa imajo na dnevnem redu vodje diplomacij tudi širše mednarodnopolitične teme, vključno z razmerami v Afriki. Ob robu zasedanja se bodo ministri sestali tudi na medvladni konferenci o prenovi skupnih ustanov.

Drnovšek znova kandidat za premiera?
17. 05. 2000 09.44
V. d. predsednika vlade Janez Drnovšek je v izjavi za Odmeve TV Slovenija komentiral sedanje notranjepolitične razmere v državi. Drnovšek si težko predstavlja, da bi lahko prišlo do predčasnih volitev. Ob tem je izrazil bojazen, da ''bomo vsi skupaj izgubili nekaj mesecev in da bodo volitve oktobra''. Po njegovem mnenju razmere niso koristne za državo, ''ker se nič pametnega ne dogaja''. V zvezi s teoretično možnostjo, da se znova pojavi kot kandidat za predsednika vlade, je odgovoril, da tega ''niti slučajno ni imel v načrtu'', vendar bi v skrajnem primeru verjetno razmislil o tem.

O slovenskem parlamentarizmu
09. 05. 2000 21.09
V državnem zboru so v poznih popoldanskih urah sklenili celodnevni kolokvij o razvoju slovenskega parlamentarizma, ki spada v okvir počastitev desete obletnice prvih demokratičnih volitev v Sloveniji in na katerem je nekaj prek 30 udeležencev opravilo strokovno razpravo o zgodovinskih okoliščinah prehoda v sistem parlamentarne demokracije in desetletnih izkušnjah na tem področju. V sklepnem delu kolokvija so se razpravljalci dotaknili tudi več aktualnih političnih tem in praktičnih problemov, s katerim se pri svojem delu srečuje zakonodajno telo.

Putin bo prisegel kot predsednik Rusije
07. 05. 2000 08.56
Vladimir Putin bo danes prisegel kot novi ruski predsednik. Na predsedniških volitvah 26. marca je zmagal že v prvem krogu, ko je zanj glasovalo 52,9 odstotka volivcev.

Kučan začel tretji krog posvetovanj
28. 04. 2000 21.35
Predsednik republike Milan Kučan je začel tretji krog posvetovanj s predsedniki parlamentarnih strank in vodji poslanskih skupin o nastalih razmerah v državi in o možnosti, ki mu jo daje ustava, da kot predsednik republike v času do volitev predlaga kandidata za predsednika vlade. Nocoj se je že srečal s predstavniki LDS. Kot je povedal vodja poslanske skupine LDS Tone Anderlič, so predsedniku Kučanu povedali, da se zavzemajo za čimprejšnje volitve in s tem za ''razbistritev razmer v državi''. V LDS namreč za dolgoročnejšo politično stabilnost v državi ne vidijo druge možnosti kot volitve.

Kučan še drevi s predstavniki LDS in ZLSD
28. 04. 2000 19.22
Predsednik republike Milan Kučan se bo v okviru vnovičnega kroga posvetovanj o nastalih razmerah in o možnosti, ki mu jo daje ustava, da kot predsednik republike v času do volitev predlaga kandidata za predsednika vlade, še drevi ločeno sestal s predstavniki dveh parlamentarnih strank, in sicer najprej LDS in nato še ZLSD. Predsednik Kučan bo jutri predvidoma nadaljeval posvetovanja s predstavniki preostalih parlamentarnih strank.

Haider zahteva posvet o evropskih sankcijah
27. 04. 2000 17.10
Koroški deželni glavar in predsednik avstrijskih svobodnjakov (FPOe) Jörg Haider je danes napovedal, da bodo pripravili javni posvet o sankcijah 14 držav članic Evropske unije zoper Avstrijo, in sicer še preden bo Francija prevzela predsedovanje uniji.

Vprašljiva zakonitost nezaupnice
08. 04. 2000 17.31
Poslanska skupina Liberalne demokracije Slovenije (LDS) je predsedniku državnega zbora Janezu Podobniku (SLS) poslala protest zaradi nekorektnega načina vodenja izredne seje ob odločanju o predlogu predsednika vlade za razrešitev desetih ministrov SLS. Po prepričanju te poslanske skupine je predsednik DZ kršil ustavo in zlorabil poslovnik DZ, ker glasovanje o razrešitvi ministrov ni potekalo tajno. S tem je predsednik DZ postavil pod vprašaj zakonitost nerazrešitve ministrov in neizglasovanje zaupnice vladi, opozarjajo v PS LDS.

Možni razpleti po izglasovani nezaupnici vladi
08. 04. 2000 14.25
Najkasneje čez mesec dni, tj. 8. maja, bomo vedeli, ali bomo dobili novo vlado ali pa gremo na predčasne volitve. Ker je bila danes vladi izglasovana nezaupnica, mora državni zbor v skladu z ustavo v 30 dneh izvoliti novega predsednika vlade ali dotedanjemu predsedniku pri ponovljenem glasovanju izglasovati zaupnico, sicer predsednik republike razpusti državni zbor in razpiše nove volitve.

Kršitve človekovih pravic v ZRJ
07. 04. 2000 20.33
Položaj na področju človekovih pravic v Jugoslaviji se je v zadnjem letu, od napadov zveze NATO, poslabšal ter še upada. Zakonske regulacije, ki so jih v tem času sprejeli, so očitno v nasprotju z mednarodnimi zakoni, ugotavlja direktor beograjskega centra za človekove pravice Vojin Dimitrijević.

SKGZ poslala sporočilo italijanskim politikom
20. 03. 2000 18.34
Slovenska kulturno-gospodarska zveza (SKGZ) je italijanskemu predsedniku Carlu Azegliu Ciampiju, predsedniku senata Nicoli Mancinu, predsedniku poslanske zbornice Lucianu Violanteju in predsedniku vlade Massimu D'Alemi poslala sporočilo, v katerem jih opozarja na zavlačevanje pri sprejemanju krovnega zaščitnega zakona za Slovence v Italiji.

Predsednik Kučan odgovarja Mihi Jazbinšku
29. 02. 2000 15.20
Predsednik republike Milan Kučan bo volitve razpisal v rokih, ki mu jih nalagata ustava in zakon, je v odgovoru Mihi Jazbinšku, predsedniku Zelenih, ki je zahteval preložitev razpisa volitev v državni zbor, zapisal predsednik Milan Kučan.

Predsedniške volitve v Rusiji
03. 01. 2000 19.25
Predsedniške volitve v Rusiji bi lahko bile pred 26. marcem, datumom, ki ga je napovedala osrednja volilna komisija, je danes po srečanju z vršilcem dolžnosti ruskega predsednika Vladimirijem Putinom dejal predsednik ruskega ustavnega sodišča Marat Bagla.

Lado Ambrožič se je pritožil
22. 12. 1999 17.29
Nekdanji odgovorni urednik informativnega in izobraževalnega programa TV Slovenija Lado Ambrožič se je pritožil zoper odločitev sveta RTV Slovenija, ki je na zadnji seji za novega odgovornega urednika informativnega programa TVS imenoval Uroša Lipuščka.

Venezuela razglasila novo ustavo
22. 12. 1999 10.04
Venezuelska ustavodajna skupščina je potrdila novo ustavo, za katero je minulo sredo glasovalo 71 odstotkov venezuelskih volivcev, so danes poročali tamkajšnji mediji.

Slovenski konzul v Celovcu o Avstriji in Koroški
18. 11. 1999 21.27
Slovenski generalni konzul v Celovcu Jože Jeraj je na današnji novinarski konferenci opozoril, da ima Avstrija pridržke glede slovenskega vključevanja v EU in da nobena druga članica unije Sloveniji ne postavlja podobnih zahtev.

Volilna komisija zavrnila ugovor
12. 11. 1999 14.13
Osemčlanska občinska volilna komisija, ki ji predseduje Mihael Svanjak, je zavrnila ugovor nosilca kandidatne liste za občinski svet Ljudska pobuda Roberta Hledeta in predstavnika kandidatov Bruna Kukanje.

Nišimura odstopil
20. 10. 1999 16.58
Namestnik japonskega obrambnega ministra Šingo Nišimura je moral danes odstopiti potem, ko je z nedavno izjavo, da bi se morala Japonska opremiti z jedrskim orožjem, naletel na ostre kritike v vladi.

Vojska v Pakistanu napovedala prehodno vlado
15. 10. 1999 18.39
Po razglasitvi izrednih razmer so danes vojaške oblasti v Pakistanu napovedale oblikovanje prehodne vlade.

Danes je mednarodni dan otrok
04. 10. 1999 16.25
Ob mednarodnem dnevu otroka, 4. oktobru, s katerim se začenja zadnji teden otroka v tem tisočletju, je predsednica Zveze prijateljev mladine Slovenije (ZPMS) Viktorija Potočnik v posebni poslanici opozorila, da kljub temu, da se vsi zavedamo pomembnosti otroštva, otroci kot družbena skupina ostajajo v procesu razvrščanja aktualnih družbenih tem in vprašanj zapostavljeni.

Nova Jugoslavija na internetu
22. 09. 1999 07.31
Ljudje, ki so v začetku 90. zaradi vojne na območju nekdanje Jugoslavije morali zapustiti svoje domove in se naseliti v tujini, so na internetu ustanovili spletno stran ''<A HREF=http://www.juga.com > Cyber Jugoslavija</A>''. Po besedah ustanoviteljev omenjene spletne strani je Cyber Jugoslavija nastala kot posledica vojne, zaradi katere so mnogi ljudje izgubili svojo domovino. Do sedaj prva država na internetu je bila ustanovljena 16. septembra letos ob 9. uri in 9 minut. Ob tej priložnosti so bodoči državljani Cyber Jugoslavije lahko prisostvovali virtualnemu ognjemetu. Cyber Jugoslavija ima trenutno 4100 državljanov, dnevno pa prejmejo kakih 650 prošenj za pridobitev državljanstva. Vsak na novo sprejeti državljan postane minister resorja, ki si ga sam izbere. Pogoj je le, da tak resor še ne obstaja. Država ne bo nikoli imela premiera, kralja ali predsednika, saj ustava določa, da so vsi državljani enakopravni. Sedanje vodstvo načrtuje vstop v ZN, ko bo država imela pet milijonov državljanov. Takrat naj bi tudi zaprosili za 20 kvadratnih metrov veliko območje. V začetku 90. let je območje nekdanje Jugoslavije zaradi vojne zapustilo kakih 300.000 Jugoslovanov.

Odbor za notranjo politiko že takoj po počitnicah delovno
10. 09. 1999 07.48
Odbor državnega zbora za notranjo politiko in pravosodje, ki se je včeraj prvič sestal po parlamentarnih počitnicah, je med drugim pred tretjo obravnavo v državnem zboru le z manjšimi redakcijskimi popravki potrdil besedilo predloga zakona o prevozu nevarnega blaga in besedilo predloga zakona o splošnem upravnem postopku.

Čečenija razglasila delno mobilizacijo
17. 08. 1999 08.19
Čečenske oblasti so včeraj razglasile delno mobilizacijo rezervistov in udeležencev čečenske vojne med letoma 1994 in 1996, potem ko je čečenski predsednik Aslan Mashadov v nedeljo v tej ruski republiki uvedel izredne razmere.