Ustava

Bobnarjeva: Policija se mora vzdržati nerazumnega omejevanja svoboščin
12. 12. 2022 16.28
Poročilo strokovnega nadzora nad ravnanjem Policije med protesti še vedno odmeva med organi pregona, saj je pokazalo sistemske, pa tudi druge nepravilnosti in pomanjkljivosti. Ministrstvo za notranje zadeve je zato na Brdu organiziralo posvet, ki se ga je udeležila tudi ministrica v odhajanju Tatjana Bobnar.

Podpredsednica Evropskega parlamenta Eva Kaili ostaja v priporu
11. 12. 2022 07.46
Kot smo poročali, so Bruselj pretresle aretacije zaradi korupcije. Tožilstvo v Bruslju je odločilo, da bodo v okviru preiskave nadalje pridržane in obtožene štiri osebe, med katerimi je tudi grška evroposlanka in ena od podpredsednic Evropskega parlamenta Eva Kaili. Dodali so, da je bila v soboto izvedena preiskava na domu še enega poslanca Evropskega parlamenta, Belgijca Marca Tarabelle.

Po Castillovi odstavitvi in aretaciji je zaprisegla nova perujska predsednica
08. 12. 2022 07.04
Po odstavitvi in aretaciji perujskega predsednika Pedra Castilla je kot prva ženska perujska predsednica zaprisegla Dina Boluarte. Člani kongresa so Castilla odstavili, ker je želel razpustiti parlament, policisti pa so ga v pridržanje odpeljali zaradi kršitve ustave.

Perujski predsednik razpustil parlament nekaj trenutkov pred njegovo odstavitvijo
07. 12. 2022 20.42
Perujski predsednik Pedro Castillo je nekaj ur pred glasovanjem o njegovi odstavitvi sporočil, da bo začasno razpustil parlament in vladal z odloki. Opozicija ga je obtožila, da je izvedel državni udar. Parlament je nato podprl njegovo odstavitev. Castillo je z družino medtem iz predsedniške palače odšel na sedež prefekture v Limi.

'Golob ima polno podporo poslanske skupine Svoboda'
07. 12. 2022 15.28
V javnost prihajajo prvi odzivi po sporočilu notranje ministrice Tatjane Bobnar, da bo po vrnitvi iz Bruslja podala odstopno izjavo. Vodja poslanske skupine Levica Matej Tašner Vatovec je poudaril, da v Levici dosedanje delo ministrice za notranje zadeve Tatjane Bobnar ocenjujejo kot pozitivno in strokovno. Obžalujejo, da se premier in ministrica nista uspela dogovoriti in najti skupne rešitve. Vodja poslanske skupine Svoboda Borut Sajovic je medtem dejal, da ima Golob v sporu z ministrico popolno podporo poslancev.

Spor med Golobom in Bobnarjevo: koalicija upa na čim hitrejšo razrešitev
06. 12. 2022 16.07
Koordinator Levice Luka Mesec je spregovoril o sporu med predsednikom vlade Robertom Golobom in notranjo ministrico Tatjano Bobnar. Poudaril je, da sam ni akter v tem sporu ter da tudi Levica vanj ni udeležena, zato se ne nameravajo vmešavati. Stališče poslanske skupine SD o ministrici se medtem od sredine novembra, ko so ji po razpravi o interpelaciji skupaj z obema koalicijskima partnericama podali zaupnico za nadaljevanje dela, ni spremenilo. Oglasila pa se je tudi podpredsednica največje vladne stranke Urška Klakočar Zupančič.

Trump na udaru kritik: pozval je k ukinitvi nekaterih delov ustave
05. 12. 2022 07.06
Nekdanji ameriški predsednik Donald Trump, ki še vedno vztraja pri trditvah, da so bile predsedniške volitve leta 2020 ukradene, je ponovno izpostavljen kritikam s strani predstavnikov demokratske in republikanske stranke, ker je pozval k ukinitvi nekaterih delov ameriške ustave.

Kdo je nova predsednica republike Nataša Pirc Musar?
13. 11. 2022 21.06
Nataša Pirc Musar, ki je drugem krogu predsedniških volitev premagala Anžeta Logarja, bo prva ženska na položaju predsednice Slovenije. Nekdanja novinarka in informacijska pooblaščenka na najvišjo politično funkcijo v državi stopa kot odvetnica brez političnih izkušenj, zavezana liberalnim vrednotam in varovanju človekovih pravic.

Američani bodo odločali o odpravi suženjstva
21. 10. 2022 10.45
Volivci v ameriških zveznih državah Alabama, Louisiana, Oregon, Tennessee in Vermont bodo ob novembrskih kongresnih volitvah na referendumih odločali tudi o odpravi suženjstva. Slednje je bilo v ZDA ukinjeno pred 150 leti s 13. amandmajem k ameriški ustavi, a kot neprostovoljno služenje ostaja dovoljeno v 20 zveznih državah, ko gre za delo v zaporu. Gospodarstva ameriških zveznih držav in razna podjetja namreč še danes drži pokonci delo zapornikov, ki jim za to ne plačujejo ali pa jim plačujejo le malo. Zapornike izkoriščajo za popravila cest, pobiranje pridelkov, proizvodnjo registrskih tablic ...

Sodniku službo, zaporniku prostost. O čem vse odloča predsednik republike?
05. 10. 2022 06.00
Poveljuje Slovenski vojski, predlaga ustavne sodnike, Varuha človekovih pravic, guvernerja Banke Slovenije, imenuje denimo šefa Komisije za preprečevanje korupcije. Zaporniku lahko vrne svobodo in v nekaterih primerih razpusti parlament. Kakšno moč ima predsednik republike in kakšne kadrovske rošade čakajo Pahorjevega naslednika? Kaj pa pristojnosti predsednikov v naši soseščini in ZDA?

Kandidati o 'versko slepi državi' in prepletanju religije s politiko
20. 10. 2022 08.21
Vera je od nekdaj krojila ustroj države. Vpliva tako na načela prebivalstva kot tudi na zakone. Po poganstvu je prišlo krščanstvo, danes pa v Sloveniji deluje več deset registriranih cerkva in drugih verskih skupnosti. Poudarek na beli krščanski Evropi se je sicer znova zbudil v času begunskega vala leta 2015, jabolko spora pa je pri nas že pred tem predstavljala tudi izgradnja prve džamije v Sloveniji. Religija in vera sta tako kljub načelom ločenosti države in verskih skupnosti, svobodnega delovanja le-teh in načelu enakopravnosti verskih skupnosti še kako vpeta v politično dogajanje v Sloveniji. Kakšen pogled pa ima na odnos med državo in religijo sedmerica predsedniških kandidatov?

Fajonova in Golob podprla Brgleza: 'Zna načrtovati potezo vnaprej'
19. 10. 2022 19.00
Predsednik Gibanja Svoboda Robert Golob ter predsednica SD Tanja Fajon sta na Trgu republike izrazila podporo njihovemu skupnemu predsedniškemu kandidatu Milanu Brglezu. Po besedah Fajonove je Brglez državnik z veliko začetnico, spoštuje ustavo, ljudi, svoja načela in vrednote ter jih postavlja pred interese političnih strank.

'Kot bivši predsednik bom pri komentiranju še veliko bolj zadržan'
16. 10. 2022 10.30
Borut Pahor po desetih letih zapušča predsedniško palačo. Kako se ozira na svojih deset let na predsedniškem položaju, ki se mu pravkar iztekajo? Ve, da bo njegova zapuščina tudi glasna kritika, da je v ključnih trenutkih molčal, a hkrati pove, da se bo kot bivši predsednik oglašal še manj. Obljubo, da je poskušal biti predsednik vseh, je držal, pravi. Prepričan je, da je pripomogel k spravi. Priznal nam je tudi, s katerim predsednikom vlade – pet jih je zamenjal – je sodeloval najmanj in s katerim največ.

V veljavi novela zakona o nalezljivih boleznih: konec neustavnosti
15. 10. 2022 07.26
Začela je veljati novela zakona o nalezljivih boleznih. Novela med drugim veliko strožje kot doslej omejuje vlado pri vseh tistih ukrepih, ki bi lahko posegali v osnovne pravice posameznika, ter uvaja institut parlamentarnega nadzora vladnih ukrepov. S tem po oceni predlagateljev odpravlja junija lani ugotovljeno neustavnost.

Je Sveto pismo nad Ustavo? 'To je zdaj zelo težko vprašanje'
13. 10. 2022 19.58
Tretji v nizu predsedniških kandidatov, ki jih v teh dneh gostijo v studiu Sveta na Kanalu A, je bil Janez Cigler Kralj. Zase pravi, da je edini desno-sredinski kandidat za predsednika. Zavzemal bi se za to, da se delu vrne spoštovanje in da nihče, ki dela, ne bi bil reven. Rad bi videl, da bi se gradnja drugega bloka Jedrske elektrarne Krško začela čim prej, članstvo Ukrajine v Natu bi podprl, ampak šele po razrešitvi vojne. Na katere poteze vlade, v kateri je bil minister, danes gleda drugače? Bi kot predsednik večkrat povzdignil glas? In ali je po njegovem mnenju Sveto pismo nad Ustavo?

Trnova pot družinskega zakonika: bi lahko Ustavno sodišče referendum odobrilo?
12. 10. 2022 13.13
Ustavno sodišče je julija sprejelo odločitev, ki tudi istospolnim partnerjem omogoča klasično poroko in dovoljuje posvojitev otrok. Ugotovili so namreč, da je bila prejšnja ureditev, ki je skupnosti LGBTQI+ to onemogočala, diskriminatorna, zaradi česar je moral zakonodajalec spremeniti zakon. V začetku oktobra je Državni zbor odločitev sodišča tudi uzakonil, vendar pa enakopravnost družbe s tem še ni zagotovljena. Gibanje za otroke in družine je namreč navkljub dejstvu, da na odločitev, ki odpravlja protiustavnost, ni mogoče razpisati referenduma, začelo zbirati podpise. Kaj to pomeni in ali državljane v bližnji prihodnosti vseeno čaka še ena odločitev?

Ustavno sodišče ponovno zavrglo pobude Terška in Pavlina
12. 10. 2022 12.47
Ustavno sodišče je zavrglo pobudo za začetek postopka za oceno ustavnosti odlokov o odrejanju in izvajanju ukrepov za preprečitev širjenja epidemije bolezni covid-19, ki sta jo vložila Andraž Teršek in Damijan Pavlin.

Mesec: Referendum o spremembah družinskega zakonika protiustaven
11. 10. 2022 16.09
Državni svet je s 17 glasovi za in 11 proti izglasoval odložilni veto na spremembe družinskega zakonika. Predlagala ga je skupina državnih svetnikov s prvopodpisanim Brankom Tomažičem, ki meni, da so spremembe, po katerih je zakonska zveza življenjska skupnost dveh oseb in ki istospolnim omogočajo posvojitev otrok, zaobšle voljo ljudstva, izraženo na dveh referendumih. Minister za delo Luka Mesec je medtem glede vložene pobude za zakonodajni referendum o spremembah družinskega zakonika in vloženem vetu državnega sveta poudaril, da spremembe v skladu z odločbo ustavnega sodišča samo odpravljajo diskriminacijo istospolnih parov.

'Boljši sem v mednarodni politiki kot Logar in Pirc Musarjeva'
11. 10. 2022 06.00
Milan Brglez, nekdanji predsednik parlamenta, zdaj evropski poslanec, je v predsedniško igro vstopil pozno. Tako pozno, da Socialni demokrati (kandidira sicer tudi s podporo Gibanja svoboda) kršijo zakon, ker so zamudili rok za odprtje volilnega transakcijskega računa. Pravi, da je sam pristopil k predsedniku vlade in da kljub kratki kampanji računa na drugi krog. Med njim in Natašo Pirc Musar se še kar iskri. Očita ji davčno optimizacijo na škodo državljanov. "Ko dobim udarec pod pasom, sem se v politiki naučil, da pač udarce moraš vračati." Koliko zasluži sam? Pred našim mikrofonom smo Milana Brgleza gostili v sklopu pogovorov s predsedniškimi kandidati.

Ste anticepilka? 'To je, kot bi me vprašali, ali sem vegetarijanka. Nisem.'
09. 10. 2022 07.00
Ginekologinja Sabina Senčar pravi, da je njen politični vzornik dr. Janez Drnovšek. Pred našim mikrofonom smo jo gostili v sklopu pogovorov s predsedniškimi kandidati. Ocenila je, da bi morali pristojnosti predsedniške funkcije razširiti, med političnimi krizami in interesi pa bi, je prepričana, krmarila dobro, saj bi vedno delovala s stališča "vsi smo enaki". Kot predsednica države bi se osredotočila na reševanje energetske krize in krize v slovenskem zdravstvu, ko gre za zunanjo politiko, pa je kritična do tega, kar danes predstavljata EU in Nato. Pa bi predlagala izstop? Pa tudi – ali meni, da bi se morala Ukrajina odpovedati Krimu in štirim regijam, ki jih je pred kratkim priključila Rusija?

Pirc Musarjeva, Logar in Brglez o referendumih, Ukrajini in boksanju v DZ
07. 10. 2022 22.57
Prvo soočenje treh kandidatov - Anže Logar, Nataša Pirc Musar in Milan Brglez. Kdo je iskren, kdo ni? Kdo bi koga podprl v drugem krogu, če mu ne uspe preboj v finale? Kakšna bo vloga prve dame ali prvega gospoda? Kako kažejo prve javnomnenjske ankete in kaj kandidati mislijo o tem?

Referendum? 'Ljudska volja ni pet kričačev pred parlamentom'
04. 10. 2022 21.37
Poslanci vladajoče koalicije so z 48 glasovi za in 29 proti izglasovali, da je zakonska zveza življenjska skupnost dveh oseb, kar pomeni, da tudi istospolni pari lahko posvojijo otroka. V Gibanju za otroke in družine, ki ga vodi Aleš Primc, pa so takoj po glasovanju napovedali, da začenjajo zbiranje podpisov za razpis referenduma. A to bo težko, ker je ustavno sodišče že odločilo, da je bila prejšnja ureditev, ki je zakonsko zvezo definirala kot življenjsko skupnost moža in žene, neustavna, saj je diskriminatorna do istospolnih parov.

'Knjiga vseh knjig, ki je še nad Ustavo' in izobešen plakat na balkonu DZ-ja
30. 09. 2022 17.54
V državnem zboru je potekala razprava o predlogu sprememb družinskega zakonika, ki tudi istospolnim parom omogoča sklenitev zakonske zveze in posvojitev otrok. Medtem ko koalicija predlog podpira, mu opozicija nasprotuje. Izjava poslanke Nove Slovenije, Ive Dimic, da je knjiga vseh knjig še nad Ustavo, je na družbenih omrežjih sprožila burne odzive. Sejo so nato celo prekinili, da so odstranili plakat upodobitve svete družine po krščanski religiji na balkonu državnega zbora.

Ali bi se kot predsednik države udeležili Parade ponosa? Če bi bil povabljen, bi se verjetno moral
25. 09. 2022 07.00
"Po nagovorih sopotnikov se dajem na razpolago kot kandidat za predsednika države," pravi Janez Cigler Kralj, nekdanji minister za delo v vladi Janeza Janše, v novem mandatu pa vodja poslanske skupine Nove Slovenije. Po dolgem razmišljanju Ljudmile Novak, ki je Novo Slovenijo v preteklosti odmikala iz sence SDS-a, je stranka zdaj v boj poslala kandidata, ki ga ni sram, da je sodeloval v prejšnji vladi. Predsednik stranke Matej Tonin je ob potrditvi kandidature tudi odkrito priznal, da ciljajo na tiste volivce, ki po odmikanju Anžeta Logarja proti levi oziroma sredini nimajo tradicionalnega desnosredinskega kandidata. Cigler Kralj je prvi sogovornik v nizu intervjujev, ki jih bomo pred volitvami pripravili ekipi 24ur in 24ur.com.

Sto let po pohodu na Rim prihaja Giorgia, zvezda italijanske skrajne desnice
24. 09. 2022 09.40
100 let po Mussolinijevem pohodu na Rim se na italijanskih nedeljskih parlamentarnih volitvah sodeč po javnomnenjskih raziskavah zmaga nasmiha desni koaliciji s stranko Bratje Italije na čelu, ki ima svoje korenine v neofašizmu. Naša zahodna soseda bo najverjetneje dobila tudi prvo predsednico vlade – zvezdo italijanske desnice Giorgio Meloni. Ta obljublja nižje davke, zatiranje nezakonitih migracij in vrnitev k tradicionalnim družinskim vrednotam. Če ji bo uspelo prevzeti vajeti države, jo čakajo številni izzivi, vključno z naraščajočimi stroški energije, zadušljivo goro dolgov, grozečo recesijo in vojno v Ukrajini, ob tem pa še vodenje vlade z vse prej kot poslušnima koalicijskima partnerjema.

Biden: Donald Trump je grožnja tej državi
02. 09. 2022 07.39
Predsednik Združenih držav Amerike Joe Biden je ostro napadel republikance, ki sprejemajo Trumpovo ideologijo 'Naredimo Ameriko spet veliko', in pozval svoje privržence, naj izberejo drugačno pot in branijo demokracijo. Podpornike MAGA (Make America great again) je Biden poenačil s fašisti, na kar so se republikanci ostro odzvali ter zahtevali opravičilo.

Razkošno švicarsko življenje odvetnice, ki je Putinu pomagala do 'večne oblasti'
31. 08. 2022 16.59
Medtem ko v Švici komajda kdo pozna Talijo Čabrijevo, gre za žensko, ki je zelo razvpita v Rusiji. Zahvaljujoč njej ima Putin toliko moči, kolikor hoče, ocenjuje švicarski Blick, ki je izbrskal, da ima Čabrijeva v Montreuxu luksuzno stanovanje in visok položaj na zasebni akademiji.

Predsedniški kandidati že začenjajo intenzivno predvolilno kampanjo
20. 08. 2022 19.20
Idrijski žlikrofi, pivo, golaž, štruklji – vse to so obiskovalci lahko pokušali na prazniku žlikrofov v Idriji. Prizorišče za sladokusce in kot kaže tudi za nagovarjanje volivk in volivcev, med obiskovalci praznika sta bila namreč tudi Anže Logar in Marta Kos. Agro, mednarodni kmetijsko-živilski sejem, pa je obiskala Nataša Pirc Musar. Predsedniška kampanja je, kot kaže, že v polnem teku, čeprav bodo šele v ponedeljek stekli roki za volilna opravila, kar pomeni, da bodo kandidati lahko začeli zbirati podpise, možno pa bo že tudi vlaganje kandidatur. Prav Anže Logar, Nataša Pirc Musar in Marta Kos so po javnomnenjskih raziskavah sicer najbolj priljubljeni kandidati. Zadnja raziskava, ki jo je agencija Ninamedia opravila za časnika Večer in Dnevnik kaže, da bi v prvem krogu največ vprašanih svoj glas namenilo Logarju, tik za njim je Pirc Musarjeva, na tretjem mestu pa ostaja Marta Kos.

Pritožbe zoper policijo: mladoletnika zbili na tla, žensko pa ponižali
05. 08. 2022 18.16
Ministrstvo za notranje zadeve je v letih 2020 in 2021 prejelo več pritožb zoper delo policije v času protestov, zaradi hujših očitkov posegov v človekove pravice in temeljne svoboščine so jih osem obravnavali pred senatom. Ministrstvo je ugotovilo, da so policisti v štirih primerih ravnali nestrokovno in nesorazmerno posegali v človekove pravice. Eden od pritožnikov je bil na primer mladoletnik, ki so ga zbili na tla in mu nadeli lisice, pri tem pa so ga nekajkrat udarili. Druga pritožnica je dejala, da so ji policisti povzročili telesne poškodbe in jo ob tem sramotno ponižali, tudi tretja je dejala, da so z njo grobo postopali.

Ugotovljenih več nepravilnosti pri delu Policije v času protestov
05. 08. 2022 15.20
Na ministrstvo za notranje zadeve, v Sektorju za pritožbe zoper policijo, je bilo v letih 2020 in 2021 vloženih več pritožb zoper delo Policije, ki so se nanašale na delo policistov v času protestov. "Ugotovljenih je bilo več nepravilnosti pri delu Policije, kjer so policisti s svojimi zakonsko predpisanimi pooblastili nestrokovno in nesorazmerno posegli v človekove pravice in temeljne svoboščine," so sporočili z omenjenega ministrstva.