Ustava

Predlogu zakona glede posojil v frankih se obeta podpora
01. 02. 2022 12.34
DZ je opravil drugo obravnavo predloga zakona za ureditev problematike posojil v švicarskih frankih, o katerem bo glasoval v sredo. Podporo predlogu so napovedali v poslanskih skupinah SDS, SNS, Levica in SD, odrekli so mu jo v SAB. V poslanskih skupinah NSi, DeSUS in LMŠ bodo glasovali različno.

Zaradi napada na kongres na razgovor povabili tudi Trumpovo hčer Ivanko
21. 01. 2022 08.25
Odbor, ki preiskuje napad privržencev bivšega predsednika ZDA Donalda Trumpa na zvezni kongres 6. januarja lani, je njegovo hčerko Ivanko Trump povabil, naj se februarja prostovoljno oglasi na razgovor. Ivanka Trump je bila do januarja lani na položaju svetovalke predsednika Trumpa.

Srbi se zavzemajo za vstop v EU, na referendumu podprli ustavne spremembe
17. 01. 2022 10.46
Volivci v Srbiji so na nedeljskem referendumu podprli ustavne spremembe na področju pravosodja, h katerim se je država zavezala v procesu približevanja EU. Po še nedokončnih podatkih je za spremembe glasovalo 61,8 odstotka volivcev, 37,1 odstotka pa jih je bilo proti.

Kosovska policija zasegla volilni material za srbski referendum o spremembah ustave
15. 01. 2022 15.31
Kosovska policija je v petek zvečer zasegla volilni material za referendum o spremembah srbske ustave, ki ga je srbska volilna komisija pred nedeljskim glasovanjem pripeljala na Kosovo. Pridržali so tudi koordinatorja volilne komisije in voznike, ki pa so jih danes izpustili, je sporočil direktor srbskega urada za Kosovo, Petar Petković.

21-letnik z vrvico zadušil 17-letnika
10. 01. 2022 12.11
Trst pretresa nov umor. Po odkritju ženskega trupla, ki so ga pred dnevi našli v parku blizu nekdanje psihiatrične bolnišnice, so v soboto zvečer našli še truplo 17-letnika. Umoril naj bi ga štiri leta starejši fant, motiv pa naj bi bilo ljubosumje.

Prva skupna fotografija vseh štirih otrok monaškega princa Alberta
04. 01. 2022 18.16
Najstarejša hči monaškega princa Alberta je na družbenem omrežju Instagram objavila nekaj fotografij iz preteklega leta, med njimi pa je tudi tista, na kateri je skupaj s svojima polbratoma in polsestro. To je prva javno objavljena fotografija, na kateri so vsi štirje Albertovi otroci skupaj.

Umrla odvetnica, ki je zaslužna za pravico do splava v ZDA
27. 12. 2021 12.00
V 76. letu starosti je v nedeljo umrla ameriška odvetnica Sarah Weddington, ki je leta 1973 v sodnem primeru Roe proti Wadeu uspešno zagovarjala pravico do splava, je sporočila ena od njenih nekdanjih študentk. Na to sodbo se v ZDA še danes sklicujejo pri sodnih odločitvah v povezavi s pravico do splava.

Zelena luč PKP 10 na odboru za finance, opozicijski poslanci sejo zapustili
23. 12. 2021 06.38
Odbor DZ za finance je ob obstrukciji poslancev dela opozicije potrdil predlog desetega protikoronskega zakona. Opozicijski poslanci so sejo zapustili, saj, kot pravijo, nasprotujejo "demontaži države". Predsedujoči odboru Robert Polnar je namreč priznal, da tri četrtine dopolnil k PKP10 ni v skladu s poslovnikom, a je hkrati dodal, da jih ne bo zavrnil. Predstavniki opozicijskih poslanskih skupin SAB, LMŠ, SD in Levica so na novinarski konferenci povedali, da "vladajoča koalcija ruši temelje vladavine prava in države s protiustavnim delovanjem".

Slovenska ustava je stara natanko 30 let
23. 12. 2021 09.39
Mineva natanko 30 let od sprejema Ustave samostojne Slovenije. Temeljni in najvišji splošni pravni akt je tedanja skupščina sprejela 23. decembra 1991 in je pomenil osamosvojitev Slovenije od Jugoslavije tudi v pravnem smislu. Obletnico sprejema Ustave so na ustavnem sodišču sicer obeležili že pred enim tednom s slavnostno sejo.

Pahor ob 30. obletnici sprejetja ustave: Ustava je bila plod poglobljenega dialoga
22. 12. 2021 16.15
Predsednik republike Borut Pahor je z današnjo slovesnostjo v predsedniški palači obeležil 30. obletnico sprejetja ustave. Slavnostna govornika sta bila sekretar nekdanje komisije skupščine za ustavna vprašanja Miro Cerar in Pahor, ki je ob tem poudaril, da je bila ustava plod poglobljenega dialoga in sodelovanja političnih sil.

Ob dnevu ustavnosti: 'Ustava je sredstvo, ki ga moramo ustrezno razumeti'
16. 12. 2021 17.52
Ustavno sodišče je s slavnostno sejo počastila dan ustavnosti, ki ga obeležujemo 23. decembra kot spomin na sprejetje slovenske Ustave. Zbrane je uvodoma nagovoril predsednik Ustavnega sodišča Matej Accetto, ki je poudaril, da Ustava že pred 30 leti ni bila zgolj cilj, ampak tudi sredstvo, ki ga moramo ustrezno razumeti in uporabljati.

Javna tribuna: v kakšni državi želimo živeti?
16. 12. 2021 16.49
Slika stanja, v kakršnem je Slovenija, je žalostna – opustošenje državnih inštitucij, plenjenje vsega, kar se da, ni morale, ni zakonov, ni Ustave … Slovenija je bila do nedavnega zgled drugim državam, danes ni več zgled nikomur. A še je čas in upanje, da vrnemo stvari v normalo, so bili prepričani sogovorniki Golobove javne tribune. Priložnost za to bo na volitvah 24. aprila prihodnje leto – k udeležbi so pozvali vsi. Iz tihe večine moramo postati glasna in prepoznavna večina.

Opozorilo Dodiku: EU lahko v 24 urah v BiH pošlje več tisoč vojakov
13. 12. 2021 09.38
Najvišji predstavniki OVSE so opozorili oblasti Republike Srbske, da njihove poteze nevarno ogrožajo mir v BiH in regiji, Zeleni v Evropskem parlamentu pa so dejali, da je Unija pripravljena tudi vojaško reagirati in v BiH nemudoma poslati 6000 vojakov.

Vučić popustil protestnikom: Šel sem naproti ljudem, ne politikom
09. 12. 2021 15.55
Srbski predsednik Aleksandar Vučić je popustil okoljevarstvenikom, ki nasprotujejo gradnji rudnika in tovarne litija, kar je sprožilo množične proteste po državi. V parlament je znova poslal dva sporna zakona, ki sta bila sprejeta konec novembra – Zakon o razlastitvi in Zakon o referendumu in ljudski iniciativi. "Nimam težav s tem, da bodo rekli, Vučić se je ustrašil. Dejstvo je, da blokada avtocest povzroča veliko škodo naši državi, vse ostalo ni problem, demonstrirajte in protestirajte, kjer koli želite," jim je dejal.

PC za državno upravo je bil v neskladju z ustavo
06. 12. 2021 13.23
Ustavno sodišče je presodilo, da je bil vladni odlok, ki je za zaposlene v državni upravi uvajal pogoj preboleli ali cepljeni (PC), v neskladju z ustavo, saj ni bil sprejet v skladu z zakonskimi zahtevami. Ustavno sodišče je izvajanje odloka sicer zadržalo že konec septembra.

Moški z bagrom med protestnike, Vučić pa: To je njegova ustavna pravica
29. 11. 2021 13.05
Srbski predsednik Vučić je komentiral ravnanje moškega, ki je na sobotnem protestu v Šabcu z bagerjem zapeljal proti ljudem, ki so blokirali cesto. Vučić meni, da moški ni naredil nič narobe in da je bila vožnja z bagrom njegova ustavna pravica.

Sodišče: protestno branje ustave prekršek neznatnega pomena
22. 11. 2021 20.56
Postopek zoper Andreja Rozmana, ki je na Trgu Republike protestiral tako, da je na glas bral ustavo, je ustavljen. Sodišče je namreč ugodilo njegovi zahtevi za sodno varstvo.

Po zapletu z okužbami v Levici Dikaučič uspešno prestal interpelacijo
22. 11. 2021 07.57
Poslanci in poslanke so razpravljali o interpelaciji ministra za pravosodje Marjana Dikaučiča. Vložile so jo opozicijske LMŠ, SD, Levica in SAB ter nepovezani poslanci. Zaradi okužb z novim koronavirusom pri dveh poslancih Levice so v stranki predlagali preložitev glasovanja, a do dogovora ni prišlo. Na glasovanju je Dikaučič nato pričakovano prestal interpelacijo.

'Diplomatsko-desničarska ofenziva Dodika': V Ljubljani z Janšo o stanju v BiH
07. 11. 2021 21.50
Srbski predstavnik bosanskohercegovskega predsedstva Miloard Dodik se je po srečanju z Viktorjem Orbanom v Banjaluki, v Ljubljani sestal s slovenskim premierjem Janezom Janšo. Kot poročajo mediji iz BiH, na delovni večerji potekajo pogovori o aktualnih razmerah v v Bosni in Hercegovini. Sestanek pa sarajevski mediji označujejo za "diplomatsko-desničarsko" ofenzivo. V BiH se namreč v zadnjih dneh znova zaostrujejo politične razmere, potem ko je Dodik napovedal umik srbskih enot iz enotne vojske in ustanovitev vojske Republike Srbske. Visoki predstavnik mednarodne skupnosti za BiH pa je celo posvaril pred razpadom države.

Iz vrst SAZU: Vladno vodenje države prehaja v totalitarno obliko oblasti
03. 11. 2021 10.05
Člani komisije za človekove pravice Slovenske akademije znanosti in umetnosti (SAZU) so v odprtem pismu poslancem zapisali, da "vladno vodenje države in obvladovanje civilne družbe že prehaja v totalitarno obliko oblasti". Sedem podpisnikov je poslance ob tem pozvalo, naj se uprejo rušenju z ustavo določene ureditve. V pismu ugotavljajo, da se po njihovi izjavi novembra 2020, ko so opozorili na arbitrarno sprejemanje ukrepov in avtokratska ter represivna ravnanja, avtokratski način vladanja ni zmanjšal, temveč povečal.

V ZDA izbirajo nove guvernerje in župane
02. 11. 2021 07.06
Več milijonov Američanov bo danes izbiralo lokalne predstavnike oblasti. V ospredju zanimanja je tekma za guvernerja Virginije, saj ankete napovedujejo tesen dvoboj med demokratom Terryjem McAuliffom in republikancem Glennom Youngkinom. Volivci bodo župane med drugim izbirali v New Yorku, Atlanti, Bostonu, Clevelandu in Minneapolisu. Po vseh ZDA bo potekalo tudi več strankarskih volitev za izbiro kandidatov za kongresne volitve sredi predsedniškega mandata novembra prihodnje leto.

Sindikat policistov o novi zakonodaji: Zloraba Policije do neslutenih razsežnosti
29. 10. 2021 07.00
Novi policijski zakonodaji, ki razburja stroko in zaposlene, se obeta ustavna presoja. Posamezne določbe nove zakonodaje o organiziranosti in delu v Policiji po mnenju policijskih sindikatov predstavljajo grob poseg v pravice iz delovnega razmerja in uvajajo rešitve, ki bodo dopuščale zlorabe Policije do neslutenih razsežnosti, zato napovedujejo, da bodo na Ustavno sodišče vložili zahtevo za oceno ustavnosti in zakonitosti. Do sprememb zakonodaje je kritičen tudi ustavni pravnik Andraž Teršek: "Lahko rečemo le nov dan, nova zavržna ideja sprevržene oblasti. Tovrstno početje v Sloveniji nima več dna." Opozarja tudi, da grozljiva škoda utegne biti dolgoročno nepopravljiva.

'Janševa izjava je nedopustno omalovažujoča do sodnikov velenjskega sodišča'
28. 10. 2021 09.44
Slovensko sodniško društvo se je odzvalo na izjavo predsednika vlade, ki je po razsodbi prvostopenjskega sodišča v primeru tožbe SD dejal, da je sodišče v Velenju "napakirano s klientelistično paleto članov ali simpatizerjev SD ter sodbe izreka brez obravnav in možnosti obrambe". "Navedena izjava je nedopustno omalovažujoča do sodnikov omenjenega sodišča oz. do sodišča kot temeljne institucije pravne države," je jasno sodniško društvo. Vrhovno sodišče pa je pozvalo k dostojni komunikaciji med vejami oblasti. Te so določene z ustavo, da delujejo v korist državljanov, so opozorili.

Vrh EU pred težavno razpravo o Poljski in primarnosti evropskega prava
21. 10. 2021 17.46
Voditelje članic EU čaka danes v Bruslju težavna razprava o tem, kako se odzvati na nedavno sodbo poljskega ustavnega sodišča, ki spodkopava načelo primarnosti evropskega prava. Nemška kanclerka Angela Merkel je pozvala h kompromisu. Nizozemski premier Mark Rutte pa vztraja, da se je treba odzvati odločno, tudi z odtegnitvijo denarja za Poljsko.

Von der Leynova v primeru Poljske napoveduje ukrepanje
19. 10. 2021 09.59
Več članic EU je v Luksemburgu Evropsko komisijo pozvalo k ukrepanju v primeru sodbe poljskega ustavnega sodišča, ki je postavilo pod vprašaj temeljno načelo primarnosti prava EU. Evropski komisar za pravosodje Didier Reynders je zatrdil, da komisija bo ukrepala. Tudi Von der Leynova je napovedala enako. "Ne bomo dovolili, da se naše vrednote postavijo na kocko," je zatrdila.

Ženske v stiski zaradi spornega zakona o splavu pomoč iščejo zunaj teksaških meja
15. 10. 2021 06.00
Sporni teksaški zakon, ki prepoveduje splav po šestem tednu nosečnosti, lahko ostane v veljavi, je znova odločilo zvezno prizivno sodišče. Medtem pa je ameriško pravosodno ministrstvo sporočilo, da bo zaprosilo Vrhovno sodišče, da blokira zakon, dokler ne bodo zaključene vse sodne obravnave.

Nizozemska princesa Amalija se bo lahko poročila z žensko in obdržala prestol
13. 10. 2021 07.56
Člani nizozemske monarhije se lahko poročijo z osebo istega spola in s tem ne izgubijo pravice do prestola, je pojasnil premier Mark Rutte. Temo istospolnih porok članov monarhije je odprla nedavno izdana knjiga Petra Rehwinkela "Amalia, dolžnost kliče", v kateri navaja, kaj se bo za nizozemsko princeso Amalijo spremenilo, ko bo dopolnila 18 let. V knjigi avtor navaja, da nizozemska vlada ne dovoljuje istospolnih porok članov monarhije oziroma bi z istospolno poroko izgubili možnost prestola.

Poljsko zunanje ministrstvo zatrjuje, da bo država še naprej spoštovala pravo EU
09. 10. 2021 19.24
Poljska bo tudi v prihodnje spoštovala pravo Evropske unije, je zatrdilo poljsko zunanje ministrstvo. Izjava ministrstva prihaja dva dni po tem, ko je poljsko ustavno sodišče postavilo pod vprašaj primarnost prava EU pred nacionalnim pravom in s tem povzročilo val razburjenja v Uniji. Zaskrbljenost je takrat izrazila tudi predsednica Evropske komisije.

Odločitev Poljske močno odmeva. Von der Leynova 'globoko zaskrbljena'
08. 10. 2021 09.56
V Bruslju še vedno močno odmeva odločitev poljskega ustavnega sodišča, ki je s četrtkovo razsodbo postavilo pod vprašaj primarnost prava EU nad nacionalnim pravom. Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je izrazila globoko zaskrbljenost in zagotovila, da bo komisija uporabila vsa pooblastila, da zagotovi primarnost prava EU. Poljski premier pa je zatrdil, da "mesto Poljske je in bo v družini evropskih držav".

Sporni zakon, ki ženskam v Teksasu prepoveduje splav, začasno blokiran
07. 10. 2021 06.40
Teksaški sodnik Robert Pitman je začasno blokiral sporni zakon, ki ženskam v tej ameriški zvezni državi prepoveduje splav. Ob tem so se oglasili iz Bele hiše, kjer so sodnikovo odločitev označili kot pomemben korak k ponovni vzpostavitvi ustavnih pravic žensk v Teksasu. Sodnik je ugodil zahtevi predsednika Joeja Bidna oziroma njegove administracije, da prepreči uveljavljanje zakona, medtem ko se izpodbija njegova zakonitost. Sporni zakon so sicer predlagali in potrdili republikanski zakonodajalci v Teksasu.