VS

Zgodovinski obisk VS v Washingtonu

31. 03. 2000 09.29

Člani Varnostnega sveta ZN so bili v četrtek na zgodovinskem obisku glavnega mesta ZDA, kamor jih je skupaj z demokratom Josephom Bidenom povabil eden najostrejših kritikov svetovne organizacije v ameriškem senatu, republikanec Jesse Helms iz Severne Karoline, sicer predsednik senatnega odbora za mednarodne odnose. Obisk članov VS je bil izpeljan kot vrnitev usluge Jesseju Helmsu, ki je VS obiskal 20. januarja, ko je med drugim zagrozil, da bodo ZDA izstopile iz ZN, če organizacija ne bo dovolj občutljiva glede ameriške suverenosti.

ZN o politični prihodnosti Kosova

08. 03. 2000 11.33

Generalni sekretar ZN Kofi Annan je VS pozval, naj čimprej določi, kakšna naj bi bila politična prihodnost Kosova. Annan je dejal, da so se mirovna prizadevanja znašla v praznem prostoru, ker politična prihodnost ni razjasnjena.

Kouchner izrazil razočaranje

07. 03. 2000 09.25

Vodja misije ZN na Kosovu (UNMIK) Bernard Kouchner je skupaj s poveljnikom KFOR-ja nemškim generalom Klausom Reinhardtom člane Varnostnega sveta seznanil s pomanjkanjem, s katerim se ubada mednarodna skupnost na Kosovu. Kouchner je izrazil razočaranje nad počasnim financiranjem misije, pomanjkanjem mednarodnih policistov, sodnikov, tožilcev in zaporniških strokovnjakov, člane VS pa pozval, da obiščejo Kosovo in se na lastne oči prepričajo kakšen je položaj na terenu.

Annan poročal o stanju na Vzhodnem Timorju

01. 03. 2000 10.28

Generalni sekretar ZN Kofi Annan je po vrnitvi z obiska na Vzhodnem Timorju Varnostnemu svetu priporočil naj ne postavlja umetnih rokov za trajanje prehodne uprave ZN na vzhodnem delu otoka Timor. Po zdaj veljavni resoluciji VS naj bi mandat sil UNTAET trajal do januarja leta 2001, Annan pa predvideva, da bo za uspešno dokončanje dela morda potrebno več časa.

VS podaljšal misijo OZN v Zahodni Sahari

01. 03. 2000 09.45

Varnostni svet OZN je za tri mesece podaljšal mandat Misiji Združenih narodov za referendum v Zahodni Sahari (MINURSO). Misija je bila ustanovljena leta 1991 z namenom nudenja pomoči prebivalstvu ozemlja, večinoma puščavskim nomadom, da se na referendumu odloči o samostojnosti ali priključitvi Maroku. Združeni narodi se od ustanovitve MINURSO naprej ubadajo s težavnim preštevanjem prebivalstva in ugotavljanjem upravičenosti sodelovanja na referendumu.

Bildt o položaju v Črni gori

29. 02. 2000 09.15

Posebni odposlanec generalnega sekretarja ZN za Balkan Carl Bildt je VS na odprti seji poročal, da so na Balkanu ''sile delitve še vedno močnejše od sil povezovanja'', ter opozoril, da bi umik mednarodne skupnosti s tega območja povzročil nove vojne.

Protesti ZRJ proti VS

22. 02. 2000 13.59

Jugoslovanska vlada je na Varnostni svet ZN danes naslovila pismo, v katerem je zapisala, da je nedavnim nemirom v Kosovski Mitrovici botrovalo arogantno in brutalno ravnanje pripadnikov mirovnih enot KFOR s srbskimi prebivalci mesta. Vlada ZRJ je od VS ZN tudi zahtevala takojšnje ukrepanje za normalizacijo razmer v mestu.

Annan imenoval Blixa za vodjo UNMOVIC

28. 01. 2000 08.47

Generalni sekretar OZN Kofi Annan je v četrtek iz Moskve imenoval Šveda Hansa Blixa na položaj izvršnega direktorja Komisije ZN za opazovanje, verifikacijo in inšpekcije v Iraku (UNMOVIC), potem ko je od Varnostnega sveta dobil trdna zagotovila, da je kandidat sprejemljiv za vse članice. Njegovo imenovanje na položaj vodje komisije za iskanje in uničevanje iraškega biološkega in kemičnega orožja ni izzvalo odobravanja v Iraku.

Imenovan vodja agencije za razoroževanje

26. 01. 2000 21.55

Petnajst članic Varnostnega sveta ZN je danes doseglo dogovor glede kandidature švedskega diplomata Hansa Blixa kot voditelja nove komisije za razorožitev v Iraku, je sporočil predsednik VS Richard Holbrooke.

Albrightova odprla sejo VS o DR Kongo

25. 01. 2000 09.27

Ameriška državna sekretarka Madeleine Albright je včeraj odprla posebno sejo VS ZN o položaju v Demokratični Republiki Kongo. Poleg Albrightove in generalnega sekretarja Kofija Annana se je seje udeležilo še sedem voditeljev afriških držav in 10 ministrov.

Mandela na odprti seji VS

20. 01. 2000 10.18

Nekdanji južnoafriški predsednik Nelson Mandela se je včeraj udeležil odprte seje Varnostnega sveta ZN o Burundiju, kjer že šest let divja državljanska vojna, med katero je umrlo več kot 200.000 ljudi, 1,3 milijona pa jih je bilo prisiljeno zapustiti domove.

Brez odločitve o vodji UNMOVIC

19. 01. 2000 11.02

Varnostni svet ZN je v torek zvečer končal posvetovanja o imenovanju švedskega veleposlanika v ZDA na položaj izvršnega direktorja Komisije ZN za opazovanje, verifikacijo in inšpekcije v Iraku (UNMOVIC), vendar ni dosegel soglasja. Predsedujoči VS, ameriški veleposlanik Richard Holbrooke, je po posvetovanjih dejal, da bodo sledila nadaljnja posvetovanja, kot kaže pa bodo generalnemu sekretarju ZN Kofiju Annanu prihranili iskanje novega kandidata.

Podaljšan mandat misije ZN na Prevlaki

14. 01. 2000 08.10

Varnostni svet Združenih narodov je včeraj za šest mesecev, do 15. julija, podaljšal mandat misije ZN na Prevlaki (UNMOP).

Holbrooke kritiziral bosansko predsedstvo

13. 01. 2000 10.33

Ameriški veleposlanik pri OZN Richard Holbrooke, ki januarja predseduje Varnostnemu svetu (VS), je v sredo izrazil razočaranje in nezadovoljstvo nad počasnim izvajanjem Newyorške deklaracije, ki so jo trije člani bosanskohercegovskega predsedstva sprejeli 15. novembra v New Yorku, pred sejo VS, ki ji je predsedoval slovenski zunanji minister Boris Frlec.

Obisk norveških parlamentarcev

11. 01. 2000 18.13

Delegacija odbora norveškega parlamenta za mednarodne odnose pod vodstvom njegovega predsednika Haakona Blankenborga in vrsta slovenskih sogovornikov so med dvodnevnim obiskom v Ljubljani izmenjali poglede na dvostransko sodelovanje, poleg približevanja Evropski uniji pa je bilo med osrednjimi temami tudi regionalno sodelovanje ter sodelovanje obeh držav znotraj OVSE, ki mu trenutno predseduje Norveška. Slovenija kot država, ki ji je pred kratkim pretekel mandat nestalne članice Varnostnega sveta ZN, v celoti podpira norveška prizadevanja, da čez dve leti postane nestalna članica VS ZN, je po obisku povedal gostitelj in predsednik OMO Jelko Kacin.

Holbrooke bo v VS pripeljal tudi Ala Gora

06. 01. 2000 10.26

Ameriški veleposlanik v OZN Richard Holbrooke, ki v mesecu januarju predseduje Varnostnemu svetu, je obljubo, da bo skušal izboljšati odnose med svetovno organizacijo in državo gostiteljico ZDA, vzel zelo resno. Medtem ko je 15. novembra lani ob zgodovinskem poročanju treh članov bosanskohercegovskega predsedstva o izpolnjevanju daytonskega mirovnega sporazuma na sejo, ki jo je vodil slovenski zunanji minister Boris Frlec, pripeljal večjo skupino članov predstavniškega doma kongresa, bo v ponedeljek, 15. januarja, v VS pripeljal še podpredsednika ZDA Ala Gora. Slednji bo vodil odprto sejo VS o vplivu epidemije aidsa na mir in varnost v Afriki.

Nove nestalne članice Varnostnega sveta

01. 01. 2000 13.59

Bangladeš, Jamajka, Mali, Tunizija in Ukrajina so danes začele svoj dveletni mandat v prestižnem 15-članskem Varnostnem svetu Združenih narodov. Omenjene države so bile izvoljene v Generalni skupščini 188 narodov, kjer so nasledile Bahrein, Brazil, Gabon, Gambijo in Slovenijo.

Slovenija končala mandat nestalne članice VS

01. 01. 2000 12.06

Z začetkom leta 2000 se je iztekel dvoletni mandat Slovenije kot nestalne članice najpomebnejšega organa OZN Varnostnega sveta, ki ga je nastopila s 1. januarjem 1998. Slovenija je bila kot predstavnica vzhodnoevropske regionalne skupine izvoljena 14. oktobra 1997, ko je za njo glasovalo 140 držav od tedanjih 185 članic OZN, pri čemer je že v prvem krogu porazila protikandidatko Makedonijo. Namesto Slovenije bo do konca leta 2001 v Varnostnem svetu sedela Ukrajina, ki je jeseni šele po treh krogih glasovanja premagala protikandidatko Slovaško.

Sergejev na obisku v Jugoslaviji

24. 12. 1999 08.49

Jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević in ruski obrambni minister Igor Sergejev sta na včerajšnjem pogovoru v Beogradu označila misijo Združenih narodov na Kosovu kot neuspešno ter pozvala Varnostni svet ZN k takojšnjemu ukrepanju. V skupni izjavi je zapisano, da ima VS ZN nalogo, da čimprej ukrepa proti tistim, ki so odgovorni za neuspeh izvrševanja nalog ter da zagotovi strogo spoštovanje 1244 resolucij ter vojaških sporazumov. Dodaja še, da so bili mednarodni dokumenti, ki zadevajo Kosovo, množično in sistematično kršeni.

VS ZN za vrnitev inšpektorjev v Irak

18. 12. 1999 11.54

Varnostni svet ZN je po letu zastoja izglasoval resolucijo o vrnitvi inšpektorjev ZN v Irak. Če bo Irak sodeloval, so mu obljubili prekinitev sankcij. Resolucija določa tudi novo politiko ZN do nadzora nad iraškim orožjem.

VS o svoji vlogi pri preprečevanju konfliktov

29. 11. 1999 10.12

Varnostni svet ZN bo danes popoldne razpravljal o vlogi Varnostnega sveta pri preprečevanju oboroženih spopadov in najverjetneje sprejel predlog resolucije, ki jo je pripravila Slovenija. V osnutku resolucije je poudarjena primarna vloga VS pri vzdrževanju mednarodnega miru in varnosti ter potreba po vzpostavljanju kulture preprečevanja oboroženih spopadov, pri čemer morajo sodelovati vsi organi ZN. V osnutku tudi piše, da morajo vsi udeleženci spora najprej poskrbeti za mirno rešitev skladno z ustanovno listino ZN.

Odločitev o vstopu pripadnikov JV v sestav ZN realna

26. 11. 1999 16.20

Po mnenju poveljnika tretje armade jugoslovanske vojske, generalpolkovnika Nebojše Pavkovića, je sprejem odločitve Varnostnega sveta ZN o vstopu pripadnikov jugoslovanske vojske (VJ) in ministrstva za notranje zadeve (MUP) v sestav mirovnih sil ZN na Kosovu realen.

Irak ustavil izvoz surove nafte za dva tedna

24. 11. 1999 20.59

Irak je izvoz surove nafte ustavil za dva tedna, ukrep pa je začel veljati že pred dvema dnevoma, je danes sporočil iraški minister za nafto Amer Mohamed Rašid.

O poteku mirovne operacije na Kosovu

24. 11. 1999 11.28

Podsekretar ZN za mirovne operacije Bernard Miyet je člane Varnostnega sveta ZN včeraj seznanil s potekom mirovne operacije na Kosovu, pri čemer je izpostavil kar nekaj perečih problemov, ki onemogočajo ureditev razmer, tako kot si je to zamislila mednarodna skupnost. Težave nastajajo tudi v odnosih z Makedonijo, ki z nepotrebnim zavlačevanjem postopkov ob prehodu kosovsko-makedonske meje ovira normalno delo misije UNMIK in drugih agencij ZN, zato je Miyet pozval članice VS, naj po svojih močeh skušajo vplivati na makedonske oblasti. Veliko težav na Kosovu povzročata tudi organiziran kriminal in trgovanje s prepovedanimi snovmi, obstaja pa tudi sum, da v pokrajini poteka tudi trgovina s človeškimi organi. Mednarodna skupnost na Kosovu se sooča s pomanjkanjem sredstev, zato je dobrodošla obljuba donatorske konference EU, na kateri so obljubili za milijardo evrov pomoči. Do sprave med narodi naj bi bilo še daleč, saj se srbsko prebivalstvo Kosova zapira v svoje enklave, za problem razdeljene Mitrovice pa še ni rešitve.

Stalne članice morda blizu dogovora o Iraku

17. 11. 1999 10.18

Stalne članice Varnostnega sveta OZN, ki se že mesece dogovarjajo o načinu zagotavljanja nadaljnjega nadzora nad iraškimi programi orožij za množično uničevanje in drugimi problemi, povezanimi z Irakom, so po napovedih diplomatov blizu tega, da se dogovorijo o predlogu nove resolucije. Varnostni svet ima v četrtek napovedano sejo o programu nafta za hrano, ni pa izključeno, da ne bi dali na mizo tudi predloga resolucije, s katero bi Iraku začasno ukini sankcije, če bi privolil v obnovo mednarodnega inšpekcijskega režima.

Varnostni svet ZN danes o BiH

15. 11. 1999 12.58

Kot je pred dnevi potrdil slovenski veleposlanik v ZN Danilo Tuerk, bo Varnostni svet, ki mu v novembru predseduje Slovenija, danes na odprti seji govoril o BiH. Na zasedanju, ki ga bo vodil slovenski zunanji minister Boris Frlec, bodo trije člani predsedstva BiH predstavili svojo vizijo uresničevanja mirovnega procesa v državi.

Tuerk zadovoljen z opravljenim delom

12. 11. 1999 11.06

Slovenski veleposlanik v OZN Danilo Tuerk je dejal, da se je Varnostni svet pod slovenskim predsedstvom v prvem in drugem tednu novembra ukvarjal z afriškimi krizami in izkazal odprtost glede vprašanj Balkana. Tuerk pričakuje, da bo VS morda v petek dokončal štiri formalne seje, na katerih naj bi bile sprejete vsaj predsedniške izjave o Tadžikistanu, Gruziji, Somaliji in Burundiju. Glede Somalije je potrdil, da Slovenija pripravlja predlog predsedniške izjave, ki bi lahko bila sprejeta že v petek, odvisno od usklajevanja besedila med članicami VS. Slovenski veleposlanik je tudi potrdil, da bo v ponedeljek, 15. novembra, potekala odprta seja VS, na kateri bodo trije člani predsedstva Bosne in Hercegovine predstavili svojo vizijo uresničevanja mirovnega procesa v državi. Seji bo predsedoval slovenski zunanji minister Boris Frlec, pomembna pa je zato, ker bo to prvo tako poročanje kolektivnega predsedstva VS po podpisu daytonskega mirovnega sporazuma leta 1995.

Carla Del Ponte zaprosila za večjo pomoč VS

11. 11. 1999 11.18

Nova tožilka Mednarodnih sodišč za zločine na območju nekdanje Jugoslavije in Ruande (ICTY,ICTR) švicarka Carla Del Ponte je v sredo Varnostnemu svetu OZN prvič poročala o svojem delu, pri čemer je največ pozornosti posvetila območju nekdanje Jugoslavije, ker se z Ruando po lastnih besedah še ni dovolj seznanila. Del Pontejeva je VS zaprosila za večjo podporo mednarodnemu sodišču predvsem glede vpliva na posamezne države, ki ne izpolnjujejo v polni meri obveznosti, izhajajočih iz resolucij VS sprejetih v skladu s 7. poglavjem Ustanovne listine. Poleg Kosova, Bosne in Hercegovine je omenila tudi probleme s Hrvaško in izrazila upanje, da VS ne bo potrebno uradno zaprositi za ukrepanje zaradi zavračanja sodelovanja pri delu sodišča.

Tuerk predstavil delo VS

06. 11. 1999 12.03

Slovenski veleposlanik v OZN Danilo Tuerk je dopisnikom s sedeža OZN v New Yorku predstavil pričakovanja glede dela Varnostnega sveta (VS) v mesecu novembru, ko najpomembnejšemu organu svetovne organizacije predseduje Slovenija. Tuerk je napovedal tudi nekatere spremembe v načinu dela VS, pri čemer je izpostavil večjo odprtost, kar je želja večine držav članic Generalne skupščine in marsikatere članice VS. Med temami, s katerimi naj bi se VS v novembru posebej intenzivno ukvarjal, je Tuerk omenil DR Kongo in Sierro Leone v Afriki, BiH in Kosovo na Balkanu ter Irak.

Slovenija na čelu Varnostnega sveta ZN

01. 11. 1999 19.21

Slovenija je danes drugič prevzela enomesečno predsedovanje Varnostnemu svetu Združenih narodov. Prvič je najpomembnejšemu organu ZN presedovala avgusta lani.