Varnost

Izraelska vojska dobila zeleno luč
21. 06. 2001 00.00
Izraelska vojska je sporočila, da je dobila zeleno luč vlade za operacije proti palestinskim aktivistom, ki naj bi bili vpleteni v napade na izraelske cilje. Novi incidenti se namreč vrstijo kljub premirju, ki so ga Izraelci in Palestinci sklenili ob posredovanju vodje ameriške obveščevalne službe CIA Georgea Teneta. Kot navaja vojska, je "likvidacije odgovornih za protiizraelske napade" na sestanku v sredo odobril varnostni kabinet, ki mu je predsedoval izraelski premier Ariel Šaron.

Putin o srečanju z Bushem
19. 06. 2001 00.00
Ruski predsednik Vladimir Putin je v pogovoru z ameriškimi novinarji v Moskvi dejal, da bo Rusija okrepila jedrsko oboroževanje, če bodo Združene države razvile protiraketni ščit. Sicer pa sta, kot pravi Putin, z ameriškim predsednikom Bushem na srečanju v Sloveniji dosegla visoko raven zaupanja.

Makedonci podlegli Kitajcem
18. 06. 2001 00.00
Tajvan je takoj po prihodu makedonska zunanja ministrice v Peking prekinil diplomatske odnose z Makedonijo. Tajvansko zunanje ministrstvo je sporočilo, da odločitev Skopja obžaluje in z njim prekinja diplomatske odnose, vzpostavljene leta 1999. V sporočilu za javnost tajvanskega zunanjega ministrstva med drugim piše, da "odločitev makedonske vlade ni samo resno ogrozila tajvanskih nacionalnih interesov, ampak tudi ogrozila dogovorjene projekte med državama, kar utegne ogroziti prihodnji družbeno-ekonomski razvoj Makedonije."

Powell in Riceova o vrhu v Sloveniji
17. 06. 2001 00.00
Ameriški državni sekretar Colin Powell in svetovalka za nacionalno varnost Condoleezza Rice sta tik pred odhodom letala Air Force One iz Slovenije menila, da je bilo sobotno vrhunsko srečanje predsednikov ZDA in Rusije, Georgea Busha in Vladimirja Putina, na Brdu pri Kranju ustrezen sklep Busheve enotedenske turneje po Evropi. "Mislim, da je bil odličen teden, in vesel sem, da se je končal na tako lep način tu, v Sloveniji. Pri tem se želim zahvaliti tudi slovenskemu vodstvu za njihovo gostoljubnost," je med drugim dejal Powell.

Končano zgodovinsko srečanje
17. 06. 2001 00.00
Vrhunsko srečanje ameriškega in ruskega predsednika, Georgea Busha in Vladimirja Putina, na Brdu pri Kranju je potekalo brez zapletov. Pred začetkom vrha so potekali ločeni dvostranski pogovori ameriškega in ruskega predsednika s slovenskima gostiteljema, predsednikom države Milanom Kučanom in premierom Janezom Drnovškom. Premier Drnovšek je s Putinom govoril predvsem o situaciji na jugovzhodu Evrope ter o trenutni situaciji v Makedoniji, Bush in Drnovšek pa sta govorila o vprašanju Nata in njegove širitve ter o vprašanju partnerstva med ZDA in Rusijo. Drnovšek je izrazil upanje, da bo srečanje začetek novega dialoga med voditeljema. Na tiskovni konferenci je slovenski premier spregovoril tudi o stališču Slovenije do protiraketnega stališča. Dejal je, da ZDA ne bodo odstopile od tega projekta, saj izhajajo iz predpostavke, da so tehnološko vodilna država na tem svetu, da se ščitijo pred množičnimi raketnimi napadi ter dodal, da se mu zdi bistveno, da ZDA v tem ne nastopajo enostransko, zato želijo v dialog vključiti tudi Evropo in Rusijo.

Na Brdu končano zgodovinsko srečanje
16. 06. 2001 00.00
V gradu na Brdu pri Kranju se je končalo vrhunsko srečanje med predsednikoma Združenih držav in Rusije. Ameriški predsednik Bush je po srečanju z ruskim predsednikom Putinom na skupni tiskovni konferenci dejal, da se ZDA in Rusija soočata z novimi izzivi ter da morata državi premostiti odnose, ki jih je ustvarila hladna vojna. Bush upa, da bosta s tovrstnimi pogovori državi nadaljevali tudi v prihodnje. ''Rusija in ZDA morata razviti nove odnose ter premostiti tiste, ki jih je prinesla hladna vojna. Obenem morata poiskati nove rešitve za stabilnost in varnost v svetu je,'' je dejal Bush.

Varnostni ukrepi ob obisku
15. 06. 2001 00.00
Vodstvo generalne policijske uprave je predstavilo svoje aktivnosti na dan obiska. Nanj so se začeli pripravljati že 21. maja, načrt varnostnih ukrepov pa je že pripravljen.

Znan vzrok nesreče na Počku
14. 06. 2001 00.00
Tragično torkovo nesrečo na Počku, v kateri je umrl 19-letni nabornik iz Škofje Loke, je najverjetneje povzročila tehnična napaka na minometu. To je pokazala dosedanja preiskava komisije, ki jo je takoj po nesreči imenoval načelnik generalštaba brigadir Ladislav Lipič.

OVSE spet v Čečeniji
14. 06. 2001 00.00
Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) se znova vrača v Čečenijo, od koder se je umaknila decembra 1998. Predsedujoči OVSE, romunski zunanji minister Mircea Geoana, bo jutri na severozahodu Čečenije odprl misijo te organizacije, je danes sporočilo predstavništvo OVSE v Moskvi. Rusko zunanje ministrstvo je odločitev OVSE o odprtju misije označilo kot nadaljnji korak k miru v kavkaški republiki.

Nagrajene rešitve za varnost e-poslovanja
13. 06. 2001 00.00
Varnost e-poslovanja postaja v novem e-svetu čedalje bolj pomembna. Network Magazine, svetovno znana revija na področju informacijske tehnologije, podeljuje letos že 14. leto zapored prestižne nagrade za različna področja varnosti e-poslovanja. Ključni kriterij pri selekciji nagrajencev so konkurenčne prednosti proizvodov.

Našli obglavljeni trupli
13. 06. 2001 00.00
Na filipinskem otoku Bazilan, kjer naj bi pripadniki muslimanske gverilske skupine Abu Sajaf po lastnih navedbah v torek odsekali glavo nekemu ameriškemu talcu, so našli dve trupli brez glave, vendar nobenega trupla niso identificirali kot truplo ameriškega državljana. Kot je pojasnil svetovalec za nacionalno varnost Filipinov Roilo Goles, naj bi šlo za trupli nekega filipinskega staroselca in nekega Filipinca, ki je bil prostovoljni pogajalec.

Obveščevalci zasedli prestolnico
12. 06. 2001 00.00
V Grand hotelu Union, ki je pred dvema letoma gostil takratnega ameriškega predsednika Billa Clintona, je trenutno nastanjenih 60 članov ameriške delegacije.

Spopadi kljub premirju
12. 06. 2001 00.00
Kljub včerajšnji dvostranski razglasitvi premirja je v Makedoniji še vedno napeto. Albanski skrajneži so namreč v ponedeljek v okolici Tetova napadli policijsko vozilo in ranili štiri policiste.

Skrajneži prekršili premirje
12. 06. 2001 00.00
Makedonska vojska je včeraj prekinila obstreljevanje vasi na severu države, ki jih zasedajo albanski skrajneži, da bi omogočila evakuacijo civilistov, ki so še na območju. V ponedeljek zjutraj je makedonska vojska še obstreljevala položaje albanskih skrajnežev, čeprav so ti dan prej zagrozili, da bodo v tem primeru začeli napadati Skopje. Svetovalec makedonskega predsednika Borisa Trajkovskega za nacionalno varnost Nikola Dimitrov je poudaril, da ukrep makedonske vojske nima nič opraviti z grožnjo ONV, da bodo njeni pripadniki danes napadli Skopje, če makedonske sile ne bodo ustavile operacij proti skrajnežem.

Končan kongres ZLSD
11. 06. 2001 00.00
Borut Pahor ostaja predsednik, Dušan Kumer pa glavni tajnik ZLSD, so odločili delegati 4. kongresa stranke, ki je končal dvodnevno zasedanje v koprski Bonifiki. Pahor in Kumer sta bila edina kandidata za predsedniško in tajniško funkcijo, in sicer je prvi prejel 325 glasov, drugi pa 285. V drugem krogu volitev je bila za podpredsednico stranke izvoljena Breda Pečan, člana strankinega predsedstva sta postala Danilo Tomšič in Jernej Brvar, članica pa Jožka Hegler. Nadzorni odbor bo po koprskem kongresu vodil Aleksander Ravnikar, njegovi člani pa bodo Majda Cvetanovski, Vida Florjančič, Tomaž Horvat, Anton Kovše, Jožefa Miklič in Jože Vuk. Delegati so za podpredsednika ZLSD izvolili Miloša Pavlico, predsednik konference je postal Boris Sovič, podpredsedniško mesto v istem organu pa je zasedla Danica Simšič. Izvoljeni so bili tudi en član in dve članici predsedstva stranke: Aurelio Juri, Janja Romih in Tjaša Žgavec.

Študentje državi - dan D
11. 06. 2001 00.00
Priprave na študentski protest, ki ga za 14. junij napovedujejo študentski organizaciji ljubljanske in mariborske univerze ter Zveza študentskih klubov Slovenije, so praktično že zaključene. Javni shod, ki bo potekal na Trgu svobode v Mariboru ter Trgu republike v Ljubljani, bo predstavljal glas 80.000 slovenskih študentov.

Nadaljevanje reorganizacije SV
11. 06. 2001 00.00
Svet za nacionalno varnost pod vodstvom premiera Janeza Drnovška je na ponedeljkovi tretji seji, na kateri sta sodelovala tudi predsednik države Milan Kučan in predsednik državnega zbora Borut Pahor, obravnaval ukrepe za izboljšanje pripravljenosti Slovenske vojske in celotnega obrambnega sistema. Svet se je seznanil tudi s potekom priprav na srečanje predsednikov ZDA in Rusije, Georgea Busha in Vladimirja Putina, ki bo 16. junija v Sloveniji.

Bush in Putin o ABM
10. 06. 2001 00.00
Ameriški predsednik George Bush je v pogovoru za New York Times izjavil, da bo med vrhunskim srečanjem 16. junija v Ljubljani ruskega kolega Vladimirja Putina poskušal prepričati, da Sporazum o protibalističnih raketah (ABM) iz leta 1972 ni več potreben. Bush je poudaril, da bo ruskemu predsedniku skušal razložiti, da ni potrebno biti zavezan sporazumu AMB, ki sta ga državi podpisali še v času, ko sta veljali za sovražnici, saj je sedaj potrebno razmišljati v novi smeri.

Evropska delegacija na Bližnjem vzhodu
10. 06. 2001 00.00
Palestinski vodja Jaser Arafat se je danes v Ramali srečal s švedskim premierom Göranom Perssonom, katerega država trenutno predseduje Evropski uniji, in z visokim predstavnikom EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javierjem Solano. Oba predstavnika EU naj bi se danes srečala še z izraelskim premierom Arielom Šaronom in z zunanjim ministrom Šimonom Peresom. Namen srečanj je predvsem pomagati pri krepitvi krhkega premirja med sprtima stranema, ki je nastopilo po več kot osmih mesecih krvavega nasilja.

Podpora celovitosti Makedonije
09. 06. 2001 00.00
Srednjeevropski predsedniki so ob koncu dvodnevnega srečanja v italijanski Verbanii podprli ozemeljsko celovitost Makedonije, ob tem pa izrazili upanje v spoštovanje pravic manjšin in medetnični dialog v tej državi. V sklepni izjavi so najostreje obsodili vse oblike ekstremizma, težnje po etnično čisti državi in kršitve človekovih pravic. Gostitelj srečanja, italijanski predsednik Carlo Azeglio Ciampi, je poudaril, da bi predsedniki na prihodnjem srečanju radi videli tudi Makedonijo. Sicer bo prihodnje, deveto srečanje srednjeevropskih predsednikov potekalo v Sloveniji. Letošnjega srečanja se je udeležilo 14 predsednikov, med njimi slovenski predsednik Milan Kučan, prvič pa tudi predsednika ZRJ in Moldavije, Vojislav Koštunica in Vladimir Voronin.

Težave so premagljive
09. 06. 2001 00.00
Evropski komisar za širitev Günther Verheugen, je ob zaključku dvodnevnega obiska v Sloveniji dejal, da ima Slovenija kot najbolje pripravljena kandidatka vse možnosti, da kot prva država do konca leta 2002 zaključi pogajanja za članstvo v EU. Obstajajo sicer težave, ki pa so, kot pravi Verheugen, premagljive. ''Ne gre le za prostocarinske prodajalne, temveč za vprašanje predvidljivosti, ugleda in kredibilnosti države.To ni postavljanje omejitev. Želimo se izogniti slabim alternativam, predvsem možnosti, da bi se širitveni poroces zavlekel za več let, je povedal evropski komisar za širitev EU. ''Čeprav vprašanje prostocarisnkih prodajaln v ničemer ne bo vplivalo na proces širitve, Evropska komisija pričakuje, da bo Slovenija izpolnila obljubo in jih zaprla.''

Pospešene priprave na vrh Bush-Putin
08. 06. 2001 00.00
Priprave na vrh Bush-Putin so vse bolj intenzivne. Vrhunsko srečanje, ki bo čez devet dni, ima poslej tudi svojo posebno stran na svetovnem spletu, pripravljena pa je tudi celostna grafična podoba.

Ameriško posredovanje nezaželeno
08. 06. 2001 00.00
Direktor ameriške osrednje obveščevalne agencije (CIA) George Tenet se je v Ramali na Zahodnem bregu sestal z izraelskimi in palestinskimi strokovnjaki za varnost, ki bodo poskušali utrditi krhko premirje na Bližnjem vzhodu in vzpostaviti pogoje za nadaljevanje mirovnih pogajanj. Tenet se je že včeraj ločeno sestal s palestinskimi in izraelskimi voditelji ter strokovnjaki za varnost.

Hartmanova potegavščina
08. 06. 2001 00.00
V Kranju se je nadaljevalo sojenje dvema članoma t.i. gorenjske heroinske naveze- Ivanu Vodniku in Andreju Klemenečiču, a bolj kot zaradi tega je bilo na sodišču napeto zaradi napovedanega prihoda prvoobtoženega Andreja Hartmana, ki je decembra lani pobegnil iz hišnega pripora. Zaradi Hartmana, ki naj bi svoj prihod napovedal v pismu sodnici kranjskega sodišča in odvetniku, je na sodišču kar mrgolelo kriminalistov.

Guterres zaključil obisk
07. 06. 2001 00.00
Zadnji dan dvodnevnega uradnega obiska v Sloveniji se je portugalski premier Antonio Guterres danes v Ljubljani srečal s slovenskim predsednikom Milanom Kučanom in predsednikom državnega zbora Borutom Pahorjem. Kot so sporočili iz urada predsednika republike, so bila izhodišča pogovora Guterresa in Kučana o evroatlantskih integracijskih procesih notranje institucionalne reforme unije, njena regionalna politika, prost pretok delovne sile ter unijina kmetijska politika. Predsednika sta soglašala, da imata obe državi ob številnih vprašanjih enake ali zelo podobne poglede ter skupne interese. Predvsem jima je skupno stališče, da širitev EU, torej tudi širitev in krepitev njenega sistema vrednot, ki vsem zagotavljajo razvoj, varnost in stabilnost, lajša reševanje povsem pragmatičnih vprašanj.

Riceova o vrhunskem srečanju v Ljubljani
07. 06. 2001 00.00
Ameriška svetovalka za nacionalno varnost Condoleezza Rice je na novinarski konferenci predstavila dnevni red bližnjega obiska predsednika Georgea Busha v Evropi in posebej izpostavila, da Slovenija ne bo samo prizorišče srečanja Busha z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom. Za ZDA naj bi bila posebna in pomembna postaja turneje, ker so Slovenci pokazali, kaj lahko uspešna država v tranziciji doseže. Slovenija je bila po njenem mnenju odlična v gospodarskih reformah. "Pomika se proti odlični politični utrditvi svoje demokracije, njeno vodstvo pa kaže odločenost za uresničitev potrebne gospodarske, pravne in vojaške reforme, da postane članica EU in sčasoma tudi zveze Nato," je dejala Riceova.

Nagrade za najbolj urejena kopališča in marine
05. 06. 2001 00.00
Na kopališču Zdravilišče Krka Strunjan so ob svetovnem dnevu okolja dvignili modro zastavo, ki je mednarodni znak za ekološko neoporečno in zelo urejeno kopališče oziroma marino. Letos so modro zastavo prejela štiri naravna kopališča, poleg zdraviliškega v Strunjanu še osrednje portoroško kopališče, kopališče Salinera Strunjan in prvič tudi kopališče v notranjosti Slovenije - kopališče Šobčev bajer, kjer bodo modro zastavo dvignili v petek, 8. junija. Modro zastavo so letos drugič prejele vse tri marine, portoroška, izolska in koprska.

ZN o ukinitvi sankcij proti Iraku
05. 06. 2001 00.00
Varnostni svet Združenih narodov naj bi do konca meseca prevetril sankcije proti Iraku. Če bo mogoče, upajo celo na popolno ukinitev sankcij. Sankcije je mednarodna skupnost uvedla leta avgusta 1990. Do konca meseca naj bi se tako petnajstčlanski svet sestal trikrat tedensko. Novica je prišla po tem, ko se je svet odločil za podaljšanje programa "nafta za hrano", po katerem lahko Irak prodaja nafto v zameno za hrano, medicinsko pomoč in druge civilne potrebščine. Tokratno enomesečno podaljšanje je sprememba glede na dosedanja šestmesečna podlajšanja. Tako je Varnostni svet dobil nekaj časa da pregleda predlog takoimenovanih "pametnih sankcij", ki jih predlagata Velika Britanija in ZDA. Ti državi predlagata, da naj bi povečali nadzor nad potencialno vojaško opremo, popolnoma pa prenehali nadzorovati civilno opremo. Irak je ob odločitvi le enomesečnega podaljšanja programa "nafta za hrano" včeraj ukinil izvoz nafte. Države članice OPEC so ta del izpada nafte na svetovnem trgu že prevzele na svoja ramena. Države OPEC so se danes sestale na Dunaju, kjer bo prisoten tudi iraški naftni minister Taha Humud Musa.

Dvanajst let po Tiananmenu
04. 06. 2001 00.00
Matere žrtev pokola na pekinškem Trgu nebeškega miru so pred današnjo 12. obletnico krvave zadušitve prodemokratičnega gibanja zahtevale ponovno preučitev uradne razlage dogodkov iz leta 1989. Medtem se kitajske oblasti trudijo, da bi preprečile kakršne koli žalne slovesnosti ob obletnici incidenta. Vojska je, tako uradni Peking, upor zatrla, ker je bila ogrožena nacionalna varnost Kitajske.

Odprt termalni park Aqualuna
01. 06. 2001 00.00
V Termah Olimia, ki so v prvih petih mesecih letos zabeležile 98.884 nočitev ali pet odstotkov več kot v enakem obdobju lani, so odprli termalni park z največjo koncentracijo vodnih atrakcij v Sloveniji Aqualuna. Marjan Švinglin, vodja marketinga v termah, je dejal, da je urejenih skoraj 200 kvadratnih metrov novih vodnih površin z 42 vodnimi atrakcijami in štirimi bazeni. Vrednost naložbe je ocenjena na 750 milijonov tolarjev. Slovesnosti ob otvoritvi se je udeležil tudi predsednik državnega zbora Borut Pahor. Po besedah direktorja naravnega zdravilišča Olimia Zdravka Počivalška v termalnem parku, ki je v celoti zgrajen na slovenskem ozemlju, ograja pa se konča na brežini Sotle, v prvem letu obratovanja pričakujejo najmanj 65 tisoč kopalcev, ki se bodo do Aqualune lahko prepeljali s kopalnim vlakom Slovenskih železnic.