Varnost

Groendahlova nadaljuje obisk

09. 05. 2001 00.00

Predsednica norveškega parlamenta Kirsti Kolle Groendahl, ki se z delegacijo mudi na uradnem obisku v Sloveniji, se je ločeno sestala s predsednikom vlade Janezom Drnovškom, ministrom za obrambo Antonom Grizoldom ter zunanjim ministrom Dimitrijem Ruplom. Groendahlova je na srečanjih izrazila zadovoljstvo nad dosedanjim sodelovanjem med državama, ki se bo še letošnje leto s podpisom bilateralnega sporazuma o sodelovanju na vojaškem področju še okrepilo. Norveška predsednica parlamenta je Sloveniji izrazila tudi vso podporo svoje države pri sprejemanju v Nato.

Slovo od ponesrečenih rudarjev

08. 05. 2001 00.00

V ponedeljek popoldne so se na žalni slovesnosti v Hrastniku poslovili od petih rudarjev, žrtev tragedije v jami Ojstro. Poleg svojcev, številnih sodelavcev in prebivalcev Zasavja, so se komemoracije udeležili tudi predsednik države Milan Kučan, premier Janez Drnovšek in minister za okolje in prostor Janez Kopač. Slednji je bil tudi eden izmed govornikov. V svojem govoru je svojcem in rudarjem izrazil globoko sožalje in poudaril, da bo država pomagala ne le rudniku, pač pa tudi svojcem ponesrečenih. To je obljubil tudi vršilec dolžnosti direktorja Rudnika Trbovlje-Hrastnik Aljoša Kink, ki je še enkrat poudaril, da je izguba mladih, toda izkušenih rudarjev za rudnik nenadomestljiva.

Kacin sprejel avstrijsko veleposlanico

07. 05. 2001 00.00

Predsednik parlamentarnega odbora za zunanjo politiko Jelko Kacin je sprejel Jutto Bastl, veleposlanico, ki je lani vodila avstrijsko predsedovanje Organizaciji za varnost in sodelovanje v Evropi. Ker je Avstrija lani predsedovala OVSE, je bila glavna tema pogovorov prav sodelovanje Slovenije v tej organizaciji. Kacin je gostjo seznanil z razlogi za slovensko kandidaturo za predsedovanje OVSE v letu 2005 in poudaril, da gre za izziv, ne le zaradi stalnih sprememb na stari celini, temveč tudi zaradi sprememb v neposredni soseščini. Spregovorila sta še o trenutnih razmerah v Makedoniji.

Papež Grke prosil za odpuščanje

04. 05. 2001 00.00

Obisk papeža, ki je pravoslavno Grčijo obiskal kot prvi poglavar rimokatoliške cerkve po razkolu med vzhodno in zahodno cerkvijo leta 1054 , so spremljaje demonstracije konservativnih pravoslavnih vernikov, saj je kar 97 odstotkov Grkov pravoslavne vere, Vatikana pa ne priznavajo kot najvišjega organa rimokatoliške cerkve. Samo 100.000 Grkov ali odstotek prebivalcev je katoličanov.

Papež jutri na obisk v Grčijo

03. 05. 2001 00.00

Papež Janez Pavel II. bo v petek začel dvodnevni obisk v Atenah, ki bo prvi obisk kakega poglavarja rimskokatoliške cerkve v Grčiji vse od razkola med vzhodno in zahodno cerkvijo leta 1054. Nato bo papež odpotoval v Sirijo, pred vrnitvijo v Rim 9. maja pa bo obiskal še Malto. Potovanje po stopinjah apostola Pavla bo 93. potovanje v tujino v 22 letih pontifikata Karola Wojtyle, sodi pa v sklop jubilejnih romanj, ki jih je papež začel z lanskim obiskom Svete dežele.

Našli še enega pogrešanega rudarja

30. 04. 2001 00.00

V jami Ojstro so reševalne ekipe našle truplo enega od treh pogrešanih rudarjev. Štab reševalcev ocenjuje, da bo reševalnim ekipam uspelo ponesrečenca pripeljati na površje okoli poldneva. Identiteta najdenega rudarja bo znana popoldne, so sporočili iz hrastniškega obrata RTH.

Robertson za Kosovo v okviru Srbije

26. 04. 2001 00.00

Generalni sekretar zveze NATO George Robertson je v Bruslju dejal, da se zaveda želje kosovskih Albancev po neodvisnosti, vendar pa zavezništvo ne bo odstopalo od resolucije ZN št. 1244, ki predvideva avtonomnost Kosova v okviru Srbije. Zveza NATO je tudi vse stranke in etnične skupine v pokrajini pozvala, naj spore rešijo po mirni poti. "Čas je, da pride do pravega dialoga o sporazumih, ki bodo vseh prebivalcem Kosova zagotovili demokratične pravice in varnost," je menil Robertson na srečanju s civilnim upraviteljem ZN na Kosovu Hansom Haekkerupom in poveljnikom mednarodnih mirovnih sil na Kosovu (KFOR) Thorsteinom Skiakerjem.

EU poziva Črno goro k previdnosti

24. 04. 2001 00.00

Koalicija Zveza za Jugoslavijo in Liberalna zveza, ki se zavzemata za samostojno Črno goro, menita, da so bile pri volitvah nepravilnosti in napovedujeta, da ne bosta priznali izidov volitev. Tudi vodja pro-jugoslovanskega bloka Predrag Bulatović je svojim predstavnikom v volilni komisiji dal navodila, naj ne podpišejo dokumentov o izidih volitev. Bulatović se bo o domnevnih nepravilnostih na nedeljskih volitvah pogovarjal tudi z delegacijo EU, ki je na obisku v Podgorici. Gre za desetčlansko delegacijo, v kateri so predstavniki Evropske komisije ter zunanjih ministrstev Švedske in Belgije, ki se danes mudi v Podgorici, jutri pa bo obiskala še Beograd.

Microsoft Slovenija predstavil novosti

23. 04. 2001 00.00

Microsoft Slovenija je na tehničnem srečanju za novinarje predstavil najnovejši različici svojega operacijskega sistema Windows in pisarniške zbirke Office. Windows XP je prvi operacijski sistem, ki združuje izdelke Windows 9x/ME in Windows NT/ 2000, ter tako prinaša zanesljivost poslovnih okolij povezanih z večpredstavnostjo in spletom na domače računalnike.

Kandidatke o skupnih prizadevanjih

23. 04. 2001 00.00

Na Brdu pri Kranju danes poteka srečanje devetih kandidatk za članstvo v zvezi NATO ali takoimenovane Vilniuške skupine, udeležujejo pa se ga tudi predstavniki treh držav, ki so v zavezništvo vstopile v zadnjem krogu širitve. Kot opazovalka na srečanju sodeluje tudi Hrvaška. Udeležence srečanja je uvodoma pozdravil zunanji minister Dimitrij Rupel, ki je poudaril je, da Vilnuška skupina igra pomembno vlogo v procesu širitve zveze NATO, s tovrstnimi srečanji pa želijo države kandidatke združiti svoja prizadevanja in opozoriti nase. Rupel je prav tako poudaril stališče Slovenije, da bi morala zveza NATO pri vsaki državi kandidatki posebej preučiti, ali ustreza kriterijem, in jo v zavezništvo sprejeti glede na njene zasluge.

Trije mrtvi v letalskih napadih

16. 04. 2001 00.00

Izraelska letala so zgodaj zjutraj bombardirala radarsko postajo v Libanonu. V napadu so bili ubiti trije sirijski vojaki, šest pa je bilo ranjenih. Napad na Bekaa Valley, ki ga nadzoruje Sirija, povezujejo s sobotnim ubojem izraelskega vojaka na libanonsko-izraelski meji, za katerega naj bi bili odgovorni libanonski gverilci Hezbolaha, ki jih podpirata Sirija in Iran. Libanonski premier Rafik al-Hariri je pozval mednarodno skupnost, naj čimprej ukrepa in prepreči nadaljnje napetosti.

Omejitev pravice do javnega zbiranja?

14. 04. 2001 00.00

V prvo parlamentarno branje je vlada vložila predlog zakona o javnih zbiranjih, s katerim skuša urediti način uresničevanja ustavne pravice do mirnega zbiranja in javnih zborovanj na javnih shodih in javnih prireditvah. Zakon vsekakor že v drugem členu podrobno opredeljuje to pravico, vendarle pa prinaša tudi nekatere omejitve ter kar visoke kazni za morebitne kršitelje. Tako bo po novem, če bo zakon prestal obravnavo v DZ, prepovedano organizirati shode oziroma prireditve na prostem v neposredni bližini objektov, ki se varujejo po posebnih predpisih, če bi shod oziroma prireditev lahko ovirala varovanje teh objektov.

Turisti so v Sloveniji varni

10. 04. 2001 00.00

Turistična zveza Slovenije (TZS) je danes v sodelovanju z ministrstvom za notranje zadeve, ministrstvom za gospodarstvo in Uradom Republike Slovenije za varstvo potrošnika ter drugimi organi pripravilo posvetovanje o aktualnih vprašanjih uspešnega zagotavljanja varnosti v turizmu. Posveta se je udeležil tudi minister za notranje zadeve Rado Bohinc, ki je poudaril, da je Slovenija varna turistična država.

Izraelski napad na Gazo

10. 04. 2001 00.00

Palestinsko vodstvo je zaradi zadnjih izraelskih raketnih napadov na palestinske vojaške cilje v Gazi znova odpovedalo za nocoj napovedani sestanek z izraelskimi varnostnimi predstavniki o ustavitvi nasilja na Bližnjem vzhodu. Vodstvo Palestincev je menilo, da zadnji napadi pomenijo vojno, zaradi katere bi morala mednarodna skupnost za ščititi palestinsko ljudstvo.

Ciper odkril prenos jugoslovanskega denarja

09. 04. 2001 00.00

Ciprske oblasti, ki sodelujejo pri preiskavi afere pranja denarja, v katero naj bi bil vpleten nekdanji jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević, so odkrile, da so bila sredstva iz ZRJ dvakrat naložena na račune ciprskih bank, je danes povedal tiskovni predstavnik vlade v Nikoziji. "Vse pomembne dokumente predajamo ZRJ in s tem popolnoma izpolnjujemo naše obveznosti," je novinarjem dejal Mihalis Papapetru, ki pa o podrobnostih ni želel govoriti. Pojasnil je le, da gre za dva transferja in da denarja ni več na Cipru.

Rusko-nemško srečanje na vrhu

09. 04. 2001 00.00

V St. Peterburgu se je začelo dvodnevno rusko-nemško srečanje. Na posvetu se je zbralo več kot 130 predstavnikov nemške in ruske politike, gospodarstva, znanosti in kulture.

Znan vzrok požara v Zrečah

09. 04. 2001 00.00

Vzrok sobotnega požara v zdravilišču Terme Zreče na vhodu v kopališče, kjer je po prvih podatkih nastalo za 500 milijonov tolarjev gmotne škode, naj bi bil kratek stik na električni napeljavi. Vendar pa bo vzrok požara dokončno znan šele po opravljeni strokovni preiskavi. Ta je doslej sicer pokazala, da požar ni bil podtaknjen in da je bila protipožarna varnost v zdravilišču ustrezna.

Marković ukazal atentat na Draškovića

09. 04. 2001 00.00

Po pisanju beograjskega časopisa Danas, je nekdanji načelnik službe za državno varnost Radomir Marković osebno ukazal Nenadu Bujoševiću naj izvrši atentat na ibarski magistrali. Bujošević je bil tedaj pripadnik enote za posebne operacije ministrstva za notranje zadeve Srbije. Junija 1999 naj bi Marković Bujoševiću, na parkingu restavracije Milošev konak, ukazal "eliminacijo osebe, ki je državni sovražnik in dela za tuje obveščevalne službe" - oziroma predsednika SPO Vuka Draškovića. Drašković je atenat preživel, dva visoka člana DOS pa ne.

Srbska koalicija pred razpadom

08. 04. 2001 00.00

Teden dni po aretaciji Slobodana Miloševića in dan po demonstracijah njegovih privržencev je v Beogradu navidez mirno. A razhajanja v vladajoči koaliciji so vse večja, nekateri vodilni politiki pa celo menijo, da je koalicija tik pred razpadom. Koštunica je prvič odkrito povedal, da takšne koalicije, kot je trenutno, ni mogoče še dolgo držati skupaj.

Srbska koalicija pred razpadom

08. 04. 2001 00.00

Teden dni po aretaciji Slobodana Miloševića in dan po demonstracijah njegovih privržencev je v Beogradu navidez mirno. A razhajanja v vladajoči koaliciji so vse večja, nekateri vodilni politiki pa celo menijo, da je koalicija tik pred razpadom. Koštunica je prvič odkrito povedal, da takšne koalicije, kot je trenutno, ni mogoče še dolgo držati skupaj.

Morija na slovenskih cestah

07. 04. 2001 00.00

Osrednji smoter nacionalnega programa varnosti cestnega prometa v Republiki Sloveniji, ki ga je vlada vložila v prvo parlamentarno branje, je opredeliti ključne nosilce in časovne roke za izvedbo konkretnih nalog in aktivnosti v naslednjem štiriletnem obdobju, s katerimi se bo zmanjšalo število prometnih nesreč in njihovih posledic. V letu 2005 število mrtvih na slovenskih cestah ne sme biti večje od 210, je glavni cilj tega programa, ki med drugim predvideva medresorsko sodelovanje več pristojnih ministrstev ter oblikovanje krovne nacionalne organizacije za varnost cestnega prometa.

Makedonija proti federalni ureditvi

06. 04. 2001 00.00

Makedonski predsednik Boris Trajkovski je zavrnil možnost ustavnih sprememb, za katere se zavzemajo predstavniki albanske nacionalnosti. Po sedaj veljavni ustavi je večinski narod slovanski, Albanci pa si želijo z ustavno spremembo pridobiti enakopravni status. Po besedah Trajkovskega sta strani intenzivirali politični dialog, vendar spreminjanje ustave ne pride v poštev. V zadnjih desetih letih je postalo jasno, da se za željami po federalizaciji skriva le želja po etnično čisti državi, je še dejal Trajkovski.

Landau za okrepitev napadov na Palestince

06. 04. 2001 00.00

Izraelski minister za notranjo varnost Uzi Landau je po novih spopadih na območju Gaze predlagal okrepitev napadov izraelskih sil na Palestince. "Potrebno je okrepiti naše operacije in napadati noč in dan," je za izraelski radio povedal Landau. Minister, ki pripada trdi struji stranke Likud premiera Ariela Šarona, je še menil, da bi morali biti napadi usmerjeni na "vsakega predstavnika palestinskih avtonomnih oblasti, ki sodeluje v terorističnih akcijah oziroma jih pripravlja". "Vedeti morajo, da ne bodo ostali nekaznovani," je poudaril.

Izraelski helikopterji nad Gazo

06. 04. 2001 00.00

Danes zjutraj so izraelski helikopterji napadli štiri cilje v Gazi, pri tem je bilo vsaj pet ljudi ranjenih. Cilja sta bila tudi zgradbi palestinska policije in palestinske vojaške obveščevalne službe. Po besedah predstavnika izraelske vojske so bili napadi povračilo za prejšnje minometne napade na izraelska naselja. Včeraj naj bi Palestinci iz Gaze izstrelili tri mine na kontrolno točko Erez, ena teh min pa je padla na izraelski teritorij, vendar ni bilo ranjenih. V kraju Rafah blizu egiptovske meje pa je sinoči prišlo do spopada med izraelskimi silami in Palestinci, vendar naj ne bi bilo žrtev.

Nevarna svetilka na trgu

05. 04. 2001 00.00

Ob pregledu izdelkov na trgu, ki ga za večjo varnost slovenskih potrošnikov občasno izvaja Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS) v sodelovanju s Slovenskim institutom za kakovost in meroslovje, je ZPS spet naletela na varnostno sporen izdelek. Gre za svetilko, ki ima številne varnostne pomanjkljivosti in je, kot so pokazali testi, za uporabnika potencialno nevarna.

Podpora Makedoniji

05. 04. 2001 00.00

Obrambni ministri držav JV Evrope so se na izrednem razširjenem sestanku v Skopju v sklepni izjavi zavzeli za okrepitev sodelovanja med državami za dosego trajnega miru in gospodarske blaginje na območju. Potrdili so zavezanost spoštovanju suverenosti, ozemeljske celovitosti in nedotakljivosti mednarodno priznanih meja ter ostro obsodili vse oblike nasilja, ki resno ogrožajo mir, varnost in stabilnost v JV Evropi. Ostro so obsodili tudi teroristične dejavnosti oboroženih albanskih skupin v Makedoniji, izrazili pa trdno podporo suverenosti Makedonije in nedotakljivosti njenih meja, prav tako pa tudi njenemu načinu reševanja krize. Ob tem so še poudarili pomen političnega reševanja sporov.

Seminar o pitni vodi

03. 04. 2001 00.00

Zbornica sanitarnih inženirjev Slovenije in Inštitut za sanitarno inženirstvo sta organizirala seminar z naslovom Zdravstvena ustreznost pitne vode in varnost oskrbe. Osnovni namen seminarja, ki poteka danes na Otočcu, je seznanitev udeležencev s težavami, ki se pojavljajo pri načrtovanju preiskav pitne vode in meril kakovosti ter uveljavljanju določil pravilnika o zdravstveni ustreznosti pitne vode, je povedal predsednik Zbornice sanitarnih inženirjev Slovenije Aleš Krulec.

Jedrska podmornica v Kopru

02. 04. 2001 00.00

Zjutraj je iz italijanskih teritorialnih voda v slovenske vode priplula ameriška podmornica Norfolk. Že od sobote se v pristanišču nahaja spremljevalna ladja Emory's Land. Podmornica bo v Kopru ostala do petka, 6. aprila, po zagotovilih ministrstva za obrambo pa ni oborožena z jedrskim orožjem. Za varnost ob prihodu ameriške jedrske podmornice je bilo po policijskih poročilih na kopnem v pripravljenosti sto uniformiranih policistov, za ukrepanje na morju pa je imela pomorska policija pripravljenih deset plovil s posadkami.

Minister But v Parizu

02. 04. 2001 00.00

Minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Franci But je obiskal Pariz, kjer se je sestal s francoskim ministrom za kmetijstvo in ribištvo Jeanom Glavanyjem. Pogovarjala sta se o trenutnem položaju pogajanj o širitvi Evropske unije na področju kmetijstva, pri čemer je Glavany Butu zagotovil, da ni nobenega vzroka za to, da bi se zaradi notranjih razprav o spremembah skupne evropske kmetijske politike, ki so predvidene za drugo polovico prihodnjega leta, pogajalski proces o širitvi unije upočasnil. Slovenija je za vstop v EU najbolje pripravljena od vseh kandidatk, je Butu zagotovil gostitelj.

Slovenija v Natu do leta 2004

01. 04. 2001 00.00

Zunanji minister Rupel je ob koncu obiska v Združenih državah Amerike izrazil pričakovanje, da bo Slovenija do leta 2004 članica tako Evropske Unije kot Nata. Možnosti za članstvo so bile poleg aktualnega dogajanja na Balkanu tudi osrednja tema ministrovih pogovorov z vrhom ameriške oblasti.