Velika Britanija

Francija ustanavlja celinsko borzo

23. 07. 1998 08.08

Francija namerava ustanoviti mednarodno borzo kot konkurenco novi borzi, ki sta jo že napovedali Nemčija in Velika Britanija, je povedal Jean-Francois Theodore, predsednik francoske borze. Načrtovana borza naj bi vključevala tudi druge celinske borze in bi imela možnost povezave z borzo v New Yorku. Objava Londona in Frankfurta, največjih evropskih borz, da bosta združili moči, je razburila Francijo, ki se je ob tem počutila izrinjeno. Theodore je zato prepričan, da je treba ustanoviti večpolarno evropsko mrežo, ki bo sposobna tekmovati s finančno osjo London - Frankfurt. Posebej je izpostavil Milano, Bruselj, Madrid in Pariz kot potencialne partnerje načrtovane borze.

Nov tip letala ukrajinskih, nemških in ruskih strokovnjakov

19. 07. 1998 10.18

Strokovnjaki rusko-ukrajinskega konzorcija STS in nemške družbe za izdelavo letal Daimler Benz Aerospace (DASA) bodo skupaj sodelovali na mednarodni licitaciji za izdelavo novega vojaškega transportnega letala. Ruski konzorcij STS in nemška družba DASA naj bi poskusili adaptirati ukrajinsko letalo An-70, zatem pa naj bi konec leta z adaptirano različico letala nastopili na licitaciji. Mednarodni tender za novo vojaško transportno letalo so v začetku letošnjega junija objavile Nemčija, Francija, Velika Britanija in Italija, ponudbe pa bodo sprejemali do leta 2000.

Avstrija prevzela predsedstvo v Evropski uniji

01. 07. 1998 09.16

Avstrija danes od Velike Britanije prevzema šestmesečno predsedstvo v Evropski uniji. V krogih petnajsterice predvidevajo, da bo avstrijsko predsedovanje minilo z mnogo manj pretresi kot predhodno, britansko obdobje. Velika Britanija se je morala v času svojega mandata na čelu EU soočiti s pomembnimi vprašanji, kot sta na primer uvedba skupne evropske denarne enote evra in začetek postopka za širitev povezave na vzhod. Avstrija, ki je v unijo vstopila leta 1995, bo petnajsterici tokrat predsedovala prvič.

Z zadnjo širitvijo EU pridobila veliko gozdne površine

26. 06. 1998 15.13

Gozdne površine v Evropski uniji so se po ugotovitvah Eurostata z vstopom Avstrije, Finske in Švedske v EU skorajda podvojile; v prejšnji dvanajsterici je bilo 0,15 hektarja gozda na prebivalca, medtem ko se petnajsterica danes ponaša z 0,27 hektarja gozdne površine na prebivalca. Skupaj je danes v uniji več kot 102 milijona hektarjev gozda.

Manjšanje števila polno zaposlenih v kmetijstvu

26. 06. 1998 14.25

Na kmetijah v Evropski uniji je po podatkih Eurostata lani delalo za 125.000 manj ljudi kot leto poprej. Tako je bilo leta 1997 na unijinih kmetijah polno zaposlenih 6,9 milijona ljudi, medtem ko jih je bilo še leta 1979 zaposlenih 12,6 milijona.

Slovenske atletinje v superligi

26. 06. 1998 12.30

Slovenska ženska atletska reprezentanca bo v soboto, 27., in nedeljo, 28. junija nastopila v ruskem St. Petersburgu med osmimi najboljšimi reprezentancami Evrope v superligi. V konkurenci Rusije, Nemčije, Francije, Ukrajine, Italije, Velike Britanije in Češke bodo imele Slovenke malo možnosti, da bi si izborile obstanek v najelitnejši skupini.

Ministra Frlec in Cook o slovenski poti v EU

18. 06. 1998 17.14

Vodja slovenske diplomacije Boris Frlec se je drugi dan obiska v Londonu srečal z britanskim kolegom ter predsedujočim svetu ministrov Evropske unije Robinom Cookom. Kot je Frlec povedal v izjavi za STA, sta s sogovornikom opravila "neverjetno obširno izmenjavo mnenj in ocen o položaju Slovenije na poti v Evropsko unijo in zvezo NATO".

Poročila Microsofta in BSA o protipiratskih akcijah

16. 06. 1998 12.38

<I><B>Belgija </B></I>

Velika Britanija zanemarja zgodovinske spomenike

10. 06. 1998 13.31

Po podatkih organizacije za varovanje dediščine English Heritage je od leta 1945 v Veliki Britaniji "izginilo" najmanj 22.000 spomenikov in arheoloških najdišč, 4000 pa jih je zaradi neustrezne skrbi zanje precej ogroženih. V večini primerov škoda nastaja zaradi arhitekturnih sprememb, kmetijskih posegov in naravnih procesov, pa tudi zaradi premalo pozornosti pristojnih oblasti. Na območju Velike Britanije naj bi sicer bilo 300.000 zgodovinskih spomenikov, 40 odstotkov jih je že izginilo, največ škode pa so utrpele znamenitosti na jugovzhodu države.

Britanija in Japonska umikata veleposlanika iz Pakistana

29. 05. 1998 15.56

Velika Britanija je danes odpoklicala svojega veleposlanika iz Pakistana, Japonska pa je napovedala, da bo to kmalu storila.

EU še brez soglasja do predloga reforme skupne kmetijske politike

26. 05. 1998 16.26

Dvodnevno zasedanje kmetijskih ministrov Evropske unije, ki se danes končuje v Bruslju, je pokazalo, da petnajsterica ostaja močno razdeljena glede predložene reforme skupne kmetijske politike, ki predvideva precejšnje zmanjšanje garantiranih cen za žitarice, mlečne izdelke in govedino.<br< Kot so pokazale prve analize posebnega unijinega kmetijskega odbora, ki združuje izvedence petnajsterice, reforme podpira sedem članic - Danska, Finska, Grčija, Italija, Nizozemska, Švedska in Velika Britanija. Zagovarjanje reform te države utemeljujejo z večanjem globalne konkurenčnosti in odprtosti evropskega kmetijstva. Nekatere izmed njih zaradi teh razlogov zagovarjajo nadaljnje poglabljanje reform oziroma še večje zmanjšanje garantiranih cen za nekatere kmetijske proizvode.

Francija ostaja najpomembnejša partnerica Nemčije

12. 05. 1998 07.49

Francija je lani ostala najpomembnejša zunanjetrgovinska partnerica Nemčije. Kot je sporočil državni urad za statistiko, so lani Nemci v Francijo prodali za 94,5 milijarde mark blaga, kar je za 8,4 odstotka več kot leta 1996. Sledijo ji ZDA, Velika Britanija in Italija. Tudi na področju uvoza je dežela galskih petelinov na prvem mestu, in sicer je vrednost uvoza znašala 81,1 milijarde mark. Za njo so se uvrstile Nizozemska, Italija in ZDA.

Arafat v Bruslju

11. 05. 1998 15.30

Po poročanju belgijskega radia je v Bruselj danes prispel predsednik palestinskih oblasti Jaser Arafat.

Britanska delegacija na obisku v Sloveniji

11. 05. 1998 10.31

V Slovenijo bo jutri na štiridnevni obisk pripotovala delegacija Britanske skupine v Interparlamentarni uniji. Gre za prvi obisk na parlamentarni ravni iz Velike Britanije v sedanjem mandatu državnega zbora.

Začetek sestanka finančnih in zunanjih ministrov G-8

09. 05. 1998 10.10

V Londonu so se na ločenih sestankih včeraj srečali zunanji in finančni ministri skupine industrijsko najbolj razvitih držav (G-7) in Rusije. Dvodnevni sestanek služi predvsem kot priprava na srečanje predsednikov in premierov držav G-8, ki bo prihodnji teden v britanskem Birminghamu. Osrednje teme posvetovanj bodo finančna kriza v Aziji in njene posledice v Evropi, krizna območja v svetu, človekoljubna pomoč in okoljevarstvena vprašanja.

Rast nemških investicij v tujini

08. 05. 1998 08.18

Nemško gospodarstvo je lani po predhodnih podatkih v tujini neposredno investiralo 51,5 milijarde mark, kar je za približno 21 odstotkov več kot leta 1996. Po podatkih zveznega ministrstva za gospodarstvo je bilo največ neposrednih naložb namenjenih ZDA, sledijo pa jim Velika Britanija, Francija, Švica in Luksemburg. Izvoz kapitala nemških investitorjev v države tretjega sveta se je povzpel na rekordnih 7,5 milijarde mark. Zaradi finančne krize v Aziji pa so se za skoraj 40 odstotkov zmanjšale naložbe na tem območju, ki so znašale le 3,1 milijarde mark. Kot navaja ministrstvo za gospodarstvo, pa je porasel tudi obseg tujih neposrednih naložb v Nemčiji. Z borih 1,9 milijarde mark predlani se je njihov obseg v letu 1997 povzpel na 4,2 milijarde mark. Po mnenju ministra za gospodarstvo Guenterja Rexrodta so se naložbe v Nemčiji povečale predvsem zaradi strukturnih reform na področju davkov in drugih dajatev.

Velika Britanija bo zaradi kosovske krize poslala svoje vojake v Makedonijo

04. 05. 1998 18.12

Britansko obrambno ministrstvo je danes naznanilo, da bo letos poslalo britanske enote v Makedonijo na mejo s Kosovom. Več sto britanskih vojakov naj bi v okviru večnacionalnih sil, v katerih sodelujejo tudi ZDA, ustvarilo "zaščitni zid" na jugu Kosova, katerega naloga bo preprečiti morebitno širitev spopadov iz ZRJ v Makedonijo.

Izvoz ameriških vin porasel za 30 odstotkov

03. 05. 1998 10.21

Ameriški izvoz vin se je lani po podatkih Inštituta za vino v San Franciscu povečal za 30 odstotkov na 425 milijonov dolarjev in to predvsem zaradi agresivne marketinške strategije proizvajalcev. Po količini se je izvoz v primerjavi z letom poprej povečal za 26 odstotkov na 227 milijonov litrov; okrog 90 odstotkov celotne količine vin je bilo kalifornijskega porekla. Največje tržišče za ameriška vina je še vedno Velika Britanija, ki je lani kupila kar četrtino celotnega ameriškega izvoza vin v vrednosti 108 milijonov dolarjev, kar je za tretjino več kot leta 1996. Izvoz v Kanado se je lani povečal za 9 odstotkov, na Japonsko pa za 26 odstotkov.

ZDA ostro proti ukinjanju sankcij proti Iraku

28. 04. 1998 09.36

Varnostni svet OZN je v ponedeljek začel razpravo o reviziji sankcij proti Iraku. Diplomatski viri pri Varnostnem svetu menijo, da bodo zaradi odločnega ameriškega stališča sankcije ostale, take kot so, kljub predlogom nekaterih članic, da bi jih vsaj omilili. Rusija in Francija si prizadevata delno omejiti sankcije, ker naj bi Irak dokazal voljo za sodelovanje z mednarodnimi inšpektorji in ker ni dokazov o nadaljevanju jedrskega programa. Omenjeni državi sta predlagali, da bi ukinili embargo na trgovino z nafto, ki je zdaj dovoljena le, ko gre za nakup hrane in zdravil. Rusija in Francija poleg tega želita še pridobiti soglasje za ukinitev omejitev potovanj za člane iraških oblasti. Ameriški veleposlanik Bill Richardson je ostro nastopil proti kakršnimkoli omilitvam sankcij, ker Irak po mnenju ZDA še zdaleč ni izpolnil zahtev mednarodne skupnosti. Richardson je dejal, da Iraške oblasti še vedno ne dajejo vseh informacij o oborožitvenih programih, čeprav je bil dosežen določen napredek pri dostopu do predsedniških palač. Po trditvah diplomatskih virov bodo ZDA vztrajale pri svojem stališču in celo uporabile pravico veta. Razprava se bo nadaljevala popoldne, ko pričakujejo govor britanskega veleposlanika. Velika Britanija je glede Iraka doslej stala na strani ZDA.

Komisija ZN obsodila kršitve pravic v Iraku

21. 04. 1998 16.06

Komisija Združenih narodov za človekove pravice je na današnjem glasovanju obsodila Irak zaradi "sistematičnega, razširjenega in izredno kritičnega kršenja človekovih pravic". Soglasje z resolucijo, ki jo je predlagala Velika Britanija, je na letnem zasedanju komisije izrazilo 32 od 53 držav. Proti resoluciji ni glasovala nobena država, 21 pa se jih je glasovanja vzdržalo.

EU: Še zadnje priprave pred majskim vrhom o evru

20. 04. 1998 12.16

Na zadnjem zasedanju pred prvomajskim srečanjem, na katerem bo vrh Evropske unije predvidoma potrdil priporočilo Evropske komisije, naj evro prihodnje leto uvede enajst držav, se bodo jutri v Luxembourgu sešli ministri petnajsterice za gospodarstvo in finance.

Načrti držav članic EU o zaposlovanju

16. 04. 1998 07.48

Večina držav članic EU je do srede, v predvidenem roku, Evropski komisiji predložila akcijske načrte glede boja proti brezposelnosti. Komisija sedaj preverja, če so se vlade držale določil, o katerih so se lani novembra v Luxembourgu sporazumeli predsedniki držav in vlad članic petnajsterice.

Butler na posvetu z britanskim vrhom

02. 04. 1998 10.00

Vodja Posebne komisije za nadzor razoroževanja Iraka (Unscom) Richard Butler se mudi v Londonu, kamor je v sredo prispel na dvodnevni posvet z britanskim vrhom, je sporočil tiskovni predstavnik Združenih narodov Juan Carlos Bandt.

Evro naj uvede enajst članic

25. 03. 1998 12.41

Evropska komisija je v včerajšnjem poročilu za uvedbo evra s 1. januarjem prihodnje leto priporočila enajst članic Evropske unije. Maastrichtske kriterije po oceni komisije zadovoljivo izpolnjujejo vse zainteresirane države, razen Grčije, medtem ko Velika Britanija, Danska in Švedska po lastni izbiri ne bodo prve v skupini "evro držav".

Kdo bo gostitelj nogometnega prvenstva leta 2006?

20. 03. 1998 15.09

Franz Beckenbauer, nemški >>ambasador<< kampanije za organizacijo nogometnega prvenstva, je izrazil dvome v možnost, da bo Nemčija gostila svetovno nogometno prvenstvo leta 2006. Nemčija in Velika Britanija, ki tudi kandidira za organizacijo prvenstva, naj bi imeli preveč tekmecev, ki ogrožajo možnosti obeh držav za kandidaturo.

Resolucija o ZRJ začetek prihodnjega tedna

19. 03. 1998 09.44

Med članicami Varnostnega sveta Združenih narodov potekajo intenzivni pogovori o sprejemu resolucije, s katero bi kaznovali ZR Jugoslavijo za nasilje nad civilnim prebivalstvom na Kosovu. Osnutek resolucije je pripravila Velika Britanija, kot trdijo diplomatski viri, pa bo z njo uveden le embargo na trgovino z orožjem za ZR Jugoslavijo. Zaradi široke diplomatske akcije, ki v teh dneh poteka na ozemlju ZRJ, bodo članice VS nekaj dni počakale na razvoj dogodkov. Sprejem resolucije je zato predviden v začetku ali sredi prihodnjega tedna. Diplomatski viri v VS pravijo, da se bo odgovor VS na nasilje oblasti ZRJ omejil le na embargo za orožje, ker predvsem Kitajska nasprotuje ostrejšim ukrepom. VS je v sredo razpravljal tudi o položaju mesta Brčko v Bosni in Hercegovini. O tej zadevi bo predvidoma v četrtek podana predsedniška izjava.

Embargo na izvoz orožja v ZRJ

18. 03. 1998 09.32

Kontaktna skupina se je dogovorila o uvedbi embarga na izvoz orožja v Zvezno republiko Jugoslavijo, so v torek zvečer povedali diplomati v New Yorku. S tem ukrepom naj bi jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića prisilili k političnemu dialogu z Albanci na Kosovu, navajajo isti viri, ki pravijo, da bodo s predlogom že danes seznanili Varnostni svet ZN, ta pa naj bi o njem glasoval še ta teden. Članice kontaktne skupine - Velika Britanija, ZDA, Francija, Nemčija, Rusija in Italija - so dogovor dosegle po dolgih pogajanjih, še vedno pa ni znano, kako se bo nanj odzvala Kitajska, ki je stalna članica Varnostnega sveta.

Santer pozdravlja vključitev drahme v EMS

16. 03. 1998 16.39

Predsednik Evropske komisije Jacques Santer je danes izrazil zadovoljstvo nad vključitvijo grške drahme v Evropski menjalniški sistem. Grčija je s tem pokazala odločenost, da doseže višjo stopnjo trajne konvergenčnosti, kar je predpogoj za uvedbo evra, je dejal Santer in izrazil spodbudo Atenam, naj nadaljujejo prizadevanja v tej smeri.

Skoraj 100 milijonov potnikov na nemških letališčih

08. 03. 1998 10.41

Lani so nemška letališča po podatkih državnega statističnega urada iz Wiesbadna zabeležila 99,8 milijona potnikov. Letališki potniški promet je lani v primerjavi z letom 1996 večji za 6,4 odstotka.

Veliko Britanijo lani obiskalo 26 milijonov tujih turistov

08. 03. 1998 10.40

Velika Britanija je lani zabeležila rekorden obisk tujih turistov. Obiskalo jo je 26 milijonov turistov, največ iz držav Zahodne Evrope in ZDA. Lanski obisk se je v primerjavi s predlanskim povečal za tri odstotke kljub močnejši britanski valuti. Tuji turisti so med obiskom Velike Britanije porabili za svoje izdatke 12,6 milijarde funtov oz. 38 milijard nemških mark.