Velika Britanija

Schroeder za reformo finančnega sistema

23. 11. 1998 14.47

Nemški kancler Gerhard Schroeder želi izvesti reformo svetovnega finančnega sistema, kar bo tudi osrednja tema na srečanju skupine G7 v Kölnu junija prihodnje leto. Na sprejemu v Bonnu, ki se ga je udeležilo 160 predstavnikov različnih narodov, je povedal, da hoče Nemčija slediti predlogom za reforme, ki sta jih že izvedle ZDA in Velika Britanija.

Vinograd za Rushdijevo glavo

20. 11. 1998 08.53

Iranski vinogradnik ponuja vinograd kot nagrado za glavo britanskega pisatelja indijskega rodu Salmana Rushdija, je sporočil časnik teheranski Kayhan. Ebrahim Qasemi ponuja svoje brajde, ker si srčno želi, da bi ''plemenit pogumen musliman nekoč skrajšal Rushdijevo življenje''.

Padec trgovinskega presežka Evropske unije

17. 11. 1998 07.57

Trgovinski presežek Evropske unije je v prvih sedmih mesecih letos padel na 8,6 milijarde ekujev, v primerjavi s 26 milijardami ekujev v enakem lanskem obdobju, je sporočila statistična služba EU Eurostat. Pri tem največji trgovinski presežek v višini 41,6 milijarde ekujev beleži Nemčija, največji primanjkljaj v skupnem znesku 24 milijard ekujev pa Velika Britanija.

86 odstotkov Britancev ocenjuje, da je prehod na evro ''neizogiben''

08. 11. 1998 12.10

Kar 86 odstotkov britanskih volilcev dejstvo, da bo morala Velika Britanija postopoma vstopiti v Evropsko denarno unijo (EMU) in tako sprejeti skupno evropsko valuto evro, ocenjuje kot ''neizogibno''.

Nemški kancler na prvem uradnem obisku

02. 11. 1998 16.25

Novi nemški kancler Gerhard Schroeder je danes, v okviru svojega prvega obiska v tujini, obiskal britanskega premiera Blaira, s katerim sta se pogovarjala o gospodarski politiki ter poslovnem vodenju. Schroeder se bo kasneje udeležil tudi konference Združenja britanske industrije v Birminghamu, kjer bo spregovoril o omejevanju kratkoročnih kapitalskih gibanjih.

Zunanjetrgovinski presežek članic EMU v prvi polovici leta 32,8 milijarde ekujev

31. 10. 1998 09.20

Enajsterica članic Evropske unije, ki bo prihodnje leto uvedla evro, je po podatkih Eurostata junija letos beležila za 8,3 milijarde ekujev trgovinskega presežka s svetom. Zunanjetrgovinski presežek enajsterice je bil od januarja do junija skupaj vreden 32,8 milijarde ekujev, kar je za 3,4 milijarde manj kot v enakem obdobju lani. Zunanjetrgovinski presežek celotne evropske petnajsterice je bil junija 3,2 milijarde ekujev, vendar pa je unija v prvih šestih mesecih leta dosegla le za 0,6 milijarde presežka, medtem ko ga je v enakem obdobju lani 16,1 milijarde ekujev. V prvih šestih mesecih leta je imela največji zunanjetrgovinski presežek Nemčija in sicer za 34,4 milijarde ekujev, medtem ko je največji primanjkljaj, v višini 18,8 milijarde, beležila Velika Britanija. Unijino trgovanje z ZDA se je v prvih šestih mesecih leta v primerjavi z enakim obdobjem lani povečalo za skupaj 16 odstotkov, azijska finančna kriza pa je pustila posledice na trgovanju z Japonsko. Izvoz iz unije v to državo se je zmanjšal za 14 odstotkov, uvoz pa je narasel kar za 16 odstotkov. Trgovinski primanjkljaj EU z Japonsko je bil v prvi polovici leta 17,3 milijarde ekujev.

V enoti za evakuacijo misije OVSE predvidoma ''par tisoč'' pripadnikov

29. 10. 1998 15.50

Zveza NATO bo za zaščito okrog 2000 pripadnikov Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE), ki bodo na Kosovu nadzorovali uresničevanje zahtev mednarodne skupnosti, oblikovala posebne enote, ki bodo predvidoma štele ''par tisoč'' pripadnikov, so povedali viri na zavezništvu.

Ameriški uspeh glede krize v Jugoslaviji

28. 10. 1998 10.24

Ameriški predsednik Bill Clinton je sinoči kot opogumljajoče označil dejstvo, da sta vztrajnost in odločenost zveze NATO prisilili jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića k umiku sil s Kosova in k ''bistvenemu'' spoštovanju zahtev mednarodne skupnosti. Ameriška državna sekretarka Madeleine Albright pa je po odločitvi zveze NATO, da za zdaj ne bo uporabila sile proti ZR Jugoslaviji, da pa bodo letalske enote še naprej ostale pripravljene na morebitno posredovanje, dejala, da je odločitev zavezništva upravičena, saj so se srbske sile v zadostni meri umaknile s Kosova. Poudarila pa je, da mora zavezništvo budno nadzirati razmere na terenu.

EU beleži rast industrijske proizvodnje

23. 10. 1998 13.40

Industrijska proizvodnja v Evropski uniji se je po podatkih Eurostata od maja do julija letos v primerjavi s predhodnim trimesečnim obdobjem povečala za en odstotek, v enajstih državah, ki bodo prihodnje leto uvedle evro, pa za 1,1 odstotka.

Velika Britanija za izpustitev nekdanjega diktatorja

23. 10. 1998 09.00

Britanski čaaniki v današnjih številkah pišejo, da britanska vlada preučuje možnost izpustitve nekdanjega čilskega diktatorja Augusta Pinocheta, ki ga trenutno na zahtevo španskega sodišča zadržujejo v neki londonski kliniki. Časniki se pri tem sklicujejo na izjavo britanskega premiera Tonya Blaira na novinarski konferenci, da bi London lahko zavrnil izročitev Pinocheta, ki jo zahteva Španija, ''iz humanitarnih razlogov'', tj. zaradi slabega zdravstvenega stanja 82-letnega Pinocheta.

Velika Britanija za napad na Srbijo

09. 10. 1998 11.48

Ameriški odposlanec Holbrooke je prispel v Beograd na odločilne razgovore z Miloševičem v zadnjih poskusih, da bi preprečil intervencijo NATA v Srbiji.

Italija ima v Evropski uniji najvišje cene bencina

09. 10. 1998 10.31

Izsledki študije nemškega avtokluba ADAC so pokazali, da ima v Evropski unijnajdražji bencin Italija, sledijo pa ji Velika Britanija in Finska.

Grozi prepoved uvoza jekla iz ZRJ v države EU?

09. 10. 1998 10.29

EU je napovedala prepoved uvoza jugoslovanskega jekla na trge držav svojih članic, toda jugoslovanske železarne o ukrepih petnajsterice še niso dobile uradnega sporočila.

Kanada, Nizozemska in Grčija za dva prosta sedeža v VS ZN

08. 10. 1998 09.33

V Generalni skupščini ZN bo danes potekalo glasovanje za peterico novih nestalnih članic Varnostnega sveta. Malezija, Argentina in Namibija potrebujejo le še formalno potrditev v Generalni skupščini, za preostala dva nestalna sedeža v VS pa kandidirajo Kanada, Grčija in Nizozemska.

Danska svetuje svojim državljanom odhod iz Jugoslavije

07. 10. 1998 15.56

Danska je danes svetovala svojim državljanom, naj razmislijo o odhodu iz Jugoslavije. Predstavnik zunanjega ministrstva je izjavil, da naj bodo tisti, ki so se odločili ostati, pripravljeni kmalu oditi in ostati v stiku z ambasado. Predstavnik je še izjavil, da se ta priporočila ne nanašajo na danske diplomatske uslužbence in njihove družine.

London poudaril pripravljenost za poseg na Kosovu

05. 10. 1998 16.17

Britanska vlada je danes poudarila, da je pripravljena uporabiti silo za pomiritev konflikta na Kosovu. V soglasju z drugimi se Velika Britanija ne bo obotavljala uporabiti sile, če bo to edina pot za rešitev humanitarne stiske na Kosovu, je sporočila vlada po današnjem zasedanju v Londonu.

Lockerbie: Sodni proces na vojaškem letališču Soesterberg

18. 09. 1998 11.32

Proces proti libijskima teroristoma, ki sta obtožena napada na ameriško letalo nad škotskim Lockerbiejem leta 1988, bo na letalskem oporišču Soesterberg v osrednjem delu Nizozemske, so danes sporočile lokalne oblasti. Nizozemski zunanji minister Jozias van Aartsen naj bi še danes podpisal ustrezen sporazum z britanskim veleposlanikom v Haagu.

Prireditve Developer Days '98 po svetu

16. 09. 1998 14.13

Prireditve Developer Days 98 se bodo zvrstile v 33 mestih v ZDA ter v naslednjih državah: Argentina, Avstralija, Belgija, Brazilija, Čile, Češka, Danska, Dominikanska republika, Ekvador, Egipt, Filipini, Finska, Francija, Grčija, Gvatemala, Hongkong, Hrvaška, Indija, Indonezija, Irska, Izrael, Italija, Japonska, Južna Afrika, Južna Koreja, Kanada, Kitajska, Kolumbija, Kostarika, Madžarska, Malezija, Mehika, Nemčija, Nizozemska, Nova Zelandija, Norveška, Panama, Peru, Poljska, Portugalska, Portoriko, Romunija, Rusija, Saudova Arabija, Singapur, Slovenija, Škotska, Španija, Švedska, Švica, Tajvan, Tajska, Turčija, Velika Britanija, Urugvaj, Venezuela in Združeni Arabski Emirati. Osrednja tema prireditev bo predstavitev možnosti razvojnega sistema Visual Studio za razvoj porazdeljenih spletnih rešitev na osnovi operacijskega sistema Windows NT, ki se lahko povezujejo z obstoječimi sistemi.

Svet ECB razpravlja o zagotovitvi stabilnosti evra

11. 09. 1998 13.17

Svet Evropske centralne banke (ECB) je davi v Frankfurtu začel razpravo o denarnopolitični strategiji. V središču razprave naj bi bilo vprašanje načina zagotavljanja stabilnost evra. O rezultatih druge seje sveta po počitnicah bo novinarje drevi obvestil predsednik ECB Wim Duisenberg.

Juncker na obisku pri Klimi

08. 09. 1998 16.44

Luksemburški premier Jean-Claude Juncker in avstrijski kancler Viktor Klima sta na današnjem srečanju na Dunaju razpravljala o vrsti tem, povezanih z neformalnim vrhom Evropske unije prihodnji mesec, finančno in politično krizo v Rusiji in krizo na Kosovu. Juncker se je pred obiskom v Bolgariji ustavil v avstrijski prestolnici, kamor je dopotoval iz Slovenije.

Sestanek G-7 o ruski krizi prihodnji teden v Londonu

05. 09. 1998 16.38

Britanska vlada je za prihodnji teden v Londonu sklicala sestanek vodilnih finančnih strokovnjakov skupine industrijsko najrazvitejših držav (G-7), na katerem bodo razpravljali o krizi v Rusiji. Kot je danes sporočila britanska vlada, so se o načrtu posvetovali tudi z ameriškim predsednikom Billom Clintonom.

Aprila EU beležila 2,2 milijarde ekujev zunanjetrgovinskega presežka

04. 09. 1998 08.56

Države Evropske unije so aprila letos po podatkih Eurostata beležile 2,2 milijarde ekujev zunanjetrgovinskega presežka; enajsterica držav, ki bo prihodnje leto uvedla evro, je beležila presežek v višini 7,4 milijarde ekujev.

Britanski vicekonzul na Ibizi odstopil zaradi ''degeniriranih turistov''

02. 09. 1998 08.21

Britanski vicekonzul na španskem otoku Ibiza Michael Birkett je ponudil odstop, ker se, kot je izjavil v pogovoru za britanski časnik Mail on Sunday, sramuje, da je Britanec; v zadnjih 18 mesecih naj bi imel opravka z vrsto ''degeneriranih turistov''. ''Tako sem se razjezil zaradi ponižujočega obnašanja in blatenja dobrega imena, ki ga ima Velika Britanija po svetu, da sem vedel, da je čas, da odstopim,'' je pojasnil Birket. ''Vedno sem bil ponosen, da sem Britanec, toda ti degeneriki nas blatijo. Mladi so povsem brez nadzora,'' je opomnil Birkett. Sredozemski letoviški otok Ibiza, del Balearov, z najbolj pestrim in živahnim nočnim življenjem v Evropi ter pretiravanjem s pijačo, mamili in spolno svobodo, privablja mlade Britance kot magnet. Birkett je odstopil, ker se je v zadnjih 18 mesecih soočal s številnimi problemi, povezanimi s kriminalom, prekomernim uživanjem mamil in prometnimi nesrečami.

Američani od Libije zahtevali, naj Nizozemski izroči dva osumljenca iz Libije

27. 08. 1998 08.56

Ameriško zunanje ministrstvo je, potem ko je Tripoli sprejel ameriško-britanski predlog, od Libije zahtevalo, naj Nizozemski izroči dva Libijca, ki sta osumljena, da sta izvedla napad na letalo družbe Pan Am leta 1988. ZDA in Velika Britanija sta predlagali, da bi Libijcema sodili na Nizozemskem, sojenje pa bi vodil škotski sodnik in bi potekalo v skladu s škotskim pravom. Vodja britanske diplomacije Robin Cook je odločitev Libije, da predlog sprejme, pozdravil, poudaril pa je, da je treba odgovor Tripolija še preučiti, da bi preverili, ali morebiti ne vsebuje kakšnih novih zahtev. V eksploziji ameriškega letala nad krajem Lockerbie je umrlo 270 ljudi.

Velika Britanija: Inflacija se je julija zmanjšala na 2,6 odstotka

20. 08. 1998 07.46

Inflacijska stopnja v Veliki Britaniji se je julija z junijske 2,8-odstotne ravni znižala na 2,6 odstotka, so sporočili predstavniki britanskega statističnega urada. S tem se je vlada zelo približala uresničitvi željenega cilja, 2,5-odstotne inflacije. K manjši rasti cen sta najbolj prispevali pocenitvi oblačil in čevljev, katerih cene so bile julija nižje za 6 odstotkov.

Velika Britanija namenila pomoč žrtvam nasilja na Irskem

13. 08. 1998 08.53

Britanska vlada je žrtvam nasilja na Severnem Irskem v posebnem programu namenila 1,3 milijona funtov (2,1 milijona dolarjev). Program vključuje štipendije otrok in mladih, ki so ostali sirote, sklad za žrtve v denarnih težavah ter projekte pomoči mladim, starim in invalidom.

Štirinajst držav na vojaških vajah Nata v Albaniji

07. 08. 1998 14.19

Vojaške sile 14 držav, vključno z Rusijo, bodo sodelovale v vojaških vajah, ki bodo potekale od 17. do 22 avgusta v Albaniji, je včeraj izjavil vojaški komite zveze Nata.

Irak izigrava ZN?

04. 08. 1998 17.01

Vodja inšpektorjev Združenih narodov za nadzor nad orožjem Richard Butler je po predčasni vrnitvi s pogajanj o razorožitvi Iraka izjavil, da je razočaran nad nepripravljenostjo iraške strani za sprejetje predlogov Združenih narodov o pospeševanju reševanja problemov oborožitve. Povedal je, da je Aziz od njega zahteva, naj Varnostnemu svetu poroča o končanem procesu razoroževanja, čeprav preiskava v zvezi s tem še ni zaključena. Jutri bo Butler o svojem neuspešnem poslanstvu poročal Varnostnemu svetu ZN, ki se bo nato odločil za nadaljnje ukrepanje.

Britanska vlada povečala pomoč za umetnost

26. 07. 1998 16.28

Britanska vlada je napovedala, da bo za umetnost in kulturo v treh letih namenila 290 milijonov funtov. 100 milijonov funtov bo podarila muzejem in galerijam, tako da bo do leta 2001 vstop v enajst najpomembnejših državnih muzejev in galerij prost. Od britanskih muzejev zaenkrat vstopnine ne zaračunavajo le v Britanskem muzeju, Nacionalni galeriji, Galeriji Tate in Nacionalni galeriji portretov. 125 milijonov funtov pa bo namenjenih ostalim britanskim umetniškim ustanovam, npr. Kraljevi operni hiši in Angleški nacionalni operi, ki sta zabredli v dolgove. Velika Britanija za umetnost namenja dvakrat manj sredstev kot Francija in štirikrat manj sredstev kot Nemčija.

Francija ustanavlja celinsko borzo

23. 07. 1998 08.08

Francija namerava ustanoviti mednarodno borzo kot konkurenco novi borzi, ki sta jo že napovedali Nemčija in Velika Britanija, je povedal Jean-Francois Theodore, predsednik francoske borze. Načrtovana borza naj bi vključevala tudi druge celinske borze in bi imela možnost povezave z borzo v New Yorku. Objava Londona in Frankfurta, največjih evropskih borz, da bosta združili moči, je razburila Francijo, ki se je ob tem počutila izrinjeno. Theodore je zato prepričan, da je treba ustanoviti večpolarno evropsko mrežo, ki bo sposobna tekmovati s finančno osjo London - Frankfurt. Posebej je izpostavil Milano, Bruselj, Madrid in Pariz kot potencialne partnerje načrtovane borze.