Velika Britanija

Po Majorjevem mnenju je bila Margaret Thatcher shizofrenična

10. 10. 1999 08.49

Nekdanja britanska premierka Margaret Thatcher je državo vodila na avtokratičen način in zdelo se je, da je zlasti pri evropskih vprašanjih trpela za ''kvazi dvojno osebnostjo'', se v svojih spominih, katerih odlomke je pred kratkim objavil britanski Sunday Times, spominja nekdanji britanski premier in konservativni naslednik Thatcherjeve John Major.

Konferenca o splošni prepovedi jedrskih poskusov

07. 10. 1999 20.31

Na Dunaju poteka konferenca za pospešitev začetka veljavnosti sporazuma o splošni prepovedi jedrskih poskusov, ki se je udeležuje 91 držav podpisnic sporazuma, med njimi tudi Slovenija.

Slovenski tenisači v Egipt

07. 10. 1999 20.30

V Londonu so izžrebali pare prvega kroga Davisovega pokala v vseh kakovostnih skupinah. V Londonu so izžrebali pare svetovne skupine Davisovega pokala za naslednjo sezono. V prvem krogu se bodo pomerili Zimbabve in ZDA, Češka in Velika Britanija, Španija in Italija, Rusija in Belgija, Slovaška in Avstrija, Brazilija in Francija, Nemčija in Nizozemska ter Švica in Avstralija.

Ratifikacija pogodbe o prepovedi jedrskih poskusov

07. 10. 1999 07.58

Mehika je ratificirala obširno pogodbo o prepovedi jedrskih poskusov, so danes sporočili z mehiškega zunanjega ministrstva.

STB - stičišče tujega povpraševanja in slovenske ponudbe

06. 10. 1999 15.09

Slovenska turistična borza, ki jo letos že drugič organizira Center za promocijo turizma Slovenije (CPTS), bo potekala 8. oktobra. Po lanskem do tedaj največjem številu tujih in domačih udeležencev bo Hotel Habakuk, kjer bo potekal osrednji borzni dan, ponovno sprejel rekordno število sodelujočih. Več kot sto slovenskih turističnih ponudnikov iz 62 turističnih podjetij bo svojo ponudbo predstavilo 110 tujim organizatorjem potovanj in potovalnim agentom iz štirinajstih držav. Gre za največjo akcijo pospeševanja prodaje slovenske turistične ponudbe na domačih tleh imenovano tudi SIW '99 - Slovenian Incoming Workshop.

Največ nacionalistov na Švedskem in v Veliki Britaniji

05. 10. 1999 11.09

Švedska in Velika Britanija sta državi EU, ki imata največ nacionalistov, kaže najnovejša anketa, objavljena v švedskem časniku Dagens Nyheter.

Rusija prevzela predsedovanje VS ZN

01. 10. 1999 11.20

Rusija je danes prevzela enomesečno predsedovanje Varnostnemu svetu Združenih narodov. Ruski veleposlanik pri ZN Sergij Lavrov je tako nasledil nizozemskega kolega A. Petra van Wasluma. Predsedništvo VS ZN mesečno kroži med vsemi 15 državami članicami, od katerih imajo pravico do veta le ZDA, Francija, Velika Britanija, Kitajska in Rusija.

Avstrija blokira začetek širitvenih pogajanj

29. 09. 1999 21.46

Evropska unija se s Slovenijo, Poljsko, Češko, Madžarsko, Estonijo in Ciprom jutri ne bo začela pogajati tudi o poglavju energije, kot je bilo sprva predvideno, saj zaradi Avstrijskega vztrajanja, naj EU v svojem pogajalskem izhodišču za to področje pri jedrski energiji od kandidatk zahteva najvišje možne varnostne standarde, članice skupnega stališča niso uspele zavzeti.

London kršil človekove pravice

27. 09. 1999 17.39

Evropsko sodišče za človekove pravice je danes razsodilo, da Velika Britanija s prepovedjo vključevanja homoseksualcev v poklicno vojsko krši človekove pravice.

Srečanje finančnih ministrov G-7

25. 09. 1999 20.29

Finančni ministri in guvernerji centralnih bank skupine sedmih industrijsko najrazvitejših držav G-7 so v Washingtonu začeli redno jesensko zasedanje, na katerem bodo govorili predvsem o krepitvi japonskega jena in aferi o korupciji v Kremlju.

Cook obljubil podporo Velike Britanije

25. 09. 1999 08.06

Slovenski premier Janez Drnovšek se je včeraj pred napovedanim sestankom z generalnim sekretarjem OZN Kofijem Annanom na sedežu OZN, zadržal v krajšem pogovoru z zunanjim ministrom Velike Britanije Robinom Cookom, s katerim sta se pogovarjala o širitvi Evropske unije.

VS ZN o mednarodnem posredovanju v Indoneziji

13. 09. 1999 21.24

Varnostni svet Združenih narodov bo še nocoj razpravljal o resoluciji, ki bo omogočila mednarodno posredovanje na Vzhodnem Timorju. Z otoka medtem še naprej poročajo o nasilju nad civilnim prebivalstvom.

Velika Britanija prekinila prodajo letal Indoneziji

12. 09. 1999 09.05

Velika Britanija je prekinila prodajo letal vrste hawk Indoneziji, je povedal britanski zunanji minister Robin Cook.

Izredno zasedanje VS ZN o Vzhodnem Timorju

11. 09. 1999 22.24

Varnostni svet Združenih narodov je nekaj po 17. uri po srednjeevropskem času začel izredno zasedanje, na katerem bodo razpravljali o tem, kako Indonezijo pregovoriti, da privoli v napotitev mednarodnih mirovnih sil na Vzhodni Timor.

Finančni ministri EU o uskladitvi davkov

11. 09. 1999 17.35

Finančni ministri držav članic EU nadaljujejo dvodnevno srečanje v finskem mestu Turku. Današnje pogovore bodo osredotočili na vprašanje davkov, vendar na tokratnem srečanju še ne pričakujejo dokončnih dogovorov.

Danes stopila v veljavo Lizbonska konvencija

01. 09. 1999 15.01

Konvencija o priznavanju visokošolskih kvalifikacij v evropski regiji ali t.i. Lizbonska konvencija, ki jo je državni zbor ratificiral 20. maja letos, je za Slovenijo začela veljati danes, 1. septembra. Listino o ratifikaciji konvencije je pri Svetu Evrope 21. julija deponirala slovenska veleposlanica Magda Tovornik, kar je bil pogoj za uveljavitev konvencije.

Začel se je mednarodni lutkarski festival v Zagrebu

28. 08. 1999 09.02

Letošnji lutkarski festival (PIF), ki bo potekal od 27. avgusta do 3. septembra, bo gostil 17 gledaliških skupin iz 10 dežel. Poleg Hrvaške bodo sodelovale še Avstrija, Bolgarija, Češka, Kitajska, Madžarska, Nizozemska, Nemčija, Velika Britanija, Slovenija. Umetniška voditeljica festivala Livija Kroflin je v sredo na tiskovni konferenci poudarila, da bo na programu 18 predstav za otroke in odrasle, najboljše pa bosta nagradili mednarodna strokovna žirija in otroška žirija.

V British Airwaysu nosečih 600 stevardes

23. 08. 1999 09.05

V britanski letalski družbi British Airways, kjer je zaposlenih 9482 stevardes, so jih morali kar 600 prerazporediti na druga delovna mesta na letališču. Vzrok za premestitev stevardes je namreč nosečnost, saj Velika Britanija v začetku novega tisočletja pričakuje pravi baby boom. Debbie Saville, ki pri British Airwaysu skrbi za osebje na letališču, je povedala, da je letališče Heathrow že podobno porodnišnici.

52 let neodvisnosti Indije in Pakistana

14. 08. 1999 13.00

Indija in Pakistan bosta jutri praznovala 52. obletnico neodvisnosti. 15. avgusta 1947 je namreč Velika Britanija po več desetletjih bojev svoji koloniji podelila neodvisnost in takrat sta na tem območju nastali hinduistična država Indija in muslimanska država Pakistan.

V Liberiji spodletela izpustitev talcev

13. 08. 1999 16.03

Šest sodelavcev mednarodnih človekoljubnih organizacij, ki so jih v sredo zajeli na severozahodu Liberije, bi morali sinoči izpustiti na meji med Liberijo in Gvinejo, vendar je Gvineja zaradi administrativnih težav onemogočila predajo.

Ekipni zlati medalji ZDA in Tajvanu

29. 07. 1999 16.54

Zadnji dan svetovnega lokostrelskega prvenstva v francoskem Riomu so bili na sporedu boji v ekipnih konkurencah. V slogu compound so zlato medaljo osvojili Američani, ki so v finalu premagali Madžarsko, Slovenija pa je osvojila sedmo mesto. Pri ženskah so bile najuspešnejše tekmovalke iz Tajvana, v finalu so ugnale Nizozemsko.

Uničen smrtonosni plin

28. 07. 1999 10.23

Izvedenci Mednarodne organizacije za prepoved kemičnega orožja so danes zapustili Bagdad, potem ko so v skladu z odločitvijo Varnostnega sveta uničili smrtnonosni plin, ki so ga v Iraku zapustili ZN.

Deljeno mesto generalnega direktorja WTO

20. 07. 1999 12.55

Generalni svet Svetovne trgovinske organizacije (WTO) je na današnjem neformalnem srečanju v Ženevi sprejel odločitev, da si bosta mesto generalnega direktorja WTO delila Novozelandec Mike Moore in Tajec Supatchai Panitchpakdi. Odločitev naj bi uradno potrdili na plenarni seji konec tedna, s tem dogovorom pa naj bi se končala trimesečna kriza v organizaciji.

Slovenija po kakovosti življenja na 33. mestu

19. 07. 1999 14.52

Slovenija se je v poročilu Združenih narodov o človekovem razvoju uvrstila na 33. mesto. Država z najvišjo kakovostjo življenja je že šesto leto zapored Kanada. Poročilo je zajelo 174 držav, med prvih deset pa so se uvrstile še Norveška, ZDA, Japonska, Belgija, Švedska, Avstralija, Nizozemska, Islandija in Velika Britanija, medtem ko je zadnjih 22 mest pripadlo afriškim državam, so sporočili z ministrstva za zunanje zadeve.

Opravljeno posvetovanje

15. 07. 1999 10.22

Varnostni svet ZN je v sredo opravil posvetovanja o Iraku in sankcijah proti tej državi, vendar pričakovane resolucije ni sprejel zaradi nasprotij med stalnimi članicami. Velika Britanija je skupaj s šestimi državami - Nizozemsko, Slovenijo, Argentino, Brazilijo, Gambijo in Bahreinom - pripravila osnutek resolucije, ki je dobil tudi tiho podporo ZDA, vendar Kitajska, Francija in Rusija še vedno ostajajo pri svojih, Iraku prijaznejših predlogih. Britanski predlog, katerega bistvo je ukinitev izvoznih sankcij za Irak, potem ko bo Bagdad dokazal, da nima orožja za množično uničevanje in da ga tudi ne namerava proizvajati, ima največjo podporo, ki pa nima teže, če se z njim ne strinjajo vse stalne članice.

VB vzpostavila diplomatske odnose z Libijo

07. 07. 1999 18.26

Britanski zunanji minister Robin Cook je spodnjemu domu parlamenta danes sporočil, da bo Velika Britanija znova navezala diplomatske stike z Libijo, kar naj bi takoj stopilo v veljavo.

Frlec in Quin o širitvi EU

05. 07. 1999 21.24

Minister za zunanje zadeve Boris Frlec se je danes srečal z britansko ministrico za evropske zadeve Joyce Quin, ki je poudarila, da si je Evropska unija zastavila zahtevno nalogo, saj želi nadaljevati s pristopnim procesom in pogajanji s šestimi državami kandidatkami, obenem pa državam Jugovzhodne Evrope dati perspektivo približevanja EU, vendar ne na račun upočasnitve širitvenega procesa, so sporočili z zunanjega ministrstva.

Quinova o možnostih Slovenije za EU

05. 07. 1999 21.18

Slovenija je resna kandidatka za članstvo v Evropski uniji in bo vanjo stopila v prvem krogu širitve, je ob današnjem obisku v Sloveniji ocenila britanska ministrica za evropske zadeve Joyce Quin. Njen gostitelj, slovenski minister za evropske zadeve Igor Bavčar, pa je po pogovorih povedal, da sta govorila predvsem o sodelovanju obeh administracij, tako v okviru t.i. twinninga ali bratenja administracij kot tudi na dvostranski ravni.

Annan opozarja

27. 06. 1999 11.24

Generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan je danes v pogovoru za televizijo BBC opozoril na nevarnost nove humanitarne katastrofe na Balkanu, če ne bo kmalu namenjena potrebna pomoč za obnovo tega območja.

G-8 za izredno srečanje o Paktu stabilnosti za JV Evropo

20. 06. 1999 19.58

Voditelji držav in vlad skupine G-8 so se na pobudo ameriškega predsednika Billa Clintona ob koncu vrha v Koelnu dogovorili, da bo Nemčija organizirala izredni vrh o Paktu stabilnosti za jugovzhodno Evropo. Konferenca naj bi potekala v eni od balkanskih držav.