Velike

Evakuacija prebivalstva zaradi najdene bombe

14. 12. 1997 11.14

V nemškem mestu Ludwigshafen se je davi pričela največja evakuacija, ki so jo v mestu izvedli v povojnem času. Vzrok akcije je najdba velike bombe, ki izvira iz II. svetovne vojne. Zaradi deaktiviranja bombe je moralo stanovanja zapustiti 26.000 prebivalcev nekaterih delov mesta. Za pravilen potek demontaže bombe, ki se bo pričela ob 13. uri in bo predvidoma trajala dve uri, skrbi približno 1.250 predstavnikov oblasti in organizacij za pomoč.

Morski psi in želve ob čilski obali

08. 12. 1997 09.36

Vremenski pojav El Nino je v Čilu vnovič poskrbel za neobičajne naravne pojave. Tokrat so čilski ribiči ob morski obali ugledali morske pse, pojavile pa so se tudi morske želve, velike do enega metra. Za oboje prebivalce morja, tako za morske pse kot želve, je sicer znano, da se običajno izogibajo mrzlih čilskih voda. Kot so v nedeljo poročali čilski mediji, so oblasti zaradi nenavadnih pojavov že skušale pomiriti turiste in tako preprečiti morebitno gospodarsko škodo. Kopališča na severu države so namreč tik pred pričetkom poletne sezone.

Evropski ministri za zdravstvo soglašajo o prepovedi oglaševanja tobaka

05. 12. 1997 09.40

Evropski ministri za zdravstvo so po skoraj deseturnih pogajanjih v četrtek zvečer v Bruslju sprejeli dogovor o prepovedi oglaševanja tobaka in tobačnih izdelkov v Evropi, in sicer s prehodnimi obdobji, v katerih naj bi odlok vstopil v veljavo. Tako dogovor predvideva štiriletno prehodno obdobje za časopisje, pet let za sponzorstvo ter največ osem let za velike svetovne dogodke, kot sta tekmovanji za Grand Prix in Formulo 1. O dokumentu bo odločal še Evropski parlament.

Državni sekretar Ivo Vajgl sprejel diplomate iz kontaktne skupine za seznanjanje s potekom pogajanj o nasledstvu nekdanje SFRJ

02. 12. 1997 16.31

Državni sekretar v ministrstvu za zunanje zadeve Ivo Vajgl je danes sprejel veleposlanike in odpravnike poslov Francije, Nemčije, Velike Britanije, ZDA in Rusije v Sloveniji. Omenjene države sestavljajo kontaktno skupino, v okviru katere se seznanjajo tudi s potekom in problemi pogajanj o nasledstvu nekdanje SFRJ.

Ko bom velik bom računovodja!

02. 12. 1997 08.59

V Bolgariji je najbolj zaželen poklic računovodje, posebej neprivlačen pa slabo plačan profesorski poklic. O sebi kot duhovniku, diplomatu, ministru, prostitutki ali zvodniku sanja le 0,3 odstotka vprašanih; 21 odstotkov vprašanih si v času prehoda v tržno gospodarstvo želi postati računovodja, medtem ko jih 21 odstotkov zatrjuje, da nočejo biti profesorji zaradi nizkih plač in velike brezposelnosti. Kot najnevarnejši poklic je 58 odstotkov vprašanih navedlo delo rudarja, 30 odstotkov pa policista.

Nesoglasja ob uvedbi evra

01. 12. 1997 11.12

Ministri Evropske unije za gospodarstvo in finance skušajo danes na zasedanju v Bruslju rešiti razklanost petnajsterice do nemško-francoskega predloga o ustanovitvi novega evro-sveta, ki naj bi povezal države, ki bodo uvedle skupno evropsko denarno valuto.

Christov ameriški sen

28. 11. 1997 08.52

Umetnik bolgarskega rodu Christo Javacheff je napovedal, da bo Central Park v New Yorku za dva tedna prekril z lebdečo streho. Podvig naj bi se mu posrečil s pomočjo niza 4,5 metra visokih in skoraj tri metre širokih kovinskih vrat, ki jih bo na razdalji dveh metrov postavil vzdolž potke v znanem parku. Na vrata bo pritrdil velike kose platna, ki bodo tako lahko vodoravno lebdeli. Samosvoj Bolgar upa, da bo projekt, ki ga bo tudi sam financiral, lahko čimprej izvedel.

Je gangeški morski pes izumrl?

26. 11. 1997 09.04

Strokovnjaki domnevajo, da je zaradi prevelike onesnaženosti indijske svete reke izumrla edinstvena vrsta morskih psov v Gangesu. V uradnem poročilu piše, da so usodo te živalske vrste zapečatile visoka stopnja onesnaženosti, velike količine rečnega mulja in gradnja jezov na Gangesu. Ljudožerski Glyphis gangeticus, ali po domače gangeški morski pes, ki so ga prvič opazili leta 1839, je vzbujal strah in trepet obrečnih prebivalcev. Ker je minilo že kar nekaj časa, odkar so ga zadnjič opazili (pravzaprav se je to nazadnje zgodilo pred pol stoletja), se strokovnjaki bojijo, da je izumrl. Morda so se novice razveselili vsaj kopalci, čeprav je njihovo veselje lahko le delno. Če se bo onesnaževanje nadaljevalo, bo Ganges kmalu mrtva reka, namakanje v njej pa bo nevarno tudi brez gangeškega ljudožerca.

Konferenca o slovensko-britanskih gospodarskih odnosih

25. 11. 1997 16.32

Državna sekretarka za ekonomske odnose s tujino Vojka Ravbar se je danes v Londonu srečala s predstavniki britanskega ministrstva za trgovino in industrijo. Osrednjo pozornost so namenili širitvi Evropske unije, pri čemer so britanski predstavniki poudarili nujnost prilagajanja slovenske zakonodaje evropski. V prostorih londonske trgovinske in industrijske zbornice pa se je dopoldne začela poslovna konferenca, ki se je udeležuje približno 50 britanskih in slovenskih podjetij.

Ruskemu poslovnežu zaplenili bankovec za milijon dolarjev

20. 11. 1997 09.23

Policija v ruskem mestu Volgograd je nekemu lokalnemu poslovnežu zaplenila bankovec za milijon dolarjev. Strokovnjaki, ki so bankovec natančno pregledali, so ugotovili, da je pristen. Ker pa takšne bankovce uporabljajo le v Združenih državah za velike bančne posle, se pojavlja vprašanje, odkod bankovec malemu ruskemu podjetniku. Proti lastniku bankovca so že uvedli preiskavo.

Na srečanju zunanjih ministrov peterice bo razprava potekala o ruskem predlogu za razrešitev iraške krize

19. 11. 1997 13.26

Francosko zunanje ministrstvo je danes potrdilo, da bo zunanji minister Hubert Vedrine drevi odpotoval v Ženevo, kjer se bo s kolegi iz Združenih držav, Velike Britanije in Rusije ponoči srečal na pogovorih o rešitvi iraške krize. Na srečanju bodo ministri proučili iraški odgovor na ruski načrt za rešitev krize. Ruski zunanji minister Primakov je že odpotoval v Ženevo. Pred tem se je o iraški krizi pogovarjal s kitajskim kolegom Qian Qichenom. Iraški tisk pa danes piše, da Bagdad ne bo privolil v nikakršne koncesije v svojih zahtevah do Združenih narodov. Zahteve Iraka so po oceni tiska pravične in legitimne, zato morajo vsa diplomatska prizadevanja in dialog izhajati iz teh zahtev. Najpomembnejša zahteva je ukinitev embarga na izvoz nafte. Ameriška letalonosilka George Washington, ki jo je Bill Clinton kot okrepitev poslal v Zaliv, ne bo do tja priplula pred petkom. V puščavi Negev na jugu Izraela se trenutno urijo elitne ameriške enote, vendar je tiskovni predstavnik ameriškega veleposlaništva v Tel Avivu zanikal, da bi se enote pripravljale na morebitno vojno proti Iraku.

Jožko Čuk o nacionalnem varčevalnem paketu

14. 11. 1997 00.00

<i>Ocena Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) je, da so napovedani ukrepi nacionalnega varčevalnega paketa preslabo pripravljeni in premalo usklajeni, da bi lahko dali napovedane in pričakovane pozitivne razvojne impulze. Predstavljajo pritiske po povečanju porabe, povečanju inflacije in povečanju obremenjevanja gospodarstva,</i> je na današnji novinarski konferenci dejal <b>Jožko Čuk</b>, predsednik GZS, in dodal: <i>Pri pripravi tega dokumenta nismo sodelovali ne GZS ne drugi delodajalski predstavniki, tako menimo, da gre za marketinški pristop vlade, saj je dokument pripravljen na nižji ravni kot je to za vlado običajno.</i><i>V Sloveniji izgubljamo svoje prednosti v primerjavi s konkurenco, premalo vlagamo v razvoj in načenjamo lastno substanco,</i> je dejal Čuk in dodal, da javna poraba nezadržno raste, število zaposlenih upada, v industriji se vsak delovni dan izgubi štirideset delovnih mest. Industrijska proizvodnja, ki predstavlja največji delež v izvozu, je v prvih devetih mesecih rasla le po stopnji 1,1 odstotka.Rast bruto domačega proizvoda bo največ 3,7 odstotka. Inflacija vztraja pri stopnji približno devetih odstotkov, tako da so škarje med tečajem in rastjo cen izjemno velike, saj je tečaj nemške marke porasel le za 4,3 odstotka. Pri tem plače vztrajajo na ravni inflacijske rasti, javna poraba pa narašča hitreje kot raste BDP.Kljub temu na GZS podpirajo konkretne ukrepe, kot so sprememba in dopolnitev davka od pravnih oseb v korist večjih investicijskih olajšav, varčevanje pri materialnih stroških, zaposlovanju in plačah v javni in državni upravi itd. Opozarjajo pa na vrsto ukrepov, ki niso varčevalno naravnani. Gre za povečanje dolžine porodniškega dopusta, povečanje rekreacijskega dodatka, povečanje sodnih in upravnih taks, uvedba davka na bilančno vsoto bank.